صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا بین این دو نفر عدالت رعایت میشه؟

نوشته
    14
    حضور
    11 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    34

اشاره آیا بین این دو نفر عدالت رعایت میشه؟

با سلام سوالی داشتم درباره عدالت خدا. دو نفر رو در نظر بگیرید اولی مسلمانی که تمام موارد ملزوم دین اسلام رو رعایت میکنه(که بعضا با سختی و رنج همراه هست) و دوم یک فرد مسیحی که بنا به جامعه امروز غربی خیلی از سختی های یک مسلمان رو نداره. بر اساس پیش فرض های دین اون فرد مسلمان میره بهشت اما برای مسیحی دو تا حالت در نظر میگیرم:

1- فرد مسیحی چون نماز نخونده شراب خورده و ... میره جهنم در اینصورت آیا عدالت خدا رعایت شده؟ خیر! چه تضمینی وجود داره اگر همون مسیحی در جامعه اسلامی به دنیا میومد مسلمان دو آتیشه نمیشد؟

2- فرد مسیحی چون شرایط جامعه اش طوری بوده که اسلام رو درست نفهمیده پس بنا بر اصلی که خدا هر اندازه به فرد داده ازش طلب میکنه میره بهشت! باز اینجا آیا عدالت رعایت میشه؟ خیر! چون اون فرد در دنیا سختی ها و رنج های مسلمان رو نمیکشه و میره بهشت ولی مسلمان با روزه گرفتن ها و نمازهای پنجگانه و ... که با مشقت همراه بوده میره بهشت؟!

نتیجه: فرد مسیحی چه بهشت بره چه جهنم عدالت خدا رعایت نمیشه! اگر بهشت بره در حق مسلمان ظلم میشه و اگر جهنم بره در حق خودش ظلم میشه!

ممنون میشم دوستان و اساتید محترم جواب بدن.
    ویرایش توسط بنت الحسین : ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ در ساعت ۰۹:۵۶

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

آیا بین این دو نفر عدالت رعایت میشه؟

کارشناس بحث: استاد کریم

5. صلوات

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza2 نمایش پست ها
    1- فرد مسیحی چون نماز نخونده شراب خورده و ... میره جهنم در اینصورت آیا عدالت خدا رعایت شده؟ خیر! چه تضمینی وجود داره اگر همون مسیحی در جامعه اسلامی به دنیا میومد مسلمان دو آتیشه نمیشد؟

2- فرد مسیحی چون شرایط جامعه اش طوری بوده که اسلام رو درست نفهمیده پس بنا بر اصلی که خدا هر اندازه به فرد داده ازش طلب میکنه میره بهشت! باز اینجا آیا عدالت رعایت میشه؟ خیر! چون اون فرد در دنیا سختی ها و رنج های مسلمان رو نمیکشه و میره بهشت ولی مسلمان با روزه گرفتن ها و نمازهای پنجگانه و ... که با مشقت همراه بوده میره بهشت؟!

نتیجه: فرد مسیحی چه بهشت بره چه جهنم عدالت خدا رعایت نمیشه! اگر بهشت بره در حق مسلمان ظلم میشه و اگر جهنم بره در حق خودش ظلم میشه!

ممنون میشم دوستان و اساتید محترم جواب بدن.
    سلام علیکم
    اعیاد شعبانیه بر شما مبارک
    خداوند متعال از بنده اش بیشتر از آنچه داده نمی خواهد. اگر شخصی مسیحی یا غیر مسلمان در فضا وموقعیتی بوده که به هیچ وجه به اسلام دسترسی نداشته وعنادی هم برای مبارزه با حق نداشته است خداوند می فرماید امید است که مورد رحمت ومغفرت الهی قرار بگیرد.
    اما نسبت به عدالتی که می فرمایید مشکل زمانی بود که همه مسلمانها در یک درجه وموقعیت در بهشت باشند چون اگر مسیحی را هم در نظر نگیریم مسلمان با مسلمان فرق می کند. یکی نصف شب خواب را بر خود حرام می کند وبا راز ونیاز می پردازد. ودیگری به زور نماز خود را می خواند. اینها اگز در یک درجه باشند خود ناعدالتی است.
    ولی وقتی می بینیم همه در بهشت یک مقام ندارند وبهشت مقاماتی دارد، هشت در دارد. وهر کس به اندازه عملش نعمت وارج وقرب پیدا می کند. لذا بی عدالتی بوجود نمی آید.
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 7

نوشته
    14
    حضور
    11 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    34

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
    سلام علیکم
    اعیاد شعبانیه بر شما مبارک
    خداوند متعال از بنده اش بیشتر از آنچه داده نمی خواهد. اگر شخصی مسیحی یا غیر مسلمان در فضا وموقعیتی بوده که به هیچ وجه به اسلام دسترسی نداشته وعنادی هم برای مبارزه با حق نداشته است خداوند می فرماید امید است که مورد رحمت ومغفرت الهی قرار بگیرد.
    اما نسبت به عدالتی که می فرمایید مشکل زمانی بود که همه مسلمانها در یک درجه وموقعیت در بهشت باشند چون اگر مسیحی را هم در نظر نگیریم مسلمان با مسلمان فرق می کند. یکی نصف شب خواب را بر خود حرام می کند وبا راز ونیاز می پردازد. ودیگری به زور نماز خود را می خواند. اینها اگز در یک درجه باشند خود ناعدالتی است.
    ولی وقتی می بینیم همه در بهشت یک مقام ندارند وبهشت مقاماتی دارد، هشت در دارد. وهر کس به اندازه عملش نعمت وارج وقرب پیدا می کند. لذا بی عدالتی بوجود نمی آید.
    با تشکر از پاسخ شما استاد محترم ولی من جواب مد نظرم رو نگرفتم. ببینید درست که بهشت مراتبی دارد و امید رحمت برای فرد مسیحی وجود داره اما در اینصورت هم احتمالا مراتب بالایی از بهشت برای اون فرد اختصاص داده نخواهد شد سوال من اینه که چه تضمینی هست اگر اون فرد مثلا در ایران متولد میشد طوری عبادت نمیکرد که لایق بالاترین مراتب بهشت می شد؟ یعنی این فرد ممکنه گله کنه که مثلا اگر من در ایران متولد شده بودم حتما با توجه به شرایط بالاترین مراتب بهشت رو مال خود میکردم و این به نظر با عدالت جور در نمیاد

9. صلوات

نوشته
    264
    حضور
    2 روز 19 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    675

با تشکر از پاسخ شما استاد محترم ولی من جواب مد نظرم رو نگرفتم. ببینید درست که بهشت مراتبی دارد و امید رحمت برای فرد مسیحی وجود داره اما در اینصورت هم احتمالا مراتب بالایی از بهشت برای اون فرد اختصاص داده نخواهد شد سوال من اینه که چه تضمینی هست اگر اون فرد مثلا در ایران متولد میشد طوری عبادت نمیکرد که لایق بالاترین مراتب بهشت می شد؟ یعنی این فرد ممکنه گله کنه که مثلا اگر من در ایران متولد شده بودم حتما با توجه به شرایط بالاترین مراتب بهشت رو مال خود میکردم و این به نظر با عدالت جور در نمیاد
    خب من و شما دروغ بگیم مثلا ، فک نکنم عذابمون اندازه ی اونی باشه که توی یه محیط ناسالم بزرگ شده دیگه...
    یعنی خدا متناسب با توانی که داده امتحان میگیره و نمره میده
    بچه ی دبستانی هم 20 میتونه بگیره بچه ی دبیرستانی هم همین طور.بااینکه سوالاشون تو امتحان با هم فرق داره.ولی نمراتشونم یه ارزش داره چون از هر کس بهاندازه توانش امتحان گرفته شده
    کلیپ صوتی بسیار زیبا از رهبر معظم انقلاب:
    بعضی ها با نام عقلانیت، با نام اعتدال، با نام پرهیز از جنجال و دردسر بین‌المللى، میخواهند از مبانى انقلاب و اصول انقلاب کم بگذارند! این نمیشود؛ این نمیشود.ما حق نداریم از شعارهاى انقلاب و شعارهاى اسلام عقب‌نشینى کنیم؛ این، یک بى‌صبرى است.این بى‌صبرى‌اى است که نباید این را قبول کرد…
    دانلود کلیپ صوتی

11. صلوات ها 2

نوشته
    14
    حضور
    11 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    34

نقل قول نوشته اصلی توسط samansami نمایش پست ها
    خب من و شما دروغ بگیم مثلا ، فک نکنم عذابمون اندازه ی اونی باشه که توی یه محیط ناسالم بزرگ شده دیگه...
    یعنی خدا متناسب با توانی که داده امتحان میگیره و نمره میده
    بچه ی دبستانی هم 20 میتونه بگیره بچه ی دبیرستانی هم همین طور.بااینکه سوالاشون تو امتحان با هم فرق داره.ولی نمراتشونم یه ارزش داره چون از هر کس بهاندازه توانش امتحان گرفته شده
    ممنون از مشارکتتون. درسته که از هر کس با توجه به شرایطش انتظار هست یعنی با این حساب اگر اون مسیحی یک سری اولیه ها رو رعایت کنه باید بره بهشت خب این مسلمان هم که با عبادت و روزه و این کارهای بعضا طاقت فرسا رفت بهشت بازم عدالت به نظر میاد رعایت نشده چون این مسلمان با مشقت بهشتو به دست آورده ولی مسیحی با سهولت و بدون کشیدن مشقت اونو بدست میاره! این میشه نا عدالتی در حق مسلمان!

- سوال اصلی من همینه که ما مسیحی رو هر جور در نظر بگیریم چه تو بهشت چه تو جهنم ناعدالتی میشه! اگر بهشت بره در حق مسلمان ناعدالتی میشه اگر جهنم بره در حق خودش نا عدالتی میشه.

13. صلوات ها 2

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

خداوند متعال می فرماید: لیس للإنسان إلا ماسعی، انسان به اندازه تلاشش ثواب داده می شود. واز طرف دیگر خداوند بیشتر از آنچه انسان توان دارد از او تکلیف نمی خواهد.
    اینها نشان می دهد کسی که توان انجام کارهای خوب به حد طاقت خود دارد هر قدر از این توانایی در انجام خیرات استفاده کرده باشد. به همان اندازه ثواب داده خواهد شد. واین مورد شامل همین مسیحی مستضعف هم خواهد شد. ملاک اسم مسلمان داشتن نیست بلکه استفاده از توان ونیروی خود برای انجام خیرات است.

ممنون از مشارکتتون. درسته که از هر کس با توجه به شرایطش انتظار هست یعنی با این حساب اگر اون مسیحی یک سری اولیه ها رو رعایت کنه باید بره بهشت خب این مسلمان هم که با عبادت و روزه و این کارهای بعضا طاقت فرسا رفت بهشت بازم عدالت به نظر میاد رعایت نشده چون این مسلمان با مشقت بهشتو به دست آورده ولی مسیحی با سهولت و بدون کشیدن مشقت اونو بدست میاره! این میشه نا عدالتی در حق مسلمان!
    ناعدالتی وجود ندارد چون این مسیحی که مد نظر شماست نسبت به دین خود مقید وانسان خوبی است واگر اسلام به او می رسید عناد نمی کرد. پس به همان اندازه که با توجه به عقل ومساله ای که به حقیقت آن ایمان داشته است ثواب داده خواهد شد ودر بهشت مقام خواهد داشت.
    نکته مهمتر اینکه خداوند اگر بخواهد با عدالت خود رفتار کند فکر نکنم جزء افراد انگش شمار وارد بهشت شوند واین تفضل خداست که خیلی ها را به بهشت می برد. چون به یک عمل خوب ده برابر اجر می دهد. این طبق عدالت نیست بلکه طبق فضل است. ویا اینکه گناهان را بخشیده وشفاعت واینها را از اهلش قبول می کند. که همه اینها از باب فضل ورحمت خداوند بر بندگان است.
    نسبت به مسیحی ومستضعفان فکری هم فضل ورحمت خداست که آنها را به بهشت می برد نه عدالتش. چنانچه مقامات بالای بهشتیان هم بیشتر از باب رحمت است.
    در جایی که سخن رحمت وفضل است نمی توان به شخص ایراد گرفت که چرا به این بیشتر از من تفضل می کنی. هر چند فضل وبخشش خدا هم بر اساس حساب وکتاب است. چون رحیمیت خدا در قیامت فقط برای مومنان است. نسبت به مستضعفان هم که فرموده امید رحمت برای آنها است اما اینکه به چه اندازه خواهد بود برای ما زیاد واضح نیست. آنچه مسلم است چیزی به اسم بی عدالتی در قیامت وجود ندارد.
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

15. صلوات ها 4

نوشته
    74
    حضور
    4 روز 17 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    327

- سوال اصلی من همینه که ما مسیحی رو هر جور در نظر بگیریم چه تو بهشت چه تو جهنم ناعدالتی میشه! اگر بهشت بره در حق مسلمان ناعدالتی میشه اگر جهنم بره در حق خودش نا عدالتی میشه.
    بسم رب الشهداء
    سلام خدمت دوست بزرگار و متفکّرمون،
    ببینید، عوامل مشخصی برای شکل‌گیری تفکّرات و اعتقادات یک فرد وجود داره.
    اول عقل خود اون فرد، دوم جوّ مومود در خانواده، دوستان، مدرسه و در نهایت جامعه‌ای که بزرگ شده و عوامل دیگه...
    اینکه یه نفر کجا و توی چه جامعه‌ای و چه خانواده‌ای بدنیا میاد، دست خودش نیست!
    ولی تمامی افرادی که توی سراسر جهان و خانواده‌های مختلف بدنیا میان، دارای اراده، اختیار و از همه مهم‌تر، عـقـل هستن.
    انتظار خدا مشخصاً از یه پسر عالم دینی(مسلمون)، خیلی بیشتر از یه فرد معمولی توی یه جامعه مسیحیه!
    همونطور که دوستان اشاره کردن...
    خدا نحوه‌ی قضاوت خودش و سیستم خودشو تو روز قیامت داره و مطمئن باش به هیچکس بی عدالتی نمیشه. هم مسیحیا از حکم خدا کاملاً خوشنودن، هم مسلمون ها.
    چرا اگه مسیحیه بره بهشت به مسلمونه بی عدالتی میشه!؟
    خب طبق اعمالی که هردوتاشون، طبق شرایط دین خودشون انجام دادن(به شرط اینکه مسیحیه درباره‌ی اسلام بی اطلاع باشه)، به بهشت میرن!
    ولی مشخصّه هرکی توی راه خدا بیشتر سختی کشیده باشه، درجه‌اش تو بهشت بالاتره!
    حالا اینکه با این شرایط، میگید مسیحیه با سختی کمتر و انجام واجبات و احکام کمتر، میره بهشت!‌ خب ان‌شاالله که میره ولی کاملاً مشخصّه در طبقات پایین تری از مسلمونی که با سختی و اذیت های فراوان، روی دین حق خدا، ثابت قدم مونده قرار میگیره!
    یا برعکس، اگه کارایی کنه که خلاف دین و آیین خودشه، خب ممکنه بره جهنم...
    ولی نمیشه بگیم چرا خدا توی یه جامعه درست قرارش نداد، تا آدمه خوبی بشه!؟
    درسته جامعه و جوّ تاثیر دارن، ولی اصالت ندارن! این عقله که خدا به آدما داده و عقل و فکر کردن بر همه‌چی اصالت داره!
    حالا اگه این شخص، با داشتن نعمت عقل!، راه بدبختی رو انتخاب کنه، خودش مسئول کاراشه!
    در ثانی، این همه آدم داشتیم که خانواده و جامعشون عالی و مسلمون واقعی و مومن و چی و چی و چی بودن! ولی خودشون خراب شدن! مثلاً همون پسر نوح خودمون!(هرچند مثال حال حاضر کم نیست!!)

17. صلوات ها 3

نوشته
    14
    حضور
    11 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    34

با سلام و تشکر از مشارکت در بحث.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Daneshforum نمایش پست ها
    اینکه یه نفر کجا و توی چه جامعه‌ای و چه خانواده‌ای بدنیا میاد، دست خودش نیست!
    قطعا همینطوره و این خودش حاوی نکته های زیادیه که جای بحثش اینجا نیست

چرا اگه مسیحیه بره بهشت به مسلمونه بی عدالتی میشه!؟
    به این دلیل که مسیحی امروزی سختی های مسلمان امروزی رو در راه بهشت رسیدن نمیکشه!

حالا اینکه با این شرایط، میگید مسیحیه با سختی کمتر و انجام واجبات و احکام کمتر، میره بهشت!‌ خب ان‌شاالله که میره ولی کاملاً مشخصّه در طبقات پایین تری از مسلمونی که با سختی و اذیت های فراوان، روی دین حق خدا، ثابت قدم مونده قرار میگیره!
    خب این خودش هم میشه ناعدالتی دیگه! مسیحی میتونه مدعی بشه که شرایط جامعه من اونطور بود که اعمال کمی انجام دادم از کجا معلوم من اونجا به دنیا میومدم اصلا عالم دینی نمیشدم؟! این یعنی فرد رو به خاطر موقعیت جغرافیایی تولدش که دست خودش هم نبوده از طبقات بالای بهشت محروم کنیم خب این ناعدالتی میشه!

درسته جامعه و جوّ تاثیر دارن، ولی اصالت ندارن! این عقله که خدا به آدما داده و عقل و فکر کردن بر همه‌چی اصالت داره!
    فرمایش شما کاملا صحیحه ولی بیشتر به درد بحث فلسفی و کتابها میخوره! باید واقع بین بود اینکه جامعه اصالت نداره و ما عقل داریم بیشتر حرف هستش! تاثیر رسانه های تبلیغاتی و جو جامعه امروز کمتر اجازه فکر و نتیجه گیری منطقی به انسان ها میده همین الان با این وضعیتی که داعش راه انداخته فکر میکنید بک فرد غربی چه دیدگاهی نسبت به اسلام خواهد داشت؟؟؟؟!

19. صلوات ها 2

علاقه
    علوم دینی
    نوشته
    1,241
    حضور
    35 روز 16 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    145
    آپلود
    1
    گالری
    48
    صلوات
    8306

سلام
    سوالتون خیلی جالب و پرمحتواس و پیگیری تون برای جواب بسیار عالی منتها یه جا یه جمله ازتون خوندم که با باورهای اسلامیم جور درنیومد!

کی گفته اگه مسیحی به بهشت بره(حتی یکی از بالاترین مقامات بهشتی بشه) در حق مسلمون ها ظلم شده؟؟

اینکه ما تاکید داریم شیعه فرقه ناجیه اس و اسلام کاملترین دینه به این معنی نیست که بهشت برا خودمونه که تو شناسنامه خودمون(و چه بسا فقط به عنوان میراث اجدادی )مسلمونیم و درش رو میبندیم هیچکی هم راه نمیدیم!
    به این معنیه که اگه کسی با همه ظرفیتش به اصول اسلام و اصول شیعه باورمند و مقید بشه، جاش یکی از بهترین مقاماته اون دنیا و نجات پیدا میکنه به لطف خدا.

خب با این باور الان چه بی عدالتی میشه اگه من مسلمون کم کاری کنم و همه ظرفیتمو پر نکنم اما یه مسیحی با توجه به امکانات محدودش همه ظرفیتشو پر کنه و بره مقام بالاتر از من توی بهشت؟

اصول شیعه هم فقط مختص به این نیست که ما با سیره ائمه آشنا باشیم و اینها... توی همه ادیان یه سری اصول هست که روحشون موافق با اصول اسلام و شیعه اس. کافیه هر کسی که امکانات محدودی داره و حجت برش کامل نمیشه به همون اصول موافق با اسلام کاملا معتقد و مقید بشه

ویرایش توسط mkhahande313 : ۱۳۹۴/۰۳/۰۷ در ساعت ۰۹:۳۷
    وَ اللهِ اِن قَطَعــــــتُموا یَمینی

اِنّی اُحامی اَبَداً عَن دینی

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری