جمع بندی تلافی غیبت ؛ جایز یا غیر جایز؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تلافی غیبت ؛ جایز یا غیر جایز؟

سلام
من یک سوالی دارم که بشدت به پاسخش احتیاج دارم و در واقع پاسخ اون برام جنبه حیاتی داره .
سوالم اینه که غیبت کردن پشت سر فردی که شخصا در مورد من - مثلا- اقدام به غیبت ، تهمت ، دروغگویی و تخریب من در میان دیگران میکنه جایزه یا خیر ؟
ببینید مثلا من امروز خبر دار شدم که جاری من یکی دو سال قبل به خانواده همسرم گفته که من اوائل ازدواجم نزد خواهر و زن برادر مادرشوهرم از مادر شوهرم بدی گفتم .
من دیدم طی این مدت دو سال خانواده همسر من با من خیلی سرد و سر سنگین شدند اما خب نمی دونستم این فرد این دروغ رو به اونها گفته و علتش اینه تازه فرضا امروز خبر دار شدم از طرفی خانواده همسرم جدای از اینکه خیلی دهن بین هستند وحداقل به خودشون زحمت ندادند از خواهر یا زن برادر مادرشوهرم بپرسند آیا فلانی در موردما حرفی به شما زده یا خیر ؟ - بابا من بخوام غیبت کنم حداقل میرم پیش خونواده خودم غیبت میکنم نه پیش خواهر مادر شوهرم که بخواد بره به خواهرش بگه بابا حداقل فکرشون نمیرسه که اگه فلانی پیش خواهرم غیبت منو کرده چرا خواهرم نیومد به من خبر بده خب شاید نگفته - حتی نمیان به من بگن تو چرا فلان حرف رو زدی که من بگم نزدم .فقط پشت سرم حرف میزنند و ممکنه سالها بگذره و من خبر دار نشم .من خیالم از بابت خودم راحته - آدم خودشم نمیتونه گول بزنه چه برسه خدا رو - حالا جالب اینه که این فرد خودش اوائل ازدواجش اومد پیش من و خواهرم از مادر شوهرش- که مادر شوهر منم میشه- بد گفت و حتی توهین کرد اما خواهرم بدون هیچ رودروایستی بهش گفت شما دچار سوء تفاهم شده اید اینها خانوده ی نجیب و محترمی هستند حالا از ترس اینکه نکنه من این مطلب رو به مادر شوهرم بگم به اصطلاح دست پیش گرفته که پس نیافته و به من تهمت زده که من پشت مادر شوهرم حرف زدم .میخوام بدونم غیبت کردن پشت سراین فرد جلوی دیگران مثلا خواهرم یا خانواده شوهرم یاافرادی که اون پیششون از من بد گفته جایزه یا خیر .
خب میدونید الحمدلله من خیلی مراعات میکنم که غیبت نکنم به همین دلیل همه ی شنیده ها و حرفها رو توی خودم میریزم و پیش کسی حتی خواهرم یا همسرم درددل نمیکنم تا غیبت نشه ولی فقط و فقط خدا میدونه که چقدرفشار روانی روم میاد به حدی که دچار افسردگی میشم و وقتی مثلا پیش خواهرم یا همسرم درددل میکنم و میگم فلانی اینطور گفته یافلان کاررو کرده - تا ازشون راهنمایی بگیرم- دچار عذاب وجدان میشم که چرا غیبت کردم . خواهش میکنم منو راهنمایی کنید .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

همانطور که مستحضر هستید غیبت یکی از گناهان کبیره است و ما حتی در برابر کسی که غیبت ما را می کند مجاز به غیبت نیستیم.در واقع چنانچه کسی پشت سر ما حرفی بزند که مشمول غیبت و یا تهمت شود به واسطه ی این گناه مجوز لازم برای گناه کردن ما صادر نمی شود چرا اگر امور بدین شکل ادامه یابد رذائل اخلاقی در متن جامعه گسترش می یابد و شاهد جامعه ای بی اخلاق خواهیم بود.

البته گاهی به نظر می رسد بهتر است موضوع های قدیمی و گذشته را فراموش کرده و دوباره آنها را بارور ننمایییم چرا که یاد اوری موضوعات گذشته و زنده کردن آنها گاهی نتیجه ای جز ادامه ی گناه و یا قهر و کینه نخواهد داشت.

نکته ی مهم دیگر این است که چنانچه انسان خودش اهل عمل باشد و تقوای الهی پیشه کند طبق گفته ی روایت اگر آسمان و زمین بخواهند درها را بروی او ببندند به واسطه ی تقوا ،خداوند درهایی به روی او می گشاید بنابراین چنانچه دیگران قصد تخریب شخصیت ما را داشته باشند بهترین و برترین ابزار برای مقابله تقواست شما با نیکی و محبت مضاعف خود نسبت به مادر همسرتان می توایند دوستی خود را ثابت نموده و چنانچه انها به خاطر حرفهای بدی که پشت سر شما شنیده اند رفتارشان را تغییر داده اند با بهتر عمل کردن شما قطعا تغییر موضع خواهند داد.

[="Tahoma"][="DarkRed"]

hoda..;679872 نوشت:
الحمدلله من خیلی مراعات میکنم که غیبت نکنم به همین دلیل همه ی شنیده ها و حرفها رو توی خودم میریزم و پیش کسی حتی خواهرم یا همسرم درددل نمیکنم تا غیبت نشه ولی فقط و فقط خدا میدونه که چقدرفشار روانی روم میاد به حدی که دچار افسردگی میشم

با سلام
دوست عزیزم هر وقت شیطان قصد کرد که با القای افسردگی شما رو نسبت به غیبت نکردن بدبین کنه، به این فکر کنید که هر کسی قادر نیست در برابر این دست القائات شیطان مقاومت کنه و حتما خداوند عنایت خاصی به شما داره که کمکتون کرده زبانتون رو تحت کنترل داشته باشید و ثوابها و اعمال نیک خودتون رو دو دست تقدیم این و اون نکنید.[/]

سینا;680241 نوشت:
همانطور که مستحضر هستید غیبت یکی از گناهان کبیره است و ما حتی در برابر کسی که غیبت ما را می کند مجاز به غیبت نیستیم.در واقع چنانچه کسی پشت سر ما حرفی بزند که مشمول غیبت و یا تهمت شود به واسطه ی این گناه مجوز لازم برای گناه کردن ما صادر نمی شود چرا اگر امور بدین شکل ادامه یابد رذائل اخلاقی در متن جامعه گسترش می یابد و شاهد جامعه ای بی اخلاق خواهیم بود.

البته گاهی به نظر می رسد بهتر است موضوع های قدیمی و گذشته را فراموش کرده و دوباره آنها را بارور ننمایییم چرا که یاد اوری موضوعات گذشته و زنده کردن آنها گاهی نتیجه ای جز ادامه ی گناه و یا قهر و کینه نخواهد داشت.

نکته ی مهم دیگر این است که چنانچه انسان خودش اهل عمل باشد و تقوای الهی پیشه کند طبق گفته ی روایت اگر آسمان و زمین بخواهند درها را بروی او ببندند به واسطه ی تقوا ،خداوند درهایی به روی او می گشاید بنابراین چنانچه دیگران قصد تخریب شخصیت ما را داشته باشند بهترین و برترین ابزار برای مقابله تقواست شما با نیکی و محبت مضاعف خود نسبت به مادر همسرتان می توایند دوستی خود را ثابت نموده و چنانچه انها به خاطر حرفهای بدی که پشت سر شما شنیده اند رفتارشان را تغییر داده اند با بهتر عمل کردن شما قطعا تغییر موضع خواهند داد.

سلام
البته عنوان موضوع من تلافی غیبت نبود ، گویا مسئولین ، تغییرش دادند ، به این خاطر عرض میکنم که من در صدد تلافی کردن غیبت های جاریم نیستم ، در صدد رفع اتهام از خودم هستم اون هم بخاطر اینکه هم منجر به قطع صله رحم همسرم با خانواده و اقوامش میشه - خود شما باشید انصافا خودتون رو بگذارید جای من ، یکنفر راه بیافته و بره پیش فامیلای همسرتون و بگه فلانی در مورد تو پیش فلانی حرف زده ، در مورد تو هم غیبت کرده ، درباره شما هم فلان حرف رو گفته ، فلانی فلان خانم رونسبت به رفتار شوهرش حساس کرده و میونه ی زن و شوهر رو بهم زده و ...بعد همسرتون که این حرفها رو می شنوه با این خانم و همسرش که میشه برادر خودش قطع رابطه میکنه چرا ؟ چون به عینه داره میبینه حقیقت امر چیه .با خاله و مادر و ... قطع میکنه چون حرفش رو باور نمیکنند و بهش بی محلی میدن ، میره خونه برادرش که صله رحم قطع نشه می بینه بی احترامی و توهین میکنند .
از وقتی که جهت پاسخ گذاشتین ممنونم ولی گاهی فکر میکنم که توصیه هاتون عملی نیست .
من حرف سالها قبل رو وسط نمیکشم تا زمینه کینه و ... بوجودبیاد بلکه این حرف چند سال پیشه که امروز تازه به گوش من رسیده و من میفهمم که این چند سال بی اعتنایی که هنوز هم ادامه داره نتیجه یک دروغی هست که از طرف جاری من زده شده و مردم حاضر به تحقیق نبودن تا حداقل براشون مسجل بشه من این حرفها رو پشتشون زدم یا نه و بر طبق اون حرف قضاوت کرده و عمل کرده و میکنند .
من و همسرم سعی کردیم بی اعتنا به این بی اعتنایی ها ، حداقل صله ی رحم رو بجا بیاریم ، کمتر جایی میریم .بیشتر ملازم خونه زندگی خودمون هستیم ولی باز میبینم این جاری دست از سر ما بر نمیداره ، توی هر جمعی می شینه یه حرفی پشت ما میزنه ،البته حرف که نه ، تهمت ، چیزهایی که ابدا واقعیت نداره ، آخه بابا من نشستم سر زندگی خودم ، کاری با تو ندارم نمی بینمت ، چیکار داریبا ما که دائم روی آبروی و اعصاب ما راه میری ؟
از بس برای فرار از غیبت ، حرفها رو توی دلم ریختم ، خسته ام .
توی نماز شب برای جاریم دعا میکنم تا بدیهایی که در حقم کرده برام کمرنگ بشه ، شیطان راه نفوذ پیدا نکنه ، فرداش - مثلا عرض میکنم- میشنوم پشت سرم نفرین کرده و گفته الهی بچه اش بره زیر کامیون ... .
چی بگم ؟
وقتی داشته پشت سرم حرف میزده یکی از اقوام بهش گفته فلانی- یعنی من- غیبت نمیکنه ،شما که انقدر پشت سرش حرف میزنین اون اصلا پشت سر شما حرفی نمیزنه و بدی ازتون نمیگه .بهش گفته خب بدی ندارم که نمیگه اگه داشتم که میگفت. مادر شوهرم هم بهش گفته معلومه ، ما بدی نداریم که نمیگه ببین چقدر خوبیم که فلانی هم نمیتونه بدی ازمون در بیاره و بگه .
این تلقی این افراده از غیبت نکردن . البته من بخاطر تلقی اونها غیبت نمیکنم ، غیبت نمیکنم چون خدا حرام کرده ولی تا کجا ؟ خسته ام .خسته.

ریاح;680276 نوشت:
با سلام
دوست عزیزم هر وقت شیطان قصد کرد که با القای افسردگی شما رو نسبت به غیبت نکردن بدبین کنه، به این فکر کنید که هر کسی قادر نیست در برابر این دست القائات شیطان مقاومت کنه و حتما خداوند عنایت خاصی به شما داره که کمکتون کرده زبانتون رو تحت کنترل داشته باشید و ثوابها و اعمال نیک خودتون رو دو دست تقدیم این و اون نکنید.

سلام
متشکرم از توصیه مشفقانه شما
وقتی می برم و خسته میشم و داغون وپیش همسر یا خواهرم درددل میکنم ، احساس میکنم همه چیزو باختم .هم بالاخره غیبت کردم و هم سختی اون همه حرف رو ماهها و سالها تحمل کردم و الان با جاریم بی حسابم بدون اینکه مواخذه ای بابت اونهمه اذیت و آزاری که به من کرده براش در کار باشه .
و این بیشتر اذیتم میکنه و به خستگیم اضافه میکنه.

hoda..;680366 نوشت:
سلام
البته عنوان موضوع من تلافی غیبت نبود ، گویا مسئولین ، تغییرش دادند ، به این خاطر عرض میکنم که من در صدد تلافی کردن غیبت های جاریم نیستم ، در صدد رفع اتهام از خودم هستم اون هم بخاطر اینکه هم منجر به قطع صله رحم همسرم با خانواده و اقوامش میشه - خود شما باشید انصافا خودتون رو بگذارید جای من ، یکنفر راه بیافته و بره پیش فامیلای همسرتون و بگه فلانی در مورد تو پیش فلانی حرف زده ، در مورد تو هم غیبت کرده ، درباره شما هم فلان حرف رو گفته ، فلانی فلان خانم رونسبت به رفتار شوهرش حساس کرده و میونه ی زن و شوهر رو بهم زده و ...بعد همسرتون که این حرفها رو می شنوه با این خانم و همسرش که میشه برادر خودش قطع رابطه میکنه چرا ؟ چون به عینه داره میبینه حقیقت امر چیه .با خاله و مادر و ... قطع میکنه چون حرفش رو باور نمیکنند و بهش بی محلی میدن ، میره خونه برادرش که صله رحم قطع نشه می بینه بی احترامی و توهین میکنند .
از وقتی که جهت پاسخ گذاشتین ممنونم ولی گاهی فکر میکنم که توصیه هاتون عملی نیست .
من حرف سالها قبل رو وسط نمیکشم تا زمینه کینه و ... بوجودبیاد بلکه این حرف چند سال پیشه که امروز تازه به گوش من رسیده و من میفهمم که این چند سال بی اعتنایی که هنوز هم ادامه داره نتیجه یک دروغی هست که از طرف جاری من زده شده و مردم حاضر به تحقیق نبودن تا حداقل براشون مسجل بشه من این حرفها رو پشتشون زدم یا نه و بر طبق اون حرف قضاوت کرده و عمل کرده و میکنند .
من و همسرم سعی کردیم بی اعتنا به این بی اعتنایی ها ، حداقل صله ی رحم رو بجا بیاریم ، کمتر جایی میریم .بیشتر ملازم خونه زندگی خودمون هستیم ولی باز میبینم این جاری دست از سر ما بر نمیداره ، توی هر جمعی می شینه یه حرفی پشت ما میزنه ،البته حرف که نه ، تهمت ، چیزهایی که ابدا واقعیت نداره ، آخه بابا من نشستم سر زندگی خودم ، کاری با تو ندارم نمی بینمت ، چیکار داریبا ما که دائم روی آبروی و اعصاب ما راه میری ؟
از بس برای فرار از غیبت ، حرفها رو توی دلم ریختم ، خسته ام .
توی نماز شب برای جاریم دعا میکنم تا بدیهایی که در حقم کرده برام کمرنگ بشه ، شیطان راه نفوذ پیدا نکنه ، فرداش - مثلا عرض میکنم- میشنوم پشت سرم نفرین کرده و گفته الهی بچه اش بره زیر کامیون ... .
چی بگم ؟
وقتی داشته پشت سرم حرف میزده یکی از اقوام بهش گفته فلانی- یعنی من- غیبت نمیکنه ،شما که انقدر پشت سرش حرف میزنین اون اصلا پشت سر شما حرفی نمیزنه و بدی ازتون نمیگه .بهش گفته خب بدی ندارم که نمیگه اگه داشتم که میگفت. مادر شوهرم هم بهش گفته معلومه ، ما بدی نداریم که نمیگه ببین چقدر خوبیم که فلانی هم نمیتونه بدی ازمون در بیاره و بگه .
این تلقی این افراده از غیبت نکردن . البته من بخاطر تلقی اونها غیبت نمیکنم ، غیبت نمیکنم چون خدا حرام کرده ولی تا کجا ؟ خسته ام .خسته.

نکته ی مهم و قابل توجه این است که گاهی ما فکر می کنیم برای انجام عمل نیک و یا رسیدن به هدف هرچند آن هدف هدفی مطلوب است می توانیم از هر راهی بهره ببریم در حالی که این طرز تفکر کاملا اشتباه است.

دیگران پشت سر ما بدگویی کرده اند و مابعد از مدتی متوجه شده ایم و حال تصور می کنیم برخورد دیگران با ما ناشی از بدگویی ها یی است که پشت سر ما شده اولا انسان باید در مرحله ی اول نسبت به عملکرد خود دقیق شود گاهی کارها و حرفها و رفتارهای ما به گونه ای است که منجر به رفتار نامناسب دیگران با ما می شود و نباید این امر را صرفا نتیجه ی بدگویی دیگران دانست.

پس در مرحله ی اول باید به رفتار خود مراجعه نماییم اگر در رفتار خود کمی و کاستی مشاهده نکردیم می توان گفت که برخورد بد دیگران ناشی از حرفها و بدگویی ها یی است که پشت سر ما شنیده اند.
در این حالت ما قصد تغییر اوضاع را داریم و به قول شما می خواهیم رفع اتهام کنیم توجه داشته باشید که رفع اتهام شاید در مرحله ی اول منجر به این شود که دیگران باور کنند که شما چنین حرفهایی را نزده اید اما در ادامه شما با این کار کینه و عداوت جاری خود را نسبت به خود بیشتر نموده و نهایتا باید منتظر عواقب بدتر باشید لذا اگر توصیه به صبر و گذشت می شود به خاطر این است که باید موضوع را با دید باز نگاه کرد.

ما به شما توصیه می کنیم که با توکل بر خدا و در پیش گرفتن تقوای الهی مشکل را حل نمایید .شما با محبت بیشتر و بیشتر به خانواده ی همسر براحتی می توایند نظر آنها را در مورد خود تغییر دهید و با رفتار خوب خود به آنها بقبولانید که تصورشان از شما نادرست بوده است.

مطمئن باشید تاثیری که رفتار خوب انسان دارد به مرور زمان و با مداومت و تکرار اثر بخشی عمیقی دارد که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.
در واقع رفع اتهام در این مورد باید از طریق عمل ثابت شود و نه زبان چرا که رفع اتهام زبانی ممکن است منجر به عداوتهای بیشتر شود.

علاوه بر این می توانید برای در امان ماندن از شر و بدگویی ایشان ، معوذتین ( سوره های فلق و ناس) و آیة الکرسی را تلاوت کنید یا با خود داشته باشید که اثرات بسیار قوی دارد.

از لطف و خیر خواهی شما بسیار متشکرم
اگر برایتان امکان داشت برایم دعا بفرمایید .

دو نوع آدم روی کره زمین وجود داره:
1. کسانی که هدف دارند و اراده میکنند و با توکل و تلاش به اهدافشون میرسند
2. کسانی که حرف های این و اون به سادگی آرامش و سلامتی شون رو بهم میریزه و نا امید میشوند

سوال :
آیا غیبت کردن پشت سر فردی که شخصا در مورد من - مثلا- اقدام به غیبت ، تهمت ، دروغگویی و تخریب من در میان دیگران میکنه جایزه یا خیر ؟

پاسخ:
نکته ی مهم دیگر این است که چنانچه انسان خودش اهل عمل باشد و تقوای الهی پیشه کند طبق گفته ی روایت اگر آسمان و زمین بخواهند درها را بروی او ببندند به واسطه ی تقوا ،خداوند درهایی به روی او می گشاید بنابراین چنانچه دیگران قصد تخریب شخصیت ما را داشته باشند بهترین و برترین ابزار برای مقابله تقواست.

موضوع قفل شده است