جمع بندی متن صحیح دعای: «یا من اظهر الجمیل»

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
متن صحیح دعای: «یا من اظهر الجمیل»

با سلام
1-اگه ممکنه متن اصلی دعای یا من اظهر الجمیل و ستر القبیح یا من لم یواخذ بالجریره .... رو بذارید.آخه من این دعا رو به صورت های مختلفی دیدم.
2-حدیث گفته شده در صفحه ی زیر معتبره:
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=401248

اجرتان با خدا

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

amirask;679691 نوشت:
با سلام
1-اگه ممکنه متن اصلی دعای یا من اظهر الجمیل و ستر القبیح یا من لم یواخذ بالجریره .... رو بذارید.آخه من این دعا رو به صورت های مختلفی دیدم.
2-حدیث گفته شده در صفحه ی زیر معتبره:
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?...ticleID=401248
اجرتان با خدا

با صلوات بر محمد و آل محمد
وسلام وعرض ادب
متن دعا در کتب متعددی آمده که به دو مورد از آن اشاره می گردد:
1- در کتاب کافی در«بَابُ دَعَوَاتٍ مُوجَزَاتٍ لِجَمِيعِ الْحَوَائِجِ لِلدُّنْيَا وَ الْآخِرَة» آمده با این تعبیر:
- مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى وَ عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ جَمِيعاً عَنْ عَلِيِّ بْنِ زِيَادٍ قَالَ: كَتَبَ عَلِيُّ بْنُ بَصِيرٍ «نصیر» يَسْأَلُهُ أَنْ يَكْتُبَ لَهُ فِي أَسْفَلِ كِتَابِهِ دُعَاءً يُعَلِّمُهُ إِيَّاهُ يَدْعُو بِهِ فَيُعْصَمُ بِهِ مِنَ الذُّنُوبِ جَامِعاً لِلدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ فَكَتَبَ ع بِخَطِّهِ- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ* يَا مَنْ‏ أَظْهَرَ الْجَمِيلَ‏ وَ سَتَرَ الْقَبِيحَ وَ لَمْ يَهْتِكِ السِّتْرَ عَنِّي يَا كَرِيمَ الْعَفْوِ يَا حَسَنَ التَّجَاوُزِ يَا وَاسِعَ الْمَغْفِرَةِ يَا بَاسِطَ الْيَدَيْنِ بِالرَّحْمَةِ يَا صَاحِبَ كُلِّ نَجْوَى وَ يَا مُنْتَهَى كُلِّ شَكْوَى يَا كَرِيمَ الصَّفْحِ يَا عَظِيمَ الْمَنِّ يَا مُبْتَدِئَ كُلِّ نِعْمَةٍ قَبْلَ اسْتِحْقَاقِهَا يَا رَبَّاهْ يَا سَيِّدَاهْ يَا مَوْلَاهْ يَا غِيَاثَاهْ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَسْأَلُكَ أَنْ لَا تَجْعَلَنِي فِي النَّارِ ثُمَّ تَسْأَلُ مَا بَدَا لَكَ. (1)
2- در کتاب «اسرار توحيد، ترجمه التوحيد شیخ صدوق » با این عبارات آمده است:
حديث كرد ما را ابو الحسن على بن عبد اللَّه بن احمد اسوارى گفت كه حديث كرد ما را مكى بن احمد بن سعدويه برذعى گفت كه خبر داد ما را اسماعيل بن محمد بن فضل بن محمد بن مسيب بيهقى گفت كه حديث كرد مرا جدم گفت كه حديث كرد مرا افلح بن كثير از ابن جريح از عمر و بن شعيب از پدرش از جدش از پيغمبر (ص) كه جبرئيل با اين دعاء از آسمان بر او فرود آمد و بر او فرود آمد شادان و خندان و عرض كرد كه‏: السلام عليك يا محمد، حضرت فرمود: و عليك السلام يا جبرئيل‏
جبرئيل عرض كرد: كه خداى عز و جل هديه را بسوى تو فرستاده. حضرت فرمود كه اى جبرئيل آن هديه چيست؟ جبرئيل عرض كرد كه سخنانى چند است از گنجهاى عرش كه خدا تو را بآنها گرامى داشته و نواخته حضرت فرمود كه اى جبرئيل آن سخنان چه چيز است عرض كرد كه بگو:
يا من‏ اظهر الجميل‏ و ستر القبيح يا من لم يؤاخذ بالجريرة و لم يهتك الستر يا عظيم العفو يا حسن التجاوز يا واسع المغفرة يا باسط اليدين بالرحمة يا صاحب كل نجوى و يا منتهى كل شكوى يا كريم الصفح يا عظيم المن يا مبتدئا بالنعم قبل استحقاقها يا ربنا و يا سيدنا و يا مولانا و يا غاية رغبتنا أسألك يا الله ان لا تشوه خلقنى بالنار
يعنى اى آنكه نيكو را آشكار كرده و زشت را پوشيده‏اى آنان كه بگناه مؤاخذه و باز خواست نفرموده و پرده را ندريده اى بزرگ عفو اى خوش درگذشتن اى گشاد آمرزش اى گشاده و گسترده دستها به مهربانى اى صاحب هر راز و اى پايان هر گله‏اى خوب فرو گذاشتن اى بزرگ عطاءاى آغازكننده بنعمتها پيش از سزاوارى آنها اى پروردگار ما واى بزرگ ما و اى آقاى ما و اى پايان خواهش ما سؤال ميكنم تو را اى خدا آنكه زشت نكنى خلقت مرا بآتش دوزخ پس رسول خدا (ص) فرمود كه اى جبرئيل ثواب‏ اين سخنان چيست عرض كرد كه هيهات هيهات اين مطلب دور است علم و دانش بريده شده و بآن نرسيده اگر فرشتگان هفت آسمان و هفت زمين بر اين اجتماع كنند كه ثواب آن را وصف كنند تا روز قيامت از هزار جزء يكجزء را وصف نكنند پس چون بنده بگويد كه‏:
يا من اظهر الجميل و ستر القبيح‏
خدا در دنيا او را برحمت خود بپوشاند و در آخرت او را نيكو گرداند و در دنيا و آخرت هزار پرده بر او بپوشاند و چون بگويد كه‏
يا من لم يؤاخذ بالجريرة و لم يهتك الستر
خدا او را در روز قيامت حساب نكند و پرده‏اش را ندرد در روزى كه پرده‏ها دريده مى‏شود و چون بگويد كه‏
يا عظيم العفو
خدا گناهان او را از برايش بيامرزد و اگر چه گناهش چون كف دريا باشد و چون بگويد كه‏
يا حسن التجاوز
خدا از او درگذرد حتى دزدى و شراب خوردن و ترسهاى دنيا و غير اين از گناهان كبيره و چون بگويد كه‏
يا واسع المغفرة
خداى عز و جل از برايش هفتاد دراز رحمت بگشايد پس او در رحمت خداى عز و جل فرو ميرود تا از دنيا بيرون رود و هر گاه كه بگويد
يا باسط اليدين بالرحمة
خدا دست خود را برحمت بر او بگشايد و چون بگويد كه‏
يا صاحب كل نجوى و منتهى كل شكوى‏
خداى عز و جل از اجر ثواب هر مصيبت زده و هر بى‏آفتى و هر بيمارى و هر گزند رسيده و هر بيچاره و هر فقيرى و هر صاحب مصيبتى تا روز قيامت باو عطاء فرمايد و چون بگويد كه‏
يا كريم الصفح‏
خدا او را بنوازد بنوازش پيغمبران و چون بگويد كه‏
يا عظيم المن‏
خدا در روز قيامت آرزوى او و آرزوى خلائق را باو عطاء كند و چون بگويد كه‏
يا مبتدئا بالنعم قبل استحقاقها
خداى تعالى از اجر بشماره هر كه نعمتهاى او را شكر كرده باو عطاء كند و چون بگويد كه‏
يا ربنا و يا سيدنا و يا مولانا
خداى تبارك و تعالى مي فرمايد كه اى فرشتگان من شاهد باشيد كه من او را آمرزيدم و باو از اجر عطاء كردم بشماره هر كه و هر چه آن را آفريده‏ام از كسانى كه در بهشتند و در آتش دوزخ و آسمانهاى هفتگانه و زمين هفتگانه و آفتاب و ماه و ستارگان و قطره‏هاى بارانها و انواع خلائق و كوهها و سنگريزه و خاك و غير آن و عرش و كرسى و چون بگويد كه يا مولانا خدا دل او را از ايمان پر كند و چون بگويد كه يا غاية رغبتنا خدا در روز قيامت خواهش او و مثل خواهش همه خلائق را باو عطاء كند و چون بگويد كه‏
أسألك يا الله ان لا تشوه خلقى بالنار
خداوند جبار جل جلاله بفرمايد كه بنده من خواهش آزادى از آتش دوزخ را از من نمود اى فرشتگان من شاهد باشيد كه من او را از آتش دوزخ آزاد كردم و پدر و مادر و برادران و خواهران و كسان و فرزندان و همسايگانش را نيز آزاد كردم و او را شفيع گردانيدم در حق هزار مرد از كسانى كه آتش دوزخ از براى ايشان واجب شده بود و او را از آتش پناه دادم پس يا محمد اين سخنان را بپرهيزكاران بياموزان و اينها را بمنافقان مياموزان زيرا كه اينها دعائيست كه از براى گوينده اينها مستجاب است ان شاء اللَّه و اين دعاء اهل بيت المعمور است در گرداگرد آن هر گاه چنان باشند كه بآن طواف كنند و بدور آن بگردند.
«مترجم گويد» كه مؤلف بعد از ذكر اين حديث گفته كه مصنف اين كتاب ميگويد كه دليل بر اينكه خداى عز و جل عالم و قادر وحى است بخودى خود نه بعلم و قدرت و حيات كه هر يك غير او باشد آنست كه اگر عالم باشد بواسطه علمى علمش از يكى از دو امر خالى نباشد يا آنست كه اين از صفات نقص است و هر منقوصى كه نقص باو رسيده محدث است كه ديگرى او را احداث كرده بآنچه ما آن را مقدم داشتيم و اگر قديم باشد واجب شود كه چيزى غير از خداى عز و جل قديم باشد و اين بالاجماع كفر است و همچنين است قول در قادر و قدرتش و در حى و حياتش و دليل بر اينكه آن جناب عز و جل هميشه عالم و قادر وحى بوده آنست كه ثابت شد كه خدا عالم و قادر وحى است بخودى خود و بدليلها بصحت پيوسته كه خداى عز و جل قديم است و هر گاه امر چنين باشد هميشه عالم خواهد بود زيرا كه ذاتش كه علم از براى آنست هميشه بوده و خود همين امر دلالت مي كند بر اين كه آن جناب هميشه قادر وحى بوده.( 2)

پی نوشت:
1- الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏2 ؛ ص577-578.
2- اسرار توحيد / ترجمه التوحيد للصدوق، ص: 247.

موضوع قفل شده است