جمع بندی زندگی دنیایی معصومین (ع) در ارتباط با جنس مخالف (همسری که معصوم نیست)

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زندگی دنیایی معصومین (ع) در ارتباط با جنس مخالف (همسری که معصوم نیست)

سلام
وقتتون بخیر
راستش،
سوالم محدود به ائمه نمیشه،در واقع درمورد معصومین هست...امامان و پیامبران....
اما خب،من اینجا مطرحش میکنم
ممنون میشم جواب بدین،
سوالم در مورد زندگی دنیایی معصومین هست...
احساس های دنیایی اون ها به چه شکل بوده؟
عشق به جنس مخالف داشتن؟!به همسرانشون؟!
نه به عنوان تکلیف دینی و به اون شکل که اسلام از ما خواسته به همسرمون عشق بورزیم،
اصلا توانایی عاشق شدن رو دارن؟
حضرت سلیمان ،عاشق ملکه سبا شدن؟!
چون اون ها زشتی گناه رو درک میکردن...و ازش بیزار بودن...
و نرجس خاتون،خدیجه و...
هرچقدر هم خوب،اما معصوم نبودن...!
دچار گناهانی هرچند صغیر میشدن،نمیشدن؟!
معصومین چیکار میکردن؟!

من کنجکاوم،
!!!

و اینکه عشق و محبت ریشه ی آسمانی داره،میدونم
اما عشق بین زن و مرد رو تحت عنوان زندگی دنیایی اش یاد کردم چون به نسبت عشق بین خدا و بنده،در مرتبه پایین تری قرار داره...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

[=arial]

Adamak;679419 نوشت:

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار همه معصومین انسان بودند و همه علایق و غرایز که انسان ها دارند را دارا بودند

ایه قران از زبان پیامبر می قرماید
قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ (1) بگو من بشرى چون شمايم
قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ (2)بگو من هم مثل شما بشرى هستم

Adamak;679419 نوشت:

بله داشتند
چرا نباید داشته باشند
عشق و محبت به همسران و فرزندان و خانواده خود داشتند و در نهایت علاقه و شدت
علاقه پیامبر به حضرت خدیجه و علاقه حضرت علی(ع) به فاطمه زهرا(س) و.....
علاقه امام حسین(ع) به فرزندش علی اکبر(ع) و برادر خود ابوالفضل العباس(ع) و خواهر خودحضرت زینب(س)

Adamak;679419 نوشت:
نه به عنوان تکلیف دینی و به اون شکل که اسلام از ما خواسته به همسرمون عشق بورزیم،

متوجه نشدم
پس چطور باید عشق می ورزیدند ؟؟
ایشان هم انسان بودند و به عنوان انسانی متدین و دین دار باید شرعیت دین را رعایت بکنند و به احکام دین پایبند باشند

Adamak;679419 نوشت:

بله دارن
چرا نداشته باشن؟؟
ایشان نماد عالی علاقه و عشق قلبی به همسر فرزندان خود بودن

Adamak;679419 نوشت:

این مورد را باید در تاریخ بررسی کرد.

Adamak;679419 نوشت:

نخیر ایشان با اختیار خود گناه انجام نمی دادند هر چند توانایی بر انجام گناه را داشتند

Adamak;679419 نوشت:
معصومین چیکار میکردن؟!

معصومین مثل همه انسان های دیگر زندگی می کردند بچه بودند و بزرگ شده اند و نوزاد و کودک و نوجوان و بازی و خنده و غرایز و نماز و روزه و عبادت و کار و درامد و.................
مثل همه انسانها زندکی می کردند و فقط بنده ای مخلص از بندگان خدا بودند و در اطاعت خدا

Adamak;679419 نوشت:
من کنجکاوم،
!!!

اما عشق بین زن و مرد رو تحت عنوان زندگی دنیایی اش یاد کردم چون به نسبت عشق بین خدا و بنده،در مرتبه پایین تری قرار داره...

این مطلب را متوجه نشدم
منظوتان را بیشتر توضیح می فرمایید

[=arial]پی نوشت:
[=arial]1-فصلت/6
[=arial]2-کهف/110

Adamak;679419 نوشت:
سلام
وقتتون بخیر
راستش،
سوالم محدود به ائمه نمیشه،در واقع درمورد معصومین هست...امامان و پیامبران....
اما خب،من اینجا مطرحش میکنم
ممنون میشم جواب بدین،
سوالم در مورد زندگی دنیایی معصومین هست...
چون اون ها زشتی گناه رو درک میکردن...و ازش بیزار بودن...
و نرجس خاتون،خدیجه و...
هرچقدر هم خوب،اما معصوم نبودن...!
معصومین چیکار میکردن؟!

من کنجکاوم،
!!!

[=arial black]سلام
اولا باید دانست که معصومین دردرجه اول انسان بودند همانطوری که قرآن می فرمایدکه ما رسولانی از جنس خود شما برای شما فرستادیم .
و البته که انسانها گروهی از حیوانات هستند« الانسان حیوان ناطق» که دارای ویژگی های حیوانی نیز هستند که شهوت و نیاز به جنس مخالف نیز از این دسته نیازهاست .
که قطعا معصومین علیهم السلام نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند .
اما اینکه می گویید که « نه به شکل شرعی و وظیفه ای که در دین دارند» باید گفت اصل دین برنامه جامع انسانیت و سعادت است پس عشق صحیح به جنس مخالف نیز در چهارچوب دین درست است . و اگر در خارج آن چهارچوب باشد یا افراط و یا تفریط قطعا عقوبت بدی خواهد داشت ونه نتیجه نخواهد رسید پس باید تلاش کرد که این عشق ها نیز در همین چهارچوب باشد و این را بیش از همه معصومین می دانند .
نکته این است که تصور نکنیم که اگر در چهارچوب دین باشد یعنی ناقص و کم نه اتفاقا یعنی بسیار پر رنگ و واقعی نه در ظاهر یک چیز و در باطن امر دیگر . مانند انسانهای امروزی که ظاهرا به همسرانشان علاقمندند ولی متأسفانه خیلی مواقع رفتارشان چیز دیگری می گوید.
دوم اینکه آنها اهل معصیت نیستند بنابراین قلب هایشان از معصیت کدر نشده و زلال و پاک است و بسیار رقیق .
کسی که این گونه باشد صبور می شود و قبل از دعا برای خود دیگران را دعا می کند اما کسانی که می توانند کودک شش ماهه را با تیر سه شعبه بزنند قلب های سختی دارند که از گناه کدر و سخت شده .
بنابر این معصومین با قلب های زلال نهایت محبت را دارند و بیش از هر پدری فرزندشان را دوست دارند و بیش از هر همسری به سعادت و خوشبختی همسرشان می اندیشند .
اما اینکه همسرشان معصوم نبوده و امکان خطا داشتند .
بله اما معصومین هم این نکته را می دانستند پس با آنها در خور خود آنها رفتار می کردند والبته که در انتخاب آنها نیز سعی می کردند بهترین آنها را انتخاب کنند ولی هیچ گاه عمل نا پسند آنها را تأیید نمی کردند و سعی می کردند راه آنها را به سوی خدا اصلاح کنند .
در حالی که اگر اهل افراط و عشق خارج از چهارچوب دین می بودند به جهت عشق و علاقه نادیده می گرفتند.
نکته دیگر اینکه وقتی که دیگران یک رفتار پسندیده از امام می دیده و روش زندگی اش تغییر می کرد.مثلا به امام دشنام می داد و صبر و رأفت امام را می دید و روش زندگی اش تغییر می کرد .
آیا کسی که همواره این رفتارها را از امام می بیند مرتکب گناه می شود ؟
ما که می گوییم چهار ده معصوم داریم نه اینکه دیگران حتما گناه می کنند . بلکه این چهارده نفر عصمت تکوینی دارند و دیگرانی چون حضرت اباالفضل علیه السلام نیز هستند که با اینکه جزءمعصومین نیستند ولی قطعا گناهی نداشتند.

محراب;679830 نوشت:

[=arial black]اما در خصوص آیه نقل شده هم باید دید که مقصود از بشر چیست؟
[=arial black]ما در خصوص انسان تعابیر مختلفی از الفاظ داریم مانند آدم و بشر و انسان و... که به نظر ما فقط یک معنا دارند که اگر اینگونه بود که یک لفظ می آمد و چه نیازی بود به الفاظ مختلف؟
[=arial black]اما لفظ آدم معمولا به عنوان حالات روحی انسان و امور مربوط به روح او در جملات استفاده می شده و در خصوص اموری که مربوط به جسم انسان بوده و امور جسمی و بدن او را شامل می شده را تحت عنوان بشر ذکر می کردند و انسان لفظی است که برای امور جامع بین مسائل روح و جسم انسان به کار می رفته است بنابر این این آیه شریفه دلیل بر این نیست که علم پیامبر نیز مانند علم ماست ویا اینکه او نیز مانند ما گناه می کند.

[=arial]جمع بندی

سوال
زندگی دنیایی معصومین (ع) در ارتباط با جنس مخالف چگونه بود؟

جواب

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار همه معصومین انسان بودند و همه علایق و غرایز که انسان ها دارند را دارا بودند

بله ایشان تمایل به جنس مخالف داشتند
چرا نباید داشته باشند
عشق و محبت به همسران و فرزندان و خانواده خود داشتند و در نهایت علاقه و شدت
علاقه پیامبر به حضرت خدیجه و علاقه حضرت علی(ع) به فاطمه زهرا(س) و.....
علاقه امام حسین(ع) به فرزندش علی اکبر(ع) و برادر خود ابوالفضل العباس(ع) و خواهر خودحضرت زینب(س)

ایشان هم انسان بودند و به عنوان انسانی متدین و دین دار باید شرعیت دین را رعایت بکنند و به احکام دین پایبند باشند
امامان و معصومین توانایی عاشق شدن داشتند

چرا نداشته باشن؟؟
ایشان نماد عالی علاقه و عشق قلبی به همسر فرزندان خود بودن

معصومین مثل همه انسان های دیگر زندگی می کردند بچه بودند و بزرگ شده اند و نوزاد و کودک و نوجوان و بازی و خنده و غرایز و نماز و روزه و عبادت و کار و درامد و.................
مثل همه انسانها زندکی می کردند و فقط بنده ای مخلص از بندگان خدا بودند و در اطاعت خدا

[=arial]پی نوشت:
[=arial]1-فصلت/6
[=arial]2-کهف/110

موضوع قفل شده است