جمع بندی اگر زمان او ، مهدی(عج) ، را درک کنم، تمام عمرم به او خدمت خواهم کرد

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر زمان او ، مهدی(عج) ، را درک کنم، تمام عمرم به او خدمت خواهم کرد

با عرض سلام
ظاهرا حديث زير هم براي امام حسين(ع) ذكر شده و هم براي امام صادق(ع)، لطفا پاسخ دهيد آيا اين حديث توسط هر دو معصوم بيان شده و يا در ترجمه اشتباه شده است؟
1-خلاد ابن قصار می گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدند: آیا قائم متولد شده است؟ فرمود:

«لا ولو ادرکته لخدمته ایام حیاتی; نه متولد نشده ولی اگر من او را درک می کردم، همه عمر را با خدمت گزاری او سپری می کردم » . (مكيال المكارم ج2، بحار الانوار، ج 51، ص 148)
2-از امام حسین علیه السلام پرسیدند: آیا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به دنیا آمده است؟ فرمود:
نه، اگر زمان او را درک کنم، در تمام عمرم به او خدمت خواهم کرد.
( سخنان جامع امام حسین علیه السلام ص 733)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

امام رضا(ع):
أللّهمّ أصلح عبدک و خلیفتک بما أصلحت به أنبیائک و رسلک و حفّه بملائکتک و أیّده بروح القدس من عندک و اسلکه من بین یدیه و من خلفه رصدا یحفظونه من کلّ سوء و أبدله من بعد خوفه أمنا یعبدک لایشرک بک شیئا ولاتجعل لأحد من خلقک علی ولیّک سلطانا وائذن له فی جهاد عدوّک و عدوّه واجعلنی من أنصاره إنّک علی کلّ شی‏ء قدیر.
خداوندا! [امور] بنده و جانشین‏ات را اصلاح کن، آنچنانکه [امور] پیامبران و رسولات را اصلاح کردی؛ او را با فرشتگانت دربر گیر و با روح‏القدس از جانب خودت یاری کن؛ در پشت سر و پیش روی نگهبانانی قرار ده که او را از بدی درامان دارند؛ بیم و نگرانی او را تبدیل به امنیت و آرامش کن تا تنها تو را بپرستد و کسی را برای تو شریک نگیرد؛ هیچیک از آفریدگانت را بر ولیّ‏ات مسلط مساز؛ اجازه جهاد با دشمان تو و دشمنان خودش را به او عطا کن و مرا از یاران او قرار ده؛ چرا که تو بر همه چیز توانایی.

معجم أحادیث الإمام المهدی(ع)، ح4، ص171

همانگونه که مشاهده می فرمایید این مضمون در روایات دیگر امامان (ع) هم آمده مانند روایت فوق.

بودن این بحث در چند روایت نشان از تاکید هر امام زمانی(ع) برموضوع مهدویت است.

[=arial narrow]با سلام خدمت استاد پيام
بله اينكه احاديث مشابه توسط ائمه بيان شده است را مي‌دانم.
ولي من اينجا بحث تخصصي از شما مي‌خواهم.
توجه بفرمائيد كه در كتب حديثي، نام امام صادق(ع) به صورت «ابو عبدالله» يا «أبی عبد الله» به كار مي‌رود و شايد اين اشتباه توسط مترجم و نويسندگان به وجود مي‌آيد كه فكر مي‌كنند منظور از ابوعبدالله يا ابي عبدالله همان امام حسين(اباعبدالله) است و هنگام ترجمه مي‌نويسند امام حسين(ع).
و شايد در مورد اين حديث هم اين اشتباه رخ داده باشد.

در كتاب الغيبة (للنعماني‌) اين حديث ذكر شده و البته در ترجمه هم نوشته شده است امام صادق(ع).
با توجه به اينكه در اين كتاب راويان حديث نيز ذكر شده است بعيد مي‌دانم كه اين حديث از امام حسين(ع) باشد.

عَلِيُّ بْنُ أَحْمَدَ اَلْبَنْدَنِيجِيُّ عَنْ عُبَيْدِ اَللَّهِ بْنِ مُوسَى اَلْعَلَوِيِّ عَنِ اَلْحَسَنِ بْنِ مُعَاوِيَةَ عَنِ اَلْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنْخَلاَّدِ بْنِ اَلصَّفَّارِ ٢قَالَ: سُئِلَ أَبُو عَبْدِ اَللَّهِ ع هَلْ وُلِدَ اَلْقَائِمُ ع فَقَالَ لاَ وَ لَوْ أَدْرَكْتُهُ لَخَدَمْتُهُ أَيَّامَ حَيَاتِي .

در پانويس كتاب در مورد بحث رجالي اين حديث آورده است:
١) . في بعض النسخ «الحسن بن يعقوب» و الظاهر تصحيفه من النسّاخ، و لعلّ الصواب الحسن بن محمّد بن سماعة الذي قد يعبر عنه بالحسن بن سماعة و يروى كثيرا عن ابن محبوب.
٢) . في بعض النسخ «خلاد بن قصار» و في بعضها «خلاد بن قصاب» و في بعضها «خلاد بن مصار» و كلها تصحيف، و سيأتي في باب ما جاء في ذكر السفيانى تحت رقم ٧ «خلاد الصائغ» و لم يعنونوا في الرجال و كأنّ الصفار صحف في الموضعين بقصار و الصائغ، و اما خلاّد بن الصفار كما في الجامع فهو ابن عيسى الصفار، و يظهر من الخلاصة أنّه متحد مع خلاد الصفار الذي نقل ابن عقدة عن عبد اللّه بن إبراهيم بن قتيبة عن ابن نمير أنّه ثقة ثقة، لكن عنونهما ابن حجر تحت عنوانين مع اختلاف في ترجمتهما.

ترجمه:
علي بن احمد بندنيجي از عبيد الله بن موسي علوي و او از حسن بن معاويه [3] و او از حسن بن محبود واو از خلاد صفار [4] که گفت:
ابو عبد الله (امام صادق) عليه السلام سئوال شد: آيا حضرت قائم متولد شده است؟ فرمود: نه و اگر من به او مي‌رسيدم همه عمر به خدمت مي‌ايستادم.

پانويس:
[3] در بعضي از نسخه ها (حسن بن يعقوب است) و ظاهرا غلط است و شايد صحيح تر حسن بن محمد بن سماعة باشد که گاهي از او به حسن بن سماعة تعبير مي شود و از ابن محبوب فراوان روايت دارد.

[4] نسخه ها مختلف است بعضي خلاد بن قصار و بعضي خلاد بن قصاب و بعضي خلاد ابن مصار نوشته اند و همگي غلط است و در باب روايات راجع به سفياني به شماره ي 7 (خلاد صائغ) خواهد آمد که در رجال عنواني از او نشده است.
و اما خلاد بن صفار همان ابن عيسي صفار است چنانچه در الجامع است و از خلاصه برمي آيد که او همان خلاد صفاري است که ابن عقده از عبدالله بن ابراهيم بن قتيبه و او از ابن نمير نقل مي کند که او ثقة ثقة است ولي ابن حجر آن دو را در تحت دو عنوان نقل کرده و ترجمه شان را نيز به اختلاف آورده است.

forghan;679989 نوشت:
توجه بفرمائيد كه در كتب حديثي، نام امام صادق(ع) به صورت «ابو عبدالله» يا «أبی عبد الله» به كار مي‌رود و شايد اين اشتباه توسط مترجم و نويسندگان به وجود مي‌آيد كه فكر مي‌كنند منظور از ابوعبدالله يا ابي عبدالله همان امام حسين(اباعبدالله) است و هنگام ترجمه مي‌نويسند امام حسين(ع).

البته راویان هر امام (ع) مشخص بوده واحتمال اشتباه در ثبت کنیه مشابه دو امام معصوم(ع) را از بین می برد. واین بیان در صورتی درست بودکه راویانی که نام برده شد در زمان امام صادق (ع) ویا بالعکس نباشند.

ثانیا چون در بیان ائمه (ع)دیگر انتظار وآمادگی جانفشانی وحمایت از امام زمان (عج) آمده مشخص است که سخن آنان در دوره های مختلف است.

كتاب «از حسين(ع) تا مهدي(عج)» محمدرضا فؤاديان صفحه 41 و 42:

لازم به ذكر است در برخى از كتاب‌ها و منابع
اين روايت از زبان امام حسين عليه السّلام نسبت به امام مهدى عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف نيز نقل شده است كه صحيح به نظر نمى‌رسد. و اين اشتباه به خاطر آن است كه صاحب «عقد الدرر» گمان كرده است كه منظور از ابى عبد اللّه عليه السّلام امام حسين عليه السّلام است. ايشان كه يكى از علماى اهل سنت است، به جهت آشنا نبودن با فرهنگ روايات شيعه، رواياتى كه از «ابا عبد اللّه عليه السّلام» نقل شده گمان كرده است منظور امام حسين عليه السّلام است در حالى كه در فرهنگ روايات ما منظور از «ابا عبد اللّه» امام جعفر صادق عليه السّلام است مثلا: ايشان چند روايت درباره علائم ظهور حضرت مهدى از زبان امام حسين عليه السّلام نقل مى‌كند. در حالى كه اين روايات را صادق آل محمد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بيان فرموده است.

ممنون از تلاش علمی شما ولی خطای علمی یک نویسنده دلیلی بر خطای دیگر عالمان اهل دقت نیست.

جمع بندی:
سوال:
سلام
ظاهرا حديث زير هم براي امام حسين(ع) ذكر شده و هم براي امام صادق(ع)، لطفا پاسخ دهيد آيا اين حديث توسط هر دو معصوم بيان شده و يا در ترجمه اشتباه شده است؟
1-خلاد ابن قصار می گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدند: آیا قائم متولد شده است؟ فرمود:

«لا ولو ادرکته لخدمته ایام حیاتی; نه متولد نشده ولی اگر من او را درک می کردم، همه عمر را با خدمت گزاری او سپری می کردم » . (مكيال المكارم ج2، بحار الانوار، ج 51، ص 148)
2-از امام حسین علیه السلام پرسیدند: آیا حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به دنیا آمده است؟ فرمود:
نه، اگر زمان او را درک کنم، در تمام عمرم به او خدمت خواهم کرد. ( سخنان جامع امام حسین علیه السلام ص 733)

پاسخ:سلام علیکم"

چنین مضمونی در روایات دیگر امامان (ع) هم آمده است و نقل آن از دو امام(ع)دلیل برخطا درروایت ویا محتوی نیست ،چنانکه در سخنی از امام هشتم(ع)نیز آمده است.

أللّهمّ أصلح عبدک و خلیفتک بما أصلحت به أنبیائک و رسلک و حفّه بملائکتک و أیّده بروح القدس من عندک و اسلکه من بین یدیه و من خلفه رصدا یحفظونه من کلّ سوء و أبدله من بعد خوفه أمنا یعبدک لایشرک بک شیئا ولاتجعل لأحد من خلقک علی ولیّک سلطانا وائذن له فی جهاد عدوّک و عدوّه واجعلنی من أنصاره إنّک علی کلّ شی‏ء قدیر.
خداوندا! [امور] بنده و جانشین‏ات را اصلاح کن، آنچنانکه [امور] پیامبران و رسولات را اصلاح کردی؛ او را با فرشتگانت دربر گیر و با روح‏القدس از جانب خودت یاری کن؛ در پشت سر و پیش روی نگهبانانی قرار ده که او را از بدی درامان دارند؛ بیم و نگرانی او را تبدیل به امنیت و آرامش کن تا تنها تو را بپرستد و کسی را برای تو شریک نگیرد؛ هیچیک از آفریدگانت را بر ولیّ‏ات مسلط مساز؛ اجازه جهاد با دشمان تو و دشمنان خودش را به او عطا کن و مرا از یاران او قرار ده؛ چرا که تو بر همه چیز توانایی.
معجم أحادیث الإمام المهدی(ع)، ح4، ص171

موضوع قفل شده است