صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خشکاندن ریشه حسادت

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58300

اشاره خشکاندن ریشه حسادت

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام

من حسادت دارم و متوجه شدم برای از بین بردن این رذیله باید ریشه آن را خشکاند وگرنه حسادت از بین نمی رود
    حالا من میخواهم بدانم حسادت من به دلیل تکبر هست یا حب جاه یا هر دو؟
    مثلا وقتی دوستم مورد توجه قرار میگیرد من در دلم احساس ناراحتی میکنم من این احساس را فقط نسبت به او دارم نه به سایر دوستانم سوال برسیدن از او برایم دشوار است مخصوصا اگر بخواهم فلان نکته درسی را برایم توضیح دهد هنگام مباحثه درسی اینکه بخواهم او برایم درس را توضیح دهد برایم تحملش خیلی سخت است تقریبا نمیخواهم مباحثه اش را بشنوم من میخواهم در دلم از اینکه او بهتر از من است احساس خوشحالی کنم نه ناراحتی
    لطفا راهنماییم کنید

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۶/۰۳ در ساعت ۲۳:۰۴

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58300

با نام و یاد دوست

خشکاندن ریشه حسادت

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

5. صلوات ها 8

نوشته
    1,728
    حضور
    48 روز 20 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

با سلام
    شبیه این سوال قبلا پرسیده شده، آدرس های ذیل و تاپیک های مربوطه رو مطالعه کنید، سوالی بود در خدمتم :

http://www.askdin.com/thread44713-2.html#post624974
    http://www.askdin.com/thread29089.html#post369087
    http://www.askdin.com/thread24089.html

سوالی بود در خدمتم.
    خشکاندن ریشه حسادت
    ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

7. صلوات ها 12

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

با سلام
    گمون کنم برای اینکه حسادت نداشته باشه ادم باید یه چیز دیگه رو اینقدر داشته باشی که تا نیروی جاذبه حسادت تو رو در حصار خودش قرار ندهد!(مثلا میگم)

یه مثال بزنم شاید مناسب باشه
    دانشمندان میگن برای اینکه یک گلوله را طوری به سمت بالا پرتاب کنی که از جو زمین خارج بشه و دیگه به سمتت برنگرده باید سرعتی معادل 11 کیلومتر در ثانیه به اون وارد بشه!!....که
    این در عمل کار غیر ممکنیه مگر با دستگاه های بسیار پرشتاب فضایی!

این یعنی اینکه اگر کسی توانست صفت مشکل حسادت را از مدار فضای درون دل خود بیرون کند پس او نزدیک هست به بهشت
    در اون دنیا(فک کنم یعنی! )
    ویرایش توسط پرنس کوچولو : ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ در ساعت ۲۳:۳۰

9. صلوات ها 5

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58300

با نام و یاد دوست

سلام علیکم

کاربر سوال کننده از من خواستند تا از طرف ایشان سوالات زیر را مطرح نمایم:

سلام
    من یک مدت است که سخرانی آقای بناهیان را در باره مبارزه با هوای نفس گوش میدهم ایشان ضمن یکی از سخنرانیشان فرمودند *اگر عیب های خودت را ببینی بنا نیست خودت اینها را برطرف کنی خدا خودش آنها را برطرف میکند فقط کافی است که نفست را مذمت بکنی و استغفار کنی تمنا و توسل کنی درست میشود یک مقدار مراقبت هم کافی است* با توجه به این جمله آنچه که من برداشت کردم تاکید ایشان بیشتر بر روی اعتراف کردن گناه بود یعنی کافیست که من بر روی اعتراف خود اصرار کنم تا خداحسادت من را از بین ببرد آیا این برداشت صحیح است؟

11. صلوات ها 6

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58300

آیدی برنس کوچولو*

سلام

منظور شما از این جمله چیست؟لطفا بیشتر توضیح دهید

*بایدیه چیزرو اینقدر داشته باشی که تا نیروی جاذبه حسادت- تو رو حصار خودش قرار نده*

با تشکر

در پناه قرآن و عترت موفق باشید

13. صلوات ها 4

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    سلام
    من یک مدت است که سخرانی آقای بناهیان را در باره مبارزه با هوای نفس گوش میدهم ایشان ضمن یکی از سخنرانیشان فرمودند *اگر عیب های خودت را ببینی بنا نیست خودت اینها را برطرف کنی خدا خودش آنها را برطرف میکند فقط کافی است که نفست را مذمت بکنی و استغفار کنی تمنا و توسل کنی درست میشود یک مقدار مراقبت هم کافی است* با توجه به این جمله آنچه که من برداشت کردم تاکید ایشان بیشتر بر روی اعتراف کردن گناه بود یعنی کافیست که من بر روی اعتراف خود اصرار کنم تا خداحسادت من را از بین ببرد آیا این برداشت صحیح است؟
    سلام علیکم

تشکر از شما بابت نقل این نکته مهم از استاد پناهیان . خیلی مهم است که انسان بجای اینکه ناتوانی خود را در مقابل گناهان به گردن خدا بیندازد به وجود عیب در خودش اعتراف کند و از خود او برای ترک گناه استمداد جوید.
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

15. صلوات

نوشته
    1,728
    حضور
    48 روز 20 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

سلام

خیر، این برداشت درست نیست.
    احتمالا منظورشون چیز دیگری بوده. مثل این که برای از بین بردن رذایل اخلاقی باید اراده خود را تقویت کرد و باور کرد که این رذیله در انسان هست. باید بقیه بخش های کلام ایشون را نیز شنید.

ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ در ساعت ۱۷:۳۸
    خشکاندن ریشه حسادت
    ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

17. صلوات ها 6

نوشته
    186
    حضور
    4 روز 23 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    819

با سلام
    احتمالا منظور استاد پناهیان درست برداشت نشده. به نظرم منظور ایشان از اعتراف، اعتراف در نزد خداوند بوده. یعنی در نزد خداوند به اشتباه خود اعتراف کرده و اظهار پشیمانی کنیم که این اولین درجه توبه است. اگر انسان پا در راه توبه گذاشت، البته که خداوند هم کمک خواهد کرد و بقیه راه با کمک خداوند هموارتر خواهد شد.

19. صلوات ها 3

نوشته
    126
    حضور
    4 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    428

سلام
    چند وقت بیش که به مشهدرفته بودم یکی ازسخنرانان آنجا گفتند که مادر به هر قدری که حسادت داشته باشد این رذیله به بچه ای که در شکم دارد منتقل میشود میخواستم بدانم حتی اگر مادری که در حال مبارزه باشد باز هم قابل انتقال است؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری