صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفاوت در میزان خداباوری در بین مردان و زنان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  علاقه
  فلسفه
  نوشته
  206
  صلوات
  786
  حضور
  21 روز 6 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  2

  اشاره تفاوت در میزان خداباوری در بین مردان و زنان
  باسلام و ادب
  از مدتها قبل استنباطم این بود که میزان خداباوری در آقایان و خانمها با هم تفاوت فاحشی دارد و در میان زنان خداباوری رایجتر است از چند ماه قبل برای اطمینان از این موضوع شروع کردم به یک تحقیق که گرچه استانداردهای یک تحقیق را کاملا ندارد اما تا آنجا که در توانم بود سعی کردم تحقیق بیطرفانه و به دور از تاثیر روی نتیجه باشد.به تعدادی از دوستان و همکاران و آشنایان که در دسترس بودند پرسشنامه کتبی دادم بدون قید مشخصات نظر خود را بنویسند و تعدادی از دوستان را از طریق اینترنت سوالات را برایشان فرستادم. بگذریم که تعداد زیادی چه خانم چه آقا تمایل به پرکردن فرمها نداشتند ولی آن تعداد که جواب داده اند نتیجه عجیب بود تقریبا تمام خانمهای تحقیق به وجود یک خالق هوشمند اعتقاد دارند البته با درجات مختلف ولی در مورد آقایان نتیجه بسیار فرق میکند درصد قابل توجهی {حدود 17درصد} خداناباور مطلق و درصد زیادی آگنوستیک بودند.البته من چون در تجزیه تحلیل آماری و مسایل دیگر خیلی مهارت ندارم قصد دارم از یک فرد مطلع کمک بگیرم ولی همین نتایج اولیه مرا متعجب ساخت. براستی اگر این را بتوانیم تعمیم دهیم به جامعه آیا معنی آن این نمیشود که مرد بودن که یک مسله جبری است اثر بارزی در سرنوشت فرد دارد. چطور میتوانیم این را توجیه کنیم.ممنون میشوم اگر لطف کنید و نظر کارشناس محترم و راهنمایی ایشان را مبذول فرمایید. با تشکر مجدد
  ویرایش توسط بنت الحسین : 1394/04/10 در ساعت 19:45
  الهی ! اگر یک بار بگویی بنده من ، از عرش بگذرد خنده من


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,616
  صلوات
  49937
  حضور
  130 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست


  تفاوت در میزان خداباوری در بین مردان و زنان
  کارشناس بحث: استاد شعیب 4. #3

  عضویت
  جنسیت تیر 1391
  نوشته
  1,659
  صلوات
  4114
  حضور
  20 روز 10 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  در این که زن ها در جامعه دینی پایبندی بیشتری به مسائل دینی دارند شکی نیست و هم مشاهدات عینی و هم آمار این را نشان می دهند.
  اما در آمار گرفتن قوانین و قواعد خاصی برای انتخاب جامعه آماری هست که در صورت نداشتن اطلاع کامل یا نداشتن تجربه در این زمینه آماری ناقص از تعداد افراد دلخواه خود به دست آورده ایم که هیچ سندیت و اعتبار علمی نخواهد داشت.
  انتخاب سوال ها نحوه پرسش سوال و محیط و زمان این آمار گیری بسیار حائز اهمیت می باشد.
  برای همین بهتر است به آمار دقیق و پژوهش های انجام شده در این زمینه مراجعه کنیم.
  در دنیای غرب سالیان سال در هر زاویه ای از علوم انسانی تحقیقات وسیعی انجام شده است و درباره نقش جنسیت در دینداری نیز تحقیقات فراوان اند اما وجود فاکتوری به نام تفاوت فرهنگی و حتی تفاوت دین ها با هم نمی توان این تحقیقات را زیاد در جامعه خود کارا دانست.
  یکی از مقالاتی که در جامعه ایرانی توسط اهل فن انجام شده مقاله"جنسیت و دینداری" اثر دکتر فاطمه مدیری و دکتر تقی آزاد ارمکی می باشد. که حتما سفارش می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید.http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/38113925101.pdf
  در این مقاله نظریه هایی که غربی ها درباره نقش پدر سالاری بر دین داری زن ها گفته اند را رد کرده و همچنین آن تحقیقات خارجی که می گفته اند که دین داری زن ها نسبت به مرد ها کمتر می باشد را رد کرده است.

  البته کیفیت دین داری هم مولفه مهمی است که باید در کنار کمیت آن لحاظ شود که در این باره تحقیقات ناقص است.
  بحث غلبه احساس بر تعقل در زن ها و روحیه عاطفی با لطافت زنان هم می تواند عامل این تفاوت باشد.

  البته از نظر ادبیات دینی زن و مرد در دین داری و دین باوری و حتی پاداش گرفتن مساوی می باشند و هر کس بیشتر در این باره تلاش کند از دینداری سهم بیشتری می یابد.
  مَنْ عَمِلَ صلِحاً مِّن ذَکرٍ أَوْ أُنثی وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَوةً طیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسنِ مَا کانُوا یَعْمَلُون
  َ‏‏" یعنی: هر کس عمل صالح انجام دهد در حالی که مومن است، خواه مرد باشد یا زن، به او حیات پاکیزه می بخشیم و پاداش آنها را به بهترین اعمالی که انجام دادند، خواهیم داد.

  حیات طیبه که اثر دین در جامعه است برای زن و مرد مساوی بیان شده است که هر کس از زن و مرد که مومن باشد و عمل صالح انجام دهد این اثر راه خواهد یافت.
  البته عواملی در سرعت گرفتن در این امر و همچنین ثبات و عدم تزلزل در این میان نقش ایفا می کند که نمی شود منکر آن ها شد از جمله:
  1.عوامل درونی مثل احساس در زن و تعقل در مرد.
  2. کارکرد های اجتماعی
  3. وظایف درون خانواده؛ مثلا زن وظیفه فرزند پروری دارد و با مهر و عطوفت همراه است و فقر ذاتی فرزند به به مربی را بهتر درک می کنند و مرد با وظیفه کار و تلاش اقتصادی این روحیه را کمتر دارد.
  4. تلون احساسی در امور اعتقادی و زود تاثیر پذیرفتن در این امر در بین زن ها نیز می تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد.

 5. #4

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  نوشته
  2,554
  صلوات
  6371
  حضور
  53 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط میرشکاک نمایش پست ها
  ولی آن تعداد که جواب داده اند نتیجه عجیب بود تقریبا تمام خانمهای تحقیق به وجود یک خالق هوشمند اعتقاد دارند البته با درجات مختلف ولی در مورد آقایان نتیجه بسیار فرق میکند درصد قابل توجهی {حدود 17درصد} خداناباور مطلق و درصد زیادی آگنوستیک بودند.ا
  سلام علیکم

  دقیقا به همین دلیل است که سعی میشود زنان را نسبت به دین بدبین کنند. ذات زن چنان آفریده شده که درپی سلطه جویی نیست و بقول معروف رام است بنابراین باید خداباوری در زنان بیشتر باشد . درجایی اگر غیر از این باشد غالبا یا از ناآگاهیست یا فریب خورده اند.
  امام خامنه ای : فرض بفرمائید کسانی در کوفه دلهاشان پر از ایمان به امام حسین (ع) بود اما چند ماه دیرتر وارد میدان شدند همه‌ هم به شهادت رسیدند پیش خدا هم مأجورند اما کاری که باید بکنند آن کاری نبود که آنها کردند لحظه را نشناختند عاشورا را نشناختند در زمان، آن کار را انجام ندادند. شناسائی لحظه‌ها و انجام کار در لحظه‌ی نیاز ، خیلی چیز مهمی است. 6. #5

  عضویت
  جنسیت تیر 1393
  نوشته
  350
  صلوات
  810
  حضور
  11 روز 19 ساعت 4 دقیقه
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یک دلیل نسبتا محسوسش میتونه این باشه که زنی که بیدین باشه ممکنه برداشت بشه هرزه است(نسبت به مسائل جنسی بی قیده)!!! ولی مرد بیدین میشه روشنفکر!!!
  این یه باور نسبتا رایج در عرفه.
  لذا گاهی ناچاراً زنی هم که اعتقاد نداره خودش رو معتقد نشون میده.


 7. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند 1391
  نوشته
  41
  صلوات
  241
  حضور
  5 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط میرشکاک نمایش پست ها
  نتیجه عجیب بود تقریبا تمام خانمهای تحقیق به وجود یک خالق هوشمند اعتقاد دارند البته با درجات مختلف ولی در مورد آقایان نتیجه بسیار فرق میکند درصد قابل توجهی {حدود 17درصد} خداناباور مطلق و درصد زیادی آگنوستیک بودند.
  سلام علیکم
  شواهد متعدد دینی هم می توان بر این سخن اقامه نمود مثلا در حکم مرتد فطری اگر مرد مسلمانی که از پدر و مادر مسلمان متولد شده «مرتد» شود (که به او «مرتد فطری» گفته می شود) کیفر اعدام داده شود، ولی چنانچه از پدر و مادری غیر مسلمان متولد شده باشد بعد اسلام اختیار کند سپس کافر گردد (که به او «مرتد ملی» گفته می شود) برای مدتی او را امر به توبه کنند چنانچه نپذیرفت او را نیز اعدام کنند.
  اما اگر زن مرتد شود اسلام برای او کیفر آسان تری قرار داده است. با این توضیح که زن مرتد (ملی یا فطری) کشته نمی شود، بلکه او را به توبه فرا می خوانند. چنانچه توبه کرد او را آزاد می کنند در غیر این صورت در زندان باقی می ماند و به هنگام نماز او را تازیانه زده و در تنگنای معشیتی قرار می دهند.

  باید توجه داشت از دیدگاه اسلام همه انسان ها (زن و مرد) در حقیقت وجودی از یک منشا هستند: «خلقکم من نفس واحدة»، و نسبت به یکدیگر برتری ندارند و تنها ملاک برتری تقوای الاهی است: «ان اکرمکم عندالله اتقاکم».

  اما به هر حال هر یک از دو جنس زن و مرد دارای ویژگی های روحی، روانی و جسمی خاص خود است که او را از دیگری متمایز می سازد؛ مثلاً همه ما می دانیم که زن از بعد روحی و روانی دارای عواطف و احساسات شدیدتری است و شاید بتوان گفت که در روایت امیر المومنین (ع): "المرأة ریحانة و لیست بقهرمانة"؛ زن گل است نه قهرمان،‏ همین حقیقت نهفته است.

  این مطلب، حقیقتی است که یافته های محققان و دانشمندان نیز بر آن گواهی می دهد:

  یک روان شناس مشهور آمریکائی می گوید: "دنیای مرد با دنیای زن به کلی فرق می کند ... علاوه بر این احساس این دو موجود هیچ وقت مثل هم نخواهد بود".

  «کلیو دالسون» می گوید: به عنوان یک زن روان شناس بزرگ ترین علاقه ام مطالعه روحیه مردهاست... به این نتیجه رسیده ام خانم ها [بیشتر] تابع احساسات و آقایان تابع عقل هستند. بسیار دیده شد، که خانم ها از لحاظ هوش نه فقط با مردان برابری می کنند، بلکه گاهی در این زمینه از آنها برتر هستند. کارهائی که به تفکر مداوم احتیاج دارد زن را کسل و خسته می کند.

  «اتو کلاین برگ»: زن ها عموماً احساسی تر از مردان هستند.

  «محمد قطب»: اگر زنان بخواهند مادر باشند باید احساساتی باشند.

  لذا اگر [احکام] بدون توجه به هر گونه تفاوت و اختلاف جعل شود خلاف مصلحت تشریع و تقنین بوده و مصالح جامعه آن طور که باید تأمین نمی شود. از این رو برخی تکالیف و احکام مربوط به زن و مرد و از جمله حکم ارتداد با یکدیگر متفاوت است.

  بنابراین می توان گفت: «زن ها نظر به این که از لحاظ سازمان دفاعی و فکری نوعاً با مردها متفاوت اند و زودتر تحت تأثیر قرار می گیرند. چنانچه مرتد شوند اسلام برای آنها کیفر آسان تری قرار داده است و عموما سریعتر هم جذب دین می شوند به دلیل همین بعد احساسی بودن البته اخیرا هم متاسفانه دشمنان اسلام با ترویج مطالب احساسی از جمله مطرح کردن احساسی تفاوت حقوق زن و مرد در اسلام سعی می کنند از این ویژگی مطلوب زنان سوء استفاده کنند.

  فَإِنْ سَلَكَ النَّاسُ كُلُّهُمْ وَادِياً وَ سَلَكَ عَلِيٌّ وَادِياً فَاسْلُكْ وَادِيَ عَلِيٍّ وَ خَلِّ النَّاسَ طُرّاً يَا عَمَّارُ إِنَّ عَلِيّاً لَا يَزَالُ عَلَى هُدًى يَا عَمَّارُ طَاعَةُ عَلِيٍّ طَاعَتِي وَ طَاعَتِي طَاعَةُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل‏
  ______________________________
  البحار: 38/ 37، و الخوارزمي في المناقب: 124


 8. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  علاقه
  فلسفه
  نوشته
  206
  صلوات
  786
  حضور
  21 روز 6 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  2  با سلام و ادب
  استاد گرامی در ابتدا از اینکه لطف کرده و زحمت کشیده ایدجواب سوال اینجانب را مرقوم فرموده ایدبینهایت سپاسگزارم .اما چند نکته است که خدمتتان عرض میکنم 1- من در سوالم قید کرده ام که این تحقیق من البته اگربتوان نام تحقیق بر آن گذاشت استانداردهای یک تحقیق را ندارد البته تا جایی که در توانم بوده سعی کرده ام که حداقل به آن استاندردها نزدیک باشد 2_ این تحقیق در مورد اعتقادات مذهبی اصلا نبوده و هیچ پرسشی مستقیما راجب مذهب نیست. 3- ابهام من بیشتر در این مورد است با توجه به اختلافات احساسی عاطفی بین زنان و مردان آیا این تفاوت در خداباوری ممکن است ناشی از این اختلافات باشد و بشری که همیشه بدنبال یک پناهگاه و حامی میباشد و از مشکلات و خطرات زندگی میترسد و این ترس در زنان بیشتر است بیشتر به سمت خداباوری روی میاورد. خواهشمند است این ابهام و سوال را توضیح دهید. با تشکر فراوانی میترسد
  الهی ! اگر یک بار بگویی بنده من ، از عرش بگذرد خنده من


 9. #8

  عضویت
  جنسیت تیر 1393
  علاقه
  مداحی آقا امام زمان و امام حسین ، موزیک غمگین
  نوشته
  678
  صلوات
  2252
  حضور
  25 روز 3 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  2  اگر زنان بیشتر خدا رو باور دارن
  به همون میزان هم راحت تر گول میخورن
  چشم ها را شستم جور دیگر دیدم


 10. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  نوشته
  466
  صلوات
  1764
  حضور
  67 روز 20 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  1  نقل قول نوشته اصلی توسط میرشکاک نمایش پست ها
  با سلام و ادب
  استاد گرامی در ابتدا از اینکه لطف کرده و زحمت کشیده ایدجواب سوال اینجانب را مرقوم فرموده ایدبینهایت سپاسگزارم .اما چند نکته است که خدمتتان عرض میکنم 1- من در سوالم قید کرده ام که این تحقیق من البته اگربتوان نام تحقیق بر آن گذاشت استانداردهای یک تحقیق را ندارد البته تا جایی که در توانم بوده سعی کرده ام که حداقل به آن استاندردها نزدیک باشد 2_ این تحقیق در مورد اعتقادات مذهبی اصلا نبوده و هیچ پرسشی مستقیما راجب مذهب نیست. 3- ابهام من بیشتر در این مورد است با توجه به اختلافات احساسی عاطفی بین زنان و مردان آیا این تفاوت در خداباوری ممکن است ناشی از این اختلافات باشد و بشری که همیشه بدنبال یک پناهگاه و حامی میباشد و از مشکلات و خطرات زندگی میترسد و این ترس در زنان بیشتر است بیشتر به سمت خداباوری روی میاورد. خواهشمند است این ابهام و سوال را توضیح دهید. با تشکر فراوانی میترسد
  سلام علیکم
  فرض کنیم بشه. مشکلش چیه؟
  اولا که انسان تنها به خاطر نیاز به داشتن تکیه گاه نیست که به خدا روی میاره. میل به زیبایی و اخلاق و ... هم میتونه این کشش رو ایجاد کنه و هر کدوم در تیپ خاصی از افراد پررنگتره
  ثانیا این هم مثل بقیه تفاوت هایی که به صورت جبری وجود داره. مثل بعضی ها که ذاتا خوش خلق هستن یا ازدروغ بدشون میاد یا صلح دوست هستن. یا مثل همون افرادی که خودتون گفتید قسمت جلویی مغزشون آسیب می بینه و به شرارت تمایل پیدا می کنن. وقتی قراره هرکس با داشته های خدادادی خودش مقایسه بشه دیگه چه تفاوتی داره که نسبت به بقیه چطور باشه؟


 11. #10

  عضویت
  جنسیت دی 1392
  نوشته
  114
  صلوات
  572
  حضور
  17 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  شایدبخاطر اینکه زنان مسائل را ساده تر قبول میکنند و نگاهشون هم پیچیدگی کم تری داره البته منظور در بحثهای معنوی هست


صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود