احسان به والدین دقیقاً یعنی چه؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

باسلام

آیا فقط همین است که کاری که گفتند انجام بدیم بشرط آنکه حرام نباشد؟

لطفا باز کنید تا محدوده واجب آن شناخته شود.

مثلا اگر موبایل پدر یا مادر زنگ بیاید؛ و در اتاق دیگر باشد؛ و به ما دستو ندهند که موبایل را بیاور؛ خودشان بروند و بیارند؛ ما کار حرامی انجام دادیم چون میتوانستیم بیاوریم و احسان کنیم ولی نکردیم؟؟؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

user;678026 نوشت:
باسلام

آیا فقط همین است که کاری که گفتند انجام بدیم بشرط آنکه حرام نباشد؟

لطفا باز کنید تا محدوده واجب آن شناخته شود.

مثلا اگر موبایل پدر یا مادر زنگ بیاید؛ و در اتاق دیگر باشد؛ و به ما دستو ندهند که موبایل را بیاور؛ خودشان بروند و بیارند؛ ما کار حرامی انجام دادیم چون میتوانستیم بیاوریم و احسان کنیم ولی نکردیم؟؟؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

احسان نکردن به والدین و حتی انجام ندادن دستور آنها به خودی خود ، حرام نیست اما اگر ترک انجام دستور ، موجب اذیت والدین گردد و انجام آن هم حرمت شرعی نداشته باشد ، واجب است که اطاعت شود.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر مراجع عظام در قم[/]

سجاد;679437 نوشت:
احسان نکردن به والدین و حتی انجام ندادن دستور آنها به خودی خود ، حرام نیست اما اگر ترک انجام دستور ، موجب اذیت والدین گردد و انجام آن هم حرمت شرعی نداشته باشد ، واجب است که اطاعت شود.

باسلام و تشکر

سجاد;679437 نوشت:
پی نوشت:
استفتاء از دفتر مراجع عظام در قم

یعنی آیت الله سیستانی رو هم شامل میشه؟

1- یعنی اگر گفتن فلان کار را بکن و من نکردم و میدونم که بخاطر نکردن من اونها اذیت نشدند؛ حرامی مرتکب نشدم؟

2- اگر گفتن فلان کار را بکن و من گمان داشتم که بخاطر نکردنم اونها اذیت نمیشوند؛ حرامی مرتکب شدم؟

2- اگر گفتن فلان کار را بکن و من شک داشتم که بخاطر نکردنم اونها اذیت نمیشوند؛ حرامی مرتکب شدم؟

3- اگر گفتن فلان کار را بکن و من گمان داشتم که بخاطر نکردنم اونها اذیت میشوند؛ حرامی مرتکب شدم؟

4- اگر مادر به کاری امر کند و پدر نهی کند یا برعکس؛ تکلیف چیست؟ کدام را مقدم بداریم؟

اگر مقدور هست مثل قبلی که پاسخ را از مراجع عظام قم پرسیدید؛ این سوال را این گونه بپرسید تا مفید فایده برای همه ی دوستان واقع بشه.

[="Tahoma"][="Black"]

user;679448 نوشت:
1- یعنی اگر گفتن فلان کار را بکن و من نکردم و میدونم که بخاطر نکردن من اونها اذیت نشدند؛ حرامی مرتکب نشدم؟

2- اگر گفتن فلان کار را بکن و من گمان داشتم که بخاطر نکردنم اونها اذیت نمیشوند؛ حرامی مرتکب شدم؟

2- اگر گفتن فلان کار را بکن و من شک داشتم که بخاطر نکردنم اونها اذیت نمیشوند؛ حرامی مرتکب شدم؟

3- اگر گفتن فلان کار را بکن و من گمان داشتم که بخاطر نکردنم اونها اذیت میشوند؛ حرامی مرتکب شدم؟

4- اگر مادر به کاری امر کند و پدر نهی کند یا برعکس؛ تکلیف چیست؟ کدام را مقدم بداریم؟

اگر مقدور هست مثل قبلی که پاسخ را از مراجع عظام قم پرسیدید؛ این سوال را این گونه بپرسید تا مفید فایده برای همه ی دوستان واقع بشه.

با تشکر از سؤال شما

حکم قبلی در مواردی است که انسان مثلا اطمینان به اذیت شدن والدین داشته باشد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;680477 نوشت:
با تشکر از سؤال شما

حکم قبلی در مواردی است که انسان مثلا اطمینان به اذیت شدن والدین داشته باشد.

باسلام و تشكر
يعني اگر گمان داشتیم که این کار را کنیم اذیت میشوند؛ انجام اون کار حرام نیست چون یقین نداریم؟

پاسخ سوال 4 چیه؟

user;680580 نوشت:
باسلام و تشكر
يعني اگر گمان داشتیم که این کار را کنیم اذیت میشوند؛ انجام اون کار حرام نیست چون یقین نداریم؟

پاسخ سوال 4 چیه؟

عرض سلام و احترام مجدد

1. بله درست است.

user;679448 نوشت:
اگر مادر به کاری امر کند و پدر نهی کند یا برعکس؛ تکلیف چیست؟ کدام را مقدم بداریم؟

2. استفتاء کتبی شده اگر پاسخ داده شود در این جا درج خواهد شد اما عجالتا پاسخ حضرت آیت الله مکارم شیرازی چنین است:

تا مى‌توانيد در ميان آن دو جمع كنيد، و در صورتى كه امكان نداشته باشد، بر حسب اهميّت موارد بايد عمل گردد، و آنچه مهم‌تر است، مقدّم شود.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل مراجع ج 3 ص 559

موضوع قفل شده است