صفحه 1 از 40 123112131 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263

  نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان
  به نام خداوند بخشنده مهربان


  فهرست مطالب نرم افزار نیش ها و نوش ها (مجموعه هشدارهای روان شناختی برای زندگی شیرین)

  1- مصرع اول (خانم ها)

  2- مصرع دوم (آقايان)

  3- بيت كامل (خانواده)


  4- معرفي كتاب

  5- معرفي سايت

  6- معرفي نرم افزار

  7- معرفی سایت و مشاوره تلفني


  نرم افزار: نيش ها و نوش ها
  مولف: م ح قديري
  سال نشر: 1390
  انتشارات:‌انجمن گفتگوي ديني (مركز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني)

  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ در ساعت ۱۰:۰۵ 2. صلوات ها 11


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263  مقدمه

  با پيشرفت تكنولوژي و ارتباطات بيش از پيش انسان تشنه
  «آرامش» است. برخي از عواملي كه باعث شده رمق و نشاط انسان اين عصر گرفته شود عبارتند از رشد جمعيت، بيكاري، مدرك‌گرايي، شعار زدگي بسياري از مسئولان، نيافتن شغل متناسب با رشته تحصيلي، مهاجرت‌ها، به هم خوردن توازن تعداد دختر و پسر جوان ، حضور رسانه‌های مختلف بدون ايجاد فرهنگ‌سازي در خانه‌ها و جامعه، ترويج و تكثير فزاينده فرقه‌هاي انحرافي به دست منفعت طلبان و استعمارگران، تورم ، اشتغال به دو شغل براي اداره كردن منزل، حضور زن در اجتماع و مشاغل بدون اين كه دولت حمايت‌هاي ويژه از آنان نسبت به حجم ظهورشان در مشاغل اجتماعي و مجامع علمي كند و زمينه‌هاي سوء استفاده‌هاي ابزاري و حقوقي را ببندد، بالا رفتن سن ازدواج، رشد فرهنگ مصرف‌گرايي، مطرود شدن سنت مفيد صله رحم، توجه به «اخلاق انتفاعي» در زندگي، و ...

  نرم افزار
  «نيش‌ها و نوش‌ها» كه مجموعه‌اي از هشدارهاي روان‌شناختي به همراه معرفي كمك‌هاي اوليه براي يك «زندگي عاقلانه و شادمانه» (كتاب، سايت و نرم افزار) است، به سهم خود خواسته باري از دوش‌ها بر دارد. قبول دارم كه مشكلاتي كه از آن سخن گفتم مانند زخم عميقي است كه با مرهم اين نرم افزار التيام نمي‌يابد اما بي شك به قدر خود مي‌تواند طعم زندگي شيرين را به ما بچشاند.

  با توجه به تجارب مشاوره هاي مختلف كتبي، ايميلي و تلفني و حضوري، نكات و هشدارهاي روان‌شناختي و تربيتي اي را در اين نرم افزار جمع آوري كردم تا با نگاه به تجربه ديگران و آئينه عبرت زندگي شيريني براي خود رقم زنيم. البته هرگز ادعا ندارم كه اين هشدارها كامل است بله اين بسان دسته گلي است كه از باغ تجاربم خدمت هم وطنان عزيزم پيشكش مي‌كنم. اگرچه گفته‌اند دندان‌هاي اسب پيش كش را نمي‌شمارند، اما خوشحال مي‌شوم، انتقادها و پيشنهاد‌هاي سازنده‌تان را به من هديه كنيد.

  باهشدارهای اين نرم افزار نمي‌خواهيم ترس را مهیمان قلب هاي آسماني‌تان کنیم و جامعه‌اي ناأمن براي‌تان ترسيم کنیم، مي‌خواهیم بگويم در بوستان زندگی هنگام بوییدن‌گل‌ها، زمان شنیدن نغمه‌ بلبلان، وقت تماشای طلوع یا غروب دل‌انگیز آفتاب مواظب باشیم خارها دست‌مان را نخراشند و نيز خود خاري براي ديگران نباشيم و پا روی گل‌ها نگذاریم و مانند علف هرز نباشيم كه نفس غنچه‌ها و جوانه‌ها را بگيريم بلكه مانند باد بهاري باشيم كه مشكل‌گشا باشيم و
  مرنجيم و مرنجانيم.

  شايد چنين تصور شود كه اين هشدارها ممكن است به ويژه براي خانم ها كه حساس‌ترند كمي اضطراب ايجاد كند، من هم موافقم ولي اين اضطراب مفيد است، چرا كه هر اضطرابي مخلّ و مملّ نيست. اگر كمي اضطراب نباشد آمپر تلاش، زيركي و زرنگي ما پايين مي‌آيد و آسيب مي‌بينيم. اين اضطراب بار اضافي لازم است نه زائد، مانند عصايی است كه هنگام اسكي با خود حمل مي‌كنيم اين عصا اگر چه ممكن است در ابتدا بار اضافي به حساب آيد ولي همين بار اضافي كمك مي كند تا در اوج شور بازي، دچار سقوط و حادثه تلخ نشويم.


  نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان
 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263  مخاطب نرم افزار
  اين نرم افزار در كنار هشدارهاي تربيتي و روان‌شناختي خود مجهز به معرفي منابع مختلف سي دي؛ كتاب و سايت مفيد و كاربردي است كه هر دو با هم نقش كمك هاي اوليه براي يك «زندگي عاقلانه و شادمانه» را دارند. از سويي هم چون در معرفي منابع به نياز عملي و علمي مراجعان و مشاوران توجه شده است به دانشجويان رشته روان شناسي، مشاوران و مراكز مشاوره و تربيت مربي نيز توصيه مي‌شود.


  بخش‌هاي نرم افزار
  محتواي اصلي نرم افزار از بخش‌هاي زير ساخته شده است:

  1- مصرع اول( خانم ها): شامل نكات و هشداري‌هاي روان شناختي براي زن و دختران نوجوان و جوان است.

  2- مصرع دوم(آقايان): شامل نكات و هشداري‌هاي روان شناختي براي مردان و پسران نوجوان و جوان است.

  3- بيت كامل( خانواده): شامل نكات تربيتي و هشداري‌هاي روان شناختي براي زن و شوهر با هم است.

  4- معرفي كتاب: اينجا تلاش شده كتاب هاي كاربردي براي سطوح مختلف زندگي معرفی شود.

  5- معرفي سايت: اين بخش به معرفي سايت‌هاي كاربردي و تخصصي براي همه مردم و دانشجويان روان شناسي و مشاوران پرداخته است.

  6- معرفي نرم افزار: اين بخش نيز در دل خود منابع قابل استفاده براي عموم مردم و دانشجويان رشته روان شناسي و روان شناسان دارد. در معرفي نرم افزار تلاش شده از معرفي نرم افزار هاي بدون محتوا كه اين روزها براي تجارت تبليغ وسيعي هم دارند خود داري شود و دو جنبه روان شناختي و اسلامي داشته باشند.

  7- مشاوره تلفني: در اين بخش فرق بين سه مفهوم راهنمايي، مشاوره و روان درماني بيان شده و مرزها، امتيازات، محدوديت‌ها و هزينه هاي و... مشاوره تلفني را نشان داده شده است.

  تذكر: متأسفانه ما در جهيزيه دختران خود به«سخت افزارهاي زندگي» مانند ماشين لباس شويي، جارو برقي و.. توجه مي‌كنند ولي هيچ توجهي به« نرم افزارهاي زندگي» يعني كتب و نرم افزار و سايت‌هاي مفيد كه زمينه زندگي عاقلانه و شادمانه را فراهم مي‌كنند، توجه نداريم. باشد كه به زودي قسمتي از جهيزيه به كتاب و نرم افزارهاي مفيد اختصاص بيابد و افراد براي خوشبختي عروس داماد در مراسم پاتختي و هديه دادن ها خجالت نكشند كتاب يا سي دي مفيد و كاربردي به زوج هاي جوان بداند و سهمي در خوشبختي آنان داشته باشند.

  شعر زندگي
  شعر زيباي «چشمه و سنگ» را يادتان مي‌آيد؟

  جدا گشت يكي چشمه از كوهسار به ره گشت ناگه به سنگي دچار
  به نرمي چنين گفت با سنگ سخت كرم كن راهي ده اي نيك بخت


  .......


  همچنین به شعر زير توجه كنيد:

  با اين كه سخن به لطف آب است
  كم گفتن هر سخن صواب است


  زندگي هر يك از ما ،خانم يا آقا، مانند هر شعري از مصرع (يا مصراع هاي) اول و دوم تشكيل شده‌است. وقتي به دو شعر بالا دقت مي‌كنيم مي‌بينيم كه در اين اشعار، مانند هر شعر ديگر، مصراع( يا مصراع ها) به تنهايي معنا و كارايي ندارند؛ بلكه بايد در كنار هم با وزن و قافيه و تناسب عروضي قرار گيرند تا رسا و اثر گذار و لذت بخش شوند. در نرم افزار مصرع اول سمبل خانم و مصرع دوم نماد آقا و بيت كامل نمود كه نشانه ظهور و پيوند دو زوج باهم يعني تولد يك يك خانواده است. مصراع در لغت به معني لنگه در است و بيت به معني خانه. همان گونه كه يك شعر از دو لنگه، مصرع يا مصراع هاي اول و دوم، تشكيل شده است و منازل خوب و وسيع، دو لنگه در دارند. جوانان نيز بايد دقت كنند تا با انتخاب همسري متناسب و هم كفو در كنار هم دو مصرع شعر زيباي زندگي خود را شنوند و با نفوذ در دل هم اثر بخش و با معنا و تكميل شوند.

  همان گونه كه نمي‌توان گفت در اشعار مصرع اول برتر است يا مصرع دوم، نمي توانيم بگوييم زن برتر است يا مرد. معارف عميق اسلام به دعواي بر سر برتري زن يا مرد با شعار
  «إنّ اكرمَكُم عنداللهِ اتقاكم» پايان داده است و بيان كرده كه ممكن است مرد به دليل قواي جسمي و نفقه دادن، سرپرست خانه شود ولي ملاك برتري تقوا و بلوغ ارزشي و اخلاقي است.

  نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان


  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ در ساعت ۱۰:۱۵ 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263  احتياط كنيد!
  در معرفي كتاب و سايت تلاش شده است آنهايي گزينش شوند كه با دين هم تناسب و همسو باشند. معرفي كتاب و سايت و سي‌دي به معني تأييد صد درصد فرد يا منبع نيست. هنگام مطالعه يا ديدن يا شنيدن نرم افزار اگر سئوالي يا شبهه‌اي براي تان پيش آمد براي يافتن پاسخ به كارشناسان باتجربه مركز ملي پاسخگويي به سئوالات ديني با تلفن: 09640 تماس بگيريد. هرجا مطلبي ديديد يا شنيدید كه با وحي و دين ناهم خوان است حرف دين را كه متكي به وحي خطاناپذير است مقدم بداريد. به عنوان نمونه ممكن است در برخي از سايت بخوانيد كه خود ارضايي امر بهنجار است. اين جا بايد به دستور خدا عمل كرد و به يا داشته باشيم عقل بشر نسبت به خداوند كه حكيم و خالق و عالم مطلق است بسيار ناچيز است.

  غربالگري ترجمه
  در اين سال هاي اخير دروازه مرزهاي فرهنگي گشوده شده است و كتاب‌هاي خارجي هم مانند رسانه‌هاي نارسايشان با كشتي سايت‌ها و مرزها وارد كشور مي‌‌شوند. و افرادي اقدام به ترجمه آنها مي‌كنند. بسياري از كتاب‌ها بايد با فرهنگ ما تطبيق داده شود و لازم است لابه لاي سطور آن سطوح زهر و عسل را به مخاطبان نشان داده شود. مخالف ترجمه نيستم كه بايد به حكم قرآن حرف را بشنويم و بهترين ها را گزينش كنيم. براي اين كه مخاطب جوان بتواند حرف خوب را گزينش كند بايد به مباني جهان بيني، انسان شناختي نويسندگان خارجي را بشناسد تا سره را از ناسره تشخيص دهد. بنابراين مسئولان وزارت ارشاد لازم است به كتاب هاي ترجمه شده توجه بيشتري كنند و جاهاي انحرافي را با معرفي كتاب براي مطالعه، نقد نويسي مشخص كنند. به عنوان نمونه در كتابي كه از انتشارات مختلف چاپ شده در رابطه زناشويي خوردن مني توسط زن امري طبيعي جلوه داده شده است اين درحالي است كه با فرهنگ غني و متمدن ايراني و مذهبي و كرامت انساني سازگاري ندارد. يا روان شناسي در كتاب زندگي شادمانه توصيه مي كند يكي از رهايي جايگزين بايد انگاري (musterbation) خودارضايي ( masturbation) است. پس لازم است ترجمه با نقد يا حاشيه نويسي يا حذف از غربال فرهنگ و دين بگذرد.


  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ در ساعت ۱۸:۳۱ 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263  تقديم و تقدير
  نرم افزار نيش‌ها و نوش‌ها تقديم را تقديم مي‌كنم به شما خوانند محترم كه دغدغه «بهتر زيستن» داريد و جانشين خدا در زميني. شمايي كه مرغ باغ ملكوت هستيد و چند روز مهمان زمين خاكي شده ايد و مانند همه انسان‌ها زخم هجران بر قلب داربد.

  بشنو از ني چون شكايت مي‌كند
  از جدايي ها حكايت مي‌كند


  و تقديم به آنهايي كه برگردنمان حق بزرگي دارند؛ والدين‌مان، اساتيد، امام و شهدا و همه اولياي خدا.

  سخن پاياني
  از آنجا كه گفته شده است من لم يشكر المخلوق لم يشكر الخالق؛ كسي كه از بنده خدا تشكر نكند سپاس‌گزار و قدران خدا هم نخواهد بود بر خود لازم مي‌دانم از همه افرادي كه در تهيه اين نرم افزار سهمي داشته‌اند و اخلاص ‌شان اجازه نداند نامي از آن ها ببرم و من مجبور شدم نام آي دي آنها را در سایت انجمن گفتگوی دینی (اسک دین) بنويسم تشكر كنم:

  - از مدير محترم سايت دوست گراميم حاج آقاي امير خاني به دليل تشويقم براي شروع و استمرار اين اثر تشكر مي‌كنم.

  - از مدير محترم انجمن نرم افزار جناب گل لیلا که مدیریت و برنامه ریزی ساخت نرم افزار را برعهده داشتند، تشکر و قدر دانی دارم.

  -از طراح و سازنده نرم افزار جناب mahdi 60 کسی كه با تلاش خستگي ناپذير و پيگيري شبانه روزي و ذوق خوب شان، سهم زيادي در به ثمر رسيدن اين نرم افزار زيبا داشتند.

  - از همكار اجرایی سركار Maryam سپاسگزارم ، كسي كه با وجود كسالتي كه برايشان عارض شد كار تدوين و ويرايش متن را انجام دادند.

  - از همكار اجرایی سركار آذر بانو كه با وجود وقت محدودمان با تلاش زياد قسمت زيادي از متن را بازنگري و يرايش كردند.

  - و در آخر از همسرم كه قسمت منابع (نرم افزار، كتاب و سايت) را تدوين و تنظيم و ويرايش كردند،

  و همه كاربران كه گام به گام هنگام نوشتن اين مطالب در سايت دلگرمي مي‌دادند، تأييد مي‌‌كردند يا با نكاتي تصحيح ، كمال تشكر را دارم.

  باقي بقايتان
  در پناه حق
  محمدحسين قديري
  Mh.gh110@gmail .com
  قم / تیر/1390


  دوای هم ، شفای هم ، برای هم، فدای هم

  دل هم ، جان هم ، جانان هم ،دلدار هم باشیم

  نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان

 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263


  هشدارهای زنانه

  مصرع اول( خانم ها): شامل نكات و هشداري‌هاي روان شناختي براي زن و دختران نوجوان و جوان است.


  ازدواج مدت دار : بنگاه ازدواج موقت 1 - بنگاه ازدواج موقت 2 - زهر و عسل 1 - زهر و عسل 2 - زهر و عسل 3.

  ازدواج : خواستگاران لیز - خواستگاران جمعی - ریشه ها مهم تر از ریش - سئوالات جنسی در خواستگاری - ظاهر گولت نزنه - فنداسیون زندگی مشترک - کبوتر دعا و گنبد اجابت - مال و جمال - زنان مرد صفت - هم پرواز شوید - مِهر بی مُهر - شب زفاف 1- شب رفاف 2- شب زفاف 3 - شب زفاف 4 - شب زفاف 5 - شب زفاف 6.

  دام ها : هرزه گویی تلفنی - از دیو و دد ملولم - اشتباه اول و آخر - اگر را کاشتیم سبز نشد - دنگ امل بودن و حجاب 1 - دنگ امل بودن و حجاب 2 - جیک جیک مستونه - چه زود... - خودشیفتگی مردانه - دام مغالطه - دام و دانه - رمال و دعانویس - زنان دلال - سد ارتباط با نامحرم - سگ شکاری - شکار با ابزار دین و عرفان - شگرد جدید - فضای مجازی.

  گوناگون : احساس گناه - اخلاق حرفه ای - از چاله به چاه افتادن - اعتیاد - المیرا - آتش و پنبه - آقا روباهه - جانور شناسی - خدا، روانشناس عالم - راه خوشبختی - روز مبادا - ریاضیات ناموسی - زن نعمت است یا نقمت - ستم جنسی و جنسیتی زنان - شل نیای که...- فانوس - کار در محیط مشترک - لاک غیرت.

  زندگی زناشوئی: احساس ارزشمندی - ارتباط با مادر شوهر - اعتیاد شوهر - ایزوگام عاطفی کنید - ته نامردی - دادگاه خانواده - خیانت1 - خیانت 2 - خیانت 3 - دق و دلی - رابطه زناشویی - زلزله روابط - شغل شوهر - عروس و مادر شوهر - عروسک شوهر.

  مشکلات زنان بیوه: ادعای علاقه - ازدواج مجدد - امید و تلاش - تنهایی نفس گیر - خواستگار متدین - شناخت خواستگار- کمک از واسطه نه پیک - وعده سرخرمن.


  امام علی (ع): چه بسا لحظاتی شهوترانی که اندوه طولانی به بار می آورد.
  نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان


  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ در ساعت ۱۰:۵۳ 12. صلوات ها 9


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263
  ازدواج مدت دار  «یا سامعَ الدعا؛ ای(خدایی که) شنوندة دعایی »(1)

  بنگاه ازدواج موقت1
  در ازدواج ( دائم یا مدت دار)نباید به هر معرفی اعتماد کرد. برخي افراد دلال اينترنتي و حضوري در ازدواج مدت دارند و در واقع زالو صفت به فكر جيب خود هستند اگر مورد مناسبي گيرشان آمد كه خودشان قربة الي الله زحمت‌شان را مي‌كشند و اگر مالي نبود با گرفتن پول به ديگران معرفي مي‌كنند. اگر كسي دلسوز است تلاش كند، شرايط ازدواج دائم آنها فراهم شود.

  درست است كه خانم ها با اين ازدواج مخالف‌اند. ولي من در برخي از مشاوره هاي تلفني با زناني بيوه مشاوره داشته‌ام كه به دلائلي خود دنبال اين ازدواج هستند از آنها مي‌پرسم كه چرا شما بر خلاف زنان دنبال اين ازدواج هستيد؟! مي‌گويند: حرف آن زنان براي ما حجت نيست چون اگر در شرايط ما بودند و اين كار را نكردند حرفشان را قبول داریم اگردر خانه‌اي سوت و كور بودند و ماها گذشت و كسي حتي فرزندان به او سر نزدند و همدمي نداشتند و رد كردند حرفشان را مي‌پذيریم. فرق ما و آنها در بیت زیر است.  ای سیر تو را نان جوین خوش ننماید
  معشوق من است آن که به نزدیک تو زشت است


  ولي من شديداً به آنهايي كه در دام اين ازدواج ها افتاده اند هشدار مي‌دهم كه مراقب باشيد. ممكن است وقتي اين ازدواج نقش مسكّن را داشته باشد اگر به فکر ازدواج دائم نیفتید و عین درد است. برخي از افراد با نامردي تمام يك خانم بيوه را به ازدواج مدت دار در مي‌آورند و اسیر خود می کنند. و زمان وفرصت ازدواج دائم را از او مي‌گيرند وقتي به خود مي‌آيند كه می‌بينند زيبايي و نشاطش آن را از دست داده اند و همان مرد نامرد آنها را بين زمين وآسمان رها مي‌كنند و مي‌روند و پشت سرشان را هم نگاه نمي‌كنند .(2)  تجربه مشاوره ای

  خانمی می‌گفت: من خودم از مخالفان سرسخت ازدواج موقت بودم ولی الان جایی گیر کرده ایم که نه راه عقب رفتن داریم نه را پیش آمدن. خواهر شوهرم همسر برادر بزرگم بود. برادر در تصادف از دنیا رفت. دو سال بعد متوجه شده ایم که این زن با برادر کوچکم که معتاد به کراک است رابطه دارد. برادرم نه پول دارد و نه کار و من نمی دانم چرا این زن سراغ او رفته است. اما هر چه که هست این دو به رغم برخوردهای ما متوجه شده ایم که با هم خلوت هایی دارند. برادرم زیر بار ازدواج با او نمی رفت . ما هم دیگر نمی توانستیم بیشتر از این با آن دو درگیر شویم به خصوص این که شوهرم نمی‌خواست با برخورد با خواهرش آبروی او نیز ریخته شود تا این که من راهی جز پیشنهاد دادن ازدواج موقت به آنها برای جلوی گیری از گناه نداشتم.  (1)مفاتیح الجنان، دعای جوشن کبیر
  (2)البته من مخالفم كه بگوييم هميشه ازدواج مدت دار مسكن است برخي موارد عين درمان است مانند ازدواج مدت‌دار کسی که بیماری لاعلاج دارد و نمی‌تواند ازدواج دائم کند.

  ادامه دارد...
  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ در ساعت ۱۰:۱۹ 14. صلوات ها 7


 15. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263  ...
  تفاوت ازدواج های مدت دار اهل سنت با ازدواج متعه
  تمام ازدواج های جدید اهل سنت در ظاهر ازدواج دائمی هستند که از این نظر با ازدواج موقت (متعه) تفاوت دارند. اما در واقع بخاطر فرار از نام ازدواج موقت آنرا به این صورت در آورده اند که در ابتدا به صورت دائمی عقد خوانده می شود به شرط اینکه در زمان خاصی طلاق صورت گیرد! ( اسمشو نیار خودشو بیار )

  برای بیشتر روشن شدن مطلب خوب است توضیح مختصری درباره برخی از این ازدواج های جدید داده شود:

  1) ازدواج مسیار!
  جالب این که حتّى منکران ازدواج موقّت (یعنى غالب برادران اهل سنّت) هنگامى که تحت فشار جوانان و اقشار دیگر محروم قرار گرفته اند، تدریجاً به نوعى ازدواج ـ شبیه ازدواج موقّت ـ تن در داده اند و آن را «ازدواج مسیار» مى نامند، هر چند نام آن را ازدواج موقّت نمى گذارند، ولى در عمل هیچ تفاوتى با ازدواج موقّت ندارد; به این ترتیب که اجازه مى دهند فرد نیازمند به ازدواج، با زنى ازدواج دائم کند در حالى که قصد دارد بعد از مدّت کوتاهى او را طلاق دهد و با او شرط مى کند که نه حقّ نفقه داشته باشد و نه شب خوابى و نه ارث! یعنى دقیقاً شبیه ازدواج موقّت، با این تفاوت که در این جا با طلاق از هم جدا مى شوند و در ازدواج موقّت با بخشیدن باقیمانده مدّت یا سرآمدن مدّت و هر دو از آغاز زمان محدودى را در نظر دارند.

  و جالب تر این که اخیراً بعضى از جوانان اهل سنّت که گرفتار مشکل ازدواج شده و در فشار بوده اند، از طریق اینترنت با ما تماس گرفتند که ما مى خواهیم در مسأله ازدواج موقّت از فتواى شیعه پیروى کنیم، آیا مانعى دارد؟ گفتیم: هیچ مانعى ندارد!آنها که ازدواج موقّت را انکار مى کنند، ولى به «نکاح مسیار» روى مى آورند، در واقع اسمش را نمى آورند ولى خودش را مى آورند.

  آرى «ضرورت ها» سرانجام انسان را وادار به پذیرش «واقعیّت ها» مى کند، هر چند نام آن را بر زبان نیاورد.

  بنابراین نتیجه مى گیریم آنها که اصرار بر مخالفت با ازدواج موقّت دارند، دانسته یا ندانسته جاده را براى فحشا صاف مى کنند، مگر این که نوع مشابه آن، یعنى نکاح مسیار را پیشنهاد کنند و به همین جهت در روایات اهل بیت(علیهم السلام) آمده که «اگر با ازدواج موقّت اسلامى مخالفت نکرده بودند، هیچ کس آلوده زنا نمى شد».(3)
  همچنین آنها که با سوء استفاده از «ازدواج موقّت» که براى ضرورت ها و نیازهاى واقعى محرومان تشریع شده، چهره آن را در نظرها زشت نشان داده و آن را وسیله هوس رانى خود ساختند، آنها نیز جاده را براى آلودگى جامعه اسلامى به زنا صاف کردند، و درگناه آلودگان شریک هستند، چرا که عملا مانع استفاده صحیح از ازدواج موقّت شدند. به هر حال، اسلام که یک آیین الهى مطابق با فطرت آدمى است و تمام نیازهاى واقعى انسان ها را پیش بینى کرده، ممکن نیست مسأله ازدواج موقّت را در برنامه هاى احکام خود نگنجانیده باشد، و همان گونه که بعداً خواهد آمد، ازدواج موقّت، هم در متون قرآن مجید آمده و اخبار نبوى، و عمل گروهى از صحابه نیز بر آن بوده است، منتها جمعى مدّعى نسخ این حکم اسلامى هستند که خواهیم دید دلیل قانع کننده اى بر نسخ آن ندارند .(4)


  2) المصیاف:
  ازدواجی است مخصوص تعطیلات تابستان یعنی در انتهای تابستان با طلاق به پایان می رسد!


  3) المسفار:
  ازدواجی است مخصوص خانم هایی که می خواهند سفر تحصیلی به خارج از کشور داشته باشند که در انتهای تحصیلات با طلاق به پایان می رسد !البته شاید برای سفرهای غیر تحصیلی هم استفاده شود.


  4) الابتعاث:
  با توجه به ماده آن به نظر می رسد یکنوع ازدواج دانشجویی باشد که پایان آن هم با طلاق در زمان فارغ التحصیلی است


  ازدواج های جدید پیشنهادی در سایت های اهل سنت

  5) المطیار:ازدواجی که برای خلبانان و خدمه پروازی استفاده می شود و انتهای آن هم با طلاق در پایان خدمت خواهد بود.

  6) المحجاج:
  ازدواجی که برای حجاج استفاده می شود و انتهای آن هم با طلاق در پایان سفر حج خواهد بود.

  7) المسیاق:
  ازدواجی که بین معلم های زن مناطق دور و راننده وسیله نقلیه صورت می گیرد ! و انتهای آن هم با طلاق در پایان سفر یاد شده می باشد .

  8) السياحي:
  ازدواج براي گردش گران.(4)


  و ازدواج های دیگری که در آینده نه چندان دور شاهد آن خواهیم بود ...

  (3)www.persian.makarem.ir
  (4).www.askdin.com

  ادامه دارد...  نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان

  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۲/۳۰ در ساعت ۰۹:۵۹ 16. صلوات ها 7


 17. #9

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263  ...
  چند نكته طنز
  - خانم هاي ايراني بروند خدا را شكر كنند و اجازه اقامت به شوهرشان در كشورهاي عربي ندهند كه سرشان در خطر است.
  گويند آقايي كه تحقيق كرده بود و اين ازدواج را كشف كرده در عربستان قصد وطن كرده و به هيچ وجه حاضر نيست به كشورش برگردد و با يك زن سر كند.

  - دوستم مي گفت سيستم عرب ها با ما فرق دارد رفته بودم مشهد هتلي كار داشتم كه عرب هاي شيعه آنجا اقامت داشتند يك دفعه در باز شد عرب با دشداشه اي چون برف وارد سالن شد و يكي يكي همسرانش را صدا زد: ام ريحانه، ام علي، ام ليلا، ام مهدي . با صدا زدن او در اتاقي باز مي شد و خانمي و فرزندانش بيرون مي آمدند و به سمت سه چهار تاكسي سمندي كه بيرون پارك شده بود مي رفتند يه چيزي تو مايه فرمانده گردان با چهار گروهان. باز خدا اين شيعه را بيامرزد ازدواجش خيلي قانونمند تر از ازدواج هاي المسيار، السياحي و المصياف و...است .

  - پزشكی سالمند به نام «خداپناهي» با منشي جوانش ازدواج كرد دوستانش زان پس به او مي‌گفتند «پناه بر خدا».

  شعار این هشدار
  همان گونه که از کارد می‌توان هم برای آشپزی استفاده کرد و هم برای زخمی کردن یک انسان. ازدواج موقت هم دو سویه است مهم استفاده در جایی است که شرع گفته است.  نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان


  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۹:۱۶ 18. صلوات ها 7


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  علاقه
  یکی دوتا نیستند :)
  نوشته
  4,624
  حضور
  146 روز 5 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  72
  آپلود
  57
  گالری
  1826
  صلوات
  14263  ازدواج مدت دار


  «الم یَعلمْ بأنَّ الله یری؛آیا نمی داند که خدا می‌بیند»


  بنگاه ازدواج موقت2
  مي‌گفت: سنم بالا رفته بود و مجرد بودم و با چندر در آمدم به اين زودي ها هم نمي توانستم امكانات يك ازدواج ساده ساده را هم فراهم كنم از سويي هم بدجوري از ايمانم مي‌ترسيدم و دنبال راهي برای كنترل شهوت بودم روزي به مركزي براي ازدواج مدت دار رفتم فردي شماره تلفن خانمي را به من داد و گفت به او تماس بگير ببين مي پذيرد با شما ازدواج مدت دار داشته باشد؟كور از خدا چه مي‌خواهد؟

  انگار خدا در لطفش را به رويم باز كرده بود با آن شماره با آن خانم تماس گرفتم. و بعد جايي با هم قرار گذاشتيم. خيلي جوان بود. از او پرسيدم بيوه‌اي گفت: نه. دختر رشيده ام و اذن پدر نياز ندارم چون پدر ندارم و امكانات ازدواج مثل جهيزيه ندارم، سنّم هم بالاست و مصلحت خودم را تشخيص مي‌دهم .چند بار هم ازدواج مدت دار داشته ام. من كه مدتها بود از فشار جنسي در رنج بودم توضيحات او را بدون هیچ تأملی قانع‌كننده يافتم. به او گفتم دنبال من بيا. من جلو رفتم و او پشت سرم. وجدان يك لحظه من را رها نمي‌كرد يك سئوال از من كرد نتوانستم جواب قانع كننده‌اي به وجدانم بدهم: آيا اگرخواهرت در اين شرايط بود اين كار را برايش مي‌پسنديدی و راضي مي‌شدی؟

  كلافه شدم نمي‌دانستم چه كنم به‌ شهوتم پاسخ بدهم يا وجدانم؟ تنها چيزي كه آن لحظه به فكرم رسيد اين بود كه لابه‌لاي جمعيت كاري كنم كه مرا گم كند و اين كار را هم كردم. بعدازمدتي درسهاي حوزه و رشته دانشگاهي حقوق خواب وخوراك مرا هم كم كرد و از نظر شهوت فشار كمتري مي‌ديدم.من الان ازدواج كرده‌ام اما هنوز نتوانسته ام جواب وجدانم را بدهم و مي‌دانم ازدواج موقت درشرع است اما مي‌دانم نه برای هركس و با هركسي.البته همه مراجع تأكيد دارند كه اگر امر داير مدار گناه و ازدواج موقت باشد ازدواج موقت مقدم است.(1)

  شعار این هشدار
  در بند خویش بودن معنای عشق نیست.
  چونان‌که زنده بودن ، معنای زندگی (2)


  (1)
  www.askdin.com
  (2) قیصر امین پور  نیش ها و نوشها: هشدارهايي براي زندگي شادمانه( مهارت هات هاي رويارويي با غم غربت) دانشجويان و سربازان


 20. صلوات ها 6


صفحه 1 از 40 123112131 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 222
  آخرين نوشته: ۱۳۹۴/۱۰/۰۵, ۰۹:۲۶
 2. گره گشايي
  توسط سادات در انجمن اخلاق اجتماعی
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۲/۰۵, ۱۴:۴۹
 3. سردي روابط زناشويي در مسير زندگي
  توسط maedeh-r در انجمن حل مساله
  پاسخ: 23
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۰۹, ۰۰:۵۷
 4. پيشگويي هاي عصر غيبت (حديث)
  توسط ديوانه ي عشق حسين در انجمن احادیث معصومین (ع)
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۲۳, ۱۱:۵۳
 5. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۰۳, ۱۱:۳۵

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 20

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود