چند سوال در مورد مرگ و بعد از مرگ

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال در مورد مرگ و بعد از مرگ

سلام
1- به غیراز معصومین همه فشار قبر دارند؟
2- اگر همه نادرند چه کنیم که به طور تضمینی فشار قبر نداشته باشیم؟
3- آیا میشود فردی به غیر از معصومین بدون هیچ سختی از آن لحظه که از دنیا برود اول وارد بهشت برزخی رود و بعد به بهشت ابدی؟
4- چه کنیم که از لحظه مرگ تا قیامت هیچ گونه عذابی نبینیم؟
لطفا راهنمایی کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی
آنچه از روایات بر می آید این است که علت عذاب قبر یک سری عواملی است که اگر کسی آنها را نداشته باشد عذاب قبر هم ندارد چه معصومین-که جای خود دارند و چه غیر آنها از مومنین صالح. البته طبیعی است که افرادی که این خصوصیات را داشته باشند تعداد کمی هستند .
شیخ صدوق ازحضزت صادق(ع) از پدرش از پدرانش علیهم السلام نقل می کند که: «قال: قال رسول الله صلی الله علیه وءاله: ضغطة القبر للمؤمن کفارة لما کان منه من تضییع النعم؛ رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: فشار قبر برای مؤمن کفاره تضییع نعمت هائی است که نموده است» (علل الشرایع ص 309).
از این روایت نتیجه می گیریم که تمام مومنینی که نعمت های الهی را تضییع کنند فشار قبر خواهند داشت و این تضییع نعمت دایره وسیعی دارد از انجام محرمات گرفته و حتی می تواند برخی از مکروهات و مباحات را نیز در بر بگیرد چه این که زیاده روی در برخی از مباحات که به اسراف و تبذیر منتهی می شود.
پس تنها کسانی فشار قبر نخواهند داشت که یک زندگی کاملا دینی بر طبق ضوابط شرع داشته باشند.
به همین علت است که تعداد افرادی که از فشار قبر رهایی می یابند بسیار کم هستند که روایت امام صادق نیز به همین مضمون اشاره دارد:
ابو بصیر می گوید:«قال: قلت لابی عبدالله علیه السلام: أیفلت من ضغطة القبر أحد؟ قال: فقال: نعوذ بالله منها؛ ما أقل من یفلت من ضغطة القبر!؛ میگوید: من به حضرت صادق علیه السلام عرض کردم: آیا کسی از فشار قبر رهائی پیدا میکند؟ حضرت فرمودند: پناه به خدا از فشار قبر؛ چقدر افرادی که از فشار قبر رهائی پیدا کنند کم هستند».
از برخی از روایات و نقل های تاریخی هم بر می آید که برخی از افراد به دعای معصومین فشار قبر نداشتند:
فرمودند: چون عثمان ،رقیه دختر رسول خدا (ص) را کشت، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر کنار قبر او ایستادند و درحالیکه سر خود را به آسمان بلند نموده و اشگ از چشمانشان جاری بود به مردم فرمودند: من رقیه دخترم را به یاد آوردم و نیز به یاد آوردم آنچه را که به او رسیده بود پس دلم شکست و خواستم که خدا او را از فشار قبر برهاند و عرض کردم: «اللهم هب لی رقیة من ضغطة القبر. فوهبها الله له؛ بار پروردگارا به خاطر من رقیه را از فشار قبر برهان. پس خداوند او را بخاطر پیامبر رهانید»
این روایت نشان می دهد که غیر معصومین هم می توانند عذاب قبر نداشته باشد.

اما چه کنیم که فشار قبر نداشته باشیم:
در روایات وارد شده است که بیشترین علتی که انسان به عذاب قبر مبتلا می شود؛ به دلیل سخن‏چینى و بدخلقى و بی مبالاتى به نجاست بول (ادرار) است.( صدوق، محمد بن علی، اعتقادات(ترجمه حسنى)، ص 69، انتشارات اسلامیه، تهران، 1371ش.)‏ در روایت دیگر از رسول خدا (ص) نقل شده است: «عذاب قبر به سزاى سخن چینى، غیبت و دروغ است».( مجلسی، محمد باقر، ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار(ترجمه محمد باقر کمره ای) ، ج‏2، ص162، انتشارات اسلامیه، تهران، 1364ش.)
پس اولین راه این است که این عوامل را از خود دور کنیم
اما در روایات مواردی نیز به عنوان امان از فشار قبر ذکر کرده است:
1. امام صادق (ع): هر چیزى قلبى دارد و قلب قرآن سوره یاسین است‏. کسی که آن را قرائت کند از فشار قبر ایمن خواهد بود،و ...(صدوق، محمد بن علی،ثواب الاعمال(ترجمه بندرریگى)، ص 223، انتشارات اخلاق، قم،1379ش)

2. امام باقر (ع): کسى که بر تلاوت سوره زخرف مداومت نماید، خداوند در قبر، او را از حشرات و حیوانات سمى زمین و فشار قبر ایمن مى‏نماید تا زمانى که در پیشگاه خداوند حاضر شود.(همان، ص 243.)

3. امام صادق (ع): کسى که بین ظهر پنج‏شنبه تا ظهر جمعه از دنیا برود، خداوند او را از فشار قبر ایمن مى‏گرداند(همان،ص419.)

4. منصور بن حازم گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم پاداش کسى که چهار بار حج بجا آورده چیست؟ فرمود: اى منصور کسى که چهار بار حج بجاى آورد هرگز فشار قبر نبیند.(صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج2، ص 217، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1413ق.)

5. امیر المؤمنین (ع) فرمودند: کسى که در هر جمعه سوره نساء را بخواند از فشار قبر ایمن خواهد بود( همان،ص 223.)

6. امام باقر (ع) در ضمن بیان اثرات زیارت امام حسین (ع) می فرمایند: زیارت امام حسین باعث ایمن بودن زائر از عذاب قبر می شود( محدث نوری، مستدرک‏الوسائل، ج 10، ص 309، انتشارات موسسه آل البیت، قم، 1408ق.)

7. پیامبر اسلام (ص) فرمود: سه طایفه از زن ها هستند که عذاب قبر از آنها برداشته شود و با حضرت فاطمه دختر حضرت محمّد (ص) محشور می شوند؛ زنى که بر غیرت شوهرش صبر کند، زنى که با شوهر بد اخلاق بسازد و زنى که مهریه‏اش را ببخشد(دیلمی، حسن بن ابی الحسن، ارشاد القلوب (ترجمه رضایى)، ج‏1، ص 413، انتشارات اسلامیه، تهران، 1377ش.)
8. از رسول خدا روایت شده است که صدقه دادن مؤمن از او آفت هاى دنیا و عذاب قبر و عذاب روز قیامت را برطرف می کند.(همان،ج‏1، ص 444.)

اما این که انسان چگونه از این دنیا به بهشت برزخی و آنگاه به بهشت آخرتی وارد شود رمزش فقط در پیروی از دستورات خدا و ایمان و عمل صالح است اگر انسان در مسیر عبودیت خدا قدم بردارد و لغزشی نداشته باشد یا اگر داشته باشد توبه کند دیگر بهانه ای برای عذاب قبر و برزخ برای او نیست.

حالا اگر کسی یکی از این کارهای که موجب امان از فشار قبر است را انجام دهد و سخنچینی و دروغ هم نگوید (و سعی کند گناه دیگر را نکند) می توان گفت که به طور تضمینی فشار قبر ندارد؟

وطن;677838 نوشت:
حالا اگر کسی یکی از این کارهای که موجب امان از فشار قبر است را انجام دهد و سخنچینی و دروغ هم نگوید (و سعی کند گناه دیگر را نکند) می توان گفت که به طور تضمینی فشار قبر ندارد؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی
این که روایت می گوید این موارد مانع از فشار قبر می شود خب حتما مانع می شود.

با سلام
من هم یک سوال دارم
ایا این خواب هایی که مادرهای جوون فوت شده می بینن درست هست؟

مثلا خواب بچه هاشون می بینن یا بچه ها خواب پدر مادرهای متوفی شون و می بینن راست هست یا نه همش تخیل هست؟

مثلا یه جوونی با موتور تصادف کرد بعد مادرش اونو توی خواب دید گفت الان کجایی
اونم گفت ما توی همین محلمون هستیم بعد یک سرزمین های معلق در اسمون برزخی بالای سرش به مادرش نشون داد گفت می بینی! اون بالا اون جزیره های معلق سرسبز اون بهشت هست!

بعد مادرش گفت تو نمیری اونجا؟(بنده خدا ساده بود !)

بعد پسرش متوفی ش گفت: نه ، اونجا جای هرکسی نیست فقط ادم های بزرگ و روحشون و میان میبرن توی اون جا ها...ما نمی تونیم بریم ولی صداشون و میشنویم!

الان این می تونه درست باشه؟

یه کمی تخیلی و با عقل خیلی سازگار نیست

پرنس کوچولو;678359 نوشت:
الان این می تونه درست باشه؟

این که انسان بعد از مرگ یا وارد بهشت برزخی یا جهنم برزخی می شود شکی نیست :
خدای تعالی در قرآن می فرماید :النارُ یُعْرَضُونَ عَلَیْهَا غُدُوا وَ عَشِیا؛ هر صبح و شام بر آتش عرضه می‌شوند» (غافر/46). چون غُدُو و عَشی، که همان چاشتگاه و شبانگاه است که مشرکین را عرضه بر آتش می‌دارند، در دار دنیا و عالم برزخ است ؛ و اما در قیامت ، دیگر چاشتگاه و شبانگاهی وجود ندارد.

و دیگر، گفتار خدای تعالی : «وَ لَهُمْ رِزْقُهُمْ فِیهَا بُکْرَةً وَ عَشِیا؛ و صبح و شام روزیشان در آنجا برقرار است» (مریم/62). چون بُکْرَة و عشی ـ که به معنای صبح و شب است و در آن هنگام روزی بهشتیان به آن‌ها می‌رسد ـ در عالم بهشت دنیا و برزخ است ، که ارواح مؤمنین بدان جا منتقل می‌شوند، و اما در بهشت‌های خلد، در آنجا صبح و شبی وجود ندارد.
[=arial]پیامبر درباره قبر می فرماید:
[=arial]قال رسول الله صلى الله عليه وسلم :القبر إما روضة من رياض الجنة أو [=arial]حفرة من حفر النار

از جمله کسانی که پاداش برزخی خود را دیدند سلمان فارسی است که او را سلمان محمدی هم می‌گویند ویکی از سابقین در اسلام و از کسانی بوده است که برای به دست آوردن حق و حقیقت رنج‌ها و سختی هارا متحمل شد تا آخرالامر به مقصود خود رسید .
ایشان در اثر ایمان کامل و رأی درست و و فداکاری که راجع به اسلام و پیامبر(صلی الله علیه و آله) و احکام داشت، پاداش عظیمی در عالم برزخ به او دادند .ابن عباس می‌گوید: بعد از مرگ سلمان، او را به خواب دیدم . در حالی که تاجی از یاقوت بر سر و حلّه های بهشتی بر تن و زر و زیور بر اعضای بدن خود داشت و مانند پادشاهان بر تختی نشسته بود . از روی تعجب گفتم :تو سلمانی ؟! جواب داد : آری ، گفتم تو همان آزاد شده‌ی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) هستی ؟ گفت : بلی ، گفتم : ای سلمان ! آیا این پاداش و منزلت نیک را خداوند به تو عنایت فرموده است ؟ گفت : بلی . گفتم : ای سلمان ! در بهشت بعد از ایمان ، چه چیزی فضیلتش از همه بیشتر است ؟ گفت : ای ابن عباس ! بعد از ایمان به خدا و رسولش ، چیزی با فضیلت‌تر در بهشت از دوستی امیرالمؤمنین (علیه السلام) و اقتدا کردن به آن حضرت ندیدم .

پس این که انسان یکی از گذشتگان را در خواب ببیند و او خبر هایی از برزخ بدهد امکانش هست اما خواب حجت نیست و می تواند تمثل کارهای روزمره یا گفتار یا رفتار انسان باشد.

سلام

بر اساس اخبار ، مومنين با توجه به درجه ايمان و عملشان آزادی دارند و شبها روحشان آزاد شده وهنگام طلوع آفتاب دوباره به قبر برمیگردد و....

ضمن اینکه افراد غرق شده وبدار آویخته هم فشار قبر دارند !

موضوع قفل شده است