صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل بستن دکمه (آخر) یقه روحانیون و مذهبی ها چیست؟ آیا این کار جزء دین است؟

نوشته
    196
    حضور
    4 روز 1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    635

اشاره دلیل بستن دکمه (آخر) یقه روحانیون و مذهبی ها چیست؟ آیا این کار جزء دین است؟

سلام
    دلیل بستن دکمه (آخر) یقه آخوندها و مذهبی ها چیست؟ اينكار مستحب است ؟! جز دین است؟! آیه یا روایتی هست؟
    یا مثلا دلیل اینکه یک پیراهن بزرگ می خرند که با عرض معذرت اندازه یک دامنه و می اندازند روی شلوارشون چیه؟!!!!
    یا کلا دلیل اینجور کارهایی که انجام می دهند چیه؟
    ببخشید این سوال رو پرسیدم چون سوال دارم
    ویرایش توسط رایحهٔ بهشت : ۱۳۹۶/۰۵/۲۸ در ساعت ۰۱:۰۱

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

دلیل بستن دکمه (آخر) یقه روحانیون و مذهبی ها چیست؟ آیا این کار جزء دین است؟

کارشناس بحث: استاد تذکره

5. صلوات ها 9

نوشته
    760
    حضور
    21 روز 20 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2073

در احادیث امامان معصوم (علیهم السلام) مطالبی در مورد لباس وارد شده است ؛
    مثلا درروایات متعددی فرموده اند : خیر لباس کل زمان لباس اهله(1)
    بهترین لباس در هر زمان ، لباس اهل همان زمان است
    و نیز سفارش شده که مردان لباس زنان و زنان لباس مردان را نپوشند و مرز میان زن و مرد حتی در لباس پوشیدن مراعات گردد، ولی در مورد مدل لباس تاکید شده که به گونه ای نباشد که باعث انگشت نما شدن شما در جامعه گردد و مردم به چشم خاصی به شما نگاه کنند و یا در مورد خانم ها سفارش شده که از پوشیدن لباس نازک و بدن نما و لباسی که برجستگی های بدن آنها را مشخص سازد خود داری کنند.

اما امامان معصوم (علیهم السلام) در مورد مدل و نوع خاصی از لباس و پوشش چیزی نفرموده اند و آن را به سلیقه و عرف و فرهنگ هر جامعه ای واگذار کرده اند .
    راجع به بستن یقه در برخی از روحانیون آیه و روایت خاصی وجود ندارد و امری سلیقه ای و ذوقی است وبه همین خاطر بسیاری از روحانیون و افراد حزب اللهی یقه پیراهنشان راباز می گذارند و تمایلی به بستن دکمه بالای آن ندارند .
    شاید دلیل بستن دکمه در برخی از روحانیون و حزب اللهی ها و دیپلمات ها این باشد که این کار در حفظ پوشیدگی و سنگینی و وقار آنها اثر دارد و با موقعیت اجتماعی و شان روحانی آنها سازگارتر است.
    لباس و پوشش با همه اهمیتش موضوعی مربوط به ظاهرو سطح روئی اعمال و برنامه های زندگی و آداب شریعت است و در عین توجه داشتن به آن باید به اصول و ریشه ها و مطالب زیر بنایی اعتقادی و دینی پرداخت و امور ظاهری و سطحی را با آن زیر بناها و اصول هماهنگ نمود . چه مهم است این است که انسان در راه بندگی خداوند قدم بردارد و از خطوط قرمز محرمات الهی عبور نکند و واجبات و محرمات الهی را رعایت و صیانت نماید و پس از آن اعمال سلیقه و تنوع و ذوق و چیزهایی که مورد پسند انسان است بلا مانع و حتی مطلوب است .
    پی نوشت :
    1.میزان الحکمه ، ج11 ،ص5287 ، ح18085

7. صلوات ها 24

علاقه
    قرآن کریم
    نوشته
    295
    حضور
    11 روز 15 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    527

نقل قول نوشته اصلی توسط تذکره نمایش پست ها
    در احادیث امامان معصوم (علیهم السلام) مطالبی در مورد لباس وارد شده است ؛
    مثلا درروایات متعددی فرموده اند : خیر لباس کل زمان لباس اهله(1)
    بهترین لباس در هر زمان ، لباس اهل همان زمان است
    و نیز سفارش شده که مردان لباس زنان و زنان لباس مردان را نپوشند و مرز میان زن و مرد حتی در لباس پوشیدن مراعات گردد، ولی در مورد مدل لباس تاکید شده که به گونه ای نباشد که باعث انگشت نما شدن شما در جامعه گردد و مردم به چشم خاصی به شما نگاه کنند و یا در مورد خانم ها سفارش شده که از پوشیدن لباس نازک و بدن نما و لباسی که برجستگی های بدن آنها را مشخص سازد خود داری کنند.

اما امامان معصوم (علیهم السلام) در مورد مدل و نوع خاصی از لباس و پوشش چیزی نفرموده اند و آن را به سلیقه و عرف و فرهنگ هر جامعه ای واگذار کرده اند .
    راجع به بستن یقه در برخی از روحانیون آیه و روایت خاصی وجود ندارد و امری سلیقه ای و ذوقی است وبه همین خاطر بسیاری از روحانیون و افراد حزب اللهی یقه پیراهنشان راباز می گذارند و تمایلی به بستن دکمه بالای آن ندارند .
    شاید دلیل بستن دکمه در برخی از روحانیون و حزب اللهی ها و دیپلمات ها این باشد که این کار در حفظ پوشیدگی و سنگینی و وقار آنها اثر دارد و با موقعیت اجتماعی و شان روحانی آنها سازگارتر است.
    لباس و پوشش با همه اهمیتش موضوعی مربوط به ظاهرو سطح روئی اعمال و برنامه های زندگی و آداب شریعت است و در عین توجه داشتن به آن باید به اصول و ریشه ها و مطالب زیر بنایی اعتقادی و دینی پرداخت و امور ظاهری و سطحی را با آن زیر بناها و اصول هماهنگ نمود . چه مهم است این است که انسان در راه بندگی خداوند قدم بردارد و از خطوط قرمز محرمات الهی عبور نکند و واجبات و محرمات الهی را رعایت و صیانت نماید و پس از آن اعمال سلیقه و تنوع و ذوق و چیزهایی که مورد پسند انسان است بلا مانع و حتی مطلوب است .
    پی نوشت :
    1.میزان الحکمه ، ج11 ،ص5287 ، ح18085

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل و سلم علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم استاد 3 سوال داشتم:1- اینکه چرا روحانیون ما به همین روایت امام صادق صلوات الله علیه عمل نمیکنند؟ مگر لباس اهل زمان ما با لباس روحانیون ما فرق نمیکند؟خب چرا آنها اینگونه لباس میپوشند؟ 2-میخواستم بدانم این روایت آیا روایت صحیح السند است؟ و اینکه در کدام مصدر روایی بوده؟(کتب اربعه-بحار یا کتب شیخ صدوق یا غیره) و بعد در میزان الحکمه آمده؟ 3-اینکه آیا تمام روایات کتاب میزان الحکمه معتبر و صحیح است؟ با تشکر از شما

9. صلوات ها 2

نوشته
    760
    حضور
    21 روز 20 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2073

در پاسخ به پرسش های شما عرض می کنیم :
    1- این که چرا روحانیون ما به همین روایت امام صادق (صلوات الله علیه) عمل نمی کنند؟ مگر لباس اهل زمان ما با لباس روحانیون ما فرق نمی کند؟خوب چرا آنها این گونه لباس می پوشند؟
    جواب :
    منظور از این روایت این است که از لباس شهرت استفاده نشود و لباس شهرت لباسی است که فردی یا افرادی به صورت غیر متعارف آن را بپوشند و برخی شغل ها لباس مشخص شده از مافوق را می پوشند مثل پلیس و ... لذا به اینها نمیشود گفت لباسشان با لباس جامعه متفاوت است .

2-می خواستم بدانم این روایت آیا روایت صحیح السند است؟ و این که در کدام مصدر روایی بوده؟(کتب اربعه-بحار یا کتب شیخ صدوق یا غیره) و بعد در میزان الحکمه آمده؟

این روایت در
    وسائل الشیعه جلد 5 صفحه 8 هم موجود است و ظاهرا در سند آن مشکلی نیست ولو مشکل سندی داشته باشد در این جا عیب به حساب نمی آید
    3-این که آیا تمام روایات کتاب میزان الحکمه معتبر و صحیح است؟
    عمده روایات این کتاب معتبر است ولی در صحت یا صحیح السند بودن روایت باید جدا جدا هر روایت بررسی شود

11. صلوات ها 9

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

من هم با بستن دکمه ی آخر راحت ترم همیشه...
    واقعاً جای تاسف داره بعضی پسرها پیرهنشون طوری یقه بازه که سینه هاشون معلومه!!!

وقتی انتظار دارم خانم ها در جامعه طوری حاضر شوند که محرک نباشد و موجب جلب توجه منفی نشود، خودم هم باید همونطور باشم...
    انتظار دارم خانم ها حجابشون کامل باشه حتی زیرآفتاب داغ تابستون!
    بنابراین خودم هم دکمه ی آخرو می بندم و لباس آستین کوتاه نمی پوشم

اگرچه هیچکدوم از این کارها واجب نیست...
    اما چون انتظار داریم بقیه حداقل به واجب عمل کنن، خودمون به مراتب دیگه هم عمل می کنیم
    اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

13. صلوات ها 11

علاقه
    ،،،
    نوشته
    321
    حضور
    4 روز 15 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

نقل قول نوشته اصلی توسط لبیک یا علی النقی نمایش پست ها
    من هم با بستن دکمه ی آخر راحت ترم همیشه...
    واقعاً جای تاسف داره بعضی پسرها پیرهنشون طوری یقه بازه که سینه هاشون معلومه!!!

وقتی انتظار دارم خانم ها در جامعه طوری حاضر شوند که محرک نباشد و موجب جلب توجه منفی نشود، خودم هم باید همونطور باشم...
    انتظار دارم خانم ها حجابشون کامل باشه حتی زیرآفتاب داغ تابستون!
    بنابراین خودم هم دکمه ی آخرو می بندم و لباس آستین کوتاه نمی پوشم

اگرچه هیچکدوم از این کارها واجب نیست...
    اما چون انتظار داریم بقیه حداقل به واجب عمل کنن، خودمون به مراتب دیگه هم عمل می کنیم
    اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

من خودم با حجاب نيستم ولي نظرتون خيلي خوب بود اين همدردي قشنگه به نظر من همه مردهاي مذهبي بايد اينجور رعايت كنن اتفاقا يه تاپيك هم ايجاد كردم تقريبا با همين موضوع منتظرم تاييد بشه
    کسانی که نمی خواهند به باورهایشان شک کنند"متعصب " هستند!کسانی که نمی توانند "احمق" هستند!کسانی که می ترسند"بردگان"هستند! برتراند راسل

15. صلوات ها 7

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

نقل قول نوشته اصلی توسط ملورين نمایش پست ها
    من خودم با حجاب نيستم ولي نظرتون خيلي خوب بود اين همدردي قشنگه به نظر من همه مردهاي مذهبي بايد اينجور رعايت كنن اتفاقا يه تاپيك هم ايجاد كردم تقريبا با همين موضوع منتظرم تاييد بشه
    دریکی از تاپیک ها دیدم که فرمودید که در حال علاقه مند شدن به نماز هستید
    ان شاءالله به حجاب هم علاقه مند می شوید
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

17. صلوات ها 6

نوشته
    196
    حضور
    4 روز 1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    635

دلیل بستن دکمه (آخر) یقه روحانیون و مذهبی ها چیست؟ آیا این کار جزء دین است؟

19. صلوات ها 3

نوشته
    196
    حضور
    4 روز 1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    635

نقل قول نوشته اصلی توسط تذکره نمایش پست ها
    و امری سلیقه ای و ذوقی است وبه همین خاطر بسیاری از روحانیون و افراد حزب اللهی یقه پیراهنشان راباز می گذارند و تمایلی به بستن دکمه بالای آن ندارند .
    بله
    این تصویری که گذاشتم تصویر جوانی رهبر هست که دکمه بالایی پیراهن رو نبستند

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 13

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری