صفحه 1 از 14 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خشک مذهبی ، بددل ، مذهبی افراطی و ... ؛ اینا یعنی چی؟

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

خشک مذهبی ، بددل ، مذهبی افراطی و ... ؛ اینا یعنی چی؟

سلام.
    من همیشه برام سوال بوده که کلمه خشک مذهبی و بددل و مذهبی افراطی به چه کسانی اطلاق میشه.
    در یه تاپیک بحث صورت گرفت و یکی از کاربران یه توضیح داد...پس:
    1- آیا نظر ایشون درسته و به چنین افرادی خشک مذهبی گفته میشه؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط .... نمایش پست ها
    میدونم الان با صداقت جواب بدم . مورد خشونت قرار میگیرم . ولی برا ارامش ذهن خودم . حقیقت میگم
    خشک مذهبی که واسه من بود یعنی
    بیرون ارایش نکنم . موهام بیرون نباشه . استینام اصلا بالا نره . عروسیم رقص و اهنگ نباشه . اتلیه و عکس تعطیل . مهریه کم . پاتوقمون مسجد . اهنگ گوش دادن کلا ممنونع و موارد دیگه
    ولی خود پسر دقیقا عین من بود . خونوادش تحریمات بالا داشتن . یه تناقص واقعی
    مذهبی معمولی یعنی . چادر سر کردن با ارایش ملیح . ناخونا پا لاک زده جز یه ناخون برا وضو . نماز خوندن ولی تو خونه نه مسجد . رساله خوندن فقط تو مواردی ک نیازه نه همش . عروسی رویایی یعنی با رقص و اهنگ و لباس عروس خوشگل ولی مجلس زنونه مردونه حتما جدا باشه . پسر دیدیم تو دانشگا . حکم لولو نداشته باشن . خیلی عاقلانه درحد یه همکلاسی رفتار بشه . یه گوشه اتاقم جانمازه و چادر حریرم با گلای صورتی . یه گوشه دیگه هم کلکسیون لوازم ارایشیی و لوکس ترین لباسا و عشقم گیتار .

اینا چکیده اش بود
    النم میدونم 50خط مینویسین ارشاد میکنین
    بعدم یه حال خوب بهتون دست میده که یه نفرو به راه راست خودتون هدایت کردین
    و منم ته قلب خوشحال میشم .که واقعا درحق زندگی خودم لطف کردم که عروس یه خانواده خشک مذهبی نشدم :)
    2- آیا فرضا اینکه من به خواستگاری یه خانم مذهبی و چادری برم، و در صحبتها بگم من چادری بودن و فلسفه چادر پوشیدن برای من مهمه و در معیارهام برای ازدواج،اگر خانمی چادری بود معیارهای دیگه ام رو درموردش بررسی میکنم و اگه نبود نه، این یعنی اینکه من خشک مذهبی و بددل هستم؟ {این مورد واقعی بود و در یه خواستگاری چنین حرفی رو زدم و بعدا چنین جوابی رو بهم دادن}

3- اگر کسی هر رفتار یا نکته بدی از دیگران ببینه، یه آیه یا حدیث بیاره و بگه طبق این آیه شما فلان گناه رو انجام دادی آیا خشک مذهبی هست؟

ممنون میشم برای من توضیح بدید.یه تاپیک در همین مورد تو سایت بود ولی با خوندن اون جوابم رو نگرفتم

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58312

با نام و یاد دوست

خشک مذهبی ، بددل ، مذهبی افراطی و ... ؛ اینا یعنی چی؟

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام و عرض ادب خدمت شما برادر محترم و بزرگوار
    خب افرادي كه ديد بازي دارند راحت تر با اختلافات آيين و مذهبي كنار مي آيند يعني گارد نمي گيرند مي دانند كه مثلا فلان امور مربوط به آيين و يا مذهب او است. حجت الاسلام و المسلمين دكتر آقا تهراني مي گفتند آمريكا هنگامي كه فارغ التحصيل شده بوديم در مقطع دكترا مسؤول دانشگاه در جايگاه بود و ما بايد مي رفتيم در مراسم فارغ التحصيل نزد ايشان. نگران بودم كه چه طور به ايشان بفهمانم كه من مسلمان هستم و براساس عقايد و باورهايم اجازه ندارم با نامحرم دست بدهم. حتي احتمال مي دادم اگر او اين را بي ادبي بداند مدركم را كنسل كند. وقت كمي داشتم با خود كلنجار رفتم كه چه كنم. زود تصميمم را گرفتم. گفتم كاري مي كنم كه خدا راضي باشد. وقتي رفتم نزد آن خانم دست دراز كرد. محترمانه به ايشان توضيح دادم كه من به اين دليل نمي توانم به شما دست بدهنم. ايشان با دقت به سخنانم گوش داد و گفت من از شما عذرخواهي بايد بكنم چون من بايد مي دانستم كه مسلمانان چنين اعتقادي دارند.
    افراط و تفريط و اعتدال در هر بافت متناسب با آن بايد معنا شود.
    در بافت مذهبي من و شما حق نداريم سليقه اي بگوييم اين چيز افراط است يا تفريط يا متعادل. چرا؟ چون براي اين كه اين دين به دست ما برسد پيامبر خون دل خورند، بارها و بارها سنگ به او پرتاب كردند، دندانشان شكست، تحريم عاطفي و اقتصادي شد، دوستانش را شكنجه و تبعيد كردند، امام علي سال هاي زيادي خانه نشين شد، در محراب عبادت كشته شد، امام حسين تمام زندگي اش را براي حفظ اين دين نثار كردند
    دين اسلام برخلاف اديان ديگر خيلي شسته رفته است. واقع روشن است، نام افراد و نام جنگ ها و نام دوست و دشمن و...ثبت شد و..

تخصص
    يكي دو ماه قبل ديوار اتاق ما شروع كرد به خيس شدن. و روز به روز بيشتر مي شد. موضوع را با ساكنين طبقه بالا مطرح كردم براي مشخص شدن مشكل با معمار، تأسيساتي و بنا و...مشورت كرديم. بعد از همه اينها به نتيجه واحدي نرسيديم تصميم گرفتم از نشت ياب كمك بگيريم او آمد و براساس تجارب و دستگاهي كه داشت نظر خود را گفت و رفت. بعد از ايشان دو نفر آمدند گفتند ما گروه تخريب هستيم كاشي حمام يا سراميك را كنار مي زنيم تا محل مشكل را نشان دهيم و بعد از ما لوله كش مي آيد و آن قسمت را ترميم مي كند و بعد از ان بنا و كاشي كار.
    در يك مشكل ساختماني افراد به تخصص روي اورده اند و هركس كار خود را انجام مي دهد و در كار ديگري وارد نمي شود. آيا ما نبايد به تخصص در امر پزشكي يا ديني و....اهميت بدهيم؟
    آيا ما با يك كارشناس اسلام شناس كه 50 سال تدرس و پژوهش كرده از اسلام يك چيز مي فهميم و با يك عمق؟
    بنابراين عقل مي گويد در جايي كه ما چيزي را نمي دانيم از متخصص آن كمك بگيريم
    دين سه بخش دارد و در سه بخش آن متخصص كاركشته داريم: اعتقادات، احكام شرع و اخلاق.
    چه جايي افراط است و يا تفريط؟
    از متخصص آن بايد بپرسيم
    در احكام شرع هركس در روابط، مجالس شادي، عروسي، تجارت و... طبق نظر مرجع اعلم رفتار كرد او رفتار اعتدالي را انجام داده است.
    اگر كسي بخواهد همسرش چادر داشته باشد و اين از نظر او يك ارزش باشد آيا اين افراط است يا تفريط؟ خب بايد رجوع كنيم ببينيم نظر مراجع درباره چادر چيست؟ آيا چادر داشتن را افراط مي دانند يا كمال؟
    در مسائل ديگر شرعي هم همين طور
    پس نبايد سليقه و يا عرفيات را بر شرع مقدم بداريم.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 25

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

در مسائل پزشكي هم همين طور است
    اگر بخواهيم بفهميم رعايت دستورات پزشكي كجا افراط است يا تفريط بايد ببينيم طاحب نظران اين علم چه مي گوين نه ذوق و سليقه ها.

9. صلوات ها 12

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

افراط تند روي است
    تفريط كندروي
    امام علي مي فرمايند راست و چپ گمراهي است و راه مستقيم راه اصلي است و قران اسلام را به دين ميانه رو معرفي مي كند و هر روز ما در نماز از خدا مي خواهيم ما را به راه راست هدايت كند نه راه افراط و تفريط.
    تند رو كسي است كه كاسه از آش داغ تر است اسلام مي گويد اگر مستحبي به واجب ضرر بزند در آن خيري نيست ولي تند رو اين را نمي فهمد. اسلام مي گويد رفع نياز هم نوع بسيار ارزشمند است ولي تندرو به بهانه برخي مستحبات از اين كار طفره مي رود.
    نقطه مقابل او كند رو است. رفتارها و مناسك ديني را رها مي كند و مي گويد دل بايد صاف و پاك باشد.

11. صلوات ها 14

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,197
    حضور
    144 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44207

بسم الله الرحمن الرحیم

یه نکته ای رو عرض کنیم :

یه جبهه ای که هست میخواد با افراطی جلوه دادن برخی رفتارهای افراد مذهبی سعی در کمرنگ کردن برخی اعتقادات و رفتارهای دینی بکنه .

چه کسانی اسیب میبینند ؟

اونایی که شناخت کافی ندارند و با برچسب زدن افراطی به فلان رفتار ( که ممکن هست یه رفتار تعریف شده در دین هم باشد ) کم کم ان رفتار برایشان کمرنگ میشود

اینایی که اسم برخی رفتارهارو میزارن افراطی گری ، اصلا تعادل رو هم قبول ندارند ( مشکل اینا کل مذهب هست )
    .

تعادل رو قبول داریم ولی مواظب باشیم به اسم تعادل برخی موارد رو له نکنیم .
    .

و اینکه کجا تعادل لازم هست و کدوم رفتار افراط هست لازمه اش شناخت کافی از دین هست و رفتارهایی که بهش توصیه شده .
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

13. صلوات ها 10

نوشته
    562
    حضور
    82 روز 3 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2001

سلام
    من هم نظر خودم رو میگم
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehrant نمایش پست ها
    آیا نظر ایشون درسته و به چنین افرادی خشک مذهبی گفته میشه؟
    تا حدیش درست بود ولی نه همه اش. خشک مذهبی اسمش مشخصه: خشک + مذهبی، طوری که زندگیش دیگه جاذبه ای نداشته باشه. مثلا اگه به خاطر بعد مذهبیش میاد میگه آهنگ تعطیل، جایگزین دیگه ای براش سراغ نداره یا حتی فکر نمی کنه لازمه جایگزین باشه
    یه قسمتی از چیزایی که اشاره شده بود هم مربوط به افراطه. یعنی چیزهایی که از نظر دین مشکل نداره رو ممنوع کنیم، مثل لاک زدن ناخن پا به شرطی که از نامحرم پوشیده بشه
    بعضی موارد هم رعایت کردنش کاملا درست و بجا بود، یعنی رعایت نکردنش و بی مشکل دونستنش میشه تفریط

2- آیا فرضا اینکه من به خواستگاری یه خانم مذهبی و چادری برم، و در صحبتها بگم من چادری بودن و فلسفه چادر پوشیدن برای من مهمه و در معیارهام برای ازدواج،اگر خانمی چادری بود معیارهای دیگه ام رو درموردش بررسی میکنم و اگه نبود نه، این یعنی اینکه من خشک مذهبی و بددل هستم؟ {این مورد واقعی بود و در یه خواستگاری چنین حرفی رو زدم و بعدا چنین جوابی رو بهم دادن}
    بددل رو که خدا برای کسی نخواد
    خیلیا هستن که چادر براشون مهمه. خیلیام براشون مهم نیست. این یعنی اینکه با هم توافق نداشتید.
    اینکه حجاب و به خصوص چادر برای یک نفر مهم باشه دلایل مختلفی میتونه داشته باشه که یکیش همین بددلیه. حالا احتمال زیاد همینه که از نظر مذهبی در یه سطح نبودید احتمال دیگه هم اینه که نظرتون رو جوری بیان کردید که این طوری به نظر رسیده
    در هر حال حتی اگه خشک مذهب هم باشید اشکالی نداره، مهم اینه که بتونید یکی مثل خودتون پیدا کنید تا در کنار هم از زندگی لذت ببرید

3- اگر کسی هر رفتار یا نکته بدی از دیگران ببینه، یه آیه یا حدیث بیاره و بگه طبق این آیه شما فلان گناه رو انجام دادی آیا خشک مذهبی هست؟
    من روی همچین آدمی یه اسم دیگه میذارم. ولی خیلی آدم رو اعصابیه!

15. صلوات ها 3

علاقه
    مداحی آقا امام زمان و امام حسین ، موزیک غمگین
    نوشته
    678
    حضور
    25 روز 3 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2258

سلام.
    من همیشه برام سوال بوده که کلمه خشک مذهبی و بددل و مذهبی افراطی به چه کسانی اطلاق میشه.
    در یه تاپیک بحث صورت گرفت و یکی از کاربران یه توضیح داد...پس:
    1- آیا نظر ایشون درسته و به چنین افرادی خشک مذهبی گفته میشه؟

ممنون میشم برای من توضیح بدید.یه تاپیک در همین مورد تو سایت بود ولی با خوندن اون جوابم رو نگرفتم
    1. تعابیریشون کاملا غلطه
    اصل اسلام رو با شعار تعادل میخوان بزنن
    2. خب شما نباید اونطور مطرح کنی که اگه چادر داشت بعد میرم سراغ بقیه معیار هام
    باید بگی چادر هم جزو معیار هامه و دوست دارم همسر ایندم حجابش چادر باشه
    یه جوری باید بگیم که طرف فکرش مثبت باشه در مورد ما
    3. خیر نیست
    اتفاقا مومن از انتقاد خوب خوشحال میشود و دنبال رفع نقص خودش میرود
    ویرایش توسط کنجکاو بی گناه : ۱۳۹۴/۰۲/۲۹ در ساعت ۰۵:۴۵
    چشم ها را شستم جور دیگر دیدم

17. صلوات ها 3

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

سلام
    افراط به معنای جلو زدن از خط اعتدال است قرآن کریم در سوره حجرات می فرماید:
    «یا ایها الذین آمنوا لا تقدموا بین یدی الله و رسوله؛ ای مؤمنین! از خدا و رسول خدا جلو نیفتید.» (حجرات/ 1)

مقصود از جلو افتادن از خدا وپیغمبر این است که کار دینداری و مقدس مأبی را به جائی رسانیم که خدا و رسول نگفته اند و بخواهیم از پیامبر اکرم (ص) هم جلوتر حرکت کنیم.
    نقل شده است که در جنگ بدر در سال دوم هجری، در روز هفدهم ماه رمضان بود که مسلمانان به بدر رسیدند و پیامبر(ص) به ایشان گفت که روزه نگیرید.(روزه مسافر) ولی عده‌ای از دستور پیامبر(ص) سرپیچی کردند . علی رغم نهی پیامبر روزه گرفتند.
    و یا نقل شده است که در زمان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) عده ای از اصحاب ایشان بعضی از طیّبات و نعمات الهی را بر خود حرام نموده و خود را از استفاده نمودن از آنها محروم ساختند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از این کار آنها برآشفته شده. و آنها را مورد نکوهش قرار داده و فرمودند: چرا بعضی از افراد. طیّبات و نعمتهائی را بر خود حرام کرده اند؟! بدرستی که من در هنگام شب می خوابم و ازدواج می کنم و در روز غذا می خورم پس هر شخصی که از شیوه ی من سرپیچی کند. از من نیست.(قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): ما بال أقوام یحرّمون علی أنفسهم الطیّبات. ألا إنّی أنام اللیل. و انکح. و افطر بالنهار. فمن رغب عن سنّتی فلیس منّی (بحارالأنوار ج 67 ص 116))

اما در مورد تفریط هم باید گفت که متضاد افراط است و عقب ماندن از خط اعتدال معنا می شود. البته باید این نکته را حتما در ذهن داشت که اعتدال شاخص دیگری غیر از اسلام نیست که خدا امت وسط و معتدل را در قرآن اسلام نام گذاری کرده است و عمل به دستورات دین اسلام عین اعتدال است و عقب ماندن از آن تفریط حساب می شود
    تعبیر به امت میانه بودن اسلام، در آیه 143 سوره «بقره» آمده است. خداوند مى فرماید: (و اینچنین شما را یک امت میانه قرار دادیم)؛ «وَ کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ أُمَّةً وَسَطاً».
    بنا بر این هرگونه عقب افتادن از دستورات اسلام تفریط محسوب می شود.

شاخص اصلی تشخیص دستورات اسلام که راه میانه بوده اهل بیت علیهم السلام هستند که برای اثبات مقصود خود استمداد می کنیم از صلوات مخصوص ماه شعبان آنجا که می فرماید
    الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ، وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ وَاللّازِمُ لَهُمْ ‏‏لاحِقٌ،
    هر که بر ایشان (اهل بیت) تقدم جوید از دین بیرون رفته و کسى که از ایشان عقب ماند به نابودى گراید ولى ملازم و همراه ایشان به حق ملحق خواهد شد.

و همچنین روایتی که در «تفسیر نور الثقلین»، جلد اول، صفحه 134 آمده است که «نَحْنُ الأُمَّةُ الْوُسْطى وَ نَحْنُ شُهَداءُ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ وَ حُجَجُهُ فِی أَرْضِه... نَحْنُ الشُّهَداءُ عَلَى النّاس... إِلَیْنا یَرْجِعُ الْغالِی وَ بِنا یَلْحَقُ الْمُقَصِّرُ»؛ (ما اهل بیت امت میانه و معتدل هستیم، و مائیم گواهان خدا بر خلق، و حجت هاى او در زمین، مائیم گواهان بر مردم، غلوّ کنندگان باید به سوى ما باز گردند و مقصران باید کوتاهى را رها کرده و به ما ملحق شوند.

در یک کلام اعتدال یعنی همان جایی که ولی خدا اراده می کند قدم بگذاریم و نه یک قدم عقب بیفتیم و نه یک قدم جلو بزنیم.

19. صلوات ها 6

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

دوستان این تاپیک رو تکمیل کنید
    جواب کارشناس رو که خوندم احساس میکنم استاد حامی هنوز میخواستن جوابشون رو ادامه بدن ولی فرصت نکردن

صفحه 1 از 14 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)