متن كتاب: مرهم زخمها ( به صورت پرسش و پاسخ)

تب‌های اولیه

168 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
متن كتاب: مرهم زخمها ( به صورت پرسش و پاسخ)

بسم الله الرحمن الرحیم

فهرست مطالب کتاب پاسخ به پرسش های ازدواج و خانواده

سخن آغازین
معيار و هدف ازدواج
موانع ازدواج
ارتباط دختر و پسر
صبر و عفاف و دعا، کلید ازدواج
سحر و جادو، از توهّم تا واقعیّت
ازدواج موقّت
خواستگاری
دوران عقد
همسر شایسته
عروسي و زفاف
میوۀ شیرین صبر و استقامت در خانواده
اثر گذشت، ایثار و فداکاری در تعالی خانواده
وفاداری و محبّت، لازمۀ زندگی
راهکار اصلاح اخلاق و رفتار همسر
عاقبت سوء تندخویی و بداخلاقی در خانه
تعدّد زوجات
فرزندآوری
ارزش محبّت به فرزند
روش رویارویی با معضلات فرزندان
ضرورت صبر، گذشت و تواضع در برابر والدین

پاسخ به پرسش‌های ازدواج و خانواده
نويسنده: آيت الله العظمي حسين مظاهري
انتشارات مؤسسه فرهنگی- مطالعاتی الزهرا«س»

بسم الله الرحمن الرحیم

سخن آغازین

«پرسش»، کليد حلّ مشکلات، دريچۀ راهيابي به ساحت علوم و دانش‌ها و يکي از بهترين ابزارها براي انتقال معارف است. از اين‌رو پرسش‌گري را بايد نشانۀ بارز جنب‌و‌جوش افکار و بيداري انديشه‌ها به‌شمار آورد و آن را امري مبارک و پرثمر تلقّي نمود. از منظر تعاليم آموزندۀ ديني، يکي از حقوق مردم بر عالمان و آگاهان، سؤال و پرسش از آنان و دريافت پاسخ مناسب است و طبعاً پرسش‌گري در زمينۀ مجهولات و تلاش براي برطرف نمودن ناداني‌ها، يکي از وظايف مردم نيز قلمداد مي‌شود. قرآن کريم در اين زمينه مي‌فرمايد:
«فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ»[1]

هرچند در اين آيۀ شريفه، مصداق روشن و کاملِ «اهل ذکر»، به تصريح روايات اهل بيت«سلام‌الله‌علیهم» که مفسّران حقيقي‌ قرآن کريم‌اند، رسول خدا«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ وسلم» و ائمّۀ اطهار«سلام‌الله‌علیهم» مي‌باشند،[2] امّا عالمان ديني و کارشناسان خبير به معارف عاليۀ اسلامي‌ که تبيين‌کنندگان آراء و نظرات آن بزرگواران به شمار مي‌روند نيز در مفهوم وسيع اين آيۀ مبارکه قرار داشته و از مصاديق «اهل ذکر» هستند. آنان، که به حکم «إِنَّ الْعُلَمَاءَ وَرَثَةُ الْأَنْبِيَاءِ»[3]، ميراث‌داران تعليمات و معارف الهي محسوب شده‌اند، با خبرويّت دين‌شناسانۀ خود، سؤالات و پرسش‌هاي ديني و معارفي مردم را از دو معدن بي‌انتهاي کتاب و سنّت پاسخ مي‌‌گويند و پرسش‌گران و جويندگان حقيقت را از طريق آموزه‌هاي قرآن و عترت، به وادي مقصود رهنمون مي‌گردند.
کتاب حاضر، حاصل گردآوری بخشی از سؤالات واصله از سوی اقشار مختلف مردم با موضوع ازدواج و خانواده، به محـضر مرجع عاليقدر حضرت ‌آيت ‌‌الله‌ العظمي ‌‌مظاهري«مدّظلّه»‌ و پاسخ‌هاي معظّم‌‌له مي‌باشد که پس از موضوع‌‌بندي، تبویب و تلخيص سؤالات، به شکل کنونی تنظيم شده است.

گفتنی است، پرسش‌ها و پاسخ‌های ارائه شده در این کتاب، از انبوه سؤالات مقطع زمانی پانزده سالۀ اخیر، انتخاب و گلچین شده است و سایر پرسش‌ها و پاسخ‌هایی که با موضوع ازدواج و خانواده، در بخش استفتائات دفتر معظّم‌له، بایگانی شده است، در مجلّدات بعدی این مجموعه ارائه خواهد شد.

همچنین آنچه در کتاب پیش رو از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد، صرفاً سؤالاتی است که نیاز به پاسخ «اخلاقی» و مشاورۀ «دینی، تربیتی» داشته و به جز چند سؤال خاص، از افزودن سؤالات شرعی ازدواج و خانواده به این کتاب خودداری شده است. از این جهت، استفاده از این کتاب، منحصر در مقلّدین معظّم‌له نیست و همه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

موضوعاتی همچون: «معيار و هدف ازدواج»، «موانع ازدواج»، «ارتباط دختر و پسر»، «صبر و عفاف و دعا، کلید ازدواج»، «سحر و جادو، از توهّم تا واقعیّت»، «ازدواج موقّت»، «خواستگاری»، «دوران عقد»، «همسر شایسته»، «عروسي و زفاف»، «میوۀ شیرین صبر و استقامت در خانواده»، «اثر گذشت، ایثار و فداکاری در تعالی خانواده»، «وفاداری و محبّت، لازمۀ زندگی»، «راهکار اصلاح اخلاق و رفتار همسر»، «عاقبت سوء تندخویی و بداخلاقی در خانه»، «تعدّد زوجات»، «فرزندآوری»، «ارزش محبّت به فرزند»، «روش رویارویی با معضلات فرزندان» و «ضرورت صبر، گذشت و تواضع در برابر والدین» از اهم مباحث مطرح شده در این کتاب است.

برخورداري از بياني ساده و روان و نيز رعايت اختصار در پاسخ‌ها و همچنين ارائۀ راهکارهای کاربردی و عملی‌، از ويژگي‌هاي اثر حاضر است.
امید آنکه جوانان عزیز و خانواده‌های گرامی، با مطالعۀ نصایح و توصیه‌‌های ‌آيت ‌‌الله‌ العظمي ‌‌مظاهري در پاسخ به سؤالات این کتاب و نیز با توجه به راهکارهای کاربردی معظّم‌له در خصوص رفع موانع ازدواج و حلّ معضلات و اختلافات خانوادگی که تماماً برگرفته از دستورات روحبخش قرآن و عترت است، بتوانند از زندگی سعادت‌مندانه و پسندیده از نظر دین اسلام، برخوردار شوند.

در پايان از همۀ عزيزاني که در تنظیم و نشر اين اثر ارزشمند کوشيده‌اند، صميمانه تقدير و تشکّر مي‌شود.

انّه وليّ الهداية و التّوفيق

مؤسّسۀ فرهنگی مطالعاتی الزّهراء«سلام‌الله‌علیها »

[/HR][1]. نحل، 43: «پس اگر نمى‏دانيد از اهل ذكر (و آگاهان) بپرسيد.»
[2]. الكافي، ج 1، ص 210: «نَحْنُ أَهْلُ الذِّكْرِ وَ نَحْنُ الْمَسْئُولُون.»
[3]. الكافي، ج 1، ص 32.

[="Tahoma"][="Navy"]معيار و هدف ازدواج سؤال
1. اينجانب قصد ازدواج دارم، چند وقتي است سؤالاتي برايم پیش‌آمده، اميدوارم با طرح این سؤالات و دریافت پاسخ آن‌ها، به سردرگمي که برايم ایجاد شده است، فائق شوم.

پرسش:هدف از ازدواج چيست؟
پاسخ: اسلام ازدواج را بهترين راه آرامش دل که بهترين نعمت‌هاي الهي است، مي‌داند و فواید مهم ديگري هم دارد.

پرسش:چه راهکارهايي براي ازدواج موفّق وجود دارد؟

پاسخ: ساده‌‌زيستي بهترين فضایل است و اسلام ازدواج حضرت زهرا«سلام‌الله‌علیها» را الگو قرار داده است.

پرسش:دربارۀ مباني اسلامي ازدواج توضيح دهيد؟
پاسخ: تشکيل خانه يک امر فطري است و همیشه در ‌ميان همۀ اقوام و ملّت‌ها بوده و بايد باشد.

پرسش:چر‌ا خداوند ازدواج را قرار داده است؟

پاسخ: از جمله فواید آن پیدایش نسل مقدّس است؛ زيرا اگر ازدواج نباشد، زندگي حيواني و جنگلي مي‌شود، نه انساني.

پرسش:ملاک‌هاي ازدواج و تشکیل خانواده چه بايد باشد؟

پاسخ: از نظر اسلام و بلکه از نظر عقل، دين و اخلاق است که تشکل خانواده را اصلاح مي‌کند.

[/]

سؤال 2: شرایط و ملاک‌های انتخاب همسر به نظر معظّم‌له چیست؟

پاسخ: پيامبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» فرموده‌اند: اگر کسي‌که دين و اخلاق داشته باشد براي شما پيدا شد، با او

ازدواج کنيد، وگرنه فتنه و فساد بزرگ براي شما جلو مي‌آيد:

«إِذَا جَاءَكُمْ مَنْ‏ تَرْضَوْنَ‏ خُلُقَهُ وَ دِينَهُ فَزَوِّجُوهُ‏ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِي الْأَرْضِ وَ فَسادٌ كَبِيرٌ».
[1]

[/HR][1]. الکافی، ج 5، ص 347.

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 3. می‌دانیم که در انتخاب همسر، گزینه‌هایی مثل ايمان و اخلاق و خانواده مهم است. در ميان دوستان، بحثي به‌وجود آمده است و بعضي معتقدند زيبايي شخص در انتخاب، بعد از گزینه‌های ياد شده مهم است و بعضي معتقدند كه زيبايي، اصلاً اهميّت ندارد و فقط عوامل ياد شده‌ كافي است. حال از شما تقاضا داريم جمع ما را در اين خصوص راهنمايي بفرماييد و بيان فرماييد كه آيا عامل زيبايي هم مهم است يا خير؟

پاسخ: زیبایی هم مهم است؛ ولی اصل، دین و اخلاق است.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 4. در سن ازدواج مي‌باشم و معيارهايي در نظر گرفته‌ام. براي ارتباط بیشتر با ائمّۀ اطهار«سلام‌الله‌علیهم» و جلب نظر آن‌ها، سعي در انتخاب دختري سيّد دارم. مي‌خواهم بنده را در اين زمينه راهنمايي بفرمایيد.

پاسخ: آنچه اسلام فرموده و شما بايد در ازدواج مراعات کنيد، دين و اخلاق است و بالاتر‌از‌ اين نظير سيادت، هوش سرشار و علم که بتواند سازندگي داشته باشد، خوب است؛ ولي نبايد پاي‌بند به آن‌ها باشيد. از خداي متعال خواهانم که زني که نور چشم دنيا و آخرت شما باشد، به شما عنايت فرمايد.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 5. در خانواده‌ای مذهبي به دنيا آمده‌ام. مدّتي پيش آقايي به خواستگاري من آمد، اين جوان را به‌خاطر ايمانش قبول کردم و جواب مثبت دادم. اين فرد معيارهايش با معيارهايم يکي بود؛ ولي من اصلاً نمي‌توانم او را بفهمم و علاقه‌ام به او خيلي کم است و مي‌دانم که در برآوردن خواسته‌هايش معذورم و از تصميمم پشيمان شدم، نمي‌دانم بايد چه کار کنم که در‌‌اين‌ ميان دلي نشکند. لطفاً مرا راهنمايي فرمایيد.

پاسخ: شما بايد از اين حرف‌ها نزنيد و به خود تلقين کنيد که بايد او را دوست داشته باشيد و بايد بدانيد توافق اخلاقي در حدّ پنجاه ‌درصد کفايت مي‌کند و آن پنجاه ‌درصد ديگر را با عفو و گذشت و افکار مثبت، نه منفي، حل کنيد و سزاوار نيست چنين شوهري را از دست بدهيد و باید با مهرباني و تواضع با او برخورد کنيد.

[/]

موانع ازدواج
سئوال 6. اينجانب گزارش‌گر ‌يکي از روزنامه‌هاي کثير‌الانتشار کشور هستم و گزارشي را جهت مشکلات و موانع ازدواج در جامعه تهيه‌کرده‌ام که در آن، بیشتر پسرها، تأمين مسکن و مخارج زندگي را مانع ازدواج اعلام کرده‌اند، ولي بانوان مشکل بی‌اعتمادی به آقايان را عنوان کرده‌اند. مي‌خواستم خواهش کنم اگر ممکن است، بفرمایيد: از نظر شما موانع ازدواج جوانان چیست؟

پاسخ: در وضع فعلي موانعي بر سر راه ازدواج است که عمدۀ آن موانع که بسياري از موانع را در بر دارد، تجمّل‌گرايي است. اگر ساده‌زيستي در جامعه حکم‌فرما شود، ازدواج آسان خواهد شد و آنچه شما فرموده‌ايد و گزارش تهيه کرده‌ايد، راجع ‌به پسرها واقعيّت است؛ چون در وضع فعلي ازدواج‌ها بر تجمّل‌گرايي بنا شده است و همه بايد به‌فکر رفع آن باشيم؛ امّا در مورد دخترها، گرچه بی‌اعتمادی يکي از موانع است؛ ولي مانع عمده و فراگير نيست و مانع اصلي همان تجمّل‌گرايي و پرتوقّعي خانم‌هاست. يک خانم معمولاً راضي نيست با يک معلم یا يک طلبه که شغل آن‌ها از نظر دين اسلام بهترين شغل‌هاست، ازدواج کند. چرا؟ بسياري از دخترها وقتي مي‌بينند که پدر آن‌ها نمي‌تواند جهيزيه‌هاي تشریفاتی بدهد، از ازدواج امتناع مي‌کنند. بسياري از خانم‌ها چون مي‌بينند، خواستگار آن‌ها خانۀ مستقل و هزينه‌هاي تجمّلي براي زندگي و مخارج ازدواجِ‌ گِران ندارد، جواب منفي مي‌دهند.

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 7. پدرجان، شوهري متديّن مي‌خواهم؛‌ در يک کلام بگويم شوهري علي‌گونه مي‌خواهم. ‌آيا اين آرزوي زيادي است؟‌ آيا در زير اين آسمان خداوند، چنين مرداني نيستند؟

پاسخ: خواست شما و توقّع شما در ازدواج، شما را خانه‌نشين مي‌کند. شما بايد در ازدواج سخت‌گیر نباشید و حرف ديگران را گوش بدهيد، شما بايد تابع پدر و مادر باشيد. من دعا مي‌کنم در ازدواج موفّق باشيد.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 8. دختر آخر خانواده هستم، از نظر اقتصادي هم، خانواده‌ام در‌حدّ متوسط هستند. خواهر و برادرانم ازدواج کرده‌اند و من هنوز مجرّدم و همين قضيه بيشتر وقت‌ها مرا ناراحت مي‌کند و آرامش رواني‌ام را به‌هم مي‌زند. من بهترين راه را انتخاب کردم و متوسّل به اهل‌بيت عصمت و طهارت«سلام‌الله‌علیهم» شدم. مي‌گويم خدايا اگر فردي مذهبي و متديّن براي ازدواج من پيدا ‌شد و مرا به همسري قبول ‌کرد، قول مي‌دهم که اصلاً به او سخت نگيرم؛ زيرا برايم ثابت شده که پول، ثروت، طلا و مهريۀ‌ سنگين خوشبختي نمي‌آورد؛ امّا تا ‌به ‌حال گزینه‌ای براي ازدواج برايم پيدا نشده است و بعضي اوقات مي‌گويم، شايد عمرم کوتاه است و خدا مصلحت نمي‌داند که ازدواج کنم؛ وگرنه تا ‌به ‌حال جوابي گرفته بودم. آيا اين فکرم درست است يا نه؟

پاسخ: شما يقين داشته باشيد، ازدواج مي‌کنيد آن ‌هم با یک شوهر خوب، بچّه‌دار می‌شوید و خوب زندگي مي‌کنيد، فقط بايد فکر نکنيد، غصّه نخوريد و نگراني از‌ اين‌ ‌جهت نداشته باشيد. صبر کنيد، مواظب باشيد شيطان شما را فريب ندهد و حلم شما را نبرد. به‌‌زودي مسئله حل مي‌شود؛ ولي مشروط بر اين است که ناشکري نکنيد و دعا و توسّل زياد داشته باشيد و مأيوس نشويد.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 9. مدّت دو سال است که خواستگارهاي مختلف در خانه‌مان رفت‌وآمد داشته‌اند. با اينکه بيشتر آن‌ها بسيار خوب بوده‌اند، پدرم با آن‌ها مخالفت کرده‌اند و به هر‌کدام از آن‌ها ايرادي گرفته‌اند، من هم در مقابل ‌خواست پدرم چيزي نمي‌گفتم. الان حدود دو ماه است که خواستگاري دارم و پدرم مثل قبل، از اين خانواده ايراد گرفتند. در تحقيقات زيادي که دربارۀ‌ ايشان انجام گرفته است، او را از همه لحاظ تأييدکرده‌اند. آیا من می‌توانم بدون اذن پدر ازدواج کنم؟

پاسخ: اگر مخالفت او در نظر خويشان بي‌جا باشد و افراد فهميده، اين ازدواج را صلاح بدانند، اذن پدر ساقط است؛ ولي ازدواج شما باید حتماً در محضر ثبت شود و محضر برای عقد شما اذن پدر یا اذن دادگاه را می‌خواهد و اجازه گرفتن از دادگاه نیز خيلي مشکل و مشکل‌آفرين است؛ زيرا احضار پدر به دادگاه، آبروريزي است و صلاح نيست و ازدواج، با اين‌گونه کارها موفّقیت‌آميز نيست؛ بنابراين بهترين راه اين است که افراد مؤثّر با پدر صحبت کنند و او را راضی نمایند. خود شما هم دعا کنید، من هم دعا مي‌کنم که راضي شود، ولی خيلي پافشاري نکنيد؛ زيرا اگر منجر ‌به عشق بین شما و آن پسر شود، دنيا و آخرت شما را تباه مي‌کند؛ علاوه بر اينکه ازدواج عشقي، سرانجام خوبی ندارد.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 10. بنده در موضوع ازدواج با مشکلات زیادی گریبان‌گیر هستم و در حال حاضر، در یک «چه‌کنم» وحشتناک و عذاب‌آور به‌‌سر می‌برم؛ به‌‌شدّت به ازدواج نیاز دارم و چون از نداشتن همسر رنج می‌برم، فکرم مشغول است، تمام فکرم به‌سمت ازدواج و حواشی زجرآور آن می‌رود، امّا می‌ترسم با همسر آینده توافق و تفاهم نداشته باشم. بی‌صبرانه در انتظار راهنمایی شما هستم.

پاسخ: سخت‌گيري در ازدواج نكنيد. اگر توافق اخلاقي پنجاه‌درصد باشد، كفايت مي‌كند و اگر هفتاد‌‌ درصد باشد، نمونه است؛ ولي لازم است توجّه داشته باشید که در ازدواج، توكل بر خداوند و كمك گرفتن از او، شما را موفّق می‌کند و باید حتماً تمرکز فکری روی این‌گونه چیزها نداشته باشید و فکر و ذهن خود را درگیر نکنید. اميدوارم هرچه زودتر ازدواج كنيد.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 11. من اکنون بیست‌و‌هشت سال دارم. مگر من چقدر عمر می‌کنم که هر‌از‌چند‌گاهی یک نفر پیدا شود و به من و دلم لگدی بزند و برود؟ متأسّفانه افرادی‌که به‌ خواستگاری می‌آیند، صداقت ندارند. آیا من با شرایط پیش آمده، در صورت ازدواج، می‌توانم همسر آینده‌ام را خوشبخت کنم؟ آیا می‌توانم به خواستگارها اعتمادکنم؟ چرا من باید چنین وضعی داشته باشم؟ اگر برایم چاره‌ای سراغ دارید کوتاهی نفرمایید.

پاسخ: شما نبايد چرا چرا كنيد؛ زيرا مهار شيطان است و شما را گمراه مي‌كند. شما بايد صبور باشید و اگر خواستگار آمد، سخت‌گیری نکنید و با امید به لطف خداوند، درصدد ازدواج باشيد و دعا و توسّل را ادامه بدهيد. اميدوارم، هرچه زودتر به مقصود برسید.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 12. پدرم مرا ناديده مي‌گيرد، اجازۀ ادامۀ تحصيل به من را نداد و حتّي براي او اين موضوع بي‌اهميّت است. حالا دربارۀ‌ ازدواجم بی‌دليل مانع مي‌شود. او به‌حرف هيچ‌کس گوش نمي‌دهد. شما بگوييد جوانی که با همه چيز پدرش مي‌سازد، کار مي‌کند، در حالی‌که نفقه وظيفۀ پدر است، با چه اميدي زندگي کند؟ او آبروي مرا برده است، هر‌وقت خواستگاري مي‌آيد، با دعوا او را بيرون مي‌کند. خواهش مي‌کنم مرا راهنمايي کنيد و در حقّم دعا کنيد.

پاسخ: نامۀ شما را خواندم، ناراحت شدم و برای شما دعا کردم و باز هم دعا مي‌کنم که هر‌چه‌ زودتر مشکل شما رفع شود.
اوّلاً: ازدواج شما دير نشده است، ان‌شاءالله به‌مرور زمان راضي‌ مي‌شود و همسر خوبي براي شما پيدا مي‌شود.

ثانياً: بايد مادر شما و ديگران، از خويشان و دوستان مرتب با مهرباني و زبان ‌خوش به او بگويند. عجله نکنيد و خود را ناراحت نکنيد که اين‌ها مشکل را رفع نمي‌کند؛ بلکه خود مشکل‌زا مي‌شود.

ثالثاً: با پدر و مادر، گر‌چه تقصيرکار باشند، بايد کوتاه بیایید تا خداوند پاداش دنيا و آخرت را به‌شما عنايت فرمايد.

رابعاً: دعا و توسّل به اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» را فراموش نکنيد که خيلي کارساز است و در زندگي هيچ‌وقت و در‌ هر ‌حال، مأيوس نشويد که يأس از رحمت خداوند علاوه ‌بر ‌اينکه گناهی بزرگ است، رحمت خداوند را قطع مي‌کند و عاقبت بدي دارد.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 13. هر خواستگاري برایم می‌آید، وقتی به مرحلۀ‌ آزمایش می‌رسد، به‌‌طرز عجیبی به‌هم می‌خورد؛ در‌حالي‌که من چهرۀ‌ خوبی دارم، اخلاقم هم خوب است، همه از من راضی هستند و تحصیلات دانشگاهی دارم؛ ولی نمی‌دانم چرا در ازدواجم این‌طور مشکل به‌وجود می‌آید. دعا یا نمازی هست که مشکل مرا برطرف کند؟

پاسخ: اجتناب از گناه و انس با قرآن کريم، همۀ مشکلات را حل مي‌کند. از دعا و توسّل نيز کمک بگيريد. نماز جعفر ‌طيّار خصوصاً صبح جمعه نيز کارگشاست و مهم‌تر اينکه در ازدواج، سخت‌گير نباشيد.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 14. من و برادرم هر دو شرايط ازدواج را داريم و خدا را شکر از نظر مالی و درسي و اخلاقي تقريباً تأمين هستيم. هرچه به مادرم گفتم که ما آمادگي ازدواج را داريم، مادرم توجّه نکرد و همين‌طور پشت سر ‌انداخت و اکنون نیز زمانش را عقب مي‌اندازد، من هم ديگر حرفي در اين‌باره نزده‌ام. اگر در اين رابطه رهنمودی داريد، بيان بفرماييد.

پاسخ: مادر، در فرض مذکور بايد مانع‌تراشي نکند و اقدام جدّي در اين کار داشته باشد. شما نیز بايد مواظب باشيد شيطان حلمتان را نبرد و بدانیدکه با صبر و استقامت و احترام به مادر، کارها حل مي‌شود. همچنين دعا و توسّل خيلي مؤثّر است. اميدوارم به‌ زودي کار شما اصلاح شود.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 15. من خواستگاری می‌خواهم که با ايمان، با اخلاق، خوش‌رو و پيرو ولايت فقيه باشد و چون کسانی که می‌آیند این شرايط را ندارد، من حاضر به صحبت کردن با خواستگاران خود نیستم. مدّتی پیش خانواده‌ای برای خواستگاری آمدند که شرایط من را داشتند. از خدا خواستم که اين وصلت فراهم شود، ولي خبري از آن‌ها نشده است. مادرم مي‌گويد: بخت تو را بسته‌اند و جادو کرده‌اند و من اعتقادي به اين حرف‌ها ندارم. لطفاً مرا راهنمايي کنيد.

پاسخ: آنچه نوشته‌ايد، توهّمي بيش نيست. دست از اين سوء‌ظن‌ها برداريد و سخت‌گیری و بهانه‌گیری را کنار بگذارید، با دعا و توسّل و حسن ‌ظن به خداي متعال، ان‌شاءالله هرچه زودتر شوهر خوبي براي شما پيدا خواهد شد.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"]ارتباط دختر و پسر
سؤال 16. دختري هستم که با یک پسر ارتباط پیدا کرده‌ام. او به‌‌شدّت به من علاقه‌مند است و من از ترک او مي‌ترسم؛ امّا اگر هم بخواهم با او باشم، به هيچ‌وجه دوست ندارم به گناه آلوده شوم، حتّي در حدّ يک نگاه. به نظر شما چه کنم؟ آيا مي‌توانم بدون اذن پدرم با او صيغه بخوانم و با او ازدواج موقّت کنم؟

پاسخ: آنچه جلو آمده است، بسيار بد و خطرناک است و مايۀ آبرو‌ريزي دو طرف و خانواده‌هاست. البته خود، اين بلا را بر سر خود آورده‌ايد.
عقد موقّت بدون اذن پدر جایز نيست؛ بلکه با اذن پدر هم برای شما خطر دارد و آيندۀ‌ شما را تباه مي‌کند.
آنچه خيلي بجاست، اینکه عشق يکديگر را فراموش کنيد و اصلاً ارتباط نداشته باشید.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 17. بعد از آشنايي با دختری، چنان مهرش به دلم نشست که نمي‌توانم رهايش کنم. با آنکه حدود یک ‌سال است او را نديده‌ام، ولی آن لذّت هنوز با من است و حاضر نیستم با هیچ چیزي عوض کنم. نمی‌دانم چگونه از آن رها شوم. انگار مهر و محبّت او، جای خدا و همه چیز را در دلم گرفته است. تا فکر می‌کنم که رها شوم، شب به خوابم می‌آيد. چه کنم که مهرش را بیرون کنم؟

پاسخ: آنچه نوشته‌اید، وسوسۀ شیطان است که فعلاً بر شما مسلّط شده و این‌گونه چیزها را به شما القاء می‌کند. بنابراین باید عشق او را فراموش کنید، وگرنه دنیا و آخرت شما را نابود می‌کند و اگر جدّاً بخواهید، می‌توانید.
از نماز اوّل وقت کمک بگیرید، از تقوای الهی کمک بگیرید، امیدوارم خداوند به شما کمک کند.

[/]

سؤال 18. دختري را دوست دارم، ولی پدر و مادرم خبر ندارند. چه كنم به او برسم؟

پاسخ: باید او را فراموش کنید؛ زیرا ازدواج‌های عشقی، خیلی خطرناک است و سرانجام خوبی ندارد.

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 19. عاشق دختري شده‌ام و از موقع آشنايي، مذهبي‌تر شده‌ام. براي نماز مسجد مي‌روم‌ و وقتي به او فكر مي‌كنم، آرام مي‌شوم. البته ارتباط ما فقط در حدّ پيام كوتاه است. آيا اين رابطه مي‌تواند منجر ‌به ازدواج شود؟

پاسخ: این کار حرام است و خطر دارد و باید او را فراموش کنید.

[/]

سؤال 20. به دختری علاقه داشتم، سعی کردم فراموشش کنم، ولی گاهي فکرش دوباره به سراغم می‌آید. آیا این برای من که قصد ازدواج دارم، درست است؟ محبّتم به او در حدّ پرستش بود. چه کنم که یادش را فراموش کنم؟ می‌ترسم عاقبت‌به‌خیر نشوم.

پاسخ: هر ‌وقت به‌یاد شما آمد، فکر خوب جایگزین آن کنید تا ان‌شاء‌الله به ‌کلّی فراموش شود و اگر اراده کنید، حتماً می‌توانید او را فراموش کنید. شما باید به فکر ازدواج باشید و فکر گذشته، بر زندگی آیندۀ شما تأثیر منفی می‌گذارد.

سؤال 21. به‌خاطر عشقي که تازه از آن جدا شده‌ام، فکرم هميشه درگير است. چگونه بفهمم فکرم ديگر به دنبال او نيست؟ چه کنم که به ‌طور‌کلّي او را فراموش کنم؟

پاسخ: از خداوند جدّاً بخواهید تا ان‌شاء‌الله منحرف نشوید و عاقبت‌به‌خیر بشوید. از نماز اوّل وقت و سر و کار داشتن با مسجد و روحانیون خوب، کمک بگیرید.

سؤال 22. مدّتی به عبادت علاقه‌مند بودم؛ حتّی نمازشبم ترک نمی‌شد. حال مدّتیست کسل هستم؛ حتّی واجباتم را به اجبار انجام می‌دهم. تا به دختر مورد علاقه‌ام فکر می‌کنم یا به خوابم می‌آيد، حس و حال معنوی ندارم. چه کار کنم که از فکرش بیرون بیایم تا خیالم راحت شود؟ راه‌کار رهايي از آن چیست؟

پاسخ: اگر به همان اندازه که به فکر او هستید و گناه می‌کنید، به‌فکر خدا، معنویّت، معاد، قبر و قیامت باشید، همۀ‌ کارها اصلاح می‌شود.

سؤال 23. پیش از این، مبتلا به عشق زمینی بودم، آیا می‌توانم امیدی به عشق خدایی داشته باشم؟ خیلی دلم خدا را می‌خواهد؛ ولی این حال دائمی نیست و من ناامید می‌شوم. چه کنم اين ارتباط با خدا برقرار شود؟

پاسخ: اگر آن عشق زمینی را فراموش کنید و رابطۀ شما با خداوند محکم شود، خداوند محبّت خودش را به شما عنایت می‌کند و اگر اراده کنید، حتماً می‌توانید.

کمک گرفتن از نماز اوّل وقت و دعا و توسّل در این زمینه مؤثّر است.

سؤال 24. درگير عشق مجازي شده‌ام و با اينکه خدا را خيلي دوست دارم، ولي او را هم کمتر از خدا دوست ندارم. گاه، به‌خود مي‌گويم مي‌توانم از طريق عشق به او به خداي مهربانم برسم. آيا اين امر، امکان دارد؟

پاسخ: در روایات آمده است: چون به‌ عشق مجازی اهمیّت می‌دهید، خدا محبّتش را از دل شما می‌برد.

سؤال 25. در سنّي هستم که نياز به ازدواج را حس مي‌کنم. به تازگي در محلِّ کارم با دختري آشنا شده‌ام که از نظر ظاهري بسيار خوب است و من ايشان را براي همسري خود در نظر گرفته‌ام و به او علاقه‌مند شده‌ام. چگونه مي‌توانم به او برسم؟ اسلام چه شرايطي را براي ازدواج مناسب مي‌داند؟ سخنان شما خطّ راه من است.

پاسخ:
اوّلاً: باید مواظب باشید که اکنون محبّت او در دل شما نفوذ نکند که خیلی خطر دارد.
ثانیاً: باید با پدر و مادر مشورت کنید و از ازدواج سرخودی پرهیز کنید که خیلی خطر دارد.
ثالثاً: اسلام عزیز شرطی جز دین و اخلاق ندارد، ولی رسومات غلطي در جامعه هست که انسان‌ها را پای‌بند نموده است و بعضی از آن‌ها را چاره‌ای ندارید که مراعات کنید.

صبر و عفاف و دعا، کلید ازدواج
سؤال
26: همیشه برايم یک سؤال باقي مانده که چرا خواستگاری که مدّ نظر پدر و مادرم باشد، به خانۀ ‌ما نيامده است؟ شايد تاکنون، لياقتِ داشتن خوشبختي را نداشتم، اکنون با انگيزه‌هاي قوي‌تري مي‌خواهم زندگي مشترک داشته ‌باشم، اگر خدا بخواهد. اگر بنويسم خدا حاجت مرا نداده است، بي‌انصافي کردم؛ زيرا تاکنون، تنها حامي من در زندگي خدا بوده و اوست که هميشه بندۀ حقير را ياري مي‌کند. مرا از اين سردرگمي نجات دهيد و راهنمایي‌ام فرمايید.

پاسخ:
رضا به داده بده وز جبين گره بگشای
که بر من و تو در اختيار نگشادست
آنچه مي‌دانيم، این است که خداوند متعال عالِم به حال ما و قادر بر اين است که آنچه مي‌خواهيم به ما بدهد و مهربان‌تر از خود ما به ماست و آنچه مي‌کند صددرصد وفق حکمت است، صددرصد؛ بنابراين آنچه هست مصلحت ماست، اگر چه از خصوصيات آن سر در نياوريم و چيزي که بايد متذکّر شوم:

اوّلاً: دعا و توسّل فراموش نشود.
ثانياً: صبر و استقامت از بين نرود.
ثالثاً: مراقب باشید شيطان انس و جن، شما را از اين‌گونه مصائب که زياد است و هميشه هم هست، مأيوس نکند که منجر‌ به گمراهي و کفر می‌شود.

سؤال 27. آيا این مطلب صحيح است که می‌گویند: دختري که خواستگار ندارد، به‌خاطر اينکه بخت او باز شود، باید صيغۀ‌ مردی متديّن شود؟

پاسخ: اين حرف صحيح نيست و خطرناک هم هست. اگر ازدواج آن دختر مشکل شده است، اوّلاً باید بداند که فعلاً ازدواج برای بسیاری از جوانان سخت شده است، ثانیاً بايد با خواندن قرآن و دعا و توسّل، سعادت را به‌دست آورد، نه با اين خرافه‌ها.

سؤال 28. دختری بیست‌‌و‌‌پنج ‌ساله هستم که تا ‌به‌‌‌حال کسي به خواستگاري من نيامده است، نمي‌دانم چرا!! پنج خواهر ديگر همگي پشت سر من دم‌بخت هستند، چه بايد بکنم؟ مرا راهنمايي فرمایيد.

پاسخ:
صبر و ظفر هر دو دوستان قديم‌اند
از اثر صبر نوبت ظفر آيد
تقاضا دارم، فکر آن را نکنيد و با رابطه با خدا و توسّل به اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» مشکل خود را حل کنيد. مراقب باشيد، شيطان حلم شما را نبرد که اگر برد، در انحراف خواهيد افتاد.

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 29. جواني هستم که قدرت ازدواج دائم را ندارم. با توجّه به وضعیت خودم و جامعه در حالتی به ‌سر می‌برم که در حال آلوده شدن به گناه هستم و هر کاری که انجام می‌دهم جلوی شهوت خود را بگیرم، نمی‌شود. بعضي از دوستانم مي‌گويند، ازدواج موقت کنم. چه کنم که گناه نکنم؟

پاسخ: شما باید صبر و استقامت داشته باشید و مقاومت کنید. قرآن می‌فرماید: پیروز می‌شوید. زجری که شما و امثال شما می‌کشید، ظلمی است که جامعه باید پاسخ‌گو باشد و ثواب بزرگی خداوند به شما عنایت می‌کند. ازدواج موقت هم مشکل شما را حل نمی‌کند و باید برای ازدواج دائم اقدام کنید.

[/]

سؤال 30. علی‌رغم اينکه خداوند ایمان، سلامتی، زیبایی، تحصیلات و همه چیز به من عطا کرده است؛ امّا نمی‌توانم ازدواج کنم؛ یعنی برايم خواستگار نمي‌آيد. آدم سخت‌گیری نیستم؛ با ‌این ‌وجود مشکلم حل نشده است. احساس می‌کنم بختم بسته شده است؛ چون از زمانی‌که به سن ازدواج رسیده‌ام، این مشکل همراهم بوده است. شما را به خدا بگوئید من باید چه کنم؟

پاسخ:کار شما را فقط خداوند باید حل کند و ابزار آن دست خودتان است و قرآن آن را تقوا می‌داند:
«وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً، وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِب»‏[1]

من دعا می‌کنم، شما هم دعا کنید. ان‌شاء‌الله هر‌چه زودتر حل شود.

[1]. طلاق، 2 و 3.

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 31. اينجانب با سي‌سال سن هنوز موفّق به ازدواج و تشکيل زندگي نشده‌ام. چندين مرتبه به خواستگاري رفته‌ام، امّا نشده است. حتّي دو خواهر ديگرم نيز برای ازدواج با همين مشکلات روبه‌رو هستند. به نظر شما علّت چیست و راه حل مشکل ما چه می‌باشد؟

پاسخ: مشکلات شما با تقيّد به‌ظواهر شرع و به خصوص با اجتناب از گناه و دعا و توسّل حل می‌شود.
شما از نماز اوّل وقت کمک بگیرید و به ‌واسطۀ‌ مداومت بر ذکر يونسيّه: «لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمين‏[، حل مشکل را از خدا بخواهید. این ذکر را تا مي‌توانيد، مخصوصاً در سجده بگویيد و اگر بتوانيد با توجّه و با ‌حال بگویيد، خيلي اثر آن بيشتر است.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 32. جوانی هستم که به‌علّت نداشتن شغل، هنوز اقدام به ازدواج نکرده‌ام، البته می‌دانم که خداوند متعال رزاق است، ولی به علّت نداشتن شغل، خجالت می‌کشم این امر را مطرح کنم و هرجایی هم که برای ازدواج بروم، قبل از هر چیز می‌پرسند: شغلت چیست؟! از سوی دیگر، هیچ‌کسی را هم جهت ازدواج در نظر ندارم، ولی دوست دارم که خداوند متعال همسری را نصیبم کند که مؤمن و زیبا و هم دارای خانواده‌ای مؤمن و پاک باشد. لطفاّ ضمن دعا برای این حقیر، در صورت امکان ذکر یا دستورالعملی را نیز مرقوم نمایید که با انجام آن، خداوند رحمان، همسری نیکو نصیبم کند.

1پاسخ: آیۀ شریفۀ «رَبِّ لا تَذَرْني‏ فَرْداً وَ أَنْتَ خَيْرُ الْوارِثينَ»
[2] را ذکر خود قرار دهید و آن را مرتّب بخوانید.

2.‌ دستور قرآن کریم به شما، فعلاً استعفاف است: «وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ‏ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ»[3]. اگر طبق دستور قرآن عمل کنید، خداوند متعال از فضل خودش شما را غنی می‌فرماید و ازدواج خوبی برای شما فراهم می‌کند. ان‌شاءالله.

3.‌ اگر همسر مؤمن و پاک می‌خواهید، خود پاک و مؤمن باشید و با رعایت تقوا و اجتناب جدّی از گناه، از خداوند متعال بخواهید مشکل ازدواج شما و سایر جوانان را حل کند.

[2]. انبیاء، 89.

[3]. نور، 33.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سحر و جادو، از توهّم تا واقعیّت
سؤال 33. آيا بستن بخت دختر‌ خانم‌ها (به دلیل اختلافات خانوادگي) صحّت دارد؟ در صورت مثبت‌‌بودن پاسخ، راه شكستن و باطل‌شدن آن چگونه است؟

اين موارد، معمولاً توهّمي بيش نيست؛ ولي آنچه مسلّم است، اينکه با اجتناب از گناه و خواندن قرآن، مشکلات رفع و بخت‌ها باز خواهد شد.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 34. دختري هستم كه خیلی دوست دارم ازدواج کنم، امّا هیچ خواستگاری ندارم و نامزدی ناموفّقی هم داشته‌ام. با این تفاسیر، آیا سحر و جادو، واقعاً اثر دارد؟ اگر این چنین باشد، پس قدرت خدا که بالاتر از همۀ قدرت‌هاست، چه می‌شود؟ اگر به این راحتی سحر و جادو رخ دهد، پس نگهبانی و حفاظت خداوند چه معنایی دارد؟

قدرت خداوند، فوق همۀ قدرت‌هاست و اگر جداً از خدا با توسّل به قرآن و اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» بخواهيد، همۀ مشکلات حل مي‌شود و همۀ‌ کارها آسان مي‌شود. اين وعدۀ خداست که در قرآن کراراً آمده است. البته با اجتناب جدّی از گناه، دعای شما مستجاب می‌شود.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 35. من خواستگاران فراوانی دارم، ولی متأسّفانه وقتي مي‌آيند، با آنکه من را مي‌پسندند، قبول نمي‌کنند. يک‌ ماه پيش با مادرم نزد دعا‌نويسی رفتم و دعانويس به من گفت که بخت شما را شش سال پيش بسته‌اند و به مدّت پنجاه‌ سال باز نمي‌شود. اگر مي‌خواهيد باز کنيد، مقدار پولي برای من بياوريد تا باز کنم. مي‌خواستم ببينم، حقيقت دارد يا نه؟ اگر حقيقت دارد چه کنم و اگر هم ندارد چه کنم؟ اين موضوع خيلي روي اعصاب من اثر گذاشته است، لطفاً راهنمایي‌ام کنيد.

پاسخ: با دعا و توسّل به اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» و با صبر و رضايت به مقدرات الهي ان‌شاءالله به ‌زودي مسئلۀ ‌شما حل مي‌شود؛ ولی مراجعه به آن دعانویس، حرام نیست.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 36. مدّتي است که به بيماري سوء‌ظن و بدبيني دچار شده‌ام و با کوچک‌ترين حرف و صحبتي تحريک مي‌شوم. البته ما زندگي نسبتاً خوبي داريم، به ‌طوري که بعضي از اقوام غبطۀ ما را مي‌خورند. سه ماه است فکر مي‌کنم زندگي‌مان کمي سرد شده و عشق و علاقۀ من به زندگي کم شده است. البته شوهرم خيلي خوشحال و خوش‌اخلاق و هميشه خنده‌روست و من احساس مي‌کنم خنده‌اش از روي اذيت و آزار به من است. از شما مي‌خواهم برايم دعا کنيد تا سوء‌ظنّ من به همسرم کم شود و اينکه علاقه و محبّت ما به يکديگر زياد شود. با توجّه به اين بيماري، آيا نوشتن دعا توسط دعانويس براي رفع بيماري و مشکلات روحي درست است يا نه؟

پاسخ: صفت سوء‌ظن بسيار بد و خطرناک است. بايد با دعا و توسّل و بي‌اعتنايي، آن را رفع کنيد. تقاضا دارم هر چه زودتر آن را کنار بگذاريد و ترتيب اثر ندهيد تا رفع شود. همّت و دعا از شما و دعا از من و عنايت از امام زمان«عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» و شفا از خداوند.
بنابراین بهترين راه این است که تلاش و دعا کنيد و توسّل به اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» داشته باشيد، امّا اگر آن دعانویس، اهل سحر و جادو نباشد، صرف گرفتن دعا از او جایز است.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 37. خانوادۀ‌ من با اينکه هميشه نذر و نياز مي‌کنند و دعا هم مي‌گيرند؛ ولي با اين حال از چشم حسودان و دشمنان در امان نيستند و سالي نبوده است که اتفاقي برايمان نيفتد. در اين‌‌باره بايد چکار کنيم؟
مسئلۀ ‌ديگر اين است که ما دنبال هر چيزي مي‌رويم، اصلاً موفّق نمي‌شويم و هميشه با شکست مواجه مي‌شويم؛ انگار دستمان نمک ندارد. نذر و دعا هم مي‌کنيم، ولي نمي‌دانم چرا امکان‌پذير نيست؟

پاسخ:
1. شما بايد بدانيد که زندگي براي همه مشکل دارد، ولي مشکلات هرکس با دیگران متفاوت است و همه بايد با مشکلات بسازند تا پروردگار عالم پاداش دنيا و آخرت بدهد.

2. بدانيد مشکلات شما ناشی از جادو و امثال اينها نيست و اگر هم باشد، با دعا و خواندن قرآن، آن را رفع کنيد. از نماز اوّل وقت با ادب و حضور قلب کمک بگيريد، مشروط بر اینکه با تقوا باشید، نتیجه می‌گیرید.

3. گله از خداوند نداشته باشيد؛ زيرا خداوند براي کسي بد نمي‌خواهد و بدانيد اين‌گونه فکرها و اين‌گونه حرف‌ها موجب گرفتاري مي‌شود و اگر از خدا راضي باشيد و با او رفيق باشيد، گرفتاري‌هاي شما حتماً رفع مي‌شود.

4. اگر اجتناب از گناه داشته باشيد، حتماً خداوند به شما کمک مي‌کند و بدانيد این گناه است که در زندگي گره مي‌اندازد و در مقابل، توبه و آشتي با خداوند تعالی، گره را مي‌گشايد.

بنابراین گناه نکنيد و اگر گناهي جلو آمد، جدي از خداوند متعال عذرخواهي کنيد تا گرفتاري‌ها خود‌به‌خود رفع شود.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 38. دختری مجرد هستم و همه می‌گویند: تأخیر در ازدواجم ناشی از سحر و جادو است؛ زیرا هرکس به خواستگاری می‌آید، به نحوی کار به هم می‌خورد. شک ندارم که گرۀ بزرگی در کار است. یکی از اقوام، سال‌ها پیش برای پسرش مرا خواستگاری کرد و جواب رد دادم و همه می‌دانند که در کار سحر و جادو دستی دارد. شما بفرمایید من باید چه کنم که دیگر خسته شده‌ام.

پاسخ: فعلاً ازدواج براي بسياري از جوانان مشکل شده و اين مشکل مختصّ شما نيست. علت آن هم موانعي است که افراد و اجتماع براي ازدواج ايجاد کرده‌اند. بنابراين به فکر اين گونه چيزها نباشيد و با توسّل به اهل بيت«سلام‌الله‌علیهم» و با کمک گرفتن از نماز اوّل وقت، از خداوند بخواهيد مشکل شما و ساير جوانان را حل کند و بدانید که اگر با تقوا باشید، دعای شما مستجاب می‌شود. همچنین اگر کسي که دين و اخلاق او خوب است، براي ازدواج پيدا شد، با او ازدواج کنيد و سخت‌گير نباشيد.

اگر هم در فرض بسيار نادر کسي را جادو کرده باشند، با خواندن مکرّر قرآن؛ از هر جاي آن؛ اثر آن سحر و جادو رفع مي‌شود. البته آن هم با اجتناب جدي از گناه نتيجه مي‌دهد.

به‌رحمت خداوند اميدوار باشيد و با رابطه با خداوند از طريق نماز و انس با قرآن و نيز ارتباط با اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» با نشاط زندگي کنيد و حالت ناراحتي و افسردگي نداشته باشيد که خطرناک است. همچنین به‌اندازه‌ای که قدرت دارید، به‌فکر بی‌نوایان، به‌خصوص خویشان و نزدیکان باشید.
[/]

ازدواج موقّت
سؤال 39. جوانی هستم که خيلي مايلم ازدواج کنم، ولي فقر و نداشتن استطاعت مالي و مشکلات ديگري که در اين زمينه وجود دارد، مانع ازدواج بنده است؛ حتّي در بلند مدّت هم بعيد مي‌دانم موفّق به ازدواج شوم؛ بنابراين با توجّه به فشاري که غريزۀ جنسي به من مي‌آورد، خيلي تمايل دارم ازدواج موقّت کنم، مي‌دانم که اگر اين کار را نکنم حتماً به گناه مي‌افتم. حال سؤال بنده اين است که من چه بايد بکنم؟ باور کنيد ديگر نمي‌توانم صبر کنم.

اميدوارم هر‌چه زودتر زمینۀ‌ ازدواج دائمي شما فراهم شود. مأيوس نباشيد چه بسيار که در نااميدي‌ها اميدهاي درخشاني بوده است.

بنابراین به فکر ازدواج موقت نباشید و بدانید که ازدواج موقت مشکل شما را به‌طور کلّی حل نمی‌کند. مراقب فریب شیطان برای دوستی با جنس مخالف هم باشید، زيرا جز تشويش فکر و طغيان شهوت چيز ديگري را براي شما نمي‌آورد. من به ‌‌غير دعا براي شما کمکي ندارم و اميدوارم هر‌‌چه ‌‌زودتر موفّق به ازدواج دائمي شويد و خودتان هم برای ازدواج دائم سخت‌گیر نباشید تا زودتر حل شود.

از رابطه با خداوند تعالی و رابطه با بی‌نوایان هم به اندازۀ وسع خود کمک بگیرید.

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 40. دوستی دارم که پسر خیلی خوب و معتقدی است، امّا نیاز به ازدواج موقت دارد و چون کسی را برای این کار سراغ ندارد، از من درخواست کمک کرده است. به نظر جنابعالي چه کمکي مي‌توانم به او کنم؟ اصولاً ازدواج موقت به‌خاطر اين که احتمال به گناه افتادنش زياد است، صحيح است؟

پاسخ: من با اين‌گونه كارها موافق نيستم و آن را خصوصاً برای جوانان مجّرد، راه‌حلّ ازدواج نمی‌دانم، زیرا معمولاً مشکلاتی به مشکلات آنان اضافه می‌کند.
قرآن كريم بهترين راه را براي حل اين‌گونه مشكلات ارائه فرموده و آن راه، «استعفاف» است؛ يعني «انصراف فكر».
اگر جوان به‌‌طور جدي از فكر آلوده، نگاه آلوده، سخن آلوده و نيز دوستی با جنس مخالف پرهيز نمايد و اگر وقتي كه افكار آلوده براي او پيش مي‌آيد، خود را منصرف به فكر ديگری نمايد و همچنين از نماز اوّل وقت و انس با قرآن كريم كمك بگيرد، يقين داشته باشد كه سختي‌ها آسان مي‌شود، تا ان‌شاء‌الله در موقع امكان به ‌طور رسمي ازدواج كند. همچنین همه به خصوص جوانان باید تا جایی که می‌توانند، رابطه با خداوند متعال و رابطه با مردم در رفع حوائج آن‌ها داشته باشند؛ در باز شدن گره‌های زندگی، تأثیر به سزا دارد.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 41. همان‌طور که می‌دانید، روز‌به‌روز فاصلۀ بين بلوغ جنسي و سن ازدواج رو به افزايش است و اين مسئله باعث شده است که روابط پنهاني و نامشروع دختران و پسران از اصلي‌ترين مشکلات جوانان به حساب آيد. روابطي که علاوه بر حرمت شرعي، گاه آثار و تبعات اجتماعي و رواني نيز دارد؛ لذا با توجّه به خودداري جوانان از ازدواج به دلایل مختلفي از جمله مشکلات تحصيلي، شغلي، مسکن و از همه مهم‌تر روا نبودن سکوت در مقابل اين همه خلاف شرع و اثراتي که از بعد معنوي بر روح و جان جوانان مي‌گذارد، خواهشمند است بفرمایيد:
آيا دعوت عمومي دختران و پسراني که داراي روابط نامشروع هستند و بر ادامۀ آن اصرار مي‌ورزند، با حفظ همان ميزان رابطه، به ازدواج غيردائم با اذن ولي يا بدون اذن ولي، صحيح است؟ آيا اين عمل، تبدیل حرام به حلال است که در روايات متعدد به آن اشاره شده است؟

پاسخ: راه در وضع فعلي فقط و فقط روی آوردن مردم، مخصوصاً جوان‌ها به‌سوي اسلام عزيز است. اين فساد اخلاقي که در جامعه ديده مي‌شود، از بي‌ديني سرچشمه مي‌گيرد. ‌اگر دين در جامعه قوي شود، اگر دين در خانه‌ها رسوخ کند، فساد اخلاقي از آن خانه‌ها و از آن جامعه بيرون مي‌رود. اگر مردم سر‌ و کار با نماز، مسجد و جلسات دینی داشتند، فساد اخلاقي در ميان آن‌ها نبود یا کم بود.

گريزان شدن جوانان از روحانیّت و مجالس مذهبی، آن‌ها را به دام فساد اخلاقي و جنسي و منجلاب مواد مخدر انداخته است. شما قبل از آنکه به فکر ازدواج موقت باشيد، به فکر کشانيدن جوانان به مسجد و پاي منبرها باشيد؛ به فکر این باشید که جوان‌ها را با خدا آشتی بدهید و آن‌ها را از این رفیق بازی‌ها که بسیار خطرناک است، بر حذر دارید.

موفقيّت شما را خواهانم.
[/]

سؤال 42. دانشجوی مجرّدی هستم و هم‌اکنون امکان ازدواج دائم ندارم. به نظر شما غیر از متعه، راهی دارم؟

پاسخ: بهترين راه را قرآن فرموده است و آن ‌اهميّت ندادن و پرهیز از تمرکز فکری بر این مسائل و اجتناب از مناظر شهوت‌انگيز است.
از نماز اوّل وقت و اگر می‌توانید، از نماز شب و نماز جعفر طیّار کمک بگیرید.

سؤال 43. آيا جايز است براي آشنایي بيشتر، بين دختر و پسر عقد موقّت خوانده شود؟

پاسخ: عقد موقّت خواندن لازم نيست؛ بلکه بعد از خواستگاری، نگاه به يکديگر و حرف‌زدن با يکديگر و شناخت از يکديگر در حدّ متعارف و با اطّلاع خانواده جایز است.

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 44. اگر دختر مجردي با پسري از راه غير‌شرعي هوس‌راني کرده باشد، آيا براي پاک شدن آن دختر، بايد قبل از ازدواج او را به صيغۀ‌ موقّت فردي متديّن درآورند و نزديکي انجام دهند تا آن دختر پاک شود و بتواند ازدواج کند؟

پاسخ: اين حرف شيطاني است و از اسلام عزيز نيست. دختر اگر گناه کرده است، گناه هرچه باشد، بايد به احدي نگويد و بين خود و خداي رحمان توبۀ‌ واقعي کند و همين‌که دست از بدکار‌ي خود برداشته، مثل اين است که اصلاً گناه نکرده است.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 45. در بين برخی از دانشجويان، صيغه‌هاي عقد موقّت بدون اذن پدر خوانده مي‌شود؛ البته با شرط عدم‌نزدیکی. استدلال آن‌ها نيز چنين است که اوّلاً به گناه آلوده نشوند؛ ثانياً چنانچه موضوع را با خانواده‌ها در ميان بگذارند، با مخالفت روبه‌رو مي‌شوند. خواهشمند است، بفرمایيد آيا اين عقد باطل است و چنانچه باطل نيست، چه صورتي دارد؟

پاسخ: بايد عقد با اجازۀ‌ پدر باشد. بايد بدانند اين‌گونه عقدها مفاسدی دارد و برای آیندۀ آن‌ها خطرناک است. شارع مقدس بهتر از آن‌ها مي‌دانسته و نبايد در احکام شرع تصرّف يا توجيه شود.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]سؤال 46. جواني نوزده‌ساله هستم، تازه درسم تمام شده و در پي يافتن کار هستم، نمي‌خواهم ازدواج دائم کنم؛ زيرا شرايط آن را چه از نظر مالي، چه از نظر روحي و چه رواني ندارم و هنوز تصميم به ازدواج دائم ندارم؛ ولي شهوت به‌گونه‌اي به من فشار آورده که آرامش را از من گرفته است، به‌طوري‌که دست خودم نيست، اگر خانمي را ببينم، سريع تحريک مي‌شوم. شرايط من بسيار بحراني است و مي‌خواهم ازدواج موقّت کنم، به نظر شما آیا راه و انتخابم درست است؟

پاسخ: حلّ مشکلات شما به دست خداوند متعال است و من و امثال من نمي‌توانیم حاجت شما را بدهیم؛ ولي قرآن راه را براي شما تعيين کرده است و آن راه اين است: اگر خود را دست شهوت ندهيد و هميشه به فکر آن نباشيد، شهوت، شما را اذيت نمي‌کند. به اميد اينکه شما حرف خدا را بشنويد و ان‌شاءالله خدا وسایل ازدواج دائم شما را هر‌چه‌ زودتر فراهم کند. ازدواج موقّت هم در این شرایط مشکل شما را حل نمی‌کند و چه بسا مشکلاتی برای شما پدید آورد.

[/]

[="Tahoma"][="Navy"]خواستگاری
سؤال 47. دختري هستم که تمايل به‌ازدواج دارم؛ ولي ترس از موفقيّت در آن، مرا رنج مي‌دهد، معيارهاي ازدواج را ايمان قوي به خداي متعال و اخلاق نيکو در ‌نظرگرفته‌ام، دوست دارم کسي‌که مي‌خواهم زندگي‌ام را با او تقسيم کنم، از عاشقان حضرت مهدي«عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» باشد. چگونه بدانم جواني که به خواستگاري مي‌آيد، داراي اين معيارهاست؟

پاسخ: معيارهاي اسلام برای ازدواج، دين و اخلاق است. اگر کسي به خواستگاري شما آمد، با تحقيق و صحبت با او مي‌توانيد معيار اسلام را به‌دست آوريد. کسي‌که دين و اخلاق داشته باشد، محبّت به اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» دارد و همين‌مقدار کفايت مي‌کند.

[/]

موضوع قفل شده است