جمع بندی بوسیدن دست امام خمینی(ره) و بوسیدن دست شاه/ آیا واقعا چیزی عوض شده است + پاسخ

تب‌های اولیه

102 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بوسیدن دست امام خمینی(ره) و بوسیدن دست شاه/ آیا واقعا چیزی عوض شده است + پاسخ

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)

السلام علیکم یا اهل بیت نبوه (ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان (عج)

================================

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناسان عزیز و کاربران محترم

مدتی است جریان ضد انقلاب کلیپی را در فضای مجازی منتشر کرده و شبهه پراکنی می کنند،هرچند قبلا پاسخ این خزعبلات را داده ایم...اما گفتیم تا در انجمن گفتگوی دینی نیز مطرح کنیم تا پاسخ را عزیزانی که ندیده اند مشاهده کنند.

موضوع کلیپی است تحت عنوان

"آیا واقعا چیزی عوض شده؟قضاوت با شما"

داخل این کلیپ ابتدا کلیپی از مراسم بوسه زنی به دست شاه ملعون پخش شده است و سپس کلیپی از مراسمی در حضور امام خمینی(ره) پخش شده است که در این مراسم عده ای از حاضران به دست این سید بزرگوار و عالم دینی و حاکم شرع بوسه می زنند

سازنده کلیپ از این طریق طرح شبهه کرده است که چون زمان

شاه مراسم بوسه زنی بود!! زمان امام (ره) هم عده ای رفته اند دست امام را بوسیده اند....چیزی عوض نشده است.

شکی نیست کسانی که اقدام به ساختن این شبهات می کنند شعور مردم ایران را بسیار پائین فرض کرده اند و انتظار دارند با یک چنین قیاسی مردم ذهنشان مشغول شود...

اما پاسخ :

اولین نکته:

بوسیدن دست دیگران در اسلام ممنوع می باشد،چنانچه امام رضا علیه السلام می فرمایند:

لا يُقبّل الرجل يد الرجل ؛ فإنه قبلة يده كالصلاة له

كسي دست كسي را بوسه نكند ؛ زيرا كه بوسيدن دست او همانند نماز گذاردن در برابر وي است.

مجلسي, محمد باقر، بيروت, نشر مؤسسة الوفا, چاپ دوّم, 1403 هـ , ش، ج75, ص345.

تا این جا متوجه شدیم که چرا علما از این رفتار نهی می کنند و جامعه را بیدار می کنند

دومین نکته :

اما بوسیدن دست پدر و مادر،سادات،علما در اسلام اشکالی ندارد و حتی توصیه شده است.

برای نمونه امام صادق علیه السلام می فرمایند:

لا يُقبّل رأسُ أحد و لا يداه ؛ إلا رسول الله أو من اُريد به رسول الله

سر و دست كسي را نبايد بوسيد به جز رسول خدا ص, يا كسي كه با بوسيدن سر و دست او رسول خدا ـ صلّي عليه و آله ـ قصد شود

كليني, محمد بن يعقوب، اصول كافي, نشر دارالكتب الاسلاميه, چاپ چهارم, 1365 هـ , ق، ج2, ص185.

لذا همان طوری که در روایت مشاهده کردید گفته شده بود سر و دست کسی را نباید بوسید ، اما بعد از آن یک حکم استثنایی آمد:

به جز رسول خدا ص , يا كسي كه با بوسيدن سر و دست او رسول خدا ـ صلّي عليه و آله ـ قصد شود

سادات فرزندان رسول خدا(ص) هستند

علما و پیشوایان دینی وارثان دین و محافظان دین اند

ولی فقیه حاکم شرع است و مشروعیتش را از حکم خدا و کلام معصوم می گیرد،چرا که امام صادق علیه السلام می فرمایند:

"رد و انکار حکم حاکم اسلامی رد و انکار ماست و رد و انکار ما رد بر خداست که حد شرک برخداست"

(کلینی ؛الکافی،ج1،ص67،ح10).

در نتیجه بوسیدن دست سید،عالم دین و مخصوصا ولی فقیه هیچ اشکالی ندارد،زیرا با بوسیدن سر و دست آنها بوسیدن سر و دست رسول خدا (ص) قصد می شود

حضرت امام خمینی(ره) هم سید بود.....هم فقیه دینی که ولی فقیه زمان خویش نیز بودند....لذا بوسیدن دست ایشان هیچ اشکالی ندارد

ولی شاه ملعون نه سید بود و نه عالم دینی و نه هم حاکم اسلامی،بلکه عمله دست دشمن و خائن و یک جنایت کار بود.

نکات دیگر:

اگر به کلیپ دقت کرده باشید،

* بوسیدن دست حضرت امام (ره) اجباری نیست...بلکه از روی میل قلبی عده ای دست آقا را می بوسند اما بوسیدن دست شاه از روی اجبار است و تکبر و غرور در صورت شاه دیده می شود...

کلیپی را هم تحت این عنوان ساخته ام، داخل آن هم متن شبهه و هم پاسخ موجود است،دوستان می توانند استفاده کنند:

آیا واقعا چیزی عوض شده؟ قیاس مغرضانه بوسه! +پاسخ علمی

[FLV]http://hw5.asset.aparat.com/aparat-video/26f9cae200e5947d1dd7b449caf0aa6a2218914-360p__20076.mp4[/FLV]

http://www.aparat.com/v/V06Ky

در پایان از خداوند متعال سلامتی و ظهور امام زمان (عج) و توفیق طاعت وبندگی و سلامتی رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای و شادی روح پدر ایران حضرت امام خمینی (ره) و گام برداشتن در خط ولایت فقیه وجسارت دفاع از ولایت مطلقه فقیه را خواستارم.....

اعتقاد لفظ مقدسی است،در به کار بردنش دقت کنید،اعتقاد آن چیزی است که برایش جان بدهی .......آیا حاضری برای اعتقادت جانت را تقدیم کنی؟

[=arial]

sayedali;675305 نوشت:
بوسیدن امام خمینی(ره) و بوسیدن دست شاه/ آیا واقعا چیزی عوض شده است

با سلام

این اتفاقات و این سوالات همیشه بوده و هست و خواهد بود
برخی ازاعمالی که در این عالم اتفاق می افتد دوپهلو هستند به عبارتی فعل یکی است ولی اشخاص و نیت ها اعمال را متفاوت می کند

مثلا بریدن با چاقو در دست ارازل و اوباش و با نیت انتقام ضربه زدن و....می شود قاتل و جراح و با نیت جراحی و عودت سلامتی می شود عمل نیک
پس نیت ها و اشخاص همیشه در اعمال تاثیرگذار بوده و خواهند بود و نمی شود نیت و اشخاص را نادیده گرفت

شاه مفسد وطن فروش و عیاش و نوکر اجنبی را با امام مرجع و عالم و متدین را نمی شود یکی گرفت این اولا

درباریان چاپلوس و بادمجان دورقاب چین و نوکران شاه که برای رسیدن به منافع بیشتر و خود شیرینی دست شان ملعون را می بوسند را نیز نمی توان با مردم عادی و ساده دل که فقط از باب عالم و مرجع بودن و نه چاپلوسی و رسیدن به نفع بیشتر بوسه بر دست نائب امام زمان خود می زنند مقایسه کرد این ثانیا

تفاوت این دو را ناقص العقل ها هم متوجه هستند
حال دشمنان انقلاب و امام برای رسیدن به مقاصد پست خود اقدام به چنین مقایسه هایی می کنند و خود را به خواب که نه به مردن زده اند تا حقایق را نبینند

دیکر از دست ما کاری جز دعا برای هدایت و یا نابودی شان بر نمی اید

سلام من دست دایی جونم بوسیدم همین دیشب خیلی وقت بود ندیده بودمش اشکال داره:lol:

بوسیدن دست باطل با بوسیدن دست حق زمین تا آسمان تفاوت دارد.

به قول حافظ:
ببین تفاوت ره از کُجاست تا به کجا!

فریال;675935 نوشت:

اینم فتوای من Biggrin
[SPOILER]بیچاره شدی. رفتی جهنم. شک نکن:Narahat az:[/SPOILER]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

دست امام را كارگران و كشاورزان و فقيران هم مي بوسيدند بدون اجبار بلكه از روي عشق و علاقه
ولي دست شاه را افرادي مي بوسيدند كه آخوري چاق داشتند

من كه ملول گشتمي از نفس فرشتگان
قبل و مقال عالمي مي كشم از براي تو
.....
هر سر موي مرا با تو هزاران كار است
ما كجاييم و ملامت گر بي كار كجاست؟!

[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

دانه فلفل سياه و خال مه رويان سياه
هر دو جانسوزند اما اين كجا و آن كجا
[/]

فعلا کاری ندارم بوسیدن دست کسی حرام است یا نیست. کارشناسان بفرمایند که دست بوسیدن حرام است یا خیر ؟

اما دست بوسیدن نشانه ی احترام و محبت است.

آیا کسانی که دست شاه را میبوسیدند به خاطر محبت بود یا به خاطر ترس یا طمع ... ؟

حال اگر هر دو گروه به خاطر محبت و احترام ، دست بوسی می کنند.
آیا دست بوسیدن انسان های خوب، بد است ؟
روشن است که دست بوسیدن انسان های ظالم مثل شاه خیلی بد است. یعنی با رفتارش میگوید من تو را دوست دارم شاه، تو خیلی خوبی.:khaneh:
و دست بوسیدن انسان های صالح و خوب، نیک است. یعنی با رفتارش میگوید من تو را دوست دارم امام، تو خیلی خوبی. :Gol:

[="Times New Roman"][="Black"]من دست و پای مادرم رو صد هزار بار بوسیدم و هنوزم اینکارو انجام میدم..قصدم هم فقط اینه که عاشق و روانیشم همین.. :Gig:[/]

[=arial]

و طاها;676384 نوشت:
فعلا کاری ندارم بوسیدن دست کسی حرام است یا نیست. کارشناسان بفرمایند که دست بوسیدن حرام است یا خیر ؟

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار بنده در تایپک بالا توضیح دادم که بوسه زدن بر دست فردی یک عمل است ولی نیت ها در این اعمال بی تاثیر نیست
بوسه بر دست پیامبر و امام و استاد و والدین نه تنها بد نیست که بلکه توصیه شده است

و طاها;676384 نوشت:
آیا کسانی که دست شاه را میبوسیدند به خاطر محبت بود یا به خاطر ترس یا طمع ... ؟

کسانی که بوسه بر دستان افراد ظالم می زنند هر دو حالت اش اشکال دارد
چه از باب چاپلوسی و طمع و ترس
و چه از باب محبت باشد
زیرا محبت داشتن نسبت به افراد ظالم شریک شدن در افعال این و کردار ظالم است

و طاها;676384 نوشت:
حال اگر هر دو گروه به خاطر محبت و احترام ، دست بوسی می کنند.

باز توضیح اش گذشت که احترام و محبت ظالم خود امر قبیحی است ولی احترام و بوس زدن بر دستان پیامبر و امام و علما و والدین امر پسندیده ای است

و طاها;676384 نوشت:
آیا دست بوسیدن انسان های خوب، بد است ؟

انسانهای خوب هم در شرع تعریف شده اند

سلام
چند نکته در مورد این بحث
1- آیا هر کس دست امام رو می بوسید از روی محبت بود؟
-فرض بگیرید عده ای میان خدمت امام و صف می کشن برای دست بوسی خوب حالا کسی جرئت می کنه از صف بیاد بیرون و بگه نمیخوام دست بوسی کنم؟
-فرض دوم شاید افراد عامی از روی محبت دست بوسی کنن ولی برخی سیاست مداران قطعا از روی چاپ لوسی این کار رو میکنن و در این شکی نیست

2-اما نکته مهم چرا امام اجازه دست بوسی میداد؟
معمولا عرفا اهل تواضع هستند بنده ی فیلم از آیت الله سیستانی دیدم که طلبه ای اومد دست ایشون رو ببوسه ولی سریع دستش رو کشید و اجازه نداد
خوب امام میتونست ی فرمان بده دست از این مسخره بازی بردارید و به جای دست بوسی برید بشنید سریع تر جلسه رو شروع کنیم کار مردم راه بیوفته
بنظرم اصل شبهه اینه که چرا امام اجازه میداد نه اینکه چرا دیگران دست بوسی می کنند!
نظر شما چیه جناب محراب؟:Cheshmak:

فکر کنم جای این عکس اینجا باشه

بعضیا میپریدن تو بغل امام
بعضیا صورت اقا رو ماچ و موچ میکردن
بعضیا هم دست اقا رو

[=arial]

جوجه اردک زشت;676725 نوشت:
آیا هر کس دست امام رو می بوسید از روی محبت بود؟

با سلام

عرض ادب و احترام

نخیر ما دلیل و برهان قاطع نداریم که همه با نیت محبت این کار را می کردند زمانی بنی صدر هم شاید دست امام را بوسید ولی شاید نیت اش نیت درستی نبود
ما قسم حضرت عباسی نمی خوریم که همه نیت شان درست بود و خالصانه دست امام را می بوسند

-فرض بگیرید عده ای میان خدمت امام و صف می کشن برای دست بوسی خوب حالا کسی جرئت می کنه از صف بیاد بیرون و بگه نمیخوام دست بوسی کنم؟

بنده نه تنها این را فرض نمی کنم که به عینه هم دیده ام که در صف برای بوسیدن دست عالمی بزرک رفته بودند و برخی اصلا تو صف نرفتند و برخی در صف بودند و نبوسیدند
این بدبینی شما درست نیست

-فرض دوم شاید افراد عامی از روی محبت دست بوسی کنن ولی برخی سیاست مداران قطعا از روی چاپ لوسی این کار رو میکنن و در این شکی نیست

خب عرض کردم که شاید هم هست بنده نیت افراد را نمی خوانم که شاید برخی به خاطر چاپلوسی دست امام را می بوسیدند
ولی این مطلب عمومیت ندارد ولذا زیاد مطرح نمی شود حال که شما فرمودین بنده هم تایید می کنم که احتمال بودن اش هست
ما که از گفتین حقیقت ابایی نداریم و نمی توانیم به خاطر دنیای دیکران اخرت خودمان را بسوزاینم

اما نکته مهم چرا امام اجازه دست بوسی میداد؟

در مورد این جمله اولا از خودم امام باید بپرسید !!!!!
ثانیا امام هم این طوری نبودند که هر وقت کسی می امد دست اش را دراز می کرد که بیا و ببوس بعدا حرفتو بزن این فکر اشتباه است
ثالثا ان زمان مردم به امام عشق می ورزیدند و اکر سنتان کم است می توانید به تاریخ مراجعه بکنید و ببنید که مردم چگونه عاشقانه به محبوب خود می رسدند و دست و پا نمی شناختند و برای ادای احترام و ابراز ارادت و محبت دست امام می بوسیدند

خب امام چه می کردند
شما دران شرایط باشید مانع شدن امام از دست بوسیدن شاید برای خیلی ها سنگین می امد که چرا امام مانع از این عمل من شدند و شاید من بد هستم و............

تا در این شرایط قرار نگیرید نمی توانید این حرفهای بنده را درک بکنید عزیز دل برادر

انچه مهم است این است که امام با میل و رغبت خود چنین کاری را نمی خواستند و دست خود را نیم متر دراز نمی کردند که بیا و ببوس مثل شاه ملعون که در اخرین لحظات رفتن از ایران دست خود را دراز می کند و انها رکوع می کنند و می بوسند شما یک تصویر این چنینی از امام ندارید

امام اگر به فکر بوسیدن دست توسط مردم و این طور افکار بودند عزیز دل نمی توانستند انقلابی بکنند که جهان را منقلب نماید و پس از 37 سال مردم دینا به دنیال انقلاب او باشند

معمولا عرفا اهل تواضع هستند بنده ی فیلم از آیت الله سیستانی دیدم که طلبه ای اومد دست ایشون رو ببوسه ولی سریع دستش رو کشید و اجازه نداد
خوب امام میتونست ی فرمان بده دست از این مسخره بازی بردارید و به جای دست بوسی برید بشنید سریع تر جلسه رو شروع کنیم کار مردم راه بیوفته
بنظرم اصل شبهه اینه که چرا امام اجازه میداد نه اینکه چرا دیگران دست بوسی می کنند!

شما اگر یک فیلم از ایشان دیده اید بنده هزاران مورد دیده ام که مردم دست علما را می خواهند ببوسند و علما و مراجع مانع می شوند

محراب;676717 نوشت:
[=arial]

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار بنده در تایپک بالا توضیح دادم که بوسه زدن بر دست فردی یک عمل است ولی نیت ها در این اعمال بی تاثیر نیست
بوسه بر دست پیامبر و امام و استاد و والدین نه تنها بد نیست که بلکه توصیه شده است

کسانی که بوسه بر دستان افراد ظالم می زنند هر دو حالت اش اشکال دارد
چه از باب چاپلوسی و طمع و ترس
و چه از باب محبت باشد
زیرا محبت داشتن نسبت به افراد ظالم شریک شدن در افعال این و کردار ظالم است

باز توضیح اش گذشت که احترام و محبت ظالم خود امر قبیحی است ولی احترام و بوس زدن بر دستان پیامبر و امام و علما و والدین امر پسندیده ای است
انسانهای خوب هم در شرع تعریف شده اند

سلام خدمت کارشناس محترم

پس هم نظریم.

محراب;676806 نوشت:
در مورد این جمله اولا از خودم امام باید بپرسید

خوب این جواب کامل قانعم کرد:khandeh!:
محراب;676806 نوشت:
ثانیا امام هم این طوری نبودند که هر وقت کسی می امد دست اش را دراز می کرد که بیا و ببوس بعدا حرفتو بزن این فکر اشتباه است
ثالثا ان زمان مردم به امام عشق می ورزیدند و اکر سنتان کم است می توانید به تاریخ مراجعه بکنید و ببنید که مردم چگونه عاشقانه به محبوب خود می رسدند و دست و پا نمی شناختند و برای ادای احترام و ابراز ارادت و محبت دست امام می بوسیدند

بیشتر منظور دست بوسی مقامات کشوری و لشکری بود نه مردم
امام قشنگ دستشون رو دراز می کردن و اونا هم می بوسیدن
محراب;676806 نوشت:
امام اگر به فکر بوسیدن دست توسط مردم و این طور افکار بودند عزیز دل نمی توانستند انقلابی بکنند که جهان را منقلب نماید و پس از 37 سال مردم دینا به دنیال انقلاب او باشند

در درست بودن انقلاب و کار امام شکی نیست
ولی هر شبهه ای باید پاسخ منطقی داشته باشه
محراب;676806 نوشت:
شما اگر یک فیلم از ایشان دیده اید بنده هزاران مورد دیده ام که مردم دست علما را می خواهند ببوسند و علما و مراجع مانع می شوند

کار درستی می کنند آفرین بر هر آدم متواضعی

محراب;676806 نوشت:
بنده نه تنها این را فرض نمی کنم که به عینه هم دیده ام که در صف برای بوسیدن دست عالمی بزرک رفته بودند و برخی اصلا تو صف نرفتند و برخی در صف بودند و نبوسیدند
این بدبینی شما درست نیست

عجب مردی بوده من می خوام دست اونو ببوسم!:Nishkhand:

در کل خوشم نمیاد دست کسی رو ببوسم

جوجه اردک زشت;676927 نوشت:

واقعا این سوالاتی که از آقا محراب میپرسید رو از من بپرسید خداییش تا سه روز هنگ میکنم.
بنده خدا علم غیب نداره که بدونه توی دل امام چی بوده و دلیلش چی بوده.
امام خمینی که معصوم نبوده که آقا محراب بخواد براتون از طریق آیات و روایات رفتارشون رو توضیح بدن.

[=arial]

با سلام
اولا که مسئولین هم از مردم هستند ادم هستند دیکه از فضا که نیومدن؟؟ امروز مسئول هستند و فردا نیستند
مردم و مسئولین از این باب که امام مرجع شان هستند و عالم هستند دست ایشان را می بوسند
عزیز دل برادر
یکی از موارد مجاز برای بوسیدن دست استاد است و عالم دینی
ایشان مرجع دینی هستند خب حالا ولی فقیه هم هستند
ومسئولین حکومتی هم دارند دلیل نمی شود که دست مرجع خود را نبوسند

ثانیا شما کجا موردی دارید از امام که ایشان دست خودشان را دراز بکنند و بگویند بیا ببوس مثل حرکت شاه معلون و فرح ملعونه هنگام فرار از ایران که دست خود را به نیت بوسیدن طرف مقابل دراز می کردند
بوسیدن دست همراه با تکبر و غرور و رکوع و ذلت طرف مقابل است

این مطلب را از این باب عرض کردم که اگر به فکر قدرت خود بودند و تکبر و غرور داشتند این همه مردم دنیا با حرف اش قیام نمی کردند و اینهمه در دلها نفوذ نمی کرد
عزیز دل محبت و عشق ورزیدن که با زور و جبر نمی شود
چندین میلیون در استقبال و چندین میلیون در بدرقه هنگام وفات یعنی که ایشان در قلب ها جا دارند
فرد متکبر و مغرور اگر هم مشهور باشند محبوب نخواهند بود
امام محبوب دلها بودند فراموش نکنیم

عجب مردی بوده من می خوام دست اونو ببوسم!

دست کی رو؟؟
اونی که تو صف واینساد؟؟؟ باش حتما می کم خدمت برسند :khaneh:

چه اشکالی داره
نبوسید دست هیچ کس را
واجب شرعی نیست که اگر انجام ندهید گناه کرده باشید
ولی دست پدر و مادر خود را حتما ببوسید عزیز دل حتما

[=arial]

Mohammad-Za;676932 نوشت:
واقعا این سوالاتی که از آقا محراب میپرسید رو از من بپرسید خداییش تا سه روز هنگ میکنم.
بنده خدا علم غیب نداره که بدونه توی دل امام چی بوده و دلیلش چی بوده.
امام خمینی که معصوم نبوده که آقا محراب بخواد براتون از طریق آیات و روایات رفتارشون رو توضیح بدن.

با سلام
عرض ادب و احترام
ممنون بزرگوار از حس همدلی و هم زبانی تو:Gol:[=arial]:ok:
دعا کنید مطالبی گه گفته می شود بار علمی داشته باشند و مفید فایده باشد و البته از روی اخلاص باشد
و در محضر عدل الهی شرمنده به خاطر این اسم و اتلاف وقت دوستان نباشیم
التماس دعا
یاعلی

[="Times New Roman"][="Black"]استاد محراب می خوام یه تاپیک بزنم " چرا آدم حسابی ها مسئول نمی شوند؟" در رابطه با فساد حرف بزنیم..نظرتون چیه..؟
.
درباره اینکه چرا هرکی میره بالا یه پستی میگیره سر گیجه می گیره..؟ چرا آدم های پدر و مادر دار تلاش نمی کنند مسئول رده بالا بشن نجاتمون بدن..؟
.
نظرتون چیه..؟
[/]

Im_Masoud.Freeman;676966 نوشت:
[="Times New Roman"][="Black"]استاد محراب می خوام یه تاپیک بزنم " چرا آدم حسابی ها مسئول نمی شوند؟" در رابطه با فساد حرف بزنیم..نظرتون چیه..؟
.
درباره اینکه چرا هرکی میره بالا یه پستی میگیره سر گیجه می گیره..؟ چرا آدم های پدر و مادر دار تلاش نمی کنند مسئول رده بالا بشن نجاتمون بدن..؟
.
نظرتون چیه..؟
[/]

به فکر خودتان نیستید لااقل به فکر استاد باشید
همین شهریه نا چیزم میخوای از ایشون بگیرن ؟ :Cheshmak:

[=arial]

Im_Masoud.Freeman;676966 نوشت:
استاد محراب می خوام یه تاپیک بزنم " چرا آدم حسابی ها مسئول نمی شوند؟" در رابطه با فساد حرف بزنیم..نظرتون چیه..؟
.
.
نظرتون چیه..؟

با سلام
بزرگوار این اجازه را باید از جناب مدیر بگیرید نه بنده
خوبه شخصیت شناسی مسئولین و این که چرا برخی به مسئولیت می رسند دورشان تندمی شود؟!؟!؟
تایپک خوبی می شود
از جناب مدیر اجازه شو بگیررررررررررررررر

در روایات از امام صادق(ع) نقل شده که فرموده است:
«لا یقبل رأسُ احد ولا یداه الا رسول اللّه او من ارید به رسول اللّه ؛ سر و دست کسى را نباید بوسید به جز رسول خدا(ص) یا کسى که با بوسیدن سر و دست او مقصود رسول خدا(ص) باشد(فرزندان رسول خدا یا علما و پیشوایان دینى)» ، (بحارالانوار، ج 73، ص 307). ولی همچنین از روایات استفاده مى شود که علاوه بر زمان رسول خدا (ص) در زمان ائمه(ع) هم این کار نسبت به ایشان انجام مى شده است. یونس بن یعقوب گفت: به امام صادق عرض کردم دست خود را بده تا ببوسم؛ حضرت دست خود را به من داد؛ (بوسیدم) عرض کردم فدایت شوم سر خویش را به من بده تا بوسه زنم حضرت به تقاضاى من رفتار نمود؛ عرض کردم دو پاى خود را بده تا ببوسم، حضرت فرمود قسم یاد کرده ام که اجازه ندهم کسى پایم را ببوسد ، (بحارالانوار، ج 76، ص 39).
ابن عمر مى گوید: ما دست رسول خدا را مى بوسیدیم ، (محجة البیضاء، ج 3، ص 387). در امالى طوسى از ابن مسعود روایت کرده که رسول خدا را دیدم که دستش در دست على(ع) بود و آن حضرت دست على(ع) را مى بوسید من عرض کردم یا رسول اللّه على در نزد شما چه منزلت و مقامى دارد؟ فرمود همان منزلتى را که من پیش خدا دارم ، (مناقب آل ابیطالب، ج 2، ص 220).
بنابراین بوسیدن دست خاص رسول خدا(ص) نبوده است و این عمل نسبت به اهل بیت(ع) هم رواج داشته و حتی خود رسول خدا(ص) دست علی (ع) و کارگری را بوسیده است. البته بوسیدن دست علما اگر به این عنوان باشد که آنها شاگردان مکتب امامان(ع) و رواج دهنده روش و منش آنها و مشعل داران علم و هدایت در جامعه بشری می باشند، در واقع نوعی تکریم علم و عمل و بزرگداشت کمال و فضیلت است و اشکالی ندارد و بیانگر روح تواضع و کرنش در برابر بزرگی و عظمت می باشد.
بوسیدن دست رهبرى، همان تعظیم علماء دین و شعائر اسلامى و اظهار محبت شخصى به دین اسلام و به مظاهراین دین الهى است. و حتی گفته می شود که بوسیدن دست بزرگترها مثل دایی و عمو و پدر و مادر، معلم، استاد, عالم و... اشکال ندارد .(براى مطالعه بیشتر، ر.ک: جلد 76 بحارالانوار، صفحه 40. ) بر این اساس معیار مهم در بوسیدن دست هدفی است که این عمل بر اساس آن انجام می شود:
1. اگر به جهت حفظ ارزش ها و شعائر الهی و تکریم جایگاه و منزلت الهی رهبر و نیابت و جانشینی ایشان از طرف معصومین (ع) باشد و برای همگان مشخص باشد که چنین عملی با اهداف الهی است ، هیچ گونه اشکالی نداشته بلکه با توجه به روایات و سیره بزرگان دین مقبول و قابل پذیرش است .
2 . اما اگر با اهداف غیر الهی و برای چاپلوسی ، یا مطامع دنیوی یا تظاهر به ولایت پذیری و یا سایر مواردی که در بین زمامداران نظامهای غیر دینی رایج است، بوده باشد ، عملی مذموم و غیر قابل دفاع است.

http://soaleshoma.persianblog.ir/tag/%D8%AF%D8%B3%D8%AA_%D8%A8%D9%88%D8%B3%DB%8C_%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA_%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85_%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%86%D9%87_%D8%A7%DB%8C

من هم فکر می کنم ادم متواضع اجازه نمیده کسی دستشو ببوسه
حتی ممکنه این عمل بداموزی هم داشته باشه

تفاوت حضرت والا با حضرت آقا چيست؟ دو كلمه مقام عظماي ولايت و شاهنشاه آريامهر را تعريف كنيد
؟ معني عبارتهاي جانم فداي رهبر و جان نثار را شرح دهيد
؟ دو كلمه ي بيت و كاخ چه تفاوت هايي دارند
؟ تفاوت دو گروه عاشق ولايت و فدوي را در چند سطر توضيح دهيد
؟ بنياد پهلوي و بنياد علوي چه تفاوتهايي دارند؟ جمله ي سلطنت عطيه اي است الهي و مقام عظماي ولايت جانشين امام زمان چه رابطه اي دارند
؟ تفاوت رأي ملوكانه با حكم حكومتي چيست؟

[=arial]

تسنیـم;677048 نوشت:
تفاوت حضرت والا با حضرت آقا چيست؟ دو كلمه مقام عظماي ولايت و شاهنشاه آريامهر را تعريف كنيد
؟ بنياد پهلوي و بنياد علوي چه تفاوتهايي دارند؟ جمله ي سلطنت عطيه اي است الهي و مقام عظماي ولايت جانشين امام زمان چه رابطه اي دارند

با سلام
واقعا اینها سوال بودند

اگر بله باید در یک جمله بگویم که

این دو عبارات نشات گرفته از دو تفکر اعتقادی است که یکی الهی و دیگر غیر الهی و شیطانی و اومانیستی و ......هر اصطلاح دیگری که برازنده است

برای تعریف هر کدام می توانید تایپک جداگانه ای بزنیم و بحث نماییم

**گلشن**;677044 نوشت:

من اگه بخوام دست عالمی رو ببوسم و جلومو بگیره
فکر میکنم با من مشکل داره یا من مشکلی دارم چون معمولا بزرگان اینقدر مهربان هستند که اجازه این کارو میدن ( نمونش ایت الله بهجت )

تسنیـم;677048 نوشت:

یعنی واقعا تفاوتشونو نمیدونی ؟ :/
مثل اینه که بگیم
فرقه انحرافی با اسلام فرقشون چیه ؟
نماز خوندن با دلا راست شدن فرقشون چیه ؟
ذکر گفتن با حرف بیهوده زدن فرقشون چیه ؟
و ............

محراب;677061 نوشت:
با سلام
واقعا اینها سوال بودند

اگر بله باید در یک جمله بگویم که

این دو عبارات نشات گرفته از دو تفکر اعتقادی است که یکی الهی و دیگر غیر الهی و شیطانی و اومانیستی و ......هر اصطلاح دیگری که برازنده است
برای تعریف هر کدام می توانید تایپک جداگانه ای بزنیم و بحث نماییم

کنجکاو بی گناه;677063 نوشت:
یعنی واقعا تفاوتشونو نمیدونی ؟ :/
مثل اینه که بگیم
فرقه انحرافی با اسلام فرقشون چیه ؟
نماز خوندن با دلا راست شدن فرقشون چیه ؟
ذکر گفتن با حرف بیهوده زدن فرقشون چیه ؟
و ............

کلیک کنید هرچند جواب های شما برای من چیزی رو حل نکرد. حوصله ی بحث ندارم. شما میتوانید بنویسید

محراب;676963 نوشت:
مردم و مسئولین از این باب که امام مرجع شان هستند و عالم هستند دست ایشان را می بوسند

یعنی چی مگه هر کی مرجع شد مردم باید برن دست بوسی؟!
محراب;676963 نوشت:
انیا شما کجا موردی دارید از امام که ایشان دست خودشان را دراز بکنند و بگویند بیا ببوس مثل حرکت شاه معلون و فرح ملعونه هنگام فرار از ایران که دست خود را به نیت بوسیدن طرف مقابل دراز می کردند
بوسیدن دست همراه با تکبر و غرور و رکوع و ذلت طرف مقابل است

نمیدونم چرا خودتون هی امام رو با پهلوی ها مقایسه می کنید
امام کجا اون افراد فاسد کجا؟
فیلمی که خواستید هست تو اینترنت بگردید که مسئولین صف بستن تا دست امام رو ببوسن
محراب;676963 نوشت:
چه اشکالی داره
نبوسید دست هیچ کس را
واجب شرعی نیست که اگر انجام ندهید گناه کرده باشید

اگر امثال بنده کوتاه بیام
به لطف علامه مجلسی عده ای چهار تا حدیث از بحار میارن که آی مردم بوسیدن علما مستحب هست ببوسید برید بهشت
واقعا امثال روشن فکرانی چون من برای به انحراف کشیده نشدن دین لازم و واجب هستیم:khandeh!::Kaf:

فریال;675935 نوشت:

سلام:

اين نشون مي دهد كه شما علاوه بر شوخ طبعي بسيار مؤدبيد.

تسنیـم;677048 نوشت:

سلام :

چيزي راجع به مشترك لفظي شنيده ايد؟

گرچه اينها دقيقا مشترك لفظي نيستند اما

كار نيكان را قياس از خود مگير/گرچه در تحرير باشد شير شير

الفاظ را معاني خوب يا بد مي كنند

وقتي شما با عاشقتم يك ظالم را مي ستايي گناه كبيره كرده اي

اما اگر همين لفظ را براي امام بكار ببري مأجوري به خاطر نسبتي

كه با خدا دارند نه به خاطر اينكه در رأس قدرت حكومتي بوده اند

حضرت امام خميني رحمة الله عليه يك شخصيت الهي بودند

و مردم به دليل همين نسبت ايشان را دوست داشتند و مدح مي كردند

البته يك نكته هست:هر كس در لباس مقدسي رفت دليل نمي شود مقدس باشد

اما موضوع مراجع عظام متفاوت است،حب و عشق به اهل ايمان واقعي حب و عشق به خداست

كمي راجع به موضوع حب و بغض في الله در دين اگر مطالعه بفرماييد موضوع كاملا برايتان روشن مي شود

هر چيز را نبايد سؤال كرد خيلي سؤالات را انسان خودش بايد به دنبال پاسخ باشد

گرچه بعضي سؤالات در واقع سؤال نيست طعنه است كه اين هم در اخلاق ديني نهي شده است.

تسنیـم;677461 نوشت:
سلام بر شما البته این سوال را من نپرسیدم ولی میخواستم جوابهای شما را هم بدانم. با تشکر
http://siasi.porsemani.ir/content/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D8%B8%D9%85%D8%A7%D9%8A-%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%8A%D8%AA-%D9%88-%D8%B4%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D8%B1%D9%8A%D8%A7%D9%85%D9%87%D8%B1%D8%9F

سلام:

پاسخ شما در پست قبل داده شد.

فونت لينكي كه زحمت معرفي ان را كشيديد

براي مطالعه خوب نيست(با عرض معذرت)

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

جوجه اردک زشت;677302 نوشت:

[=arial]بایدی در کار نیست بزرگوار!

شما از اساس بحث رو متوجه نشدید

[=arial]بحث ما این است که بوسیدن دست اشخاص در اسلام ممنوع است،اما همین اسلام قاعده استثنایی دارد و می گوید بوسیدن دست پدر و مادر و عالم دینی و سادات اشکالی ندارد.

یعنی اگر خواستی ببوسی مانعی ندارد و اتفاقا اسلام توصیه هم کرده است....

توصیه کرده است به معنای امر کردن توسط اسلام نیست،

یعنی اجباری نیست اما توصیه شده است مثلا دست پدر و مادر بوسیده شود.

چه بسا که بسیاری از بزرگان از بوسیدن پای پدر و مادر به این درجات رسیده اند

به لطف علامه مجلسی عده ای چهار تا حدیث از بحار میارن که آی مردم بوسیدن علما مستحب هست ببوسید برید بهشت
واقعا امثال روشن فکرانی چون من برای به انحراف کشیده نشدن دین لازم و واجب هستیم

[=arial]در شیعه هیچ کتابی به غیر از قران وجود ندارد که بگوییم صد در صد هر آنچه در آن است حیدث صحیح می باشد!

[=arial]این اعتقاد اهل سنت است که می گویند بخاری و مسلم تمام متونش صحیح هستند!

[=arial]ما شیعه هستیم و حدیثی که از هر کتاب روایی شیعه می آوریم را بررسی سندی می کنیم....
[=arial]
لذا طوری صحبت نکنید که ما این طور برداشت کنیم که شما دارید کنایه می زنیدو برداشت ما از سخنان شما طوری باشد که انگار علما ما نستجیر بالله هرجا به نفعشان بوده حدیث از خودشان اختراع کرده اند...البته حتما منظور شما این برداشت نبوده است و به شوخی گفتید.

[=arial]این حرف شما الان بی حرمتی به من هم بود....یعنی بنده نص خلاف اسلام آوردم؟

شما باید ثابت کنید که احادیث استناد شده توسط بنده ضعیف است ! ما در خدمتیم ....
[=arial]

امثال علامه مجلسی(ره) زحمت و رنج بسیار کشیده اند و این احادیث را جمع کرده اند [=arial]تا دشمنان شیعه نابودشان نکنند و حتی علما ما این ها رو حفظ می کردند و انتقال می دادند.[=arial]

شیعه هم چین الکی به دست من و شما نرسیده است ، برای این فقه خون دلها خورده شده است...تاریخ را بخوانید و غربت شیعه را بدانید.

همین الان تو یمن غربت شیعه رو نگاه کنید متوجه می شوید

[=arial]آل سعود از زمانی که روی کار امد شروع به تخریب مقدسات کرد ولی نتوانست کعبه و مسجد النبی را تخریب کند (چون با اتحاد مسلیمن مواجه شد) هرچند بعد ها تلاش هایی داشته است تا تخریب کند و به لطف خدا موفق نشده است
[=arial]اما الان همین آل سعود به بهانه این که یمنی های شیعه می خواهند کعبه را تخریب کنند به یمن حمله کرده اند...و می گویند ما مدافع حرمین هستیم!
[=arial]
اگر می بینی یمن سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نداده است ،
[=arial] به خاطر این است که این حرام زاده های سعودی می خواهند کعبه را تخریب کنند و بعد با کمک رسانه های دجال در بوق و کرنا کنند که کعبه را یمنی ها و شیعیان تخریب کرده اند...
[=arial]
جهل مردم را هم که خوب می شناسید و این قدر احمق در دنیا که هیچ ...
[=arial]در همین کشور خودمان پیدا می شود که خزعبلات یهودی ها را باور کنند.....[=arial]

شیعه این طور غریب بوده و هست بزرگوار....[=arial]وگرنه یک مشت کفتار سعودی در اون حدی نیستند که به همین راحتی بیایند و مردم را بکشند....[=arial]

لذا بزرگوار دقت کنید

امثال مجلسی(ره) و .... خون دل خورده اند که الان شما یک کشور شیعه با امنیت تشکیل داده اید و از منابع عظیم اسلامی استفاده می کنید...

بله متوجه پاسخ شما شدم. خیر انتظار ندارم تمام اون صفحه رو بخونید.
من هم نخوندم شاید بخاطر همون فونت بدش

تسنیـم;677048 نوشت:

یک پزشک جراح به شکم مردم چاقو میزند یک اراذل هم چاقو میزند این دو مورد چه فرقی دارد؟ هر دو فرد که چاقو میزنند!

یک سرباز لب مرز یا پلیس گلوله شلیک میکند. داعش هم گلوله شلیک میکند چه فرقی دارد؟ هر دو که دارند گلوله شلیک میکنند!

یک نفر به داعش کمک نظامی میکند یک نفر به نیروهای مدافع مردمی چه فرقی دارد؟

کار پاکان را قیاس کار خود مگیر...گرچه ماند در نوشتن شیر و شیر
آن یکی شیر است که آدم میخورد... وآن دگر شیر است که آدم میخورد

**گلشن**;677044 نوشت:

با این حساب امام علی هم نباید طبق نقل نهج البلاغه انقدر از خوشون تعریف و تمجید میکردن....

گاهی این نوع رفتارها تعظیم شعائر محسوب میشه (متناسب با موقعیت جامعه البته شکلش فرق میکنه ) و اگر تعظیم شعائر باشه مستحب و گاهی واجب هم هست

نمیدونم چرا خودتون هی امام رو با پهلوی ها مقایسه می کنید
امام کجا اون افراد فاسد کجا؟
فیلمی که خواستید هست تو اینترنت بگردید که مسئولین صف بستن تا دست امام رو ببوسن

واقعا امثال روشن فکرانی چون من برای به انحراف کشیده نشدن دین لازم و واجب هستیم:khandeh!::Kaf:

نقدتونو به این پست میگید لطفا؟

http://www.askdin.com/thread48885-3.html#post677030

تسنیـم;677048 نوشت:

تفاوت حضرت والا با حضرت رسول چيست؟ دو كلمه مقام خلیفة اللهی و شاهنشاه آريامهر را تعريف كنيد
؟ معني عبارتهاي بقية الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداء ( جان ما فدای خاک پای حضرت بقیه الله العظم ) و جان نثار را شرح دهيد
؟ دو كلمه ي حرم ائمه و كاخ چه تفاوت هايي دارند
؟ تفاوت دو گروه جانباخته ی راه، عاشق و شیعه ی امام مهدی و فدوي را در چند سطر توضيح دهيد
؟ بنياد پهلوي و بنياد علوي چه تفاوتهايي دارند؟ جمله ي سلطنت عطيه اي است الهي و امام زمان جانشین خداوند بر زمین است چه رابطه اي دارند
؟ تفاوت رأي ملوكانه با اطيعو الله و اطيعو الرسول چيست؟

شما در این مورد توضیح میتونید بدید؟
تفاوت اینها رو درک میکنید ؟میتونید پاسخ این سوالات رو بدید؟اگر بله.جواب سوال شما میشه سطح و لول پایین تری از موردی که در جواب سوال های بنده دادید.و اگر نه، درک نمیکنید باید بحثهای ریشه ای تر در مورد اسلام و شیعه بکنید و اصل شبهه شما ربطی به این مورد ندارد.

sayedali;677557 نوشت:
بحث ما این است که بوسیدن دست اشخاص در اسلام ممنوع است،اما همین اسلام قاعده استثنایی دارد و می گوید بوسیدن دست پدر و مادر و عالم دینی و سادات اشکالی ندارد.

سلام
با چه منطقی باید دست سادات رو بوسید؟ خیلی از سادات آدم های بدی هستند؟ چون 500 نسل اونور تر به پیامبر ص می رسن دست بوسی دارن؟
به خدا قرن 21 هست به خودمون بیایم
چقدر باید از اون گزاره های دینی ازمون سو استفاده بشه؟ تا کی؟

sayedali;677557 نوشت:
ذا طوری صحبت نکنید که ما این طور برداشت کنیم که شما دارید کنایه می زنیدو برداشت ما از سخنان شما طوری باشد که انگار علما ما نستجیر بالله هرجا به نفعشان بوده حدیث از خودشان اختراع کرده اند...البته حتما منظور شما این برداشت نبوده است و به شوخی گفتید.

خیلی از علمای شیعه و سنی اینطوری بودن و هستن
الان طرف ادعای مرجعیت داره مقلد داره معلوم شده با ام آی سیکس در ارتباطه با کمال پر رویی آیت الله بهجت رو تکفیر کرده و ...
از این آخوندا که دین رو به دنیا فروختن کم نمیشناسم
sayedali;677557 نوشت:
این حرف شما الان بی حرمتی به من هم بود....یعنی بنده نص خلاف اسلام آوردم؟

نه ولی از احادیث سو استفاده کردید
خواستید هدفتون رو از احادیث اثبات کنید نه اینکه از احادیث حقیقت رو بفهمید
sayedali;677557 نوشت:
شما باید ثابت کنید که احادیث استناد شده توسط بنده ضعیف است ! ما در خدمتیم

برای وقتم بیشتر از این ارزش قائلم که با خوندن وبررسی بحار تلف کنم
sayedali;677557 نوشت:
امثال مجلسی(ره) و .... خون دل خورده اند که الان شما یک کشور شیعه با امنیت تشکیل داده اید و از منابع عظیم اسلامی استفاده می کنید

شک دارم

samansami;677030 نوشت:
ابن عمر مى گوید: ما دست رسول خدا را مى بوسیدیم ، (محجة البیضاء، ج 3، ص 387). در امالى طوسى از ابن مسعود روایت کرده که رسول خدا را دیدم که دستش در دست على(ع) بود و آن حضرت دست على(ع) را مى بوسید من عرض کردم یا رسول اللّه على در نزد شما چه منزلت و مقامى دارد؟ فرمود همان منزلتى را که من پیش خدا دارم ، (مناقب آل ابیطالب، ج 2، ص 220).

بوسیدن دست رسول خدا ص ربطی به بوسیدن دست امام داره؟!
samansami;677030 نوشت:
بوسیدن دست علما اگر به این عنوان باشد که آنها شاگردان مکتب امامان(ع) و رواج دهنده روش و منش آنها و مشعل داران علم و هدایت در جامعه بشری می باشند، در واقع نوعی تکریم علم و عمل و بزرگداشت کمال و فضیلت است و اشکالی ندارد و بیانگر روح تواضع و کرنش در برابر بزرگی و عظمت می باشد.

چرا فلسفه بافی می کنید؟
به جای روح تواضع وکرنش و این چرندیات بریم دوتا کتاب به درد بخور از علما بخونیم و سطح فکرمون رو ارتقا بدیم
samansami;677030 نوشت:
بر این اساس معیار مهم در بوسیدن دست هدفی است که این عمل بر اساس آن انجام می شود

به نظر من دست بوسی با عزت نفس در تعارض هست من خلق نشدم که دست این و اون رو ببوسم

samansami;677030 نوشت:
1. اگر به جهت حفظ ارزش ها و شعائر الهی و تکریم جایگاه و منزلت الهی رهبر و نیابت و جانشینی ایشان از طرف معصومین (ع) باشد و برای همگان مشخص باشد که چنین عملی با اهداف الهی است ، هیچ گونه اشکالی نداشته بلکه با توجه به روایات و سیره بزرگان دین مقبول و قابل پذیرش است .
2 . اما اگر با اهداف غیر الهی و برای چاپلوسی ، یا مطامع دنیوی یا تظاهر به ولایت پذیری و یا سایر مواردی که در بین زمامداران نظامهای غیر دینی رایج است، بوده باشد ، عملی مذموم و غیر قابل دفاع است.

هر دو دلیل بد هستند بخصوص اولی که درش تلاش شده توجیه شرعی آورده بشه

در کل احیای شعائر نه با دست بوسی علما
نه با قمه زنی
نه با ریش گذاشتن

شاید مطالعه منظم و با برنامه در اسلام وکتب علمای وارسته و دانا
شاید تلاش برای تمرین خوش اخلاقی و تبلیغ عملی دین احیا شعائر باشه

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

جوجه اردک زشت;677633 نوشت:
سلام
با چه منطقی باید دست سادات رو بوسید؟ خیلی از سادات آدم های بدی هستند؟ چون 500 نسل اونور تر به پیامبر ص می رسن دست بوسی دارن؟
به خدا قرن 21 هست به خودمون بیایم
چقدر باید از اون گزاره های دینی ازمون سو استفاده بشه؟ تا کی؟

[=arial]علیکم السلام

شما واقعا متوجه نشدید؟

عزیز جان چه کسی گفت .....[=arial]باید! [=arial]

همین لفظ [=arial]" باید"[=arial] رو از کجای حرف ما استنباط کردید؟

[=arial]بزرگوار الزام و اجباری در کار نیست ....[=arial] اما اگر دست سید بوسیده شود اشکالی ندارد چون فرزندان رسول خدا(ص) هستند

[=arial]اگر سیدی بد بود و یا فاسق بود که این جا اتفاقا نمی شه بوسید....عقلا مردود است،[=arial]به همان دلیل که دست عالم فاسق را نمی شود بوسید، چون لایق اکرام نیست و عقل می گوید نباید بوسید
[=arial]
اصلا قاعده داریم :

اکرم العملا [=arial]الا الفساق

[=arial]علما را اکرام کنید...مگر علمای فاسق ....پس عالم فاسق لایق اکرام نیست،چه برسد به بوسیدن دستش.
[=arial]
سید هم اگر سیدی بد بود....دستش را عقل می گوید نبوسید...اما بدی اش را به بزرگواری اجدادش ببخشید.
:Gol:[=arial]

در خصوص نسل هم بزرگوار 1400سال که سهل است....100هزار سال هم که باشد، سید ژنش به پیامبر(ص) می رسد [=arial]و گذشت زمان از نظر علمی هم ثابت شده است که روی نسل تاثیر ندارد[=arial]اگر این طوری فکر می کنید که عزیز من الان شما نباید ازنسل آدم(ع) باشید.....چون هزاران سال می گذرد و شما باید یک چیز جدیدی باشید....
[=arial]
نسل ثابت است

الان شما نگاه کنید به جنایات یمن....

[=arial]آل سعود مثل یهودی ها جنایت می کند...[=arial]

ما در همین انجمن ثابت کردیم که [=arial]نسل آل سعود به یهودی های خیبر می رسد.

[=arial]بزرگوار اگر گذشت زمان می خواست نسب[=arial] سعودی ها [=arial]را تغییر دهد که الان[=arial] این ها مثل یهودی ها [=arial]دست به جنایت نمی زدند...[=arial]

اسرائیل در غزه کودکان را به خاک و خون می کشاند

آل سعود در یمن کودکان را به خاک و خون می کشاند

خیلی از علمای شیعه و سنی اینطوری بودن و هستن
الان طرف ادعای مرجعیت داره مقلد داره معلوم شده با ام آی سیکس در ارتباطه با کمال پر رویی آیت الله بهجت رو تکفیر کرده و ...
از این آخوندا که دین رو به دنیا فروختن کم نمیشناسم

[=arial]این اشخاص اصلا عالم نیستند که شما بخواهید این ها را عالم بدانید!!

تشیع لندنی و آمریکایی دشمن شیعه هستند....

آن وقت چه طور شما دشمن را عالم می دانید؟

نکند فکر کردید هرکس که لباس تنش کرد می شود عالم دین!

اگر این طور هست همین فردا همه بروند لباس روحانیت بر تن کنند و بشوند عالم ....چون عالم شدن خرجی ندارد...فقط کافی است لباسش را بخرید....!!

نه ولی از احادیث سو استفاده کردید
خواستید هدفتون رو از احادیث اثبات کنید نه اینکه از احادیث حقیقت رو بفهمید

[=arial]شما سوء استفاده را تعریف کنید؟

وقتی حدیث می گوید بوسیدن دست کسی که از او قصد رسول خدا(ص) شود....منظور چه کسی است؟

آیا فرزندان ایشان را شامل نمی شود؟

آیا علماء دین که در روایات وارثان دین هستند را شامل نمی شود؟

بزرگوار این جا انجمن علمی هست...استاد حدیث هست...استاد فقه و احکام...استاد کلام...استاد تاریخ و ......هست

می توانید بپرسید

اگر اون مطلب ما خلاف شرع بود که استاد این تاپیک با من برخورد می کرد و می گفت که مطلب نخست بنده اشتباه است

برای وقتم بیشتر از این ارزش قائلم که با خوندن وبررسی بحار تلف کنم

[=arial]چه طور وقتی این جا مطالب غیر علمی می گذارید وقت تلف کردن نیست؟

چه طور وقتی ما را متهم می کنید و اهانت می کنید وقت تلف کردن نیست؟

[=arial]اما الان که از شما می پرسیم چرا ما را متهم می کنید و دلیل بیاورید وقت تلف کردن است؟

ادعا کردید باید ثابت کنید که این جا استدلال ما مشکل دارد و روایت ها ضعیف است...

[=arial]بعد این که ما هم از بحار حدیث گذاشتیم و هم از کافی

ضمنا...کتب علما ما بی ارزش نیست...این کتب برای جمع اوری احادیث بوده است تا بعد از این همه سال به دست ما برسد و ما احادیث صحیح را با کمک علم رجال پیدا کنیم.

همان کتاب کافی 16 هزار روایت دارد ، فقط 5هزار تا از آن صحیح است

محدث...وظیفه اش جمع آوری روایات هاست تا به دست ما برسد....الان وظیفه ما هست که این روایت ها را بررسی کنیم...[=arial]

شک دارم

[=arial]چون تاریخ را نمی دانید

همان صفوی ها چنان بلایی سر ملاصدار در آوردند که مرحوم مجلسی با احتیاط جلو می رفت و اگر مجلسی هم تقیه نمی کرد...همان بلایی که سر ملاصدرا آمد به سر مجلسی نیز می آمد

موفق باشید

sayedali;677663 نوشت:
همان بلایی که سر ملاصدرا آمد به سر مجلسی نیز می آمد

سلام یادمه یه بنده خدایی (استادخودم!)می گفتند:تو چرا نماینده ای که منتخب شده دستش می بوسی اون باید بیاد دست تو ببوسه که بهش رای دادی خیلی وقتها ما خوبها رو خودمون دستی دستی خراب می کنیم...!

ودیگری که گلایه می کرد وقتی لباس روحانیت و سپید که شاخص مقام علم هست پوشیدی نباید روزمین بشینی و با یه نفردیگه حرف بزنی باید شان و حرمت این لباس حفظ بشه...!

ما که کله مون دیپلم به پایین داره کارمی کنه گفتن دست دایی جون بوسیدی فتوادادن باید بری جهنم...!:khandeh!:

sayedali;677663 نوشت:
سید هم اگر سیدی بد بود....دستش را عقل می گوید نبوسید...اما بدی اش را به بزرگواری اجدادش ببخشید.

در خصوص نسل هم بزرگوار 1400سال که سهل است....100هزار سال هم که باشد، سید ژنش به پیامبر(ص) می رسد و گذشت زمان از نظر علمی هم ثابت شده است که روی نسل تاثیر ندارداگر این طوری فکر می کنید که عزیز من الان شما نباید ازنسل آدم(ع) باشید.....چون هزاران سال می گذرد و شما باید یک چیز جدیدی باشید....

گیریم پدر تو بود فاضل ....... از فضل پدر تورا چه حاصل؟

samansami;677620 نوشت:
با این حساب امام علی هم نباید طبق نقل نهج البلاغه انقدر از خوشون تعریف و تمجید میکردن....

گاهی این نوع رفتارها تعظیم شعائر محسوب میشه (متناسب با موقعیت جامعه البته شکلش فرق میکنه ) و اگر تعظیم شعائر باشه مستحب و گاهی واجب هم هست

امام علی با بقیه فرق داره
قرار نیست هرکاری که امام علی کرد ما هم بکنیم
اون از طرف خدا بوده

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

**گلشن**;677852 نوشت:
گیریم پدر تو بود فاضل ....... از فضل پدر تورا چه حاصل؟

[=arial]بحث وراثت و انتقال علم و فضل پیامبر(ص) به سادات و فرزندانشان نیست...در اسلام این موارد در گرو اعمال هر شخص است ....قبول داریم

بحث بر این است که بوسیدن سرو دست کسانی که با بوسیدن آنها بوسیدن سرو دست رسول خدا(ص) قصد شود در اسلام هیچ اشکالی ندارد

پس فرزندان پیغمبر(ص) را می توان بوسید، چون با بوسیدن آنها بوسیدن سرو دست رسول خدا(ص) قصد می شود

سادات همان فرزندان پیامبران(ص) هستند...

چون با بوسیدن و اکرام فرزند پیامبر(ص)، شما خود پیامبر(ص) اکرام کرده اید

احترام شما به آنان احترام به خود پیامبر(ص) هست...

شما منکر این هستید؟
[=arial]احادیث متعددی وجود دارد که دلالت و تأکید بر استحباب اکرام و بزرگداشت سادات دارد چنانکه در حدیثی از امام صادق (ع) می خوانیم که:

« روز قيامت كه مى‏شود، منادى ندا خواهد كرد كه: اى گروه خلايق! خاموش شويد كه محمّد (ص) با شما سخن مى‏گويد. پس همه خلايق، خاموش مى‏شوند و پیامبر (ص) بر مى‏خيزد و مى‏گويد: اى گروه خلايق! هركس از شما را كه نزد من، نعمتى يا منّتى يا احسانى بوده باشد، برخيزد تا من تلافى او به جاى‏ آورم.
پس مردم خواهند گفت‏ : پدران و مادران ما فداى تو باشند! چه نعمت يا كدام منّت و چه احسان هست كه ما كرده باشيم؟ و هر نعمت و منّت و احسانى كه هست، از خداى‏ و رسول اوست بر جميع خلايق.
پس حضرت (ص) به ايشان مى‏گويد كه:هر كس كه جاى داده باشد يكى از اهل بيتِ مرا يا به ايشان نيكى كرده باشد يا برهنه ايشان را پوشانيده باشد يا گرسنه ايشان را سير كرده باشد، برخيزد تا من، تلافى او را به جاى‏ آورم.
پس جمعى از مردم كه اين كارها كرده باشند، برخيزند و از جانب خداى تعالى، ندا رسد كه: اى محمّد(ص) و اى حبيب من! تلافى ايشان را به تو گذاشتم. پس در هر جاى از بهشت كه خواهى، ايشان را جاى بده‏ .
پس حضرت (ص) ايشان را در «وسیله» (1) جای خواهد دارد به گونه ای که از آن حضرت(ص) و اهل بيت او محجوب نباشند»(2)

[=arial]
مطالعه بیشتر:
http://www.pasokhgoo.ir/node/64380[=arial]

----------------
1. «وسیله» طبق سایر روایات درجه ای از بهشت است.
2. شيخ صدوق‏، من لا يحضره الفقيه، قم، جامعه مدرسین، 1413ق، ج‏2، ص: 65

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]

فریال;677822 نوشت:
سلام یادمه یه بنده خدایی (استادخودم!)می گفتند:تو چرا نماینده ای که منتخب شده دستش می بوسی اون باید بیاد دست تو ببوسه که بهش رای دادی خیلی وقتها ما خوبها رو خودمون دستی دستی خراب می کنیم...!

ودیگری که گلایه می کرد وقتی لباس روحانیت و سپید که شاخص مقام علم هست پوشیدی نباید روزمین بشینی و با یه نفردیگه حرف بزنی باید شان و حرمت این لباس حفظ بشه...!

ما که کله مون دیپلم به پایین داره کارمی کنه گفتن دست دایی جون بوسیدی فتوادادن باید بری جهنم...!

[=arial]علیکم السلام

چه کسی فتوی داد که بزرگوار جهنمی شدید؟

از کارشناس ها سوال کنید در خصوص این که دست دایی رو بوسیدید ما که کارشناس نیستیم...

بحث ما شبهه ای بود که پیرامون امام (ره) مطرح شد

از نظر روایات اسلامی بوسیدن دست امام اشکالی ندارد...

چون امام هم سید بود و هم عالم دینی...

**گلشن**;677857 نوشت:
امام علی با بقیه فرق داره
قرار نیست هرکاری که امام علی کرد ما هم بکنیم
اون از طرف خدا بوده

Smile
مگه من گفتم ما مثل امام علی هستیم؟!؟!
گفتم ببینید منطق امام در همچین موردی چی بوده؟ایا میشه العیاذ بالله به امام غرور نسبت داد؟مسلما نه!مقصود امام تعظیم شعائر بوده.این مورد هم مثل اون است و الزاما چنین رفتاری نشان دهنده ی غرور یک فرد نیست.ادم باید عاقل باشه و موقعیت رو بسنجد.
البته امام الگوی ما و پیشوا و امام ما بودند.یعنی در صورتی که این نوع رفتار ها ناشی از غرور نباشد میشود از ایشان الگو برداری کرد.به علاوه در احادیث دیگه ما دست بوسی از پیامبر و دیگر ائمه رو هم داریم...که باز هم تعظیم شعائر است.

پ.ن
یک وقت ما ناراحتیم که طرفمون که یک عده دستشو بوسیدن اجازه ی این کار رو داده از روی غرور. یک وقت نه.ناراحتیم چون خودمون اگه توی اون موقعیت بودیم نمیتونستیم غرورمونو مثل اون ادما بشکنیم و اون عشق و خلوص ونها رو درک نمیکنیم.و سعی میکنیم یه جوری مقابله کنیم با این کار اونم با شکل و ظاهر دینی...
طبق دستور دین ادم باید نسبت به نفس خودش بدبین باشه...این واسه این گفتم.

sayedali;677903 نوشت:
علیکم السلام

چه کسی فتوی داد که بزرگوار جهنمی شدید؟

سلام پست اولین صفحه این تاپیک بخونید

نوشته اصلی توسط فریال
اینم فتوای من Biggrin

بیچاره شدی. رفتی جهنم. شک نکن

:ok:

فکرکنم این که می گن دیدوبازدید عیدثواب داره مال همین ملچ ملچ بوسیدن بچه های کوچولوی فامیل باشه تا برسه به بابابزرگ و مامان بزرگ و مابقی!:khandeh!:

جوجه اردک زشت;677646 نوشت:
بوسیدن دست رسول خدا ص ربطی به بوسیدن دست امام داره؟!

عزیز.تکلیفو روشن! که با دستبوسی مشکل دای یا نه ب اینکه دست کی رو ببوسی!!!

چرا فلسفه بافی می کنید؟
به جای روح تواضع وکرنش و این چرندیات بریم دوتا کتاب به درد بخور از علما بخونیم و سطح فکرمون رو ارتقا بدیم
از سطح ادب در کلامتون روشن است چقدر اهل مطالعه اید!
اگر اینها چرنده برای جواب دان حرف منطقی بگید نه اینکه توهین کنید و کلی گویی!
بهاین کار میگن پروپاگاندا!!!نه به قول خودتون بحث در جهت ارتقا فکر!!!!!

به نظر من دست بوسی با عزت نفس در تعارض هست من خلق نشدم که دست این و اون رو ببوسم

اها!!خودشه!!!:ok:
پس مشکل شکسته نشدن غرور شماست نه مغرور بودن کسی که دستشو میبوسند...
اینو توی پ.ن توی پست قبل توضیح دادم....
پس دیدید اصل مشکل کجاست؟!؟

هر دو دلیل بد هستند بخصوص اولی که درش تلاش شده توجیه شرعی آورده بشه

در کل احیای شعائر نه با دست بوسی علما
نه با قمه زنی
نه با ریش گذاشتن

شاید مطالعه منظم و با برنامه در اسلام وکتب علمای وارسته و دانا
شاید تلاش برای تمرین خوش اخلاقی و تبلیغ عملی دین احیا شعائر باشه

هر چیزی جایی داره غمه زنی هم ربطی به این مورد نداره....!!!!غمه وهن دین است و هیچ ربطی به این مورد ندارد.
ریش هم از ته نتراشیدنش باز دستور دین است...
من نمیدونم چرا وقتی یکی برای ساخت یک ساختمان بدون مراجعه به مهندس خودش نظر میده و یا در مورد یه بیماری نظر پزشکو رد میکنه در حالی که خودش تخصص نداره اونو ادم ابلهی میدونیم ولی توی دین تخصص و تحصیل و علم و رجوع به کسی که این علمو داره میشه کشک!و اتفاقا ابله کسی میشه که به متخصص رجوع کنه!و روشن فکر اونیه که بدون علم کافی نظر بده!!!

sayedali;677663 نوشت:
علیکم السلام

شما واقعا متوجه نشدید؟

عزیز جان چه کسی گفت .....باید!

همین لفظ " باید" رو از کجای حرف ما استنباط کردید؟

بزرگوار الزام و اجباری در کار نیست .... اما اگر دست سید بوسیده شود اشکالی ندارد چون فرزندان رسول خدا(ص) هستند

اگر سیدی بد بود و یا فاسق بود که این جا اتفاقا نمی شه بوسید....عقلا مردود است

سلام
ببینید بگذارید بحث ها رو جدا جدا کنیم شاید به نتیجه برسه
اول دست بوسی سید ها:
شما میگی اگر سید آدم خوبی نبود نبوسید
اگرم خوب بود خواستید ببوسید بی ایراده(برداشت من از حرف شما)
اما:
اگر طرف آدم خوبی باشه ولی سید نباشه شما دستش رو می بوسی؟(مثل رجبعلی خیاط)
اگر پاسخ شما مثبته نتیجه می گیریم سید بودن هیچ ربطی به مسئله نداره و دست آدم خوب رو با نیتی که شما گفتی میشه بوسید!

sayedali;677663 نوشت:

در خصوص نسل هم بزرگوار 1400سال که سهل است....100هزار سال هم که باشد، سید ژنش به پیامبر(ص) می رسد و گذشت زمان از نظر علمی هم ثابت شده است که روی نسل تاثیر ندارداگر این طوری فکر می کنید که عزیز من الان شما نباید ازنسل آدم(ع) باشید.....چون هزاران سال می گذرد و شما باید یک چیز جدیدی باشید....

نسل ثابت است

اتفاقا گذر زمان تاثیر داره روی نسل نسل های مختلف با هم اختلاط پیدا می کنند و پدر و مادر هر دو روی دی ان ای فرزند تاثیر دارن
بنابرین نسل های دور تر از پیامبر ص جسما فاصله میگیرن از اون ژن
تازه بر فرض ژن ثابت بمونه! مگر شخصیت و بزرگی پیامبر ص به جسم ایشان بوده؟! جسم ایشان کاملا معمولی بوده
نه از نظر قد و قامت متفاوت بودن نه از نظر زور بازو و ...
در قرآن اومده هر کس ذره ای شر انجام بده اونو میبینه و اولاد پیامبر ص استثنا نشدن!
بنابرین این گونه امتیاز دهی ها کاملا غیر منطقیه
ممکنه شما بگی آقا نگفته باید! بله نگفته باید این همه دارن سو استفاده می کنن باید می گفت که دیگه معلوم نبود چی میشه
به جرم نبوسیدن دست یکی بدتر از خودمون باید می رفتیم جهنم!

این بحث رو شما پاسخ بده تا برسیم به علمای عظام!!!

samansami;677933 نوشت:
عزیز.تکلیفو روشن! که با دستبوسی مشکل دای یا نه ب اینکه دست کی رو ببوسی!!!

شما حدیث هم نیاری من ابایی ندارم دست 14 معصوم علیهم السلام رو ببوسم هرچند نه هدف خلقتم اینه نه واجب هست
اما اینکه پل میزنید با چهار تا حدیث که مثلا به نیت پیامبر ص دست ایکس رو بوسیدن شعائره قبول ندارم

samansami;677933 نوشت:
اگر اینها چرنده برای جواب دان حرف منطقی بگید نه اینکه توهین کنید و کلی گویی!

کلی گویی توهین؟
samansami;677933 نوشت:
پس مشکل شکسته نشدن غرور شماست نه مغرور بودن کسی که دستشو میبوسند

هر دو مشکل هست در ضمن غرور با عزت نفس دوتا هست عزیز
samansami;677933 نوشت:
هر چیزی جایی داره غمه زنی هم ربطی به این مورد نداره....!!!!غمه وهن دین است و هیچ ربطی به این مورد ندارد.
ریش هم از ته نتراشیدنش باز دستور دین است...
من نمیدونم چرا وقتی یکی برای ساخت یک ساختمان بدون مراجعه به مهندس خودش نظر میده و یا در مورد یه بیماری نظر پزشکو رد میکنه در حالی که خودش تخصص نداره اونو ادم ابلهی میدونیم ولی توی دین تخصص و تحصیل و علم و رجوع به کسی که این علمو داره میشه کشک!و اتفاقا ابله کسی میشه که به متخصص رجوع کنه!و روشن فکر اونیه که بدون علم کافی نظر بده!!!

!!!!
موضوع قفل شده است