صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کدامیک از اصحاب پیامبر(ص) پیشنهاد خواستگاری از حضرت زهرا (س) را به امام علی (ع) داد؟

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

اشاره کدامیک از اصحاب پیامبر(ص) پیشنهاد خواستگاری از حضرت زهرا (س) را به امام علی (ع) داد؟

کدامیک از اصحاب پیامبر(ص) پیشنهاد خواستگاری از حضرت زهرا (س) را به امام علی (ع) داد؟
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۳/۲۸ در ساعت ۲۰:۲۱

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,567
    حضور
    175 روز 17 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58362

با نام و یاد دوست

کدامیک از اصحاب پیامبر(ص) پیشنهاد خواستگاری از حضرت زهرا (س) را به امام علی (ع) داد؟

کارشناس بحث: استاد ممسوس

5. صلوات ها 4

علاقه
    علم
    نوشته
    1,267
    حضور
    24 روز 18 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2647

باسلام
    در مورد ازدواج حضرت زهرا منابع متعدد تاریخی به آن اشاره کردند. نکته قابل توجه این است که تمامی منابع به اتفاق، آورده اند که در مرحله اول خلیفه اول و دوم به خواستگاری حضرت زهرا رفتند اما پیامبر مخالفت کرد و پس از ان حضرت علی به خواستگاری فاطمه زهرا رفت و پیامبر موافقت نمود.
    سوال جناب عصران این ذهنیت را ایجاد میکند که پیامبر قصد نداشتند حضرت زهرا را به همسری حضرت علی در اورند و خلفا و اصحاب این پیشنهاد را به حضرت علی دادند. در حالی که اینگونه نبوده است. اکنون به روایات این بحث اشاره میکنم.
    ابن شاهین در کتاب فضائل فاطمه مینویسد ابوبکر برای خواستگاری فاطمه زهرا خدمت پیامبر امد حضرت فرمود منتظر امر الهی هستم عمر هم همین مطلب را شنید اما وقتی حضرت علی به خواستگاری فاطمه آمد پیامبر دخترش را به ازدواج وی در آورد. [1]
    در روایت دیگر طبرانی در معجم الکبیر اورده است که عمر و ابوبکر برای خواستگاری فاطمه نزد پیامبر امدند حضرت فرمود یا علی زهرا برای توست[2]
    یعقوبی در روایت دیگر اورده است که جماعتی از مهاجر و انصار خواستگار فاطمه بودند زمانی که پیامبر فاطمه را به تزویج علی در اورد برخی اعتراض کردند که چرا فاطمه را به ازدواج بزرگان انصار و مهاجر در نیاوردید حضرت فرمود من زهرا را به ازدواج علی در نیاوردم بلکه خدا این کار را کرد[3]
    شوشتری در احقاق الحق بیان میکند که پیامبر دخترش را به عمر و ابوبکر نداد و عمر به علی علیه السلام گفت فاطمه برای توست.[4]
    همچنین ابن حجر هیتمی اورده است که عمر و ابوبکر برای خواستگاری حضرت زهرا نزد پیامبر امدند حضرت انان را رد کرد و ان دو نزد حضرت علی امدند و به او پیشنهاد ازدواج با فاطمه را دادند[5]
    حاکم نیشابوری اورده است که عمر و ابوبکر به خواستگاری فاطمه امدند پیامبر فرمود دخترم کوچک است اما زمانی که علی علیه السلام به خواستگاری زهرا امد پیامبر دخترش را به عقد علی علیه السلام در اورد.
    از مجموع روایات فوق این امر برداشت میشود که خلیفه اول و دوم خواستار ازدواج با حضرت فاطمه بودند اما پیامبر به انان جواب رد داد و زمانی که حضرت علی به خواستگاری فاطمه آ مد پیامبر با خوشحالی که در بعضی روایات اشاره شده دخترش را به عقد علی در اورد.
    در روایات فوق فقط روایت ابن حجر بیان کرده که دو خلیفه پس از مایوس شدن و جواب رد شنیدن به سراغ حضرت علی امده و پیشنهاد ازدواج با فاطمه را به او دادند. البته این نکته قابل بیان است که دو خلیفه میدانستند که فقط علی علیه السلام کفو فاطمه است و نه شخص دیگر لذا به علی پیشنهاد دادندو همچنین طبق روایات دیگر پیامبر فرموده بودند که امر ازدواج فاطمه امری الهی و خدایی است و من فاطمه را به عقد علی در نیاوردم بلکه خدا این کار را کرده است و دو خلیفه هم این مطلب را میدانستند.

[1] . ابن شاهین ، فضائل فاطمه، ص 47، مکتبة الاسلامیه بی تا د

[2] . طبراین معجم الکبیر، ج 4 ص 34 مکتبة ابن تیمیه

[3] . تاریخ یعقوبی، ج 2ص 153؛ دار صادر بیروت

[4] . شوشتری، احقاق الحق، ج 4 ص 153

[5] . ابن حجر هیتمی، صوائق المحرقه، ص 227، مکتبة الحقیقه استانبول. 2003

7. صلوات ها 5

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط ممسوس نمایش پست ها
    سوال جناب عصران این ذهنیت را ایجاد میکند که پیامبر قصد نداشتند حضرت زهرا را به همسری حضرت علی در اورند و خلفا و اصحاب این پیشنهاد را به حضرت علی دادند. در حالی که اینگونه نبوده است.
    سلام
    اینکه ازدواج حضرت زهرا با امام علی خواست خداوند بوده است با اینکه اصحاب پیشنهاد خواستگاری از حضرت زهرا را به امام علی دادند هیچ منافاتی ندارد.زیرا خداوند خواست خود در این دنیا را از طریق اسباب و علل مادی تحقق می بخشد. به عنوان مثال تولد امام زمان هم خواست خدا بوده است ولی این دلیل نمی شود نقش قابله و مامای آن حضرت یعنی حکیمه خاتون (س) را در به دنیا آمدن آن حضرت نادیده بگیریم.
    یا مثلا همانگونه که امام خمینی فرمود (( خرمشهر را خدا آزاد کرد )) ولی این به این معنا نیست که رزمندگان و شهدا نقشی در آزادی خرمشهر نداشتند.

دو خلیفه پس از مایوس شدن و جواب رد شنیدن به سراغ حضرت علی امده و پیشنهاد ازدواج با فاطمه را به او دادند.
    لطفا همین قسمتی که الان از شما نقل قول کردم را روایاتش را از منابع شیعه بیاورید. هرچه روایاتی که می آورید بیشتر باشد بهتر است چون می توانیم به نگرش جامعی درباره ی این موضوع برسیم.

9. صلوات ها 4

علاقه
    علم
    نوشته
    1,267
    حضور
    24 روز 18 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2647

نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
    لطفا همین قسمتی که الان از شما نقل قول کردم را روایاتش را از منابع شیعه بیاورید. هرچه روایاتی که می آورید بیشتر باشد بهتر است چون می توانیم به نگرش جامعی درباره ی این موضوع برسیم.
    با سلام
    در مورد سوال شما برخی از منابع شیعی را بررسی کردم با اندکی تفاوت این منابع به موضوع فوق اشاره کردند.
    احقاق الحق مرعشی ج 4 ص 152 و ج 6 ص 597
    بحار الانوار علامه مجلسی ج 43 ص 136
    دلائل الصدق مرحوم مظفر ج 6 ص 191
    کشف الغمه اربلی ج 1 ص 354

11. صلوات ها 3

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

در مورد سوال شما برخی از منابع شیعی را بررسی کردم با اندکی تفاوت این منابع به موضوع فوق اشاره کردند.
    احقاق الحق مرعشی ج 4 ص 152 و ج 6 ص 597
    بحار الانوار علامه مجلسی ج 43 ص 136
    دلائل الصدق مرحوم مظفر ج 6 ص 191
    کشف الغمه اربلی ج 1 ص 354
    با سلام
    کارشناس محترم ضمن تشکر از شما من نگفتم آدرس روایات را بدهید بلکه گفتم روایات را بیاورید و به طور کامل نقل کنید تا هم دیگران از آن بهره ببرند و هم به دید جامعی درباره ی موضوع دست پیدا کنیم.
    در ضمن نقل شیخ صدوق را هم بیاورید.
    با تشکر

13. صلوات ها 4

علاقه
    علم
    نوشته
    1,267
    حضور
    24 روز 18 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2647

با سلام
    عرض کردم روایات با قدری تفاوت بیان شده است
    ولی روایات را نقل میکنم

15. صلوات ها 2

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

ولی روایات را نقل میکنم
    ما همچنان منتظر هستیم.

17. صلوات

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

ولی روایات را نقل میکنم
    یک هفته از زمانی که این جمله را گفتید می گذرد و ما همچنان منتظر هستیم که شما روایات را بیاورید.

19. صلوات ها 2

علاقه
    علم
    نوشته
    1,267
    حضور
    24 روز 18 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2647

سلام
    مشکلی برای بنده پیش امده بود عذر خواهی میکنم. چشم

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری