جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیوه محاسبه خمس مالی که برای پرداخت اقساط وام سال خمسی بعد به آن نیاز دارم

نوشته
    1
    حضور
    40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3

شیوه محاسبه خمس مالی که برای پرداخت اقساط وام سال خمسی بعد به آن نیاز دارم

با سلام و احترام
    چند سوال پیرامون مسئله خمس از محضرتان دارم :
    1- آیا به پولی که از کسی قرض گرفته ام و یا وام بانکی برای مؤونه زندگی (مثل خرید خودرو و یا ساخت منزل برای خانواده) خمس تعلق میگیرید؟
    2- اگر پایان سال مالی قرضی که گرفته ام را هنوز پس نداده ام و کمتر از مبلغ قرض پس انداز و اضافه بر مخارج سال دارم آیا باید خمس آن را بدهم؟ مثلا 10 میلیون تومان قرض گرفته ام و هنوز تا سررسید سال مالی هیچ قسطی از آنها را پرداخت نکرده ام ولی مثلا 3 میلیون تومان سر سال مالی اضافه آورده ام و باید تا یکی دو ماه آینده کل 10 میلیون را پس بدهم آیا به این 3 میلیون خمس تعلق می گیرد؟
    4- اگر فرض قرض در دو سوال قبلی وام بانکی باشد پاسخ چیست؟
    5- وامهایی که برای ساخت خانه گرفته ام و بازپرداخت آنها چند سال طول میکشد آیا به مبلغ باقیمانده سال خمسی من که کمتر از مبالغ وام است (در طول چند سال آینده) خمس تعلق میگیرد؟
    6- اگر به پس انداز سال خمسی فعلی برای پرداخت اقساط وام و یا قرض سال آینده خمسی نیاز داشته باشم آیا به این مبلغ پس انداز خمس تعلق میگیرد؟
    مثلا من 70 میلیون تومان در قالب 4 وام بانکی دریافت کرده ام برای ساخت مسکن. یک از این وامها تا پایان سال خمسی بعد تسویه میشود و دو تای آنها تا سه سال آینده و وام مسکن من تا 10 سال آینده. فرض مساله اینست که من برای سال آینده خمسی خود 30 میلیون باید قسط وامها و پرداخت قرض ها پرداخت کنم و درآمد تقریبی من در آن سال 20 میلیون است و الان در سال خمسی جاری 7 میلیون اضافه دارم. آیا با توجه به اینکه به این مبلغ برای پرداخت اقساط وام و پرداخت قرض خود در سال آینده خمسی نیاز دارم باید خمس آن را پرداخت کنم؟

بنده مقلد مرحوم حضرت آيت الله فاضل لنكراني هستم
    بسیار ممنون و متشکرم
    التماس دعا
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۴:۱۱ دلیل: درج نام مرجع تقلید

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

شیوه محاسبه خمس مالی که برای پرداخت اقساط وام سال خمسی بعد به آن نیاز دارم

کارشناس بحث: استاد نور

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۲/۲۷ در ساعت ۰۹:۰۰

5. صلوات ها 3

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17970

نقل قول نوشته اصلی توسط seidali نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    چند سوال پیرامون مسئله خمس از محضرتان دارم :
    1- آیا به پولی که از کسی قرض گرفته ام و یا وام بانکی برای مؤونه زندگی (مثل خرید خودرو و یا ساخت منزل برای خانواده) خمس تعلق میگیرید؟
    2- اگر پایان سال مالی قرضی که گرفته ام را هنوز پس نداده ام و کمتر از مبلغ قرض پس انداز و اضافه بر مخارج سال دارم آیا باید خمس آن را بدهم؟ مثلا 10 میلیون تومان قرض گرفته ام و هنوز تا سررسید سال مالی هیچ قسطی از آنها را پرداخت نکرده ام ولی مثلا 3 میلیون تومان سر سال مالی اضافه آورده ام و باید تا یکی دو ماه آینده کل 10 میلیون را پس بدهم آیا به این 3 میلیون خمس تعلق می گیرد؟
    4- اگر فرض قرض در دو سوال قبلی وام بانکی باشد پاسخ چیست؟
    5- وامهایی که برای ساخت خانه گرفته ام و بازپرداخت آنها چند سال طول میکشد آیا به مبلغ باقیمانده سال خمسی من که کمتر از مبالغ وام است (در طول چند سال آینده) خمس تعلق میگیرد؟
    6- اگر به پس انداز سال خمسی فعلی برای پرداخت اقساط وام و یا قرض سال آینده خمسی نیاز داشته باشم آیا به این مبلغ پس انداز خمس تعلق میگیرد؟
    مثلا من 70 میلیون تومان در قالب 4 وام بانکی دریافت کرده ام برای ساخت مسکن. یک از این وامها تا پایان سال خمسی بعد تسویه میشود و دو تای آنها تا سه سال آینده و وام مسکن من تا 10 سال آینده. فرض مساله اینست که من برای سال آینده خمسی خود 30 میلیون باید قسط وامها و پرداخت قرض ها پرداخت کنم و درآمد تقریبی من در آن سال 20 میلیون است و الان در سال خمسی جاری 7 میلیون اضافه دارم. آیا با توجه به اینکه به این مبلغ برای پرداخت اقساط وام و پرداخت قرض خود در سال آینده خمسی نیاز دارم باید خمس آن را پرداخت کنم؟

بنده مقلد مرحوم حضرت آيت الله فاضل لنكراني هستم
    بسیار ممنون و متشکرم
    التماس دعا
    با سلام و عرض ادب

باید مرجع تقلید زنده هم داشته باشید تا تقلیدتان صحیح باشد.
    1. به پولی که قرض گرفته اید خمس تعلق نمی گیرد ولی وام درصورتی که تا سرسال خمسی مصرف نشود به مقدار اقساط پرداخت شده خمس دارد.
    2. اگر تا قبل از سال خمسی قرض را پرداخت نکرده و باقی ماندخمس دارد.
    3. باز هم همان حکم قبل را دارد به مقدار اقساط پرداخت شده و درصورتی که وام را مصرف نکرده باشید خمس دارد.
    4.بله اگر مصرف نشده و اقساطش پرداخت شده به همان مقدار خمس دارد.
    5.همانطور که بیان شد اگر تا سال خمسی اقساط را نپردازید به آنها خمس تعلق می گیرد البته برای اطلاع بیشتر و مصالحه با دفتر مرجع زنده خود تماس بگیرید.

آیه الله فاضل،توضیح المسائل،خمس

7. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری