اسلام ترکیه ای

تب‌های اولیه

64 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اسلام ترکیه ای

أعوذ بالله من الشّیطان الرّجیم

بسم الله الرّحمن الرّحیم

سلام علیکم و رحمة الله

روزی در یکی از سخنرانیهای شهید مطهری شنیدم که عالمی ربانی، در اوخر حکومت قاجاریه، پیشبینی کرده است که فرهنگ بی حجابی از طریق ترکیه وارد ایران خواهد شد. به هر حال دیری نپایید که کشف حجاب که پیش از آن توسط خاندان پهلوی اجرایی شده بود، توسط رضاشاه اجباری و به دست شاه بعدی، نهادینه شد.

امروزه هم شاهدیم که برخی شبکه های ماهواره ای، در حال نشر فرهنگ بی حجابی، از طریق پخش سریالهای ترکیه ای هستند. در این سریالها، ضمن تلاش برای نشان دادن بی حجابی دائمی زنان، و وجود روابط نامشروع بین دختران و پسران، در صحنه هایی، مسلمان بودن شخصیتهای فیلم را نیز، نشان می دهند.

نشر فرهنگ بی حجابی از طریق ترکیه، سه مزیت بر نشر آن از طریق فرهنگ غرب دارد:

اول اینکه وقتی جوانان ما فیلمهای غربی را می بینند، همیشه با این نگاه به آنها نگاه می کنند که دستداندرکاران فیلم، مسلمان نیستند و بر اساس فرهنگ دین گریز خودشان این سطح از برهنگی و روابط نامشروع را نشان می دهند. ولی وقتی در یک سریال ترکیه ای، دیده بشود که دختران مسلمان، هیچ حجابی به سر ندارند، و همسریابیشان از طریق روابط نامشروع است، موضوع برای جوانان مسلمان ایران، قابل قبولتر می نماید.

دوم اینکه فیلم و سریالهای ترکیه ای فاقد صحنه هایی به مستهجنی سریالها و فیلمهای غربی هستند، و لذا یک جمع خانوادگی که کودکی در آن است، نیز می تواند با خیال راحت پای آن بنشیند، و لذا مخاطبین بیشتری را جذب می کند.

سوم اینکه پایینتر بودن سطح فساد اخلاقی در فیلم و سریالهای ترکیه ای، نسبت به موارد مشابه غربی، می تواند جنبۀ مقدمه بودن داشته باشد، به این معنا که اگر کسی اهل حفظ شئون اسلامی باشد و ناگهان با فساد اخلاقی غربی روبرو شود، پذیرش آن برایش بسیار دشوار است، ولی از طریق این سریالها، ابتدا در قالب مسلمانی، فساد اخلاقی کمی ایجاد می شود تا شخص برای پذیرش میزان بیشتر آن، آمادگی پیدا کند. مثل اینکه وقتی بخواهند کسی را به مواد مخدر معتاد کنند، اگر ابتدائاً سیگار به دست او بدهند، راحتتر مواد مخدر را می پذیرد.

حال به بررسی ابعاد اسلام ترکیه ای می پردازیم:

1.ججاب مخصوص قبرستان است!

جالب است که در اکثر فیلم و سریالهای ترکیه ای که از شبکه های ماهواره ای پخش می شوند، در اکثریت قریب به اتفاق سکانسها، هیچ زن باحجابی را نمی توانیم ببینیم، ولی در صحنه هایی که بانوان وارد قبرستان می شوند، ناگهان همان خانمهای بی حجاب، حجاب به سر می کنند:

البته لازم به ذکر است که در همین فیلمها هم سعی می کنند حجاب ناقص باشد و به صورت کامل دیده نباشد، که در موارد بالا می بینیم، ولی جلوه های بی حجابی در قبرستان هم باید حفظ شوند:

2.روابط نامشروع خوب و روابط نامشروع بد!

کار جالب دیگری که این سریالها انجام می دهند، این است که هر چند روابط نامشروع و آزادانه بین زن و مرد را نشان می دهند، ولی سعی می کنند اینها به دو دستۀ خوب و بد تقسیم شوند. روابط نامشروع در این فیلمها وقتی بد هستند که رابطۀ نامشروع بین یک مرد و زن متأهل را شامل شود، که در این حالت سناریو سعی می کند، به شکلی ضمن زشت نشان دادن این عمل، عاقبت این کار را در طول داستان، بد و منفی نشان بدهد.

در مقابل، روابط نامشروع بین پسرها و دخترها، نشانگر عشقی پاک و انسانی است که اگر هر دو طرف وفاداری نشان بدهند، عاقبت خوشی را نیز در پی خواهد داشت.

این مسئله، مثال بسیار جالبی برای بحث مقدمه سازی، برای پذیرش فرهنگ غرب است، زیرا در فیلم و سریالهای غربی، یک فرد متأهل هم موظف نیست الزاماً به همسرش وفادار بماند و در صورت خیانت، صرفاً همسرش می تواند طلاق بگیرد، و بارها می بینیم که شخصیتهای مثبت فیلمهای غربی به همسرشان خیانت می کنند و در آخر فیلم هم بلایی به سرشان نمی آید!

سلام. منتظر اظهار نظر دوستان هستم.:Gol:

یکی از تلاشهای جالب تلویزیون و سینمای ترکیه، درست مثل تلویزیون و سینمای زمان شاه که البته آن هم اقتباسی ضعیف از ترکیه بود، این است که نشان بدهد که زنان بدکاره، آنقدرها هم بد نیستند! اکثراً بدهکار گردن کلفتهایی هستند که اگر برایشان پول جور نکنند، به شدت آنها را کتک خواهند زد! شخصیت هاجر در فاطماگل، و تعدادی از نقشهایی که خانم ف، در فیلمهای زمان شاه بازی می کند، دقیقاً به همین مسئله می پردازد: فواحشی که خواهان زندگی پاک و سالم هستند ولی نمی توانند!

تلاش اسلام ترکیه ای، برای مثبت کردن نگاه مردم به کسانی که نه فقط زناکار هستند بلکه از راه زناکاری، امرار معاش می کنند، خود بخشی از استراتژی به اصطلاح هنجارشکنی ایشان است.

بسم الله الرحمن الرحیم

احسنتم

بسیار عالی

شاید بتوان گفت: سه نوع ارائه اسلام در جهان اسلام وجود دارد:

یک نوع اسلام وهابیت است که نماد اصلیش خاندان سعودی است و امروز با خط مقدم داعش کار می کنند.

نوع دیگر اسلام، تصویری است که جمهوری اسلامی از اسلام ارائه می دهد و حزب الله لبنان و امثالش نیز امتداد همان است.

اسلام دیگری که در دنیا ارائه می شود، اسلام ترکیه و مالزی و امثال این کشورهاست.

در این نوع اسلامِ خیالی، که فرسنگ ها با اسلام فاصله دارد، هم می توان نوکر آمریکا بود و هم به توهم خودشان مسلمان؛ هم می توان آوازه خوان شد و هم یک روسری بالای سر داشت؛ هم می توان کاملا غربی زندگی کرد و هم مسلمان بود!!! هم مسلمان بود و هم جشنواره دختر شایسته مسلمان! راه اندازی و تأسیس و ترویج کرد. یعنی به شکل خلاصه التقاط و انحراف موذیانه و گاهی پیچیده و حساب شده.

و بنا بر بعض نظرات، غرب منحوس، به شدت دنبال ترویج این اسلام موهوم ترکیه و مالزی است تا مانع الگو شدن و ترویج اسلام شیعی جمهوری اسلامی شود؛ چرا که اسلام نوع اول، زیاد قابل ترویج نیست و خطر چندان عمیقی برای اسلام حقیقی نخواهد بود؛ کما این که در صدر اسلام و زمان وجود مقدس حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام، اسلام التقاطی که معاویه بانیش بود خطر اصلی بود و نه اسلام جاهلان منحرفی مثل خوارج.

و نکته پایانی این که مواظب باشیم که برخی افراد و جریان های سیاسی و فرهنگی، در حقیقت، خواسته و گاهی ناخواسته، امتداد اسلام ترکیه ای در کشورند. مواظب باشیم در دانمشان نیفتیم. ترویج نشوند و ....... .

التماس دعا

االهم عجل لولیک الفرج..............

واقعا آدم متاثر میشه که چقدر زود چقدر زود و حقیقتا چقدر زود بعضی از دختران و زنان این مملکت تحت تاثیر این سریال ها قرار میگیرن
کلا چشم و هم چشمی تو این مملکت غوغا میکنه
پوشش خانم ها هرروز داره بدتر میشه دیگه خبری از اون حجب و حیای قدیم نیست متاسفانه
و این مسائل روی همچیز تاثیر میذاره
از بالا رفتن سن ازدواج بگیرید
افزایش طلاق
افزایش پرونده های اخلاقی در دادگاه ها
پایین بودن سطح علمی دانشجویان و در نتیجه کند بودن پیشرفت علمی کشور
بد اخلاقی در خوانواده خصوصا با پدر و مادر
و..........اگه بخام ردیف کنم صدها خط میشه
خدا عاقبت هممون رو ختم به خیر کنه

یه شبکه تلویزیونی ترکیه هست a9 tv اون واقعا دیگه نمادی از اسلام ترکیه ای هست.شبکه به ظاهر تبلیغ اسلام میکنه ولی ... راجبه اونم مطلب بزارین لطفا.

mohsen1990;678382 نوشت:
یه شبکه تلویزیونی ترکیه هست a9 tv اون واقعا دیگه نمادی از اسلام ترکیه ای هست.شبکه به ظاهر تبلیغ اسلام میکنه ولی ... راجبه اونم مطلب بزارین لطفا.

با سلام. بنده در مورد عملکرد این شبکه اطلاعی ندارم. لطفاً شما اگر اطلاعاتی دارید، ارائه بفرمایید.

tazkie;678648 نوشت:
با سلام. بنده در مورد عملکرد این شبکه اطلاعی ندارم. لطفاً شما اگر اطلاعاتی دارید، ارائه بفرمایید.

تو گوگل سرچ کنین:هارون یحیی(یا اسم دیگرش عدنان اوکتار) که صاحب شبکه هست.همه چیزو در موردش میگه. http://weblog24.com/weblog/iturkmen/799581 اینجا هم یه چیزایی هست.

اگر یادتون باشه چند سال پیش در ترکیه دیسکویی ایجاد شده بود که در اون زنها با حجاب می رقصیدن و کاریکاتور ذیل نیز برای نقد این مسئله کشیده شد:

به نظر من یکی از دلایلی که اسلام ترکیه ای رواج پیدا می کند این است که این اسلام کارها را راحت کرده و محدودیت ها رابرمی دارد.دراین اسلام انسان می تواند مسلمون باشد مشروب هم بخورد.نماز بخواند رقص و اختلاط با نامحرمان هم داشته باشد. در قرآن داریم ((بل الانسان یرید لیفجر امامه)) یعنی انسان محدودیت گریز است. بعضی از مردم می خواهند مسلمون باشند و هرکاری هم دلشون می خواد انجام بدهند. این فقط در مورد اسلام ترکیه ای هم نیست. دربعضی از برداشت های غلط از اسلام شیعی هم این را می بینیم. طرف فکر می کند هر جنایتی کرد اهمیتی ندارد می رود توی مجلس امام حسین یک اشکی می ریزد و تمام گناهانش دود می شوند.یا یکی از اون روایاتی که در مفاتیح الجنان است را می خواند و عمل می کند و تمام گناهانش پاک می شود.درست است که اسلام ترکیه ای خطر بزرگی است اما به نظر من خطر این نوع شیعه گری هم کم از اسلام ترکیه ای نیست. بگذارید یک خاطره ای برایتان تعریف کنم. درشهر ما مادر بزرگ من در یک محله ای زندگی می کنند که پراست از دزد و قاچاقچی و مشروب خوار و چاقوکش. سالی حداقل 10 تا جوان ناکام دراین محله در اثر نزاع ها و... از بین می روند. ایام محرم در مرکز شهر ما یک جایی است که مردم جمع می شوند و از آنجا هیئت های عزاداری عبور می کنند. هیئت محله مادربزرگ ما هم از اونجا رد شد. خیلی هم بزرگ بود. پدر من به من نشان می داد ومی گفت :اون مرده رو می بینی این طور خالصانه برای امام حسین زنجیر می زند این موادفروش است. هیئت ها هرکدام برای مدت زمان کمی در اون مکان می نشینند و مداح شروع می کند به روضه خوانی. این مداحه شروع کرد به روضه خوانی و می گفت:((پارسال دو تن از جوان های محله ما فوت کرده اند. برادریکی شان در خواب دیده بودشان و دیده بود که این ها در یک جای خوبی هستند. ازشون پرسید چگونه به این جا رسیده اید. اون هم تعریف کردند که روزی ما رفته بودیم مشروب خوری و بعد از اون که خوردیم و مست شدیم زنگ زدیم به یکی از رفقا(ببینید داستان چقدر تصنعی است)که با او کار داشتیم. او آدرس جایی را به ما دادکه بیاییم اونجا.رفتیم و دیدیم مجلس حضرت زهرا(س) بود. من که رفتم داخل تارفیقم را پیدا کنم پام خورد به یک استکانی و دیدم استکان وسط است آن را برداشتم و گذاشتم کنار.بعد از آن وقتی آمدم این طرف دیدم حضرت زهرا به خاطر این کارشفاعت منو کرده است و تمام گناهان من پاک شده است))همچین با شور و حرارت هم تعریف می کرد. مردم هم گریه می کردند. اگر من با گوش خودم نشنیده بودم باورم نمی شد چی شنیده ام. شما نگاه کنید به جامعه شیعه ما. مصرف گرایی و مصرف پرستی خیلی زیاد شده است. نشده. چشم و هم چشمی زیاد شده است. نشده. این پست من تذکری است که حواسمان باشد که شیعه یهودی خطرش از اسلام ترکیه ای کمتر نیست.

tazkie;675035 نوشت:

مطالبتون واقعا عالی بود. هم از مطالب شما و هم از مطالب دوستان استفاده کردم. ولی ای کاش این مطالب رو ادامه میدادید چون واقعا یکی از بحث های ضروری تو ایرانه مخصوصا مخصوصا قسمت آذربایجان(استانهای ترک ایران).
الآن به شدت مسافرت به کشور ترکیه بیشتر شده. مردم حتی سالی چندبار به ترکیه میرن چون واقعا خرج زیادی نداره و اجناسشون ارزونتر از ایرانه و هم با کیفیتر و ترکیه پولی برای ویزا هم نمیکیره. تو این مسافرتها انتقال بسیاری از فرهنگهای ترکیه به ایران میشه. و این آسیب خیلی خیلی جدی ایه. و بیشتر افرادی که به ترکیه میرن و میان مجذوب اونها میشن. و حتی خیلی اتفاق میفته که بچه های استانهای ترک از بس به کارتونها ی جذاب ترکیه نگاه میکنن که لهجه و نوع رفتارشون به شکل ترکیه ایی های به ظاهر مسلمان شده. این رو دقت داشته باشید که واقعا مردم ترک قشر عظیمی از ایران رو تشکیل میدن و عوض شدن فرهنگ اونها مسلما به فرهنگ همه ی جامعه تاثیرش رو خواهد گذاشت. شاید الآن تاثیرش ملموس نباشه ولی بعد از چند سال چوبش رو خواهیم خورد.

لطفا هر یک از دوستانی که اطلاعاتی دارن و یا میتونن تحقیقی کنن مطالبشون رو اینجا بذارن تا ما هم استفاده کنیم. ان شاالله در حد توان اگه مطلبی پیدا کنم حتما میذارم.

درود
واقعا نمیفهمم ملت چرا به این سریال های بی محتوا گرایش دارن؟
به نظرم دلیلش صدا و سیما ی میلی هستش ولی خب بازم سواله که چرا یه مشت سریال بی محتوای ترکی؟
خیلی بهتر بود اگه به سریال های بهتر(برای مثال آمریکایی،کانادایی و ...) میرفتن حداقل یه چیز مفید تر از این سریال های مسخره بودش
ملت میشینن هزار قسمت یه سریال رو توی سه سال میبینن غافل از اینکه میتونن وقتشون رو صرف یه چیز بهتر کنن

amirabdi;713252 نوشت:
درود
به نظرم دلیلش صدا و سیما ی میلی هستش ولی خب بازم سواله که چرا یه مشت سریال بی محتوای ترکی؟
خیلی بهتر بود اگه به سریال های بهتر(برای مثال آمریکایی،کانادایی و ...) میرفتن حداقل یه چیز مفید تر از این سریال های مسخره بودش
ملت میشینن هزار قسمت یه سریال رو توی سه سال میبینن غافل از اینکه میتونن وقتشون رو صرف یه چیز بهتر کنن

سلام
دقیقاً نکته در همین پرسش قرار داره
چرا سریال های ترکیه ای؟ چرا خانواده های ایرانی به این سریال ها گرایش دارن؟

من با تمام صحبت هایی که دوستان گفتن موافقم. اما خوبه از این زاویه هم به موضوع نگاه کنیم که خود ما هم بد عمل کردیم
هم دیر عمل کردیم و هم ضعیف! بارها گفتم باز هم میگم ، ما هنوز وقتی میخوایم چادر رو تبلیغ کنیم این کار رو میکنیم:

یه خانم چادری که داره راه میره و دو تا دست که دارن چادر رو از سرش میکشن و روی بازوی دو تا دست پرچم آمریکا رو میکشیم!!!!!

بابا این کاریکاتوره! کاریکاتور کارش اینه که یک موضوع رو جمع کنه در قالب یک تصویر و همراه با طنز اون رو ارائه بده به مخاطب
اما فرهنگ سازی برای حجاب خیلی ابعاد بزرگتری داره و نمیشه با دو تا عکس و دو تا پوستر اون رو جا انداخت!

همین سریال های ترکی ، آیا اومدن تصویر نشون بدن؟ اومدن سخنرانی کنن؟ نه ، هیچکدوم
حتی در طول سریال تقریباً هیچ نوع اشاره ای به حجاب نمیشه!!!! نه اسمش میاد نه درموردش مطلبی عنوان میشه!
اما به بهترین شکل ، اثر مخرب خودش رو میذاره

[SPOILER]وقتی یکی مثل دکتر عباسی میاد میگه تاثیر سینما و تلویزیون از 1000 تا کتاب و سخنرانی بیشتره ، بهش میگن تو توهم توطئه داری!!!
خب این هم نتیجه ش![/SPOILER]

amirabdi;713252 نوشت:
درود

شما بیشتر دوست داری فیلم فارسی تماشا کنی یا فیلمی با زبان انگلیسی و فرانسوی؟
مسلما فارسی چون زبان شما فارسیه. مردم ترک نشین ایران هم بیشتر دوست دارن فیلمهایی با زبان ترکی تماشا کنن هم به فرهنگشون نزدیکتره و هم اصطلاحاتی که به کار میبرن رو بهتر میفهمن و براشون شیرینی های خاص خودش رو داره. و الّا یه ایرانی ایی که اهل استانهای فارس نشینِ ایرانه و هیچی از زبان ترکی نمیفهمه که نمیشینه به فیلمهای ترکیه نگاه کنه. بیشتر مخاطبین این فیلمها مردم استانهای ترک نشینن و خطرش رو تو تایپک قبلی گوشزد کردم.

tazkie;673507 نوشت:
نشر فرهنگ بی حجابی از طریق ترکیه، سه مزیت بر نشر آن از طریق فرهنگ غرب دارد:

اول اینکه وقتی جوانان ما فیلمهای غربی را می بینند، همیشه با این نگاه به آنها نگاه می کنند که دستداندرکاران فیلم، مسلمان نیستند و بر اساس فرهنگ دین گریز خودشان این سطح از برهنگی و روابط نامشروع را نشان می دهند. ولی وقتی در یک سریال ترکیه ای، دیده بشود که دختران مسلمان، هیچ حجابی به سر ندارند، و همسریابیشان از طریق روابط نامشروع است، موضوع برای جوانان مسلمان ایران، قابل قبولتر می نماید.

دوم اینکه فیلم و سریالهای ترکیه ای فاقد صحنه هایی به مستهجنی سریالها و فیلمهای غربی هستند، و لذا یک جمع خانوادگی که کودکی در آن است، نیز می تواند با خیال راحت پای آن بنشیند، و لذا مخاطبین بیشتری را جذب می کند.

سوم اینکه پایینتر بودن سطح فساد اخلاقی در فیلم و سریالهای ترکیه ای، نسبت به موارد مشابه غربی، می تواند جنبۀ مقدمه بودن داشته باشد، به این معنا که اگر کسی اهل حفظ شئون اسلامی باشد و ناگهان با فساد اخلاقی غربی روبرو شود، پذیرش آن برایش بسیار دشوار است، ولی از طریق این سریالها، ابتدا در قالب مسلمانی، فساد اخلاقی کمی ایجاد می شود تا شخص برای پذیرش میزان بیشتر آن، آمادگی پیدا کند. مثل اینکه وقتی بخواهند کسی را به مواد مخدر معتاد کنند، اگر ابتدائاً سیگار به دست او بدهند، راحتتر مواد مخدر را می پذیرد.

ماهواره شهوت آدمو زیاد میکنه..به خصوص پسرایی که شرایط ازدواج ندارن...هر کی بگه من جنبه دارم دروغ میگه...خیلی معذرت میخوام جدیدا تو تبلیغاتشون تبلیغ یه چیزیو میکنن که کراهت دارم بگم...

این سریال ها بین زنان خانه دار بیشتر رواج داره!
حوصلش سرمیره! ی سرگرمی مناسب واسش ایجاد کنید!

ضمن این که سریال های ترکیه ای عاشقانس و این عاشقانه بودنش با فیلم هندی بدرد نخور فرق میکنه واس ههمین عشقو احساسی بودنش طالب زیادی داره.......

فامیلی داریم 8 ساله صدا سیما نگه نمیکنه!
یعنی اصلا آنتن تلویزیون ایران تو خونه اینا 8 سالی هست نیومده.....و فرزند 6 سالشون شبکه های خوده ایران رو نمیشناسه:Khandidan!:
و اومده بودن خونه ما میگفت بابا این شبکه تازه اومده فرکانسشو بگیر:Khandidan!:
خب ی دلیلی هست دیگه؟این اقا لذت نمیبره با فیلم های ایرانی! داره میره سمت فیلم های دیگه!
خب این لذت داره میبره از اون فیلما! منو شما هم کاری نمیتونیم کنیم!چون واقعا سرگرم کننده ولذت بخشه براش.....

یکی از شکایت ها اصلاً همینه که چرا صدا و سیما هر چی که می بینه جالبه ، بدون ملاحضهء ابعاد و منظور ، دوبله و پخش میکنه
الان که دیگه خیلی از فیلم ها رو دارن دوبله میکنن!

ایراد وارد به صدا و سیما این نیست که چرا نمیره فیلمای خارجی رو دوبله کنه و بذاره
ایراد اینه که چرا فیلم ، کارتون ، بازی و برنامه های با استاندارد جهانی ، اما با محتوای ایرانی اسلامی تولید نمیکنه

نقل قول:

ایراد اینه که چرا فیلم ، کارتون ، بازی و برنامه های با استاندارد جهانی ، اما با محتوای ایرانی اسلامی تولید نمیکنه

خوب اینکه معلومه چرا
بودجه ی کم،داستان کلیشه،کارگردان و فیلمنامه نویس با تفکر قدیمی و ...
نقل قول:
یکی از شکایت ها اصلاً همینه که چرا صدا و سیما هر چی که می بینه جالبه ، بدون ملاحضهء ابعاد و منظور ، دوبله و پخش میکنه
الان که دیگه خیلی از فیلم ها رو دارن دوبله میکنن!

برای همین هم هست که گفتم صدا و سیما مون شده میلی
یه ذره نظارت روی سانسور و دوبله داشته باشن خیلی راحت میتونه برنامه های خوبی تحویل ملت بده

amirabdi;713513 نوشت:
خوب اینکه معلومه چرا
بودجه ی کم،داستان کلیشه،کارگردان و فیلمنامه نویس با تفکر قدیمی و ...

amirabdi;713513 نوشت:
برای همین هم هست که گفتم صدا و سیما مون شده میلی
یه ذره نظارت روی سانسور و دوبله داشته باشن خیلی راحت میتونه برنامه های خوبی تحویل ملت بده

بخش اول رو جوری فرمودید انگار دیگه کاریش نمیشه کرد
اما مورد دوم رو انتظار اصلاح دارید
(البته با شما مخالفم ولی فعلاً کاری به این مخالفت ندارم)
چرا همین انتظار اصلاح رو توی مورد اول ندارید؟

ممنون از مطالب خوب و موضوع خوب شروع کننده تاپیک.

واقعا مطلبی هست که منم خیلی رنج میده این موضوع.
چند نفری تو اطرافیان و فامیل نزدیکمون هستن که این سریالها رو با شور و اشتیاق شدیدی دنبال میکنن که بیشترشون (99 درصد) هم خانم هستن !! یه بار منم خیلی کنجکاو شدم بدونم چه خبره، نشستم چند قسمتی از دو تا از این سریالای ترکیه ای رو دیدم. دیدم یعنی راحت 90 درصد موضوع و سوژه هر دوتاشون خیانت زن و شوهر به همدیگه در انواع مختلف، روابط نامشروع بین زن و مرد نامحرم و.... هست!!! یعنی داستان 4-5 خانواده وزن و شوهر بود که هر کدوم به نوعی درگیر این مسائل بودن!!!

از اون فامیلمون پرسیدم آخه کجای این سریال واست جذابه؟؟ این که کلا موضوعش خیانت و طلاق و از این حرفاس!!! گفت: میخوام تجربه م زیاد بشه!!!!

والا 100 رحمت به سریالهای آمریکایی!! البته بعضیاشون ، نه همه شون!! بخصوص سریالهایی که برای پخش در خود آمریکا، ساخته میشن.

چند هفته ایه یه سریال آمریکایی میبینم که موضوعش چندان ربطی به موضوع خانواده و... نداره ولی قهرمان و شخصیت اصلی در تمام طول سریال به فکر خانواده شه و تو چندین موقعیت مهم سریال به این موضوع اشاره میکنه و میگه که همه چیز من خانوده و زن و بچه م هستن و تمامی این مشکلاتی که تحمل میکنم بخاطر اوناس. و از طرفی یکی از نزدیکانش که آدم بی بندوباری هست همیشه در سریال با مشکلات مختلفی روبرو میشه و ازش یه عنوان چهره ای بد تو سریال نشون داده میشه. البته این چیزا به این واضحی و تابلویی که گفتم تو سریال گنجانده نشده که باعث بشه مخاطب سریال رو پَس بزنه. ولی خب این مطلب رو کاملاً میرسونه.

دوستان لطفا در راستای مطالبی که تو ابتدای این قسمت آوردند مطلب ذکر کنیم و بحث رو به بحثهای بی فایده و انتقادهای بی فایده نکشیم. لطفا بیاییم در مورد این خطرات و فرهنگهای مخالف اسلامی که از طریق رسانه های ترکیه به ایران وارد میشه صحبت کنیم. بنده از وقتی مطالب اولیِ این قسمت رو خوندم فکرم بهش مشغوله و واقعا احساس می کنم که بعد از مدت اندکی ضربه ی سنگینی از این قسمت خواهیم خورد. بنده هم دارم در مورد این مسائل فکر میکنم ان شاالله مطالبی رو بعدا می ذارم. و اگه شما هم در این راستا مطلب بذارید ما هم ازش استفاده می کنیم. خواهشا...

م.ح.;713528 نوشت:
دوستان لطفا در راستای مطالبی که تو ابتدای این قسمت آوردند مطلب ذکر کنیم و بحث رو به بحثهای بی فایده و انتقادهای بی فایده نکشیم. لطفا بیاییم در مورد این خطرات و فرهنگهای مخالف اسلامی که از طریق رسانه های ترکیه به ایران وارد میشه صحبت کنیم. بنده از وقتی مطالب اولیِ این قسمت رو خوندم فکرم بهش مشغوله و واقعا احساس می کنم که بعد از مدت اندکی ضربه ی سنگینی از این قسمت خواهیم خورد. بنده هم دارم در مورد این مسائل فکر میکنم ان شاالله مطالبی رو بعدا می ذارم. و اگه شما هم در این راستا مطلب بذارید ما هم ازش استفاده می کنیم. خواهشا...
ولی برادر عزیزم ، صحبت ما هم بی ارتباط به موضوع نیست. اتفاقاً بررسی ریشهء موضوع خیلی مهمتره تا بررسی سطحی خود موضوع

باور کن اگر بخوام از ریز تا درشت اکثر سریال ها و فیلم ها رو ، از ترکیه ای بگیر تا آمریکایی بیرون میکشم
اما تا زمانی که جایگزین مناسب نداشته باشیم و فیلتر ذخنی قرار نداده باشیم ، این موضوع به تنهایی مشکل رو حل نمیکنه

Reza-D;713538 نوشت:
ولی برادر عزیزم ، صحبت ما هم بی ارتباط به موضوع نیست. اتفاقاً بررسی ریشهء موضوع خیلی مهمتره تا بررسی سطحی خود موضوع

باور کن اگر بخوام از ریز تا درشت اکثر سریال ها و فیلم ها رو ، از ترکیه ای بگیر تا آمریکایی بیرون میکشم
اما تا زمانی که جایگزین مناسب نداشته باشیم و فیلتر ذخنی قرار نداده باشیم ، این موضوع به تنهایی مشکل رو حل نمیکنه

حالا شما فرض کنید که مسئولین صدا و سیمای ایران همه خوابن. حالا پیشنهادتون چیه؟
مسئولین تا اقدامی بخوان انجام بدن اونها به اهدافشون رسیدن. احساس میکنم این خطر اونقدر مهمه که حتما و حتما باید به ملت با حرفهای دقیق و ریشه ایی توضیح داده بشه. و مردم نسبت به اهداف اونها پی ببرن. به همین دلیل میگم زیاد مباحث سطحی رو پیش نکشید. مثلا حرفهایی که تو ابتدا ذکر شده خیلی خوبن و می تونن مبنای تحقیقات ما باشن و تو همون راستا حرفهامون رو ادامه بدیم.

م.ح.;713544 نوشت:
حالا شما فرض کن که مسئولین صدا و سیمای ایران همه خوابن. حالا پیشنهادتون چیه؟
مسئولین تا اقدامی بخوان انجام بدن اونها به اهدافشون رسیدن. احساس میکنم این خطر اونقدر مهمه که حتما و حتما باید به ملت با حرفهای دقیق و ریشه ایی توضیح داده بشه. و مردم نسبت به اهداف اونها پی ببرن. به همین دلیل میگم زیاد مباحث سطحی رو پیش نکشید. مثلا حرفهایی که تو ابتدا ذکر شده خیلی خوبن و می تونن مبنای تحقیقات ما باشن و تو همون راستا حرفهامون رو ادامه بدیم.

نظر من اینه که با صحبت تو چنین سایت هایی ، گر چه میتونیم به یک سری مبانی برسیم ، اما اگر قراره مثل خیلی دیگه از مباحث ، اینجا هی برای هم حرف بزنیم و هی به هم احسنت و آفرین بگیم ، هیچ نتیجه ای نمی گیریم

باید هر کسی که میتونه در گروهی که خودش اونجا حاضر هست (مسجد ، بسیج ، دانشگاه ، حوزه ، تشکل های مردمی ، نهاد اجتماعی و......) این مبانی رو نشر بده و روی اونها کار کنه تا بصورت گروهی به جامعه تزریق بشه. اگر اینطور باشه ، اون موقع جا داره درمورد این مبانی صحبت کنیم و راهکار ارائه بدیم. در غیر این صورت ، خیر!

Reza-D;713547 نوشت:
نظر من اینه که با صحبت تو چنین سایت هایی ، گر چه میتونیم به یک سری مبانی برسیم ، اما اگر قراره مثل خیلی دیگه از مباحث ، اینجا هی برای هم حرف بزنیم و هی به هم احسنت و آفرین بگیم ، هیچ نتیجه ای نمی گیریم

باید هر کسی که میتونه در گروهی که خودش اونجا حاضر هست (مسجد ، بسیج ، دانشگاه ، حوزه ، تشکل های مردمی ، نهاد اجتماعی و......) این مبانی رو نشر بده و روی اونها کار کنه تا بصورت گروهی به جامعه تزریق بشه. اگر اینطور باشه ، اون موقع جا داره درمورد این مبانی صحبت کنیم و راهکار ارائه بدیم. در غیر این صورت ، خیر!

ولی امروزه اینطوریا هم که میگید نیست. اگه ما یه تحقیق خیلی درست و حسابی ایی رو با هم انجام بدیم و با یه متن بسیار ساده و روان و کوبنده مطالب رو به صورت خلاصه بنویسیم به راحتی میشه ابن مطلب رو از طریق شبکه های اجتماعی به تمام مردم ایران رسوند. چرا از شبکه های اجتماعی ما بچه مذهبی ها استفاده نکنیم؟ چرا وقتی شبکه های به این عظیمی وجود داره فقط اجازه بدیم مطالب غیر دینی رواج پیدا کنه.ما هم میتونیم حرفمون رو به همه ی مردم به صورت متقن بگیم. هر یک از ماها (دانشجو، طلبه و...) تو بیشتر نقاط ایران رفیق داریم و اگه مطلبمون رو به اونها بفرستیم تو مدت خیلی کمی میشه همه ی ملت رو آگاه کرد.
ولی اگه بیاییم فقط از صدا و سیما و مصداق های جزئی صحبت کنیم مطمئنا بیشتره حرفهامون نفع خاصی رو نخواهد داشت. چون بیشتر کسایی که تو این سایتهای مذهبی وارد میشن مذهبین و زیاد اهلِ این فیلمها نیستن. مشکلی که ماها داریم (یکیش خودمم) همیشه منتظریم که گناهکارها بیان سراغمون هیچ وقت به این توجه نمی کنیم که ما هم وظیفه داریم بریم دنبال گناهکارها و اونها رو به راه راست بیاریم (البته باید خودمون اونقدر رو خودمون کار کنیم که وقتی دنبال گناهکار میریم خودمون هم یکی مثل اونها نشیم).

البته همه فیلمهای خارجی هم بد نیست درسته فیلم تبلیغاتی و ابگوشتی زیاد داره ولی بعضی از فیلمها هم محتوایی کار شده و تاریخی !من همیشه موندم چرا تو ایران فیلمهای تاریخی کم ساخته میشه در مورد معصومین و یا حتی علمای دینی که کمک زیاد به اسلام کردن ولی الان خیلی ناشناخته هستن؟؟؟؟؟

ولی کلا انسان های جو گیری هستیم.......

مثلا سریالی ترکیه ای داره تو کشور ترکیه همزمان پخش مشه!
پا میشیم میگیم اینو ساختن ایرانیارو خیانت ترویج بدن!
خب تو ترکیه هم ک ترویج داده میشه با این کار!
کلا جو زیادی میدیم به قضایا........
اون فیلم بد آموزی داره واسه ما!ول
ی نه که یارو هدفش این باشه فقط مارو ترویج خیانت کنه!

خب نمیدونم یه جور دقیقتر و علمی تر یعنی نمیشه کارشناسی تر باشه و با دقت بیشتر؟؟؟؟؟

م.ح.;713567 نوشت:
ولی امروزه اینطوریا هم که میگید نیست. اگه ما یه تحقیق خیلی درست و حسابی ایی رو با هم انجام بدیم و با یه متن بسیار ساده و روان و کوبنده مطالب رو به صورت خلاصه بنویسیم به راحتی میشه ابن مطلب رو از طریق شبکه های اجتماعی به تمام مردم ایران رسوند. چرا از شبکه های اجتماعی ما بچه مذهبی ها استفاده نکنیم؟ چرا وقتی شبکه های به این عظیمی وجود داره فقط اجازه بدیم مطالب غیر دینی رواج پیدا کنه.ما هم میتونیم حرفمون رو به همه ی مردم به صورت متقن بگیم. هر یک از ماها (دانشجو، طلبه و...) تو بیشتر نقاط ایران رفیق داریم و اگه مطلبمون رو به اونها بفرستیم تو مدت خیلی کمی میشه همه ی ملت رو آگاه کرد.
ولی اگه بیاییم فقط از صدا و سیما و مصداق های جزئی صحبت کنیم مطمئنا بیشتره حرفهامون نفع خاصی رو نخواهد داشت. چون بیشتر کسایی که تو این سایتهای مذهبی وارد میشن مذهبین و زیاد اهلِ این فیلمها نیستن. مشکلی که ماها داریم (یکیش خودمم) همیشه منتظریم که گناهکارها بیان سراغمون هیچ وقت به این توجه نمی کنیم که ما هم وظیفه داریم بریم دنبال گناهکارها و اونها رو به راه راست بیاریم (البته باید خودمون اونقدر رو خودمون کار کنیم که وقتی دنبال گناهکار میریم خودمون هم یکی مثل اونها نشیم).

داداش منم نگفتم بده یا خوبه. گفتم اگر اینطور باشه که فقط حرف بزنیم بده
عرض من هم همین بود که اگر واقعاً میتونیم عمل کنیم (و نه فقط حرف) ، به قول دوستمون که اسمش یادم رفته: علی علی....

monji-sec;713572 نوشت:

چیزی که دارن انجام میدن ترویج میشه؟!

ترویج گناه جایی معنا داره که اون گناه نباشه یا کمرنگ باشه. جایی که اون گناه قبحش شکسته شده ، دیگه ترویج معنا نداره

monji-sec;713572 نوشت:
نه که یارو هدفش این باشه فقط مارو ترویج خیانت کنه!

اگر این سریال توی خود ترکیه بود حق با شما بود

اما وقتی که:

1 - سریال داره برای ایرانی ها پخش میشه ، اون هم از طریق ماهواره ، نه فروش به کشور ایران
2 - داره به زبان ایرانی ترجمه میشه. اون هم نه زیرنویس ، بلکه دوبله میشه
3 - صاحبان شبکه ها اکثراً بی ربط هستن به هر دو کشور. مثل رابرت مورداک صهیونیسم

اون موقع دیگه نمیشه گفت که صرفاً دارن همینجوری یه سریالی با اعتقادات خودشون پخش میکنن

رهاورد;713568 نوشت:
البته همه فیلمهای خارجی هم بد نیست
کاملاً موافقم. البته فقط از یک جنبه
خارجی ها با یک دید که جناب "منجی" هم اشاره ای کردن ، دارن عقاید خودشون رو به خورد ما میدن
خب باید بهشون گفت آفرین که در راه غلط خودتون اینقدر استادانه عمل میکنید!

اونها فیلم "تک تیر انداز" رو میسازن و از یه قاتل! ، قهرمان ملی میسازن
ما هم "جدایی نادر از سیمین" میسازیم و ایران رو به گند میکشیم تا بهمون اسکار بدن!

رهاورد;713568 نوشت:
چرا تو ایران فیلمهای تاریخی کم ساخته میشه در مورد معصومین و یا حتی علمای دینی که کمک زیاد به اسلام کردن ولی الان خیلی ناشناخته هستن؟

دو نکته در این فرمایش شما هست:

1 - اصل حرفی که گفتید. یعنی اینکه چرا فیلم های تاریخی خوب اونطور که باید و شاید ساخته نشده
البته کارهای خوبی هم شده. مثل سریال امام علی(ع) و مختارنامه. اما همچنان جای کار هست

2 - اشتباهی که خیلی ها میکنن اینه که فکر میکنن فیلم دینی ساختن ، یعنی ساختن فیلم درمورد یک شخصیت دینی
این کاملاً اشتباست. سینمای دینی باید موضوع دینی داشته باشه. اون چیزی که الان در صحبت شما بود ، همونطور که شما هم گفتید ، سینمای تاریخی هست ، نه دینی

یک نمونهء بارز از سینمای دینی بسیار عالی در هالیوود ، فیلم "کتاب الهی" هست
انشاالله حتماً در یک فرصت مناسب درمورد این فیلم میگم که ببینیم اونها کجا هستن و ما کجا

Reza-D;713594 نوشت:
چیزی که دارن انجام میدن ترویج میشه؟!

ترویج گناه جایی معنا داره که اون گناه نباشه یا کمرنگ باشه. جایی که اون گناه قبحش شکسته شده ، دیگه ترویج معنا نداره

اگر این سریال توی خود ترکیه بود حق با شما بود

اما وقتی که:
1 - سریال داره برای ایرانی ها پخش میشه ، اون هم از طریق ماهواره ، نه فروش به کشور ایران
2 - داره به زبان ایرانی ترجمه میشه. اون هم نه زیرنویس ، بلکه دوبله میشه
3 - صاحبان شبکه ها اکثراً بی ربط هستن به هر دو کشور. مثل رابرت مورداک صهیونیسم

اون موقع دیگه نمیشه گفت که صرفاً دارن همینجوری یه سریالی با اعتقادات خودشون پخش میکنن

داداشم!
90 درصد سریال های ترکیه ای توی خود ترکیه پخش شده!سپس دوبله کردن به فارسی!
سلطان سلیمان!
عشق ممنوع!
عمر گل لاله!
کمی سرچ کن!
مخاطبای ترکیه از نظراتشونو بخون........

monji-sec;713572 نوشت:
ولی کلا انسان های جو گیری هستیم.......

مثلا سریالی ترکیه ای داره تو کشور ترکیه همزمان پخش مشه!
پا میشیم میگیم اینو ساختن ایرانیارو خیانت ترویج بدن!
کلا جو زیادی میدیم به قضایا........
اون فیلم بد آموزی داره واسه ما!ول
ی نه که یارو هدفش این باشه فقط مارو ترویج خیانت کنه!

با سلام. شما اگر پست اوّل رو میخوندی چنین برداشتهایی نمی کردی، بدبختانه ما یک سری ایده توی سرمون داریم، فقط میخوایم همونا رو بدون فکر تکرار کنیم. در پستهای ابتدایی هم تأکید کردیم که در فرهنگ اسلام ترکیه ای زنا فقط بد هست که فرد متأهل باشه، و اینو اونها توی فیلمهاشون رعایت میکنن و کسانی که از این امر عدول کنن، توی فیلم و سریالهاشون بیچاره میشن، مثل سریال عشق ممنوع، ولی سایر روابط نامشروع در اونها آزاده، این چیزیه که توی ترکیه مرسومه ولی وقتی به ایران میاد، در واقع بی اخلاقی اونها به ما منتقل میشه. کسی نگفته اونها سریالشونو برای بدآموزی به ایرانیا ساختن، این ساخته و پرداختۀ ذهن شماست، همینکه یک کشور سریالش توی کشور دیگه پخش بشه، داره فرهنگش رو به شکلی برای مردم اون کشور به نمایش میذاره.

monji-sec;713369 نوشت:
این سریال ها بین زنان خانه دار بیشتر رواج داره!
حوصلش سرمیره! ی سرگرمی مناسب واسش ایجاد کنید!

ضمن این که سریال های ترکیه ای عاشقانس و این عاشقانه بودنش با فیلم هندی بدرد نخور فرق میکنه واس ههمین عشقو احساسی بودنش طالب زیادی داره.......

فامیلی داریم 8 ساله صدا سیما نگه نمیکنه!
یعنی اصلا آنتن تلویزیون ایران تو خونه اینا 8 سالی هست نیومده.....و فرزند 6 سالشون شبکه های خوده ایران رو نمیشناسه:Khandidan!:
و اومده بودن خونه ما میگفت بابا این شبکه تازه اومده فرکانسشو بگیر:Khandidan!:
خب ی دلیلی هست دیگه؟این اقا لذت نمیبره با فیلم های ایرانی! داره میره سمت فیلم های دیگه!
خب این لذت داره میبره از اون فیلما! منو شما هم کاری نمیتونیم کنیم!چون واقعا سرگرم کننده ولذت بخشه براش.....

این مباحث ربطی به بحث اسلام ترکیه ای ندارن.

با سلام دوباره، پیش از ادامه بحث، نکات ذیل را به صورت خلاصه ای از مباحث ذکر شده تا اینجای کار، مطرح می کنم:

1.فساد اخلاقی از نوع ترکیه ای، به دلیل نزدیکی مذهبی و فساد کمتر نسبت به فساد اخلاقی غربی، بیشتر و بهتر برای خانواده های ایرانی قابل نمایش است.

2.در اسلام ترکیه ای، در اکثر موارد حجاب را در مجالس ختم یا در قبرستانها شاهدیم، و این شاید تلقین این باشد که حجاب به درد انسانهای سرزنده و شاد نمی خورد.

3.روابط نامشروع در اسلام ترکیه ای، دو دسته هستند، خوبها که بین افراد مجرد برقرار می شوند و بدها که بین افراد متأهل برقرار می شوند. جالب این است که اسلام ترکیه ای، سعی دارد عاقبت نوع دوم را منفی و سیاه نشان بدهد و نوع اوّل را به عنوان روال طبیعی ازدواج مطرح نماید.

4.در اسلام ترکیه ای، همانند سینمای زمان شاه، دفاع جالبی از فواحش می شود، و سعی می شود، فواحشی به مخاطب معرفی شوند که قلباً دوست ندارند فحشا کنند ولی به دلیل بدهکاری به یک عده باجگیر وادار به این کار می شوند!

با اجازه ، نکاتی به دو بخش از فرمایش شما اضافه میکنم

tazkie;713707 نوشت:
3.روابط نامشروع در اسلام ترکیه ای، دو دسته هستند، خوبها که بین افراد مجرد برقرار می شوند و بدها که بین افراد متأهل برقرار می شوند. جالب این است که اسلام ترکیه ای، سعی دارد عاقبت نوع دوم را منفی و سیاه نشان بدهد و نوع اوّل را به عنوان روال طبیعی ازدواج مطرح نماید
نکتهء مهم در منفی نشون دادن روابط نامشروع بین افراد متاهل که بسیار ریز و زیرکانه استفاده میشه ، اینه که این منفی بودن بیشتر متوجه شرایط میشه ، نه خود زشتی رابطه!

مثلاً در سریالی مثل عشق ممنوع ، در آخر سریال می بینیم که پسر داستان روی قبر دختر متاهل داستان اینطور میگه:
بوی گند خیانت ما دنیا رو برداشته. ما نتیجهئ اعمال خودمون رو دیدیم و داریم سزای بدی خودمون رو پس می دیم......
با این حال من همچنان دوستت دارم!

به این معنا که اصل دل بستن به یک فرد متاهل (اون هم کسی که از بستگان آدم باشه!!!) کار اشتباهی نیست ، بلکه چون طبق قوانین اجتماعی این روابط باعث ایجاد دردسر میشه ، لذا نباید به اونها پرداخت. به عبارت بهتر ، اگر این روابط دردسرهای بعدی رو در پس نداشت ، مشکلی هم نداشت!

مورد دوم

tazkie;713707 نوشت:
4.در اسلام ترکیه ای، همانند سینمای زمان شاه، دفاع جالبی از فواحش می شود، و سعی می شود، فواحشی به مخاطب معرفی شوند که قلباً دوست ندارند فحشا کنند ولی به دلیل بدهکاری به یک عده باجگیر وادار به این کار می شوند!
البته اگر این نگاه به این صورت باشه که حتی یک فرد فاسد هم امکان توبه و برگشت داره ، نه تنها بد نیست ، بلکه مفید هم هست و نوعی امر به معروف حساب میشه

اما اونچه که خواهرمون اشاره میکنن از این بابت هست که در این سریال ها اینطور القا میشه که صرف اینکه کسی مثلاً مهربان هست ، پس دیگه مشکلی نداره که فساد اخلاقی هم داره! یعنی بحث توبه و برگشت نیست ، بلکه نگاهی شبیه به نگاه مسیحیت داره جا انداخته میشه که یاد میده:

شما مشروب بخور ، رابطهء نامشروع داشته باش ، پارتی هم برو و..... ولی دلت پاک باشه ، یه راست میری بهشت!

Reza-D;713728 نوشت:
با اجازه ، نکاتی به دو بخش از فرمایش شما اضافه میکنم

نکتهء مهم در منفی نشون دادن روابط نامشروع بین افراد متاهل که بسیار ریز و زیرکانه استفاده میشه ، اینه که این منفی بودن بیشتر متوجه شرایط میشه ، نه خود زشتی رابطه!

مثلاً در سریالی مثل عشق ممنوع ، در آخر سریال می بینیم که پسر داستان روی قبر دختر متاهل داستان اینطور میگه:
بوی گند خیانت ما دنیا رو برداشته. ما نتیجهئ اعمال خودمون رو دیدیم و داریم سزای بدی خودمون رو پس می دیم......
با این حال من همچنان دوستت دارم!

البته ربطی به بحث نداره! ولی لازم دونستم بگم که توی سریال زبان اصلی چنین چیزی نیست! فکر کنم در نسخۀ عربی هم نباشه و در نسخۀ فارسی که از نسخۀ عربی گرفته شده، جهت ایرانیزه کردن ماجرا این عبارات اضافه شدن! البته من فکر می کنم که این تعبیر "بوی گند خیانت ما..." برای سازگار کردن داستان با طرز فکر ایرانیها به متن فیلم اضافه شده، تا تأکید کنه بر غلط بودنِ رابطه با متأهل. تئوری این افراد، تغییر آرام و همچون آبپز کردن قورباغه است!

tazkie;713731 نوشت:
البته ربطی به بحث نداره! ولی لازم دونستم بگم که توی سریال زبان اصلی چنین چیزی نیست! فکر کنم در نسخۀ عربی هم نباشه و در نسخۀ فارسی که از نسخۀ عربی گرفته شده، جهت ایرانیزه کردن ماجرا این عبارات اضافه شدن! البته من فکر می کنم که این تعبیر "بوی گند خیانت ما..." برای سازگار کردن داستان با طرز فکر ایرانیها به متن فیلم اضافه شده، تا تأکید کنه بر غلط بودنِ رابطه با متأهل. تئوری این افراد، تغییر آرام و همچون آبپز کردن قورباغه است!
نه اتفاقاً کاملاً به بحث مربوط میشه فرمایشتون
چون مورد بحث ما اینه که قراره چه چیزی به خورد ایرانی ها داده بشه

به نظرم تفاوتی نداره که در نسخهء اصلی چی گفته شده. به هر حال چه در نسخهء اصلی چه در ترجمه ای که بصورت فارسی ارائه شده ، محوریت داستان اینه که اصل دل بستن ایرادی نداره. و دقیقاً هدف همون بخشی از صحبت شماست که با رنگ قرمز نشون دادم

tazkie;713623 نوشت:
با سلام. شما اگر پست اوّل رو میخوندی چنین برداشتهایی نمی کردی،

بنده مطالعه کردم کامل...
شما اگر مطالعه میکردید صحبت های منو چنین پاسخی نمیدادی:ok:

tazkie;713623 نوشت:
بدبختانه ما یک سری ایده توی سرمون داریم، فقط میخوایم همونا رو بدون فکر تکرار کنیم.

دقیقا حس بنده رو نسبت به این مباحث گفتید متشکرم از شما

tazkie;713623 نوشت:
ولی وقتی به ایران میاد، در واقع بی اخلاقی اونها به ما منتقل میشه.

یعنی بریم جلوی کشورای دیگر رو بگیریم سریال نسازن تا ما بد آموزی نشیم درسته؟

tazkie;713623 نوشت:
کسی نگفته اونها سریالشونو برای بدآموزی به ایرانیا ساختن

بحث داشت به اسرائیلو کاریکاتورو!...کشیده میشد!

tazkie;713623 نوشت:
این ساخته و پرداختۀ ذهن شماست

ذهن انسان با توجه به شواهد به پردازش میپردازه

tazkie;713623 نوشت:
همینکه یک کشور سریالش توی کشور دیگه پخش بشه، داره فرهنگش رو به شکلی برای مردم اون کشور به نمایش میذاره.

چرا سریال های ایرانی و اسلامی تو امریکا پخش نمیشه فرهنگش منتقل بشه؟
شما خودت مشکلو حل کن!
وقتی سریال هاش جذابه! مردم جذبش میشن!

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام و عرض ادب

با تشکر از استارتر موضوع و سایر دوستانی که در گفتگو ها شرکت کردند

ان شا الله موضوع با حضور کارشناس باز و ادامه پیدا خواهد کرد

صبور و شکیبا باشید :Gol:[/]

[=arial]

tazkie;673507 نوشت:
اسلام ترکیه ای

با سلام
عرض ادب و احترام
ممنون از سرکار tazkieکه موضوع خوبی را استارت زدند
قبل از ورود به بحث تکلیف خود و دوستان را مشخص بکنم که بنده هیچ یک از سریال های ماهورای را که از ترکیه و دیکر کشور های پخش می شود را به علت نداشتن ماهواره ندیده ام و در این مورد نمی توانم اظهار نظر نمایم

دوستاین که می بینند و اظهار نظر می کنند هم نمی دانم چی بکم؟!!؟!؟!؟
خودمان از یه طرف نفی کننده این برنامه ها هستیم خودمان هم ....
:Gig:

واما نکته مهم
بحث بر سر اسلام ترکیه است
اسلامی که به قول استارتر تایپک تلفیقی از ظواهر اسلام و مبانی غربی است
کشوری که داعیه دار اسلام است ولی اسلام که باب میل همه انسانهاست می گویند فردی امد نزد عالمی و مطلبی گفت و این عالم گفت بله شما درست می گویید مساله همین است فردی دیگری همان لحظه امد و مطلبی ضد مطلب اولی گفت و عالم گفت بله شما هم درست می گویید و نفر سومی گفت اقا نظرات این دو ضد هم و نقیض هم است عالم گفت شما هم درست می گویید

خب یه همچنین اسلامی که به همه می گوید درست می گویید معلوم است که مقبول دل انسانهاست.(((انسانهایی که شناختی از اسلام ناب ندارند و در بی خبری محض به سر می برند چه در دنیا و چه در ایران خودمان))

اسلام ترکیه
اسلامی که حفظ ظاهر می کند در نماز و روزه بیعت با دشمن می کند در عیان و نهان به خاطر منافع و مصالح
اسلام را مساله ای فردی می داند و اگر دین را اجتماعی بدانند به خاطر مصالح است و بستن دهان برخی مسلمین داخل کشورشان.

این چنین اسلامی
عفت و بی عفتی را باهم ترویج می دهد
حیا و بی حیای را یکجا تبلیغ می کند
درست و نادرست را با هم تلفیق می کند
خوب و بد را به هم می امیزد

چون در کشورش مسلمان و غیر مسلمان زندکی می کند سعی می کند برنامه ای بسازد باب میل همه به قولی همه درست می گویند

ادامه دارددددد

[=arial]باز سلام

این چنین اسلامی اسلام نیست سرکرمی است تفریح است
این اسلام خط قرمز ندارد اصول و مبانی ندارد و اگر هم داشته باشد خطور قرمز و اصول ومبانی اش را خواست انسانی مشخص می کند نه خدا و وحی منزل.

بله سرکار استارتر تایپک درست فرمودن قبح مسایل در این کشور نسبت به غربی و امریکا کمتر است
چرایی اش هم به خاطر وجود اسلام و غیر اسلام در این کشور است
ترکیه کشوری است که جز منافع چیزی سرش نمی شود

اگر امروز منافع اش ایجاب بکند که برای علی اصغر حسین(ع) روضه بخواند می خواند کاری که ریس جمهور فعلی ترکیه چند سال پیش کرد و اگر منافع اش ایجاب نماید با اسراییل یک کاسه شود می شود کاری که الان می کند

وجود برخی نمادهای اسلام چون مسجد و نماز و اعیاد اسلامی هم به خاطر وجود مسلمین در این کشور است
شما از مبانی دینی دراین کشور اثری نمی بینید و نخواهید دید مثلا حفظ حجاب یا حرمت شراب یا قبح رابطه با نامحرم و..... که از مبانی دینی است چرا این گونه است ؟؟
چون کشور منفعت طلب و مصلحت سنج خروجی و نتیجه ای جز این نخواهد داشت.

بله مصالح و منافع درست است ولی این مصالح و منافع باید داخل خطور قرمز اسلام باشد نه مثل ژله ای که قالب ظرف را به خود بگیر
اسلام ناب هم معتقد به مصالح و منافع است ولی با حفظ خطوط قرمز و مبانی دینی.

در هر صورت کشوری که اسلامی این چنینی داشته باشد محبوب دلها خواهد بود مسلمان دروغ نگفتن غیر مسلمانش را خواهد ستود و غیر مسلمان نماز و روزه مسلمان را مدح خواهد کرد
ایرانی اکر پای به ترکیه بگذارد می گوید کسی حجاب ندارد ولی کسی هم به کسی نگاه نمی کند و همچنین دروغ نمی گویند و.....
ولی این ایرانی از دوجا غفلت می کند

- مبانی و معارف دینی
ایشان نمی دانند انهایی که در ترکیه به زنان نگاه نمی کنند چون شبها در محل های مخصوص توسط انسانهای جنس مونث که کرامت و ارزش انسانی را نادیده گرفته اند سرویس دهی جنسی می شوند لذا روز تخلیه می شوند و این مساله با ارزشهای انسانی و کرامت نفس انسان در تضاد است که عده ای را اجیر نماییم که پول بگیرید و سرویس جنسی به مردان بدهید و یا برعکس

-منافع مادی
و انهایی که دروغ نمی کویند چون می دانند قلب اقتصاد ترکیه گردشگر است و اندک بی احترامی و دروغ باعث فرار گردشکر خواهد شد
می بینید همه چیز در خدمت منافع مادی تعریف شده است

بله در این کشور می توانید
زنای خوب و زنای بد ببینید
با حجاب خوب و بی حجاب خوب ببینید
خیانت خوب و خیانت بد ببینید
رابطه تقبیح می شود و مدح می شود
و........

نتیجه:
اسلام ناب با این چنین اسلامی در تضاد است و بود و خواهد بود

محراب;714263 نوشت:
سلام استاد "محراب" عزیز
از اونجایی که اساتید سایت زیاد هستن ، معمولاً یادم نمیمونه که کدوم یکی ، کی بوده! Fool
اما برخی از سروران به خوبی توی ذهنم موندن. هر کدوم به دلیلی. مثلاً اساتید: شعیب ، حامی ، صادق ، کریم و صد البته استاد محراب عزیز
دلیل برای به یاد موندن استاد محراب ، صبر و حوصلهء بسیار زیاد ایشون در پاسخگویی هست

خب فکر کنم مخ استاد رو زدم دیگه :Nishkhand:

یک توضیح درمورد بخشی که فرمودید:

1 - گاهاً در بین اقوام کسانی هستن که ماهواره دارن یا اینکه خود سریال ها رو میخرن و می بینن. وقتی کسی به خونهء اونها بره ، چشمش به این سریال ها میخوره

2 - این مورد رو درمورد خودم عرض میکنم. از اونجایی که یکی از کارهای من بررسی فیلم های هالیوودی هست ، هم گاهی فیلم ها رو می بینم و هم بررسی هایی رو میخونم که درمورد این فیلم ها و سریال ها توضیح دادن. کما اینکه خیلی از کارشناسان هم برای بررسی این فیلم ها و سریال ها ، ابتدا باید اونها رو ببینن

و یک سؤال از شما برادر عزیز:
دوستانی که فیلم ها ، سریال ها ، سایت ها ، و حتی مسابقات زندهء ورزشی زو سانسور میکنن ، احیاناً علم غیب دارن؟ یا می بینن و سانسور میکنن؟

محراب;714263 نوشت:
[=arial]
قبل از ورود به بحث تکلیف خود و دوستان را مشخص بکنم که بنده هیچ یک از سریال های ماهورای را که از ترکیه و دیکر کشور های پخش می شود را به علت نداشتن ماهواره ندیده ام و در این مورد نمی توانم اظهار نظر نمایم

:Gig:

با سلام. گرامی فکر بد نکنید! بنده هم از اینترنت دانلود کردم! ماهواره در منزل بنده راه ندارد! آنچه من شخصاً نفیش می کنم تلویزیون است، و نه فقط ماهواره، فقط ماهواره مضرتر است.

بعلاوه، اگر قرار باشد قشر مذهبی این برنامه ها را به کل نبیند، چگونه قرار است نقد کند؟ چگونه قرار است هشدارهای لازم را بدهد؟ چگونه قرار است به مخاطبین ماهواره، از لایه های زیرین برنامه های ماهواره ای بگوید؟ بنده نمی گویم قشر مذهبی حرمتها را بشکند، ولی باید حداقل از دور دستی بر آتش داشته باشد، تا حداقل حال و هوای ذهن قشر غیرمذهبی را بفهمد. شما الان در همین سایت تبلیغات حجاب و عفاف را بنگرید، در اکثر موارد حال و هوای غیرمذهبیها درک نمی شود، در خیلی موارد تبلیغهایی به کار می رود که برای آنها زننده است و حتی بعضاً توهین می کنند! پیش از این بحثی در این مورد داشتیم. چرا چنین می شود؟ زیرا اصلاً فضای فکری آنها را نمی فهمند.

محراب;714263 نوشت:
[=arial]
اسلام ترکیه
اسلامی که حفظ ظاهر می کند در نماز و روزه بیعت با دشمن می کند در عیان و نهان به خاطر منافع و مصالح
اسلام را مساله ای فردی می داند و اگر دین را اجتماعی بدانند به خاطر مصالح است و بستن دهان برخی مسلمین داخل کشورشان.

گرامی اجازه بدهید با این بخش از فرمایشتان یک مخالفت کوچک بکنم، که اسلام ترکیه ای، خیلی فراتر از این عمل می کند، و در این سریالهای گزینش شده در شبکه های فارسی زبان ماهواره ای، مسلمانی فقط امری ذهنی است که تنها زمانی که کسی بمیرد و اینها با حجاب به قبرستان بروند، یا برایش مجلس فاتحه راه بیندازند، نمود پیدا می کند، نمازی هم اگر هست، یا نماز میت است یا نمازی که یک پیرمرد یا پیرزنی برای خودش می خواند. این است که جوانهای مسلمان آن، اهل نماز و روزه هم نیستند! عرض می کنم که اسلام در این سریالهای گزینشی در زمان مرگ نمود پیدا می کند.

محراب;714263 نوشت:
[=arial]
این چنین اسلامی
عفت و بی عفتی را باهم ترویج می دهد
حیا و بی حیای را یکجا تبلیغ می کند
درست و نادرست را با هم تلفیق می کند
خوب و بد را به هم می امیزد

چون در کشورش مسلمان و غیر مسلمان زندکی می کند سعی می کند برنامه ای بسازد باب میل همه به قولی همه درست می گویند

اگر منظورتان عفت و حیا برای متأهلها و بی عفتی و بی حیایی برای مجردهاست، با شما موافقم.

[=arial]

Reza-D;714321 نوشت:
1 - گاهاً در بین اقوام کسانی هستن که ماهواره دارن یا اینکه خود سریال ها رو میخرن و می بینن. وقتی کسی به خونهء اونها بره ، چشمش به این سریال ها میخوره

2 - این مورد رو درمورد خودم عرض میکنم. از اونجایی که یکی از کارهای من بررسی فیلم های هالیوودی هست ، هم گاهی فیلم ها رو می بینم و هم بررسی هایی رو میخونم که درمورد این فیلم ها و سریال ها توضیح دادن. کما اینکه خیلی از کارشناسان هم برای بررسی این فیلم ها و سریال ها ، ابتدا باید اونها رو ببینن

tazkie;714404 نوشت:
گرامی فکر بد نکنید! بنده هم از اینترنت دانلود کردم! ماهواره در منزل بنده راه ندارد! آنچه من شخصاً نفیش می کنم تلویزیون است، و نه فقط ماهواره، فقط ماهواره مضرتر است.

با سلام
عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیزم
بنده نه اجازه تفتیش در افکار و اعمال مردم دارم و نه به بزرگواران تعیین تکلیف می نمایم که چه کاری بکنید و چه کاری نکنید و نه جسارت
بنده فقط سوالی عمومی مطرح کردم همین نه فکر بدی کردم و نه هیچ قصد بدی داشتم :ok:(((باور کنید)))

tazkie;714404 نوشت:
بعلاوه، اگر قرار باشد قشر مذهبی این برنامه ها را به کل نبیند، چگونه قرار است نقد کند؟ چگونه قرار است هشدارهای لازم را بدهد؟ چگونه قرار است به مخاطبین ماهواره، از لایه های زیرین برنامه های ماهواره ای بگوید؟

Reza-D;714321 نوشت:
این مورد رو درمورد خودم عرض میکنم. از اونجایی که یکی از کارهای من بررسی فیلم های هالیوودی هست ، هم گاهی فیلم ها رو می بینم و هم بررسی هایی رو میخونم که درمورد این فیلم ها و سریال ها توضیح دادن. کما اینکه خیلی از کارشناسان هم برای بررسی این فیلم ها و سریال ها ، ابتدا باید اونها رو ببینن

اسلام در مورد کتب ضاله دو مورد حکم صادر کرده است حرمت و وجوب

حرام است خواندن کتب ضالهبرای کسانیکه علمی نسبت بدان علوم و کتب ندارند و با خواندن این کتب توان پاسخگویی ندارند و گمراه خواهند شد و از طرفی خواندن این کتب برای علما و اهل فن واجب است که این کتب را بخوانند و پاسخ شبهات و سوالات وارده بر دین را بدهند

دوستان عزیز دقت می نمایید
می شود این مساله را هم تطبیق کرد و در مورد این مسله هم این گونه است
دوستان اکر دست به قلم اند و کار تخصصی شان است که خیلی عالی است و این موارد را ببینند و نقد بکنند و راهکار ارئه دهند و صد البته که از باب وجوب است که این کار را باید بکنند

ولی باید مواظب بود که مساله ان سرباز بعد از عملیات نباشیم که شب عملیات کم شد و صبح بی سیم زد به فرماندهی که صدها نفر اسیر گرفته ام فرمانده گفت بیارشون عقب اسیرها را ما فلان منطقه هستیم
سرباز گفت نمی ایند
و فرمانده گفت خودت بیا
گفت اسیرها نمی گذارند بیایم
فرمانده گفت عزیز دل تو اسیر شده ای اسیر نگرفته ای
:Ghamgin:[=arial]
ترس بنده این است که به شوق اسیر گرفتن اسیر شویم همین :Cheshmak: همین

دوستانی که دراین وادی فعالیت می کنند بنده به ایشان احترام می گذارم و دست بوسشان هم هستم که حتما این مسیر را ادامه دهند عالمانه و مجاهدانه در این حوزه نبرد نمایند

tazkie;714404 نوشت:
گرامی اجازه بدهید با این بخش از فرمایشتان یک مخالفت کوچک بکنم، که اسلام ترکیه ای، خیلی فراتر از این عمل می کند، و در این سریالهای گزینش شده در شبکه های فارسی زبان ماهواره ای، مسلمانی فقط امری ذهنی است که تنها زمانی که کسی بمیرد و اینها با حجاب به قبرستان بروند، یا برایش مجلس فاتحه راه بیندازند، نمود پیدا می کند، نمازی هم اگر هست، یا نماز میت است یا نمازی که یک پیرمرد یا پیرزنی برای خودش می خواند. این است که جوانهای مسلمان آن، اهل نماز و روزه هم نیستند! عرض می کنم که اسلام در این سریالهای گزینشی در زمان مرگ نمود پیدا می کند.

بزرگوار چرا مخالفت به نطرم تایید است بر مطالب بنده و البته از زاویه ای دیگر

محراب;714632 نوشت:
فرمانده گفت عزیز دل تو اسیر شده ای اسیر نگرفته ای
ترس بنده این است که به شوق اسیر گرفتن اسیر شویم ، همین
سلام
اول اینکه داستان سربازه خیلی باحال بود :Khandidan!:

اما درمورد صحبت شما ، صددرصد تایید میکنم فرمایش شما رو :ok:. از دو جنبه:

1 - از نظر جاذبه های جنسی که ممکنه باعث بشه درحالیکه اومدیم ابرو رو درست کنیم ، بزنیم چشم رو کور کنیم :Gig:

2 - از نظر اعتقادی ، چون برخی مطالب رو بسیار زیبا و حتی به ظاهر مستند ارائه میکنن. جوری که حتی اگر بری از یه استاد (مثلاً فیزیک) بپرسی تایید میکنه!
اگر کمی طرف سست باشه یا اهل تحقیق نباشه ، در ذهنش شبهات زیادی ایجاد میشه و حتی باعث بوجود آمدنِ تفکرِ

((عدم وجود خدا)) بشه

یکی از جنبه های جالب در سریالهای خارجی که از شبکه های ماهواره ای قابل رؤیت است، گرایش شدید آنها به نمایش زنا و روابط نامشروع است. لازم به ذکر است که تمام کشورها، حتی آمریکا، سریالهای بسیاری دارند که در آنها خبری از این همه روابط نامشروع و خیانت نیست، ولی صاحبان مغرض این شبکه ها، از سر غرض و به دلیل اهدافشان، سریالهای خاصی را بر می گزینند. مثلاً ترکیه سریالی به نام کلید اسرار را ساخته که در ایران هم دوبله و پخش شده است و محتوای دینی بالایی هم دارد، و همچنین دهها فیلم و سریال دیگر. همچنین است در مورد سریالهای آمریکایی و غربی، که در بسیاری موارد فاقد چنین چیزهایی هستند، ولی صاحبان این شبکه ها، آنچه می خواهند را دستچین می کنند.

با سلام

تا بحال برای من پیش اومده که چندین بار از کسانیکه این سریالها رو تماشا میکنن بپرسم که خب چرا وقت گرانبهاتون رو صرف دیدن و شنیدن تصاویر مسموم میکنید؟!

جوابشون در حد شان و شخصیتی که ازشون سراغ داشتم قانع کننده بود...تفریح نداریم چیکار کنیم ؟ ... میدونید متاسفانه ذهن بسته ی آدمای این چنینی این مملکت منو زجر میده .. دارای هوش و استعداد وافر اما در عمل پوچ و تنبل ... بخصوص خانمهای عزیز ..

این مقدمه رو گفتم به این دلیل که ... وقتی قصد داریم چیزی رو ریشه کن کنیم لاجرم باید ریشه یابی کنیم ...

خب دشمن دشمنه و اسمش روشه .. اون کارش دشمنیه ... نه تنها اسلام بلکه همه ادیات آسمانی رو غلط به خورد ملت میدن ... اما از یک مسلمان انتطار بیشتری میره ..

وقتی مسیولین و کارگزدانان و سینما و تلویزیون ما و کلا ارگانهای مربوطه احساس مسیولیت نمیکنن برای ، نه تنها بیشتر آگاه کردن بلکه زیبااااا آگاه کردن مردم ، پس از عوام په انتظاری میشه داشت ؟

سلب مسیولیت نمیکنم از این چنین اشخاصی اما این مساله باید فراتر از برنام هایی چون زلال احکام و ماه عسل و غیره و غیره پیگیری بشه ...

عصر ارتباطات عصر انفجار روشهای نفوذ به ذهن و قلب انسانهاست ...

این نشون میده که اونا موفق عمل میکنن و ما ضعیف!! خیلی خیلی ضعیف ... اصل کاریها نشستن اونور دنیا از اونجا دارن با زبان نزدیک به فرهنگ ما یعنی کشورهای همسایه با ما صحبت میکنن !! حالا میخواد ترکیه باشه یا آنگولا !!

مدیریت متاسفانه زیر صفره ... و واااای بر کسانیکه میتونن کاری کنن و نمیکنن ... بخدا قسم از تک تکمون بازخواست میشه و باید جوابگو باشیم ...

باید این سریالها بررسی بشه ، شبهات جمع آوری بشن و مکرر موشکافی بشه برای مردم ... چطور اونها هزاران بار سریال هایی بر اساس و محوریت یک موضوع میسازن ؟ حالا ما نیایم چندین مرتبه به طرق مختلف اون مسایل رو گره گشایی کنیم ؟ و واضح کنیم ؟

من از زمانیکه متوجه یکسری مسایل شدم لااقل اطرافیانم رو مرتبببب آگاه میکنم و جالبه بدونید که چقدر اوایل مسخرم میکردن و انگ توهمی بهم میزدن ولی به مرور عین شیوه ی خود غربی ها با تکرار مکررات خیلی ها رو تونستم قانع کنم ...

نزارید ببینن کسانیکه میشناسیدشون ... و یادشون بدید برن کلاس ورزش کلاس های مختلف ... اول وقتی میخواید منع کنید باید جایگزین نشون طرف بدید و بعد بگید ترکش کن ... وقتی میخواید پفک رو از بچه بگیرید اول باید یاد بگیرید یه چیز خش خشی بصورت طبیعی براش درست کنید بعد از پفک منعش کنید ... ما ادم بزرگا هم زیاد تفاوتی نداریم !!

ممکنه یه عده بگن چرا نباید بزاریم ببینن ؟ خب فقط آگاهشون کنیم تا تاثیری نزاره ... باید بگم که ذهن انسان طبیعتا و ذاتا از تصویر و صوت تاثیر میگیره ... اگر آگاهی بالا باشه تاثیرش کمتره اما بهرحال به میزانی متاثر میشه ...

خدا عاقبت هممونو اول از همه خودم رو ، ختم به خیر کنه .. ان شاالله

موضوع قفل شده است