سوالات کلی در مورد حق کپی رایت و ذکر منبع در فضای مجازی

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالات کلی در مورد حق کپی رایت و ذکر منبع در فضای مجازی

با عرض سلام.این چند سوال در مورد قانون کپی رایت هستش که چندبار به طور آنلاین در سایت پرسیدم ولی جواب های متفاوتی گرفتم.در وبسایت های دیگری نیز این سوالات را مطرح کردم ولی هربار پاسخ های متفاوتی گرفتم.لطفا به طور دقیق پاسخ دهید.مرجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی
1 – بنده یک وبسایت تفریحی دارم و مطالبی را که در وبسایتم قرار میدم رو از وبسایت های دیگه میگیرم ، میدونم که باید در پایان مطلب منبع یعنی وبسایتی که از اون مطلب رو کپی کردم رو ذکر کنم ولی اون وبسایت هم مطلب رو از وبسایت دیگه ای کپی کرده و وبسایت بعدی نیز از وبسایتی دیگر ... در این صورت منبع اصلی مطلب اصلا مشخص نیست به طوری که وقتی مطلب رو جستوجو میکنم صدها وبسایت دیگر هم این مطلب را در وبسایتشان قرار داده اند، در این صورت تکلیف چیست؟اگر کپی کردن در حد یک عکس باشد حکم چیست؟به طور مثال یه عکاس یه روزی عکسی از آیت الله مکارم شیرازی گرفته بعدش این عکس رو اومده روی انترنت منتشر کرده و این عکس الآن در بیش از 1000 وبسایت دیگه هست حتی خیلی از کاربران این عکس رو به عنوان پروفایل در همین انجمن قرار میدن ولی اسمی از منبع یعنی اون عکاس برده نمیشه.
2- اگر نرم افزار یا برنامه ای را از یک وبسایت دانلود ( دریافت ) کنم و سپس آن را بر روی سرور وبسایت خودم آپلود کنم آیا باز هم باید نام اون وبسایت رو به عنوان منبع ذکر کنم؟مثلا یه تلاوت از استاد عبدالباسط رو از یک وبسایت دانلود مکینم و بعدش این تلاوت رو در سرور وبسایت خودم آپلود میکنم آیا باز هم باید نام منبع رو ذکر کنم؟به طور کل اگر فایلی را از وبسایتی دریافت کنیم ولی آن را در سرور وبسایت خودمان آپلود کنیم در فضای مجازی به طور معمول سروری که نمایشگر و لود کننده ی فایل هست منبع در نظر گرفته می شود؟
3- در ادامه سوال 2 اگر شخص دیگری مثلا دوستم این تلاوت رو از یک وبسایت دانلود کرده و من این تلاوت رو از دوستم بگیرم و بخواهم در وبسایتم قرار بدم آیا باز هم باید نام منبع رو ذکر کنم؟اگر دوستم نیز از شخص دیگری گرفته باشد و به طوری که اصلا نام آن سایت یعنی منبع مطلب در دسترس نباشد تکلیف چیست؟
4- اگر بدون ذکر منبع مطالب وبسایتم از گوگل و موتورهای جستوجوی دیگر ورودی داشته و بازدید خوبی داشته باشد و از این راه درآمدی کسب کنم آیا این درآمد حرام است؟اگر حرام است به دلیل اینکه بعضی از مطالب با رعایت ذکر منبع بوده و برخی نبوده است گونه باید آن را برگردانم؟

5 – در مورد رعایت قانون کپی رایت نرم افزارها که اگر از کافران حربی باشند میتوان کپی رایت را راعایت نکرد،خوب اگر ما ندانیم که سازنده نرم افزار از کافران حربی محسوب میشود یا نه در این صورت تکلیف چیست؟
6 – وبسایت های انگلیسی زبانی هستند که قالب های وبسایت به طور رایگان و یا پولی برای دانلود کاربران قرار میدهند و در بسیاری از شرایط کاربران ایرانی برای دریافت این قالب ها مشکل دارند و یا این قالب ها به زبان های دیگر مثلا انگلیسی میباشند اگر بنده این قالب ها را دانلود کنم و به طور رایگان یا پولی برای کاربران ایرانی به فارسی ترجمه و در آن تغییراتی به ایجاد کنم آیا میتوانم که نام منبع یعنی طراح انگیسی قالب را پاک کنم؟اگر طراح این قالب یک انگلیسی مسلمان باشد و بنده با فرض اینکه این طراح جزء کافران حربی می باشد کپی رایت را راعایت نکنم تکلیف چیست؟
67 - کدام شرکت ها حربی هستند و میتوان قانون کپی رایت آنان را رعایت نکرد؟ به طور دقیق این شرکت های معروف را نام ببرید. به طور مثال شرکت : ماکروسافت .شرکت هایی مثل سامسونگ و ال جی که تبلیغاتشان از تلویزویون صدا و سیما پخش میشود نیز حربی هستند؟

8 – وبسایت های دانلود نرم افزار فارسی که نرم افزارهای کامپیوتری و موبیال را برای دانلود قرار میدهند و منبع اصلی این وبسایت های فارسی زبان وبسایت های چینی و روسیه ای می باشد و از این وبسایت ها نرم افزارها رو دریافت میکنند و سپس در سرور خودشان آپلود میکنند آیا بادی نام این وبسایت های چینی و روسیه ای را ذکر کنند؟اگر ذکر نکنند درآمد این وبسایت ها که از راه جذب تبلیغات به دلیل بازدید و ورودی بالای موتورهای جست و جو می باشد حرام است؟
9 – قانون کپی رایت یک قانون بین المللی به اسم برن می باشد که کشور ایران این قانون را امضا نکرده است و جزء این قانون نمی باشد آیا میتوان با این توجه به این موضوع قانون کپی رایت را رعایت نکرد؟
10 – اگر از منبعی مطلبی را بخوانم و از آن موضوع علمی را یاد بگیرم و سپس بخواهم این موضوع علمی را خودم بنویسم آیا باز هم باید نام منبع را ذکر کنم؟مثلا یک فرمول ریاضی را در یک کتاب میخوانم و آن را یاد میگیرم آیا میتوانم این فرمول را برای یادگیری دیگران در اینترنت منتشر کنم؟
11 – میخواهیم در مورد یک موضوع تحقیق یا پایان نامه دانشگاه بنویسیم.اگر در یک صفحه به عکس نیاز داشته باشیم و آن عکس را در گوگل جستوجو کنیم و در این صفحه قرار دهیم و سپس هر قسمت از مطالب این صفحه را نیز از وبسایت های دیگر بگیریم آیا باید نام همه ی این منابع را ذکر کنیم؟با توجه به اینکه همه ی این منابع مطالب را خودشان از وبسایت های دیگری میگیرند حتی گوگل هم عکس مورد نظر را از وبسایت دیگری گرفته است و با این فرض مطلب مورد نظر کپی های تودرتو می باشد؟
12 – فروش ابزارهای اشتراکی که هم میتوانند در کارهای حرام و هم در کارهای حلال مورد استفاده قرار بگیرند چه حکمی دارد؟درآمد ار این راه حرام است؟
13 – اگر وسیله ای را به شخصی بفروشیم و سپس بدانیم که میخواهد از آن درآمد حرام داشته باشد میتوانیم آن ویسله را از او پس بگیریم؟
14 – اگر وبسایت آپلود فایل راه اندازی کنیم و کاربران عکس هایی در این وبسایت آپلود کند که خلاف شرع هست و با توجه به اینکه تعداد عکس های آپلودی زیاد می باشد و نمیتوان همه ی عکس ها را کنترل کرد آیا گناهی بر گردن ما می باشد؟( البته وظیف اصلی این کار با ستاد فیلترینگ می باشد )
15 – اگر یک سرویس بلاگدهی فارسی داشته باشیم و کاربران در وبلاگ هایی که دارند مطالب خلاف شرع منتشر کنند و ما با توجه به زیاد بودن تعداد وبلاگ ها و مطالب نتوانیم همه ی مطالب را کنترل کنیم آیا گناهی بر گردن ما هست؟( این سوال مشابه تقریبا مشابه سوال قبل می باشد )
16 – فروشگاهای آنلاین فارسی که اقدام به فروش اجناس خانگی میکنند اگر ما با آنان همکاری داشته باشیم و ندانیم که اجناس آنان قاچاق هست یا نه آیا گناهی بر گردن ما هست؟
17 – انتشار عکس زنان مسلمان ( مثلا عکس بازیگران زن ایرانی ) و زنان غیر مسلمان ( بازیگران زن دیگر کشورها ) در اینترنت در چه صورت مجاز می باشد؟
با تشکر ، موفق و سربلند باشید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

milad4244;673415 نوشت:
با عرض سلام.این چند سوال در مورد قانون کپی رایت هستش که چندبار به طور آنلاین در سایت پرسیدم ولی جواب های متفاوتی گرفتم.در وبسایت های دیگری نیز این سوالات را مطرح کردم ولی هربار پاسخ های متفاوتی گرفتم.لطفا به طور دقیق پاسخ دهید.مرجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی
1 – بنده یک وبسایت تفریحی دارم و مطالبی را که در وبسایتم قرار میدم رو از وبسایت های دیگه میگیرم ، میدونم که باید در پایان مطلب منبع یعنی وبسایتی که از اون مطلب رو کپی کردم رو ذکر کنم ولی اون وبسایت هم مطلب رو از وبسایت دیگه ای کپی کرده و وبسایت بعدی نیز از وبسایتی دیگر ... در این صورت منبع اصلی مطلب اصلا مشخص نیست به طوری که وقتی مطلب رو جستوجو میکنم صدها وبسایت دیگر هم این مطلب را در وبسایتشان قرار داده اند، در این صورت تکلیف چیست؟اگر کپی کردن در حد یک عکس باشد حکم چیست؟به طور مثال یه عکاس یه روزی عکسی از آیت الله مکارم شیرازی گرفته بعدش این عکس رو اومده روی انترنت منتشر کرده و این عکس الآن در بیش از 1000 وبسایت دیگه هست حتی خیلی از کاربران این عکس رو به عنوان پروفایل در همین انجمن قرار میدن ولی اسمی از منبع یعنی اون عکاس برده نمیشه.
2- اگر نرم افزار یا برنامه ای را از یک وبسایت دانلود ( دریافت ) کنم و سپس آن را بر روی سرور وبسایت خودم آپلود کنم آیا باز هم باید نام اون وبسایت رو به عنوان منبع ذکر کنم؟مثلا یه تلاوت از استاد عبدالباسط رو از یک وبسایت دانلود مکینم و بعدش این تلاوت رو در سرور وبسایت خودم آپلود میکنم آیا باز هم باید نام منبع رو ذکر کنم؟به طور کل اگر فایلی را از وبسایتی دریافت کنیم ولی آن را در سرور وبسایت خودمان آپلود کنیم در فضای مجازی به طور معمول سروری که نمایشگر و لود کننده ی فایل هست منبع در نظر گرفته می شود؟
3- در ادامه سوال 2 اگر شخص دیگری مثلا دوستم این تلاوت رو از یک وبسایت دانلود کرده و من این تلاوت رو از دوستم بگیرم و بخواهم در وبسایتم قرار بدم آیا باز هم باید نام منبع رو ذکر کنم؟اگر دوستم نیز از شخص دیگری گرفته باشد و به طوری که اصلا نام آن سایت یعنی منبع مطلب در دسترس نباشد تکلیف چیست؟
4- اگر بدون ذکر منبع مطالب وبسایتم از گوگل و موتورهای جستوجوی دیگر ورودی داشته و بازدید خوبی داشته باشد و از این راه درآمدی کسب کنم آیا این درآمد حرام است؟اگر حرام است به دلیل اینکه بعضی از مطالب با رعایت ذکر منبع بوده و برخی نبوده است گونه باید آن را برگردانم؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکار شیرازی:

ابتداء نظر ایشان در رابطه با حقوق معنوی را خدمتتان عرض می کنم:

آيا حقّ التّأليف و حقّ الاختراع و امثال آن معتبر است؟

ظلم و تعدّي به حقوق ديگران شرعاً حرام است ولي مصاديق حقّ (موضوعات) از عرف عقلا به دست مي آيد و عرفاً براي افرادي که ساليان طولاني هزينه مي کنند و زحمت مي کشند و تلاش مي کنند قطعاً حقّي وجود دارد که قابل ترديد نيست و نمي توانيم اجازه بدهيم ديگران از آن بدون اجازه استفاده کنند.
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&mid=249788

1 تا 4:در صورتی که صاحب آن سایت یا افرادی که این فایلها را به شما می دهند انسان متدینی باشد، مانعی ندارد،ودر آمد کسب شده از آن اشکالی ندارد.
ذکر منبع در تحت عنوان مطلب تابع قانون است که اگر قانون لازم نمی داند آوردن منبع لازم نیست واگر قانون لازم می داند شما از سایتی که در یافت کردید نام همان سایت را ذکر می کنید.

milad4244;673415 نوشت:
...........

5 – در مورد رعایت قانون کپی رایت نرم افزارها که اگر از کافران حربی باشند میتوان کپی رایت را راعایت نکرد،خوب اگر ما ندانیم که سازنده نرم افزار از کافران حربی محسوب میشود یا نه در این صورت تکلیف چیست؟
6 – وبسایت های انگلیسی زبانی هستند که قالب های وبسایت به طور رایگان و یا پولی برای دانلود کاربران قرار میدهند و در بسیاری از شرایط کاربران ایرانی برای دریافت این قالب ها مشکل دارند و یا این قالب ها به زبان های دیگر مثلا انگلیسی میباشند اگر بنده این قالب ها را دانلود کنم و به طور رایگان یا پولی برای کاربران ایرانی به فارسی ترجمه و در آن تغییراتی به ایجاد کنم آیا میتوانم که نام منبع یعنی طراح انگیسی قالب را پاک کنم؟اگر طراح این قالب یک انگلیسی مسلمان باشد و بنده با فرض اینکه این طراح جزء کافران حربی می باشد کپی رایت را راعایت نکنم تکلیف چیست؟
7 - کدام شرکت ها حربی هستند و میتوان قانون کپی رایت آنان را رعایت نکرد؟ به طور دقیق این شرکت های معروف را نام ببرید. به طور مثال شرکت : ماکروسافت .شرکت هایی مثل سامسونگ و ال جی که تبلیغاتشان از تلویزویون صدا و سیما پخش میشود نیز حربی هستند؟

8 – وبسایت های دانلود نرم افزار فارسی که نرم افزارهای کامپیوتری و موبیال را برای دانلود قرار میدهند و منبع اصلی این وبسایت های فارسی زبان وبسایت های چینی و روسیه ای می باشد و از این وبسایت ها نرم افزارها رو دریافت میکنند و سپس در سرور خودشان آپلود میکنند آیا بادی نام این وبسایت های چینی و روسیه ای را ذکر کنند؟اگر ذکر نکنند درآمد این وبسایت ها که از راه جذب تبلیغات به دلیل بازدید و ورودی بالای موتورهای جست و جو می باشد حرام است؟
9 – قانون کپی رایت یک قانون بین المللی به اسم برن می باشد که کشور ایران این قانون را امضا نکرده است و جزء این قانون نمی باشد آیا میتوان با این توجه به این موضوع قانون کپی رایت را رعایت نکرد؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

5-در صورتی که صاحب آن سایت انسان متدینی باشد مانعی ندارد.

(http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&mid=249786)

6- اشکالی ندارد.

7-شرکت ها و یا سازمان هایی که به کفار در حال جنگ با مسلمانان مثل امریکا، اسرائیل و انگلیس یا به محاربین کمک می کنند و یا به عمل آنها راضی و خوشحال می شوند در حکم محارب هستند.(http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&mid=73610)

8-ذکر منبع تابع قانون است،در آمد حاصل از طریقی که در سوال ذکر شده اشکالی ندارد.

9-تمام افرادى که جان و مال آنها محترم است، حقّ امتیازات آنها نیز محترم است واین مساله ربطی به امضاء قرار داد ندارد.(مگر اینکه مالیت آن متوقف امضاء این گونه قرار دادها باشد/که ظاهرا این گونه نیست وخود این آثار دارای حقی برای صاحبان آن هست، صرف نظر از قانون)

milad4244;673415 نوشت:

10 – اگر از منبعی مطلبی را بخوانم و از آن موضوع علمی را یاد بگیرم و سپس بخواهم این موضوع علمی را خودم بنویسم آیا باز هم باید نام منبع را ذکر کنم؟مثلا یک فرمول ریاضی را در یک کتاب میخوانم و آن را یاد میگیرم آیا میتوانم این فرمول را برای یادگیری دیگران در اینترنت منتشر کنم؟
11 – میخواهیم در مورد یک موضوع تحقیق یا پایان نامه دانشگاه بنویسیم.اگر در یک صفحه به عکس نیاز داشته باشیم و آن عکس را در گوگل جستوجو کنیم و در این صفحه قرار دهیم و سپس هر قسمت از مطالب این صفحه را نیز از وبسایت های دیگر بگیریم آیا باید نام همه ی این منابع را ذکر کنیم؟با توجه به اینکه همه ی این منابع مطالب را خودشان از وبسایت های دیگری میگیرند حتی گوگل هم عکس مورد نظر را از وبسایت دیگری گرفته است و با این فرض مطلب مورد نظر کپی های تودرتو می باشد؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکار شیرازی:

10- بیان کردن این مطالب اشکالی ندارد،مگر اينكه محتواى اين کتاب يا روش بیان آن، داراى نكته خاصى بوده و منحصر به فرد باشد كه مشابه آن در ديگر کتابها نباشد، در چنين مواردى حرمت وضعى بعيد نيست و بدون رضايت صاحب اصلى آن، ديگران نمى‏توانند آن را خريد و فروش كنند و مالك نيستند.
11- ذکر منبع تابع قانون است ،همان طور که در سوالات قبل پاسخ داده شد.

milad4244;673415 نوشت:
1
12 – فروش ابزارهای اشتراکی که هم میتوانند در کارهای حرام و هم در کارهای حلال مورد استفاده قرار بگیرند چه حکمی دارد؟درآمد ار این راه حرام است؟
13 – اگر وسیله ای را به شخصی بفروشیم و سپس بدانیم که میخواهد از آن درآمد حرام داشته باشد میتوانیم آن ویسله را از او پس بگیریم؟
14 – اگر وبسایت آپلود فایل راه اندازی کنیم و کاربران عکس هایی در این وبسایت آپلود کند که خلاف شرع هست و با توجه به اینکه تعداد عکس های آپلودی زیاد می باشد و نمیتوان همه ی عکس ها را کنترل کرد آیا گناهی بر گردن ما می باشد؟( البته وظیف اصلی این کار با ستاد فیلترینگ می باشد )
15 – اگر یک سرویس بلاگدهی فارسی داشته باشیم و کاربران در وبلاگ هایی که دارند مطالب خلاف شرع منتشر کنند و ما با توجه به زیاد بودن تعداد وبلاگ ها و مطالب نتوانیم همه ی مطالب را کنترل کنیم آیا گناهی بر گردن ما هست؟( این سوال مشابه تقریبا مشابه سوال قبل می باشد )
16 – فروشگاهای آنلاین فارسی که اقدام به فروش اجناس خانگی میکنند اگر ما با آنان همکاری داشته باشیم و ندانیم که اجناس آنان قاچاق هست یا نه آیا گناهی بر گردن ما هست؟
17 – انتشار عکس زنان مسلمان ( مثلا عکس بازیگران زن ایرانی ) و زنان غیر مسلمان ( بازیگران زن دیگر کشورها ) در اینترنت در چه صورت مجاز می باشد؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

12- فروش این موارد اشکالی ندارد.
13-در این موارد اگر وقت فروش نمی دانستید وآن وسیله هم استفاده حلال داشته وهم استفاده حرام فروش شما اشکالی نداشته است،واما از جهت نهی از منکر باید او را نهی از منکر کنید با رعایت شرایط نهی از منکر.

14و 15-اگر این سایت هم استفاده حلال دارد وهم استفاده حرام دارد،فروش وراه اندازی آن اشکالی ندارد مگر اینکه بدانید شخص خریدار می خواهد آن را در مورد حرام استفاده کند که جایز نیست.
16-خرید از این فروشگاه ها که مسلمان هستند اشکالی ندارد.
17-عکس زنان مسلمانی که مخاطب می شناسد با پوشش کامل اسلامی اشکالی ندارد ؛
و زنان خارجی
چنانچه موجب فساد و انحراف نشود، و عکس ها برهنه یا نیمه عریان نباشد، جایز است.

بابت پاسخ سوالات ممنون.در مورد سوال 6 : این سوال رو به طور آنلاین در وبسایت آیت الله مکارم شیرازی از پاسخگوی شرعی پرسیدم و گفت در صورتی که ما ندانیم که آن انگلیسی طراح کافر است و یا مسلمان ( یعنی شاید این طراح یک انگلیسی مسلمان باشد و ما ندانیم ) و با فرض کافر بودن اون این قالب را به فراسی ترجمه کنم و نام و لینک وبسایت این انگلیسی رو به عنوان طراح پاک کنم حکم چیست؟ پاسخ ایشون این بود که در این صورت باید حتما نام او را ذکر کنید!
3 سوال جدید :
18 - موتور جستوجوی گوگل رتبه ی وبسایت ها رو بر اساس تعداد بک لینک تنظیم میکنه و اخیرا از نظر گوگل خرید بک لینک برای کسب رتبه بهتر در گوگل غیر قانونی اعلام شده.حالا به خاطر اینکه گوگل این موضوع رو غیرقانون اعلام کرده اگر ما با خرید بک لینک رتبه بهتری در گوگل بخواهیم کسب کنیم این کار ما چه حکمی دارد ( خرید بک لینک از راه پرداخت پول و تبلیغات در دیگر سایت ها )؟مثلا هیمن تالار گفت و گوی اسک دین 4,428 بک لینک دارد و به همین خاطر در اکثر جستوجوی های گوگل در صفحه اول نمایش داده می شود.
19 - اگر وبسایتی گفته باشد که کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع مجاز است و در غیر این صورت حرام است و خود این وبسایت مطالب را از سایتی دیگر کپی کرده باشد آیا باید نام وبسایت او را به عنوان منبع ذکر کنیم؟مثلا اگز عکسی را از وبسایت در کامپیوتر ذخیره و بعدش اون رو توی سرور وبسایت خودم آپلود کنم باید نام منبع رو ذکر کنم؟توی همین تالار اسک دین عکس پروفایل خیلی از کاربران عکس های علما هستش و این عکسها رو از وبسایت های دیگه گرفتن حالا باید نام منبع ذکر بشه؟
20 - اگر در وبسایتی مطالبی رو از وبسایت فارسی زبان دیگه ای کپی کرده باشه که برخی از این مطالب باید نام منبع ذکر میشده ولی نشده درآمدش حرامه؟اگر حرامه با توجه به این که درآمد حلال و حرام روی هم ریخته شده و قابل تشخیص نیست به چه شکل باید این پول رو برگردونه؟
[=Open Sans]

استاد جواب سوالات جدید ما رو نمیدید؟لطفا سوال 6 رو دوباره بررسی کنید و سوالات 18 و 19 رو جواب بدید.با تشکرفراوان.

لطفا به دو سوال جدید و مورد 6 که مطرح کردم پاسخ بدید.ممنون

موضوع قفل شده است