صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راههای تقویت مطالعه در کشور

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  نوشته
  1,294
  حضور
  38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4444

  راههای تقویت مطالعه در کشور
  با سلام
  عرض ادب و احترام
  خدمت اسک دینی های عزیز


  به بهانه آغاز نمایشگاه بین المللی کتاب تایپکی را ایجاد می کنیم تا با همفکری اسک دینی های عزیز راه های را که موجب تقویت کتابخوانی در بین مردم مخصوصا جوانان و نوجوانان می شود را بررسی نماییم


  مطالعه و کتابخوانی باعث افزایش سطح علمی افراد جامعه می‌شود و جامعه‌ای که عالمان بیشتری داشته باشد در مقابل مشکلات اجتماعی توان مقابله بالایی خواهد داشت و به آسانی می‌تواند در مسیر توسعه و پیشرفت قرار بگیرد.


  افراد چنین جامعه‌ای در مقابل کلاهبردارن و شیادان و سوء استفاده کننده‌گان به راحتی تسلیم نمی‌شوند، شایعه و چاپلوسی را برنمی‌تابد و خام تبلیغات نمی‌شود و در مقابل هجمه های فرهنگی مقاومت می‌کنند.


  مطالعه کتاب و کتابخوانی باید از سوی مردم تبدیل به فرهنگ شود و این فرهنگسازی باید از سوی نهادهای مربوط صورت پذیرد و این میان سهم نهادهایی که تاثیرگذاری بیشتری بر مردم و افکار عمومی دارند بیشتر است.


  بالابردن سطح علمی به سبب مطالعه مخصوصا کتابخوانی جامعه نیازمند اموراتی است که در ذیل بدانها اشاره می‌رود.

 2. صلوات ها 10


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  نوشته
  1,294
  حضور
  38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4444  تربیت مانوس با کتاب در خانواده

  والدین اولین الگویی است که فرزندان رفتارشان را از کودکی ثبت و ضبط می‌کنند. تربیت غیرزبانی شامل رفتارهای انسان است که توسط فرزندان در خانواده‌ها الگوبرداری می‌شود و کودکان بیشتر از آن که به گفته‌های پدر و مادر توجه نمایند، کردار و رفتار ایشان را تکرار می‌کنند.

  خانواده‌ای که کتاب جایگاهی در آن دارد و پدر و مادری با کتاب مانوس هستند فرزندانشان هم با کتاب و کتاب‌خوانی بزرگ می‌شوند.

  الکوبرداری فرزندان در مورد مطالعه ابتدا به والدین برمی‌گردد اگر فرزندان از دوران کودکی، کتاب را همراه والدین خود ببینند و پدر و مادر را مانوس با کتاب و کتاب را با والدین بشناسند، در خانه با کتاب آشنا خواهند شد زیرا پدر و مادر کتابخوان فرزندان خود را اهل مطالعه تربیت خواهند نمود.
  تربیت عملی کودک در چنین خانواده‌ای با حضور در کتاب‌فروشی‌ها برای خرید کتاب و رفتن به کتابخانه برای مطالعه کتاب، ایجاد کتابخانه در خانه و ارزش و احترام کتاب نزد والدین همراه است.

  فرزندان دراین خانواده‌ها کتاب را جزیی از زندگی خود می‌دانند و والدین به فرزندان آموزش می‌دهند که کتاب خوب، یاری است مهربان و معلمی است دلسوز که انسان را از جهل و تاریکی خارج و نور علم را به انسان آموزش می‌دهد.

  کودکان در زندگی با کتاب تشنه علم می‌شوند و یاد می‌گیرند که باید جهت رفع تشنگی علمی خود به کتاب مراجعه نماید چنین افرادی تا آخر عمر اهل علم خواهند ماند.
  برای چنین کودکانی، نیاز به تبلیغ و آموزش مطالعه در بزرگسالی نیست؛ زیرا از خردسالی با فرهنگ کتاب و کتابخوانی آشنا هستند و ارزش و جایگاه کتاب را در زندگی به نیکی می‌داند.


  برعکس کودکانی که والدینشان با کتاب مانوس نیستند و کتاب و کتابخوانی هیچ جایگاهی در زندگی آنها ندارد و کودک با ورود به مدرسه با کتاب آشنا می‌شود در بزرگسالی به سختی با کتاب ارتباط برقرار خواهند کرد و نهایتا رابطه ایشان با کتاب به کتب تحصیلی منحصر خواهد بود و با اتمام زمان تحصیل کتاب و کتابخوانی نیز از زندگی ایشان رخت برخواهد بست.


 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  نوشته
  292
  حضور
  6 روز 3 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  971  برای بچه ها بیشتر سعی کنید که برای شروع کتاب های داستان جذاب و عکس دار و گرافیکی بگیرید که علاقه مند بشن،بعد کم کم وقتی به سوم چهارم دبستان رسیدن شروع کنید رمان های داستانی ای مث قصه های مجید و هری پاتر و ... براشون بگیرید و مقاله های ساده ی بازی ریاضی و کتاب های داستانی تاریخی جذاب (که ترجیحا تاریخ ایران باشه) ویا کتاب های علمی ساده مثل چرا و چگونه،چراهای شگفت انگیز و ...،بعد وقتی به راهنمایی رسیدن بسته به علاقه شون به درسشون براشون کتاب هایی بگیرید و یا غیر مرتبط به درسشون...کم کم علاقه مند میشن
  برای بزرگ سال ها هم به خصوص افراد کهن سال سعی کنید کتاب های تاریخ ایران بگیرید که خیلی جواب میده،مخصوصا دوره ی قاجار به بعد،من خیلی امتحان کردم جواب میده
  برای افراد میان سال و یا دانشجو هم کتاب هایی بگیرید که بیشتر مرتبط با شغل و رشتشون باشه،خیلی کمکشون میکنه...
  البته خوشبختانه یا متاسفانه الان دیگه با وجود حجم عظیم داده های اینترنتی کسی سراغ کتاب نمیره

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  نوشته
  9
  حضور
  1 روز 7 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  7
  صلوات
  32  سلام
  امروز اولین یا دومین روز نمایشگاه بین المللی تهران بود. ما شهرستانی ها که به راحتی دستمون نمیرسه به اونجا. از طریق اینترنت رفتم و در سه زمینه که مورد علاقه ام بود جستجو کرد م و 30 جلد کتاب با قیمیت حدود 206 هزار تومان سفارش د ادم.
  از این لینک میتوانید کتابهای نمایشگاه را ببینید و سفارش اینترنتی بدهید:

  http://www.adinehbook.com/gp/search/...feature=tibf94

 8. صلوات ها 6


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  نوشته
  1,294
  حضور
  38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4444  نقش معلم در کتابخوانی

  مدرسه دومین تجربه انسان در زندگی گروهی است. کودکان در مدرسه با زندگی از نوع برنامه‌ریزی شده آشنا می‌شوند.
  کودکان پس از خواندن و نوشتن مشتاق بیان کلمات هستند تا از آموخته‌های خود بهره برند و لذا در کوچه و خیابان هر کلمه‌ای را تلفظ می‌کنند و این بیان لذت همراه با نشاط برای هر کودکی دارد.


  نقش معلم در زنده نگهداشتن این نشاط بسیار زیاد است معلمی که ثمره آموزشهای خود را در خواندن و نوشتن شاگردان خود می‌بیند؛ باید این مسیر را ادامه دهد و عمل خود را با آشنا کردن کودکان با کتاب و مطالعه تکمیل نماید.

  اهتمام معلمها به مطالعه کتب غیر درسی توسط دانش‌آموزان و پیگیری این مساله از طریق خانواده‌ها کودکان را با دنیایی جدید آشنا خواهد کرد و کودکان با مطالعه کتاب و افزون شدن اندوخته‌های علمی خود لذت کتابخوانی را درک و کتاب را به عنوان یار مهربان قبول خواهند داشت.

  این مساله زمانی عطش کتابخوانی را بیشتر می‌کندکه معلم با همراهی والدین کتبی را که برطرف کننده نیازهای کودکان است را به ایشان معرفی نمایند تا کودکان با مطالعه کتاب نیازهای خود را برطرف نموده و کتاب را به عنوان دوستی که بر دانشش می‌افزاید قبول نماید.


 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۳
  علاقه
  هنر و ورزش
  نوشته
  239
  حضور
  9 روز 19 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1023  به نظر من فرهنگسازی در این مورد احتیاج به برنامه ریزی چند ساله داره چون کشور ما به شدت توی این مسئله ضعیف عمل کرده
  وتا بخواد بیاد این ضعف رو برطرف کنه و فرهنگ مطالعه وکتابخوانی رو رونق بده بین اقشار مختلف جامعه زمان زیادی میبره وهمت زیادی میخوادکه فکر نمیکنم از این نوع همتها بین مسئولین یا والدین بچه های ما پیدا بشه چرا؟ چون خودشون هم ازش بی بهره بودن ویاد نگرفتن که الان بخوان اموزش بدن به فرزندانشون.
  شما بگردین توی دبستانهای ما که اموزش کودکان از اونجا پی ریزی میشه ببینید توی چند مدرسه ابتدایی کتابخانه مخصوص سنین اون بچه ها پیدا میشه؟
  توی چند مدرسه ابتدایی زنگی به اسم زنگ مطالعه ازاد داریم؟
  وقتی هنوز که هنوزه زنگ ورزش وهنر رو میزارن برای درسهای جبرانی ریاضی و درسای دیگه وبراشون ارزش قائل نیستن انتظار دارین به بچه ها اجازه بدن برن کتاب غیر درسی بخونن؟
  میدونید چه استعدادهای که به خاطر این شیوه غلط اموزش در نطفه خفه میشه وهیچ وقت فرصت رشد نمو در کودکان پیدا نمیکنه؟
  هر چقدر ما راهکار بدیم در این تایپیک هیچ فایده ای نداره اونایی که باید ببینن وبفهمن هیچ وقت سراغ این سایتها نمیان
  تا بتونن استفاده کنن اونی که میبینه براش اهمیت نداره چون کاره ای نیست!
  والدین ما رو هم کسی نیست خودشون هل بده طرف مطالعه چه رسد به اینکه خودشون بخوان الگوی ایندگان وفرزندان بشن.

  من توی این مورد واقعا دل پری دارم خیلی دلم به حال نسلهای حال اینده میسوزه مگه ما چی از کشورای دیگه کم داریم ؟
  چرا ما که این همه ادعامون میشه ساعات مطالعمون باید از اکثر کشورهای جهان اینقدر کمتر باشه؟
  اخه یقه کی رو باید گرفت؟


  آدمی درآغوش خدا غمی نداشت پیش خدا حسرت هیچ بیش و کمی نداشت دل از خدا برید و در زمین نشست صدبار عاشق شد و دلش شکست.

  به هر طرف نگاه کرد راهش بسته بود یادش آمد یک روز دل
  خدا را شکسته بود. 12. صلوات ها 7


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  نوشته
  1,294
  حضور
  38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4444  • وجود کتب تخصصی

  وجود کتابهای تخصصی و مورد نیاز سطوح مختلف جامعه در رشته ها و گرایش های مختلف می تواند موجب افزایش سطح مطالعه در جامعه شود.
  متخصصان رشته های مختلف باید اهل قلم باشند و یافته های علمی خود را در قالب کتاب به دست مردم برسانند.
  وجود کتب در تخصص های مختلف و آشنا کردن مردم به این کتب تخصصی و آموزشی افراد جامعه را به این باور می ساند که با کتاب می توانند مشکلات خود را حل بکنند با هدایت مردم به کتابخوانی می توان گره بسیاری از مشکلات جامعه را حل نمود.


 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,284
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901
  سلام علیکم و رحمه الله

  فرمایشات استاد و دوستان در مورد دوستی با کتاب از دوران کودکی متین است و میتواند بخشی از مشکل دوری از کتاب و کتابخوانی را حل کند .

  ذهنی که از کودکی با مطالعه ورزیده میشود از خواندن چند مطلب بسرعت خسته نمیشود و از رجوع به مطالب احساس دلزدگی نمیکند.

  و طبیعی است که این ذهن در حل مشکلات زندگی و انتخاب یا یافتن راه حل خیلی بهتر از یک ذهن غیر ورزیده و کند شده عمل میکند.

  از طرفی ذهن غیر فعال و تنبل معمولا خودش را به مطالب سطحی زندگی مشغول میکند و به آنها دل میبندد . ( بهتر است بگویم از آنها لذت میبرد و به اسارت آنها در می آید ) لذا از درک بسیاری مسائل مهم زندگی باز می ماند و البته صید خوبی است برای سوء استفاده گران.

  البته با مطالعه روزانه و کم کردن از وقت های تلف شده میتوان یک ذهن را در هر زمانی به یک ذهن فعال تبدیل کرد که همت بالائی میخواهد .

  اما بعد

  یک بخشی از مشکل این است که لازم است که کتاب خوب را باید به مردم معرفی کرد و همچنین کتاب را خوب به مردم معرفی کرد.

  افراد در طول زندگی غالبا به مشکل کمبود مطالعه و اطلاعات خود بر میخورند و برای حل مشکلاتشان احساس نیاز میکنند . و اگر هم به مشکلی بر نخورند میل به آگاهی در هر انسانی وجود دارد که مانند میل به زیبائی و دیگر امیال قدرتمند است

  ولی این افراد گاها کتاب نا مناسبی را برای خود انتخاب میکنند . نتیجتا نفعی از مطالعه آن کتاب نمی برند و میل دانستن در آنها گرسنه , باز می ماند .

  برای حل این مشکل لازم است در معرفی کتاب اولا یک نویسنده طیف مخاطب کتابش را مشخص و معرفی کند و یا ناشر و ویراستار موضوع کتاب و مخاطبش را تعئین نماید و به اهمیت انتخاب کتاب اشاره داشته باشد و به کتابخوان متذکر شود.

  ثانیا برای رعایت حال هر مخاطبی در آن سطح با هر تخصصی واژه هها و اصطلاحات تخصصی علمی با شرحی ساده در کتاب بیاورد تا هر خواننده با هر تخصصی بتواند دستاوردی در اندازه حداقل و مناسب از خرید و مطالعه کتابش داشته باشد .

  ...


  یاحق

  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اسک دین و اسک دینی ها!
  نوشته
  2,278
  حضور
  304 روز 8 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  12
  صلوات
  5910  سلام علیکم و رحمه الله
  مطالبی را که فرمودید کاملا درست بود (بود منظورم اینه که در اطراف بنده دیگه نیست!)
  قبلا ها کودکان و نوجوانان از فرط بازی کمتر کتاب می خواندند ولی الآن نگرانی ای که به وجود آمده اینه که دیگه بازی هم نمی کنند و فقط وقتشان را با بازیهای مجازی و یا وبگردی (عمدتا شبکه های اجتماعی) پر می کنند.
  متاسفانه و 100 بار جای تاسف داره که حتی بزرگترها هم دارن معتاد بازیهای مجازی میشن.
  بنده در تهران زندگی می کنم و هرروز از مترو استفاده می کنم در چند ماه اخیر تا الآن بطور متوسط 30% افراد در مترو مشغول بازی با موبایل هستند و کمتر کسی کتاب مطالعه می کنه!
  الآن ناراحتی خیلی از والدین این نیست که چرا فرزندانشان مطالعه غیر درسی ندارند , بلکه نگران افسردگیها و یا رشد نامناسب ناشی از عدم فعالیت جسمی و بازیهای درخور سن فرزندانشان است.
  حالا بانی این امر خیر کیست که برای کتابخوانی اقدام جدی شود.
  شما در یک خیابان معمولی نمیتونی یک کتابخانه عمومی پیدا کنی در حالیکه حد اقل 10 شعبه بانک پیدا میشه!
  ولی راههائی که به نظرم میرسه برای افزایش سطح کتابخوانی :
  1. در مهمانیهای آخر هفته که معمولا در خانه پدر بزرگها برقرار میشه و عموها و عمه ها و یا خاله ها و دائی ها جمع هستند, میشه کتابهائی در حیطه دین یا روانشناسی یا ادبیات درنظر گرفته بشه و با هم به نقد اون بپردازند
  2. در اماکن عمومی که مردم باید در انتظار چیزی باشند, مثل بانکها, سالن انتظار والدین در آموزشگاها یا باشگاههای ورزشی فرزندانشان,...کتابخانه درست بشه.
  3. در وسایل نقلیه عمومی کتب خوب ارائه بشه
  4. مسابقات کتابخوانی در ادارات و مدارس و مساجد برگزار بشه (با هدایای نفیس...جهت تشویق)
  5. کتابخانه مساجد غنی تر باشه (متاسفانه امروز هر کی یه کتاب قدیمی کهنه داره میذاره تو مسجد...روغن ریخته را نذر امامزاده میکنن)
  6. امنای مساجد و مدارس و .....خود افرادی با فرهنگ و آگاه به ارزش مطالعه باشند.

  اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
  و
  احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
  سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
  الحسین علیه افضل الصلوات و السلام


 18. صلوات ها 4


 19. #10
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  نوشته
  1,294
  حضور
  38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4444  • آشنا کردن مردم به راههای صحیح مطالعه

  انجام هر عملی از سوی انسان نیازمند آموزش هایی است که در صورت فراگیری این فعل به طور درست و با روش های صحیح انجام آن فعل برای انسان مفید و سودمند خواهد بود.
  مطالعه با روش های صحیح نه تنها موجب ضرر به بدن نشده که موجب افزایش سطح یادگیری و بالا رفتن سطح مطالعه خواهد بود

  متاسفانه برخی از مردم به علت آشنا نبودن به روش های صحیح مطالعه با خواندن چند دقیقه از متن و به علت عادت نداشتن دچار چشم و گردن درد می شوند و سپس مطالعه کتاب را مساوی به دردجسم می دانند و از مطالعه گریزان می شوند.

  اگر افراد جامعه به روش های صحیح مطالعه آگاه باشند و با مطالعه به روش صحیح بر افزون شدن دانسته خود پی ببرند قطعا مطالعه را سودمند خواهند یافت.


 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود