\\\ دامگاه چت /// •• چت و عشق ••

تب‌های اولیه

59 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
\\\ دامگاه چت /// •• چت و عشق ••

سلام به همه دوستان خوب خودم
اسک دینیهای باصفا

چت و عشق؟؟؟ !!!

مگه ممکنه یکی را که ندیدی و هیچی ازش نمی دونی فقط باهاش چت کردی عاشقش بشی؟

به نظرتون ممکنه؟

سوال:

سلام، من یه مشکلی با خودم دارم با خودم کنار نمی یام. من عاشق یه نفر شدم که البته هم جنس من نیست و قصدمون ازدواجه. نمی دونم عاشق شدن گناه یا خیر، درسته یا نه؟؟ نمی دونم این عشق باعث خرابی و تباهی آیندم میشه یا نه؟ شاید براتون خنده داره اینکه از چت یه نفر رو انتخاب کردن، ولی من فقط به خاطر پاکیش و ایمانش اون رو میخوام و هیچ ارتباطی غیر از چت با هم نداشتیم که باعث گناه بشه. لطفاً به من کمک کنین، دارم از عذاب وجدان داغون می شم.

جواب:

1-
عشق عبارت از دوستي بيش از حد يا چيره گشتن دوستي بر كسي، دل باختگي به محبت چيزي يا كسي است. حس دوست داشتن در نهاد همه انسانها وجود دارد و حس محبت يكي از سرمايه هاي زندگي است. اما آنچه مهم به نظر مي رسد اينكه چگونه اين سرمايه عظيم را بايد خرج كرد.
گذشته تاريخ نشان داده است كه انسانه در برخورد با حس محبت خود به دو گروه تقسيم مي شوند:
برخي آنرا در جهت كمال معنوي به كار برده و متوجه وجود حقتعالي مي نمايند. مقدمه اينگونه عشق حقيقي عبارت از معرفة الله و خداشناسي است. چنانكه در حديث قدسي آمده است: من عرفني عشقني:( هركه مرا شناخت به من عشق ورزيد ) اينگونه عشق سبب رشد و تكامل آدمي است، چنانكه اولياء الهي اينگونه بوده اند.
اما برخي سرمايه عشق و محبت خود را به سمت و سويي هدايت مي كنند كه نتيجه اي جز اضطراب و استرس و ناهنجاريهاي روحي چيز ديگري به دنبال ندارد و ريشه اينگونه عشقها بعد از مدتي به سردي مي گرايد و ايجاد بحران مي كند.
قربانيان اينگونه عشقهاي مجازي، بيشتر دختران معصوم و بي گناهي هستند كه با چراغ سبز يك پسر جواني خود را گرفتار اين دام خطرناك ميكنند. غافل از اينكه آن پسر ممكن است با چندين نفر ديگر در يك زمان به عشق و عاشقي مشغول باشد و هركدام را به حرفهاي جذاب فريب دهد و بعد از مدتي راه خود را جدا كرده و انتخابي كاملاً جدا را برگزيند و مشتريان خود را بدون هيچ حساب و كتابي رها نمايد، در اين هنگام اين دختران معصوم و مظلوم كه اسير تندباد هوا و هوس قرار گرفته اند، خود را سر شكسته و به بن بست رسيده مي دانند.

2-
سعي كنيد محك زندگي شما، احساسات محض و بدور از خردورزي نباشد. شما علاوه بر سرمايه عمر گرانبها كه در بحبوحه جواني هستيد، سرمايه عظيم و گرانقدري به نام عفت داريد كه مي توانيد به وسيله آن تا مرز فرشتگان پرواز كنيد. چنانكه پيامبر اكرم (ص) مي فرمايد: كاد ان يكون العفيف ملكا من الملائكه ( نزديك است كه انسان عفيف، فرشته اي از فرشتگان گردد. )
بنابراين بكوشيد اين سرمايه ارزشمند خود يعني عشق را در صدف عفت به بازار عبوديت و بندگي ببريد و آن را با خداي رحمان و رحيم سودا كنيد كه خريدار اين عشق مقدس، جز خداي متعال كسي نيست. آنگاه لذت محبت و عشق ورزي را تجربه خواهيد كرد.

3-
چت كردن با نامحرم نيز از دامهاي خطرناك شيطاني است كه گاه با لعاب دوستي شروع مي شود. اما مشخص نيست به كدام نا كجا آباد منتهي شود و از نظر شرعي نيز جايز نمي باشد.
با كمال صداقت و دلسوزي مي گوييم: ارتباط با نامحرم را حتي از طريق چت قطع كنيد و خشنودي خداي مهربان را با رضايت نفس اماره عوض نكنيد، و اين حالت عذاب وجداني كه احساس مي كنيد نداي بيدارگر نفس لوامه است كه خداي متعال نمي خواهد شما از رحمت او دور شويد و دشمن قسم خورده بشريت يعني شيطان را شاد كنيد.
منبع:http://motagin.blogfa.com/post-142.aspx

با سلام
من اینو تو کانون گفتمان قران((اسک قران)) گذاشته بودم و فعلا برای شروع بحث بد نیست که اینجا هم بزارمش

[=arial]با سلام
[=arial]خب بحث عاشق شدن خیلی گستردس و خیلی خطرات در پی داره مخصوصا اگر تو محیطای نا امنی مثل چت و تو اتاقای خصوصی و تنها باشه
[=arial]عاشق شدن از راههایی مثل شناخت علایق سلیقه ها و اخلاقیات و معنویات وظاهر و تیپو و..... ...میتونه حاصل شه
[=arial]خب از راه چت هم تا حدودی به بعضیا از این شناختا میشه رسید
[=arial]مثلا اینکه طرف انسان معتقدی هست و شاید مستحباتم همیشه انجام میده و..
[=arial]اما واقعا این شناخت همیشه درسته ؟؟؟
[=arial]من که میگم خیلی توش خطا هست و ..
[=arial]چون کسی نمیاد از رذایل اخلاقیش صحبت کنه و از ضعفاش صحبت کنه و طرف رو از خودش به نوعی دور کنه...
[=arial]تازه اگر کسی واقعا ادم معتقدی باشه هیچ وقت تا اینجا که بخواد هر روز با نامحرم چت کنه ادامه نمیده و...
[=arial]امکان داره اوایل طرفین برای یه کار ضروری و کار با هم ارتباط داشته باشن اما به مرور که این ارتباط از ضرورت بیوفته یواش یواش مهر و محبت کاذب بین طرفین ایجاد میشه و به مرور عشق کاذب به وجود میاد و...
[=arial]((من خودم به سفارش یکی از دوستان معنوی و خوب ومورد اعتماد تمام ادلیستای خانومو از یاهوم پاک کردم تا شیطون یکی از راههای نفوذش بسته شه..البته اگر کار واجب و ضروری پیش بیاد از طریق ارشیو مکالمات برای دسترسی به آیدی اقدام میکنم))
[=arial]خب اینکه میگن زن و مرد نامحرم تو یه اتاق تنها نشن میتونه به چت هم ارتباط داد..
[=arial]وقتی شما 2 نفری((البته با حضور دشمن قسم خورده و منتظر به غفلت شماها))چت میکنید
[=arial]به نوعی اولا که به هم عادت میکنید و شاید بعد از مدتی دلتون برای چت کردن با هم تنگ هم بشه
[=arial]و به مرور که کمبود محبتای همدیگرو تا حدودی جبران کردید و رابطه 2 نفری شما تبدیل به 3 نفری ((همراه با شیطان منتظر و قسم خورده))
[=arial]شد اونوقت محبت خطرناکی بین طرفین به وجود میاد که اگر طرفین مجرد باشن عاشق هم میشن و ...
[=arial]اما خدای نکرده اگر متاهل باشن حتی اگر کی از اونها اونموقع هست که باید منتظر از هم پاشیده شدن یه خانواده و قهر خدای مهربون و جشن پیروزی شیطون برای حماقت بعضی از ((اشرف مخلوقات))باشیم
[=arial]پس برای اینکه عشقای مجازی و بی پایه وسست ایجاد نشه حتما ارتباط با نامحرم رو به هر وسیله((چت پیام عمومی خصوصی اس ام اس یاهو الفور ای و...))حتما تا حد ضرورت قطع کنید و نگذارید که خدای مهربونمون قهرش بگیره و شیطون هی بهمون بگه دیدید ارزش سجده نداشتید>؟؟؟
[=arial]البته من یکی از رفیقام از طریق یکی از رومای مذهبی عاشق خانومی شد و چون ادم معتقدی بودن سریع با خانواده هاشون مشورت کردن و اونا رو در جریان گذاشتن و با این بصیرت و آینده نگری جلوی کار و فعالیت شیطون رو گرفتن و یه تو دهنی محکم به شیطون ودسیسه هاش زدند و..
[=arial]پس اگر فکر میکنید طرف عاشقتونه بگید به خانوادش بگه و همه رو در جریان بزاره و اگر دیدید که طرف میگه نه هنوز زوده و صلاح نیست و ایجاد مفسده میکنه و اینجور کلاه شرعی ها بدونید که طرف به احتمال خیلی زیاد شما رو برای ارضا شدن حس کمبود محبتش میخواد نه بیشتر!!!
[=arial]وگرنه یا اینکه اصلا چت نمیکنه با نامحرم و در صورت مشاهده سماجت با یه برخورد تند طرف رو از خودش دور میکنه یا اینکه واقعا به فکر ازدواج و شناخته بیشتره که از راه درستش میره وبه نظر من دختری که خیلی راحت از طریق چت پا به پای نامحرم جلو میره و عشق بازیه مجازی می کنه اصلا دختر مذهبی نیست مگر اینکه همون اول حس عاشقی و تشکیل محبت بخواد تا تصمیمش در مورد خبر دادن به خانواده ها رو بدونه و...
[=arial]التماس دعا و خدا نگهدارتون

[=arial]یا علی(ع)
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=20888

گل نرگس;22486 نوشت:
اسک دینیهای باصفا

چت و عشق؟؟؟ !!!

به نظرتون ممکنه؟

سلام ، خب الان تو جامعه برخی از افراد به وسیله چت عاشق هم می شن.
ولی به نظر من این عشقها عشق به گفته هاست نه عشق به واقعیت
:Gol:

گل نرگس;22486 نوشت:
چت و عشق؟؟؟ !!!

با سلام

گل نرگس بزرگوار

بحث خوبي را كليد زديد هر چند ما هم دراين ادرس

http://www.askdin.com/showthread.php?t=4227&page=3

بحثي را شروع كرده بوديم كه با ورود دوستي عزيز بحث به انحراف كشيده شد و نيمه كاره.

واقعا بحث مورد نياز امروز جوانان اعم از مذهبي و غير مذهبي است و ارائه راه كارهايي مناسب مي تواند گره كشاي خيلي از مشكلات باشد.

علاوه بر چت ،‌ دوست شدن در فروهماي ديگري و در قالب هاي ديگري از اينترنت هم مد شده است و جوانان به جاي پرسه زدن در خيابان و ايجاد مزاحمت به ديگران و دوست يابي و .....كه همواره مزاحمت هايي را از طرف دوست و اشنا داشته در دنياي مجازي به راحتي امكان پذير است.

ارئه راهكار و فاكتورهايي در اين زمينه از طرف كارشناسي همچو سركار و ديگر دوستان ضروري به نظر مي رسد.

موفق و مويد

گل نرگس;22486 نوشت:
مگه ممکنه یکی را که ندیدی و هیچی ازش نمی دونی فقط باهاش چت کردی عاشقش بشی؟ به نظرتون ممکنه؟

با سلام

ممكن باشد يا نباشد الان در جامعه ما مصاديق متعددي را مي بينيم چندي قبل از همسايگان شنيدم كه دختر و پسري در دنياي مجازي با هم اشنا شده و پس از كلي چت بازي وعشق و عاشقي

بالاخره دل به دريا زده و ادرس براي خواستگاري رد و بدل مي كنند و از قضاي روزگار فاميل نزديك هم بودند و بالاخره ازدواجشان سر مي گيرد.

بزرگوار مصاديق متعددي براي عشق و عاشقي اينترنتي مي توان شمرد و كساني كه دستي در كار دارند اگاهند بر اين قضيه.

ولي انچه مي توان در اين تايپك با حضور دوستان و كارشناسان عزيز به بحث نشست اين است كه راه كارهايي ارايه شود كه در چنين مواردي چه بايد كرد

همان جمله هميشگي : پيشگيري قبل از درمان

بنده با اجازتون سولاتي را براي اغاز بحث مطرح مي كنم.

مي توان گفت كه نبايد وارد اين دنيا --البته براي چت-- شد؟؟؟ و چت براي مواقع ضروري است؟؟؟

برشمردن ضرورتهاي چت كردن ؟؟؟

جوانان با ورود به سايبري واشنايي اوليه با چت و تالارهاي گفتگو چه نكاتي را بايد رعايت كنند؟؟؟

تا چه اندازه مي توان اطلاعات خود را در اختيار ديگران قرار داد؟؟؟

برشمردن اسيب هاي احتمالي چت كردن؟؟؟

دلبستكي به طرف مقابل هنگام چت كردن؟؟

و.......

دوستان و كارشناسان عزيز ............بسم الله

مي توان گفت كه نبايد وارد اين دنيا --البته براي چت-- شد؟؟؟ و چت براي مواقع ضروري است؟؟؟

در مواقع ضروری که بحثی روش نیست
مثلا من رفیقم که رفته بود مسابقات ملی مهارت کانادا کلی باهاش چت ...کردم اما رو هم دیگه 100 تومنم خرجم نشد

اما برای کارهایی مثل شرکت تو رومای مذهبیم من مفید میدونم و..

اما اگر بی هدف وارد این چت رومای مخصوصا یاهو بشه اشتباه بزرگیه وو...
البته من خودم تا پارسال به بهانه تقویت زبان انگلیسی همش تو چت رومای خارجی بودم اما اعتراف میکنم به جز پیدا کردن رذایل اخلاقی چیزی گیرم نیومد...
چت رومای ایرانم که فسادشون 100 برابره

برشمردن ضرورتهاي چت كردن ؟؟؟
ارتباط با اشنایان
حل مشکل و ...

جوانان با ورود به سايبري واشنايي اوليه با چت و تالارهاي گفتگو چه نكاتي را بايد رعايت كنند؟؟؟
اگر خدا رو در نظر داشته باشیم و مراقب نفسمون باشیم و نکات اخلاقی در برخورد با نامحرم رو رعایت کنیم و ...

تا چه اندازه مي توان اطلاعات خود را در اختيار ديگران قرار داد؟؟؟
در حد ضرورت
واز اونجایی که تا حد ممکن کسی نباید اطلاعاتی از ما((مخصوصا خانوما))داشته باشه
به نظر من باید سعی کنیم فقط نظراتمونو منتقل ککنیم نه خصوصیات فیزیکی و .....

برشمردن اسيب هاي احتمالي چت كردن؟؟؟

ایجاد شدن محبت کاذب بین طرفین
شکست عشقی خوردن
توهین شدن انسان
حقیر شدن در خیلی از موارد
از همه مهمتر ناراحتی خدا و خوشحالی شیطان...
دلبستكي به طرف مقابل هنگام چت كردن؟؟
خب طرف وقتی با یه گربه یه مدت مانوس میشه بهش عادت میکنه
حالا چه برسه به انسان که معمولا وابستگی شدیدی بینشون ایجاد شده و وخصوصا اگر نامحرم باشه که اونموقع شیطون یه بلایی سر دل این 2 طرف بیاره که....

و.......

دوستان و كارشناسان عزيز ............بسم الله

گل نرگس;22486 نوشت:
اسک دینیهای باصفا

چت و عشق؟؟؟ !!!

به نظرتون ممکنه؟

با سلام به بزرگواران
خوب این که در چت روم امکان عاشق شدن و عشق وجود داره! که مساله جدیدی نیست!
اما اینکه وقتی کسی در چت روم به دنبال عشق میگرده این باید مورد توجه باشه!بارها شاهد بودیم که سو استفاد گران با حرفها و گفتارهای دروغ چه مشکلاتی را ببار آوردند !!
مساله مهمی را که باید در نظر داشت!این که وقتی در اینترنت به دنبال عشق هستیم !آیا معقول است ؟یا نیست؟
شاید شاهد ازدواجهای باشیم که با موفقیت از طریق اینترنت انجام شده و پایان خوشایندی داشته باشد !اما این به اندازه نیست که مد نظر داشت !
مساله مهم که باید در نظر داشت این که شناخت یک انسان از چه راهی امکان پذیر میباشد!؟
من ۲ راه اساسی و کلی را بیان میکنم و بعد مقایسه با شناخت اینترنتی !
۱-شناخت طرز تفکر و اندیشه یک شخص !اگر کتابی،جزوی ویا نوشتی دارد را مطالعه کنیم و با طرز تفکر ان آشنا بشویم!
اما این به تنهای در شناخت یک انسان به ما کمک نمیکند و نیاز به مساله دیگری داریم .
۲-شناخت( اکتوبیوگرافی )شناخت شرح حال زندگی یک انسان !رابطهای عاطفیش،رابطهای دوستش !دچار عشق شدن یا نشدنش!رابطهای جنسیش !دوران کودکش و...!!
با این ۲ عامل میتوان یک انسان را شناخت!(راهکارهای دیگرم است اما این ۲ اصلیست)
خوب حالا میریم به سراغ چت !وقتی شخصی با کسی چت یا همان گفتگو و تبادل نظر ایترنتی میکنید تا چه اندازه میتواند طرف مقابل را بشناسد !از برداشت شمار ۱-فقط میتواند تا حدودی با اندیشه او آشنا شود!نه بطور کامل!
چرا؟چون اینترنت وسعت زیادی دارد و در اینترنت بدنبال جملات قشنگ که برازنده زائقه طرف مقابل باشد را به راحتی میتوان پیدا کرد !!اینجاست که جوانها دچار یک اشتباه بزرگ میشوند !!!و بعد از چند وقت دچار عشق !بدون در نظر داشتن مورد دوم که بسیار مهم میباشد و بدونه تمیز دادن مورد اول از تشخیص درست اندیشه و میبینیم که بعضی از وقتها این اشتباهات به کجاها که کشیده نمیشود !!!
در مورد گفتگوی اینترنتی در حد مراحل اولیه برای شروع یک شناخت به نظر من خوب !!اما نه اینکه از شناخت اینترنتی نتیجه ازدواجی بگیریم !چرا که این دو عامل اساسی از طریق اینترنت روشن نیست !!!!!
و این جاست که باز به سنتهای قشنگ اسلامی در مورد ازدواج پی میبریم .
در پناه خداوند پیرزو سر بلند باشید

behrooz_313;22638 نوشت:
مي توان گفت كه نبايد وارد اين دنيا --البته براي چت-- شد؟؟؟ و چت براي مواقع ضروري است؟؟؟ در مواقع ضروری که بحثی روش نیست مثلا من رفیقم که رفته بود مسابقات ملی مهارت کانادا کلی باهاش چت ...کردم اما رو هم دیگه 100 تومنم خرجم نشد اما برای کارهایی مثل شرکت تو رومای مذهبیم من مفید میدونم و.. اما اگر بی هدف وارد این چت رومای مخصوصا یاهو بشه اشتباه بزرگیه وو... البته من خودم تا پارسال به بهانه تقویت زبان انگلیسی همش تو چت رومای خارجی بودم اما اعتراف میکنم به جز پیدا کردن رذایل اخلاقی چیزی گیرم نیومد... چت رومای ایرانم که فسادشون 100 برابره برشمردن ضرورتهاي چت كردن ؟؟؟ ارتباط با اشنایان حل مشکل و ... جوانان با ورود به سايبري واشنايي اوليه با چت و تالارهاي گفتگو چه نكاتي را بايد رعايت كنند؟؟؟ اگر خدا رو در نظر داشته باشیم و مراقب نفسمون باشیم و نکات اخلاقی در برخورد با نامحرم رو رعایت کنیم و ... تا چه اندازه مي توان اطلاعات خود را در اختيار ديگران قرار داد؟؟؟ در حد ضرورت واز اونجایی که تا حد ممکن کسی نباید اطلاعاتی از ما((مخصوصا خانوما))داشته باشه به نظر من باید سعی کنیم فقط نظراتمونو منتقل ککنیم نه خصوصیات فیزیکی و ..... برشمردن اسيب هاي احتمالي چت كردن؟؟؟ ایجاد شدن محبت کاذب بین طرفین شکست عشقی خوردن توهین شدن انسان حقیر شدن در خیلی از موارد از همه مهمتر ناراحتی خدا و خوشحالی شیطان... دلبستكي به طرف مقابل هنگام چت كردن؟؟ خب طرف وقتی با یه گربه یه مدت مانوس میشه بهش عادت میکنه حالا چه برسه به انسان که معمولا وابستگی شدیدی بینشون ایجاد شده و وخصوصا اگر نامحرم باشه که اونموقع شیطون یه بلایی سر دل این 2 طرف بیاره که.... و.......

با سلام

بزرگوار

جواب هايي كه فرمودين معمولا فراگير است و هر كسي براي اولين بار هم كه شده اكر وارد اينترنت شود اينها رارعايت مي كند

انچه مد نظر من بود به بحث و مبا حثه گذاشتن و پيدا كردن راه كارهاي عملي براي اين سوالات و البته سوالات فراوان ديگر است

بهروز عزيز

انچه شما فرموده اي كه بايد خدا را مد نظر داشت و ....حرف هايي است كه همه مي دانيد و مي دانيم نه تنها در اين مورد كه در همه حال مي دانيم بايد خدا را مد نظر داشته باشيم ولي ايا واقعا اين چنين است؟؟؟

منظور و مقصود بنده از علاقه پيدا كردن هم نكته ديگري داشت --همه مي دانيم كه به گربه هم انسان علاقه پيدا مي كند اكر مدتي با ان باشد ولي علاقه اي كه فردي در سايت به نوشته هايي كه نمي داند از طرف كيست وچيست و..... بايد راه كارهايي داشته باشد

و تمام سوالهاي ديگري كه بنده مطرح كردم

بهتر است كمي عميق شويم و راه كارهايي عملي تري ارائه دهيم

الهی به امید تو
تشکر می کنم از همکاری دوستان و کارشناسان عزیز
مشکلی که امروز مطرح شد و آن وابستگی از طریق چت به طرف مقابل است ، متاسفانه در آینده ای نه چندان دور گریبانگیر فرزندانمون خواهد شد.
باید راهکاری اندیشید برای گریز از این دامگاه زیبا و فریبنده .
ابزار مسینجر گاهی می تواند وسیله ای برای صله رحم و احوالپرسی از دوستان باشد ، گاهی زمینه ای برای کسب اطلاعات و شرکت در اجتماعات مجازی و گاهی ابزاری برای سرگرمی و به عبارتی خوشگذرانی.
باید از هم اکنون به فکر آگاه کردن فرزندانمان ؛ نوجوانان و جوانان باشیم.
این مساله ایست که باید در رسانه ها به کرات به نقد کشیده شود.
باید خانواده ها را آگاه کرد.
من فکر می کنم بهتر است عنوان این تاپیک را " دامگاه چت " بنامیم.
چرا که قصد داریم در مورد اثرات مخرب چت به گفتگو بنشینیم.
با ما همراه باشید...

سلام
اين مطلب رو تو يه سايت ديدم بي ارتباط به اين تاپيك نيست شما به اين فرد چه جوابي ميديد؟

مشکل فکری دارم که بد جورآشفته ام کرده کمکم کنید . جریان من از این قرار که خیلی وقت بود برای رفع بی کاری توی چت با دیگرا چت میکردم و هیچ هدفی نداشتم تا اینکه به طور اتفاقی با دختری اشنا شدم . مدتی گذشت و ما با هم چت میکردیم و روز به روز بیشتر . تا اینکه از اون خواستم عکسی برایم بفرسته و اون عکس دختر دایش رو برام فرستاد و گفت خودشه روز به روز به اون بیشتر وابسته شدم و واقعا دوسش داشتم تا اینکه گفت اون عکسا که ماها پیش به من داده مال خودش نبوده و مال فلانی بوده و وقتی عکس خودشو داد واقعا دلم برای خودم سوخت که چه ساده فریب خوردم و اون اصلا حتی ظاهر ساده هم نداشت و به کلی مایوسم کرد . اما بدون اینک دلش بشکنه کم کم نسبت به اون بی توجه شدم که نکنه دلش بشکنه اما برایم مهم نبود که چه بر سر عشق من اورده بود . اما بعد قطع رابطه اون دختر همش گریه و زاری و اینکه من نمیبخشمت تو دلمو شکستی و خدا اذت نگذره و من اگر بمونم زنده خیلییه و نفرینت میکنم فراون به من گفت . در صورتی من به اون هیچ قولی نداده بودم درضمن اون منو بازی دادواگر همون اول عکسشو به من نشون میداد کار به اینجا نمیرسید و رابطه ما اینجوری نمیشد البته من اینو به اون نگفتم که دلش بشکنه . بزرگوار خواهش میکنم راهنمایم کنید بگو چه کار کنم . من از عذاب خدا میترسم . نمیخوام بعد مردنم به جهنم برم . خدا خودش میدونه اگر اون همون اول دروغ نمیگفت کار به اینجا نمیرسید . رابطه ما فقط با چت و تلفن بود همین . بزرگوار به من بگو من مقصرم یا نه ؟ چه کار کنم هرچی میگم حلالم کن اون بیشتر میگه نمیبخشمت و خدا خودش جزاتو بده . به خودم قول دادم دیگه چت نکنم . به نظر شما چه کار کنم ؟

محمد;24011 نوشت:
سلام
اين مطلب رو تو يه سايت ديدم بي ارتباط به اين تاپيك نيست شما به اين فرد چه جوابي ميديد؟

مشکل فکری دارم که بد جورآشفته ام کرده کمکم کنید . جریان من از این قرار که خیلی وقت بود برای رفع بی کاری توی چت با دیگرا چت میکردم و هیچ هدفی نداشتم تا اینکه به طور اتفاقی با دختری اشنا شدم . مدتی گذشت و ما با هم چت میکردیم و روز به روز بیشتر . تا اینکه از اون خواستم عکسی برایم بفرسته و اون عکس دختر دایش رو برام فرستاد و گفت خودشه روز به روز به اون بیشتر وابسته شدم و واقعا دوسش داشتم تا اینکه گفت اون عکسا که ماها پیش به من داده مال خودش نبوده و مال فلانی بوده و وقتی عکس خودشو داد واقعا دلم برای خودم سوخت که چه ساده فریب خوردم و اون اصلا حتی ظاهر ساده هم نداشت و به کلی مایوسم کرد . اما بدون اینک دلش بشکنه کم کم نسبت به اون بی توجه شدم که نکنه دلش بشکنه اما برایم مهم نبود که چه بر سر عشق من اورده بود . اما بعد قطع رابطه اون دختر همش گریه و زاری و اینکه من نمیبخشمت تو دلمو شکستی و خدا اذت نگذره و من اگر بمونم زنده خیلییه و نفرینت میکنم فراون به من گفت . در صورتی من به اون هیچ قولی نداده بودم درضمن اون منو بازی دادواگر همون اول عکسشو به من نشون میداد کار به اینجا نمیرسید و رابطه ما اینجوری نمیشد البته من اینو به اون نگفتم که دلش بشکنه . بزرگوار خواهش میکنم راهنمایم کنید بگو چه کار کنم . من از عذاب خدا میترسم . نمیخوام بعد مردنم به جهنم برم . خدا خودش میدونه اگر اون همون اول دروغ نمیگفت کار به اینجا نمیرسید . رابطه ما فقط با چت و تلفن بود همین . بزرگوار به من بگو من مقصرم یا نه ؟ چه کار کنم هرچی میگم حلالم کن اون بیشتر میگه نمیبخشمت و خدا خودش جزاتو بده . به خودم قول دادم دیگه چت نکنم . به نظر شما چه کار کنم ؟

سلام بر شما
تشکر می کنم از جناب محمد بزرگوار
و بار دیگر عذر خواهی بابت تاخیر

این مساله ای که مطرح فرمودید هم یکی دیگر از عوارض چت های گاه و بیگاه و غیر ضروری است که اثرات منفی آن تا مدتها بر جان و دل و حتی جسم انسان باقی می ماند.
اما در واقع هم شما و هم اون دختر خانم در ایجاد این وابستگی مقصرید.
هر دو اشتباه کردید و باید بپذیرید و مسئولیت این اشتباه و غفلت را به عهده بگیرید.
دوست عزیز به هیچ عنوان برای دلسوزی و یا فرار از آه و نفرین طرف مقابل تن به دوستی دوباره با ایشون ندهید. این مساله با گذشت زمان حل شدنی است ؛ رابطه بیشتر شما با این خانم باعث وابستگی مضاعف ایشون به شما و به تبع سخت تر شدن قطع ارتباط و باز هم به تبع آن باعث ایجاد رنجش بیشتر و لطمه بزرگتری به روحیه ایشون می شود.
سعی کنید بیش از این اشتباه گذشته را تکرار نکنید و اگر شما واقعا با وعده ازدواج ایشون را دلخوش نکرده اید لزومی ندارد این همه حلالیت و معذرت خواهی صورت بگیرد.
شما می تویند بدون اینکه بار دیگر با ایشون چت کنید ؛ در قالب یک پیام آفلاین براشون توضیح بدین که ادامه این رابطه به نفع هیچ یک از شما دونفر نیست . وسوسه ارتباط دوباره با ایشون را هم از ذهن خود دور کنیدا.

سلام و درود بر اساتید و کابران محترم
به نظر بنده فقط در مواقع ضروری باید چت کرد.
مثلاً وقتی کسی می خواهد آزادانه با طرف مقابلش بحث کنه بدون اینکه هیچ مشکلی براش پیش بیاد.
اگه جای دیگری تو فضای سایبر سراغ دارید لطفاً بفرمایید.

با تشکر:Gol:

سلام به همه بزرگواران!
اول باید دید چه افرادی به چت می روند و چرا می روند
دلایل مختلفی داره که اصلی ترین انها احساس تنهایی
و کمبود هستند!یه جوان وقتی توی جامعه با کمبود محبت
مواجعه میشه احساس تنهایی میکنه و وقتی این انفاق
افتاد هر عملی رو برای جلب محبت اطرافیان انجام میده.
همین جوان وارد دنیای مجازیه چت میشه نگاه میکنه بیرون
از این محیط چت که حالا یا روش نمیشد یا شرایطش
محیا نبود که با جنس مخالف حرف بزنه الان وارد محیطی
شده که راحت میتونه این کار رو بکنه!
اولین کسی که توی این محیط بهش حرف های عاشقانه
بزنه میشه عشقش چرا که احساس میکنه دوره تنهایی
تمام الان دیگه یه نفر هست که دوستم داره بهم توجه
میکنه و انتظارم رو میکشه .دلیلی نمیبینه که عاشق این
فرشته نجاتش از تنهایی نشه!واقعا عاشق میشه و...
کم کم از هم عکس میخوان و وب و....بعدم ملاقات حضوری
و بعد ازدواج!این خوش بین ترین حالتشه وچون پایه این کار
نیاز و تنهایی و...بوده عقل در این کار نقشی نداشته پس
کار غیر عقلانی انجام شدو عاقبت خوشی نخواهد داشت!
اتفاق دیگر که ممکنه بیفته اینه یکی ار طرفین با دیدن عکس
اون یکی جا بزنه وبا چندتا بهونه قضیه تمام بشه که در این
صورت طرف مقابل سرخورده میشه که عواقب بسیار وحشتناکی
خواهد داشت(اگر دخترباشه سعی میکنه خودشو بیشتر عرضه کنه چون احساس
میکنه تقاضا براش کمه و ممکنه تن به هر کاری بده برای جلب توجه)
(و اگه پسر باشه تبدیل میشه به یه گرگ و ترجیح میده دیگه با
هیجکی صادق نباشه وهر کی سر راهش اومد سواستفاده کنه
یا اانتقام بگیره چون غرورش خرد شده و دیگه هیچی نداره..)
_میل جنسی انسان رو ناخواسته گرگ میکنه!عده ای هم به خاطر
نیاز جنسی به چت میرن و با مطرح کردن عشق از طرف مقابل سو
استفاده میکنن!البته شاید خودشون هم متوجه نباشن ولی میل
جنسی به قدری غالبه که قدرت فکرو همه چی رو ازشون میگیره!
واقعا عاشق میشن اما عشق با زیر بنای شهوت و هوس!این عشق
خیلی دیده میشه در چت!
همه اینارو به هم ربط بدید و تصور کنید یه دختر ساده که به پیشنهاد
دوستاش وارد این دنیای چت میشه و فقط دنبال توجه یا کسیه که
اون و احساساتشو درک کنه.تصور کنید چه اتفاقی میفته!مثل یه بره
که وارد یه گله گرگ میشه.یا تصور کنید که پسری که فقط میخواد
یکی دوستش داشته باشه....یا کسی که نیاز جنسیش بیداد میکنه
خلاصه همه اینا رو که قاطی گفتم به هم بدوزید متوجه میشید چت
جایی برای عاشق شدن نیست!تازه اعتیاد هم داره وبعضی ها
عاشق خود چت میشن!

سلام:Gol:

میگفت:

لطفا نخونده قضاوت نکنین!
من یه پسر 23 ساله هستم، به شدت معتقد هستم، از لحاظ اجتماعی در سطح خیلی خوبی هستم ولی از نظر مالی نه...
حدود سه ماه قبل برای اولین بار در عمرم وارد چت روم شدم... البته من آدم چشم و گوش بسته ای نبودم اما از روم خیلی خوشم نمی اومد...(تاجالا دوست دختر نداشتم)
دلم گرفته بود رفتم توی روم

بعد از چندساعت یه خانمی را دیدم توی روم، سعی میکنم یه کم خصوصیاتشون را بگم:
از همون اول افعال جمع به کار می بردند، با اینکه من اوایل خیلی مستقیم خطابشون می کردم اما ایشون مودبانه خطاب میکرد... به هیچ وجه اجازه نمی دادن که من از یه حدی حریم را بیشتر بشکنم، ما بعد از سه ماه هنوز افعال جمع به کار می بریم، ایشون هم می گفتن به شدت متعهد و معتقد هستن، تاحالا دوست پسر نداشتن، خودشون هم دو سه هفته بوده توی روم رفتن، می گفتن توی روم دنبال جواب به یه سری مسائل اعتقادی بودن، اما خودشون می گفتن با اومدن توی روم حتی داره نظرشون راجع به اون مسائل هم سست میشه،(که البته حدارا شکر اینطور نشد و هم من و هم ایشون از روم بیرون اومدیم،و اعتقاداتتمون هم بهتر شده) ،همون شب اول بهم گفتن خواهرانه بهتون میگم که دیگه توی روم نرید محیط روم خیلی کثیفه...

ایشون چادری هستن، موضوع بحثتمون هم جهان بینی و تفسیر قرآن بود(من مطالعات علوم انسانی خوبی دارم و ایشون هم علاقه زیادی داشت) بحث هدف زندگی، بحث تلاش برای رسیدن به حدا، بحث شرک و توحید و عرفان و فلسفه
رابطه ما اصلا عاشقانه نبود، حرفهامون د رحد و حدود زده میشه، یعنی حریم ها حفظ شده، البته گاهی اوقات شاید شوخی هایی میکردیم اما کلا روابطمون مثل دوتا دوس پسر و دوس دختر نبود، رسمی بود

اولین دختری بود که می دیدم می توانه معنای حرفم را بفهمه، وقتی از هدف زندگی وقتی از رسیدن به خدا حرف می زدم اون می فهمید، من توی چندساله گذشته به واسطه کارو درسم خانم های زیادی را دیدم اما تقریبا هیچ کدومشون این حرف ها را نمی فهمیدن و از ته قلب به
این مسائل جهان بینی علاقه ای نداشتن(هرچند در آقایون هم این عده کم هستن)

خلاصه اینکه من تصمیم گرفتم به ایشون به دیده همسر آینده هم نگاه بکنم، شروع کردم در حدی که روابط اجازه می داد ایشون را تست بکنم، مثلا با یه آی دی دیگه باهاشون ارتباط بگیرم، یا اگه بتونم از توی حرفهاشون اشکال و ایراد بگیرم یا دروغ پیدا کنم

اما ایشون از همه این ازمونها سربلند بیرون اومدن
همون شب اول ایشون از من عکس خواسته بودن ولی گفتن از خودشون عکسی نمی دن ، من هم عکس از خودم خیلی بهشون دادم، بعد از اصرار زیاد من و چندروز که اعتماد بیشتر شد ایشون دو تا عکس از خودشون به من ارسال کردن، فکر می کنم از ظاهرشون هم خوشم بیاد
من حتی از یه خانم دیگه توی اینترنت (که آشنابودن) خواستم با این خانم ارتباط بگیره و نظرش را بگه...
این خانم هم می گه خوبه و مشکلی نیست
همه چیز آماده است برای تحقیقات بیرونی و خواستگاری رسمی
ولی....

چند تا مشکل است:

یکی اینکه گمون می کنم ایشون دختر ساده و ساده دلی باشه، همین که خیلی راحت بعد از دو سه روز به من عکسشون را دادن شاید نشون از سادگیشون باشه(البته من خیلی اعتمادزایی کرده بودم)
کلا بهم بگین آیا من که شخصیت پیچیده ای دارم می توانم با یه خانم ساده زندگی کنم؟
البته ایشون احمق نیستن ها، خیلی خیلی خیلی فهمیده هستن، توی شرایط مختلف واقعا غیراحساسی و منطقی عمل می کنن... نمونه اش اینکه از وقتی بهشون پیشنهاد آشنایی رسمی و خواستگاری دادم ایشون گفتن دیگه نباید با هم ارتباط آنلاین داشته باشیم و حداکثر ایمیل به هم می زنیم... تلفن هم از ایشون ندارم، یا مثلا وقتی ازشون خواستم یه جلسه حضورا در حضور شخص سوم هم را ببینیم و بعد من اقدام کنم نپذیرفتن و گفتن اصولا بحث راجع به آینده زندگی فقط باید درخضور خونواده ها باشه و گفتن حداکثر اینکه یه اتاقی توی دانشگاه ایشون و رفقاشون هستن من هم برم اونجا به عنوان ارباب رجوع و ایشون را ببینم

مشکل بعدی هم اینه که نمی دونم با خانواده ها چه کنیم؟
خانواده من روی حساب اعتمادزیادشون به من می تونن بپذیرن که ما توی اینترنت آشنا شده باشیم اما ایشون گفتن برای خانواده شون قابل قبول نیست... به نظرتون از همین اول برای دلیل آشنایی به خانواده ها دروغ بگیم ؟ یا مثلا یه راه دیگه واسه آشنایی پیدا کنیم و از اون راه توی محیط بیرون آشنا بشیم و اینطور به خانواده ها بگیم؟ ایشون گفتن به هیچ وجه آشنایی اینترنتی برای خونواده شون قابل قبول نیست...

مشکل آخرم هم اینه که علیرغم همه حرفهایی که زدم، علیرغم اینکه ایشون نشون دادن که واقعا دروغی بهم نگفتن، هنوز اعتمادم کمه،(می دونید یه ترسی ته دلمه که آخه مگه می شه کسی اینقدر خوب باشه، نکنه طرف داره من را فیلم میکنه، نکنه داره سعی میکنه طوری وانمود کنه که ساده است و من خوشم بیاد، اما هرچه می کنم دلیل منطقی برای این ترسم پیدا نکردم، نتونستم مصداقی از اینکه ایشون این کار را می کنن پیدا کنم) من گفتم یکی از رفقام از آقای معمار اصفهانی(که مرد عارفی هستن ) استخاره بگیره و آیات اول سوره مریم اومد که خیلی خیلی عالیه... بهم بگین چه کار کنم که اعتمادم صد درصد بشه ، البته به شکل منطقی نه الکی...
(ضمنا ما از یه استان هم هستیم )

خواهش میکنم کمکم کنین ، الآن که چندماه میگذره فکر میکنم جدای از عقلم از نظر احساسی هم به ایشون وابسته شدم و ایشون هم شاید همینطور شدن، با توجه به شرایط فوق با این چندتا مشکل چه کنیم؟

اینقدر توی گوشمون خوندن که ازدواج اینترنتی فلانه، ازدواج اینترنتی آخر و عاقبت نداره، ازدواج اینترنتی آخرش جداییه...

اینقدر از این چیزها توی گوشمون خوندن که هرچی هم میخوام خیال خودم را جمع کنم بازهم یکی پیدا میشه شروع می کنه از این حرفها بهم بزنه...دوباره اوضاعم را بهم میریزه

وقتی بهشون می گم دلیلتون واسه اینکه ازدواج اینترنتی بده چیه، میگن خوب اگه خوب بود که مردم اینقدر بد نمی گفتن، یا میگن خشت اول چون نهد معمار کج...

:hamdel::Gol:

سلام و درود :Gol:
خوب هستید :Gol:

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتائی نظر خود را پیرامون همسریابی اینترنتی بیان کردند.

متن کامل استفتاء و پاسخ این مرجع تقلید بدین شرح است:

سئوال: نظر معظم له در مورد همسریابی اینترنتی چیست؟

پاسخ: بسم الله الرحمن لرحیم

تا آنجا که اطلاع داریم تاکنون افراد یا گروه های متعددی اقدام به این کار کرده اند، بعضی موفق بوده اند و بعضی با مشکلات مواجه شده اند، ولی به هر حال اگر این کار زیر نظر افراد مطمئن و با رعایت تمام شوؤنات اسلامی و اخذ مجوز از مقامات ذی صلاح صورت گیرد، کار خوبی است و ممکن است جلوی بسیاری از مشکلات ازدواج ها را بگیرد، اما با توجه به ظرافت و حساسیت های مسأله، نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.

منبع:خبرگزاری تابناک:ok:

فقط دوستان ظرفیت به خرج بدهند و بحث اینکه تو نت میشه چندتا همسر اختیار کرد رو بزارن برای بعد:Nishkhand:

مهریه رو هم از طریق پست و هم از طریق بانک های شتاب و عابر بانک می تونین بپردازید :Nishkhand:

آقایون به جای نفقه !! شارژ اینترنت خریداری می کنند!! با رضایت زوجه شارژ موبایلم قبوله:Nishkhand:

توی نت هم روم(اتاق) و خونه تا دلتون بخواد هست پس مشکل مسکن هم حل شده :Nishkhand:

برای اشتغال هم می تونن توی سایت پست بزنن که بیکار نباشند:Nishkhand:

شاد و سلامت باشید:Gol:

یا علی

سلام به همه ی اسک دینی های عزیز:Gol:
من فقط یه نظر کوچولو بدم؟
1. چت کردن با کسی که درست نمیشناسیش کار اشتباهیه.:Narahat az:

2. اگه با خودت گفتی : خب چت میکنیم همو بیشتر و کامل میشناسیم ، اشتباه دوم رو مرتکب شدی. چون حرف راست تو چت 1 در صده.

3. اگه گفتی : من فقط میخوام با مردم رابطه ایجاد کنم که آدمها رو بیشتر بشناسم و اصلا بحث علاقه و این حرفها نیست ، این اشتباه سومه چون امکان اینکه دختری بایه پسری تو چت آشنا بشه بعدش همو خوب بشناسن و حرفای خودمونی ردو بدل بشه ولی هیچ حسی پیش نیاد زیر 1 در صده.

4. اگه با خودت گفتی : اگه احساس کردم دارم دچار میشم یا داره علاقه ایجاد میشه ، رابطه رو قطع میکنم ، این دیگه اشتباه نیست . این دوروغیه که داری به خودت میگی.

اگه میگین اشتباهه بهم بگین

از گفتن اشتباهات بعدی معذورم چون قرار بود یه کوچولو نظر بدم. :khandeh!:

نازنین ها از سیاهی تا سپیدی را سفر باید کنیم:hamdel:

سلام :Gol:
همه پست های دوستان رو خوندم و ما شا الله همه کارشناس و نظرات عالی!!:Moteajeb!:
میگن شنیدن کی بود مانند دیدن؟
من یه مصداق واقعی از این اتفاق ناقشنگ رو می گم خودتون قضاوت کنید(البته بیشتر عزیزانی که طرف چت و عشق می چرخند)

یه روز منو دوستم رفته بودیم کافی نت. دقیقا یادم نیست واسه چی اما کار داشتیم منظورم اینه که برای چت نرفته بودیم. دوستم تو یکی از این سایتهای گفتگوی مجازی عضو بود(اسمشو نمیگن که بدآموزی داره). میخواست پیام هاش رو چک کنه. بعدش گفت که حال که تا اینجااومدیم یه ذره هم چت کنیم. منم که اون موقع چت بلد نبودم گفتم باشه(این اتفاق مال 4 سال پیشه) خلاصه از بین آدمای آنلاین یکی رو انتخاب کرد و با هم چت کردن. یه نیم ساعت شایدم بیشتر گذشت تا اینکه اون آقا شماره اش رو داد و دوستم یادداشت کرد...
خلاصه بگم الان 4 ساله با هم ارتباط دارن. هردوشون تو این 4سال عذاب کشیدن و می کشن. به نظر من اونا بهم دلبسته نیستن بلکه وابسته همست. خیلی وقت ها دوستم رو نصیحت می کنم و بهش میگم که آخرش که چی؟ وقتی قرار نیست به هم برسین چرا داری آینده و خودتون رو تباه می کنید؟ جوابش اینه که نمی تونم بدون اون باشم... :Ghamgin:

و چه ساده عاشق میشویم و چه سخت دل می کنیم و چه ساده تر بار دیگر نام هوس را عشق می نهیم و چه سخت تر دل می کنیم و باز هم این چرخه هست... تا به پوچ دل بسته ای چرخه ادامه دارد...
پس یا بچرخ و بچرخ یا...

[=Comic Sans MS]هیچ وقت عاشق نشو... هیچ وقت

سلام من به خاطر همین موضوع اینجا عضوشدم.
من پارسال تویکی از انجمن ها عضوشدم واتفاقی بایه آقاپسرآشناشدم
تا3ماه باهم توانجمن صحبت می کردیم من ازویژگی هام واسش گفتم ازاینکه خانوادم مذهبین وخودم چادریم به خدا خیلی اعتقاد دارم تا الان باهیچ پسری دوست نشدم...ازاین موضوع3ماه که گذشت بعدبهم پیشنهادازدواج داد گفت من صبرمی کنم بری دانشگاه چون من 18سالمه امسال اولین سال کنکورم بود من اول قبول نکردم چون خانوادم خیلی روی من حساسن ولی وقتی خیلی اصرار کرد قبول کردم ولی به این شرط که اگه همدیگر دیدیم ازهم خوشمون نیومد باید منطقی ازهم جدا شیم من 2ماه پیش شمارموبهش دادم والانم باهم ارتباط داریم ومنتظرم برم دانشگاه وبه بهانه اینکه تودانشگاه همدیگرودیدیم به خانوادم معرفیش کنم من خیلی دوسش دارم بعدش اون دانشگاه قم درس می خونه من شهردیگه نمی دونم باید چه جوری به خانوادم معرفیش کنم بعد اگه قبولش نکنن چیکارکنم می ترسم اگه میشه یکم راهنماییم کنیین ممنون

بچه ها ممنون می شم بیاین پروفایلم واونجا نظراتونو بهم بگین

سلام
من هم مسئله ای مثل مسئله شما دارم و در یک سایت با یک دختر آشنا شدم
و شهری که در آن زندگی میکنه از شهر ما خیلی دور میباشد
بهم علاقه مند هستیم ولی با این حال فکر کنم داریم کار اشتباهی میکنیم
البته این نظر به خود دو طرف و خانواده شان بستگی دارد
که آیا پسر و خانواده اش و دختر و خانواده اش ،خانواده های خوبی هستند یا نه؟
آیا پسر و دختر تمام حقایق زندگی خود را بهم گفتند یا نه؟
البته منظور از گفتن حقایق همان درست گفتن است و حرف راست زدن و سر حرف خود ایستادن.
با این حال فبل از وابستگی به هم باید تمام جوانب رو در نظر گرفت.
و بدون تحقیق هیچ کاری رو انجام ندیم

آقا سجاد من سعی کردم درموردخانوادم وخودم بیشتربهش بگم راستش نه عکس نشون دادم ونه فامیلیمو گفتم
ولی ایشون همه چیزورو گفتن حتی شماره مادرشون خونه شون هم دادن ولی من می ترسم همه چی روبهش بگم ازش خواستم هروقت حضوری دیدمش بهش بگم به نضرتون درسته؟؟

بچه ها یکم سریع جواب بدین

با سلام خدمت خواهر محترم سرکار سارا1 گرانقدر

به اسک دین خوش آمدید طاعات و عبادات شما قبول

در بحث چت حقیر هم با بسیاری از دوستان موافقم اعتماد به یک پسر در اینترنت و ملاقات و ... بسیار غیر منطقی و خطرزاست چرا که احتمال موفقیت در این محیط و ازدواج سالم بسیار پایین و غیر قابل اعتناست اما متأسفانه چون محیطی بسیار جذاب است ، خیلی از افراد به ویژه دختر خانم ها را به سمت خود جلب می کند و بعد از مدتی قدرت تفکر صحیح را از آنان گرفته آنان را به یک خلسه ناشی از احساسات شدید فرو می برد !

توصیه ما به حضرتعالی و همه خواهران با ایمان این است قبل از آلودگی در این محیط و پیش از غرق شدن در این مرداب ، خود را از چنین دامی نجات دهند و از آن پرهیز کنند و هر گونه ارتباط با نامحرم در این محیط را قطع نمایند.

مفاسد چت با نامحرم به حدی زیاد است که برخی از مراجع محترم مانند آیت الله مکارم شیرازی را نیز بر آن داشته است که فتوا به عدم جواز چت کردن با نامحرم بدهند. (1)

همیشه سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات جدید ج 3 س 683

سجاد;133807 نوشت:
مفاسد چت با نامحرم به حدی زیاد است که برخی از مراجع محترم مانند آیت الله مکارم شیرازی را نیز بر آن داشته است که فتوا به عدم جواز چت کردن با نامحرم بدهند.

سلام
آیا شرطی یا اما و اگری در مورد این فتوا وجود ندارد؟

[="DarkGreen"]

مـــریم;133816 نوشت:
سلام
آیا شرطی یا اما و اگری در مورد این فتوا وجود ندارد؟

سلام

خوب گویا مریم خانم مقلد جناب مکارم هستند

خوب همین جا از شما خدا حافظی می کنیم

چرا که نا محرمیم و نمی توانیم با هم بحث کنیم:Nishkhand:

اما من رهبر مرجعم هستند نظر ایشون چیه؟:Gig:[/]

الحمدالله که قبل از فتوای مرجعم چت نمی کردم و بعدش چت نمی کنم.حدود 8 سال پیش که کامپیوتر گرفتم و رفتم تو چت دیدم چه محیط کثیفی داره دیگه نرفتم و بخاطر این مسائل که از دوستان خوندم الانم خیلی خوشحالم که ادامه ندادمش.:tavallod:

مـــریم;133816 نوشت:
سلام آیا شرطی یا اما و اگری در مورد این فتوا وجود ندارد؟

با سلام خدمت سرکار مریم بزرگوار و تشکر از سئوال شما

در نظر آیت الله مکارم ارتباط با نامحرم در محیطی مانند چت بخاطر مفاسد غالبی که دارد ، جایز نیست.

عین سئوال و پاسخ حضرت آیت الله مکارم شیرازی را از همان آدرسی که در پست قبل داده ام ، برایتان نقل می کنم:

سؤال 683- لطفاً به سؤالات زير پاسخ فرماييد:
الف) آيا ارتباط نوشتارى و نامه‌نگارى دختر و پسر بالغ نامحرم از طريق كامپيوتر و شبكه اينترنت جايز است؟
ب) پس از آشنايى طرفين از طريق بالا، آيا ملاقات عمومى تعدادى دختر و پسر بالغ و نامحرم، در مكانى عمومى جايز است؟
ج) آيا مصاحبه و نگاه به چشم‌ها و صورت همديگر جايز است؟
د) اگر موارد بالا جايز باشد، در چه مرحله‌اى اجازۀ پدر براى ادامۀ ارتباط دختر‌ با پسر بالغ و نامحرم، حضورى يا نوشتارى، واجب است؟

جواب: با توجّه به اين كه اين گونه ارتباطها غالباً منشأ مفاسدى مى‌شود، جايز نيست.

در پناه حضرت حق باشید

سجاد;133824 نوشت:
جواب: با توجّه به اين كه اين گونه ارتباطها غالباً منشأ مفاسدى مى‌شود، جايز نيست.

بسیار ممنونم از شما.
چیزی که من متوجه شدم اینه که گویا این فتوا برای چت هایی صادر شده که به قصد آشنایی هستند ، درسته؟

اگر هدف از چت ، غیر از این ها باشه چی؟
ممکنه نظر رهبری رو هم در این مورد بفرمائید؟

سلام

اول یه تجربه ای که شاهدش بودم رو میگم. هر چند تجارب کم نبوده و مثالهای اینچنینی و شکست و ضربه خوردن زیاد هستش ، انقدر که قابل مقایسه با مواردی که شاید ختم به خیر شده نیست!
دوستی داشتم که میگفت برا سرگرمی میره چت و هر از گاهی میرفت کافی نت!
تا اینکه با یکی از پسرای دانشگاهمون تو چت آشنا شدبه هم وابسته شدن! پسره ازش دو سالی کوچکتر بود! همو تو دانشگاه دیدن و رابطه شون به بیرون از چت کشیده شد. بعد چند ماه یه پسری از فامیل دختر خواستگاری کرد ازش! و خانواده دختر راضی بودن اما دوستم به این پسر وابسته بود و نمیتونست به خانواده ش بگه!تا اینکه بعد کلی نصیحت از ما تصمیم گرفت رابطه شو با این پسر قطع کنه و با هم رفتیم کافی نت و یه پیام طول و دراز براش گذاشت مبنی بر خداحافظی و قطع رابطه!!! تو راه برگشت فقط گریه میکرد و تا شب آرومش کردیم.
برای تعطیلات عید رفتیم خونه و هرکی شهر خودش! بعد تعطیلات برگشتیم دیدم عقد کرده! با همون فامیلشون. وقتی پسر هم دانشگاهیمون فهمید ، خودکشی میخواست کنه مثلا! و دو بسته قرص نمیدونم چی رو خورد و تو خیابون نقش زمین شده! اما با شستشوی معده چیزیش نشد و خوب شد.

غیر از وابستگی چیز دیگه ای نیست تو این چت و رابطه عاطفی با جنس مخالف!
وابستگی ای که از سر احساسه همش و هیچ منطق و عقلی درش به کار نرفته!

دوستی میگفت: هر دختر و پسری که احساس کنن با هم هم سلیقه و نظر هستن و دیدگاهاشون یکیه ، و با هم ادامه رابطه بدن در خلوت مثل همین چت ، علاقه پیدا میکنن به هم!
حالا اگه این علاقه بخواد به دنیای واقعی کشیده بشه ، آسیب زا خواهد بود.
اینکه امکانش زیاده که فاصله مکانی وجود داشته باشه! این فاصله مکانی فرهنگهای مختلف رو ایجاد میکنه.
اینکه خانواده ها زیر بار این نوع آشنایی نرن!که با این همه آسیب و وحشت اینگونه رابطه ها از طرف والدین ، به احتمال زیاد قبول نمیکنن.
اینکه ظاهر این آدم و رفتارش اونی نباشه که تصور میشده! چرا که متن و نوشته تا خود آدم و رفتارش خیلی فرق میکنن. اونم برا یه عمر زندگی!

به نظرم اینا واقعیته و بهتره که جلوش قبل از اینکه دیر بشه گرفته بشه.

و یه مورد دیگه اینکه فکر میکنم کسانی وارد چت احساسی با نامحرم میشن که یه گره ای یه عقده ای از درون اونا رو به اینجا کشونده! و یا خواسته و غرض ورزی ای پشت این کارشونه که اصلا به نفع آدم تموم نمیشه ، مخصوصا در مورد دختران.

سارا1;133794 نوشت:
من سعی کردم درموردخانوادم وخودم بیشتربهش بگم راستش نه عکس نشون دادم ونه فامیلیمو گفتم ولی ایشون همه چیزورو گفتن حتی شماره مادرشون خونه شون هم دادن ولی من می ترسم همه چی روبهش بگم ازش خواستم هروقت حضوری دیدمش بهش بگم به نضرتون درسته؟؟

سارا جان اگه از همه اینا بگذریم و بگیم مشکلی نبوده و با هم ازدواج هم کردن ، حتما بعد چند وقت سرکوفتی میشه برای زن که تو رو تو نت پیدا کردم! میخواستی باهام چت نکنی! اصلا از کجا معلوم با غیر من چت نکردی! دوست نشدی! و شک............
به نظرم دیگه به این رابطه ادامه نده و اعتماد نکن و بیشتر از این در مورد خودت و خانواده ت بهش نگو. و هیچ اطلاعات دیگه ای هم نده. هر چه زودتر جلوی این رابطه رو بگیری به نفعته چون عاقبت خوشی نداره ، حتی با ازدواج. البته اگه راست گفته باشه و نیتش خیر باشه! باید خودت اینو باور کنی که ادامه این رابطه به صلاح دین و دنیات نیست. تا محکم باشی و قطعش کنی.

زندگیتون پر از آرامش:Gol:

مـــریم;133827 نوشت:
بسیار ممنونم از شما.
چیزی که من متوجه شدم اینه که گویا این فتوا برای چت هایی صادر شده که به قصد آشنایی هستند ، درسته؟

اگر هدف از چت ، غیر از این ها باشه چی؟

بنده فکر می کنم هدف غیر از اینها باشه اشکال نداره چون هدف و منظور سوال چت هایی که برای اشنائی و قرار گذاشتن هست.
بنده هم تو پست قبلیم منظورم این چنین چتهایی بود وگرنه با بچه های دانشگاه در باره مسائل درسی چت می کنم.
البته بازم منتظر نظر کارشناسان محترم میمونم.
یا علی

جناب سجاد ، یک سؤال دیگه ؛
روایتی که می فرماید وقتی دو نامحرم در جایی تنها باشند نفر سوم شیطان است ، آیا
در شرایط امروز در یک گفتگوی مجازی هم ، می توان این روایت رو تعمیم داد ؟

مـــریم;133833 نوشت:
روایتی که می فرماید وقتی دو نامحرم در جایی تنها باشند نفر سوم شیطان است ، آیا در شرایط امروز در یک گفتگوی مجازی هم ، می توان این روایت رو تعمیم داد ؟

سلام

اون حضوری باید باشه

چون که در محیط مجازی تنها که نیستی

بالاخره این متون جای دیده می شه

غیر از اینه؟

بعد هم چون در محیط واقعی شیطان ممکنه شما را به .... وسوسه کند

[="darkgreen"]

mkk1369;133837 نوشت:
شما را به .... وسوسه کند

سلام

اصلاحیه شماره 1

منظور از شما در این جمله شخص نوعی و خاص نیست
[/]

سجاد;133824 نوشت:
سؤال 683- لطفاً به سؤالات زير پاسخ فرماييد: الف) آيا ارتباط نوشتارى و نامه‌نگارى دختر و پسر بالغ نامحرم از طريق كامپيوتر و شبكه اينترنت جايز است؟ ب) پس از آشنايى طرفين از طريق بالا، آيا ملاقات عمومى تعدادى دختر و پسر بالغ و نامحرم، در مكانى عمومى جايز است؟ ج) آيا مصاحبه و نگاه به چشم‌ها و صورت همديگر جايز است؟ د) اگر موارد بالا جايز باشد، در چه مرحله‌اى اجازۀ پدر براى ادامۀ ارتباط دختر‌ با پسر بالغ و نامحرم، حضورى يا نوشتارى، واجب است؟ جواب: با توجّه به اين كه اين گونه ارتباطها غالباً منشأ مفاسدى مى‌شود، جايز نيست.

به نظر می رسد با توجه به اینکه سوال فوق 4 بخش داشته، با قاطعیت نتوان پاسخ ایشان را تنها مربوط به بخش اول(چت یا ایمیل) دانست. بلکه این احتمال هست که پاسخ مربوط به مجموعه سوال (مجموعه آن 4 بخش)باشد. به هر حال ابهامی در این استفتاء هست و جا دارد فقط خود مساله چت یا ایمیل ـ بدون اضافه کردن ارتباطی دیگر ـ از ایشان سوال شود.

اینم یه زنگ تفریح :Nishkhand:

شدم با چت اسیر و مبتلایش
شبا پیغام می دادم از برایش
به من می گفت هیجدهساله هستم
تو اسمت را بگو، من هاله هستم
بگفتم اسم من هم هست فرهاد
زدست عاشقی صد داد و بیداد
بگفت هاله ز موهای کمندش
کمان ِابروان ، قد بلندش
بگفت چشمان من خیلی فریباست
ز صورت هم نگو البته زیباست
ندیده عاشق زارش شدم من
اسیرش گشته بیمارش شدم من
ز بس هر شب به او چت می نمودم
به او من کم کم عادت می نمودم
در او دیدم تمام آرزوهام
که باشد همسر و امیدفردام
برای دیدنش بی تاب بودم
ز فکرش بی خور و بی خواب بودم
به خود گفتم که وقت آن رسیده
که بینم چهره ی آن نور دیده
به او گفتم که قصدم دیدن توست
زمان دیدن و بوییدن توست
ز رویارویی ام او طفره می رفت
هراسان بودا و از دیدنم سخت
خلاصه راضی اش کردم به اجبار
گرفتم روز بعدش وقت دیدار
رسید از راه، وقت و روز موعود
زدم از خانه بیرون اندکی زود
چو دیدم چهره اش قلبم فرو ریخت
تو گویی اژدهایی بر من آویخت
به جای هاله ی ناز و فریبا
بدیدم زشت رویی بود آنجا
ندیدم من اثر از قد رعنا
کمان ِابرو وچشم فریبا
مسن تر بود او از مادر من
بشد صد خاک عالم بر سر من
ز ترس و وحشتم از هوش رفتم
از آن ماتم کده مدهوش رفتم
به خود چون آمدم، دیدم که اونیست
دگر آن هاله ی بی چشم و رو نیست
به خود لعنت فرستادم که دیگر
نیابم با چت از بهر خود همسر
بگفتم سرگذشتم را به "جاوید"
به شعر آوردا و هم آنچه بشنید
که تا گیرید از آن درسی به عبرت
سرانجامی نـدارد قصه ی چت......:ok:

مـــریم;133827 نوشت:
بسیار ممنونم از شما. چیزی که من متوجه شدم اینه که گویا این فتوا برای چت هایی صادر شده که به قصد آشنایی هستند ، درسته؟ اگر هدف از چت ، غیر از این ها باشه چی؟ ممکنه نظر رهبری رو هم در این مورد بفرمائید؟

[=&quot]خواهش می کنم

[=&quot]فتوای حضرت آیت الله مکارم شیرازی در این مورد مطلق است یعنی ایشان بخاطر مفاسد و مشکلات بسیاری که در چت با نامحرم پیش آمده است چنین نظری داده اند که شامل چت های علمی بین دو نامحرم خصوصا جوان هم می گردد بنابراین بر مقلدین ایشان لازم است که از هر نوع چتی با نامحرم خودداری کنند .
[=&quot]البته موارد ضروری را مقلدین ایشان می توانند با دفتر ایشان هماهنگ کنند .

[=&quot]در مورد نظر آیت الله خامنه ای و دیگر مراجع عظام می توانید تاپیک زیر را مشاهده فرمایید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=10134

مـــریم;133833 نوشت:
جناب سجاد ، یک سؤال دیگه ؛ روایتی که می فرماید وقتی دو نامحرم در جایی تنها باشند نفر سوم شیطان است ، آیا در شرایط امروز در یک گفتگوی مجازی هم ، می توان این روایت رو تعمیم داد ؟

[=&quot]با توجه به اینکه روایت مطلق است تعمیم آن به محیط های مجازی خصوصا چت های معمول و خصوصی بین دو نامحرم ، بعید نیست .

[=&quot]در پناه حضرت حق باشید

[="DarkGreen"]سلام

سجاد;133972 نوشت:
فتوای حضرت آیت الله مکارم شیرازی در این مورد مطلق است یعنی ایشان بخاطر مفاسد و مشکلات بسیاری که در چت با نامحرم پیش آمده است چنین نظری داده اند که شامل چت های علمی بین دو نامحرم خصوصا جوان هم می گردد بنابراین بر مقلدین ایشان لازم است که از هر نوع چتی با نامحرم خودداری کنند .

پس با این تفاسیر

دیگر مقلدین آیت الله مکارم از جناب سجاد و کار شناسان سایت سوال نپرسند

و مخاطب را جوری تعیین کنند که به آقایون قرار نگیرد

یا کلا وقتی با یک مرد سخن می گویند مخاطب را مشخص نکنند

و یا به یکی از دوستان خانمشان که از سایر مراجع که مجاز می دانند این نوع گفت و گو ها را تقلید می کنند
سوالاتشان را منتقل کنند تا ایشان بپرسند

با تشکر[/]
:Gig::Gol:

سفیر;133946 نوشت:
به نظر می رسد با توجه به اینکه سوال فوق 4 بخش داشته، با قاطعیت نتوان پاسخ ایشان را تنها مربوط به بخش اول(چت یا ایمیل) دانست. بلکه این احتمال هست که پاسخ مربوط به مجموعه سوال (مجموعه آن 4 بخش)باشد. به هر حال ابهامی در این استفتاء هست و جا دارد فقط خود مساله چت یا ایمیل ـ بدون اضافه کردن ارتباطی دیگر ـ از ایشان سوال شود.

با تشکر از اظهار نظر شما دوست گرامی جناب سفیر بزرگوار

برای حقیر ابهامی وجود ندارد به چند علت :

1. خود پاسخ به علت ممارستی که انجمن فقه و احکام با شیوه پاسخگویی مراجع عظام دارد ، ظهوری دارد که مسئله را روشن می کند .

2. در موارد دیگری هم که از حضرت آیت الله مکارم شیرازی استفتاء مکتوب در دست داریم (1) همین نظر اعلام شده است و نیز در صفحه بعد همان آدرس که ارائه دادم ایشان فرمودند که:

تجربه‌هاى مكرّر در مكرّر نشان داده كه رابطه‌هاى دختران و پسران دام‌هاى شيطان است، و منجر به خلاف شرع مى‌شود. بنابراين تنها در صورتى كه قصد ازدواج داشته باشند، آن هم به مقدارى كه براى شناخت يكديگر لازم است، مى‌توانند تماس بگيرند.

3. در ارتباطاتی که با دفتر ایشان داریم این نظر مورد تأیید قرار گرفته است .

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، مسائل مورد ابتلا

[="darkslategray"]چن سال پیش موضوع ازدواج تو چت روما رایج بود اما الان واقعا خخخخخز شده [/]

نه ممکن نیست اگه هم اتفاق بیفته آخرش...

mkk1369;133982 نوشت:
سلام

پس با این تفاسیر

دیگر مقلدین آیت الله مکارم از جناب سجاد و کار شناسان سایت سوال نپرسند

و مخاطب را جوری تعیین کنند که به آقایون قرار نگیرد

یا کلا وقتی با یک مرد سخن می گویند مخاطب را مشخص نکنند

و یا به یکی از دوستان خانمشان که از سایر مراجع که مجاز می دانند این نوع گفت و گو ها را تقلید می کنند
سوالاتشان را منتقل کنند تا ایشان بپرسند

با تشکر

:gig::gol:

سلام
واقعا باید چنین کاری کنن مقلدین اقای مکارم!! ایا شامل گفتگو و پرسش و پاسخ در سایت هم میشه یا حتی پیام خصوصی های سایت؟؟
mkk1369;133982 نوشت:
پس با این تفاسیر دیگر مقلدین آیت الله مکارم از جناب سجاد و کار شناسان سایت سوال نپرسند و مخاطب را جوری تعیین کنند که به آقایون قرار نگیرد یا کلا وقتی با یک مرد سخن می گویند مخاطب را مشخص نکنند و یا به یکی از دوستان خانمشان که از سایر مراجع که مجاز می دانند این نوع گفت و گو ها را تقلید می کنند سوالاتشان را منتقل کنند تا ایشان بپرسند با تشکر

بی دل;134278 نوشت:
سلام واقعا باید چنین کاری کنن مقلدین اقای مکارم!! ایا شامل گفتگو و پرسش و پاسخ در سایت هم میشه یا حتی پیام خصوصی های سایت؟؟ تشکر

با سلام خدمت سرکار بی دل گرانقدر و تشکر از پرسش شما

به نظرم آمد که جناب mkk1369 دارند شوخی می کنند !

قطعا این نظر حضرت آیت الله مکارم شامل گفتگو و پرسش و پاسخ های دینی ما در سایت نمی شود منظور این فتوا روشن است ایشان برای اینکه غالب موارد ارتباطات اینترنتی و گفتگو های بین دختر و پسر نامحرم به ویژه در محیط چت منشأ مفاسد متعددی می دانند و حق هم با ایشان است چنین نظری داده اند که شامل پرسش و پاسخ علمی و دینی در حد ضروری نمی گردد .

در پناه حضرت حق باشید

سلام
ضمن خسته نباشید به کارشناس محترم
یکی از خواهران ضمن پیامی از من خواستند که دیگر برایشان پیام نفرستم
عمده پیامهایی که حقیر می فرستم گروهی است! یعنی برای همه اعضاء
در جواب از علت خواسته شده
فتوای مرجع مذکور و لینک این بحث رو دادند
سوال
ایا مورد بنده هم که صرفا پیام های دینی آن هم به صورت گروهی است!مصداق چت شمرده می شود
ببخشید چت با مذاکره باید فرق داشته باشد
والا خود کارشناسان ومدیریت هم حتما در خصوص سایت و یا ... با خاهران در ارتباطند! و این هیچ جای اشکال ندارد.
مستدعی است مصداق و موضوع چت تنقیح شود تا این افراط و تفریط ها دیده نشود!
http://www.askdin.com/showthread.php?t=11747

آخه چرا اینقدر بحث چت رو باز نگه میدارین !

به نظر من هر کی چت میکنه خودش میدونه که این کار چه عواقبی داره و کاملا آگاهانه این کار رو انجام میده . (به قول معروف هر کی خربزه میخوره پای لرزش ...)

هر چی هم ما و شما بگیم فایده ای نداره .

این یه بیماری مسریه که تو ایران افتاده و جزوی از جامعه شده . به جای این حرف ها و حدیثها و داستان تعریف کردنها یه فکر چاره کنین.
اصلا تا حالا به این موضوع فکر کردین که با اینکه این قدر آمار ازدواجهای اینتر نتی و طلاقشون زیاد شده ، چرا مسئولین جامعه دست رو دست گذاشتنو نگاه میکنن؟

ashkan62;134780 نوشت:

سلام ضمن خسته نباشید به کارشناس محترم یکی از خواهران ضمن پیامی از من خواستند که دیگر برایشان پیام نفرستم عمده پیامهایی که حقیر می فرستم گروهی است! یعنی برای همه اعضاء در جواب از علت خواسته شده فتوای مرجع مذکور و لینک این بحث رو دادند
سوال ایا مورد بنده هم که صرفا پیام های دینی آن هم به صورت گروهی است!مصداق چت شمرده می شود ببخشید چت با مذاکره باید فرق داشته باشد والا خود کارشناسان ومدیریت هم حتما در خصوص سایت و یا ... با خاهران در ارتباطند! و این هیچ جای اشکال ندارد. مستدعی است مصداق و موضوع چت تنقیح شود تا این افراط و تفریط ها دیده نشود!

با سلام خدمت جناب ashkan62 گرامی و تشکر از سئوالتان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات حضرتعالی

با توجه به اینکه در چند پست گذشته نظر آیت الله مکارم شیرازی تبیین شد تعیین مصداق و موضوع کار مکلف است اگر مکلفی ارتباط خود را با خصوصیاتی که گاه فقط خود از آن مطلع است در حیطه ممنونه حکم مرجعش دید ، حق دارد خواستار قطع ارتباط گردد و جامعه دینی نیز باید با روشن بینی پذیرای چنین انتخابی باشد .

در مورد افراط و تفریط به صورت کلی هم حق با شماست و در برخی موارد از عهده ما خارج است اما باز هم با نگاه به چند پست گذشته حقیر درباره نظر معظم له به ویژه مطلب زیر روشن می شود که با انتخاب صحیح می توان بدون افراط و تفریط به حکم دینی خود عمل کرد .

سجاد;134342 نوشت:
قطعا این نظر حضرت آیت الله مکارم شامل گفتگو و پرسش و پاسخ های دینی ما در سایت نمی شود منظور این فتوا روشن است ایشان برای اینکه غالب موارد ارتباطات اینترنتی و گفتگو های بین دختر و پسر نامحرم به ویژه در محیط چت منشأ مفاسد متعددی می دانند و حق هم با ایشان است چنین نظری داده اند که شامل پرسش و پاسخ علمی و دینی در حد ضروری نمی گردد .

همیشه موفق باشید

سجاد;134342 نوشت:

سلام

ولی من فکر کنم اثرات چت آفلاین بیشتر از ان لاین است!!

اسم سایتم مشخصه که چت هست!(گفت و گوی دینی)

و در بالا گفتم آفلاین(مثله سایت) خطرش بیشتره چون در حالت انلاین گفتو گو مقطعی است و چون متن در ذهن ادمه به مرور فراموش می شه

اما این مکتوبه و هر لحظه قابل مشاهده است

آیا متنی که مدام در حال مشاهده است تاثیر گذار تر نیست؟:Gol:

فکر کنم باید یک سوال مجدد از جناب آیت الله مکارم بشود.:Gol:

سلام
من یک نظری دارم
چت و عشق هرگز شدنی نیست
عشق خیلی فراتر از این حرف هاست
عشق با دیدن و حس کردن رفتارها ی ارزشمند بوجود میاد
ولی اینکه انترنت باعث آشنایی دو نفر بشه از نظر من بد نیست
و بعد میتونن در دنیای واقعی مثل هر ازدواج دیگه خاستگاری داشته باشند و تحقیق و ...که یا به هم میخورن یا نمی خورن

گل نرگس;22486 نوشت:
اسک دینیهای باصفا

چت و عشق؟؟؟ !!!

به نظرتون ممکنه؟

سلام اره میشه برای عاشق شدن فقط دیدن نیست گاهی اوقات ادما عاشق اخلاق و منش طرف میشن پس عاشق شدن ندیده هم میشه

نجلا;229341 نوشت:
سلام اره میشه برای عاشق شدن فقط دیدن نیست گاهی اوقات ادما عاشق اخلاق و منش طرف میشن پس عاشق شدن ندیده هم میشه

سلام
اره با توصیف و نوع برخورد هم عاشق می شن اما عشقای فانتزی نتیجه اش چی هست و عشق های خدایی نتیجه اش چی !!!!!!!!!!!!
از زمین تا آسمون فاصله دارن

سلام دوست عزیز
بله میشه اما انسان ها باید مراقب باشن که ممکنه عاشق منش طرف نشده باشه بلکه یه هوس باشه خیلی باید مراقب باشه تا اشتباه نکنه

موضوع قفل شده است