چند سوال درباره ی نماز

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال درباره ی نماز

سلام
بنده چند تا سوال از کارشناس محترم داشتم که امیدوارم به تکتکشون جواب بدن:
1:من بعد از سلام دادن(بعد از و رحمه الله و برکاته ) صلوات می فرستم بعدش دستمو میارم بالا 3 تا تکبیر می گم.ولی تقریبا ندیدم کسی اینکارو کنه .کار من اشتباهه؟
درستش کدومه؟
2.فلسفه ی کشیدن دست ها رو زانو بعد از سلام نماز چیه؟
3.3تا تکبیر بعد از نماز جزو تسیحات حضرت زهرا(س) حساب میشه؟
4.من بعد از تسبحات حضرات زهرا یک لااله الا اله می گم.از ثواب تسبیحات حضرت زهرا که کم نمیشه؟
چون می دونم اگه تو خود این تسبیح تعداد کم وزیاد شه درست نیست ,واسه همین این سوال برام پیش اومد.
5.دیدم که امام جماعت اول نیت می کنه بعد دستشو میاره بالا و همرمان تکبیر می گه و بعدش بلافاصه میاره پایین.اما من اول دستمو میارم بالا , وقتی دستم اومد بالا نیت می کنم , بعدش دستمو میارم پایینو و همزمان تکبیر میگم.کدوم درستره؟
6.من بعد از سجده هام همزمان که سرمو میارم بالا الله و اکبر می گم,کار من درسته یا اینکه و قتی سرمو آوردم بالا و کامل نشستم(بی حرکت شدم)تکبیرو بگم؟
7.بعد از هر سجده باید تکبیر گفت؟چندتا؟

ببخشیدکه زیاد شد
نظر چندین مرجعو می خواستم.

واقعا ازتون ممنونم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

amirask;672328 نوشت:
سلام
بنده چند تا سوال از کارشناس محترم داشتم که امیدوارم به تکتکشون جواب بدن:
1:من بعد از سلام دادن(بعد از و رحمه الله و برکاته ) صلوات می فرستم بعدش دستمو میارم بالا 3 تا تکبیر می گم.ولی تقریبا ندیدم کسی اینکارو کنه .کار من اشتباهه؟
درستش کدومه؟
2.فلسفه ی کشیدن دست ها رو زانو بعد از سلام نماز چیه؟
3.3تا تکبیر بعد از نماز جزو تسیحات حضرت زهرا(س) حساب میشه؟
4.من بعد از تسبحات حضرات زهرا یک لااله الا اله می گم.از ثواب تسبیحات حضرت زهرا که کم نمیشه؟
چون می دونم اگه تو خود این تسبیح تعداد کم وزیاد شه درست نیست ,واسه همین این سوال برام پیش اومد.
5.دیدم که امام جماعت اول نیت می کنه بعد دستشو میاره بالا و همرمان تکبیر می گه و بعدش بلافاصه میاره پایین.اما من اول دستمو میارم بالا , وقتی دستم اومد بالا نیت می کنم , بعدش دستمو میارم پایینو و همزمان تکبیر میگم.کدوم درستره؟
6.من بعد از سجده هام همزمان که سرمو میارم بالا الله و اکبر می گم,کار من درسته یا اینکه و قتی سرمو آوردم بالا و کامل نشستم(بی حرکت شدم)تکبیرو بگم؟
7.بعد از هر سجده باید تکبیر گفت؟چندتا؟

ببخشیدکه زیاد شد
نظر چندین مرجعو می خواستم.

واقعا ازتون ممنونم.

سلام علیکم

1-به عنوان مطلق ذکر اشکالی ندارد ولی در تعقیبات این گونه وارد نشده است بلکه بعد از سلام ،تکبیر وبعد صلوات است.
2-چنین چیزی دستور شرعی نیست.
3-این تکبیرات جزء تسبیحات حضرت زهراء سلام الله علیها نمی شود.
4-این کار به قصد مطلق ذکر ، اشکالی ندارد.
5- حرکت امام جماعت صحیح است(و در حین تکبیر مستحب است دستانتان را بالا بیاورید وبعد از تمام شدن آن دستتانتان را پایین بیاورید.)
6-اگر به عنوان ذکری که در نماز وارد شده است ذکر را می گویید باید بعد از آن که بدنتان کاملا آرام شد، بعد تکبیر را بگویید.

7-بعد از هر سجده تکبیر مستحب است. (البته بعد از آرام شدن کامل بدن به همان صورتی که بیان شد)

باتشکر از پاسختون

درمورد سوال 5, کار من اشتباهه؟آخه من تقریبا هر کسی رو که دیدم اینجوری شروع می کنه؟مگه میشه برای همشون غلط باشه؟

amirask;673440 نوشت:
باتشکر از پاسختون

درمورد سوال 5, کار من اشتباهه؟آخه من تقریبا هر کسی رو که دیدم اینجوری شروع می کنه؟مگه میشه برای همشون غلط باشه؟

سلام علیکم

رساله امام مساله:

مسأله 955 مستحب است حین گفتن تكبير اول نماز و تكبيرهاى بين نماز، دستها را تا مقابل گوشها بالا ببرد.

[=Noor_Lotus][=Noor_Lotus][=Noor_Lotus]

با سلام
1-اگر در حین نماز، یک خانم که با فرد محرم است از جلویش رد شود، نماز باطل میشود ؟ اگر این خانم از جلوی مرد رد نشود، اما در میدان دید نمازگزارِ مرد باشد ، نماز مرد باطل است؟
2-در نماز جماعت، بلندی صدا باید تا چه حد باشد؟
3-اگر فرد دیر به نماز برسد و رکعت دومش همزمان با رکعت سوم نمازگزاران شود و مجبور شود حمد و سوره را خودش بخواند، بلندی صدا حین خواندن حمد و سوره باید تا چه حد باشد؟ آیا این حکم برای هر نماز، متفاوت است؟
با تشکر
مرجع تقلید : آیت الله العظمی مکارم شیرازی

soroush_lo;694632 نوشت:
با سلام
1-اگر در حین نماز، یک خانم که با فرد محرم است از جلویش رد شود، نماز باطل میشود ؟ اگر این خانم از جلوی مرد رد نشود، اما در میدان دید نمازگزارِ مرد باشد ، نماز مرد باطل است؟
2-در نماز جماعت، بلندی صدا باید تا چه حد باشد؟
3-اگر فرد دیر به نماز برسد و رکعت دومش همزمان با رکعت سوم نمازگزاران شود و مجبور شود حمد و سوره را خودش بخواند، بلندی صدا حین خواندن حمد و سوره باید تا چه حد باشد؟ آیا این حکم برای هر نماز، متفاوت است؟
با تشکر
مرجع تقلید : آیت الله العظمی مکارم شیرازی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

1-در هر دو صورت نماز صحیح است.

2-در نماز های صبح و مغرب و عشاء باید آن قدری بلند باشد که صدا جوهره داشته باشد و در نماز ظهر و عصر باید آرام خوانده شود ولی آن قدری نباید آرام باشد که خودش هم نشنود.

تذکر:هرگاه کسى در قرائت و ذکر نماز صداى خود را بیش از حدّ معمول بلند کند و با فریاد بخواند نمازش باطل است.

3-در این موارد باید حمد وسوره را ماموم آرام بخواند وتفاوتی هم بین نماز ها نیست.

شفا;695001 نوشت:

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

1-در هر دو صورت نماز صحیح است.

2-در نماز های صبح و مغرب و عشاء باید آن قدری بلند باشد که صدا جوهره داشته باشد و در نماز ظهر و عصر باید آرام خوانده شود ولی آن قدری نباید آرام باشد که خودش هم نشنود.

تذکر:هرگاه کسى در قرائت و ذکر نماز صداى خود را بیش از حدّ معمول بلند کند و با فریاد بخواند نمازش باطل است.

با سلام و تشکر از پاسخگویی
در مورد سوال بلندی صدا در نماز جماعت، بنده قبلا چند بار شنیده بودم که در نماز جماعت فرد باید با صدای آهسته نماز بخواند طوری که بقیه ی نمازگزاران صدایش را نشنوند. آیا اگر صدا جوهره داشته باشد، باعث نمی شود دیگران صدایش را بشنوند؟ آیا این حکم درباره ی هر نماز ، متفاوت است؟

soroush_lo;695235 نوشت:
با سلام و تشکر از پاسخگویی
در مورد سوال بلندی صدا در نماز جماعت، بنده قبلا چند بار شنیده بودم که در نماز جماعت فرد باید با صدای آهسته نماز بخواند طوری که بقیه ی نمازگزاران صدایش را نشنوند. آیا اگر صدا جوهره داشته باشد، باعث نمی شود دیگران صدایش را بشنوند؟ آیا این حکم درباره ی هر نماز ، متفاوت است؟

سلام علیکم

همان طور که در پاسخ سوال مطرح شد نماز گزار در نماز جماعت باید حمد وسوره را آهسته بخواند.

سلام
ما که ایرانی هستیم باید نماز رو که عربی هست چگونه بخونیم؟ آیا دقیقا باید مطابق لهجه عربی باشد؟
مثلا بسم الله رو بصورت (بی سمی الله = bismillah) بخونیم؟ و اگه کسره و ضمه عربی رو مطابق کسره و ضمه در فارسی بخونیم نمازمان چه حکمی دارد؟

امن;823736 نوشت:
سلام
ما که ایرانی هستیم باید نماز رو که عربی هست چگونه بخونیم؟ آیا دقیقا باید مطابق لهجه عربی باشد؟
مثلا بسم الله رو بصورت (بی سمی الله = bismillah) بخونیم؟ و اگه کسره و ضمه عربی رو مطابق کسره و ضمه در فارسی بخونیم نمازمان چه حکمی دارد؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

ملاک صحّت قرائت عبارت است از رعايت قواعد زبان عربی و اداى حروف از مخارج آن به طوری که اهل لسان آن را اداى آن حرف بدانند نه حرف ديگر؛ اگر مأموم قرائت امام را مطابق قواعد و صحيح نداند، نمی تواند به او اقتدا کند و در صورت اقتداء، نماز او صحيح نيست و اعاده آن واجب است.

پی نوشت:

اجوبة الاستفتائات، حکم امام جماعتی که قرائت وی صحيح نيست ،مساله 589

شفا;823750 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

ملاک صحّت قرائت عبارت است از رعايت قواعد زبان عربی و اداى حروف از مخارج آن به طوری که اهل لسان آن را اداى آن حرف بدانند نه حرف ديگر؛ اگر مأموم قرائت امام را مطابق قواعد و صحيح نداند، نمی تواند به او اقتدا کند و در صورت اقتداء، نماز او صحيح نيست و اعاده آن واجب است.

اگر نماز رو فردا بخونیم.در اینصورت قرائت کلیه اذکار نماز ما باید به چه نحوی باشد؟

امن;823896 نوشت:

اگر نماز رو فردا بخونیم.در اینصورت قرائت کلیه اذکار نماز ما باید به چه نحوی باشد؟

سلام علیکم

ملاک صحّت قرائت عبارت است از رعايت قواعد زبان عربی و اداى حروف از مخارج آن به طوری که اهل لسان آن را اداى آن حرف بدانند نه حرف ديگر.

موضوع قفل شده است