صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محدودیت های بهشتیان در بهشت!

نوشته
    1,168
    حضور
    21 روز 3 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1582

اشاره محدودیت های بهشتیان در بهشت!

سلام
    سوالی که برام پیش اومده اینه که بعد از مرگ و در قیامت، انسان بهشتی چه محدودیتایی داره!؟(فرض کنید انسانی مثل پیامبر اسلام!) یا بطور کلی مرز بین اون و خدا کجاست!؟

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58305

با نام و یاد دوست

محدودیت های بهشتیان در بهشت!

کارشناس بحث: استاد مشکور

5. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
    نوشته
    1,511
    حضور
    34 روز 1 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4010

راهنما محدودیت های بهشتیان و مسأله قرب به خداوند

نقل قول نوشته اصلی توسط Masood11 نمایش پست ها
    سلام
    سوالی که برام پیش اومده اینه که بعد از مرگ و در قیامت، انسان بهشتی چه محدودیتایی داره!؟(فرض کنید انسانی مثل پیامبر اسلام!) یا بطور کلی مرز بین اون و خدا کجاست!؟
    با سلام و تشکر از سؤال شما

در پاسخ به سؤال شما توجه به چند نکته ضروری است:

اولا: وضعیت بهشت و بهشتیان امری نیست که بتوان با مناسبات دنیایی آن را مقایسه نمود اصولاً ماهیت دنیا و آخرت تفاوت صد در صدی دارند.

ثانیاً: بر اساس این تفاوت ماهیتی، برخلاف محدودیتهای نشئه ی دنیا و برزخ، در نشئه ی قیامت، هیچ محدودیتی در درخواست ها و تمایلات بهشتیان وجود ندارد. این حقیقتی است که آیات گوناگون قرآن به آن شهادت می دهد؛ آیاتی که علاوه بر رفع هرگونه محدودیت، هر نوع تبعیض و تفاوت در نعمت های بهشتی را بین زنان و مردان نیز برطرف می سازد؛ برخی از این آیات عبارتند از:

1- "و فیها ما تشتهیه الانفس و تلذّ الاعین؛(1) در بهشت آن چه دل می‏خواهد و چشم از آن لذّت می‏برد، موجود است".

2- "و لکم فیها ما تشتهی انفسکم و لکم فیها ما تدّعون؛ برای شما هر چه بخواهید، در بهشت فراهم است و هر چه طلب کنید، به شما می‏دهند".(2)

3- "و هم فیما اشتهت انفسهم خالدون؛ بهشتیان در آن چه دلشان می‏خواهد جاودانه متنعّم هستند".(3)

4- "لهم فیها ما یشاؤون؛ برای بهشتیان آن چه را که بخواهند وجود دارد".(4)

ثالثاً: همان گونه که گفتیم: ماهیت و حقیقت نعمت های بهشتی بسیار متفاوت از نعمت های دنیایی است، به همین نسبت، تمایلات و درخواستهای بهشتیان هم ماهیتی متفاوت و متعالی دارد. به هیچ وجه نمی توان تصور کرد در مکانی که از هر نوع محدودیت و اصطکاک تمایلات و خواسته ها تهی است و حقیقت، بدون هیچ ابهام و پرده ای در آن جا نمایان است، درخواستها و تمایلات انسان، کماً و کیفاً چگونه خواهد بود؟

از آنجاییکه وجود انسانی و خالص بهشتیان، از هر نوع پیرایه و ناخالصی و تمنیات و تمایلات غیر حقیقی و برخاسته از رذایل اخلاقی یا پیرایه های مادی عاری است، و بگونه ی صرف و خالص و عاری از شوائب متجلی می گردد؛ در نتیجه به راحتی نمی توان دانست که تمایلات و مشتهیات و درخواستهای نامحدود بهشتیان در عالمی که حقایق بی پرده نمایان شده و روح اعمال و افعال متجلی شده چگونه است؟ اما می توان از این خصوصیت پیراستگی و خلوص و پاکی روح بهشتیان که منطبق با حقیقت است نتیجه گرفت که درخواستهای بهشتیان قطعاً درخواستهای لغو و بیهوده نبوده و خارج از مدار حق و حقیقت و آنچه مرضی رضای حقتعالی است نخواهد بود. شاید تنها محدودیت قابل تصور همین معنا باشد که با توجه به خصوصیت تکوینی عالم حقیقت و روحیه ی متعالی بهشتیان، این تصور، فاقد معنا و از دایره ی بحث خارج باشد.

رابعاً: چنانکه خداوند مادي و محدود به زمان و مكان نيست تا پيامبر در شب معراج سير مكاني كرده و به نقطه اي رسيده باشد كه تا خدا دو كمان بيشتر فاصله نداشته است. در روز قیامت و در بهشت نیز، همین قاعده حاکم است یعنی صحبت از حد و مرز مکانی با خدا نیست که چنین فرض بگیریم که آیا بین پیامبر اکرم (ص) و خدا مرزی وجود دارد یا خیر؟ چنین سؤال و فرضی از پایه غلط است! زیرا خدا در همه مكان ها و همه زمان ها و همه نشئات (دنیا و برزخ و قیامت) به يك نحو حضور دارد. و قربی که بین خداوند و بندگان مطرح است قرب معنوی است که بدون شک، نبی مکرم اسلام (ص) از عالی ترین درجه قرب الهی برخوردار است.

موفق باشید ...

پی نوشت‏ها________________________________
    1. زخرف (43) آیه 71.
    2. فصلّت (41) آیه 31.
    3. انبیا (21) آیه 102.
    4. نحل (16) آیه 31.

بنام حضرت دوست محدودیت های بهشتیان در بهشت!

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

https://telegram.me/smashkor

7. صلوات ها 6

نوشته
    13
    حضور
    6 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    35

سلام.

راستش خیلی از بهشت و ویژگی هایی که داره تعریف شده اما من زیاد از بهشت خوشم نمیاد!!!!
    علتش اینه که در یکی از توصیفات اومده که هوای بهشت همیشه بهاری هست. ولی من اصلا با این قضیه حال نمی کنم. اتفاقا وقتی مثلا برف میاد و من میرم سرسره بازی و یا دستم رو به برف می زنم و گلوله برفی درست می کنم و ..... و بعد از این ها میام دستم رو کنار بخاری می ذارم خیلی کیف می کنم!!!!
    مثلا اینکه من خیلی دوست دارم یک نوزاد رو بغل کنم و حتی تمیزش کنم!!!
    خب دوست دارم. ممکنه شما دوست نداشته باشید. اما من دوست دارم. اما همیشه وقتی از بهشت می گویید صحبت از رود و نهر و باغ و بوستان و خرما و هوای بهاری می کنید. اما من دوست دارم کاپشن بپوشم و برم تو هوای زمستونی و یا بارونی و قطرات برف و باران و مقداری سرما به تنم بخوره و بعد برم کنار یک اجاق گاز و گرم بشم. خب من این ها رو دوست دارم.
    یا مثلا من دوست دارم بعد از یک کار مفید بدنم خسته بشه و بعد یک جای خوب استراحت کنم. خب من این ها رو دوست دارم. حالا شما ممکنه بگید اینها به خاطر دلبستگی زیاد به دنیا است. اما خب من دوست دارم. و دوست دارم. اما در قران از بهشت همش باغ و بوستان و خرما گفته که خیلی مورد پسند من نیست و اگر من بهشتی باشم ایا حق من نیست که زمستان داشته باشم. چون که دوست دارم. یکسری زیبایی ها در همین دنیا هست که قوانین بهشت این اجازه رو نمیده!!!!
    اقا من دوست دارم بعد از یک کار مفید خسته بشم و بعد استراحت کنم. اما قران میگه کسانی که بهشت هستند اصلا خسته نمی شوند. زور که نیستش که.
    اگه ادبیاتم خیلی عامیانه بود معذرت می خوام.

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۴:۲۴ دلیل: تغییر سایز فونت

9. صلوات ها 5

نوشته
    713
    حضور
    15 روز 21 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1594

نقل قول نوشته اصلی توسط ادیان نمایش پست ها
    یا مثلا من دوست دارم بعد از یک کار مفید بدنم خسته بشه و بعد یک جای خوب استراحت کنم. خب من این ها رو دوست دارم. حالا شما ممکنه بگید اینها به خاطر دلبستگی زیاد به دنیا است. اما خب من دوست دارم. و دوست دارم. اما در قران از بهشت همش باغ و بوستان و خرما گفته که خیلی مورد پسند من نیست و اگر من بهشتی باشم ایا حق من نیست که زمستان داشته باشم. چون که دوست دارم. یکسری زیبایی ها در همین دنیا هست که قوانین بهشت این اجازه رو نمیده!!!!
    اقا من دوست دارم بعد از یک کار مفید خسته بشم و بعد استراحت کنم. اما قران میگه کسانی که بهشت هستند اصلا خسته نمی شوند. زور که نیستش که.
    سلام
    خوب هر طور مایلی. تو بهشتت رو اونطوری بخواه. همونطوری میشه. بهشت بهاری یه پیشنهاده. اجباری نیست که.
    عکس روی تو چو در آینه ی جام افتاد
    عارف از خنده ی می در طمع خام افتاد
    حسن روی تو به یک جلوه که در آینه کرد
    این همه نقش در آیینه ی اوهام افتاد
    این همه عکس می و نقش نگارین که نمود
    یک فروغ رخ ساقیست که در جام افتاد.

11. صلوات ها 5

نوشته
    1,168
    حضور
    21 روز 3 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1582

نقل قول نوشته اصلی توسط مشکور نمایش پست ها

با سلام و تشکر از سؤال شما

در پاسخ به سؤال شما توجه به چند نکته ضروری است:

اولا: وضعیت بهشت و بهشتیان امری نیست که بتوان با مناسبات دنیایی آن را مقایسه نمود اصولاً ماهیت دنیا و آخرت تفاوت صد در صدی دارند.

ثانیاً: بر اساس این تفاوت ماهیتی، برخلاف محدودیتهای نشئه ی دنیا و برزخ، در نشئه ی قیامت، هیچ محدودیتی در درخواست ها و تمایلات بهشتیان وجود ندارد. این حقیقتی است که آیات گوناگون قرآن به آن شهادت می دهد؛ آیاتی که علاوه بر رفع هرگونه محدودیت، هر نوع تبعیض و تفاوت در نعمت های بهشتی را بین زنان و مردان نیز برطرف می سازد؛ برخی از این آیات عبارتند از:

1- "و فیها ما تشتهیه الانفس و تلذّ الاعین؛(1) در بهشت آن چه دل می‏خواهد و چشم از آن لذّت می‏برد، موجود است".

2- "و لکم فیها ما تشتهی انفسکم و لکم فیها ما تدّعون؛ برای شما هر چه بخواهید، در بهشت فراهم است و هر چه طلب کنید، به شما می‏دهند".(2)

3- "و هم فیما اشتهت انفسهم خالدون؛ بهشتیان در آن چه دلشان می‏خواهد جاودانه متنعّم هستند".(3)

4- "لهم فیها ما یشاؤون؛ برای بهشتیان آن چه را که بخواهند وجود دارد".(4)

ثالثاً: همان گونه که گفتیم: ماهیت و حقیقت نعمت های بهشتی بسیار متفاوت از نعمت های دنیایی است، به همین نسبت، تمایلات و درخواستهای بهشتیان هم ماهیتی متفاوت و متعالی دارد. به هیچ وجه نمی توان تصور کرد در مکانی که از هر نوع محدودیت و اصطکاک تمایلات و خواسته ها تهی است و حقیقت، بدون هیچ ابهام و پرده ای در آن جا نمایان است، درخواستها و تمایلات انسان، کماً و کیفاً چگونه خواهد بود؟

از آنجاییکه وجود انسانی و خالص بهشتیان، از هر نوع پیرایه و ناخالصی و تمنیات و تمایلات غیر حقیقی و برخاسته از رذایل اخلاقی یا پیرایه های مادی عاری است، و بگونه ی صرف و خالص و عاری از شوائب متجلی می گردد؛ در نتیجه به راحتی نمی توان دانست که تمایلات و مشتهیات و درخواستهای نامحدود بهشتیان در عالمی که حقایق بی پرده نمایان شده و روح اعمال و افعال متجلی شده چگونه است؟ اما می توان از این خصوصیت پیراستگی و خلوص و پاکی روح بهشتیان که منطبق با حقیقت است نتیجه گرفت که درخواستهای بهشتیان قطعاً درخواستهای لغو و بیهوده نبوده و خارج از مدار حق و حقیقت و آنچه مرضی رضای حقتعالی است نخواهد بود. شاید تنها محدودیت قابل تصور همین معنا باشد که با توجه به خصوصیت تکوینی عالم حقیقت و روحیه ی متعالی بهشتیان، این تصور، فاقد معنا و از دایره ی بحث خارج باشد.

رابعاً: چنانکه خداوند مادي و محدود به زمان و مكان نيست تا پيامبر در شب معراج سير مكاني كرده و به نقطه اي رسيده باشد كه تا خدا دو كمان بيشتر فاصله نداشته است. در روز قیامت و در بهشت نیز، همین قاعده حاکم است یعنی صحبت از حد و مرز مکانی با خدا نیست که چنین فرض بگیریم که آیا بین پیامبر اکرم (ص) و خدا مرزی وجود دارد یا خیر؟ چنین سؤال و فرضی از پایه غلط است! زیرا خدا در همه مكان ها و همه زمان ها و همه نشئات (دنیا و برزخ و قیامت) به يك نحو حضور دارد. و قربی که بین خداوند و بندگان مطرح است قرب معنوی است که بدون شک، نبی مکرم اسلام (ص) از عالی ترین درجه قرب الهی برخوردار است.

موفق باشید ...

پی نوشت‏ها________________________________
    1. زخرف (43) آیه 71.
    2. فصلّت (41) آیه 31.
    3. انبیا (21) آیه 102.
    4. نحل (16) آیه 31.
    سلام

قبول دارید که اوج کمال، خداست! حالا اگه کسی در بهشت(که میگن هرچی بخوایم بدست میاریم!) بخواد به اوج کمال برسه،(یعنی خدا بشه!!) امکان پذیره!؟ چون با توجه به فرمایشات شما درخواست بیهوده که نیست!

در مورد قسمت چهارم، منظورم فاصله ی فیزیکی نیست! در واقع منظورم اینه که تفاوت این دو چیه!؟ یعنی مثلا خدا هر چی بخواد میشه، بهشتیا هم هر چی بخوان میشه و...! حالا تفاوتشون کجاست!؟

13. صلوات ها 4

نوشته
    13
    حضور
    6 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    35

یعنی مثلا خدا هر چی بخواد میشه، بهشتیا هم هر چی بخوان میشه و...! حالا تفاوتشون کجاست!؟
    تفاوتش اینه که اگه بهشتیان بخواهند و خدا نخواهد نمیشه!!!!

15. صلوات ها 3

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط Masood11 نمایش پست ها
    یعنی مثلا خدا هر چی بخواد میشه، بهشتیا هم هر چی بخوان میشه و...! حالا تفاوتشون کجاست!؟

تفاوتش اینه که اگه بهشتیان بخواهند و خدا نخواهد نمیشه!!!!
    سلام
    اجازه بدهید قدری موضوع را پیچیده تر کنیم:
    اگر من در بهشت یک چیز را بخواهیم که بشود اما یک بهشتی دیگر بخواهد که آن نشود آنوقت چی میشه؟!

17. صلوات ها 3

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

سلام.

راستش خیلی از بهشت و ویژگی هایی که داره تعریف شده اما من زیاد از بهشت خوشم نمیاد!!!!
    علتش اینه که در یکی از توصیفات اومده که هوای بهشت همیشه بهاری هست. ولی من اصلا با این قضیه حال نمی کنم. اتفاقا وقتی مثلا برف میاد و من میرم سرسره بازی و یا دستم رو به برف می زنم و گلوله برفی درست می کنم و ..... و بعد از این ها میام دستم رو کنار بخاری می ذارم خیلی کیف می کنم!!!!
    مثلا اینکه من خیلی دوست دارم یک نوزاد رو بغل کنم و حتی تمیزش کنم!!!
    خب دوست دارم. ممکنه شما دوست نداشته باشید. اما من دوست دارم. اما همیشه وقتی از بهشت می گویید صحبت از رود و نهر و باغ و بوستان و خرما و هوای بهاری می کنید. اما من دوست دارم کاپشن بپوشم و برم تو هوای زمستونی و یا بارونی و قطرات برف و باران و مقداری سرما به تنم بخوره و بعد برم کنار یک اجاق گاز و گرم بشم. خب من این ها رو دوست دارم.
    سلام

دقت نفرمودید. بهشتیان هرآنچه که نفسشان طالب آن باشد را در بهشت طلب میکنند. شما از کجا میدانید ان شاءلله وقتیکه به بهشت رفتید باز هم طالب همین چیزهایی که گفتید باشید؟

ضمنا در بهشت فقط همین نعماتی نیست که ما از وجود آن آگاهیم. در بهشت چیزهایی است که هیچ گوشی نشنیده و هیچ چشمی ندیده است.

هيچ كس نمى‏ داند چه چيز از آنچه روشنى ‏بخش ديدگان است به [پاداش] آنچه انجام مى ‏دادند براى آنان پنهان كرده ‏ام (۱۷) سوره سجده

امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

19. صلوات ها 4

نوشته
    186
    حضور
    3 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    439

اشکالی نداره ... آرزو می کنی برف بیاد بعد یهو همه جا میشه پر برف ... یه بخاری و یه سرسره هم همونجا ظاهر میشه.

21. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری