صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا لعن و نفرین کردن اشخاصی که به مقدسات اسلام توهین می کنند، درست است؟

علاقه
    مطالعه کردن و مباحثه درباره ی مطالعه ،ورزش کردن
    نوشته
    390
    حضور
    15 روز 1 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1635

آیا لعن و نفرین کردن اشخاصی که به مقدسات اسلام توهین می کنند، درست است؟

سلام

مشورت و همفکری

یکی از اساتیدمون میگفت نباید اینقدر شاهین نجفی یا هر کسی دیگه ای که به دین توهین میکنن لعن کنیم
    چون طرفداراش زیاد میشن..........

من خودم به شخصه چند سال پیش درباره ی ایشون شنیده بودم ولی انقدر دیگه تو حوزه و پایگاه بسیج و فضاهای مجازی گفتن و لعنت کردن که مشتاق شدم ببینم چه خبر شده دلیلش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    حالا من نه یه نوجون 17 ساله که هنوز شناختی رو هیچ سیاستی نداره همین که یک بار گوش بده یعنی سیاست خارجه به هدفش رسیده

نظر شما چیــــــــــــــــه؟؟؟؟؟؟ ؟؟

(با توجه به اینکه همچین توهین هایی در داخل کشور هم داره شکل میگیره توهینی که تو گالری مشهد به پنج تن شد)
    دل حرم خداست ...
    پاسبان حرم دل شده ام شب همه شب/تا دراين پرده جز انديشه ی او نگذارم

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

5. صلوات ها 3

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

نقل قول نوشته اصلی توسط بلا نمایش پست ها

با سلام
    عرض ادب احترام
    بزرگوار برای پاسخ به سوال شما عزیز چند نکته را بررسی می نماییم

لعن چیست؟
    آنچه در قرآن و روایات و زبان عرب استعمال می‌شود واژه‌ی لعن است که به معنای دوری از رحمت خدا است و این درست نقطه مقابل رحمت و صلوات است. و نفرین در واقع معنای فارسی لعنت است یعنی وقتی کسی را در زبان فارسی نفرین می‌کنند گاه می‌گویند «نفرین بر او» «از رحمت خدا دور باد»
    و گاه می‌گویند مُرده باد ـ مرگ بر او ـ خدا او را ذلیل کند یا فقیر کند و امثال آن... البته در زبان عرب هم همین طور است مثل «تبّت یدا ابی لهب و تب؛ بریده باد دو دست ابو لهب».

دشنام چیست؟

سب همان شتم (ناسزا و فحش ) است .
    در قرآن نزدیک به 40 آیه واژه ی " لعن " در مصادیق گوناگون بیان شده است اما واژه ی " سبّ " (دشنام زشت ودردناک ) دو مورد آن هم در یک آیه بیان شده است که در آنجا بیان می کند که " معبودهای مشرکان را دشنام نگویید زیرا که آنها هم از روی جهل معبودهای شما را دشنام می گویند . (1)

البته باید توجه نمود که این آیه نشانگر لزوم رعایت احترام به مقدسات دیگران و حتى بت هاى مشرکان نیست ; بلکه نهى و جلوگیرى « سبّ » ، بدین جهت است که دشنام گفتن به مقدسات بت پرستان ، موجب مى شود که آنان نیز خداوند را دشنام گویند ; چرا که اگر احترام به مقدسات مشرکان لازم بود ، حضرت ابراهیم (ع) و پیامبر اسلام ، بت ها را نمى شکستند و قرآن عمل حضرت ابراهیم را فضیلت نمى دانست .

از برخى آیات قرآن مى توان مصادیق سبّ را استفاده نمود ، نظیر : " وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ ; داستان او به سگ مى ماند (2)و در جایى دیگر مى فرماید : " مَثَلُ الَّذِینَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ یَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ ; مثل آنانى که تورات را به دوش گرفته و به آن عمل نمى کنند مانند داستان الاغ است(3) . و درباره ابولهب مى فرماید : " تَبَّتْ یَدَا أَبِی لَهَبٍ وَتَبَّ ; بریده باد دو دست ابولهب (4). و درباره اصحاب اخدود مى فرماید : " قُتِلَ اصحابُ الاُخدود ; مرگ بر اصحاب اخدود (5)

آیه: " لاَّ یُحِبُّ اللّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوَءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَن ظُلِمَ وَكَانَ اللّهُ سَمِیعًا عَلِیمًا ; خداوند بانگ برداشتن به بد زبانى را دوست ندارد ، مگر کسى که بر او ستم رفته باشد (6)، می توان استفاده کرد که خداوند غریو و بانگ بد را دوست ندارد جز درباره کسى که مورد ظلم قرار گرفته باشد . از این آیات مى توان تجویز سبّ و شتم را در مواردى ، برداشت نمود .

اصل در دین ، احترام مؤمن است و جز در مواردى که به طور یقین ثابت نشده ـ کسى را ـ نمى توان از این اصل استثنا و جدا کرد ; نظیر غیبت کسى که آشکارا فساد انجام مى دهد. چنان که در سب و دشنام بدعت گذار و متجاهر به فسق این استثنا وجود دارد .
    بنابراین سبّ و شتم همیشه مذموم نیست و از آیه (لا تسبّوا) حکم مذمت کلی سبّ فهمیده نمى شود ، بلکه آیه یاد شده تصریح دارد که در شرایط خاص نباید موجب تحریک احساسات مخالفان را فراهم آورد .
    بنابراین واژه سبّ و لعن از نظر مفهوم در دو مقوله جداگانه قرار دارد و از جهت حکمى ، هر یک در برخى از شرایط و موقعیت ها روا مى باشد .
    لعن موجب بازدارندگى و عبرت آموزى است ، به عبارت دیگر موجب گرایش به سوى خوبى ها و ابراز بیزارى از بدى ها مى شود.

پی نوشت:

1-انعام / 108
    2-اعراف /176
    3- جمعه /5
    4- مسد / 1
    5- بروج / 4
    6- نساء /148

7. صلوات ها 5

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

ایا لعن و نفرین کردن اشخاصی که به مقدسات اسلام توهین می کنند، درست است؟

با سلام
    عرض ادب و احترام
    پس از مشخص شدن معنای سب و لعن حال به کاربردهی لعن در قران می پردازیم
    مسأله نفرين علاوه بر روايات در آيات قرآنى نيز مطرح شده است
    «الا لعنة اللّه‏ على الظالمين؛ همانا لعنت خدا بر ستمگران باد»، (1).
    «فبما نقضهم ميثاقهم لعنّاهم وجعلنا قلوبهم قاسية؛ پس به [سزاى] پيمان‏شكستنشان لعنتشان كرديم و دلهايشان را سخت گردانيديم»، (2).
    «ان اللّه‏ لعن الكافرين و اعدلهم سعيرا؛ خدا كافران را لعنت كرده و براى آنهاآتش فروزانى آماده كرده است»، (3).
    «ان الذين يؤذون الله و رسوله لعنهم الله فى‏الدنيا والاخره؛ بى‏گمان، كسانى كه خدا و پيامبر او را آزار مى‏رسانند خدا آنان را در دنيا و آخرت لعنت كرده و برايشان عذابى خفت‏آور آماده ساخته است»، (4).

هم‏چنين در آيات ديگر قرآن خداوند كسانى را كه تهمت ناروا به زنان پاكدامن مى‏زنند [نور، آيه 23]، قوم عاد را كه حتى خداوند مرگ براى آنان خواسته است[هود، آيه 60]، فرعونيان را [هود، آيه 99 - قصص، آيه 42 ] برخى از قوم يهود را [نساء، آيه 46]، منافقان را [توبه، آيه 68] و مشركان را [فتح، آيه 6] و... لعن كرده و آنها را نفرين نموده است.
    روايات گوناگونى نيز از حضرت رسول(ص) وارد شده است كه با لحن‏هاى گوناگون، افرادى را لعن فرموده و آنها را با اين واژه نفرين كرده است.
    از جمله خورنده ربا، موكل و شاهدين و كاتبين ربا [ميزان ‏الحكمه ج 8، ص 508، ح 17962]،مردى را كه لباس زن بپوشد [همان، ص 509، ح 17965] و...
    بنابراين ما مسلمانان اعم از شيعه و سنى معتقديم كه بر طبق آيات قرآن و سيره رسول خدا(ص)، نفرين در فرهنگ اسلامى وجود دارد.

اما آنچه كه مهم است اين نكته مى‏ باشد كه ملاحظه كنيم مدار و محك اين نفرين كجاست؟
    با توجه به آيات قرآن و روايت نقل شده از رسول خدا(ص) برخى از افراد كه مرتكب گناه بسيار بزرگ شده و با كردار ناپسند خود جامعه و نظام و كيان اسلامى را چه از لحاظ اخلاقى چه از حيث اجتماعى، سياسى و اقتصادى به خطر انداخته و نسبت به پيامبر خدا(ص) و رسالت او بى‏ادبى و دشمنى مى ‏كنند، مستحق نفرين مى‏ باشند.
    بنابراين در امور مهم و خطير و كلان هيچ ايرادى ندارد كه مرتكب آن نفرين و لعن شود.

پی نوشت:
    1-هود، آيه 18
    2-مائده، آيه 13
    3-احزاب، آيه 64
    4-احزاب، آيه 57

9. صلوات ها 4

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

با سلام

انچه گذشت ایات و روایات بود در مورد لعن و نفرین کسانی که به مقدسات اسلام و توهین می کنند و ایات و روایات بیان شد
    و اما نظر استاد شما

یکی از اساتیدمون میگفت نباید اینقدر شاهین نجفی یا هر کسی دیگه ای که به دین توهین میکنن لعن کنیم
    چون طرفداراش زیاد میشن..........

این نظر استاد شما طبق این ایات و روایات مردود است
    زیرا
    1-صرف بیان لعن و نفرین موجب افزایش محبوبیت این فرد نمی شود زیرا مسلمین نسبت به مقدسات خود حساس اند و از کسانی که به مقدسات توهین می کنند برایت می جویند

2-این مطلب استاد شما ادعایی بیش نیست و دلایل خود را بیان نماید که به چه دلیل طرفداران چنین فردی زیاد می شود؟؟

3- سب و لعن چنین فردی موجب بی ابرویی و معرفی شدن چنین فردی در جامعه می شود و افراد دیگری که از ایشان بی اطلاع بودند تبری می جویند و نسبت به ایشان معرفت پیدا می کنند.

4-موضع گیری و سب و لعن چنین افرادی موجب می شود تا افراد دیگری اقدام به توهین به مقدسات اسلامی نکنند زیرا با برخود شدید و جدی مسلمین مواجه می شوند

11. صلوات ها 4

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

من خودم به شخصه چند سال پیش درباره ی ایشون شنیده بودم ولی انقدر دیگه تو حوزه و پایگاه بسیج و فضاهای مجازی گفتن و لعنت کردن که مشتاق شدم ببینم چه خبر شده دلیلش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    حالا من نه یه نوجون 17 ساله که هنوز شناختی رو هیچ سیاستی نداره همین که یک بار گوش بده یعنی سیاست خارجه به هدفش رسیده

با سلام
    عرض ادب و احترام
    بزرگوار
    این مطلب و مطالبی که در اهنک ها و ترانه های این ملعون خوانده شده است سیاسی نیست
    اتفاقا توهین به مقدسات مسلمین است
    چرا فکر می کنید سیاسی است
    یه فرد ملعونی پیدا شده و در کوشه و کنار جهان به امامان شیعیان توهین می کند
    خب حالا شیعیان نیاید این فرد ملعون را بشناسند و بدانند هدف اش چیست؟؟
    چرا توهین کرده است ؟؟
    و ابراز برائت بکنند از چنین فردی

این مساله اصلا سیاسی نیست و هرچند برخی سیاستمداران دنیای غرب از این حرکت ها حمایت می کنند
    سیاستمداران غربی که بیشتر شبیه انسان هستند تا خود انسان و اسم عظیم انسان را حیف است به چنین دوپایانی بگذاند

13. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    390
    حضور
    15 روز 1 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1635

سلام
    ممنون از پاسختون
    آخه این خواننده الآن اومده میگه من منظورم حضرت ابوالفضل العباس نبود منظورم رهبری بوده.....پس سیاسی هم کار میکنن دیگه...
    در ضمن من دیدم خیلی از افرادی که آشنایی با این شخص نداشتن و با لعن و نفرین ها میرن دنبال اطلاعات از این شخص
    که یهویی میبینیم دانلود 500 تایی این شخص شده 2000 تا یعنی مخاطب رو جمع میکنه
    از طرفی یه جوون وقتی گوش کنه به موسیقی عادت میکنه و از اعمال عبادیش دور میشه و کم کم بیخیال میشه
    من دیدم افرادی رو که با هدف شناسایی و نقد همچین شخصیت هایی رفتن پیگیر کارهاشون حالا چه موسیقی چه فیلم و.. شدند و باعث شده که کم کم خودشون از مسیر خارج بشن
    وقتی یکی طرفدار نداره و داره و با لعن ما خیلی ها باهاش آشنا میشن ...این به نظرم باید یه پاسخ مدل خودش داشته باشه
    مثلا یه شعری در مقابله با اون توهین
    ویرایش توسط yas_montazer : ۱۳۹۴/۰۲/۲۲ در ساعت ۰۹:۳۹
    دل حرم خداست ...

15. صلوات ها 3

نوشته
    2,558
    حضور
    65 روز 22 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    28
    آپلود
    6
    گالری
    100
    صلوات
    9248

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
    ممنون از پاسختون
    آخه این خواننده الآن اومده میگه من منظورم حضرت ابوالفضل العباس نبود منظورم رهبری بوده.....پس سیاسی هم کار میکنن دیگه...
    در ضمن من دیدم خیلی از افرادی که آشنایی با این شخص نداشتن و با لعن و نفرین ها میرن دنبال اطلاعات از این شخص
    که یهویی میبینیم دانلود 500 تایی این شخص شده 2000 تا یعنی مخاطب رو جمع میکنه
    از طرفی یه جوون وقتی گوش کنه به موسیقی عادت میکنه و از اعمال عبادیش دور میشه و کم کم بیخیال میشه
    من دیدم افرادی رو که با هدف شناسایی و نقد همچین شخصیت هایی رفتن پیگیر کارهاشون حالا چه موسیقی چه فیلم و.. شدند و باعث شده که کم کم خودشون از مسیر خارج بشن
    وقتی یکی طرفدار نداره و داره و با لعن ما خیلی ها باهاش آشنا میشن ...این به نظرم باید یه پاسخ مدل خودش داشته باشه
    مثلا یه شعری در مقابله با اون توهین
    عرض سلام و ادب خدمت شما.

بعد از اینکه حکم ارتداد شاهین نجفی صادر شد ، از ترسش گفت قضیه اینجوری بود و ....

توهین به واژه نقی در شعرش هیچ ربطی به مقام معظم رهبری(حفظه الله) ندارد.
    اگر هم منظورش رهبری یا همان ولایت فقیه بوده باشد بازهم فرقی نمیکند.

بحث متن شعرش به کنار ، اینکه با ضریح امامین عسکرین (ع) آرام همجنس بازان را طراحی میکند را چگونه توجیه میکند!؟

بحث آخر : اگر شعار مرگ بر آمریکا باعث محبوبیت آمریکا شده است ، اگر لعن بر یزید باعث محبوبیت یزیدشده است پس شاهین نجفی لعنت الله هم محبوب میشود!!!! و یک نکته در همان زمان بعضی از علمای مسیحیت و .... هم عمل شاهین نجفی را محکوم کرده اند.پس آنقدر هم که استادتان بیان فرموده اند نیست.

برای ظهور حضرت مهدی(عج) چه کردیم!؟

به این تاپیک حتما سر بزنید :
    طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن از دیدگاه امام خامنه ای (حفظه الله )
    تاپیک : شهید سید محمد حسین میر دوستی
    تاپیک های دیگر :
    شهید سید میثم تراهی ***** شهید محسن حججی
    هدفم قدس و آرزویم شهادت!

17. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    390
    حضور
    15 روز 1 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1635

ممنون
    تو آلبوم اخیرشون به 5تن توهین کردن...
    میخواستم بدونم با کسایی که همینطوری کورکورانه طرفدارش هستن چطوری برخورد کنیم؟
    دل حرم خداست ...

19. صلوات ها 4

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,399
    حضور
    379 روز 11 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    129
    صلوات
    13875

نقل قول نوشته اصلی توسط محراب نمایش پست ها

لعن چنین افرادی موجب می شود تا افراد دیگری اقدام به توهین به مقدسات اسلامی نکنند زیرا با برخود شدید و جدی مسلمین مواجه می شوند
    سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد محراب عزیز..
    .
    حقیقتش من فکر میکنم ما مسلمانان خیلی پوست کلفت شدیم..
    .
    دیگه دارم مطمئن میشم که اگر چهارده معصوم که هیچ . 124 هزار پیغمبر رو هم به تمسخر و توهین بگیره هیچکس عین خیالش نیست و فقط مثل پیرزن ها باید نفرین کنیم..
    .
    یعنی هیچ راه قانونی وجود نداره؟ دستگاه های امنیتی نمی تونند یکی رو بفرستند دست و پاش رو به هم گره بزنه..؟
    .
    یعنی همین کم مونده بود که دست بریده ی حضرت اباالفضل ( ع ) رو به تمسخر بگیره..؟
    .
    خیلی زورم میاد به همه چیزمون توهین میکنه روز به روز هم گردن کلفت تر میشه..پلیس آلمان هم گفته از جان کثیفش محافظت میکنه..
    .
    ما ادای محبان اهل بیت رو در میاریم..خیلی هم خوب فیلم بازی میکنیم..

تولدی دوباره

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۲۲, ۱۰:۳۰ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری