فرق این تحصیل با اون تحصیل چیست؟ (تبعیض میان تحصیل در حوزه و دانشگاه)

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرق این تحصیل با اون تحصیل چیست؟ (تبعیض میان تحصیل در حوزه و دانشگاه)

این سوال یکی از نزدیکان من بود که من اینجا بصورت نقل قول نوشتم و ممنون میشوم دوستان عزیز پاسخگو باشند
با سلام
سوالی داشتم که شاید خیلی ساده و کاملا جواب واضحی داشته باشد اما دوست دارم بطور کامل و با منطق جواب داده شود
ما در ایران رشته های بی شماری برای ادامه تحصیل داریم و همچنین دانشگاه ها و موسسات مختلف
از دروس پزشکی گرفته تا فنی و پایه ،ادبیات گرفته تا علوم انسانی و الهیات
بعضی دانشگاهها دولتی ست که شاید با دلیل کنکور بشود توجیحش کرد که چرا عده ای بی هیچ هزینه ای در این دانشگاهها حضور دارند البته منهای از اینکه چرا باید بعضی ها بر دیگری بغیر مسایل درسی ارجحیت داده شوند
والان نام بهترین دانشگاه ها را با خود یدک بکشند و البته که همین اشخاص به کرسی های بالاتر و مسولیت های بزرگ مملکتی می رسند
اما بحث من باز هم این نیست
بعضی دانشگاه ها آزاد و بعضی نیمه دولتی و بعضی غیر انتفاعی ماشالله کم هم نیستن
هر کدام بنا به مکان و رشته و.... هزینه های متفاوتی برای دانشجو به همراه دارد
حال سوال من این است کسی که وارد دانشگاه می شود و با پرداخت هزینه شروع به تحصیل می کند هزینه های کتاب شهریه خوابگاه خوراک و ....چه فرقی با کسی دارد که وارد حوزه علمیه میشود
من اطلاعات کامل در زمینه حوزه علمیه ندارم
ولی تا جایی که می دانم کاملا رایگان است هم تحصیل هم خوابگاه(حجره)هم خوراک
اگر این چنین است دلیل رایگان بودن این موضوع را می خواهم بدانم
نمی گویم این موضوع را با رشته های پزشکی یا فنی و علوم پایه مقایسه کنید
می خواهم با الهیات یک دانشگاه آزاد مقایسه کنید
چه فرقی بین یک دانشجوی الهیات دانشگاه آزاد و یک طلبه حوزوی است
اینکه اون چی میخونه اون چی میخونه مهم نیست چرا باید بین دو تحصیل کننده علم تفاوت باشد
غیر اینکه در آینده همان طلبه نیز باید وارد بازار کار شود
البته همین بازار کار نیز برایم سوال است که طلاب در چه زمینه های فعالیت دارند و مخارج خود را چگونه تامین می کنند
با عذر خواهی از تمام طلبه های جویایی علم واقعی اما چرا سطح زندگی طلاب ما نه آن تازه واردان آن اشخاصی که به مراتب بالاتری رسیدن از سطح عمومی مردم بالاتر است مگر در گذشته نچندان دور سطح طلاب و حتی عالمان بزرگ دینی ما را ندیده اند و فراموش کرده اند
شرح این موضوعات برایم گنگ است
با عذر خواهی فراوان بابت این سوال
اما از دوستان عزیز می خواهم به این سوال جبهه گیری نکنند و به گونه ای پاسخ گو شوند که سوالات ذهنی من بر طرف شود
با تشکر
برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

موضوع قفل شده است