سال خمسی ، چند سؤال و یک اشکال

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سال خمسی ، چند سؤال و یک اشکال

سلام به همه

تا جایی که میدونم باید برای خودمون سال خمسی داشته باشیم. مثلاً من تعیین میکنم که اول آبان هر سال ، باید خمس دارایی خودم رو حساب کنم و بپردازم. حالا با توجه به تاریخی که تعیین کردم ، 3 تا سؤال دارم1 - آیا همین روش درسته و تنها روش هم هست یا خیر؟

2 - اگر کسی تا الان سال خمسی نداشته تکلیفش چیه؟

3 - فرض کنید کسی 5 آبان سال 93 ، 50،000،000 تومن پول نصیبش میشه. یعنی چند روز بعد از شروع سال خمسی. این شخص 11 ماه پول رو نگه میداره یعنی تا اواسط مهر ماه 94 و باهاش کاسبی میکنه و میرسونش به 100،000،000 و درست قبل از سررسید سال خمسی خرجش میکنه (مثلاً خونه ، ماشین و لوازم منزل جدید میخره) و خمسی هم بهش تعلق نمیگیره

اما شخص دیگه ای 9 مهر ماه 93 ، همون 50،000،000 تومن پول دستش میاد. یعنی یکی دو روز مونده به سر رسید سال خمسی. حالا این شخص که فقط یکی دو روز این پول دستش بوده ، باید خمسش رو (یعنی یک پبجم اون رو) بده

برای اینکه فرض من خیلی دور از ذهن نباشه ، مثلاً این دو نفر سال خمسی شون با همه (هر دو دوست و تاجر هستن و سال خمسی رو با هم تعیین کردن) و برای وام 50،000،000 تومنی ثبت نام کردن که یکیشون چند روز زودتر وامش درمیاد و یکیشون چند روز دیرتر. این اتفاق کاملاً قابل پیش اومدن هست

خب حالا آیا اینطوری بی عدالتی نمیشه که نفر اول 11 ماه از پول استفاده کنه و دو برابرش کنه ، اما خمسی بهش تعلق نگیره
ولی نفر دوم هنوز چند روز نیست پول دستش اومده ، باید 10،000،000 از اون رو به عنوان خمس بپردازه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

Reza-D;671225 نوشت:
سلام به همه

تا جایی که میدونم باید برای خودمون سال خمسی داشته باشیم. مثلاً من تعیین میکنم که اول آبان هر سال ، باید خمس دارایی خودم رو حساب کنم و بپردازم. حالا با توجه به تاریخی که تعیین کردم ، 3 تا سؤال دارم1 - آیا همین روش درسته و تنها روش هم هست یا خیر؟

2 - اگر کسی تا الان سال خمسی نداشته تکلیفش چیه؟

3 - فرض کنید کسی 5 آبان سال 93 ، 50،000،000 تومن پول نصیبش میشه. یعنی چند روز بعد از شروع سال خمسی. این شخص 11 ماه پول رو نگه میداره یعنی تا اواسط مهر ماه 94 و باهاش کاسبی میکنه و میرسونش به 100،000،000 و درست قبل از سررسید سال خمسی خرجش میکنه (مثلاً خونه ، ماشین و لوازم منزل جدید میخره) و خمسی هم بهش تعلق نمیگیره

اما شخص دیگه ای 9 مهر ماه 93 ، همون 50،000،000 تومن پول دستش میاد. یعنی یکی دو روز مونده به سر رسید سال خمسی. حالا این شخص که فقط یکی دو روز این پول دستش بوده ، باید خمسش رو (یعنی یک پبجم اون رو) بده

برای اینکه فرض من خیلی دور از ذهن نباشه ، مثلاً این دو نفر سال خمسی شون با همه (هر دو دوست و تاجر هستن و سال خمسی رو با هم تعیین کردن) و برای وام 50،000،000 تومنی ثبت نام کردن که یکیشون چند روز زودتر وامش درمیاد و یکیشون چند روز دیرتر. این اتفاق کاملاً قابل پیش اومدن هست

خب حالا آیا اینطوری بی عدالتی نمیشه که نفر اول 11 ماه از پول استفاده کنه و دو برابرش کنه ، اما خمسی بهش تعلق نگیره
ولی نفر دوم هنوز چند روز نیست پول دستش اومده ، باید 10،000،000 از اون رو به عنوان خمس بپردازه؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

این مسئله اختلافی است و دیدگاه مراجع در این زمینه با هم تفاوت دارد از این رو باید نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ داده شود.

اما سؤال از اینکه چرا حکم مراجع متفاوت است و برخی چنین نظری دارند و عدالت است یا خیر ، در حیطه پاسخگویی ما نیست و نمی توانیم پاسخ کاملی از آن ارائه دهیم.

در پناه حضرت حق باشید

سلام عذرمیخوام سوالمو در تایپیک شما مینویسم چون موضوع خمس هست.
دفتر مرجع بنده (ایت الله سیستانی) یه شماره حساب بهم دادن که خمسمو به همون واریز کنمو دیگه لازم نیست برم دفتر اما من با اجازه از دفتر سهم ساداتو خودم پرداخت میکنم و اونچه که واریز میکنم تنها سهم امامه. خب اون حساب که سهم ساداتو امام رو جدا نکرده اینکار درسته؟ چون پولی ک من میریزم به سهم ساداتو امام میرسه درحالی که باید فقط سهم امام باشه.
ممنونم

سجاد;672081 نوشت:
از این رو باید نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید
سلام برادر عزیز و صبور (با توجه به مباحثات قبلی میگم)
مرجع بنده ،
امام خامنه ای هستن

البته لطفاً نظر آیت الله مکارم رو هم بفرمایید

[="Tahoma"][="Black"]

شکر گزار;672135 نوشت:
سلام عذرمیخوام سوالمو در تایپیک شما مینویسم چون موضوع خمس هست.
دفتر مرجع بنده (ایت الله سیستانی) یه شماره حساب بهم دادن که خمسمو به همون واریز کنمو دیگه لازم نیست برم دفتر اما من با اجازه از دفتر سهم ساداتو خودم پرداخت میکنم و اونچه که واریز میکنم تنها سهم امامه. خب اون حساب که سهم ساداتو امام رو جدا نکرده اینکار درسته؟ چون پولی ک من میریزم به سهم ساداتو امام میرسه درحالی که باید فقط سهم امام باشه.
ممنونم

با عرض سلام و احترام

لطف کنید این مسئله را با خود دفتر در میان بگذارید یا هر وقت خمس را به حساب واریز می کنید مشخصات واریز را به دفتر بدهید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

Reza-D;672339 نوشت:
سلام برادر عزیز و صبور (با توجه به مباحثات قبلی میگم)
مرجع بنده ، امام خامنه ای هستن

البته لطفاً نظر آیت الله مکارم رو هم بفرمایید

عرض سلام و احترام

طبق نظر هر دو مرجع بزرگوار نمی توانید چنین کاری انجام دهید یعنی برای هر درآمدی یا هر شغلی جداگانه محاسبه خمس داشته باشید و سال خمسی قابل تعدد نیست.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیات عظام در قم[/]

سجاد;674496 نوشت:
طبق نظر هر دو مرجع بزرگوار نمی توانید چنین کاری انجام دهید یعنی برای هر درآمدی یا هر شغلی جداگانه محاسبه خمس داشته باشید و سال خمسی قابل تعدد نیست

استاد عزیز ، من از تعدد سال خمسی سؤالی پرسیدم مگه؟!

بنده 3 سؤال پرسیدم که جواب هیچکدوم رو هم نگرفتم. ممنون میشم اگر 3 سؤال بنده رو پاسخ بفرمایید ، اگر هم در بخشی از پاسخ نیاز به کارشناس سایر بخش های دینی هست ، به ایشون بفرمایید اون بخش رو پاسخ بدن

[="Tahoma"][="Black"]

Reza-D;674538 نوشت:
استاد عزیز ، من از تعدد سال خمسی سؤالی پرسیدم مگه؟!

بنده 3 سؤال پرسیدم که جواب هیچکدوم رو هم نگرفتم. ممنون میشم اگر 3 سؤال بنده رو پاسخ بفرمایید ، اگر هم در بخشی از پاسخ نیاز به کارشناس سایر بخش های دینی هست ، به ایشون بفرمایید اون بخش رو پاسخ بدن

با تشکر از شما

عذرخواهی می کنم که متوجه سؤال اول و دوم شما نشدم:

1. خیر و اساسا تعیین سال خمسی انتخابی نیست و در حقوق بگیران اولین روزی است که حقوقی دریافت می کنند و ....

2. لازم است اقدام به پرداخت خمس نماید تا سال خمسی او همان روزی باشد که تمام خمس را محاسبه و به دفتر مرجع خود پرداخت نموده است.

3. اگر سال خمسی به حسب درآمد ها ، مختلف باشد این مسئله ای که مطرح کردید به وقوع نمی پیوندد (البته مثال وام شما مد نظر نیست چون تفاوت هایی دارد).
اما از نظر مراجعی که فرمودید تنها یک سال خمسی وجود دارد .

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;674582 نوشت:
عذرخواهی می کنم که متوجه سؤال اول و دوم شما نشدم

سلام مجدد. خواهش میکنم استاد
با پاسخ شما ، الان سؤال های دیگه ای هم برام مطرح شده ، اما فکر میکنم نیاز باشه ابتدا خمس و احکامش رو به خوبی بشناسم بعد به ابعادش بپردازم. لطفاً یک کتاب ، لینک یا هر مرجعی که مناسب میدونید ، برای یادگیری کامل خمس و احکام مربوط به اون معرفی بفرمایید

ترجیحاً خلاصه و مفید باشه و در حد دروس حوزه نباشه (برای عموم قابل درک باشه :Nishkhand:)

سجاد;674468 نوشت:

با عرض سلام و احترام

لطف کنید این مسئله را با خود دفتر در میان بگذارید یا هر وقت خمس را به حساب واریز می کنید مشخصات واریز را به دفتر بدهید.

در پناه حضرت حق باشید

سلام خیلی ممنونم از پاسختون
بله خب من همون موقع بهشون گفتم اما با لحن خیلی تندی بهم گفتن ما خودمون میدونیم چیکار درسته!!!! حتی گفتم میخواین من هر سری خبر بدم که فلان قد ریختم تا سهم امام قرا بدین گفتن نه لازم نیست!!!!!
ما باید همینجوری خمسو واریز کنیم بدون اینکه حتی اونها زحمت بدن به خودشون و سهم امامو سادات رو جدا کنن؟

موضوع قفل شده است