صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج فقط با هم رشته ای!

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص
    شروع کننده موضوع

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

اشاره ازدواج فقط با هم رشته ای!

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

یکی از دوستان ما که پسر 24 ساله است می گوید که "همرشته ای بودن" همسرش جزء معیارهای اصلی اوست....
    یعنی علاوه بر اعتقاد و ایمان که مهم ترین معیار ازدواج است، همرشته ای بودن را هم جزء معیارهای اصلی قرار داده!!!
    می دونم که قبلاً تاپیکی درمورد ازدواج با همرشته در این سایت ایجاد شده اما این سوال، متفاوت است...

این دوست من در یکی از رشته های علوم پزشکی تحصیل می کنه و جزء نوابغ علمی هست و بسیار هم مذهبی و مقید...

دلیلش:

این معیار اگرچه باعث تنگ شدن دایره ی انتخابم میشه اما ازدواج با همرشته ای باعث میشه دغدغه های فکری و علایق نسبتاً مشترکی داشته باشیم....
    در کارهای پژوهشی و علمی، بیشتر به همدیگه کمک کنیم.....سختی های شغلی همدیگه رو درک کنیم

و از همه ی اینها مهم تر....
    طرف به خاطر خودم باهام ازدواج می کنه ...نه به خاطر رشته ام و شغلم و جایگاه اجتماعی!
    شاید اگر غیرهمرشته ام باشد، محو رشته ی من شود و به عشق ""دکتر بودن شوهرش!!!!"" از برخی معیارهای اصلی، چشم پوشی کنه و تصمیم عاقلانه نگیره و بعداً دچار مشکل شویم....اما اگر همرشته ای من باشه احتمال وجود چنین مشکلی بسیارکمتر است....
    سخنانش مرا به فکر فرو برده...
    نظر شما در این مورد چیست؟!
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۶/۰۶ در ساعت ۱۹:۱۱
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

با نام و یاد دوست

ازدواج فقط با هم رشته ای!

کارشناس بحث: استاد راهنما

5. صلوات ها 9

نوشته
    764
    حضور
    25 روز 7 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3689

نقل قول نوشته اصلی توسط لبیک یا علی النقی نمایش پست ها
    السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

یکی از دوستان ما که پسر 24 ساله است می گوید که "همرشته ای بودن" همسرش جزء معیارهای اصلی اوست....
    یعنی علاوه بر اعتقاد و ایمان که مهم ترین معیار ازدواج است، همرشته ای بودن را هم جزء معیارهای اصلی قرار داده!!!
    می دونم که قبلاً تاپیکی درمورد ازدواج با همرشته در این سایت ایجاد شده اما این سوال، متفاوت است...

این دوست من در یکی از رشته های علوم پزشکی تحصیل می کنه و جزء نوابغ علمی هست و بسیار هم مذهبی و مقید...

دلیلش:

این معیار اگرچه باعث تنگ شدن دایره ی انتخابم میشه اما ازدواج با همرشته ای باعث میشه دغدغه های فکری و علایق نسبتاً مشترکی داشته باشیم....
    در کارهای پژوهشی و علمی، بیشتر به همدیگه کمک کنیم.....سختی های شغلی همدیگه رو درک کنیم

طرف به خاطر خودم باهام ازدواج می کنه ...نه به خاطر رشته ام و شغلم و جایگاه اجتماعی!
    شاید اگر غیرهمرشته ام باشد، محو رشته ی من شود و به عشق ""دکتر بودن شوهرش!!!!"" از برخی معیارهای اصلی، چشم پوشی کنه و تصمیم عاقلانه نگیره و بعداً دچار مشکل شویم....اما اگر همرشته ای من باشه احتمال وجود چنین مشکلی بسیارکمتر است....
    سخنانش مرا به فکر فرو برده...
    نظر شما در این مورد چیست؟!

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی
    توضیحات دوستتون از علت اینکه هم رشته بودن را جزء ملاکهای اصلی اش قرار داده است بیانگر این است که در واقع منظور ایشان از این ملاک،ملاک درک متقابل و نزدیکی علایق و انتخاب و ازدواج از روی شناخت دقیق و مناسب می باشدو هم رشته ای بودن راهی است برای این که بتوان شخصی که این ملاکها را دارد را انتخاب نمود.که البته این ملاکها در زندگی مهم می باشند.
    اما در اینجا چند نکته حائز اهمیت است:
    در اینکه هم رشته ای بودن تا حدودی بیانگر علائق مشترک و درک متقابل در زمینه کاری است شکی نیست ولی منوط است به اینکه طرف مقابل شما سایر ملاکهای اصلی را داشته باشد ممکن است هم رشته ای باشد ولی بخاطر بداخلاقی یا ایمان ضعیف یا تربیت خانوادگی نامناسب یا علل دیگری درک متقابل نداشته باشد یا فقط در کار علائق مشترک باشد نه در سایر زمینه ها که آن زمینه ها نیز در زندگی مهم می باشند.
    از سویی فخر و مباحات به کار همسر ممکن است که در هم رشته ای مخصوصا در رشته پزشکی هم پیش آید و همین سبب شود که ازدواج بدون شناخت لازم صورت پذیرد.
    پس دقت نمایید که این ملاک پس از سایر ملاکها کمک کننده می باشد ولی منافاتی ندارد که هم رشته ای نباشد و درک متقابل داشته باشد و در موارد مهم زندگی،علایق مشترک باشد و با شناخت ازدواج نمایند.
    البته ممکن است هم رشته ای بودن آفاتی نیز در پی داشته باشد(البته در صورت نبود ایمان و تقوای مناسب) نظیر :
    خانمها کارهای دیگری نیز در زندگی دارند همچون خانه داری،تربیت فرزند و...که ممکن است پیشرفت کار او را کند نماید و به خاطر همین کند شدن و یا حس رقابت با همسر نخواهد وظایف اصلی خود را به درستی انجام دهد .
    ممکن است حس رقابت و هم رشته ای بودن احترام و مطیع بودن خانم نسبت به همسرش را کمتر نماید .و شاید پیشرفت بیشتر او سبب بی احترامی او به همسرش شود .
    البته همه این موارد در آن ملاک های اصلی که همان ایمان و کفویت اصالت خانوادگی و...حل می شود اگر به درستی صورت پذیرد.
    پس دوست عزیز به ملاکهای اصلی خود بیشتر توجه نما و در صورتی که خانمی را مناسب یافتید هرچند که هم رشته ای هم نباشد ازدواج نمایید و بیجهت ازدواج خود را به تاخیر نیاندازید.
    در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

ویرایش توسط راهنما : ۱۳۹۴/۰۲/۱۶ در ساعت ۱۲:۳۱

7. صلوات ها 8

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

دقیقاً برعکس دوست استارتر محترم تاپیک من شدیدا معتقدم همسرم هم رشته ای خودم نباشه!

9. صلوات ها 4

نوشته
    898
    حضور
    24 روز 5 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3914

نقل قول نوشته اصلی توسط لبیک یا علی النقی نمایش پست ها

سلام
    نظر منم دقیقا همینطوریه منتها به شرطی که فقط ملاک این نباشه همون ایمان و اخلاقم جز ملاک های لازم باشه
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

11. صلوات ها 4

نوشته
    203
    حضور
    14 روز 51 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    974

سلام

منم اصلا دوست ندارم هم رشته ایم باشه. بلاخره باید یه نکته جذابی داشته باشه. اگه هرچی من بلدم اونم بلد باشه که جالب نیست. اگه مثله هم نباشه رشته ها کلی چیزه تازه و... یاد میگیریم.

تازه موقع صحبت، حرفهامون جذابیت بیشتری هم داره. بعدم در باره اینکه دوستتون گفته طرف دیگه به خازره پزشکی زنش نشه باید بگم که یکی از دوستان بنده که پزشک بود میخواست شوهرش حتما پزشک باشه که در حد خودش باشه و ازدواج با مهندس رو در شان خودش نمیدونست!!!!!

بنابراین نمیشه از همه مطمئن بود که وقتی خودشون هم رشته‌ای ما هستن به خاطر جایگاه اجتماعی همسرمون نمیشن

13. صلوات ها 4

علاقه
    تحصیل!
    نوشته
    118
    حضور
    3 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    307

هم رشته ای که نه! میخواد با یه دکتر ازدواج کنه.

هر کی یه معیاری داره دیگه
    !

15. صلوات ها 4

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad2023 نمایش پست ها
    هم رشته ای که نه! میخواد با یه دکتر ازدواج کنه.

هر کی یه معیاری داره دیگه
    !
    دقیقن منم همین حس بهم دس داد

هم رشته ای و درک متقابل و پیشرفت علمی کلا واسه پوشش آبرومندانه قضیه اس

فقط اسم ما دخترا بد رفته توی این موارد

ماشالا آقا پسرا خودشون پرچم دارن توی ازدواج منفعت آمیز
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

17. صلوات ها 4

علاقه
    همه یار است و نیست غیر از یار واحدی جلوه کرد و شد بسیار
    نوشته
    19
    حضور
    12 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    64

چه چیزایی معیار قرار میدید [emoji1] [emoji1]

19. صلوات ها 2

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

باسلام
    بیشتر همسر مراجع نه انکه هم رشته ای انان نبودند
    بلکه ممکنه تحصیلات انچنان هم نداشتند
    ولی هم انان خوشبخت بودند و هم مراجع
    شعور و هم کفو بودن به تحصیلات و هم رشته ای بودن نیست و...

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری