من باید چگونه خمس را حساب کنم؟ (چند درآمد در یک حساب)

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من باید چگونه خمس را حساب کنم؟ (چند درآمد در یک حساب)

با سلام
من یه حساب دارم که اگه بابام بهم پول بده رو میریزم توی این حساب و درآمدهای کوچیکی هم که از طراحی سایت توی اینترنت میگیرم که البته مقدارش تا حالا خیلی کم تر از پولایی بوده که بابام بهم داده همه تویه یک حسابه . من چه طوری میتونم بفهمم که بهم خمس تعلق میگیره یا نه در واقع از کجا بفهمم پولهایی که خرج شده رو به حساب کدوم واریزی حساب کنم و مقداری که مونده رو به حساب کدوم واریزی بزارم ؟
و همچنین من با یه مقداری از اون پولها یه حساب دیگه باز کردم . کلا قاطی پاتی شده نمیدونم چی کار کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

مرجع تقلید: آقای شبیری زنجانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

*bahar*;670889 نوشت:
با سلام
من یه حساب دارم که اگه بابام بهم پول بده رو میریزم توی این حساب و درآمدهای کوچیکی هم که از طراحی سایت توی اینترنت میگیرم که البته مقدارش تا حالا خیلی کم تر از پولایی بوده که بابام بهم داده همه تویه یک حسابه . من چه طوری میتونم بفهمم که بهم خمس تعلق میگیره یا نه در واقع از کجا بفهمم پولهایی که خرج شده رو به حساب کدوم واریزی حساب کنم و مقداری که مونده رو به حساب کدوم واریزی بزارم ؟
و همچنین من با یه مقداری از اون پولها یه حساب دیگه باز کردم . کلا قاطی پاتی شده نمیدونم چی کار کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

مرجع تقلید: آقای شبیری زنجانی

با سلام و عرض ادب

باید از اولین منفعت کسبی که بدست آوردید سال خمسی تعیین نمایید و درصورتی که این کار را نکرده اید و یادتان نمی باشد با دفتر مرجع تقلیدتان تماس گرفته و سال خمسی معین کنید سرسال خمسی به تمام پولهایی که باقیمانده است (اعم از اینکه پدرتان داده باشد و هدیه محسوب شود یا از درآمدتان باشد فرقی ندارد) خمس تعلق می گیرد.

آیه الله شبیری زنجانی،توضیح المسائل،مساله 1762 و 1774

فکر کنم شما هنوز تحت تکلف پدرتون هستید ، هر پولی دارید می تونید خرج کنید
رو گردن شما خمسی تعلق نمی گیره

نور;672187 نوشت:
با سلام و عرض ادب

باید از اولین منفعت کسبی که بدست آوردید سال خمسی تعیین نمایید و درصورتی که این کار را نکرده اید و یادتان نمی باشد با دفتر مرجع تقلیدتان تماس گرفته و سال خمسی معین کنید سرسال خمسی به تمام پولهایی که باقیمانده است (اعم از اینکه پدرتان داده باشد و هدیه محسوب شود یا از درآمدتان باشد فرقی ندارد) خمس تعلق می گیرد.

آیه الله شبیری زنجانی،توضیح المسائل،مساله 1762 و 1774

البته همونطور که قبلا گفتم این درامد خیلی کمتر از پول هایی که میگیرم و من بیشتر از اون چیزی که از کارم گرفتم خرج کردم آیا بازهم باید خمس بدم؟
با تشکر

Hamed_A;672195 نوشت:
فکر کنم شما هنوز تحت تکلف پدرتون هستید ، هر پولی دارید می تونید خرج کنید
رو گردن شما خمسی تعلق نمی گیره

شما مطمئنید؟

*bahar*;672330 نوشت:
البته همونطور که قبلا گفتم این درامد خیلی کمتر از پول هایی که میگیرم و من بیشتر از اون چیزی که از کارم گرفتم خرج کردم آیا بازهم باید خمس بدم؟
با تشکر

با سلام و عرض ادب

همان مبالغ مختصر درصورتی که تا سال خمسی خرج نشود و اضافه بیاید خمس دارد.
کسی که درآمد مستقلی دارد حتی اگر فرزند خانواده باشد باید سال خمسی جداگانه داشته باشند.

موفق و موید باشید

نور;672932 نوشت:
با سلام و عرض ادب

همان مبالغ مختصر درصورتی که تا سال خمسی خرج نشود و اضافه بیاید خمس دارد.
کسی که درآمد مستقلی دارد حتی اگر فرزند خانواده باشد باید سال خمسی جداگانه داشته باشند.

موفق و موید باشید

دقیقا همین رو من میگم که پولهایی که تو سال گذشته خرج کردم خیلی بیشتر از درآمدهام بوده پس این پولی که مونده رو باید به حساب واریزیهای دیگه بزارم. درسته؟

نقل قول:

این اگه درست باشه ، پس نظر من که گفتم درست نیست

بعد هم خودتون رو خیلی به زحمت نندازید که باید دقیق حساب شه ، اگه حساب نشه وای بدبخت میشم

شما خمس یک پنجم رو خودتون بطور میانگین خمس در نظر بگیرید از هر پولی که همین الان دارید و مونده است ، خدا راضیه از شما

مثلا در مواردی گفته شده که اگر پولی دارید واقعا نیاز دارید بهش مثلا
الان 300 هزار تومان مونده امسال ولی می دونید وام و بدهی دارید اون رو نباید خمس بدید و نگه دارید برای اون
مثلا یه پولی دیگه دارید که بهش لازم دارید اون هم خمس می تونید ندید

هر چی که ته حسابتون موند و واقعا لازم نبود یک پنجمشو بدید خمس

سوالات دقیق رو اینجا می تونید ببینید
http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?id=223

*bahar*;672987 نوشت:
دقیقا همین رو من میگم که پولهایی که تو سال گذشته خرج کردم خیلی بیشتر از درآمدهام بوده پس این پولی که مونده رو باید به حساب واریزیهای دیگه بزارم. درسته؟

با سلام و احترام

بزرگوار سر سال خمسی که رسید هرپولی که در حساب شما باقی مانده بود و خرج نشده بود خمس دارد و فرقی ندارد که بیش از آن را درطول سال خرج کرده اید یا خیر.

در پناه حضرت حق به سلامت باشید

موضوع قفل شده است