صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرق اقتصاد اسلامی با اقتصاد لیبرال و سرمایه داری چیست!؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  2,558
  حضور
  66 روز 4 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  6
  گالری
  100
  صلوات
  8948

  اشاره فرق اقتصاد اسلامی با اقتصاد لیبرال و سرمایه داری چیست!؟
  بسم الله الرحمن الرحیم

  عرض سلام و ادب و احترام


  در این تاپیک قصد دارم اقتصاد اسلامی را با دیگر اقتصادهای دنیا مقایسه و تحلیل کنم.

  فرق بین اقتصاد اسلامی و لیبرال چیست!؟

  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۶/۰۴ در ساعت ۱۲:۳۶
  برای ظهور حضرت مهدی(عج) چه کردیم!؟

  به این تاپیک حتما سر بزنید :
  طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن از دیدگاه امام خامنه ای (حفظه الله )
  تاپیک : شهید سید محمد حسین میر دوستی
  تاپیک های دیگر :
  شهید سید میثم تراهی ***** شهید محسن حججی
  هدفم قدس و آرزویم شهادت!

 2. صلوات ها 10


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,342
  حضور
  202 روز 7 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61353  با نام و یاد دوست

  فرق اقتصاد اسلامی با اقتصاد لیبرال و سرمایه داری چیست!؟
  کارشناس بحث: استاد مشکور


 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
  نوشته
  1,747
  حضور
  39 روز 17 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4452

  راهنما مفهوم شناسی نظام اقتصادی و نظامهای لیبرالی و سرمایه داری
  نقل قول نوشته اصلی توسط امام عشق نمایش پست ها
  بسم الله الرحمن الرحیم

  عرض سلام و ادب و احترام


  در این تاپیک قصد دارم اقتصاد اسلامی را با دیگر اقتصادهای دنیا مقایسه و تحلیل کنم.

  فرق بین اقتصاد اسلامی و لیبرال چیست!؟
  با سلام و تشکر

  قبل از پرداختن به تفاوت های نظام اقتصاد اسلامی با نظام لیبرالی و سرمایه داری با مفاهیم این دو نظام آشنا می شویم:

  نظام سرمایه داری: سرمایه‌داری یعنی اقتصاد مبتنی بر تراکم و به کار اندازی سرمایه به وسیله‌ی افراد خصوصی که مالک وسایل تولید، توزیع کالا و خدمات نیز هستند. اساس نظام سرمایه‌داری، مالکیّت خصوصی وسایل تولید است و در این چارچوب، به افراد آزادی در انعقاد قرارداد و اشتغال در فعالیّت‌های اقتصای بدون دخالت دولت داده می‌شود. مشخصه‌های این نظام اقتصادی عبارت است: «سود شخصی، رقابت، سلطه‌ی نظام بازار در تعیین قیمت‌ها و دست‌مزدها»، بدین نحوه که عمدتاً قیمت‌ها به وسیله‌ی سازوکار عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. (استفاده از اعتبارات گسترده، آزادی قراردادها و بازار آزاد کار).

  تاریخ به ظهور و سقوط نظام‌های گوناگونی شهادت می‌دهد. بعضی از این نظام‌ها پس از مدتی حاکمیّت، از میان رفته‌اند و برخی دیگر با مشکلات متعددی روبه‌رو بوده‌اند. عدالت اجتماعی، اشتغال کامل، رشد و توسعه‌ی پایدار اقتصادی، ثبات نسبی قیمت‌ها، ریشه‌کن کردن فقر و توزیع عادلانه‌تر درآمد و ثروت، از جمله دشواری‌هایی هستند که امروزه نظام‌های اقتصادی با آن‌ها مواجه‌اند.

  نظام اقتصاد اسلامی: نظام اقتصاد اسلامی نشأت گرفته از قرآن و سنت است و محدود به بیان و تحلیل رفتارهای اقتصادی-اجتماعی نیست، بلکه جریانی فعال و پویاست که به طور مستمر این رفتارها را تصحیح می‌کند. اخلاقیّات اسلامی سرچشمه‌ی تغذیه‌ی معنوی این نظام است و همواره در تعیین و دست‌یابی به اهداف آن نقش تعیین ‌کننده‌ای دارد. در اسلام، معیارهای اخلاقی بر فعالیّت‌های اقتصادی انسان و جامعه تأثیر مستقیم دارد و افزون بر تعیین چارچوب و دامنه‌ی عمل فعالیّت‌های اقتصادی، به نوعی آن را کنترل و نظارت می‌کند. بعبارتی در اسلام، برخلاف دیگر مکاتب، آموزه های دینی و اخلاقی، رکن رکین و پشتوانه ی همه فعالیت های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فرد و جامعه است.

  ادامه دارد ...

  بنام حضرت دوست

  به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

  https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

  با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

  https://telegram.me/smashkor


 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
  نوشته
  1,747
  حضور
  39 روز 17 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4452

  راهنما تفاوت نظام اقتصادی اسلام با نظامهای لیبرالی و سرمایه داری
  نقل قول نوشته اصلی توسط امام عشق نمایش پست ها
  بسم الله الرحمن الرحیم

  عرض سلام و ادب و احترام

  در این تاپیک قصد دارم اقتصاد اسلامی را با دیگر اقتصادهای دنیا مقایسه و تحلیل کنم.

  فرق بین اقتصاد اسلامی و لیبرال چیست!؟
  سلام مجدد

  بطور اجمال، تفاوت های نظام اقتصاد اسلامی با نظامهای سرمایه داری را می توان در موارد زیر برشمرد:

  1. اهمیّت اقتصادی: در نظام اقتصاد اسلامی، تنها حل مشکلات اقتصادی، هدف نیست بلکه اقتصاد وسیله‌ای است برای رسیدن به اهداف عالیه‌ی جامعه‌ی اسلامی، جامعه‌ای که همه‌ی افراد آن خود را اعضای یک خانواده یعنی امت اسلامی بداند. در اقتصاد سرمایه‌داری، افزایش سود و انباشت سرمایه، هدف اصلی است.

  2. روش: روش تحقیق در اقتصاد اسلامی، علمی است و از راه طرح تئوری و انطباق آن با حقایق انجام می‌شود با این شرط که ابتدا باید ارزش‌های بنیادین و اخلاقی اسلام به عنوان پشتوانه‌ی نظام اقتصادی اسلامی مشخص شود. در اقتصاد سرمایه داری، فرض بر این است که هر فرد مادامی که قوانین اجتماعی را نقض نکند، می‌تواند آزاد و منطقی عمل کند و به فعالیّت‌های اقتصادی بپردازد.

  3. میدان عمل:
  حوزه‌ی عمل اقتصاد اسلامی به پدیده‌ی بازار، مبارزه‌های طبقاتی اقتصادی، برتری جویی ملی، نژاد و نظامی محدود می‌شود. ارزش‌های اخلاقی تعیین ‌کننده است و اقتصاد، جزیی از کل نظام است. در اقتصاد
  سرمایه‌داری، هر نوع فعالیّتی که در رابطه با اقتصاد باشد در میدان عمل نظام اقتصادی، می‌گنجد.

  4. فطرت انسان: در
  اقتصاد اسلامی؛ عدالت و خیرخواهی پایه‌ی رفتار و حرکات انسانی است. مسلمان نمی‌تواند فقط به کسب منفعت خود بیاندیشد و عدل و انفاق اسلامی را فراموش کند. اسلام، فطرت انسانی را خودپسند نمی‌داند. اما در
  اقتصاد سرمایه‌داری؛ کسب حداکثر سود، تنها انگیزه‌ی معقول فعالیّت‌های انسانی است.

  5. تحول:
  در اقتصاد اسلامی؛ نظر اسلام نسبت به تحول‌های اقتصادی، تا حدّ زیادی حاکی از اراده و اختیار انسان است. از طرف دیگر جامعه نیز خود موجودی است پویا و دارای حرکت که به سوی قوانین ازلی و ثابت طبیعت در حال حرکت است. این دو مکمل یک‌دیگرند حتی اگر در ظاهر متناقض باشند. اما در
  اقتصاد سرمایه‌داری؛ هر گونه تحول اتفاقی از حالت سرمایه‌گذاری آزاد، رقابت آزاد و اقتصادی که دولت در آن نقش اندکی داشته باشد، غیرطبیعی و مخالف اصول سرمایه‌داری است و سرانجام به جهتی برخواهد گشت که طبیعی و متناسب با اصول سرمایه‌داری است.

  6. مالکیّت و کنترل بر وسایل تولید: در
  اقتصاد اسلامی؛ مفهوم مالکیّت در اسلام به دیدگاه اسلام در رابطه با عدالت اجتماعی وابسته است. مالکیّت در جهتی است که کاملاً با کل نظام هماهنگ است و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که نفی هرگونه استثمار و گنج‌اندوزی را در بر دارد. مالکیّت در اسلام مبتنی بر اصل مالکیّت چند گونه‌ای (مالکیّت خصوصی، عمومی و دولتی) است. با این که اسلام، مالکیّت خصوصی را محترم می‌شمارد، اما به انسان یادآور می‌شود که او در برابر خدا، جامعه و ملت به ویژه تهی‌دستان، مسؤول است. در
  اقتصاد سرمایه‌داری؛ مالکیّت خصوصی در نظام سرمایه‌داری، یک اصل و قانون است. افراد در این نظام می‌توانند مالک همه چیز باشند، از جمله وسایل تولید.

  7. مکان قدرت اقتصادی:
  در نظام اقتصادی اسلام، قدرت اجرایی تنها از افراد یا دولت تشکیل نمی‌شود بلکه مجموعه‌ای از سازمان‌های اجتماعی گوناگون است که دولت اسلامی، تعاونی‌ها و بخش خصوصی را نیز شامل می‌شود. این وظیفه‌ی دولت است تا به‌وسیله‌ی تعاونی‌ها فقر را ریشه‌کن کند، بی‌عدالتی اجتماعی و اقتصادی را براندازد و به اشتغال کامل، حدّ مطلوب رشد، امنیّت و تأمین اجتماعی و توزیع عادلانه‌ی درآمد برسد. اما در
  اقتصاد سرمایه‌داری؛ قدرت اقتصادی و تصمیم‌گیری‌های اساسی به‌وسیله‌ی خریداران و فروشندگان اعمال می‌شود و آن‌ها نسبت به نحوه، کیفیّت، نوع و مقدار تولید بر اساس عرضه و تقاضا تصمیم می‌گیرند.

  8. نظام انگیزه‌ای:
  در اقتصاد اسلامی؛ تأکید بر تعاون، اخوت و پی‌گیری منافع اقتصادی جامعه در رابطه با رفاه اجتماعی است. انگیزه‌ی نشأت گرفته از ارزش‌های اسلامی، خود با هرگونه انگیزه‌ای که موجب استثمار، اتلاف و استضعاف شود، مخالف است. اسلام بر تعاون، اخوت و همبستگی تأکید دارد. اما در
  اقتصاد سرمایه‌داری، انگیزه‌ی اصلی در اشتغال به تولید، همانا سود شخصی است یعنی هرگونه تصمیم‌گیری اقتصادی بر محور سود استوار است.

  9. سازمان قدرت اقتصادی:
  در اقتصاد اسلامی، قدرت اقتصادی در دست واحدهای مختلف و غیر متمرکز اقتصادی است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: اشخاص، تعاونی‌ها و دولت.
  اما در اقتصاد سرمایه‌داری؛ تصمیم‌های اقتصادی حالت مرکزیّت ندارند و آزادی عمل در انتخاب برای فرد وجود دارد.

  10. فرآیند اجتماعی برای هماهنگی و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی:
  در نظام اقتصاد اسلامی، فعالیّت‌های هر واحد اقتصادی (خصوصی، تعاونی و دولتی) متقابلاً به یک‌دیگر وابسته است. فرآیند اجتماعی که اقدام‌ها و فعالیّت‌های این واحدهای اقتصادی را هماهنگ می‌کند، ترکیبی است از نظام رقابت سالم در قیمت‏گذاری، داد و ستدهای متقابل، توزیع و تعدیل ثروت و نظارت آگاهانه بر بازار از راه برنامه‌ریزی دولتی. اما در
  اقتصاد سرمایه‌داری؛ تکیه بر نظام قیمت گذاری در اثر رقابت و نظارت بازار است.

  11. توزیع درآمد و ثروت:
  در اقتصاد اسلامی، توزیع درآمد تابعی است از کار، نیاز و مالکیّت. در اسلام، اختلاف درآمدها نمی‌تواند
  ملاک برتری اشخاص باشد اما در اقتصاد سرمایه‌داری، توزیع درآمد بر اساس مقدار سهم در تولید با امکان نابرابری قابل ملاحظه درآمد و ثروت است.

  12. ایدئولوژی:
  در اقتصاد اسلامی؛ ایدئولوژی اسلامی مجموعه‌ای است اصول و مقرراتی که رفتارها، برخوردها، اعمال، اهداف و موقعیّت کلی زندگی انسانی را هدایت می‌کنند.
  اما در اقتصاد سرمایه‌داری؛ ایدئولوژی سرمایه‌داری عبارت است از تحقیق منطقی، استقرایی، تصادفی و اثباتی مبتنی بر نظام قیمت و بازار.

  13. دولت:
  در اقتصاد اسلامی؛ نقش دولت در اقتصاد اسلامی، ایجاد شرایطی است که مردم بتوانند مطابق اهداف عالیه‌ی اسلامی زندگی کنند. یکی از وظایف عمده‌ی دولت اسلامی این است که نفوذ و تأثیر معنویّت و اخلاق را در امور اقتصادی ممکن سازد و سپس آن را در جامعه پیاده کند.
  در اقتصاد سرمایه‌داری؛ نقش دولت باید به حداقل برسد و رهبری فعالیّت‌های اقتصادی با کار فرمایان اقتصادی باشد.

  14. مصرف:
  در اقتصاد اسلامی؛ مصارفی که در راه بهبود رفاه جامعه انجام می‌شوند، حلال و مشروع هستند و مصارفی که موجب ضرر و زیان به حقوق جامعه می‌شوند، حرام هستند. مصرف در جامعه‌ی اسلامی تنها جنبه‌ی مادی ندارد بلکه یک مسأله‌ی اخلاقی و اجتماعی نیز هست. اما در
  اقتصاد سرمایه‌داری؛ مصرف یک مسأله‌ی مادی است و رعایت حلال و حرام مطرح نیست.

  15. توسعه و رشد:
  در اقتصاد اسلامی؛ هدفِ رشد و توسعه، رسیدن به جامعه‌ای است که در آن عدالت اقتصادی برقرار باشد. در اسلام توسعه‌ی اقتصادی هدف نیست، بلکه وسیله‌ای است که جامعه را به هدف یعنی عدالت اقتصادی و اجتماعی می‌رساند.
  اما در اقتصاد سرمایه‌داری؛ رشد تولید، هدف و غایت اساسی فعالیّت‌های اقتصادی است و بدون در نظر گرفتن توزیع آن انجام می‌شود.(ر.ک: مقاله تفاوت مبنایی نظام اقتصادی اسلام با نظامهای سرمایه داری، دکتر مهدی رضوی)

  موفق باشید ...

  بنام حضرت دوست

  به نهضت چراغ - گفتمان مطالبه گری بپیوندید:

  https://t.me/joinchat/Buq-VhIIic_yBZ_7UdLCgA

  با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

  https://telegram.me/smashkor


 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۳
  نوشته
  186
  حضور
  3 روز 17 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  439  نقل قول نوشته اصلی توسط مشکور نمایش پست ها
  فطرت انسان: در اقتصاد اسلامی؛ عدالت و خیرخواهی پایه‌ی رفتار و حرکات انسانی است. مسلمان نمی‌تواند فقط به کسب منفعت خود بیاندیشد و عدل و انفاق اسلامی را فراموش کند. اسلام، فطرت انسانی را خودپسند نمی‌داند. اما در اقتصاد سرمایه‌داری؛ کسب حداکثر سود، تنها انگیزه‌ی معقول فعالیّت‌های انسانی است.
  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون

  یک سوء تفاهم در اینجا وجود داره. در نظریات اقتصاد ازاد، شما تحلیلها رو با این فرض انجام می دید که همه دنبال افزایش منفعت شخصیشون اند. این روش تحلیل، نتایج واقع بینانه تری به ما میده تا اینکه فرض کنیم همه بر اساس فطرتشون کار می کنند. این به معنا نیست که شما در اقتصاد آزاد مجاز نباشید انفاق کنید. شما می تونید بر اساس اخلاق کار کنید، اما فرض نکنید همه مردم همین کار رو می کنند.
  در اقتصاد آزاد باید طوری سیاست گذاری کرد که منفعتهای شخصی در راستای نفع جامعه قرار بگیره. ما نمی تونیم به برق یارانه بدیم و متوقع باشیم که مردم به خاطر اعتقاد به اینکه "اسراف کار خوبی نیست" در مصرف برق صرفه جویی کنند، بلکه باید هزینه واقعی برق رو دریافت کنیم تا نفع شخصی افراد در راستای منفعت جامعه قرار بگیره.

  در اقتصاد آزاد سعی میشه تا حد امکان به جای قانون گذاری، از رقابت استفاده بشه. مثلاً فرض کنید ما می خواهیم قیمت "شیر" (شیر خوراکی منظورمه) در بازار ثابت نگه داشته بشه. دو راه برای کنترل قیمت شیر داریم:
  1- تولید کنندگان و توزیع کنندگان گرانفروش را جریمه کنیم.
  2- با ایجاد یک فضای رقابتی، تولید کنندگان و توزیع کنندگان را وادار به کاهش قیمتها کنیم.

  روش اول روش ناکارامدی است. فرض کنید ما قیمت شیر را لیتری هزار تومان گذاشته ایم. در اینجا بعضی تولید کنندگان که کیفیت محصول بالاتری دارند ضرر می کنند و مجبور می شوند کیفیت محصول خود را پایین میاورند. بعضی دیگر مثلاً یک طمع دهنده و یک سری افزودنی به شیر اضافه می کنند و اسم محصولشان را می گذارند "دسر" یا "شیر موز" یا یک اسم من در آوردی و از این طریق از محدودیت قانونی رها میشن، چرا که دیگر محصولشان شیر نیست و اسمش چیز دیگری شده.
  اگر هم بخواهیم برای تک تک محصولات قیمت گذاری کنیم و مثلاً کیفیت شیر را در قیمت گذاری اش دخیل کنیم عملاً امکان پذیر نیست، اما می تونیم قیمت گذاری رو به رقابت در بازار محول کنیم تا ترجیهات مصرف کنندگان قیمتها رو تعیین کنه.

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  2,558
  حضور
  66 روز 4 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  6
  گالری
  100
  صلوات
  8948  بسم الله الرحمن الرحیم

  عرض سلام و ادب  ابتدا از جناب استاد مشکور بابت پاسخشان تشکر می کنم.

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  در اقتصاد آزاد باید طوری سیاست گذاری کرد که منفعتهای شخصی در راستای نفع جامعه قرار بگیره.
  در اقتصاد لیبرال و سرمایه داری شرکت به دنبال حداکثر کردن سود بنگاه خویش است.و نفع جامعه ملاک نیست.

  مثال:
  یک شرکت قصد دارد بیسکویت تولید کند.
  صاحب بنگاه می اید آمار میگیرد که بیسکویت برای کودکان تولید کند یا بیسکویت برای سگ.
  یک میلیون نفر با پیشنهاد مبلغ 200 میلیارد دلار خواهان تولید بیسکویت برای کودکانشان هستند.
  در مقابل 100 نفر با پیشنهاد مبلغ 400 میلیارد دلار خواهان تولید بیسکویت برای سگشان هستند.
  و بنگاه برای حداکثر کردن سودش به دنبال تولید بیسکویت برای سگان می رود.

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  در اقتصاد آزاد سعی میشه تا حد امکان به جای قانون گذاری، از رقابت استفاده بشه.
  البته رقابت مبتنی بر ذائقه سازی و مصرف گرایی.یکی از بزرگترین اهداف اقتصاد لیبرال و سرمایه داری است.
  و این طرح را ادوارد برنیز «مهندسی رضایت» نامید. اصول این مهندسی متقاعد کردن مردم به طور غیر مستقیم برای مصرف و اعتقاد پیداکردن به چیزی که آن را به خوبی نمی شناسند.
  و این دقیقا نقطه مقابل اقتصاد اسلامی است.


  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  اما می تونیم قیمت گذاری رو به رقابت در بازار محول کنیم تا ترجیهات مصرف کنندگان قیمتها رو تعیین کنه.
  البته این نوع سیاست گذاری در سالهای 1980 الی 1985 توسط امانوئل والرشتاین رد شده بود و در همان زمان فروپاشی امروز اقتصاد لیبرال را پیش بینی کرده بود.
  و در سال 2007 اعلام کرد که فروپاشی اقتصاد لیبرال و سرمایه داری کلید خورد. و دقیقا یک سال بعد در سال 2008 اقتصاد دنیا وارد بحران شدید شد.و تا سال 2009 قریب به 50 میلیون نفر بیکار شدند.و 200 میلیون نفر کارگر هم به فقر مفرط بازگشتند. که
  دکتر جوزف استیگلیتز در کتابی با عنوان سقوط آزاد به این نکات اشاره کرده اند.

  ویرایش توسط امام عشق : ۱۳۹۴/۰۲/۱۳ در ساعت ۱۸:۰۲
  برای ظهور حضرت مهدی(عج) چه کردیم!؟

  به این تاپیک حتما سر بزنید :
  طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن از دیدگاه امام خامنه ای (حفظه الله )
  تاپیک : شهید سید محمد حسین میر دوستی
  تاپیک های دیگر :
  شهید سید میثم تراهی ***** شهید محسن حججی
  هدفم قدس و آرزویم شهادت!

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  2,558
  حضور
  66 روز 4 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  6
  گالری
  100
  صلوات
  8948  بسم الله الرحمن الرحیم


  حال به نوع اقتصاد در کشور ایران میپردازیم. و می بینیم که نوع سیاست اقتصادی در کشور از کدام نظام اقتصادی تبعیت میکند.
  نوع مصرف مردم بر منبای کدام تئوری های اقتصادی است!؟
  نوع حرکت دولت بر مبنای کدام تئوری های اقتصادی است!؟


  و به دو معقوله ی زیر می پردازیم.

  منظور از اقتصاد فرهنگی چیست!؟
  منظور از فرهنگ اقتصادی چیست!؟  نظام اقتصادی سوسیالیستی ارزش‌های ذاتی را نمی‌بیند و فقط به نیازها می‌پردازد. در مقابل، نظام سرمایه‌داری نیز براساس بی عدالتی و بی اخلاقی است.

  حال ما کجای این معادله قرار داریم!؟

  برای ظهور حضرت مهدی(عج) چه کردیم!؟

  به این تاپیک حتما سر بزنید :
  طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن از دیدگاه امام خامنه ای (حفظه الله )
  تاپیک : شهید سید محمد حسین میر دوستی
  تاپیک های دیگر :
  شهید سید میثم تراهی ***** شهید محسن حججی
  هدفم قدس و آرزویم شهادت!

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۳
  نوشته
  186
  حضور
  3 روز 17 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  439  نقل قول نوشته اصلی توسط امام عشق نمایش پست ها
  یک شرکت قصد دارد بیسکویت تولید کند.
  صاحب بنگاه می اید آمار میگیرد که بیسکویت برای کودکان تولید کند یا بیسکویت برای سگ.
  یک میلیون نفر با پیشنهاد مبلغ 200 میلیارد دلار خواهان تولید بیسکویت برای کودکانشان هستند.
  در مقابل 100 نفر با پیشنهاد مبلغ 400 میلیارد دلار خواهان تولید بیسکویت برای سگشان هستند.
  و بنگاه برای حداکثر کردن سودش به دنبال تولید بیسکویت برای سگان می رود.
  سلام امام عشق
  اگر قیمت یه مدل بیسکویت زیاد شده، خب لابد جامعه بهش نیاز بیشتر داره. پس تولیدش هم باید بیشتر بشه. فرض کن توی بازار قیمت بیسکویت سگ بیشتر از قیمت بیسکویت بچه شده. خب تولید کنندگان گرایش پیدا می کنند به سمت تولید بیسکویت سگ. بعد از یه مدت که تولید بیسکویت سگ زیاد شد، قیمتش میاد پایین و دوباره بنگاهها میرن به سمت تولید بیسکویت آدمیزادی . در آخر بازار به تعادل می رسه.

  اما دقت کن: اینجا اقتصاد آزاد هیچ کسی رو مجبور نکرده نوع خاصی بیسکویت تولید کنند. کما اینکه اقتصاد اسلامی هم مانع تولید نوع خاصی بیسکویت نمیشه (مگر اینکه در جامعه تولید یک محصول ممنوع بشه که این رو در همه دنیا داریم). توی کشور خودمون هم وقتی پیاز گرون میشه، کشاورزها بیشتر پیاز می کارند. اقتصاد آزاد که نمیاد مردمو مجبور کنه پیاز بکارند در مقابل مثلاً اقتصاد اسلامی مجبورشون کنه پیاز نکارند ... شما آزادید که پیاز بکارید یا گوجه.
  علم اقتصاد یک روش تحلیل میده. شما اگر خواستید بازار پیاز و گوجه یک سال آینده رو بررسی کنید، باید بدونید که تولید کننده چیزی رو تولید می کنه که به نفعش باشه.

  یا مثلاً سال پیش دیدیم که مرغ خیلی گرون شد چون تولید کننده ها از عرضه مرغ خودداری می کردند. خب در نهایت برای حل این مشکل اجازه داده شد قیمت مرغ بالاتر بره تا عرضه مرغ به بازار صرفه پیدا کنه.
  نقل قول نوشته اصلی توسط امام عشق نمایش پست ها
  البته رقابت مبتنی بر ذائقه سازی و مصرف گرایی.یکی از بزرگترین اهداف اقتصاد لیبرال و سرمایه داری است.
  فرض کنید یک نوع بیسکویت خاص رو جامعه می پسنده و حاضره براش پول بده. خب میشه برای مردم موعظه کرد و گفت "مصرف گرا نباشید، از این بیسکویتها نخرید". اما دیگه مردم رو با روشهای قانونی مجبور کرد نخرند. وقتی مردم می خرند خب تولید کننده هم تولید می کنه.
  نقل قول نوشته اصلی توسط امام عشق نمایش پست ها
  البته این نوع سیاست گذاری در سالهای 1980 الی 1985 توسط امانوئل والرشتاین رد شده بود و در همان زمان فروپاشی امروز اقتصاد لیبرال را پیش بینی کرده بود.
  و در سال 2007 اعلام کرد که فروپاشی اقتصاد لیبرال و سرمایه داری کلید خورد. و دقیقا یک سال بعد در سال 2008 اقتصاد دنیا وارد بحران شدید شد.و تا سال 2009 قریب به 50 میلیون نفر بیکار شدند.و 200 میلیون نفر کارگر هم به فقر مفرط بازگشتند. که دکتر جوزف استیگلیتز در کتابی با عنوان سقوط آزاد به این نکات اشاره کرده اند.
  مشکلات از جایی پیش میاد که مردم در تحلیل دچار مشکل میشن. میشد مشکل رو با آگاه کردن مردم و راهنمایی اقتصادی حل کرد.
  اون مشکل از کجا پیش اومد؟ توی دنیا قیمت خونه رفت بالا. مردم هم به امید اینکه پولدار بشن رفتند سند خونه هاشون رو گرو گذاشتند و وام گرفتن و با پولش خونه خریدند. تقاضا که برای خونه رفت بالا، قیمت خونه هم افزایش پیدا کرد و این افراد بیشتری رو تشویق کرد که پولشون رو صرف خرید خانه کنند. تا جایی رسید که این تقاضای کاذب افت کرد و قیمت خانه روند نزولی به خودش گرفت. مردم وقتی دیدند که قیمت داره افت می کنه هجوم آوردند تا خونه هاشون رو بفروشند و افزایش تقاضا باعث کاهش بیشتر قیمت شد. مردم تمام سرمایشون رو داده بودند و خونه خریده بودند و حالا قیمت این خونه ها کم شده بود. خیلی از مردم که سند خونشون رو گرو گذاشته بودند بی خانه شدند. خیلی از بانکها ورشکست شدند و دولت هم که برای جلوگیری از بی خانمان شدن مردم پول خرج میکرد بی پول شد ...

  اما مشکل کجا بود؟ آیا مشکل از اقتصاد آزاد بود؟ نه مشکل از تحلیل اشتباه افراد بود. کارشناسان باید به مردم اطلاع می دادند که این افزایش قیمت یک حبابه و قرار نیست تداوم پیدا کنه. مردم اگر این موضوع رو پیش بینی می کردند با پوال وام خانه نمی خریدند و اگر بانکها این موضوع را به درستی درک می کردند به این صورت وام نمی دادند.

  توی کشور خودمون هم وقتی طلا گرون میشه خیلی ها میرن طلا می خرند و خیلی وقتها هم ضرر می کنند. اقتصاد اسلامی چطور می تونه این مشکل رو حل کنه؟ مگر اقتصاد اسلامی قراره جلوی سکه یا خانه خریدن مردم رو بگیره؟


 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  2,558
  حضور
  66 روز 4 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  6
  گالری
  100
  صلوات
  8948  بسم الله الرحمن الرحیم

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  اگر قیمت یه مدل بیسکویت زیاد شده، خب لابد جامعه بهش نیاز بیشتر داره. پس تولیدش هم باید بیشتر بشه. فرض کن توی بازار قیمت بیسکویت سگ بیشتر از قیمت بیسکویت بچه شده. خب تولید کنندگان گرایش پیدا می کنند به سمت تولید بیسکویت سگ. بعد از یه مدت که تولید بیسکویت سگ زیاد شد، قیمتش میاد پایین و دوباره بنگاهها میرن به سمت تولید بیسکویت آدمیزادی . در آخر بازار به تعادل می رسه.
  عرض سلام و ادب مجدد خدمت شما دوست گرامی.

  این سخن در تئوری آسان است اما در بازار سخت است.در نظام سرمایه داری نیاز بیشتر ملاک نیست بلکه حداکثر کردن سود جامعه ملاک قرار میگرید.
  در مثال فوق بنده طالبان بیسکویت سگ حداقل بودند نه نیاز بیشتر جامعه.

  و چنین بازارای هیچگاه برای افراد کم درامد جامعه به تعادل نخواهد رسید. کما اینکه در آمریکا که محور چنین اقتصادی است ، بازرا برای افراد کم درآمد به تعادل نرسیده است.و بنگاه ها در طی زمان به سمت فروپاشی میروند.

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  اما دقت کن: اینجا اقتصاد آزاد هیچ کسی رو مجبور نکرده نوع خاصی بیسکویت تولید کنند. کما اینکه اقتصاد اسلامی هم مانع تولید نوع خاصی بیسکویت نمیشه (مگر اینکه در جامعه تولید یک محصول ممنوع بشه که این رو در همه دنیا داریم). توی کشور خودمون هم وقتی پیاز گرون میشه، کشاورزها بیشتر پیاز می کارند. اقتصاد آزاد که نمیاد مردمو مجبور کنه پیاز بکارند در مقابل مثلاً اقتصاد اسلامی مجبورشون کنه پیاز نکارند ... شما آزادید که پیاز بکارید یا گوجه.
  علم اقتصاد یک روش تحلیل میده. شما اگر خواستید بازار پیاز و گوجه یک سال آینده رو بررسی کنید، باید بدونید که تولید کننده چیزی رو تولید می کنه که به نفعش باشه.
  اقتصاد اسلامی میگوید بازار در حدود شرع کار خودش را انجام میدهد.
  و اگر جایی بازار به سمت سرمایه داری میرود ، وظیفه حکومت است که در کنار مراکز خصوصی مراکز دولتی را برای افراد کم درآمد ایجاد کند.
  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  یا مثلاً سال پیش دیدیم که مرغ خیلی گرون شد چون تولید کننده ها از عرضه مرغ خودداری می کردند. خب در نهایت برای حل این مشکل اجازه داده شد قیمت مرغ بالاتر بره تا عرضه مرغ به بازار صرفه پیدا کنه.
  البته بخش عمده ای از گرانی مرغ تقصیر خود مردم بود ( بخاطر فرهنگ غلط اکثریت مردم در ایران بود)
  شما اگر رفتار مصرف کنندگان را مورد برسی قرار دهید در ایران ، در می یابید ، ملت ایران هروقت شایعه افزایش قیمت یک کالا به گوش میخورد بجای اینکه بروند کالای مکمل را مصرف کنند ، مصرف خود را در آن کالا افزایش میدهند و همین امر باعث میشود هیچگاه هیچ دولتی نتواند سیاست درستی اتخاذ کند.

  چند سال پیش قیمت مرغ در ژاپن افزایش یافت مردم زاپن دو هفته مرغ خریداری نکردند ، بعد از دوهفته قیمت مرغ به شدت کاهش یافت و تا چند ماه از قیمت اولیه هم پایین تر آمد.

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  فرض کنید یک نوع بیسکویت خاص رو جامعه می پسنده و حاضره براش پول بده. خب میشه برای مردم موعظه کرد و گفت "مصرف گرا نباشید، از این بیسکویتها نخرید". اما دیگه مردم رو با روشهای قانونی مجبور کرد نخرند. وقتی مردم می خرند خب تولید کننده هم تولید می کنه.
  دوست گرامی ذائقه سازی یعنی تبلیغات دروغ.
  دقیقا 90 درصد تبلیغات که از صدا و سیما پخش میشود دروغ است.و این یعنی ذائقه سازی.
  مصرف پاستیل و پفک باعث چسبندگی روده ، سرطان روده و ... میشود. مهندسی رضایت میگوید ، به مردم نگویید سرطان می آورد ، از طعم خوشمزه و .... آن کالا سخن بگوید و مصرف کننده را ترغیب به خرید آن کالا کنید.و این مقدمه ای برای مصرف گرایی.


  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  مشکلات از جایی پیش میاد که مردم در تحلیل دچار مشکل میشن. میشد مشکل رو با آگاه کردن مردم و راهنمایی اقتصادی حل کرد.
  دوست گرامی بحران اقتصادی 2008 سراسر جهان را فرا گرفته بود. و منوط به بخش کوچکی نبود که آنرا مشکل در تحلیل بدانیم.

  در ضمن والراشتاین 32 سال پیش فروپاشی این نظام را هشدار داد هبود.

  درضمن ، پرفسور تیاسن پدر اقتصاد جهان که خود از طراحان نوین اقتصاد سرمایه ای بود آمد اعلام کرد نظام اقتصاد سرمایه داری به بن بست رسیده است.

  دکتر جوزف استیگلیتز دارنده دو نوبل اقتصادی کتابی با عنوان سقوط آزاد را نوشته اند ، و بیان کرده اند علم اقتصاد به پایان راه خود رسیده است.نظام سرمایه داری به افول رسیده است.


  دقیقا 750 جلد کتاب در اروپا و امریکا چاپ شد که خود اقتصاد دانان لیبرال میگویند نظام سرمایه داری و سوسیالیتس به پایان رسیده است. اما عده ای در ایران میگویند چینین نیست و اصرار دارند مسیری که غرب و امریکا 300 سال طی کرده اند و به بن بست رسیده اند را طی کنند.

  اقتصاد سرمایه داری به فروپاشی کامل رسیده است زیرا بانکهای دنیا بر پایه ربا بنا شده است.بر پایه رانت بنا شده است.

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  توی کشور خودمون هم وقتی طلا گرون میشه خیلی ها میرن طلا می خرند و خیلی وقتها هم ضرر می کنند. اقتصاد اسلامی چطور می تونه این مشکل رو حل کنه؟ مگر اقتصاد اسلامی قراره جلوی سکه یا خانه خریدن مردم رو بگیره؟
  البته دوست گرامی این مورد هم همانند قضیه مرغ ضعف فرهنگ ملت ایران است.
  اتفاقا آن عده که ضرر کردند حقشان بود.برای حرص و طمع مال بیشتر هم به اقتصاد کشور لطمه وارد کرده اند و هم به خودشان.

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa4 نمایش پست ها
  توی دنیا قیمت خونه رفت بالا.
  هرکس به شما چنین حرفی زده است یک دروغگو بود.
  و فروپاشی اقتصاد اروپا ربطی به قیمت خانه نداشت.جنرال موتورز بخاطر افزایش قیمت خانه ورشکست شد!؟؟؟ و هزار شرکت دیگر!؟


  ویرایش توسط امام عشق : ۱۳۹۴/۰۲/۱۳ در ساعت ۱۹:۳۸
  برای ظهور حضرت مهدی(عج) چه کردیم!؟

  به این تاپیک حتما سر بزنید :
  طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن از دیدگاه امام خامنه ای (حفظه الله )
  تاپیک : شهید سید محمد حسین میر دوستی
  تاپیک های دیگر :
  شهید سید میثم تراهی ***** شهید محسن حججی
  هدفم قدس و آرزویم شهادت!

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۳
  نوشته
  186
  حضور
  3 روز 17 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  439  نقل قول نوشته اصلی توسط امام عشق نمایش پست ها
  این سخن در تئوری آسان است اما در بازار سخت است.در نظام سرمایه داری نیاز بیشتر ملاک نیست بلکه حداکثر کردن سود جامعه ملاک قرار میگرید.
  در مثال فوق بنده طالبان بیسکویت سگ حداقل بودند نه نیاز بیشتر جامعه.
  راه حل اقتصاد اسلامی برای این قضیه بیسکویتها چیست؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط امام عشق نمایش پست ها
  دوست گرامی ذائقه سازی یعنی تبلیغات دروغ.
  نمونش همین تبلیغ "کرم حلزون" که کلی فروش کرد و بعد معلوم شد مشکل داشته ...
  خب باید جلوی تبلیغات دروغ گرفته بشه و اجازه چنین تبلیغاتی داده نشه. فکر نمی کنم توی کشورهای دیگر هم نشه جلوی تبلیغ دروغ رو گرفت.
  نقل قول نوشته اصلی توسط امام عشق نمایش پست ها
  و فروپاشی اقتصاد اروپا ربطی به قیمت خانه نداشت.جنرال موتورز بخاطر افزایش قیمت خانه ورشکست شد!؟؟؟ و هزار شرکت دیگر!؟
  این فروپاشی به چه خاطر ایجاد شد؟ راه حل اقتصاد اسلامی برای جلوگیری از چنین اتفاقی چیست؟

  ممنون

  ویرایش توسط Mostafa4 : ۱۳۹۴/۰۲/۱۴ در ساعت ۰۴:۵۴

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۴/۱۵, ۱۷:۳۳ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود