جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هدیه میلیونی!

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما هدیه میلیونی!

  شهید سپهبد محمدولی قرنی نخستین رییس ستاد مشترک ارتش و اولین شهید ترور به دست منافقین پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در روز سوم اردیبهشت 1358 به دست گروهک تروریستی فرقان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

  هدیه میلیونی!
  قرنی در نظام شاهنشاهی
  قرنی در زمان شاه و نظام طاغوت تا درجه سرلشکری ارتقاء یافت اما زمانی که متوجه اسلام زدایی و ستم‌کاری شاه و جنایات و خیانت آمریکا در ایران شد، به تمام مزایای مادی و منزلت سرلشکری پشت پا زد.
  سرلشکر محمدولی قره‌نی، نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان عضو شورای انقلاب بود.
  وی سال ۱۳۰۹ وارد دانشکده افسری شد و پس از کودتای ۲۸ مرداد به ریاست رکن دوم ارتش رسید. در مهرماه سال ۱۳۳۶ موفق به اخذ درجه سرلشکری شد ولی کمتر از یک سال بعد در تیرماه ۱۳۳۷ در پی کشف طرح کودتا علیه رژیم شاهنشاهی پهلوی دستگیر و پس از محاکمه و تحمل سه سال زندان از ارتش اخراج شد.
  سند خیلی محرمانه
  اسناد تاریخی سازمان امنیت و اطلاعات کشور (ساواک) در دوران رژیم پهلوی، شانزدهم مردادماه سال 1337 سندی را در رابطه با سپهبد شهید قره‌نی با مهر «خیلی محرمانه» ثبت کرده است که در نوع خود از ارزش تاریخی و اقتصادی مهمی برخوردار است.
  این سند مربوط به رئیس این سازمان و در مورد اعطای سه میلیون تومان با عنوان «عطیه همایونی» به سرلشکر سپهبد محمدولی قره‌نی است که البته این شهید از پذیرفتن آن در عین تحمل بدترین وضعیت مالی صرف‌نظر می‌کند.
  آنچه از این سند تاریخی سازمان امنیت و اطلاعات کشور (ساواک) نشان می‌دهد وقتی تیمسار ارتشبد «فردوست» هدیه سه میلیون تومانی محمدرضا پهلوی را برای ارتشبد شهید محمدولی قرنی می‌برد شهید قرنی می‌گوید: مشغول نماز و عبادت است. این در حالی است که در آن زمان ارتشبد قرنی به دلیل قطع شدن حقوق و مزایا در سخت‌ترین شرایط مادی قرار داشته است.
  هدیه میلیونی!

  قرنی پس از انقلاب چه کرد؟
  اواخر سال 1356 و اوایل 1357 که آغاز جنبش انقلابی مردم بود. او هنوز رابطه خود را با آیت‌الله طالقانی و گروه نهضت آزادی و روحانیون مخالف حفظ کرده بود، روز 22 بهمن 1357 با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز رسمی دولت، سرلشکر قره‌نی به ریاست ستاد ارتش منصوب شد. پس از انتصاب به ریاست ستاد ارتش روز 24 بهمن 57 به دفتر ستاد ارتش آمد و پس از پایین کشیدن، عکس شاه و بالا بردن عکس امام خمینی گفت: «ارتش شاهنشاهی که می‌گفتند، مجهزترین ارتش دنیاست و شاید هم ازلحاظ وسایل و تجهیزات وسایل، چنین بود، ظرف چند ساعت متلاشی شد؛ زیرا ایمان و آرمان نبود.»
  قرنی کلیه امرای ارتش را بازنشسته کرد و غیر از چند تن گفت: «دیگر در ارتش از ارتشبد و سپهبد خبری نیست و در مقابل طبق دستور او تعدادی روحانی به سازمان‌های ارتشی راه یافتند و گفت ارتشیان باید از روحانیون تبعیت کنند.‌» وقتی همه امرا را بازنشسته کرد، مخالفان او در مطبوعات او را مورد اتهاماتی قراردادند.
  ارتش فدای مردم
  سپهبد قرنی در اواخر سال 57 حمله عراق را پیش‌بینی می‌کرد و نگران شایعاتی بود که در آن روزها درباره تضعیف و حتی انحلال ارتش به گوش می‌رسید که ارتش ایران از هر سو هدف قرارگرفته بود، قره‌نی یک برنامه همبستگی مردم با ارتش ترتیب داد، سربازان در خیابان‌های پایتخت رژه می‌رفتند و شعار می‌دادند: «ارتش فدای مردم» و گروهی از مردم در پاسخ آن‌ها می‌گفتند: «مردم فدای ارتش.» هدف سرلشکر قره‌نی از این کار بردن ارتش به میان مردم و بالا بردن روحیه سربازان بود.
  تیمسار ارتشبد «فردوست» هدیه سه میلیون تومانی محمدرضا پهلوی را برای ارتشبد شهید محمدولی قرنی می‌برد شهید قرنی می‌گوید: مشغول نماز و عبادت است


  مانع پیشروی کومله
  غائله کردستان در زمان او آغاز شد و او در این قضیه با تصمیم‌گیری قاطع و به‌موقع توانست جلوی پیشروی ضدانقلاب را بگیرد.
  شهادت
  سپهبد قره‌نی سوم اردیبهشت ۱۳۵۸ به دست گروه «فرقان» به شهادت رسید. از «حمید نیکنام» و همفکرانش به‌عنوان ضارب و عامل ترور نام‌برده می‌شود. این ارتشی نخستین شهید ترور پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است.
  مزار وی در قم و حرم حضرت معصومه (س) قرار دارد.
  سی و ششمین سالگرد
  مراسم سی و ششمین سالگرد شهادت شهید سپهبد محمدولی قرنی و 700 شهید ارتش استان قم به میزبانی عقیدتی سیاسی دژبان کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و با همکاری آستان مقدس حضرت معصومه (س)، استانداری، اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، صداوسیما، شهرداری و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم برگزار شد.
  در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی استاد حوزه علمیه قم با اشاره به ویژگی‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، بخش زیادی از ارتش به رژیم پهلوی وابسته بود بااین‌حال و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، امام راحل بر عدم انحلال ارتش تأکید و اعلام کردند که ارتش باید بازسازی شود و این مسئولیت خطیر به عهده شهید سپهبد قرنی گذاشته شد.
  وی در ادامه با اشاره به اقدامات این شهید بزرگوار در جلوگیری از انحلال ارتش گفت: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همواره از ارتش حمایت کرده و هیچ‌گاه اجازه نداده‌اند تضعیف شود و در همین راستا نیز ارتش در همه صحنه‌های انقلاب حضوری موثر داشته است.
  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، بخش زیادی از ارتش به رژیم پهلوی وابسته بود بااین‌حال و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، امام راحل بر عدم انحلال ارتش تأکید و اعلام کردند که ارتش باید بازسازی شود و این مسئولیت خطیر به عهده شهید سپهبد قرنی گذاشته شد

  رفیعی با اشاره به اینکه شهید قرنی علاقه بسیار ویژه‌ای به امام خمینی (ره) داشت و برای به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی نیز تلاش‌ها و زحمات بسیاری را متحمل شد، بیان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی، امام (ره) شهید قرنی را به سِمت ریاست ستاد کل ارتش معرفی کردند و به‌حق، این شهید والامقام تا آخرین لحظه عمرش در عمل به وظیفه از هیچ تلاشی کوتاهی نکرد.
  در انتها عطرافشانی و تقدیم گل به مزار شهید قرنی در صحن امام رضا (ع) حرم مطهر حضرت معصومه (س)، باشکوه فراوان و همراه با تشریفات نظامی گروه موزیک دژبان کل ارتش انجام شد.
  سلام دوستان

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما جرم «قرنی» چه بود...؟
  شهید قرنی در آیینه كلام حضرت امام خمینی(ره)


  آنچه می خوانید، گفتارهایی است از بنیانگذار جمهوری اسلامی درباره شهید قرنی . به همراه گزیده هایی از سخنان آن بزرگمرد در مذمت ترورهای ننگین گروه فرقان و مواردی دیگر كه همه آنها به نوعی ترسیم كننده فضای كشور در آن دوران نیز هستند.
  هدیه میلیونی!
  ابراز تأسف حضرت امام از ترور سرلشكر قرنی یك روز پس از شهادت شهید قرنی. طی اطلاعیه ای كه دفتر معظمٌ له منتشر كرد به خانواده معزز این شهید ابلاغ شد.
  متن اطلاعیه دفتر امام خمینی به این شرح است:
  بسمه تعالی خبر تأسف آور ترور تیمسار سرلشكر محمد ولی قرنی موجب تأثرحضرت آیت الله العظمی امام خمینی گردید. معظمٌ له دستور فرمودند تا مراتب تأثر و تسلیت شان را نسبت به خانواده و نزدیكان شان اظهار دارید. قم دفتر امام خمینی(برگرفته از روزنامه اطلاعات،چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 1358)
  بخشی از بیانات امام خمینی در جمع گروهی از پاسداران كمیته مركزی سال 1358 . برگرفته ازصحیفه نور، جلد نهم:
  مرحوم قرنی، خدا رحمتش كند، این جا بود به من گفت كه مقابله بین، جنگ مابین مردم و قوای دولتی در آن شب سه ساعت و نیم بود. با سه ساعت و نیم دست های خالی بر تانك و توپ و مسلسل و اینها غلبه كرد. این غلبه، غلبه الهی بود یعنی نظر خدا بود. این نظر خدا را حفظش بكنید، خودتان را متصل كنید به آن دریای بی پایان الوهیت، قلب های تان را متصل كنید به مبداء خیر، همه چیز از اوست، او كس همه كس است، همه پیروزی ها با اراده او حاصل می شود، همه خوبی ها با اراده او تحقق پیدا می كند، هر چه بدی هست از ماست و هر چه خوبی است از اوست. خودتان را به او متصل كنید. آن قطره های ضعیفی ما هستیم بلكه لاشیءایم، هیچیم، اما اگر متصل بشویم به آن دریای رحمت الهی، همه چیز می شویم، قدرت پیدا می كنیم...
  بخشی از بیانات امام خمینی در جمع اعضای هیأت بازرگانان سال 1358 .برگرفته از صحیفه نور، جلد ششم :
  جرم آقای مطهری چه بوده؟ چه كرده بود؟ جرم قَرنَی چه بود؟ اینها چه جرمی كرده بودند كه مستحق قتل بودند؟ حالا هم لیست دارند برای كشتن یك عده ای. خیال می كنند كه با كشتن آقای مطهری یا با كشتن امثال آقای مطهری این نهضت خاموش می شود و دوباره حقوق ملت ما پایمال می شود و دوباره چه، چه شد. خوب، راجع به آقای مطهری این حقوق بشر یها یك كلمه ننوشته اند و نگفته اند.
  جرم آقای مطهری چه بوده؟ چه كرده بود؟ جرم قَرنَی چه بود؟ اینها چه جرمی كرده بودند كه مستحق قتل بودند؟ حالا هم لیست دارند برای كشتن یك عده ای. خیال می كنند كه با كشتن آقای مطهری یا با كشتن امثال آقای مطهری این نهضت خاموش می شود

  بخشی از بیانات امام خمینی در جمع اعضای جهاد سال 1358 .برگرفته از صحیفه نور، جلد یازدهم:
  انقلابات دیگر با یك سال و دو سال و سه سال اینها درست نمی شود، جنگ باید بشود ، این قدر خونریزی، چه، چه، یك سال، دو سال جنگ بشود تا بعد یك قدرتی بر قدرت دیگر پیروز بشود. این جا آن جایی بود كه انقلاب بود، واقعاً انقلاب بود. مرحوم قرنی به من گفت كه سه ساعت و نیم، سه ساعت و نیم غلبه كرد ملت بر رژیم. یعنی آن وقتی كه آن ها كودتا می خواستند بكنند در تهران ما بودیم و آن ها بنا داشتند كودتا بكنند و جلویش گفتند روز هم باید بیرون نیایید، حكومت نظامی را روز قرار دادند. آن حكومت نظامی روز را خدا خواست كه شكسته شد. آن ها به من بعد گفتند كه این ها بنا داشتند كه كودتا بكنند و خیابان ها را وقتی كه مردم نیستند، خیابان ها را همه را بگیرند و شبش كودتا بكنند، مردم كه ریختند در خیابان ها این ها این طرحی كه داشتند خنثی شد و ایشان می گفت كه آ نكه جنگ بین ملت و دولت واقع شد و رژیم واقع شد سه ساعت و نیم بود، در صورتی كه جاهای دیگر الان شما می بینید كه در افغانستان چند سال است كه همه مسائل هست و حالا هم معلوم نیست كی ختم بشود برای این كه آن جا یك كودتایی است. كودتا یك نفر آدم بخواهد انجام بدهد، یك قدرتی می خواهد یك ملتی را از بین ببرد، اما یك ملت خودش آمده است و خودش آمده و حریفش را بیرون كرده، دیگر خود ملت ما با خود ملت كه كاری ندارد.


  منبع: نوید شاهد
  سلام دوستان

 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920  بازرگان را قبول نداشت...

  خاطره ای از شهید قرنی
  سرلشکر بازنشسته مرحوم «منصور طالب زاده» از همرزمان شهید «سپهبد قرنی» می گوید:
  به مهندس بازرگان و رفقای ایشان اعتقادی نداشت آنها هم او را قبول نداشتند چنین که بالاخره هم موفق شدند بعد از
  هدیه میلیونی!
  جنگ اول کردستان او را بر کنار کنند تمام امید و اعتقاد این مرد بزرگ بعد از خدا، به آقای خمینی بود به یاد دارم در بحث انتصاب او به سمت اولین رئیس ستاد مشترک بعد ار انقلاب آن آقایان (لیبرالها) در شورای انقلاب به شدت با این انتصاب مخالف بودند در اوایل گرفتن این مسئولیت یک شب به خانه ما در تهران نو آمد از آنجا که از دهه سی شمسی باهم رفیق بودیم و هر دو در سال 37 به اتهام طراحی کودتا علیه رژیم شاه دستگیر ، زندانی و تا پیروزی انقلاب تحت نظر ساواک خانه نشین شدیم زبان همدیگر را خوب می فهمیدم از او پرسیدم چطور شد با وجود مخالفت آقایان دولت موقت این پست را به تو دادند خندید و گفت فلانی تو که میدانی من یک سربازم و اهل ریاست نیستم دستور آقای خمینی بود که آقایان را سر جایشان نشاند و بار جمع و جور کردن ارتش برای انقلاب را به دوش من انداخت.
  (ماخذ:قرنی از چشم یاران)

  تنظیم برای تبیان:شریعتمدار
  سلام دوستان

 6. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود