صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بر سر دو راهی سرنوشت بدون برنامه ریزی!!!

علاقه
    نجوم،کوه نوردی،عکاسی،مطالعه
    نوشته
    150
    حضور
    9 روز 12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    494

بر سر دو راهی سرنوشت بدون برنامه ریزی!!!

سلام خدمت دوستان و اساتید محترم.نیاز به راهنمایی های تجربی شما دارم.
    بنده خدای وقت تلف کردن هستم و هیچجور نمتونم برنامه هامو اجرا کنم ،مثلا الان باید خودمو برای آزمون دکترای آبان ماه آماده کنم اما اصلا نمیتوانم برنامه ریزی هم کنم!(البته ترم 4ارشد هم هستم و این ترم پایان نامه هم دارم) سرعت عملم پایین است تا یک کارو انجام میدم وقت کم می آورم و وقتی پیش خانواده و فامیل هستم که کلا بی برنامه میشوم.
    1.از شما راهنمایی می طلبم که برای منظم و برنامه دار شدن باید چکار کنم؟؟؟
    2. سوال دیگری داشتم این که من همیشه سر دوراهی ام ،یعنی همیشه و برای همه چیز .فکر کنم برای ازدواج هم همیطور بشه ،واقعا تاسف انگیزه .
    حالا باید چه کنم،سپاس از پاسخگویی شما

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58340

با نام و یاد دوست

بر سر دو راهی سرنوشت بدون برنامه ریزی!!!

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 8

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام بر شما
    تشكر مي كنم از اين كه سؤال تان را با ما در ميان گذاشته ايد
    اين كه وقت تلف مي كنيد و نمي توانيد برنامه ريزي كنيد مي تواند علل مختلفي داشته باشد كه بايد بررسي شود كه كداميك در شما هست و آنها را برطرف كرد يا تدبيري براي آنها به خرج داد. برخي از علل عبارتند از:
    الف) علل دروني: اگر ما از درون مشكلاتي مانند كم خوني شديد، اختلالات تيروئيدي، ميگرن و اضطراب و افسردگي، وسواس... طبيعي است كه تمركز كافي براي برنامه ريزي و دنبال كردن آنها را نداشته باشيم.
    يكي ديگر از مهم ترين عوامل دروني انگيزه و رغبت است. انگيزه موتور حركت است گاهي موانعي جلوي چرخ انگيزه است مثلا واقعا هنوز به اين نتيجه نرسيده ايم كه اين رشته اي كه مي خوانم به چه دردي مي خورد و يا اصلا من از آن در عمل استفاده مي كنم يا نه. يا استعداد كافي در خصوص اين رشته نداريم و بيشتر تحت تأثير تشويق ها و اصرارهاي بيروني هستيم.
    عامل مهم دروني نياز به جنس مكمل (شريك زندگي) براي ارضاي نيازهاي عاطفي و... است.
    عامل جدي دروني ديگر «
    راحت طلبي» و «اسناد بيروني» است. يعني ما انسان ها تمايل شديدي داريم بدون زحمت به موفقيت برسيم و از زحمت و كوشش فرار مي كنيم از سويي ديگر نيز به دليل خودخواهي تمايل شديد داريم موفقيت ها را به خود نسبت دهيم و شكست ها را به عوامل بيروني.

ب) علل بيروني
    مهم ترين علل بيروني كه مي تواند مانع برنامه ريزي باشد عبارتند از:
    1- مشكلات اقتصادي براي زندگي و تحصيل
    2- مشكلات، مشاجرات و اختلافات خانوادگي
    3- نبودن بازار كار
    4- همنشياني كه ما را از درس خواندن مأيوس مي كنند
    5- با تغيير فصول براي سازگاري با شرايط جديد تغييراتي در بدن ما ايجاد مي شود گاهي احساس خواب آلودگي، كسل بودن پيدا مي كنيم
    6- اهداف بزرگ انتخاب كردن مثلا براي شروع نبايد ساعات زيادي مطالعه كنيم
    7- شروع برنامه با كتاب هايي كه در آنها ضعيف هستيم سبب سرد شدن ما مي شود بايد براي رفع اشكال از كتب آموزشي و اساتيد كمك بگيريم.
    8- شيطان قسم خورده كه مانع رشد ما شود بنابراين اگر در اين مسير خيري باشد شيطان حتما تلاشش را خواهد كرد كه با وسوسه شما را سرد كند.
    9- گاهي موانع، به خاطر لطف خدا است يعني خداوند مي خواهد به ما هشدار دهد كه اين مسير به دليلي به نفع ما نيست و مسير خودمان را آگاهانه يا از راه ديگري گزينش كنيم

راهكارها
    براي رفع مشكلات بايد با توجه به علل احتمالي موانع را رفع كنيم مثلا
    اگر در خانواده مشكل داريم كتابخانه را براي مطالعه انتخاب كنيم.
    اگر اضطراب امتحان يا افسردگي و... داريم از متخصص روان شناس باليني مدد بگيريم
    اگر نياز شديد به ازدواج داريم و نمي توانيم ذهنمان را مديريت كنيم يك سال با تأخير در آزمون شركت كنيم و اگر الان شرايط نيست براي مهار و مديريت نيازها باز از مشاور كمك بگيريم و از تنهايي و خيالپردازي و دوستي با نامحرم و.... اجتناب كنيم.
    اگر واقعا رشته تحصيلي متناسب با رغبت و استعدادمان نيست عاقلانه فكر كنيم و از ادامه دادن اين مسير اشتباه خودداري كنيم.
    اگر انگيزه مطالعه به دليل فاصله گرفتن از جو مطالعه در ما سرد شده است براي حركت مدتي با فردي كه اهل مطالعه است مطالعه و بحث كنيم

قسمت دوم سؤال
    دو راهي هاي زندگي
    امروزه با اطلاعات زيادي - صحيح و غلط - مواجه مي شويم. اطلاعات وقتي دسته بندي نشود و ما نتوانيم از آن نتيجه بگيريم مي توانند براي ما مشكل زا شود. مثلا وقتي ما درباره آمار طلاق مطالعه مي كنيم يا در اطرافيان خود مشاجرات زيادي بين همسران مي بينيم و يا كتاب هاي متعددي درباره ازدواج موفق همراه با هشدارهاي مختلف مشاوران و..... مي بينيم و مي شنويم و... اين اطلاعات مي تواند ما را در گزينش شريك زندگي مردد كند.
    براي خروج از ترديد بايد اطلاعات را دسته بندي كنيم. منابع كسب اطلاعات مهم هستند به هر خبري اهميت ندهيم و سراغ منابع اصلي و معتبر برويم. اطلاعات را دسته بندي كنيم براي موانع و مشكلات با تفكر و مشورت با افراد با تجربه و يا مشاوران آن امر به جنگ آنها برويم.
    گاهي ترديدها و دو دليلي ها ريشه در مشكلات روان شناختي مانند اضطراب و وسواس و افسردگي دارد اگر نشانه هايي زير در ما وجود دارد بي نظمي در خواب و خورك، خيال پردازي زيادي، افكار تكراري و خسته كننده، تپش قلب، حالت تهوع، گوش به زنگ بودن براي شنيدن خبر بد، كم شدن حافظه و تمركز، تكرر ادار، و... با روان شناس باليني مشورت كنيم

منبع براي مطالعه بيشتر
    مطالعه موفق با تمركز
    رمز پيروزي مردان موفق، استاد جعفر سبحاني
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۲/۱۰ در ساعت ۰۶:۳۸
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 12

علاقه
    نوشته
    150
    حضور
    9 روز 12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    494

با عرض سلام و ممنون از پاسخگویی .
    علل درونی
    -اضطراب: به علت دوری از خانواده وعلاقه ی زیادبه خانواده ، به صورت مداوم نگرانم که اتفاقی برایشان بیفتد.
    -وسواس:وسواسی نیستم اما باید همه ی کارها رابه درستی انجام دهم ،مثلا کارهای منزل که بسیار هم وقت گیر است.
    -انگیزه: انگیزه ی تحصیلی وجود دارد اما نمیدانم چرا تلاش نمی کنم !!!
    -تشویق: خانواده و اساتید بسیار تشویقم می کنندبا توجه به اینکه بهترین دانشجوی کلاسم.
    -راحت طلبیدر من وجود ندارد اما نیاز به یکحامی دارم که راهنمایی ام کند و در طول مسیر با من باشد.
    علل بیرونی
    -همنشینان: همنشینان هم رشته ی من نیستند و بهعلت این شاید انگیزه ام کم می شود اما خب آنها در رشته های خود بهترینند.اما وقتیبه پیش خانواده و فامیل میروم مطالعه کاملا تعطیل می شود.
    -سرعت عملم در درس خواندن هم بسیار پایین است.

9. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    150
    حضور
    9 روز 12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    494

سوالی دیگر :
    مشکل من تنها در برنامه ریزی تحصیلی نمی باشدکلا در برنامه ریزی و اجرای آن مشکل دارم. برای کارهای روزانه برنامه ریزی میکنماما هفتگی ،ماهانه و سالانه کمتر می باشد و اجرایی شدن آنها هم با خداست !!!
    اما خیلی از افراد را می بینم که برای 30 سالآینه شان برنامه ریزی کرده اند با وجود مجرد بودن برای سال اول ،دوم و... ،تعدادفرزندان ،اسامس فرزندان ،یعنی برای لحظه لحظه ی زندگی خودشان و بچه های نبوده!!!!! برنامه دارند. و اما من فقط میدانمخودم را برای تدریس ،تاسیس آزمایشگاه ، واگر ازدواج کردم و فرزند پسرس داشتم اسمشانعلی آقا باشه و حتی به ازدواج هم تاکنون فکر نکرده ام چه برسد به سایر موارد.
    سوالم این است آیا من از جمع عقبمانده ام؟؟؟ یا واقعا مشکل دارم؟؟؟

11. صلوات ها 6

علاقه
    نوشته
    150
    حضور
    9 روز 12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    494

در مورد سوال بر سر دوراهی بودن ،کلا همیشه سردوراهی ام. مثلا در قبول شدن در ارشد دو رشته قبول شدم و تصمیم به انتخاب کدامرشته انتخابی سخت بود ،یا موارد جزیی تر هم همینطور است دو راه پیش روی من قراردارد. علت این دوراهی ها چیست؟؟؟

13. صلوات ها 4

نوشته
    57
    حضور
    1 روز 22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    274

با سلام و احترام. به نظر می رسه شروع کننده بحث بین پیشرفت و زندگی، فقط به پیشرفت فکر می کنه همینه که احساس اضطراب تو زندگیش می کنه. در صورتی که این دو باید مکمل هم باشه. نگاه به آینده نباید باعث بشه آدمی از حالش غافل بشه اینطوری بعد از سال ها افسوس جوونیش رو می خوره که نفهمیده چطوری سپری شده. به نظر بنده همین که آدم یک آینده کلی رو تو ذهنش متصور باشه کفایت می کنه چون اینجوری اگه بنا به هر دلیلی به نقطه مورد نظر نرسید احساس سرخوردگی و بی عرضگی نمی کنه.
    هدف مسیره، ببینید تو چه مسیری دارید حرکت می کنید و بعد با توجه به راهنمایی های اساتیدی که جناب حامی و دیگران معرفی می کنند از زمان "حال " استفاده کنید.

ای که مرا خوانده ای ... راه نشانم بده
    »»»

15. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    150
    حضور
    9 روز 12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    494

نقل قول نوشته اصلی توسط بینش نمایش پست ها
    با سلام و احترام. به نظر می رسه شروع کننده بحث بین پیشرفت و زندگی، فقط به پیشرفت فکر می کنه همینه که احساس اضطراب تو زندگیش می کنه.

سلام، خیلی مطلبتون زیبا بود ،من تا حالا واقعا زندگی نکرده ام همیشه وقف درس بودم ، اما اگر دکترا قبول نشم مثل این میمونه تا حالا تلاش بیخود کرده ام .الان موقع برداشت محصول است

17. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    150
    حضور
    9 روز 12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    494

اما در کل مشکل من کلا بدون برنامه بودن برای همه ی جوانب زندگیه و تنها تحصیل نیست

19. صلوات ها 3

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,141
    حضور
    136 روز 20 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19260

نقل قول نوشته اصلی توسط فاطمه نمایش پست ها
    من تا حالا واقعا زندگی نکرده ام همیشه وقف درس بودم ، اما اگر دکترا قبول نشم مثل این میمونه تا حالا تلاش بیخود کرده ام .الان موقع برداشت محصول است
    سلام
    چرا اگر دکترا قبول نشید تلاش بیخود کردید؟!

شما درس میخونید برای بهتر زندگی کردن؟
    یا زندگی میکنید برای درس خوندن؟!

به نظرم جناب
    "بینش" به نکتهء خوبی اشاره کردن و راهنمایی های استاد "حامی" هم بسیار جامع بود. اما فکر میکنم شما لابلای سؤالات دنبال یه جواب دیگه هم میگردید. یعنی بیش از اینکه راهکارها شما رو آروم کنه ، دنبال یه دارو یا مرهم هستید که حال بد شما رو تسکین بده:
    انگیزه ی تحصیلی وجود دارد اما نمیدانم چرا تلاش نمی کنم
    راحت طلبی در من وجود ندارد اما نیاز به یک حامی دارم که راهنمایی ام کند و در طول مسیر با من باشد

شما به تغییر نیاز دارید. احتمالاً مدت طولانی هست که به همین شکل دارید زندگی میکنید و الان از تکراری بودن این زندگی دچار خستگی شدید. البته من برای این تغییر یه نظری دارم ولی حتماً حتماً از استاد
    "حامی" میخوام که نظر بنده رو نقد بفرمایند. فکر میکنم موقعش رسیده که به ازدواج بطور جدی تری فکر کنید. البته منظورم این نیست که تمام بخش های زندگی رو رها کنید و فقط به ازدواج فکر کنید. منظورم اینه که باید روال عادی زندگی (ازدواج ، تحصیل ، حتی تفریح) رو در کنار هم طی کنید. هر کدوم به جای خودش

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری