جمع بندی آیا اهل حق یا علی اللهی ها شیعه هستند؟ عقایدشان چگونه است؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اهل حق یا علی اللهی ها شیعه هستند؟ عقایدشان چگونه است؟

با سلام
چند وقتی است دوستی دارم که من را به فکر انداخته
1.در گفتارش مدام : هوالهو و هو و هوالحق و هوالحی و .... موج میزند
2.همیشه شعر هایی از مولوی میگوید که بعضی از آنها در مورد حضرت علی غلو زیادی دارد تا حد خدایی!!
3.صحبت از عرفان و .... میکند و به بعضی از شعرای بزرگ مثل مولوی ارادت و تعصب خاصی دارد با وجود اینکه من از مولوی مواردی نقل کردم که سنی و منحرف بودنش را اثبات میکند!
4.اعتقاد به بی همتایی حضرت علی و معصومین دارد
5.با همه اینها ولی به همه معصومین شبیه بقیه شیعیان ارادت دارد

حالا از شما خواهشمندم اولا در هریک از موارد بالا درستی یا غلطی این فرقه یا دین زا توضیح دهید
اصلا هوالهو گفتن یعنی چه؟؟ منظورش چیست ؟؟ و اصلا درست است؟؟
اگر ممکنه توضیحی هم در مورد عقاید انها و در صورت ضاله بودن ، راه مباحثه و هدایت انها چیست؟؟
با تشکر فراوان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام
برای دریافت پاسخ به چند نکته را باید مد نظر داشت

اول
[=arial]درطول تاریخ انسان با فرقه هایی مواجه می شود که مخالفینشان آن ها را غُلات (جمع غالی به معنی غلو کننده) می نامند. این ها کسانی هستند که درباره ی حضرت علی (ع) و یا دیگر شخصیت های مهم دچار غلو شده اند.

[=arial]شناخت و تشخیص غلات در تاریخ، یکی از دشوارترین و پیچیده ترین کارهای مورخان بوده است که احیاناً در این زمینه دچار اشتباهات فراوانی نیز شده اند.
دلیلش این است که هیچ شخصی یا گروهی، عنوان غلات را برای خود نمی پذیرد و هیچکس عقیده خود را غلو آمیز نمی داند. علاوه براین غلات همواره اندیشه های خود را تا حد امکان به صورت سرّی نگه می داشتند که خود این امر هم عامل دیگری برای عدم امکان تحقیق دقیق در مورد آن ها می شد.

[=arial] همچنین باید گفت: امروز آشکار شده است، بسیاری از اسم هایی که از آنها تحت عنوان رهبرای غلات یاد می شود، اصلاً وجود خارجی نداشته اند و عمدتاً دشمنان شیعه برای محکوم کردن شیعه و اتهام غلو زدن به تشیع این شخصیت ها را ساخته و پرداخته اند.
اما به هر حال، کسانی بوده اند که حضرت علی (ع) یا دیگران را تا حد خدایی بالا می بردند. چنین کسانی هنوز هم وجود دارند. علی اللهی ها نیز از همین گروه ها هستند.

از مهم ترین خصوصیات مشترک غلات این است که به ظاهر شریعت وقعی نمی نهند، قائل به تناسخ هستند، و همچنین معتقدند که خدا در روح شخص مورد نظرشان حلول می کند و با او متحد می شود.

[=arial]بسیاری از نویسندگان در مورد این گروه از غلات دچار اشتباه شده و آنها را فرقه ای از تشیع معرفی کرده اند و گفته اند: "غلات، کسانی هستند که در تشیع افراط کرده اند." اگر چه این تعبیر افراط در تشیع تعبیر صحیحی نیست، اما چند تفاوت بارز هست که بر اساس آنها به هیچ وجه نمی توان غلات را فرقه ای از شیعه دانست:

[=arial]1- شیعه کسانی هستند که قائل به امامت حضرت علی(ع) و جانشینی او پس از پیامبر اکرم (ص) می باشند. حال چگونه می توان وضع کسانی را که قائل به الوهیت حضرت علی (ع) (نه امامت وی) هستند، افراط در تشیع نامید؟ در واقع اینها عملاً با این اعتقادشان، سه اصل از اصول عقاید شیعه ،یعنی توحید، نبوت، و امامت را انکار می کنند.

[=arial]2- شیعه پیرو تعالیم اسلام و تعالیم ائمه معصوم (ع) است، در حالی که غلات بسیاری از تعالیم ائمه (ع) به ویژه در مورد توحید را زیر پا گذاشته اند.

[=arial] 3- از پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) احادیث فراوانی در مذمت غلو کنندگان و جهنمی بودن آنان ذکر شده است، به طوری که دشمن اهل بیت و غلو کننده در حق اهل بیت را مثل هم دانسته اند و مسلم است که کسی که با دشمن اهل بیت هم رتبه است، نمی تواند شیعه باشد.
[=arial]

[=arial]

[=arial]باز سلام

دوم
البته صفات و شخصیت حضرت علی(ع) چنان است که پیامبر فرموده: اگر نمی ترسیدم که مردم دربارۀ تو آنچه بگویند که دربارۀحضرت عیسی بن مریم گفتند (اشاره به فرزند خدا دانستن عیسی)، آنقدر فضیلت تو را می گفتم که هر جا عبور نمایی، مردم خاک قدمت را بر دیده بگذارند.(1)
ولی این دلیلی نیست که علی(ع) را خدا بدانند، چنانکه خود حضرت وقتی مشاهده نمود که بعضی مردم نسبت به او چنین عقیده ای دارند، همه را در مسجد کوفه دعوت کرد و ضمن موعظه ای فرمود:
من خود یکی از بندگان ضعیف خدا هستم، می خورم، می آشامم، می خوابم، توالد و تناسل دارم و اینها از صفت مخلوق است و شما باید از گمان خود دست بردارید والاّ شما را تأدیب می کنم.

جمع زیادی از عقیدۀ خود برگشتند ولی بعضی ماندند و حضرت علی(ع) آنان را تأدیب سختی نمود، این ها از اهل آتش اند و به خاطر کلام حضرت، هلاک می شوند: «سیهلک فی صنفان: محب مفرط یذهب به الحب الی غیر الحق و مبغض مفرط یذهب به البغض الی غیر الحق و خیر الناس فی حالا النمط الاوسط فالزموه
دو گروه نسبت به من هلاک می گردند: کسی که در دوستی من افراط کند و شدت عشق و علاقه او را به انحراف از حق دچار نماید و کسی که در اثر شدت دشمنی با من به سوی باطل رود. بهترین مردم نسبت به من کسانی هستند که راه اعتدال را بپیمایند، از آن ها جدا نشوید.»(2)

سوم
برخي از پژوهشگران معتقدند كه فرقه هاي«اهل حق»، «نصيريان»،«علي اللهيان» و «علويان» از فرقه هاي غلات مي باشند كه بعدها در اسلام پيدا شده و آثاري از مذاهب مجوس و مانوي در عقايد و باورهاي آنها وجود دارند، و قائل به حلول و تناسخند.(3)

لقب«علي اللهي» را از آن جهت انتخاب نموده اند كه معتقد به الوهيت امام علي ـ عليه السّلام ـ هستند، اين گروه در ايران تركيه و سوريه زندگي مي كنند، در هر منطقه اي به يك نام خوانده مي شوند، مثلاً در تركيه، «علوي» و در سوريه«نصيري» و در شهرهاي مختلف ايران به نام هاي گوناگون ناميده شده اند، در مشهد«علي اللهي» و در تبريز«گوران» در لرستان«غلات» و گاهي در ايران خودشان را«اهل حق» نيز ناميده اند.(4)

پی نوشت:
1-بحارالانوار، ج 35، ص 315
2-نهج البلاغه، خطبه 127
3-مشكور، محمدجواد، تاريخ الشيعه،ص170.
4-مرداني، سير كوتاه در مرام اهل حق،ص4.

[=arial]با سلام

جمع بندی

سوال

[=arial]آیا اهل حق یا علی اللهی ها شیعه هستند؟ عقایدشان چگونه است؟

[=arial]
پاسخ

[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام
برای دریافت پاسخ به چند نکته را باید مد نظر داشت

اول
[=arial]درطول تاریخ انسان با فرقه هایی مواجه می شود که مخالفینشان آن ها را غُلات (جمع غالی به معنی غلو کننده) می نامند. این ها کسانی هستند که درباره ی حضرت علی (ع) و یا دیگر شخصیت های مهم دچار غلو شده اند.

[=arial]شناخت و تشخیص غلات در تاریخ، یکی از دشوارترین و پیچیده ترین کارهای مورخان بوده است که احیاناً در این زمینه دچار اشتباهات فراوانی نیز شده اند.
دلیلش این است که هیچ شخصی یا گروهی، عنوان غلات را برای خود نمی پذیرد و هیچکس عقیده خود را غلو آمیز نمی داند. علاوه براین غلات همواره اندیشه های خود را تا حد امکان به صورت سرّی نگه می داشتند که خود این امر هم عامل دیگری برای عدم امکان تحقیق دقیق در مورد آن ها می شد.

[=arial]همچنین باید گفت: امروز آشکار شده است، بسیاری از اسم هایی که از آنها تحت عنوان رهبرای غلات یاد می شود، اصلاً وجود خارجی نداشته اند و عمدتاً دشمنان شیعه برای محکوم کردن شیعه و اتهام غلو زدن به تشیع این شخصیت ها را ساخته و پرداخته اند.
اما به هر حال، کسانی بوده اند که حضرت علی (ع) یا دیگران را تا حد خدایی بالا می بردند. چنین کسانی هنوز هم وجود دارند. علی اللهی ها نیز از همین گروه ها هستند.

از مهم ترین خصوصیات مشترک غلات این است که به ظاهر شریعت وقعی نمی نهند، قائل به تناسخ هستند، و همچنین معتقدند که خدا در روح شخص مورد نظرشان حلول می کند و با او متحد می شود.

[=arial]بسیاری از نویسندگان در مورد این گروه از غلات دچار اشتباه شده و آنها را فرقه ای از تشیع معرفی کرده اند و گفته اند: "غلات، کسانی هستند که در تشیع افراط کرده اند." اگر چه این تعبیر افراط در تشیع تعبیر صحیحی نیست، اما چند تفاوت بارز هست که بر اساس آنها به هیچ وجه نمی توان غلات را فرقه ای از شیعه دانست:

[=arial]1- شیعه کسانی هستند که قائل به امامت حضرت علی(ع) و جانشینی او پس از پیامبر اکرم (ص) می باشند. حال چگونه می توان وضع کسانی را که قائل به الوهیت حضرت علی (ع) (نه امامت وی) هستند، افراط در تشیع نامید؟ در واقع اینها عملاً با این اعتقادشان، سه اصل از اصول عقاید شیعه ،یعنی توحید، نبوت، و امامت را انکار می کنند.

[=arial]2- شیعه پیرو تعالیم اسلام و تعالیم ائمه معصوم (ع) است، در حالی که غلات بسیاری از تعالیم ائمه (ع) به ویژه در مورد توحید را زیر پا گذاشته اند.

[=arial]3- از پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) احادیث فراوانی در مذمت غلو کنندگان و جهنمی بودن آنان ذکر شده است، به طوری که دشمن اهل بیت و غلو کننده در حق اهل بیت را مثل هم دانسته اند و مسلم است که کسی که با دشمن اهل بیت هم رتبه است، نمی تواند شیعه باشد.

[=arial]دوم
[=arial]ا[=arial]لبته صفات و شخصیت حضرت علی(ع) چنان است که پیامبر فرموده: اگر نمی ترسیدم که مردم دربارۀ تو آنچه بگویند که دربارۀحضرت عیسی بن مریم گفتند (اشاره به فرزند خدا دانستن عیسی)، آنقدر فضیلت تو را می گفتم که هر جا عبور نمایی، مردم خاک قدمت را بر دیده بگذارند.(1)
[=arial]ولی این دلیلی نیست که علی(ع) را خدا بدانند، چنانکه خود حضرت وقتی مشاهده نمود که بعضی مردم نسبت به او چنین عقیده ای دارند، همه را در مسجد کوفه دعوت کرد و ضمن موعظه ای فرمود:
[=arial]من خود یکی از بندگان ضعیف خدا هستم، می خورم، می آشامم، می خوابم، توالد و تناسل دارم و اینها از صفت مخلوق است و شما باید از گمان خود دست بردارید والاّ شما را تأدیب می کنم.

[=arial]جمع زیادی از عقیدۀ خود برگشتند ولی بعضی ماندند و حضرت علی(ع) آنان را تأدیب سختی نمود، این ها از اهل آتش اند و به خاطر کلام حضرت، هلاک می شوند: «سیهلک فی صنفان: محب مفرط یذهب به الحب الی غیر الحق و مبغض مفرط یذهب به البغض الی غیر الحق و خیر الناس فی حالا النمط الاوسط فالزموه
دو گروه نسبت به من هلاک می گردند: کسی که در دوستی من افراط کند و شدت عشق و علاقه او را به انحراف از حق دچار نماید و کسی که در اثر شدت دشمنی با من به سوی باطل رود. بهترین مردم نسبت به من کسانی هستند که راه اعتدال را بپیمایند، از آن ها جدا نشوید.»(2)

[=arial]سوم
[=arial]برخي از پژوهشگران معتقدند كه فرقه هاي«اهل حق»، «نصيريان»،«علي اللهيان» و «علويان» از فرقه هاي غلات مي باشند كه بعدها در اسلام پيدا شده و آثاري از مذاهب مجوس و مانوي در عقايد و باورهاي آنها وجود دارند، و قائل به حلول و تناسخند.(3)

[=arial]لقب«علي اللهي» را از آن جهت انتخاب نموده اند كه معتقد به الوهيت امام علي ـ عليه السّلام ـ هستند، اين گروه در ايران تركيه و سوريه زندگي مي كنند، در هر منطقه اي به يك نام خوانده مي شوند، مثلاً در تركيه، «علوي» و در سوريه«نصيري» و در شهرهاي مختلف ايران به نام هاي گوناگون ناميده شده اند، در مشهد«علي اللهي» و در تبريز«گوران» در لرستان«غلات» و گاهي در ايران خودشان را«اهل حق» نيز ناميده اند.(4)

[=arial]پی نوشت:
1-بحارالانوار، ج 35، ص 315
2-نهج البلاغه، خطبه 127
3-مشكور، محمدجواد، تاريخ الشيعه،ص170.
4-مرداني، سير كوتاه در مرام اهل حق،ص4.

موضوع قفل شده است