حواس پرتی ؛ چالش بزرگ دنیای امروز

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حواس پرتی ؛ چالش بزرگ دنیای امروز

بنام خدا
یکی از معضلات بزرگ امروز که متاسفانه دیده نمیشود توسط متخصصین مربوطه به آن پرداخته شود حواس پرتی یا به عبارت دقیق تر بی تمرکزی ناشی از اشتغالات غیر ضروری ناشی از رادیو ، تلوزیون ، موبایل ، بازی کامپیوتری ، اینترنت و .... میباشد .
افرادی که کارهای دقیق انجام میدهند چه در سطح مدیریت ، چه درس خواند ، چه تحقیقات ، چه در سطح طراحی به خوبی این نکته را میدانند که برای به ثمر رساندن یک کاری نیاز به تمرکز فکر است .
تمرکز فکر نیازمند یک سری پیش نیازها است و یکی از پیش نیازهای آن کم بودن اشتغالات ذهنی است .
متاسفانه امروزه وسایل ارتباط جمعی سهم بزرگی در مشغول بودن ذهن افراد دارد و روز به روز هم بر شدت ان افزوده میشود .
متاسفانه دیده میشود در محیطهای کار تلوزیون وجود دارد . یعنی چه ؟ یک کسی که آمده کار کند باید فکرش به کار باشد .
به اعتقاد بنده اگر هر کسی به هر کاری که انجام میدهد شش دنگ حواسش به ان باشد حتی اگر پایین ترین سطح کاری را داشته باشد در کارش رشد میکند .

شبکه های اجتماعی مثل وایبر که دیگر شورشو در آوردن .

جالب این است که هیچ کس نسبت به این شرائط اعتراض نمیکنه !
یعنی واقعا اینها که تریبون دارن و میتوانند در اینباره صحبت کنند نمیفهمن که این اوضاع باعث عقب افتادگی جامعه میشود ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

بسمه تعالی
با سلام و تحیت و عرض تشکر بابت طرح این موضوع
بنده نیز با جنابعالی موافقم و مبتنی بر تجربه و نظر شخصی قائل هستم که ورود برخی از موارد مذکور مانند وایبر به عرصه زندگی فردی، نه تنها ضرورتی ندارد که در موارد بسیاری از جهات گوناگون، آسیب زا است. حالا چه قائل به این باشیم که نفس این امکانات مطلوب است ولی فقدان فرهنگ استفاده باعث آسیب زایی می شود و چه اینکه راسا چنین امکاناتی را آسیب زا بدانیم و قائل باشیم که شر چنین ابزاری بر خیر آنها غلبه داشته باشد....
علاوه بر برخی از آسیبهایی که شما به آنها اشاره نمودید، متاسفانه در بعد اخلاقی و خانوادگی نیز شاهد تبعات غیرقابل انکار هستیم. تبعاتی نظیر روابط غیر اخلاقی و منافی با تعهدات زناشویی و... که در موارد متعدد مشاوره شاهد آن بوده ایم....
در مجموع همانطور که مشهور است می توان گفت تکنولوژی زمینه آسایش را فراهم نموده اما به قیمت قربانی کردن آرامش
متاسفانه سبک زندگی که ارکان اساسی آن را موضوعاتی نظیر خواب، تغذیه و روابط میان فردی تشکیل می دهد، به شدت متاثر از این فضا است. به گونه ای که کمتر شاهد خواب سر شب و از ان طرف سحرخیزی هستیم. خواب به ساعات پایانی شب منتقل شده و همین امر سبب می شود تا چرخه خواب تکمیل نشود و تبعات بعدی گریزناپذیر شود. این در حالی است که به باور برخی از محققین ارزش خواب یک سوم ابتدایی شب ده برابر خواب یک سوم میانی و خواب یک سوم میانی ده برابر خواب یک سوم پایانی شب است!
اینکه تلویزیون و دیگر ابزار مشابه تا حدودی جای روابط بین فردی را گرفته و مانع جدی از همدلی و صمیمت میان اعضای خانواده و جامعه شده است از جمله واقعیتهای غیر قابل انکار است...
که در نتیجه آن شاهد رشد چشمگیر اختلالاتی نظیر اضطراب، پرخاش، افسردگی و... هستیم (روشن است که منظور بنده این نیست که این عوامل به تنهایی عامل بروز چنین اختلالاتی هستند)

اميدوار;669723 نوشت:
ینکه تلویزیون و دیگر ابزار مشابه تا حدودی جای روابط بین فردی را گرفته و مانع جدی از همدلی و صمیمت میان اعضای خانواده و جامعه شده است از جمله واقعیتهای غیر قابل انکار است...

سلام خدمت شما استاد بزرگوار

واقعا با حرفتون موافقم. بعضی وقت ها تکنولوژی انقدر مشغله ی فکری میاره که از وقت گذاشتن برای عزیزان و نزدیکانمون غافل میشیم در صورتی که لذت رندگی همین دور هم بودن هاست
بعضی وقت ها دلم میخواد برق ها بره تا همه ی انسان ها بتونن زمان کمی هم دور نور شمع کنار هم بشینن و بدون فکر به چیزی از یه دور هم بودن و این نعمت همنشینی لذت ببرن
همین مشغله ها و دغدغه های فکری که خیلی هاش هیچ ثمره ی مفیدی هم برای ادم نداره باعث شده زندگی اصلا صفا و صمیمیت قدیما رو نداشته باشه.

بنام خدا
باتشکر از استاد امیدوار
اول میخوام از مسئولین خواهش کنم این تاپک رو زود نبندن و اجازه یدن بحث پخته بشه .

اميدوار;669723 نوشت:
علاوه بر برخی از آسیبهایی که شما به آنها اشاره نمودید، متاسفانه در بعد اخلاقی و خانوادگی نیز شاهد تبعات غیرقابل انکار هستیم. تبعاتی نظیر روابط غیر اخلاقی و منافی با تعهدات زناشویی و... که در موارد متعدد مشاوره شاهد آن بوده ایم....

در جریان این مسائل نیستم . اما با اینکه این مسائل را ندیده ام شدیدا نگران هستم و البته آن چیزی که استاد امیدوار نوشتن نگرانی بسیار بیشتری دارد .

بنده برای روشن شدن منظورم از اینجا شروع میکنم . وسط روز برام پیامک میاد : درس های اخلاق از اساتید هر پیامک 35 تومن .
حتما خیلی ها به این پیامکها جواب میدن که اینها فرستاده میشه .
اشکال پاسخ دادن به این پیامکها و دریافت چنین پیامکهایی در وسط روز و در ساعاتی که ذهن انسان مشغول کار خاصی است اینست که باعث عدم تمرکز میشود .
این موضوع تمرکز چیز بسیار مهمی است و ما کاملا از آن غافلیم .
خدا میدونه چه بلایی این داستان سر ما اورده و میاره .
بنده مجبور میشم به نیروی کارم بگم سر کار موبایل خاموش .
چون میبینم حواس ها پرته .
این جوان پر از انرژی است . ایمان به خدا داره و میداند کار جهاد است . باید با خیال راحت بهش بگم برو اون کوه رو بیار و اون بره بیاره . اما متاسفانه اینطور نیست . باید بر همه کارها نظارت بشه .
دلیلشم اینه که حواسها پرته

elina822;669732 نوشت:
بعضی وقت ها دلم میخواد برق ها بره تا همه ی انسان ها بتونن زمان کمی هم دور نور شمع کنار هم بشینن و بدون فکر به چیزی از یه دور هم بودن و این نعمت همنشینی لذت ببرن
همین مشغله ها و دغدغه های فکری که خیلی هاش هیچ ثمره ی مفیدی هم برای ادم نداره باعث شده زندگی اصلا صفا و صمیمیت قدیما رو نداشته باشه.

بسمه تعالی
با سلام و تحیت

اتفاقا چند شب پیش، توفیق در خونه ما رو زد و قطع برق از ساعت 8 شب تا 2 بامداد، مهمان ناخوانده شد!! طبعا خیلی از کارها عقب افتاد و همین کافی بود تا حرص آدم در بیاد!
اما لذتش خیلی بیشتر از حرصش بود. چون هم خاطرات دهه 60 که قطعی مکرر برق و فرار به پناهگاه رو به دنبال داشت زنده شد و هم یه آرامش قیمتی که جز با خاموش بودن لامپ و تلویزیون و... به دست نمیاد، خیلی راحتتر می شد ستاره ها رو دید، سکوت رو با تفکر عجین کرد و خوابید!! تجربه ای که شاید این روزها فقط در شبهای کوهستان قابل دستیابی باشه.....

اميدوار;671034 نوشت:
بسمه تعالی
با سلام و تحیت

اتفاقا چند شب پیش، توفیق در خونه ما رو زد و قطع برق از ساعت 8 شب تا 2 بامداد، مهمان ناخوانده شد!! طبعا خیلی از کارها عقب افتاد و همین کافی بود تا حرص آدم در بیاد!
اما لذتش خیلی بیشتر از حرصش بود. چون هم خاطرات دهه 60 که قطعی مکرر برق و فرار به پناهگاه رو به دنبال داشت زنده شد و هم یه آرامش قیمتی که جز با خاموش بودن لامپ و تلویزیون و... به دست نمیاد، خیلی راحتتر می شد ستاره ها رو دید، سکوت رو با تفکر عجین کرد و خوابید!! تجربه ای که شاید این روزها فقط در شبهای کوهستان قابل دستیابی باشه.....

سلام استاد
واقعا که توی این دنیای شلوغ فرصت نگاه کردن به ستاره ها توی همچین وقت هایی هست . انشاالله از این توفیق های اجباری هر از چندگاهی برامون پیش بیاد:ok:
اتفاقا چند شب پیش برق های ما هم رفت . داداشم هم که حسابی گشنش بود مجبور شد توی تاریکی و با نور مهتاب شام درست کنه . فقط وقتی برقا اومد فهمیدیم جه بلایی سر اشپزخونه اومده:Nishkhand:
البته قسمت شد چند ساعتی دور هم بشینیم و کلی خاطره و خنده... که شاید در حالت عادی خیلی کم پیش بیاد . لذتش از هزار بار تمیز کردن اشپزخونه بیشتره

رفتم مسجد محل برای ام داود . به امید سکوت و تمرکز داشتن . آخه این قرآنی که خوانده میشود خیلی کارها میکنه .
حیف است این 6جزئ قرآن خوانده شود انهم سوری مثل انعام اما بدون تمرکز .
انقدر حرف زدن که اومدم خونه . یکی میومد تو مسجد بلند سلام میکرد همه بلند جوابشو میدادن . یکی میومد بلند میگفت چرا بعد نماز دعای رجب رو نخوندی .
این بی تمرکزی در پوست و گوشت و استخوان ما نفوذ کرده

بپاخیزیم;669797 نوشت:
اشکال پاسخ دادن به این پیامکها و دریافت چنین پیامکهایی در وسط روز و در ساعاتی که ذهن انسان مشغول کار خاصی است اینست که باعث عدم تمرکز میشود .
این موضوع تمرکز چیز بسیار مهمی است و ما کاملا از آن غافلیم .
خدا میدونه چه بلایی این داستان سر ما اورده و میاره .
بنده مجبور میشم به نیروی کارم بگم سر کار موبایل خاموش .
چون میبینم حواس ها پرته .

سلام علیکم
بنده نیز مخالف آثار سوء مدیریت وسایل ارتباط جمعی روز نیستم
ولی همانطور که اشاره کردم اینها ناشی از سوء مدیریت افراد هست
نباید حرفی را به طور کلی و عام بیان کرد که گریبانگیر خود فرد هم بشود.
بطور مثال تا چندی قبل اگر یاد پیرمرد های حاضر مثل خودم باشد, همین حرفها و حدیث ها روی موضوع اینترنت بود
ولی الان همین سایت با همه آثار خوب و مفیدش و سایر سایت های مراجع عظام و... که تا آنجا که حقیر شنیدم داد غربی ها رو در آورده
بوسیله اینترنت بنا و ادامه حیات دارد.
لذا اگر مدیریت خوبی روی ابزارهای ارتباط جمعی توسط افراد صورت گیرد, هیچگاه خللی در تمرکز و امور روزانه نخواهد داشت.
من شخصا فقط یک ساعت در روز آنلاین میشم و به تعداد کافی پیامهای واتس آپ رو مطالعه میکنم.
چرا باید 24 ساعت آنلاین بود تا هی بوق پیام ها بخواهد تمرکز را به هم بزند.

S.A.J;675068 نوشت:
لذا اگر مدیریت خوبی روی ابزارهای ارتباط جمعی توسط افراد صورت گیرد, هیچگاه خللی در تمرکز و امور روزانه نخواهد داشت.

سلام علیکم
با تشکر از مطلبتون
مشکل همین است . متاسفانه دیده میشود که هیچگونه مدیریتی توسط افراد از مذهبی گرفته تا غیر مذهبی صورت نمیگیرد .
بنده از این موضوع دردم آمده که مطرحش کردم . حواس پرتی غیر مذهبی ها شاید ناراحتم نکند اما از اینکه میبینم مذهبی ها اینقدر حواسشون پرته ناراحت میشم .

بنام خدا
هر کی رو میبینی یک بیل بیلک گرفته دستش مشغول بازیه . حالا فرقی نمیکنه یا وایبر یا این بازی های موبایل .
جالبم اینه که هیچ کس صداش در نمیاد .
آخه خجاتم خوب چیزیه . از زن و مرد و پیر و جوون مشغولن . خجالت هم نمیکشن .
یعنی چی یک ادم گنده ساعتها بشینه پای تلوزیون و ماهواره
یعنی چه یک آدم گنده بشینهخ پای این بازیهای موبایل و تبلت
یعنی چه یک ادم گنده بشینه پای این مسخره بازی های وایبر

عجیبه . برن یک اشغالی جمع کنن یک کاری کرده باشن . خودشونو لااقل از بالا پشت بام بندازن پایین که یک کاری کرده باشن .

این چه وضعیه چرا هیچ کس صداش در نمیاد

اگر بنده مرجع تقلید بودم خرید و فروش موبایل های آنچنانی و تبلت و این جور چیزا رو جز در مقام ضرورت حرام اعلام میکردم (‌ زیاد تند نمیرم و نمیگم محاربه با امام زمان )

[="Indigo"]سلام

راستش عامل حواس پرتی فقط تکنولوژی که نیست , عوامل دیگه ای هم در حواس پرتی موثرن .

من خودم به قول شما از این بیل بیلک ها ندارم :Nishkhand: اما کلی حواس پرتم تا جاییکه ساعتها میگردم تا چیزی رو پیدا کنم .[/]

باغ بهشت;675973 نوشت:
[="Indigo"]سلام

راستش عامل حواس پرتی فقط تکنولوژی که نیست , عوامل دیگه ای هم در حواس پرتی موثرن .

من خودم به قول شما از این بیل بیلک ها ندارم :Nishkhand: اما کلی حواس پرتم تا جاییکه ساعتها میگردم تا چیزی رو پیدا کنم .

[/]

اون ربطی به حواس پرتی نداره
مال شلختگیه :ok:

[="Indigo"]

کنجکاو بی گناه;675982 نوشت:
مال شلختگیه

اتفاقا فرد شلخته ای نیستم اما واقعا حواس پرتم .

مثلا تو کمدم پول میذارم اما نمیدونم دقیقا کجای کمد گذاشتم . کلی باید بگردم تا پولو پیدا کنم .

یا بعضی وقتها ظرف نمک رو که برمیدارم و تو غذا میریزم بعدش که میخوام ظرف رو بذارم سرجاش اشتباهی میرم میذارم تو یخچال :Nishkhand: این کجاش شلختگیه حالا ؟!!!! :Khandidan!:[/]

باغ بهشت;676002 نوشت:
[="Indigo"]
اتفاقا فرد شلخته ای نیستم اما واقعا حواس پرتم .

مثلا تو کمدم پول میذارم اما نمیدونم دقیقا کجای کمد گذاشتم . کلی باید بگردم تا پولو پیدا کنم .

یا بعضی وقتها ظرف نمک رو که برمیدارم و تو غذا میریزم بعدش که میخوام ظرف رو بذارم سرجاش اشتباهی میرم میذارم تو یخچال :Nishkhand: این کجاش شلختگیه حالا ؟!!!! :Khandidan!:

[/]

اگه اینجوریه که وضعتون خرابه واقعا :Nishkhand:

شب نیمه شعبان ساعت از 12 گذشته بود
یک فامیلی دارم خانه اش روبروی یک کوچه دیگر است که در خانه را باز میکند از کوچه روبرو راه پله اش معلوم است
از کوچه روبرو میرفتم دیدم اینها رسیدن و از ماشین پیاده شدن .
مرد و پسر 2 ساله تا توی راه پله رسیده بودن .
زن تو کوچه واستاده بود داشت با موبایل ور میرفت
تازه از این موبایل های انچنانی خریده و کلی پز داده بود و سرش هم با خواهر شوهرش یک دعوایی شده بود
بچه دو ساله که مامن و ماوایش اغوش مادر باید باشد
اغوش مادر را از دست داده
فکر کنم از هیئت هم اومده بودن

[="Times New Roman"][="Black"]قبل از عید نوروز با چند تا از رفقا رفتیم کنار تفریگاه سد دز..ساعت از یک شب گذشته بود..خیلی خلوت بود..
.
اومدیم اینجا..البته این عکس قدیمیه الان خوشگل شده..

مگس هم پر نمیزد..فشار آب خیلی زیاد بود..یه نسیم خنکی هم میومد..آدم دوست داشت همونجا بمیره..
.
فقط یه پیرمردی اونجا بود قلاب و تور و کلی بساط با خودش آورده بود ماهی بگیره..پسرداییم بهش گفت حاجی حوصله داری این وقت شب اومدی ماهی گیری..
.
یه چیزی گفت تا عمر دارم یادم نمیره و همیشه آویزه ی گوشم کردم..خیلی به کارم اومد و خیلی لذت بردم..
.
گفت: پسرم ماهی کیلو 15 هزار تومنه . من اومدم خودمو اینجا سرگرم کنم و کار کنم که مثل بقیه پیرمردها سر کوچه نشین نشم..
.
خیلی ازش خوشم اومد..خیلییییییییییییییییییی..:hamdel:[/]

سلام

حواس پرتی ربط زیادی به مشغله نداره. من اگه برم جایی و چیزی رو جایی بذارم به احتمال زیاد یادم می‌ره برش دارم. از بچگی هم همین طور بودم. برای همین ساعت یا هر چیزی رو از خودم جدا نمی‌کنم که جا بمونه. حتی پیش اومده فروشنده صدام کرده گفتم چیه گفته اینایی که خریدی ببر. اما بعضیا حواس جمع دارن. مثل بعضی راننده‌ها که می‌دونن قراره کی کجا پیاده بشه و کی کرایه داده یا بعضی پلیس‌ها که وقتی دنبال یه پلاک خاص هستن از زیر چشمشون در نمی‌ره.

فکر می‌کنم بازی‌های کامپیوتری باعث به کار افتادن مغز می‌شه و شاید در بهبود حواس پرتی کمک کنه. حتی بازی‌هایی می‌شه برای بهبود حواس پرتی ساخت.
https://blog.kaspersky.com/computer-games-may-be-helpful

به هر حال این تکنولوژی‌ها تازه اومده و مردم در برابر تغییر مقاومت دارن و هنوز تکنولوژی‌های مسیر درست و محکمشو پیدا نکرده. همین طور که 100 سال پیش مردم به پزشکای جدید اعتماد نداشتن و طبیب‌های سنتی رو ترجیح می‌دادن. اما با مبایل سر کلاس یا کار مخالفم چون از انجام کار جلوگیری می‌کنه.

موضوع قفل شده است