جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاق خواستگاری و استخاره توريه ای (جواب رد به معناي طرد نيست)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,325
  حضور
  202 روز 2 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61322

  اخلاق خواستگاری و استخاره توريه ای (جواب رد به معناي طرد نيست)
  با نام و یاد دوست


  سلام

  یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

  لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:  اگر پسري يا دختري به دلايلي هم ديگر را نپسنديدند چگونه بايد مطرح كنند كه به ديگري جسارت نشود؟
  اگر براي اين كه دل كسي نشكند بگويد استخاره مي كنيم و به دروغ بگويند بد امد ايراد دارد؟
  در خواستگاري چه نكات اخلاقي بايد رعايت شود؟

  با تشکر

  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید


 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,325
  حضور
  202 روز 2 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61322  با نام و یاد دوست

  اخلاق خواستگاری و استخاره توريه ای (جواب رد به معناي طرد نيست)
  کارشناس بحث: استاد حامی


 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 6 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122752  سلام خدمت شما پرسشگر محترم و تشكر از سؤال خوب تان

  متأسفانه تمدن و فن آوري براي بشر مشكلاتي هم به ارمغان آورده است. اگر ديروز افراد در يك منطقه با شناخت كافي از همديگر مي توانستند همسر خود را گزينش كنند امروز در شهرهاي بزرگ با مهاجرت ها و اجاره نشيني و مأموريت هاي كاري خانواده ها براي ازدواج فرزندانشان با بحران شناخت كافي از طرف مقابل براي ازدواج روبه رو هستند و عدم شناخت يعني تاريكي و تاريك با هراس و دلهره همراه است. در بافت هاي كوچك قديم كه دختران مجبور به رعايت سخنان بزرگان نبودند و نظرشان محترم بود وقتي خواستگار مي آمد يعني واقعا كسي مي آمد كه خواهان دختر بود و او را مي خواست. يعني پسر و خانواده اش مي گفتند ما دختر شما را با شناخت كافي انتخاب و گزينش كرده ايم و اينجا اين دختر بود كه قدرت مانور داشت و مي توانست با توجه به آروزها و تناسب ها و معيارهايش گزينش كند.
  امروز با به هم خوردن بافت هاي محلي و منطقه اي و رشد مهاجرت ها كمتر خواستگاري به معنا بالا مراد است مگر اين كه دختري همسايه يا همكار يا ...باشد و شناخت كافي بر او باشد و پسر بگويد واقعا من خواهان تو هستم.
  متأسفانه عطش رسيدن به جنس مكمل ( نه مخالف) سبب شد كه بسياري از جوانان، دختر و پسر، شناخت و بيش را جدي نگيرند و براي رسيدن به هم دل در دلشان نباشد. بالا رفتن سن ازدواج دختران و محدوديت جنسيتي ( از نظر روان شناختي و عرف) در گزينش همتاي خود سبب شده كه دختران زيادي راحت پيشنهاد «
  ارتباط» پسران را بپذيرند و اين ارتباط را زود به «رابطه صميمي» ختم كنند. پسران زيادي بعد از قول و قرارهاي يك ساله يا دو ساله راحت همه عهدهاي خود را فراموش مي كنند و با جمله مبهم ما براي هم ساخته نشده ايم و يا من مشكلاتي دارم كه به اين زودي رفع نمي شود دختر را رها مي كنند.
  اگر اخلاق خواستگاري رعايت مي شد بسياري از اين مشكلات رفع مي شد. از مهم ترين اخلاقيات اين است كه نبايد دختر و پسر بدون اشراف خانواده اقدام كنند و ديگر اين كه بدون تحقيق و بررسي تناسب ها و معيارها به هم قول ازدواج ندهند.

  جواب رد در خواستگاري
  دختران از نظر روان شناختي روحيه اي لطيف دارند و تاب جواب رد شنيدن را مانند پسران ندارند به همين دليل است كه مناسب نيست دختر براي خواستگاري پيش قدم شود و اگر خواست چنين كاري كند پي همه چيز به خود بمالد. بسياري از مردان ظرفيت كافي را ندارد و بعد از ازدواج با چنين خانمي كه پيش قدم شده سركوفت مي زند و بدا به حال عروسي كه مادر شوهر يا خواهر شوهرش هم او را كسي بدانند كه براي داماد دام پهن كرده او را شكار كرده است.
  در خواستگاري دختر و پسر و خانواده ها اگر مي بينند با هم تناسب ندارند بايد در جواب رد دادن نكات روان شناختي را رعايت كنند. اول از همه اين كه خانواده هايي كه با هم آشنايي ندارند بايد با هم به توافق برسند كه چون شناخت كافي ندارد اساس ارتباط براي شناخت بيشتر از اخلاقيات و صفات شخصيتي همديگر است. اگر بعد از كسب شناخت خانواده ها به اين نتيجه رسيدند كه با هم تناسب ندارند بايد طوري بيان كنند كه طرف مقابل احساس نكند كه ارزش گذاري شده اند و نمره ارزشي نياورده اند بلكه متوجه باشند كه رد به معناي طرد نيست و به معناي ناهمخواني با هم است.
  بهتر اين است كه از «
  راه صاف كن» در خواستگاري استفاده شود. راه صاف كن فردي است كه هنر بيان و ارتباطي دارد و با توضيحات خود سوء تفاهم ها را بر طرف مي كند و زمينه شناخت بيشتر را ايجاد مي كند و خانواده ها را تشويق مي كند تا با بيان اخلاقيات و صفات و ارزشها و باورها و... خود تناسب ها و اختلافات را برجسته كند. همين راه صاف كن مي تواند محترمانه بيان كند كه مثلا تناسبي نيست و دلي آزرده نشود.
  گاهي بعد از جلسات متعدد واقعا با دلائل قانع كننده ( احساسي و شناختي) يك نفر و خانواده اش به اين نتيجه مي رسد كه اين وصلت و پيوند به صلاح دو طرف نيست ولي طرف مقابل اين برداشت را ندارد و خواستار اين پيوند است اينجا براي اگر طرف مقابل منطقي هستند مي توانند ادله را براي آنها توضيح دهند تا انها هم به اين شناخت برسند و گرنه مي توانند بدون اين كه دروغ بگويند توريه كنند تا از نفرين و آزردن دل، تهديد و... طرف مقابل(به خصوص اگر دختر باشد) در امان باشند مثلا براي اين كه دختر «
  افسرده» نشود توريه كنند و بگويند: استخاره كرده ايم بد آمد ( اشاره به يكي از استخاره هايي كه قبلا كرده اند و بد بوده است

  اخلاق خواستگاري
  جا دارد براي موضوع «اخلاق و آداب خواستگاري» كتاب خاص نوشته شود و «اخلاق و آداب خواستگاري» را در آن از جهات مختلف بررسي شود مانند سلام كردن، احترام به بزرگتر، حقوق والدين، حقوق فرزندان، رازداري، رازداري، عيب پوشي، اعتراف نكردن به گناه، اعتراف نكشيدن، تغافل، گذشت، مهمان و مهمان داري، اجتناب از تشريفات و تكلفات، اجتناب از لهو و گناه، آداب گفتگو، آداب نگاه كردن، آداب پرسش و پاسخ در خواستگاري، احترام متقابل، حدود شرعي در روابط، قول و قرار و پيمان، اجتناب از دروغ، تدليس، و....
  برخي از نكات اخلاقي در خواستگاري
  1- شايد كسي مانند مشاوران خبر نداشته باشند كه رعايت نكردن اخلاق در خواستگاري چه قلب هايي كه شكسته نشده است.اگر هنوز شرايط ازدواج را نداريد بي جهت اقدام نكنيد و كسي را اميدوار نكنيد
  2- از دروغ اجتناب كنيد مثلا براي اين كه دختر قبول كند مي گويد فلان مدرك يا فلان شغل را دارم و..
  3- بدون توجه به شرايط و امكانات قول ندهيد و متعهد به كاري نشويد
  4- اگر واقعا پسري تناسب با دخترتان ندارد او را براي بالا بردن آمار خواستگاران دختران نپذيريد و بعد رد كنيد.
  5- براي پدر و مادر خودتان و طرف مقابل كه عمري براي تان زحمت كشيده اند احترام قائل باشيد انها را در جريان بزرگ ترين تصميم زندگي تان بگذاريد و براي كسي كه هنوز شناخت كافي به او نداريد عزيزترين كسان خود را كنار نگذاريد. بسياري از جوانان با رعايت نكردن اين امر پل هاي پشت سر خود را خراب مي كنند.
  6- اگر كسي از شما يا دختر شما خواستگاري كرد كه هم شأن شما نيست در جواب رد دادن حرمت او را نگه داريد از به كار بردن الفاظ زشت مانند خجالت نكشيده امدي خواستگاري و... خودداري كنيد.

  ....

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ در ساعت ۱۹:۲۱

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 6 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122752  نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
  گاهي بعد از جلسات متعدد واقعا با دلائل قانع كننده ( احساسي و شناختي) يك نفر و خانواده اش به اين نتيجه مي رسد كه اين وصلت و پيوند به صلاح دو طرف نيست ولي طرف مقابل اين برداشت را ندارد و خواستار اين پيوند است اينجا براي اگر طرف مقابل منطقي هستند مي توانند ادله را براي آنها توضيح دهند تا انها هم به اين شناخت برسند و گرنه مي توانند بدون اين كه دروغ بگويند توريه كنند تا از نفرين و آزردن دل، تهديد و... طرف مقابل(به خصوص اگر دختر باشد) در امان باشند مثلا براي اين كه دختر «افسرده» نشود توريه كنند و بگويند: استخاره كرده ايم بد آمد ( اشاره به يكي از استخاره هايي كه قبلا كرده اند و بد بوده است
  احتمالا اشكال شود كه ما به اين راحتي هم نمي توانيم توريه كنيم و بايد مصلحت بزرگي در كار باشد. در پاسخ بايد بگوييم كه برخي روحيات شكننده دارند و جواب رد شنيدن در اين امر برايشان راحت نيست و از نظر روحي افسرده مي شوند براي دفع اين امر از توريه استفاده مي كنيم.
  از استاد سجاد بزرگوار تقاضا دارم اگر نقد يا تكمله اي بر اين نكته دارند بفرماييد

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 6 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122752  نكته بلاغي
  راستش كمتر به اين دقت مي شود كه ادبيات فاسي و معاني بيان و بديع رابطه تناتنگي به روان شناسي دارد. يك نكته اينجا به مناسبت بيان مي كنم. وقتي مي خواهيم جواب منفي بدهيم بايد موقعيت ها را در نظر بگيريم موقعيت هاي زير را در نظر بگيريد:
  سيگار مي كشيد؟ ( كسي سيگار تعارف مي كند): جواب نه
  شربت ميل داريد؟ ( كسي شربت تعارف مي كند): پاسخ: نه متشكرم
  پول قرض داريد؟ ( كسي از ما پول قرضي مي خواد و آبرو را گرو گذاشته): پاسخ: نه خير بزرگوار .....( خير بعد از نه جواب نه شنيدن را براي طرف مقابل راحت تر مي كند)
  در خواستگاري بايد طوري جواب رد را داد كه به حرمت و كرامت انساني طرف مقابل لطمه وارد نشود

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  نوشته
  898
  حضور
  24 روز 5 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3802  نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
  اگر پسري يا دختري به دلايلي هم ديگر را نپسنديدند چگونه بايد مطرح كنند كه به ديگري جسارت نشود؟
  اگر براي اين كه دل كسي نشكند بگويد استخاره مي كنيم و به دروغ بگويند بد امد ايراد دارد؟
  در خواستگاري چه نكات اخلاقي بايد رعايت شود؟
  سلام ما رسم داریم اگه پسر پسندید فردا پس فرداش زنگ میزنن خبر میدن اگه بیشتر از دوروز شد یعنی نپسندیده دیگه رودر رو یا هم صحبت نمیشن که بخواد توضیح بده .دلش نخواسته دیگه به هر دلیلی که به خودش مربوطه نخواسته اینجوری نیازی به این همه دروغایی که برای جواب رد دادن میدن نیست
  ویرایش توسط عاشق امام خامنه ای : ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ در ساعت ۲۰:۵۹
  الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  نوشته
  28
  حضور
  14 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  54  حالا چرا با ای دی خودتون نپرسیدین؟!
  به نظر من اینکه میگن اسخاره کردیم و بد اومد رو هیچکی قبول نمیکنه!!پس به نظرم اگه میخواین دروغ بگین یه دروغ باورکردنی بگین!!!

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 6 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122752  خب موقعيت ها و فرهنگ ها و رسومات فرق مي كند برخي واقعا اعتقاد دارند كه اموري مانند ازدواج با مشورت و تحقيق هم زواياي مخفي اي دارد و در آخر باز هم استخاره مي كنند.
  اما چيزي كه هست در جواب رد داد بايد كاملا حرمت ها و ادب رعايت شود و از معلق گذاشتن طرف ديگر هم اجتناب شود

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 16. صلوات ها 6


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود