جمع بندی وضعیت جهان ، اسلام و مسلمانان بعد از ظهور امام زمان (عج)

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وضعیت جهان ، اسلام و مسلمانان بعد از ظهور امام زمان (عج)

سلام. یک حدیثی از امام علی شنیدم که اگر اشتباه نکنم در جایی گفته "ای مردم قبل از اینکه مرا از دست بدهید از من بپرسید" . سوالی که برای من پیش اومده اینه که بالاخره علم امام زمان سرامد همه ی مردم است. اما مسئله ای که وجود داره ایا به این صورت است که وقتی امام زمان ظهور کرد مردم دست از دکترها و مهندس ها و معلم ها و اساتید و صاحبان علم و فناوری می کشند و اون ها رو رها می کنند به این دلیل که امام زمان همه ی مسائلشان را می دانند و کافی است که سوالشان را به امام زمان مطرح کنند و امام زمان هم پاسخ بدهند. ایا در اینصورت امدن امام زمان موجب هرج و مرج در بعضی مسائل زندگی می شود؟؟( البته سواله و پیش میاد). چون به هر حال مردم می گویند امام زمان هست دیگه هرچی لازم باشه میریم می پرسیم و ایشون پاسخ میده و دیگه فاتحه جهاد علمی و تحقیقات علمی خونده میشه. به عنوان مثال برای حل مشکل سرطان دیگه دست از تحقیق می کشند و می روند سراغ امام زمان. ممنون.

سلام. گفته شده که امام حسین بعد از ظهور و بعد از وفات امام عصر رحعت می کنند و به این دنیا باز می گردند. ان وقت چیزی به نام مراسم عاشورا و تاسوعا از بین می رود؟ چون فرض بگیریم که امام حسین رجعت کردند اتفاقا دور از ادب است که با وجود زنده بودن ایشان بیاییم مراسم عاشورا و تاسوعا بگیریم. ایا روایاتی در مورد این سوالی که برام پیش اومده وجود داره؟ ممنون.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب و تقدیر و تشکر از پرسش خوب شما
آنچه از روایات و سخنان بسیاری از بزرگان دین استفاده می شود زمان ظهور حضرت معجزه ای رخ نخواهد داد و همه اتفاقات طبق روال عادی خواهد بود، علم و تکنولوژی هم از این قاعده مستثنی نیست، روایات بسیاری از ائمه علیهم السلام موجود است که پیشرفت علم و تکنولوژی را پیش بینی کرده اند؛ این نوع روایات نه تنها تعطیلی علوم را نفی می کنند بلکه از پیشرفت قابل ملاحظه علوم در زمان ظهور صحبت می کنند؛ روایات زیاد هستند اما به دلیل رعایت اختصار به ذکر چند روایت اکتفا می شود:
الف: علم در زمان بعد از ظهور به بالاترین حدّ پیشرفت می‌رسد به گونه‌ای كه طبق روایات امام باقر ـ علیه السّلام ـ در روزگار آن حضرت زنان در خانه‌هایشان به طریق كتاب خدا و سنت پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله قضاوت می‌كنند. (بحار الانوار، ج 53، ص 352)
ب: در زمان آن حضرت استعدادهای درونی زمین آشكار می‌شود و گیاهان و حیوانات با تمام وجود به خدمت بشر در می‌آیند به گونه‌ای پیشرفتهای كشاورزی و دامداری قبل از ظهور نسبت به بعد از آن چیزی محسوب نمی‌شوند در روایت است كه كشاورز از هر من (3 كیلو) صد من محصول بدست می‌آورد و در هر سنبلی صد دانه عمل ‌می‌آید و خداوند برای هر كس كه اراده كند زیادتر می‌كند. (مستدرك الوسائل، ج 12، ص 283)
ج: در آن عصر هیچ بیماری بدون درمان باقی نمی‌ماند امام باقر ـ علیه السّلام ـ در این باره می‌فرمایند: هر كس قائم اهل بیت مرا درك كند اگر به بیماری دچار باشد شفا یابد و چنانچه دچار ناتوانی باشد توانا و نیرومند می‌شود. (بحار الانوار، ج 52، ص 335)

نتیجه اینکه در زمان ظهور حضرت حجه ابن الحسن (عج) جامعه روال عادی و طبیعی خود را خواهد داشت، جامعه نیازمند کارشناس در زمینه های مختلف خواهد بود، اینطور نیست که اگر امام زمان علیه السلام ظهور فرمودند علوم برچیده شده و دکتر و مهندسی نخواهد بود، روحانی و معلمی نخواهد بود، بلکه این اقشار در پست و مقام خود به جامعه خدمت خواهند کرد منتهی تفاوتی که بین قبل و بعد ظهور وجود دارد این است که در زمان ظهور علوم پیشرفت محسوسی خواهند کرد.
در زمان حکومت ائمه معصومین علیهم السلام هم این طور نبود که همه مردم سوالات خودشان را از معصوم علیه السلام بپرسند، امام باقر علیه‌السلام به ابان‌بن‌تغلب ـ که یکی از یاران فقیه و دانشمند آن حضرت بود ـ فرمود: «ابان! در مسجد مدینه بنشین و فتوا بده. من دوست دارم که افرادی مثل تو، در بین دوستان و شیعیانم باشند». (سرائر، شیخ صدوق، ص469) در زمان ظهور نیز چون امکان پرسیدن همه مسائل از امام زمان علیه السلام نیست بالطبع علومی مانند اجتهاد، پزشکی، مهندسی و ... سر جای خود باقی خواهد بود با این تفاوت که در زمان ظهور همه علوم متحوّل شده و پیشرفت محسوسی خواهند کرد.
بله این حقیقت که در زمان ظهور، بسیاری از شبهات علما و دانشمندان برچیده شده و دانشمندان به حقیقت پی خواهند برد غیر قابل انکار است امّا این بدین معنی نیست که عوم برچسیده شوند.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
مهدي منتظر، شيخ محمدجواد خراساني
سيماي امام مهدي (عج)، سيدمحمدرضا طباطبائي نسب

در ارتباط با پرسش دوم عرض می شود:

طبق روایات، عزاداری برای امام حسین علیه تا زمان برپایی قیامت برگزار خواهد بود، قیام امام حسین (علیه السلام) و تاثیرات این قیام از گذشته تا اکنون ادامه داشته و تا ظهور امام عصر(عج) و تا برپایی قیامت ادامه خواهد داشت.

در ثانی عزاداری و برپایی مراسم تاسوعا و عاشورا منافاتی با حضور خود امام در عصر رجعت ندارد، چرا که برپایی مراسم عزاداری برای امام حسین علیه السلام صرف عزاداری نیست، عزاداری اهداف مقدس و والایی که در جای خود گفته شده از جمله تآثیرات شگرف عزاداری این است که تأثیر معنوی هم بر نفس انسان هم بر جامعه می گذارد که انسان در هر حال نیازمند برپایی چنین مجالسی است.

جمع بندي:
موضوع: وضعیت جهان ، اسلام و مسلمانان بعد از ظهور امام زمان (عج)
پرسش:

حدیثی از امام علی شنیدم که فرموده "ای مردم قبل از اینکه مرا از دست بدهید از من بپرسید" . سوالی که برای من پیش اومده اینه که بالاخره علم امام زمان سرامد همه ی مردم است. اما مسئله ای که وجود داره ایا به این صورت است که وقتی امام زمان ظهور کرد مردم دست از دکترها و مهندس ها و معلم ها و اساتید و صاحبان علم و فناوری می کشند و اون ها رو رها می کنند به این دلیل که امام زمان همه ی مسائلشان را می دانند و کافی است که سوالشان را به امام زمان مطرح کنند و امام زمان هم پاسخ بدهند. ایا در اینصورت امدن امام زمان موجب هرج و مرج در بعضی مسائل زندگی می شود؟؟ چون به هر حال مردم می گویند امام زمان هست هر شبهه اي بود از امام زمان پرسيده ميشه ایشون پاسخ میدهند و فاتحه جهاد علمی و تحقیقات علمی خونده میشود ...
پاسخ:
آنچه از روایات و سخنان بسیاری از بزرگان دین استفاده می شود زمان ظهور اين طور نيست كه همه وقايع با معجزهاتفاق بيافتد، علم و تکنولوژی هم از این قاعده مستثنی نیست، روایات بسیاری از ائمه علیهم السلام موجود است که پیشرفت علم و تکنولوژی را پیش بینی کرده اند؛ این نوع روایات نه تنها تعطیلی علوم را نفی می کنند بلکه از پیشرفت قابل ملاحظه علوم در زمان ظهور صحبت می کنند؛ روایات زیاد هستند اما به دلیل رعایت اختصار به ذکر چند روایت اکتفا می شود:
الف: علم در زمان بعد از ظهور به بالاترین حدّ پیشرفت می‌رسد به گونه‌ای كه طبق روایات امام باقر ـ علیه السّلام ـ در روزگار آن حضرت زنان در خانه‌هایشان به طریق كتاب خدا و سنت پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله قضاوت می‌كنند. (1)
ب: در زمان آن حضرت استعدادهای درونی زمین آشكار می‌شود و گیاهان و حیوانات با تمام وجود به خدمت بشر در می‌آیند به گونه‌ای پیشرفتهای كشاورزی و دامداری قبل از ظهور نسبت به بعد از آن چیزی محسوب نمی‌شوند در روایت است كه كشاورز از هر من (3 كیلو) صد من محصول بدست می‌آورد و در هر سنبلی صد دانه عمل ‌می‌آید و خداوند برای هر كس كه اراده كند زیادتر می‌كند. (2)
ج: در آن عصر هیچ بیماری بدون درمان باقی نمی‌ماند امام باقر ـ علیه السّلام ـ در این باره می‌فرمایند: هر كس قائم اهل بیت مرا درك كند اگر به بیماری دچار باشد شفا یابد و چنانچه دچار ناتوانی باشد توانا و نیرومند می‌شود. (3)
نتیجه اینکه در زمان ظهور حضرت حجه ابن الحسن (عج) جامعه روال عادی و طبیعی خود را خواهد داشت، جامعه نیازمند کارشناس در زمینه های مختلف خواهد بود، اینطور نیست که اگر امام زمان علیه السلام ظهور فرمودند علوم برچیده شده و دکتر و مهندسی نخواهد بود، روحانی و معلمی نخواهد بود، بلکه این اقشار در پست و مقام خود به جامعه خدمت خواهند کرد منتهی تفاوتی که بین قبل و بعد ظهور وجود دارد این است که در زمان ظهور علوم پیشرفت محسوسی خواهند کرد.
در زمان حکومت ائمه معصومین علیهم السلام هم این طور نبود که همه مردم سوالات خودشان را از معصوم علیه السلام بپرسند، امام باقر علیه‌السلام به ابان‌بن‌تغلب ـ که یکی از یاران فقیه و دانشمند آن حضرت بود ـ فرمود: «ابان! در مسجد مدینه بنشین و فتوا بده. من دوست دارم که افرادی مثل تو، در بین دوستان و شیعیانم باشند». (4) در زمان ظهور نیز چون امکان پرسیدن همه مسائل از امام زمان علیه السلام نیست بالطبع علومی مانند اجتهاد، پزشکی، مهندسی و ... سر جای خود باقی خواهد بود با این تفاوت که در زمان ظهور همه علوم متحوّل شده و پیشرفت محسوسی خواهند کرد.
بله این حقیقت که در زمان ظهور، بسیاری از شبهات علما و دانشمندان برچیده شده و دانشمندان به حقیقت پی خواهند برد غیر قابل انکار است امّا این بدین معنی نیست که علوم برچسیده شوند.
پرسشي ديگر:
گفته شده که امام حسین بعد از ظهور و بعد از وفات امام عصر رحعت می کنند و به این دنیا باز می گردند. ان وقت چیزی به نام مراسم عاشورا و تاسوعا از بین می رود؟ چون فرض بگیریم که امام حسین رجعت کردند اتفاقا دور از ادب است که با وجود زنده بودن ایشان بیاییم مراسم عاشورا و تاسوعا بگیریم. ایا روایاتی در مورد این سوالی که برام پیش اومده وجود دارد؟

پاسخ:
طبق روایات، عزاداری برای امام حسین علیه السلام تا زمان برپایی قیامت برگزار خواهد بود، قیام امام حسین (علیه السلام) و تاثیرات این قیام از گذشته تا اکنون ادامه داشته و تا ظهور امام عصر(عج) و تا برپایی قیامت ادامه خواهد داشت.
در ثانی عزاداری و برپایی مراسم تاسوعا و عاشورا منافاتی با حضور خود امام در عصر رجعت ندارد، چرا که برپایی مراسم عزاداری برای امام حسین علیه السلام صرف عزاداری نیست، عزاداری اهداف مقدس و والایی که در جای خود گفته شده از جمله تآثیرات شگرف عزاداری این است که تأثیر معنوی هم بر نفس انسان هم بر جامعه می گذارد که انسان در هر حال نیازمند برپایی چنین مجالسی است.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
مهدي منتظر، شيخ محمدجواد خراساني
سيماي امام مهدي (عج)، سيدمحمدرضا طباطبائي نسب

...............................................................................................
1. بحار الانوار، ج 53، ص 352
2. مستدرك الوسائل، ج 12، ص 283
3. بحار الانوار، ج 52، ص 335
4. سرائر، شیخ صدوق، ص469

موضوع قفل شده است