صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عقلا پسندیدم ولی ظاهراً نه؛ چکار کنم؟

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

عقلا پسندیدم ولی ظاهراً نه؛ چکار کنم؟

عرض سلام و ادب خدمت همه عزیران

بنده دوستی دارم که تصمیم به ازدواج گرفته و چند جا به خواستگاری رفته تا اینکه چند روز پیش بهم خبر داد که آخرین کسی که به خواستگاریش رفته ملاک‌های موردنظر اون رو داشته و رفتار و کردار اون دختر رو پسندیده و خانواده دختر هم منطبق با معیارهاش بودند ولی به من میگه که یه مطلبی رو با من در میون گذاشت که می‌ترسه بعد ازدواج براش مشکل بشه و اون اینه که قیافه و چهره اون دختر به دلش ننشسته، حتی میگه قیافه بدی نداره ولی قیافه‌ش به دلش ننشسته و الا دختره رو از همه جهات پسندیده.
    دختره هم انصافا اینطور که برای من تعریف کرده هیچی کم نداره ولی این بنده خدا می‎ترسه این موضوع باعث بشه بعد ازدواج دلش چرکین بشه و مشکلاتی رو در پی داشته باشه.
    خودم که بهش گفتم این وسواسی‌ها رو بذاره کنار. چیزی که این دوره زمونه گیر نمیاد دختر خوبه حالا تو اومدی میگی از چهره‌ش به دلت ننشسته؟ تازه میگه قیافه بدی هم نداره!!! من حس می‌کنم این رفیق ما الکی داره مته به خشخاش میذاره.
    از کارشناس محترم و کاربران گرامی درخواست دارم نظراتشون رو بیان کنند.
    به نظر شما برم متقاعدش کنم تا با دختره ازدواج کنه یا اینکه به همون دلیلی که خودش میگه از ازدواج صرف نظر کنه؟

ممنون و متشکر

2. صلوات ها 20

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

عقلا پسندیدم ولی ظاهراً نه؛ چکار کنم؟

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 13

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    890
    حضور
    31 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4646

سلام

پسند حداقلی و یا به عبارتی به دل نشستنِ اولیه، برای ازدواج لازم و ضروری است؛ چون اگر همان اول چنین احساسی وجود نداشته باشد، ممکن است در آینده هم ایجاد نشود. بنابراین قاعده کلی این است که در شرایط عادی فرد بدون چنین احساسی ازدواج نکند.

منتها ایجاد شدن یا نشدن چنین علاقه ای بی دلیل نیست؛ بلکه تحت تاثیر عوامل درونی فرد (مثل تصاویر ذهنی؛ علایق و امیال؛ عقاید و افکار و ...) و عوامل بیرونی (مانند رفت و آمد؛ نگاه؛ وجود اشتراکات و ...) قرار دارد. بعلاوه اینکه در شرایطی به خاطر وجود یک یا چند مانع (مثل علاقه به فرد دیگر؛ نداشتن انگیزه برای ازدواج؛ مشکلات روحی-روانی؛ چشم چران بودن و مقایسه چهره ها؛ نگاه نادرست به زندگی مثل مادی گرا بودن فرد یا ...) چنین علاقه ای ایجاد نمی شود.

لذا در شرایطی که فرد به خواستگاری می رود یا خواستگاری برایش می آید و احساس می کند با وجود تناسب های نسبی و موقعیت و ظاهر و چهرۀ نسبتاً خوبی که طرف دارد، باز هم علاقه ای نسبت به فرد مقابل ندارد، ابتدا باید موانع را بررسی کند. البته شناسایی این موانع ممکن است توسط خود فرد امکان پذیر نباشد و لازم باشد که حتما با یک مشاور یا بزرگترِ صاحب تجربۀ مورد اعتماد مشورت کند. در کنار رفع این موانع، فرد می تواند با رفت و آمد و آشنایی بیشتر با طرف مقابل، عوامل درونی و بیرونی به دل نشستن را هم ایجاد کند؛ چون هر چه طرفین از اشتراکاتی که دارند بیشتر مطلع شوند، علاقه آنها به هم بیشتر خواهد شد. بعلاوه اینکه در خصوص دو جنس مخالف، وقتی نشست و برخواست ها کمی ادامه پیدا کند، معمولاً چنین علاقه ای هم ایجاد خواهد شد. بنابراین یکی از راهکارها در شرایط گفته شده این است که فرد تعداد جلسات خواستگاری و نشست و برخواست ها را در حدی که مورد قبول خانواده ها باشد بیشتر کند تا شانس خود برای ایجاد علاقه را امتحان کرده باشد. اگر بعد از این جلسات باز هم علاقه ای ایجاد نشد، بهتر است ریسک نکرده و چنین ازدواجی صورت نگیرد.

پیروز و سربلند

7. صلوات ها 18

نوشته
    7
    حضور
    8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    37

نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
    پسند حداقلی و یا به عبارتی به دل نشستنِ اولیه، برای ازدواج لازم و ضروری است
    واقعا هم غیر از این نمیشه انتظار داشت

نقل قول نوشته اصلی توسط بچه محله امام رضا نمایش پست ها
    دختره هم انصافا اینطور که برای من تعریف کرده هیچی کم نداره ولی این بنده خدا می‎ترسه این موضوع باعث بشه بعد ازدواج دلش چرکین بشه و مشکلاتی رو در پی داشته باشه.
    یعنی شرایطش طوری هست که قبولش داره ولی این معیارهایی که باعث شده دختر رو تحسین کنه، باعث علاقش نشده؟!
    اگه واقعا اینقدر بزرگواره پس حتما یه علاقه ی حداقلی بایست درش به وجود میمومد که فکر کنم همین علاقه اولیه برای شروع یه زندگی کافیه
    اگه قیافش از دید این آقا، تعریفی نداشته باشه ولی شخصیتش خیلی بزرگ باشه و تمام و کمال باشه حتما میتونه علاقه ای ایجاد بکنه مگر اینکه اخلاق خود پسر مثل اون دختر خانم نباشه!

9. صلوات ها 8

علاقه
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

نقل قول نوشته اصلی توسط مجتبی. نمایش پست ها
    یعنی شرایطش طوری هست که قبولش داره ولی این معیارهایی که باعث شده دختر رو تحسین کنه، باعث علاقش نشده؟!
    گفتم که، تمام حرفش اینه که قیافه اون خانم به دلش ننشسته

نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
    سلام

پسند حداقلی و یا به عبارتی به دل نشستنِ اولیه، برای ازدواج لازم و ضروری است؛ چون اگر همان اول چنین احساسی وجود نداشته باشد، ممکن است در آینده هم ایجاد نشود. بنابراین قاعده کلی این است که در شرایط عادی فرد بدون چنین احساسی ازدواج نکند.
    علیکم السلام
    من که گفتم دختر رو پسندیده و از کردار و رفتار دختر هم خوشش اومده، به قول شما این پسند حداقلی حاصل شده حتی یه چیزی فرای اون ولی همونطور که گفتم میگه قیافه‌اش به دلش ننشسته. آیا منظور شما از به دل نشستنِ اولیه که میگید برای ازدواج لازم و ضروری است همین به دل نشستن چهره طرف مقابله یا کلا منظورتونه؟ چون همونطور که عرض کردم کلا دختره به دلش نشسته و تنها حرفش اینه که چهره‌اش به دلش ننشسته.

11. صلوات ها 7

نوشته
    7
    حضور
    8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    37

اینطوری که شما میگید این قضیه اینقدر مهمه که چهره کم اهمیت میشه
    تو نتیج حرفم خواستم بگم که انگار در واقعیت و تو نکاه درست اون علاقه هایی که ازش نام برد زیاد براش اهمیت نداره،یا اینکه اهمیت داره ولی چون خودش دقیقا مثل دختره و تا اون حد خوب نیست،نمیتونه از قیافه صرف نظر کنه
    تو انتخاب جوانان برای انتخاب همسر اینده یا قیافه و پول ثروت مد نظره و یا
    اعتقادات و برخورد و منش و اخلاق
    یا ترکیبی از هر دو
    یا این دوستتون کدوم طرفیه دقیقا؟
    اینطوری که شما گفتید میانه است درسته؟!
    ویرایش توسط مجتبی. : ۱۳۹۴/۰۲/۰۵ در ساعت ۱۸:۲۹ دلیل: ادغام دو نوشته

13. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

نقل قول نوشته اصلی توسط مجتبی. نمایش پست ها
    تو انتخاب جوانان برای انتخاب همسر اینده یا قیافه و پول ثروت مد نظره و یا
    اعتقادات و برخورد و منش و اخلاق
    یا ترکیبی از هر دو
    یا این دوستتون کدوم طرفیه دقیقا؟
    اینطوری که شما گفتید میانه است درسته؟!
    چه بسا! ولی موارد معنوی که نام بردید براش خیلی مهم‌تره، مخصوصا اینکه تمام موارد قبلی که رفته بود خواستگاری به همین دلائل مورد پسندش واقع نشد.
    البته پول و ثروت براش مهم نیست، چون خانواده این دختری که رفته خواستگاریش وضع مالی مناسبی ندارن.

15. صلوات ها 6

نوشته
    7
    حضور
    8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    37

راستی بچه محله ی امام رضا،امشب سلام کردن یادم میره،نمیدونم چرا،شما به بزرگواری خودتون ببخشید،یکم حالم خوب نیست هواسم پرت میشه،بالا عوض کارشناس هم جواب داده بودم که پپاکش کردم،(البته بعد از کلی خنده)
    سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

میگم با این وضعیت پس مبارکه دیگه
    باهم دیگه تاپیک رو جمع بندی کنیم

17. صلوات ها 5

نوشته
    203
    حضور
    14 روز 51 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    974

سلام

به نظرم فقط بهش بگید بیشتر فکر کنه و به قول کارشناس محترم تعداد جلسات را بیشتر کنه.

منظورم اینه که من اگه بودم سعی نمیکردم متقاعدش کنم فقط بهش میگفتم بیشتر فکر کنه و زود تصمیم نگیره.

احتمال قریب به یقین بعد دو سه جلسه مشکل حله چون دیدم افرادی که دختر خانوم حتی میشه گفت خوشگل نبوده ولی بعد از چند جلسه اقا پسر یه تعریفهایی از قیافش میکنه که فکر میکنه حوری و... است.

19. صلوات ها 5

نوشته
    28
    حضور
    14 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    54

نقل قول نوشته اصلی توسط بچه محله امام رضا نمایش پست ها
    خودم که بهش گفتم این وسواسی‌ها رو بذاره کنار
    وای نه!بحث به دل نشستن خیلی مهمه!حالا یکی از قیافه طرف شاید خوشش نیاد یکی از خصوصیات فردیش!
    وسولس نیست اگه هم هست وسواس به جایی هست به نظر من!

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

ملاک های مهم در انتخاب همسر, ملاک های انتخاب همسر, ملاک های انتخاب زن, ملاک انتخاب همسر برای آقایان چیست؟, موانع پسند ظاهری, مشکلات و موانع ازدواج, مشاوره قبل از خواستگاری, مشاوره ازدواج, مشاوره برای خواستگرای, مشاوره خانواده, چه چیزهایی ازدواج را سخت می کند, چیکار کنم که از ظاهرش خوشم بیاد, چیکار کنم که به دلم بشینه, چیکار کنم که بهش علاقه مند بشم, چیکار کنم طرف به دلم بشینه, نگاه به نامحرم, چرا هیچ کس به دلم نمینشینه, چشم چرانی و مشکلات ازدواج, همسر, پسند ظاهری در ازدواج, پسند عقلی, آیا ازدواج بدون علاقه به ظاهر بده, انتخاب, انتخاب همسر زیبا, از چهرش خوشم نمیاد چیکار کنم, از همه لحاظ خوبه ولی ظاهرش رو دوست ندارم, ازدواج, ازدواج با کسی که به دل ننشسته, تصمیم گیری, تصمیم گیری در ازدواج, تصمیم گیری درست در ازدواج, روش پسند ظاهری طرف, راه های ایجاد علاقه, راه و رسم خواستگاری, راه کارهای پسند ظاهری دختر, راه کارهای ایجاد علاقه, زیبایی, سخت گیری در ازدواج, صمیمیت, علت به دل ننشستن دختر, عواقب نگاه به نامحرم, عواقب چشم چرانی, عوارض نگاه به نامحرم, عوارض چشم چرانی, عدم پسند ظاهری

نمایش برچسب‌ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری