جمع بندی ثواب نماز جماعت در مسجد الحرام

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ثواب نماز جماعت در مسجد الحرام

سلام به همه:Gol:
طبق این روایت اگر اقتدا کنندگان به بیش از 10 نفر برسد اگر تمام اسمانها کاغذ و دریاها مرکب و درختها قلم و جن و انس و فرشتگان نویسنده شوند نمیتوانند ثواب یک رکعت ان را بنویسند.
مستدرک الوسایل ، ج1 ص 487 / رساله حضرت امام ،مساله 1400.
و همچنین طبق این روایت داریم:
حضرت رسول اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ مي‌فرمايد: ثواب نماز در مسجد من مانند ثواب هزار نماز در غير اين مسجد است، مگر مسجد الحرام، زيرا ثواب نماز در مسجد الحرام معادل ثواب هزار نماز در مسجد من است.
حر عاملي، محمد، وسائل الشيعه، قم، آل البيت، 1409 هـ ق، ج5، ص 280، حديث 6548.
بنابر این 2 روایت اگر در مسجد الحرام نماز جماعت برگزار شود به قدری ان افراد ثواب میکنند که هر گناهی هم انجام دهند باز ثواب هایشان بیش تر است.
آیا چنین استدلالی درست است؟ و روایات واقعی اند؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

البته که دوروایت دارای اعتبار است ولی این به معنای آنکه هر گناهی هم انجام دهند باز ثواب هایشان بیش تر است،نیست زیرا چه بسا گناهانی که یک عمر عبادت را ضایع واز بین می برد،تا چه رسد به نماز جماعت در مسجدالحرام.

[=YAG]محو شدن خوبی ها به بدیها
پيامبر صلى الله عليه و آله :

[=YAG]يُؤتى بِاَحَدٍ يَومَ القيامَةِ يوقَفُ بَينَ يَدَىِ اللّه‏ِ وَ يُدفَعُ إِلَيهِ كِتابُهُ فَلايَرى حَسَناتِهِ فَيَقولُ: اِلهى لَيسَ هذا كِتابى فَاِنّى لا اَرى فيها طاعَتى! فَيُقالُ لَهُ: اِنَّ رَبَّكَ لا يَضِلُّ وَ لايَنسى ذَهَبَ عَمَلُكَ بِاغتيابِ النّاسِ ثُمَّ يُؤتى بِآخَرَ وَ يُدفَعُ اِلَيهِ كِتابُهُ فَيَرى فيهِ طاعاتٍ كَثيرَةً فَيَقولُ: اِلهى ما هذا كِتابى فَاِنّى ما عَمِلتُ هذِهِ الطّاعاتِ فَيُقالُ: لاَِنَّ فُلانا اغتابَكَ فَدُفِعَت حَسَناتُهُ اِلَيكَ؛
[=YAG]روز قيامت فردى را مى‏آورند و او را در پيشگاه خداوند نگه مى‏دارند و كارنامه‏اش را به او مى‏دهند، اما حسنات خود را در آن نمى‏بيند. عرض مى‏كند: الهى! اين كارنامه من نيست! زيرا من در آن طاعات خود را نمى‏بينم! به او گفته مى‏شود: پروردگار تو نه خطا مى‏كند و نه فراموش. عمل تو به سبب غيبت كردن از مردم بر باد رفت. سپس مرد ديگرى را مى‏آورند و كارنامه‏اش را به او مى‏دهند. در آن طاعت بسيارى را مشاهده مى‏كند. عرض مى‏كند: الهى! اين كارنامه من نيست! زيرا من اين طاعات را بجا نياورده‏ام! گفته مى‏شود: فلانى از تو غيبت كرد، حسنات او به تو داده شد.
[=YAG](جامع الاخبار، ص 412)

رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: ثواب خواندن نماز در مسجد من (مسجد النّبى) برابر ده هزار نماز در مساجد ديگر جز مسجد الحرام است، زيرا ثواب نماز در مسجد الحرام برابر ثواب يك صد هزار نماز در مساجد ديگر است.
پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 97

محمدباقر مجلسى، بحارالانوار، ج96، ص241:
عن أبي الحسن الرضا عليه‏ السلام قال: قال رسول اللّه صلى ‏الله ‏عليه ‏و‏آله: «صلاة في مسجدي تعدل عنداللّه عشرة آلاف صلاة في غيره من المساجد إلاّ المسجد الحرام، فإنّ الصلاة فيه تعدل مائة ألف صلاة».
پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمودند: یک نماز در مسجد من، نزد خداوند برابر با ده هزار نماز در سایر مساجد است، مگر مسجدالحرام؛ زیرا نماز در آن برابر با صد هزار نماز است.

[=YAG]

[=YAG]

جمع بندی:

سوال:
سلام
طبق این روایت اگر اقتدا کنندگان به بیش از 10 نفر برسد اگر تمام اسمانها کاغذ و دریاها مرکب و درختها قلم و جن و انس و فرشتگان نویسنده شوند نمیتوانند ثواب یک رکعت ان را بنویسند.
مستدرک الوسایل ، ج1 ص 487 / رساله حضرت امام ،مساله 1400.
و همچنین طبق این روایت داریم:
حضرت رسول اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ مي‌فرمايد: ثواب نماز در مسجد من مانند ثواب هزار نماز در غير اين مسجد است، مگر مسجد الحرام، زيرا ثواب نماز در مسجد الحرام معادل ثواب هزار نماز در مسجد من است.
حر عاملي، محمد، وسائل الشيعه، قم، آل البيت، 1409 هـ ق، ج5، ص 280، حديث 6548.
بنابر این 2 روایت اگر در مسجد الحرام نماز جماعت برگزار شود به قدری ان افراد ثواب میکنند که هر گناهی هم انجام دهند باز ثواب هایشان بیش تر است.
آیا چنین استدلالی درست است؟ و روایات واقعی اند؟
پاسخ:سلام علیکم"

بله در روایت وجود دارد که عن أبي الحسن الرضا عليه‏ السلام قال: قال رسول اللّه صلى ‏الله ‏عليه ‏و‏آله: «صلاة في مسجدي تعدل عنداللّه عشرة آلاف صلاة في غيره من المساجد إلاّ المسجد الحرام، فإنّ الصلاة فيه تعدل مائة ألف صلاة».
پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمودند: یک نماز در مسجد من، نزد خداوند برابر با ده هزار نماز در سایر مساجد است، مگر مسجدالحرام؛ زیرا نماز در آن برابر با صد هزار نماز است.محمدباقر مجلسى، بحارالانوار، ج96، ص241
اما این به این معنی نیست که بعد کسب این ثوابها هر گناهی را انجام دهیم چرا که در روایاتی دیگر داریم مانند این روایت که [=YAG]پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود :

[=YAG] يُؤتى بِاَحَدٍ يَومَ القيامَةِ يوقَفُ بَينَ يَدَىِ اللّه‏ِ وَ يُدفَعُ إِلَيهِ كِتابُهُ فَلايَرى حَسَناتِهِ فَيَقولُ: اِلهى لَيسَ هذا كِتابى فَاِنّى لا اَرى فيها طاعَتى! فَيُقالُ لَهُ: اِنَّ رَبَّكَ لا يَضِلُّ وَ لايَنسى ذَهَبَ عَمَلُكَ بِاغتيابِ النّاسِ ثُمَّ يُؤتى بِآخَرَ وَ يُدفَعُ اِلَيهِ كِتابُهُ فَيَرى فيهِ طاعاتٍ كَثيرَةً فَيَقولُ: اِلهى ما هذا كِتابى فَاِنّى ما عَمِلتُ هذِهِ الطّاعاتِ فَيُقالُ: لاَِنَّ فُلانا اغتابَكَ فَدُفِعَت حَسَناتُهُ اِلَيكَ؛
[=YAG] روز قيامت فردى را مى‏آورند و او را در پيشگاه خداوند نگه مى‏دارند و كارنامه‏اش را به او مى‏دهند، اما حسنات خود را در آن نمى‏بيند. عرض مى‏كند: الهى! اين كارنامه من نيست! زيرا من در آن طاعات خود را نمى‏بينم! به او گفته مى‏شود: پروردگار تو نه خطا مى‏كند و نه فراموش. عمل تو به سبب غيبت كردن از مردم بر باد رفت. سپس مرد ديگرى را مى‏آورند و كارنامه‏اش را به او مى‏دهند. در آن طاعت بسيارى را مشاهده مى‏كند. عرض مى‏كند: الهى! اين كارنامه من نيست! زيرا من اين طاعات را بجا نياورده‏ام! گفته مى‏شود: فلانى از تو غيبت كرد، حسنات او به تو داده شد.

[=YAG] (جامع الاخبار، ص 412)

پس گناهان تاثیر خود در محو خوبیهایمان را دارند وباید مواظب وسوسه شیطان بود
موضوع قفل شده است