صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آزادی اندیشه یا تعصب دینی؟ کدامیک؟

نوشته
    12
    حضور
    22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    21

اشاره آزادی اندیشه یا تعصب دینی؟ کدامیک؟

سلام

به نظرتون ما باید به کدامیک تکیه کنیم؟ آزادی اندیشه یا تعصب دینی؟

ایا باید با ازادی اندیشه تصمیم گرفت یا تعصب دینی؟
    کدام بهتر است برای ما مسلمین ... ما مسلمانان هر دو رو داریم ولی غربی ها فقط میگویند آزادی اندیشه !!!

به گفته دوستانم ایت الله سبحانی به طور صریح گفته باید آزادی اندیشه رو ملاک بدونم نه غیرت دینی ...
    بنده نظرم همیشه با تعصب دین هست ولی لطفا با استناد آیات و روایات اگه پاسخگو باشین ممنون میشم

لطفا کارشناسان و اساتید جواب بدن
    ممنون

ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۲/۲۴ در ساعت ۱۱:۴۱

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

آزادی اندیشه یا تعصب دینی؟ کدامیک؟

کارشناس بحث: استاد رئوف

5. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,327
    حضور
    28 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad-z نمایش پست ها
    سلام

به نظرتون ما باید به کدامیک تکیه کنیم؟ آزادی اندیشه یا تعصب دینی؟

ایا باید با ازادی اندیشه تصمیم گرفت یا تعصب دینی؟
    کدام بهتر است برای ما مسلمین ... ما مسلمانان هر دو رو داریم ولی غربی ها فقط میگویند آزادی اندیشه !!!

به گفته دوستانم ایت الله سبحانی به طور صریح گفته باید آزادی اندیشه رو ملاک بدونم نه غیرت دینی ...
    بنده نظرم همیشه با تعصب دین هست ولی لطفا با استناد آیات و روایات اگه پاسخگو باشین ممنون میشم

لطفا کارشناسان و اساتید جواب بدن
    ممنون
    با سلام خدمت شما دوست گرامی

دیدگاه آیت الله سبحانی بایستی به صورت دقیق و مستند مطرح شود تا امکان بررسی داشته باشد.

با این حال نظر بنده این است که هر دوی این مولفه ها لازم هستند ولی باید جایگاه هر کدام را شناخت.

از سویی ما چاره ای جز آزاد اندیشی نداریم. اساسا انتخاب حق از باطل هنگامی رخ می دهد که به دو یا چند سخن گوش فرا داده شود و با معیارهای عقلانی بین آنها قضاوت صورت بگیرد. و این همان مطلبی که است که خداوند در قرآن می فرماید:

«الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»(1) آنان (کسانی) که به سخن گوش فرامى‏ دهند و بهترين آن را پيروى مى‏ كنند؛ اينانند كه خدايشان راه نموده و اينانند همان خردمندانند.

پس از شنیدن اقوال و دیدگاه ها بایستی بهترین آن را انتخاب کرد و بهترین را پذیرفت.

در اینجاست که مرحله دوم (تعصب) آغاز می شود، به این معنا که هنگامی که فرد حقیقی را یافته است و با تلاش علمی، به امری از حقیقت دست یافته، باید در عمل بدان ملتزم باشد و طبق یافته خود عمل کند و آن را رها نکند. این معنای تعصب صحیح است. به عبارت دیگر، هنگامی که با آزادی اندیشه، به حقیقتی رسیدیم بایستی بر طبق یافته خود عمل کنیم نه اینکه مجددا مانند یک فرد جاهل رفتار نماییم.

موفق باشید

1. زمر، 18

7. صلوات ها 8

نوشته
    809
    حضور
    33 روز 4 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    1
    گالری
    55
    صلوات
    3874

به نام خدا
    سلام

تعصب چيز بدي نيست كه برخي مي گويند تعصب نداشته باشيم.بلكه وقتي ما با آزادي و انديشه و تحقيق و مطالعه به حقيقتي رسيديم بايد به صورت عقلاني و منطقي از آن دفاع كنيم و تعصب داشته باشيم.اما تعصب كور پسنديده نيست و انسان رو از حقيقت دور ميكنه.
    تعصب و دفاع از حقيقت است كه منجر به پايداري حق و حقيقت مي شود اما اگر هواداران حق نسبت به عقايدشان تعصب عقلاني و منطقي نداشته باشند و در مقابل هجوم ديگر عقايد بدون تعصب و بدون واكنش و منفعل باشند حق و حقيقت نابود مي شود.

شهر خالیست زعشاق بود کز طرفی***مردی از خویش برون آید و کاری بکند

کو کریمی که ز بزم طربش غمزده ای***جرعه ای درکشد و دفع خماری بکند

یا وفا یا خبر وصل تو یا مرگ رقیب***بود آیا که فلک زین دو سه کاری بکند

9. صلوات ها 6

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,192
    حضور
    144 روز 10 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44196

بسم الله الرحمن الرحیم

به نظرم ما خودمون رو در چندتا اصطلاح غرق کنیم زیاد جالب نیست . اینکه ازاد اندیشی خوبه یا تعصب دینی ؟
    .

مهم اینجاست که :

ما دنبال اندیشه های بریم که مارو به سوی اصل خود و فطرت اصلی انسانی هدایت کنند .
    .

دو تا نتیجه :

تعصبی دینی که انسان رو به فطرت خودش هدایت کنه خوبه

ازاد اندیشی که انسان رو به فطرت خودش هدایت کنه خوبه
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

11. صلوات ها 6

نوشته
    1,956
    حضور
    95 روز 13 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    126
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    5456

سلام علیکم

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad-z نمایش پست ها
    بنا به فرمایش استاد نقل تان را مستند کنید که سوال یا استدلال بتواند صاحب ارزش شود.

و مطلب بعد اینکه آزادی اندیشه و غیرت دینی ضدیتی با هم ندارند . محصول آنچه که در سوره زمر آیه 18 آمده غیرت است . یعنی تبعیت و حمایت از آنچه که صحیح است.

این تبعیت هرگز عمل ناپسندی نیست و تمام عقلاء به این تبعیت باور دارند و عمل میکنند. و از آنچه که یافته اند و در نظرشان حق بوده دفاع میکنند مگر این که ناحق بودن آن با دلیل و برهان اثبات شود.
    ویرایش توسط فاتح : ۱۳۹۴/۰۲/۰۳ در ساعت ۲۰:۴۹
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

13. صلوات ها 3

نوشته
    1,168
    حضور
    21 روز 3 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1582

نقل قول نوشته اصلی توسط فاتح نمایش پست ها
    سلام علیکم

و مطلب بعد اینکه آزادی اندیشه و غیرت دینی ضدیتی با هم ندارند . محصول آنچه که در سوره زمر آیه 18 آمده غیرت است . یعنی تبعیت و حمایت از آنچه که صحیح است.

این تبعیت هرگز عمل ناپسندی نیست و تمام عقلاء به این تبعیت باور دارند و عمل میکنند. و از آنچه که یافته اند و در نظرشان حق بوده دفاع میکنند مگر این که ناحق بودن آن با دلیل و برهان اثبات شود.
    سلام
    اتفاقا خیلی با هم ضدیت دارن!! فرضا من میگم که فلان جای دین مشکل هست! شما اگه تعصب دینی داشته باشید، بلافاصله میگید که نه اصلا، دین مشکلی نداره و اگه مشکلی میبینی از خودته!! ولی اگه آزاد اندیش باشید میگید که بذار تا بررسیش کنم و روش فکر کنم!

اغلب اوقات ما با آزاداندیشی ناقصمون(بواسطه زمان تحقیق یا سن کم!) به چیزی میرسیم و فکر میکنیم حقیقته! حالا اگه رو این شبه‌حقیقتمون تعصب پیدا کنیم، چیزی غیر از گمراهی خود و یا حتی دنباله‌روهامون به دنبال نداره! پس حتی اگه فکر کنیم عالم کل هستیمم نباید از تحقیق با اندیشه ی آزاد دست برداریم!

15. صلوات ها 4

نوشته
    12
    حضور
    22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    21

والله یکی از طلبه ها به بنده گفت در کتاب آقای سبحانی این آمده و من هم تعجب کردم و از چند طلبه پرسیدم گفتند تعصب دینی مهم ترین چیز هست ... و نه به تنهایی ازادی اندیشه !
    من منظورم اینه که ممکنه اندیشه بگه محرم بد و نباید خرجش بشه و فرد بره عزاداری کنه و به نظرش کار بیهوده باشه ولی تعصب و غیرت دینی یه چیز دیگه میگه! ما مسلمین هم خودمون میدونم کدام راه صحیح است ولی برای جواب دادن به غربی ها که میگویند فقط اندیشه ... باید چه بگوییم ؟!!؟
    این مطلب هم از داخل اینترنت پیدا کردم فک کنم جالب باشه » http://www.porseshonazar.blogfa.com/post-5.aspx

نوشته
    12
    حضور
    22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    21

من دیگه دارم واقعا دیوانه میشم از اینکه در جواب دادن به پرسش تعصب دینی یا ازادی اندیشه که عاجز مانده ام که چطوری پاسخگو باشم ...
    مطلب زیر رو هم اگه میشه مطالعه کنید بسیار جالب هست ( سایت : http://www.islamquest.net بود مطلب )
    --------------------------------------------------------------------------------------
    http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa7504

نوشته
    698
    حضور
    12 روز 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1314

بنده یه نکته ای رو دیدم استاد اشاره کردن که ما هم ازاد اندیشی داریم و هم تعصب ...یعنی هردو اینهارا در کنار هم دادیم.اما متعصفانه ازاد اندیشی صرفا به اسم وجود دارد نه عمل .در هر زمانی که بخواهیم بررسی انجام دهیم و به شخصیتی مراجع میکنیم برای پرسش در خودمام همیشه ترس از برخورد با تعصبات ان فرد را داریم که در واقع همین میشود...سوالی از سر تحقیق کنجکاوی پرسش تمو جوابی از روی تعصب خالی...بارها و بارها این عمل برای خودم اتفاق افتاده ....حال دوست دارم تعریفی از ازاد اندیشی دینی ببینم در چه قالبی قرار میگیرد و چه حد و مرزی دارد
    ممنونم
    ویرایش توسط سید محمد جواد : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ در ساعت ۰۵:۰۱

19. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)