مشاوره پزشكي

تب‌های اولیه

849 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشاوره پزشكي

سلام دوستان
بازم من اومدم خدمت شما
اما اينجا از دوست بزرگوارمان جناب دكتر mehrant دعوت كرديم كه كمي از او زكات بگيريم
ايشان پزشك هستند براي شروع مناسب ديدم كه از ايشان واژه هاي رائج بين پزشكان را بپرسيم و اطلاعات دوستان و كاربران سايت را افزايش دهيم
مثل همان كاري كه در تاپيك شوخ طبعي داشتيم. آنجا برخي از اصطلاحات طلاب و روحانيون را بيان كرديم تا در ارتباط با آنها راحت باشيد و تعامل بهتري داشته باشيم.
خب زياد منتظرتون نمي گذارم و ريش و قيچي را به دست آقاي دكتر مي دهيم.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]قبل از شروع ي سؤال از ايشان بپرسيم
جناب mehrant نظر شما درباره طنز در حاشيه چيه؟
به نظرتون اصطلاحات پزشكي در اين طنز به كار مي رود؟
به اين طنز نمره چند مي دهيد؟
[/]

سلام خدمت استاد و دوستان:Gol:
با تشکر از استاد حامی که وقت رو در اختیار من قرار دادن:ok:
راستش من فقط دو سه قسمت اول سریال رو دیدم و خوشم نیومد دیگه نگاهش نکردم
گهگاه فقط تو خونه سایرین که نگاه میکنن شاید یه بخشش رو ببینم
اصطلاحات متداول خودمون رو من ندیدم تو این سریال...
خوب انتقادات و مشکلاتی در بیمارستان هست در همه بیمارستانها ولی نه در این حد ...سریال خوبی نیست در کل.بخوام نمره بدم با ارفاق 11 !

mehrant;666338 نوشت:
راستش من فقط دو سه قسمت اول سریال رو دیدم و خوشم نیومد دیگه نگاهش نکردم
گهگاه فقط تو خونه سایرین که نگاه میکنن شاید یه بخشش رو ببینم
اصطلاحات متداول خودمون رو من ندیدم تو این سریال...
خوب انتقادات و مشکلاتی در بیمارستان هست در همه بیمارستانها ولی نه در این حد ...سریال خوبی نیست در کل.بخوام نمره بدم با ارفاق 11 !

سلام
خب شرط اول نقد اين است كه ببينيد:Nishkhand:

حامی;666341 نوشت:

سلام
خب شرط اول نقد اين است كه ببينيد:Nishkhand:

بله قطعا برای دادن یه نظر منطقی و درست، باید دید کامل

آقاي دكتر زير لفظي مي خواهيد پس خودتان هم شروع كنيد:Nishkhand:
نظر شما درباره اين تاپيك چيه؟
به نظر شما چه قدر ضرورت دارد مردم از اين اصطلاحات بدانند؟
راستش برخي هر چه مردم ندونن بيشتر كيف مي كنند؟

حامی;666343 نوشت:
[="Tahoma"][="DarkGreen"]آقاي دكتر زير لفظي مي خواهيد پس خودتان هم شروع كنيد:Nishkhand:

نظر شما درباره اين تاپيك چيه؟

[/]

پیشنهاد جالبی بود یه سری اصطلاحات و اطلاعات رو دوستان بدون مفیده واقعاً.
چون در حین کار در بیمارستان تجربه کردیم گاهی بعضی مشکلات به همین دلیل

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

دوستان گرامي شما هم مي توانيد در بحث شركت كنيد اگر اصطلاحي را نمي دانيد يا سؤالي را در اين زمينه داريد با توجه به عنوان تاپيك بفرماييد

مشاوره پزشكي در اين تاپيك نشود

[/]

چرا براي داروها نام تجاري مي گذارند اين كار را شركت هاي داروسازي انجام مي دهند توزيع كنندگان و تجار يا پزشكان يا بيماران، يا افراد مريض:Nishkhand:؟

اول با اصطلاحات شخصیت ها شروع میکنم.
پزشکان در بیمارستان در مراحل از دانشجو تا استاد و شاغل اسامی مختلفی دارن:
1- استیودنت: دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی که وظیفه اش در بیمارستان فقط شرح حال گرفتن و معاینه بیماران میباشد و انجام کارهای نوشتنی کاغذی.
2- اکسترن: دانشجوی سال پنجم رشته پزشکی که شروع به کشیک دادن در بیمارستان میکنه.وظایفش هم مراقبت از بیماران در طول کشیک هست.مثلاً بیماری در طی روز دل درد پیدا میکنه، بدحال میشه، تب میکنه یا هر مشکل دیگه خط اول روبرو شدن با بیمار اکسترن هست . البته در شهرهایی که در بیمارستان هاش اجازه کشیک دادن به اکسترن بدن.
3- اینترن: دانشجوی یکسال و نیم آخر پزشکی که وظایف اکسترن رو به عهده داره به اضافه اینکه در همه شهرها اینترن موظف به کشیک دادن و انجام یه سری کارها از جمله بخیه زدن، پانسمان، و یه سری کارهای عملی رو بر عهده داره.
4- gp : همون پزشک عمومی میباشد!
5- رزیدنت{ دستیار }: پزشکی که دوره پزشکی عمومی رو تمام کرده و در حال تحصیل در دوره چهارساله تخصص میباشد. مسولیت بیماران در بیمارستان های دانشگاهی مستقیماً با رزیدنت هست.گرچه اینترن کارها رو انجام میده ولی مسولیت با رزیدنته.
6- فلوشیپ: دوره دو ساله فوق تخصص. به دانشجوی دوره فوق تخصص فلوشیپ میگن.به بعضی از رشته های فوق تخصص هم فلوشیپ میگن.
7- اتندینگ: استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه که در بخشهای بستری بیمارستان روزانه یکبار همه بیماران رو ویزیت میکنه.

حامی;666346 نوشت:
چرا براي داروها نام تجاري مي گذارند اين كار را شركت هاي داروسازي انجام مي دهند توزيع كنندگان و تجار يا پزشكان يا بيماران، يا افراد مريض:Nishkhand:؟

این بیشتر از همون جنبه تجاری هست برای اینکه اسم دارو در بین توزیع کنندگان دارو و تجار و... راحت تر باشه و نخواد اسم شیمیایی دارو که گاهی طولانی تره رو استفاده کنن.
منتها پزشکان اکثرا خصوصا پزشکان قدیمی تر همون اسم شیمیایی رو ترجیح میمیدن.منم همینطور:Nishkhand:

تولید کنندگان اسم جدید میزارن برا مثال داروی معروف وپرمصرف سرترالین که مال اختلالات روانی هستش با نام های اسنترا، هگزال و زولوفت وجود دارهدلیلش وجود برخی عناصر وترکیبات فرعی هستش خواه به خاطر تاثیر بیشتر یا کاسته شدن از عوارض

خدایا پناهم تویی;666349 نوشت:
تولید کنندگان اسم جدید میزارن برا مثال داروی معروف وپرمصرف سرترالین که مال اختلالات روانی هستش با نام های اسنترا، هگزال و زولوفت وجود دارهدلیلش وجود برخی عناصر وترکیبات فرعی هستش خواه به خاطر تاثیر بیشتر یا کاسته شدن از عوارض

بله این هم هست+ اینکه اکثر شرکتهای دارویی اسم شرکت رو با اسم دارو ترکیب میکنن و یه اسم جدید تولید میکنن

حامی;666334 نوشت:
به اين طنز نمره چند مي دهيد؟

با تشکر از جناب حامی بابت این تاپیک

و همچنین تشکر از دکتر مهرانت بابت پاسخگوییشون

ولی اجازه بدین حالا که این موقعیت پیدا شده در مورد این فیلم یه جا حرف بزنیم من یه چیزی بگم دلم خالی شه:khandeh!:

خدایی من از اول تا آخر که می شینم پای این فیلم (یعنی می نشستم الان خیلی کم) همش فک می کنم الان باید به چی بخندم، یعنی آدم گریش می گیره که خندش نمی گیره، فقط پشت صحنه هاش یکم خنده داره

کلا نمی دونم برا چی اسمش رو گذاشتن طنز، من که احساس می کنم علاوه بر اینکه دیدن این فیلم چیزی جز وقت تلف کردن نداره به شعورمم توهین میشه

آخیش خالی شدم:Nishkhand:

سلام دکتر جوون. پرکاربردترین ترین کتابی که در تخصص خودت خوندی چی بوده؟ چند درصد از اطلاعات یک پزشک مربوط به تجربیاتش در بیمارستانه و چند درصدش از درسای دانشگاست؟ این اعتماد به نفس برای پذیرش مسیولیت سنگین و علمی پزشکی اولش چجوری بدست میاد؟ منظورم واسه یک اکسترن هست. :Gig: ممنون

بیمار بر کیست؟
بیمار بر نیروی خدماتی در بیمارستان هست که از وظایفش انتقال و حمل بیمارن بین بخشهای مختلف بیمارستان، بردن برگه ها و نمونه های خون و ...از بخشها به آزمایشگاه و برعکس و خلاصه همه جور کارهای نقل و انتقال از وظایف بیمار بر هست

mehrant;666356 نوشت:
بیمار بر کیست؟
بیمار بر نیروی خدماتی در بیمارستان هست که از وظایفش انتقال و حمل بیمارن بین بخشهای مختلف بیمارستان، بردن برگه ها و نمونه های خون و ...از بخشها به آزمایشگاه و برعکس و خلاصه همه جور کارهای نقل و انتقال از وظایف بیمار بر هست

ما با این تعریف نشدن بیمار بر مشکل داریم!
مثلا پرستارها یه همراه بیمار رو صدا میزنن بهش میگن مثلا بیمار بر که اومد بهش بگو بیمارت رو ببره سی تی اسکن.
بعد همراه بیمار میاد به ما میگه! بابا به خدا ما پزشکیم بیمار بر نیستیم تازه کارت شناسایی هم داریم که اسم مون روش نوشته دکتر قلانی!
ضمنا بیمار بر هم روپوش سفید نمیپوشه لباس فرم رنگی می پوشه

امیر حسین;666354 نوشت:
سلام دکتر جوون. پرکاربردترین ترین کتابی که در تخصص خودت خوندی چی بوده؟ چند درصد از اطلاعات یک پزشک مربوط به تجربیاتش در بیمارستانه و چند درصدش از درسای دانشگاست؟ این اعتماد به نفس برای پذیرش مسیولیت سنگین و علمی پزشکی اولش چجوری بدست میاد؟ منظورم واسه یک اکسترن هست. :Gig: ممنون

سلام.
ما که جز کتابهای درسی خودمون چیز دیگری رو نخوندیم
اگه از بین اونها بخوام انتخاب کنم مسلما کتابهای "طب داخلی" کتابهای جامع و نسبتا کامل هستن.
خوب تجربه خیلی نقش داره. به هر حال حجم زیاد مطالب فراموش میشه در گذر زمان ولی تجربه فراموش نمیشه. البته درس و مطالعه هم جای خودشو داره.
خوب اعتماد به نفس هم در اوایل خیلی کمه و خیلی در کشیکهای اول در هر بخش استرس داریم.اما با تکرار کشیک و یکی هم اینکه گاهی مجبوریم خودمون تنها یک شرایط بیمار رو مدیریت کنیم و نتیجشو ببینیم باعث تجربه میشه.
فرضا در اتفاقات بیمارستان، شب تا صبح رزیدنت دیگه در دسترس نیست معمولا و بیمارانی که میان رو خودمون باید یه کاریش بکنیم!

در پست های بعدی اصطلاحات مربوط به تخصص پزشکان رو میگم { مثل اورولوژی، نورولوژی و... } و بعد ادامه معرفی اسامی شخصیت های بیمارستان ادامه خواهد یافت

[="Tahoma"][="Navy"]سلام

پزشکان از همون ابتدای امر تا آخر کار تجصیلی شون چند واحد دروس روانشناسی می گذرونن؟اصلا می گذرونن؟:Gig:

مثلا راجع به درک متقابل، ارتباط مؤثر، همدلی و این جور مسائل چقدر اشتیاق به دانستن و پاس کردن این دروس دارن؟

با تشکر[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

نظر در مورد سریال طنز " در حاشیه "

سریال خوبی هست و برخی رفتارهای غلطی که در برخی بیمارستان ها و کلینیک ها و درمانگاه ها هست به شکل طنزی بیان میکنه .

و جامعه پزشکی به جای غرش و فلان سعی در اصلاح رفتارهای غلط بکنه .
.

این واقعا تجربه شده و عرض میکنم :

برخی بیماران که به بیمارستان منتقل میشوند اینقدر سرم و امپول و مواد شیمیایی به بدنشون تزریق میکنند که بدن مریض متورم شده و جان به جان افرین تسلیم میکنه .

بعضا این تزریقات بدون هیچ پیش نیاز قبلی هست .

مثلا ایا بدن بیمار واقعا به فلان امپول نیاز دارد ؟ ایا واقعا سرم نیاز دارد ؟

.

در روزنامه ای می خواندم به دلیل تزریق انتی بیوتیک سفتریاکسون جوانی 25 ساله جان سپرده بود.

.

یه سوالی خیلی ذهنمو درگیر کرده چرا دکترا اینقد خوش خطن :Khandidan!: ؟؟

"درحاشیه" واقعی :دندان پزشکی، پزشکی، مستضعفین و حکومت اسلامی!

http://nasr1212.blogfa.com/post/465

ریحانه النبی;666497 نوشت:
[="Tahoma"][="Navy"]سلام

پزشکان از همون ابتدای امر تا آخر کار تجصیلی شون چند واحد دروس روانشناسی می گذرونن؟اصلا می گذرونن؟:Gig:

مثلا راجع به درک متقابل، ارتباط مؤثر، همدلی و این جور مسائل چقدر اشتیاق به دانستن و پاس کردن این دروس دارن؟

با تشکر

[/]

سلام.
ترم اول دو واحد درس اصول روانشناسی داشتیم که منبع درسی اش کتاب "زمینه روانشناسی هیلگارد" بود.دو ماه هم در طول تحصیل مون بخش روانپزشکی رو طی میکنیم.
اما به اون منظور که گفتید فقط یه درس به اسم اخلاق پزشکی داشتیم که کلش در عرض ده روز تدریس میشد.کتاب واحد و منسجم و اساتید متخصص این رشته هم نداشت

گذر موقت;666532 نوشت:
یه سوالی خیلی ذهنمو درگیر کرده چرا دکترا اینقد خوش خطن :Khandidan!: ؟؟

آدم تند تند که بنویسه خطش بد میشه دیگه!
من خودم کلا آدم خوش خطی هستم و مرتب و خوش خط مینویسم اما وقتی مجبور باشم تند تند و در شلوغی بنویسم خطم تغییر میکنه!

توضیحی درباره اسم تخصص های پزشکان
از شایعترین مورد شروع میکنم که زباد اشتباه میشه
متخصص مغز و اعصاب
متخصص اعصاب و روان
جراح مغز و اعصاب
این سه تا سه تخصص متفاوت با بیماران متفاوت هستن اما خیلیها تفاوتش رو نمیدونن واین باعث میشه اشتباه مراجعه کنن و باعث مشکلاتی بشه

توی بیمارستان ، شرح حال بیمار رو به فارسی مینویسید یا انگلیسی؟

ღ پریا ღ;666633 نوشت:

در شیراز به زبون انگلیسی.

mehrant;666636 نوشت:
در شیراز به زبون انگلیسی.

چه شهرهایی فارسی مینویسن؟ فارسی بهتره یا انگلیسی؟

ღ پریا ღ;666637 نوشت:
چه شهرهایی فارسی مینویسن؟ فارسی بهتره یا انگلیسی؟

تقریباً میشه گفت همه جا بجز استان فارس!
برای ما انگلیسی راحت تره چون از اول هم انگلیسی باهامون کار کردن
یعنی وقتی متنی درباره بیمار از سهر دیگه ای به دستمون میرسه سخته برامون تو ذهمنون تصور کنیم فلان کلمه که نوشتن ترجمه کدوم اصطلاح انگلیسی هست

mehrant;666631 نوشت:
توضیحی درباره اسم تخصص های پزشکان
از شایعترین مورد شروع میکنم که زباد اشتباه میشه
متخصص مغز و اعصاب
متخصص اعصاب و روان
جراح مغز و اعصاب
این سه تا سه تخصص متفاوت با بیماران متفاوت هستن اما خیلیها تفاوتش رو نمیدونن واین باعث میشه اشتباه مراجعه کنن و باعث مشکلاتی بشه

کسی میدونه تفاوت شون در چیه؟
کلی توضیح دادم و نوشتم خودم بعد اینترنت قطع شد چند لحظه همش پاک شددیگه حال ندارم از اول دوباره بنویسم!
کسی اگه میدونه جواب بده بعد من تایید یا رد میکنم

mehrant;666640 نوشت:
برای ما انگلیسی راحت تره چون از اول هم انگلیسی باهامون کار کردن
یعنی وقتی متنی درباره بیمار از سهر دیگه ای به دستمون میرسه سخته برامون تو ذهمنون تصور کنیم فلان کلمه که نوشتن ترجمه کدوم اصطلاح انگلیسی هست

از یه نظر دیگه هم هیستوری انگلیسی شاید بهتر باشه ، اونم اینکه همراه های مریض یا خوده مریض اگه بخوننش ؛ ازش سر درنمیارن Fool
.
.
.
کمترین دوره ی تخصص از نظر مدت زمان ، مربوط به کدوم رشته ی تخصص هست؟ بیشترینش کدوم؟

بُرد تخصصی ینی چی؟ چه فایده ای داره؟

mehrant;666641 نوشت:
کسی میدونه تفاوت شون در چیه؟
متخصص مغز و اعصاب
متخصص اعصاب و روان
جراح مغز و اعصاب
کلی توضیح دادم و نوشتم خودم بعد اینترنت قطع شد چند لحظه همش پاک شددیگه حال ندارم از اول دوباره بنویسم!
کسی اگه میدونه جواب بده بعد من تایید یا رد میکنم

متخصص مغز و اعصاب ینی پزشکی که برای بیماری هایی مثل اختلال خواب،سردرد،کمردرد،احساس بی حالی و فلج بودن اندام ها مثل دست و پا،مور مور شدن بدن،صرع و ... بهش مراجعه میکنن

متخصص اعصاب و روان ینی پزشکی که اضطراب،استرس،افسردگی،بیماری های روانی و رفتاری،وسواس و اینجور چیزا رو درمان میکنه.نمیدونم مشاوره هم میده یا نه.معمولا که مشاوره نمیدن

جراح مغز و اعصاب هم که معلومه.پزشکی که جراحی هایی مثل دیسک کمر و تومور مغزی و اینجور چیزا رو انجام میده

پس مثلا فلوشیپ ام اس از کانادا:Nishkhand: یعنی دوره تخصصی گذرونده؟یا داره میگذرونه؟

[SPOILER]آقا مهران حواست هست؟؟:khaneh: سرگرمت کردن دیگه نری تایپیک ازدواج بزنی:khandeh!:[/SPOILER]

mehrant;666347 نوشت:
1- استیودنت: دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی که وظیفه اش در بیمارستان فقط شرح حال گرفتن و معاینه بیماران میباشد و انجام کارهای نوشتنی کاغذی.
2- اکسترن: دانشجوی سال پنجم رشته پزشکی که شروع به کشیک دادن در بیمارستان میکنه.وظایفش هم مراقبت از بیماران در طول کشیک هست.مثلاً بیماری در طی روز دل درد پیدا میکنه، بدحال میشه، تب میکنه یا هر مشکل دیگه خط اول روبرو شدن با بیمار اکسترن هست . البته در شهرهایی که در بیمارستان هاش اجازه کشیک دادن به اکسترن بدن.
3- اینترن: دانشجوی یکسال و نیم آخر پزشکی که وظایف اکسترن رو به عهده داره به اضافه اینکه در همه شهرها اینترن موظف به کشیک دادن و انجام یه سری کارها از جمله بخیه زدن، پانسمان، و یه سری کارهای عملی رو بر عهده داره.
5- رزیدنت{ دستیار }: پزشکی که دوره پزشکی عمومی رو تمام کرده و در حال تحصیل در دوره چهارساله تخصص میباشد. مسولیت بیماران در بیمارستان های دانشگاهی مستقیماً با رزیدنت هست.گرچه اینترن کارها رو انجام میده ولی مسولیت با رزیدنته.
6- فلوشیپ: دوره دو ساله فوق تخصص. به دانشجوی دوره فوق تخصص فلوشیپ میگن.به بعضی از رشته های فوق تخصص هم فلوشیپ میگن.
7- اتندینگ: استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه که در بخشهای بستری بیمارستان روزانه یکبار همه بیماران رو ویزیت میکنه.

پس شما بساطي داريد در پزشكي
من در حوزه از نظر علمي جوجة الاسلام هستم شما الان مدرك تون چيه؟

مدرك علمي

پرسيد: حاج آقا! مدارج علمي حوزه چگونه است؟
گفتم: مدارج به ترتيب عبارت است از: طلبك، طلبه، حجة‌الاسلام، حجة‌الاسلام والمسلمين، شيخ، ملا، ثقة الاسلام، آية‌الله(مجتهد)، آية‌الله العظمي(مرجع تقليد اعلم).
گفت: حالا شما مدركتون چيه؟
گفتم: من فعلا جوجةُ‌الاسلامم.
شوخ طبعي هاي طلبگي، محمدحسين قديري، ص 142

mehrant;666629 نوشت:
آدم تند تند که بنویسه خطش بد میشه دیگه!
من خودم کلا آدم خوش خطی هستم و مرتب و خوش خط مینویسم اما وقتی مجبور باشم تند تند و در شلوغی بنویسم خطم تغییر میکنه!

من از همان اول مشاوره شغلي مي دادم
وقتي خط پسر عمويم را در دوران راهنمايي مي ديدم به عمو گفتم تبريك عرض مي كنم پسر شما در آينده پزشك خواهد شد:Nishkhand:[/]

ღ پریا ღ;666633 نوشت:

خدا رحمت كند خانم دادستان را از چهره هاي ماندگار روان شناسي كشور است.
خيلي روي واژه هاي روان شناسي و معادل هاي فارسي دقت داشت
و حرص مي خورد كه چرا از كلمات فارسي معادل استفاده نمي شود اگر معادل خوبي سراغ نداشت خود واژه را به كار مي برد
مثل ايشان
به جاي روان شناسي رشد مي گفت: روان شناسي تحولي
به جاي احساس حقارت : مي گفت احساس كهتري ( البته دكتر مجد كه متخصص اعصاب و روان است مي گفت بهتر معادل احساس خاك بر سري است :Nishkhand:)

خانم دادستان هميشه انتقاد داشت به افرادي كه ادعاي علمي بودن دارند و شومن هستند مي گفت مي خواد بگويد من خيلي حالي ام است موقع تدريس واژه انگليسي به كار مي برد و به دانشجو مي گويند نمي دانم شما به آن چه مي گوييد ما مي گويم مثلا فلان

حامی;666647 نوشت:
gp : همون پزشک عمومی

gp مخفف General pzeshk است:Nishkhand:

حامی;666655 نوشت:
مخفف General pzeshk است
:khaneh::khaneh: ذهن خلاق ب این میگن

mehrant;666347 نوشت:

عه شما اینجوری میگین؟ ما میگیم استاجر
استیودنت و اکسترن نمیگیم
بقیش مشترکه

ღ پریا ღ;666643 نوشت:

از یه نظر دیگه هم هیستوری انگلیسی شاید بهتر باشه ، اونم اینکه همراه های مریض یا خوده مریض اگه بخوننش ؛ ازش سر درنمیارن Fool
.
.
.
کمترین دوره ی تخصص از نظر مدت زمان ، مربوط به کدوم رشته ی تخصص هست؟ بیشترینش کدوم؟

بُرد تخصصی ینی چی؟ چه فایده ای داره؟

اونم یه مزیته!
رشته اطفال قبلاً سه سال بود تازه شده چهارسال. الان رشته های دیگه که سه سالن روانپزشکی، توانبخشی و طب اورژانس هستن. یادم نمیاد رشته دیگه ای هم هست یا نه
بورد برای استخدام بعنوان هیات علمی دانشگاه لازمه.ولی بعضی هم در امتحان بورد شرکت میکنن فقط برای کلاسش!:Gig:

ღ پریا ღ;666645 نوشت:

متخصص مغز و اعصاب ینی پزشکی که برای بیماری هایی مثل اختلال خواب،سردرد،کمردرد،احساس بی حالی و فلج بودن اندام ها مثل دست و پا،مور مور شدن بدن،صرع و ... بهش مراجعه میکنن

متخصص اعصاب و روان ینی پزشکی که اضطراب،استرس،افسردگی،بیماری های روانی و رفتاری،وسواس و اینجور چیزا رو درمان میکنه.نمیدونم مشاوره هم میده یا نه.معمولا که مشاوره نمیدن

جراح مغز و اعصاب هم که معلومه.پزشکی که جراحی هایی مثل دیسک کمر و تومور مغزی و اینجور چیزا رو انجام میده

تایید میشه:Gol:اصطلاح هر کدوم از اینها در انگلیسی متفاوته و با هم اشتباه نمیشه. اینم یه اشکال در ترجمه است...
متخصص مغز و اعصاب = neurologist
متخصص اعصاب و روان = روانپزشک= psychiatrist
جراح مغز و اعصاب = neurosurgeon

mehrant;666791 نوشت:
اونم یه مزیته!
رشته اطفال قبلاً سه سال بود تازه شده چهارسال. الان رشته های دیگه که سه سالن روانپزشکی، توانبخشی و طب اورژانس هستن. یادم نمیاد رشته دیگه ای هم هست یا نه
بورد برای استخدام بعنوان هیات علمی دانشگاه لازمه.ولی بعضی هم در امتحان بورد شرکت میکنن فقط برای کلاسش!:Gig:

سلام.فکرکنم رشته ی تخصص چشم هم4سال باشه.یک سوال،میخوان امتیازاستیریت شدن را بردارند؟به نظرتون امکان داردبردارند؟

mehrant;666347 نوشت:

:hamdel:یا الله:hamdel:
اینا رو یاد گرفتم خدا رو شکر...فک کنم کم کم دارم دکتر عمومی میشم :Nishkhand:
بعد از تمام شدن بحث و بسته شدن تاپیک انشالا همه یه پسوند دکتر قبل اسمشون میتونن بیارن :khaneh:
Dr.hami....Dr ali safa و ......:khaneh::Nishkhand:

ღ پریا ღ;666645 نوشت:
متخصص اعصاب و روان ینی پزشکی که اضطراب،استرس،افسردگی،بیما ری های روانی و رفتاری،وسواس و اینجور چیزا رو درمان میکنه.نمیدونم مشاوره هم میده یا نه.معمولا که مشاوره نمیدن

با اجازه آقاي دكتر
متخصصان اعصاب و روان (روان پزشك) و مغز و اعصاب و جراح مغز هر سه بعد از دوره پزشكي رشته هاي تخصصي خود را مي خوانند. بنابراين همگي پزشك هستند
متخصص اعصاب و روان ( روان پزشك) حوزه كارش خيلي به كار روان شناس باليني نزديك است
چه طور؟
بيماري هايي كه روان پزشك با دارودرماني تلاش مي كند درمان كند روان شناس باليني با روان درماني ( درماني هاي شناختي رفتاري، رفتاردرماني، شناخت درماني، واقعيت درماني، معنادرماني - لوگوتراپي-، سكس تراپي، و....) درمان كند
روان شناس باليني چون پزشك نيست نمي تواند دارو تجويز كند

متأسفانه در كشور ما برخلاف انگلستان ( حداقل برخي بيمارستان ها) هنوز جامع نگري در درمان در كلينك ها و بيمارستان راه خود را باز نكرده است
براي همين مي بينيم روان پزشك از ارجاع بيمار به روان شناس باليني خودداري مي كند و برعكس
يا از اين بدتر برخي از متخصصان در حوزه ديگران هم وارد مي شوند يا روان شناس مثلا تربيتي وارد حوزه روان درماني مي شود
در اختلالات رواني ( ذهني) كه نسبتا شديد يا مزمن است در دنيا توصيه مي شود از روان پزشك و روان درمانگر ( روان شناس باليني) كمك گرفته شود
خوشبختانه اخيرا برخي از مراكز كلينك جامع زده اند يعني در اين كلينك روان پزشك و روان شناس باليني و پزشك و..با هم همكاري مي كنند و بيمار را در صورت نياز به همديگر ارجاع مي دهند
متأسفانه بيمه ها از بيماران مراجعه به روان شناسان حمايت نمي كنند[/]

mehrant;666347 نوشت:
3- اینترن: دانشجوی یکسال ...

Intern يعني كارورز
ولي نمي دانم چرا برخي پزشكان به جاي اينترن مي گويند انترن؟
البته همه ما يه جوري اينتر هستيم چون يه ريس تو اينترنتيم:Nishkhand:

[="Tahoma"][="Navy"]

mehrant;666347 نوشت:

ما تو شهرمون دانشگاه علوم پزشکی داره و بیمارستانها هم مراکز آموزشیه و معمولا از سطوح 1 تا 5 رو که بالا گفتین همیشه تو مراکز درمانی هستند.
ولی طوری با بیماران و همراهان برخورد می کنن که اغلب خودشون فکر میکنن اتندینگ هستند(متاسفانه). تنها نیرویی که قابل تشخیصه بیماربره که اونم برا خودش برو بیایی داره .

mehrant;666627 نوشت:
سلام.
ترم اول دو واحد درس اصول روانشناسی داشتیم که منبع درسی اش کتاب "زمینه روانشناسی هیلگارد" بود.دو ماه هم در طول تحصیل مون بخش روانپزشکی رو طی میکنیم.
اما به اون منظور که گفتید فقط یه درس به اسم اخلاق پزشکی داشتیم که کلش در عرض ده روز تدریس میشد.کتاب واحد و منسجم و اساتید متخصص این رشته هم نداشت

دانشجویان روانشناسی عمومی و بالینی مقطع ارشد متن کامل زمینه روانشناسی هیلگارد می خونن(3 واحدی)،

پس در واقع نوع رفتار پزشکان اعم از اخلاقی و اجتماعی رابطه مستقیم با سبک فرزندپروری والدینشان و محیطی که در آن رشد کردند داره و منابع کمکی مثل دانشگاه ندارند!![/]

یاس...;666646 نوشت:
پس مثلا فلوشیپ ام اس از کانادا:Nishkhand: یعنی دوره تخصصی گذرونده؟یا داره میگذرونه؟

[SPOILER]آقا مهران حواست هست؟؟:khaneh: سرگرمت کردن دیگه نری تایپیک ازدواج بزنی:khandeh!:[/SPOILER]

آره یعنی متخصصی که در یه زمینه خاص فوق تخصص گرفته.
بهح ازرشته های فلوشیپ مساوی با فوق تخصص هستن. مثلا متخصص داخلی که فلوشیپ گوارش طی میکنه یعنی همون فوق تخصص گوارش. اما مثلا متخصص قلب میره دوره آنژیوپلاستی با بالون میگذرونه میشه فلوشیپ بالون آنژیوپلاستی. نمیگن فوق تخصص بالون!

[="Tahoma"][="DarkGreen"]راستي كتابي داريم به نام
interchange intro
كلمه اينترو شيرازي نيست؟:Nishkhand:
[/]

حامی;666647 نوشت:

پس شما بساطي داريد در پزشكي
من در حوزه از نظر علمي جوجة الاسلام هستم شما الان مدرك تون چيه؟

مدرك علمي

پرسيد: حاج آقا! مدارج علمي حوزه چگونه است؟
گفتم: مدارج به ترتيب عبارت است از: طلبك، طلبه، حجة‌الاسلام، حجة‌الاسلام والمسلمين، شيخ، ملا، ثقة الاسلام، آية‌الله(مجتهد)، آية‌الله العظمي(مرجع تقليد اعلم).
گفت: حالا شما مدركتون چيه؟
گفتم: من فعلا جوجةُ‌الاسلامم.
شوخ طبعي هاي طلبگي، محمدحسين قديري، ص 142

جوجه الاسلام:khaneh:
من سه ماه آخر اینترنی هستم در حال تبدیل به gp !

ریحانه النبی;666864 نوشت:
سلام.

پزشكان بايد بيشتر روان شناسي بخوانند خيلي وقت ها مثل آب خوردن از يك بيماري بسيار سخت و يا خبر مرگ ديگران را مي دهند
( البته خيلي اينها ذوقي است به نظرم اگر پزشكي به پوز و پول و.. نبود و اغلب ان را براساس رسالت انساني آن را انتخاب مي كردند كار خيلي بهتر بود)
زمان جنگ خيلي از افراد عامي خبر شهادت يا مجروح شدن افراد را خيلي با مهارت و مقدمات روان شناختي مي دادند[/]