جمع بندی ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کدام دانشگاه؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کدام دانشگاه؟

[="Tahoma"]با سلام. بنده قصد ادامهتحصیل در مقطع دکتری در رشته فلسفه اسلامی ( تر جیحا گرایش حکمت متعالیه) د ارم.امسال مجاز به انتخاب دانشگاههای روزانه نشدم و فقط مجاز به انتخاب پیام نور ،شبانه و امثال آن شدم. شرایط خاصی که انتخاب مرا تحت تاثیر قرار می دهند عبارتنداز: [/]
[="Tahoma"]1- [/][="Tahoma"]اخذ مدرک دکترای این رشته، هیچگونه فایده مادی اعم از درآمدی یا جایگاه اجتماعی برای من ندارد و صرفاپیگیری علایق شخصیاست. [/]
2- [="Tahoma"] به علت کارمند بودن ، و نامرتبط بودن رشته موردعلاقه با شغل ، اداره ما « ممکن است » بادادن مرخصی جهت تحصیل در دانشگاه روزانه موافقت نکند. لذا ممکناست اگر به امید قبولی در دانشگاه روزانه در کنکور آینده ، امسال انتخاب رشته نکنم، به دلیل فوق سال بعد هم نتوانم وارد د انشگاه روزانهشوم. [/]
3- [="Tahoma"] وسع اقتصادی به حدی که شهریه های دانشگاههای غیرروزانه لازم دارند ، یا اصلا ندارم یا اینکار به سختی (به تعویق افتادن توسعه مادیخانواده و احتمال اعمال فشار اقتصادی بر آنها) برایم امکانپذیر خواهدبود. [/][="Arial"]د رآمد من حدود ماهی دو میلیون تومان است و شهریه دوره های غیر روزانهمقطع دکتری به گمانم حدود 60 میلیون تومان خواهد شد.[/]
4- [="Tahoma"] [/][="Arial"]مصر به ادامه تحصیل آنهم به صورت ر سمی تا آخرین درجات عالیه هستم واهداف بزرگی را در ذ هن دارم که اگر خداوند توفیق د هد ، آنها را انجام د هم.[/]
[="Tahoma"] [/]
[="Tahoma"]ابهامات زیر هم برای تصمیمگیری من وجود د ارند:[/]
[="Tahoma"]1- [/][="Tahoma"]آیا حضور در کلاسها ، در دوره های شبانه الزامی است؟ یا مثل پیامنور الزامی نیست؟[/][="Tahoma"][/]
[="Tahoma"]2- [/][="Tahoma"]شهریه دور ه های شبانه و پیام نور در مقطع دکترا چقدر است؟[/][="Tahoma"][/]
[="Tahoma"] [/]
[="Tahoma"]هفته آینده فقط فرصتانتخاب رشته دکترا وجود دارد.[/]
[="Tahoma"] [/]
[="Tahoma"]آیا دوره روزانه ( شرکت درکنکور بعدی ) را انتخاب کنم؟ یا پیام نور یا شبانه ؟ یا اصلا به خاطر رفاه خانوادهو توسعه مادی آنها و فشار نیامد ن به آنها ، از خیر ادامه تحصیل بگذ رم؟[/]
[="Tahoma"]از کارشناسان محترم ودوستان عزیز خواهشمندم در این خصوص بنده را راهنمایی فرمایند.[/][="Tahoma"][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

رهروی شهدا;664905 نوشت:
اخذ مدرک دکترای این رشته، هیچگونه فایده مادی اعم از درآمدی یا جایگاه اجتماعی برای من ندارد و صرفاپیگیری علایق شخصیاست.

رهروی شهدا;664905 نوشت:
د رآمد من حدود ماهی دو میلیون تومان است و شهریه دوره های غیر روزانهمقطع دکتری به گمانم حدود 60 میلیون تومان خواهد شد.

رهروی شهدا;664905 نوشت:
آیا دوره روزانه ( شرکت درکنکور بعدی ) را انتخاب کنم؟ یا پیام نور یا شبانه ؟ یا اصلا به خاطر رفاه خانوادهو توسعه مادی آنها و فشار نیامد ن به آنها ، از خیر ادامه تحصیل بگذ رم؟

سلام
به نظر من اگر ادامه تحصیل در این مقطع از لحاظ مادی هیچ منفعتی برایتان به دنبال ندارد ارزش نداره این همه برای چنین مدرکی هزینه کنید و متحمل هزینه زیاد و فشار مالی به خانواده تان شوید ( حالا بعضی ها مدرک رو میگیرند که ارتقای شغلی پیدا کنند که اون بحثش جداست چون بالاخره هر چی هزینه کنن از اون طرف دو برابرش رو درمیارن ولی شما میخواید چیکار !!!)
شما که عاشق تحصیل و علم اندوزی هستید میتونید شخصاً با مطالعه و تحقیق به علمتان اضافه کنید منابع هم که به وفور بلاخص از طریق نت برای همه فراهم هست. نیازی نیست همه وارد دانشگاه شوند و کلی هزینه کنند از طرفی فکر میکنید دانشگاه رفتن و سر کلاس نشستن چقدر به علمتان اضافه میکند؟ چقدر کیفیت آموزشی و بار علمی برایتان به دنبال دارد؟ باور کنید خیلی از دانشجویان ارشد ( چه برسه به دکتری ) یه کتاب قطور دستشون میدن و میگن برید خلاصه کنید این هم شد درس دادن خوب خودمون هم میتونیم بریم کتاب بخونیم این که دیگه شاخ غول شکستن و دانشگاه رفتن نمیخواد.
فقط دارید وقت و هزینه خودتون رو هدر میدید 60 میلیون برای گرفتن مدرک دکتری!!!!!!!!!! این 60 میلیون رو توی کاری سرمایه گذاری کنید برایتان پرسودتر خواهد بود تا صرف آموزشی کنید که از کیفیت آموزشیش هم مطمئن نیستید.
یه راه دیگه هم وجود دارد اگه براتون مقدوره و میتونید به خارج از کشور بروید الان دانشگاه های فرانسه ( آن هم بهترین دانشگاه هاش نه دانشگاه های رده پایین و بی کیفیتش ) دانشجو می پذیره میتونید به سادگی با هزینه ی کم پذیرش این دانشگاه ها رو از طریق مراکز مربوطه بگیرید آن وقت مجانی و رایگان به تحصیل بپردازید تا آنجایی هم که شنیدم کیفیت آموزشی چنین دانشگاه هایی بالاست و فارغ التحصیلان آن نیز با سطح علمی بالایی فارغ التحصیل می شوند شما هم هیچ هزینه ایی بابت تحصیل پرداخت نمی کنید فقط خرج خورد و خوراکتون با شماست ( البته اقامت در خارج و تحصیل در آن شاید برای شما سخت و غیرقابل امکان باشه ولی خوب یه راه بود دیگه به ذهنم رسید بهرحال من جای شما بودم هیچ وقت حاضر نمی شدم 60 میلیون پول بی زبونم رو بی جهت خرج تحصیل در ایران کنم اصلا و ابدا، یه کار باهاش راه مینداختم دو سه بیکار هم سر کار میبردم اینجوری هم دنیام تامین میشد هم آخرتم.)

شبـنم;665140 نوشت:

یه راه دیگه هم وجود دارد اگه براتون مقدوره و میتونید به خارج از کشور بروید الان دانشگاه های فرانسه .)

اخه رشته فلسفه اسلامی ( تر جیحا گرایش حکمت متعالیه) تو فرانسه هست؟!

بسمه تعالی... تو دفترچه نوشته هزینه ها را.... پیام نور بخون...فکرنکنم هزینش اینقدر که گفتین باشه....والسلام علیکم و رحمه و برکاته.

mohsen1990;665147 نوشت:
اخه رشته فلسفه اسلامی ( تر جیحا گرایش حکمت متعالیه) تو فرانسه هست؟!

این را دیگه نمیدونم باید بره ببرسه حالا اومدیم داشت

رهروی شهدا;664905 نوشت:
با سلام. بنده قصد ادامهتحصیل در مقطع دکتری در رشته فلسفه اسلامی ( تر جیحا گرایش حکمت متعالیه) د ارم.امسال مجاز به انتخاب دانشگاههای روزانه نشدم و فقط مجاز به انتخاب پیام نور ،شبانه و امثال آن شدم. شرایط خاصی که انتخاب مرا تحت تاثیر قرار می دهند عبارتنداز:
1- اخذ مدرک دکترای این رشته، هیچگونه فایده مادی اعم از درآمدی یا جایگاه اجتماعی برای من ندارد و صرفاپیگیری علایق شخصیاست.
[=Calibri][=Calibri]2- به علت کارمند بودن ، و نامرتبط بودن رشته موردعلاقه با شغل ، اداره ما « ممکن است » بادادن مرخصی جهت تحصیل در دانشگاه روزانه موافقت نکند. لذا ممکناست اگر به امید قبولی در دانشگاه روزانه در کنکور آینده ، امسال انتخاب رشته نکنم، به دلیل فوق سال بعد هم نتوانم وارد د انشگاه روزانهشوم.
[=Calibri][=Calibri]3- وسع اقتصادی به حدی که شهریه های دانشگاههای غیرروزانه لازم دارند ، یا اصلا ندارم یا اینکار به سختی (به تعویق افتادن توسعه مادیخانواده و احتمال اعمال فشار اقتصادی بر آنها) برایم امکانپذیر خواهدبود. د رآمد من حدود ماهی دو میلیون تومان است و شهریه دوره های غیر روزانهمقطع دکتری به گمانم حدود 60 میلیون تومان خواهد شد.
[=Calibri][=Calibri]4- مصر به ادامه تحصیل آنهم به صورت ر سمی تا آخرین درجات عالیه هستم واهداف بزرگی را در ذ هن دارم که اگر خداوند توفیق د هد ، آنها را انجام د هم.

ابهامات زیر هم برای تصمیمگیری من وجود د ارند:
1- آیا حضور در کلاسها ، در دوره های شبانه الزامی است؟ یا مثل پیامنور الزامی نیست؟
2- شهریه دور ه های شبانه و پیام نور در مقطع دکترا چقدر است؟

هفته آینده فقط فرصتانتخاب رشته دکترا وجود دارد.

آیا دوره روزانه ( شرکت درکنکور بعدی ) را انتخاب کنم؟ یا پیام نور یا شبانه ؟ یا اصلا به خاطر رفاه خانوادهو توسعه مادی آنها و فشار نیامد ن به آنها ، از خیر ادامه تحصیل بگذ رم؟
از کارشناسان محترم ودوستان عزیز خواهشمندم در این خصوص بنده را راهنمایی فرمایند.

سلام
اول مطمئن شید که از محل کارتون مرخصی برای خوندن روزانه میدن یا نه چون نوشتید ممکن است.اگه دادن بمونید سال بعد
70 میلیون دکترای شبانه میشه حقوق 35 ماه شما یعنی حدودا سه سال اگه اجازه دادن بمونید سال بعد تلاشتون رو چند برابر کنید روزانه قبول بشید ان شاالله
........ریخت این سازمان سنجش رو ببره با این مدلایی که هر سال در میاره
راستش چیزی که من دیدم (البته تو رشته های فنی مهندسی شما رو نمیدونم)شبانه دقیییییییقا عین روزانه میاد سر همه کلاسا میشینه یعنی باید سر کلاسا حاضر باشه پس اگه از محل کارتون اجازه ندن باید پیام نور بخونید که هزینش رو نگاه کنید باید خیلی کمتر از شبانه باشه که واستون بهتره هم سر کلاس نمیرید هم هزینه کمتری داره
پیام نور رو نمیدونم اصولا زیاد کلاس اینا ندارن
راستی این 70 میلیونی که گفتم واسه آزاد رشته ما بود نمیدونم شبانه چطوره همونطوری که بقیه کاربرا گفتن قیمت دقیق رو ببینید ولی همین حدودای 50 میلیون فکر کنم بشه
ببخشید من همش حرفام تیکه تیکه یادم میاد فرمودین که یه هفته وقت داره شما فعلا انتخاب کنید چون ممکنه برای تصمیم گیری بیشتر از یه هفته وقت نیاز داشته باشید بعد که ان شاالله قبول شدید دعوت به مصاحبه شدید میتونید نرید حدودا یه ماهم اون طول میکشه وقت بیشتری برای فکر کردن دارید .اینجوری نباشه که انتخاب رشته نکنید

60 میلیون خرج دکترا می شه؟:ajab!:دوست عزیز اگر هدف عالی ای از درس خوندن دارید چرا در دوره های روزانه درس نمی خوانید؟بعدش هم به نظر من اگر مطالعات آزادتان را زیاد کنید نیازی ندارید برای رسیدن به اهداف عالیه تون تحصیل رسمی داشته باشید. بعدش شما که ماشالله کار خوبی دارید. دیگه درس چرا؟

[=Times New Roman]عرض سلام و ادب
با آرزوی موفقیت برای شما.
در مصاحبه دانشگاه های سراسری چه روزانه چه شبانه افراد شاغل رو پذیرش نمی کنند. می توانید در دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل بدهید.
مگر اینکه از اساتید آشنا در جلسه مصاحبه حضور داشته باشند!!!
بنده هم با نظر دوستان موافقم اگر نیازی به مدرک دکترا ندارید مطالعات آزاد برای شما بهتر و به صرفه تر است چون همانطور که میدنید در این مقطع آموزشی وجود ندارد و صرفا کارهای تحقیقاتی و پژوهشی انجام میگیرد و از همه مهم تر اینکه جای یک نفر دیگر را که به این مدرک نیاز دارد نمیگیرید.
موفق و سربلند باشید.

رهروی شهدا;664905 نوشت:
با سلام. بنده قصد ادامهتحصیل در مقطع دکتری در رشته فلسفه اسلامی ( تر جیحا گرایش حکمت متعالیه) د ارم.امسال مجاز به انتخاب دانشگاههای روزانه نشدم و فقط مجاز به انتخاب پیام نور ،شبانه و امثال آن شدم. شرایط خاصی که انتخاب مرا تحت تاثیر قرار می دهند عبارتنداز:
1- اخذ مدرک دکترای این رشته، هیچگونه فایده مادی اعم از درآمدی یا جایگاه اجتماعی برای من ندارد و صرفاپیگیری علایق شخصیاست.
[=Calibri][=Calibri]2- به علت کارمند بودن ، و نامرتبط بودن رشته موردعلاقه با شغل ، اداره ما « ممکن است » بادادن مرخصی جهت تحصیل در دانشگاه روزانه موافقت نکند. لذا ممکناست اگر به امید قبولی در دانشگاه روزانه در کنکور آینده ، امسال انتخاب رشته نکنم، به دلیل فوق سال بعد هم نتوانم وارد د انشگاه روزانهشوم.
[=Calibri][=Calibri]3- وسع اقتصادی به حدی که شهریه های دانشگاههای غیرروزانه لازم دارند ، یا اصلا ندارم یا اینکار به سختی (به تعویق افتادن توسعه مادیخانواده و احتمال اعمال فشار اقتصادی بر آنها) برایم امکانپذیر خواهدبود. د رآمد من حدود ماهی دو میلیون تومان است و شهریه دوره های غیر روزانهمقطع دکتری به گمانم حدود 60 میلیون تومان خواهد شد.
[=Calibri][=Calibri]4- مصر به ادامه تحصیل آنهم به صورت ر سمی تا آخرین درجات عالیه هستم واهداف بزرگی را در ذ هن دارم که اگر خداوند توفیق د هد ، آنها را انجام د هم.

1- آیا حضور در کلاسها ، در دوره های شبانه الزامی است؟ یا مثل پیامنور الزامی نیست؟

یه کار دیگه هم میتونید بکنید اگه رشته شما پژوهش محور داشته باشه میتونید بمونید سال بعد روزانه پژوهش محور بخونید کلاس هم نداره یعنی واحد درسی نداره البته فکر نکنم رشته شما داشته باشه اما اگه باشه اینم یه راهه که با قوانین کارتون به مشکل بر نمیخورید

بنده هم شبانه مجاز شدم ولی نمی خواهم بروم چون ارزشش را ندارد.

در دوره های شبانه مثل روزانه باید سر کلاس ها حاضر شوید با این تفاوت که پول اساتید و دانشگاه را از جیب خود بپردازید و در این بین اساتید بی سواد هم کم نمی بینید به همین خاطر سرخورده می شوید.

پیام نور و دانشگاه های غیره برای رشته شما مناسب نیست چون اساتید باسواد می طلبد (البته خدای نکرده قصد جسارت به این دانشگاه ها را ندارم ولی باید قبول کرد از لحاظ علمی در سطح پایینی هستند).

خانم یکی از دوستان بنده که دو سه سال پیش شبانه قبول شده بود ترمی 3 میلیون به صورت نقد می پرداخت و 3 میلیون را از دانشگاه وام می گرفت و پرداخت می کرد البته دوست ما و خانمش با هم کار می کردند مثل انجام طرح های پژوهشی و مقاله نوشتن برای دیگران! تا هزینه های زندگی و دانشگاه خانم دربیاید.

نتیجه اینکه یا روزانه قبول شوید (و کلاس های آن نیز یکسال به گمانم بیشتر طول نکشد) و یا بی خیال شوید اگر از نظر مالی مشکل دارید.

رهروی شهدا;664905 نوشت:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

بنده از وضعیت شهریه ها اطلاعی ندارم و تا جایی که می دانم، همه دانشگاه ها حضور در کلاس را لازم میدانند و مخصوصا در دوره دکترا تحقیقات کلاسی و میزان مطالعه هفتگی برای کلاس هم، حجم قابل توجهی از وقت شما را خواهد گرفت.
با این حال با توجه به اینکه تقریبا همه یا عمده افرادی که دوره دکترا تحصیل می کنند، شاغل هستند و با توجه به اینکه واحدهای این دوره از نظر تعداد کمتر از کارشناسی و ارشد هستند، معمولا برنامه ریزی دانشگاه ها به نحوی انجام میگیرد که کمترین لطمه را به شغل افراد بزند.

اگر هدف شما صرف تعلیم و ارتقاء دانش فلسفی تان است، نیازی نیست که این هدف را لزوما از راه ورود به دوره دکترا انجام بدهید که هزینه ای گزاف و وقتی بسیار از شما خواهد گرفت. دوره های آزاد، کتاب های متنوع و دروس ضبط شده اساتید صاحب نظر، در این زمینه می تواند به شما کمک کند. مخصوصا که می گویید که به شغلتان هم مربوط نیست.
شاید بهترین گزینه با توجه به شرایط شما این باشد که از هم اکنون مشغول به مطالعه فلسفه بشوید و اطلاعات خود را بهتر و بیشتر کنید و سال بعد مجددا امتحان دکترا بدهید. اگر در دانشگاه دولتی قبول شدید، همان را ادامه دهید و اگر قبول نشدید، چیزی را از دست ندادید و به هدف خود در آگاهی به فلسفه اسلامی نزدیک تر شده اید.

موفق باشید

رهروی شهدا;664905 نوشت:
- آیا حضور در کلاسها ، در دوره های شبانه الزامی است؟ یا مثل پیامنور الزامی نیست؟

سلام
مگه دکترا هم کلاس برگزار میشه؟ :Gig::Nishkhand:

سیده راضیه;665218 نوشت:
[=Times New Roman]عرض سلام و ادب
با آرزوی موفقیت برای شما.
در مصاحبه دانشگاه های سراسری چه روزانه چه شبانه افراد شاغل رو پذیرش نمی کنند. .
سلام. بنده از طریق سایت سازمان سنچش پرسیدم که آیا افراد شاغل می تومانند در دور ه های روز انه شرکت کنند؟ گفتند: اگر نامه موافقت اداره را موقع ثبت نام بیاورند ، بله. یکی از دوستانم که شاغل هست و د کترا میخونه گفتم چطور تو که شاغلی د کترا روزانه میخونی؟ گفت موقع ثبت نام یک کاغذی به ما د ادند و گفتند امضاء کنید که شاغل نیستید و اگر نکنید ، ثبت نام نمی شوید . گفتم: چرا کاغذ د روغ امضاء کرد ی؟ گفت: خود شان گفتند. گفتم: گفتن خود شان که د لیل شرعی نمیشه.... (من حاضرم 60 میلون تومان را که سال آینده شاید حدو.د 8ع0 میلیون هم بشه ، بدم ولی کاغذ د ر وغ امضاء نمیکنم ان شاء الله.)

اگر این مطلب که کلاسهای دکترا ، فقط د و روز در هفته برگزار میشه ، د رست باشه ، شاید بشه با رییس وقت اد اره صحبت کرد و رضایتش را گر فت. توکل بر خدا. پس بنده ان شا الله امسال را صرف تقویت پایه علمی خود میکنم تا سال بعد روزانه قبول بشوم و هم چند تا مقاله بنویسم تا توی مصاحبه امتیاز د اشته باشه. من استخاره به قرآن کردم. البته قبصد م واقعا استخاره نبود. چون استخاره جایی است که بررسی های عقلی انجام شده باشه و دو طرف فعل و عد م فعل مساوی باشه. اما بالاخره خواستم ببینم قرآن چی می فر ماید. آمد : آیه اول صفحه: اولیک الذین طبع الله علی قلوبهم و سمعهم و ابصارهم و اولیک هم الغافلون ( نحل - 108) اما این آیه ، ادامه آیه قبلی بود که در انتهای صفحه قبل بود و گرچه فقط آیه ابتد ای صفحه جواب استخاره است ، اما آیه قبلی که مربوط به این آیسه است این است: ذ لک بانهم استحبوا الحیوه الدنیا علی الاخره و ان الله لایهدی القوم الکافرین. (نحل 107) آیا حیوه د نیا یعنی پول و حیوه آخرت یعنی علم؟

رهروی شهدا;666295 نوشت:
اگر این مطلب که کلاسهای دکترا ، فقط د و روز در هفته برگزار میشه ، د رست باشه ، شاید بشه با رییس وقت اد اره صحبت کرد و رضایتش را گر فت. توکل بر خدا. پس بنده ان شا الله امسال را صرف تقویت پایه علمی خود میکنم تا سال بعد روزانه قبول بشوم و هم چند تا مقاله بنویسم تا توی مصاحبه امتیاز د اشته باشه. من استخاره به قرآن کردم. البته قبصد م واقعا استخاره نبود. چون استخاره جایی است که بررسی های عقلی انجام شده باشه و دو طرف فعل و عد م فعل مساوی باشه. اما بالاخره خواستم ببینم قرآن چی می فر ماید. آمد : آیه اول صفحه: اولیک الذین طبع الله علی قلوبهم و سمعهم و ابصارهم و اولیک هم الغافلون ( نحل - 108) اما این آیه ، ادامه آیه قبلی بود که در انتهای صفحه قبل بود و گرچه فقط آیه ابتد ای صفحه جواب استخاره است ، اما آیه قبلی که مربوط به این آیسه است این است: ذ لک بانهم استحبوا الحیوه الدنیا علی الاخره و ان الله لایهدی القوم الکافرین. (نحل 107) آیا حیوه د نیا یعنی پول و حیوه آخرت یعنی علم؟

سلام
چقد جالب اومده استخاره.معنیش چی میشه.یعنی طبق قرآن شما باید چیکار کنید
دوره دکترای ما اینجوریه که 18 واحد باید درس برداریم بقیش فقط پروژه دکتراست اگه درساتون سه واحدی باشن کلا میشه 6 تا درس
حالا تعداد کلاسها در هفته بستگی به این داره که چه درسایی بردارید و اونا چه زمانی باشه اما چون واحدا کمه و وقت زیاد تقریبا میتونید بگید تو هفته دو روز
شما دوره پژوهش محور ندارید؟این دوره درس نداره فقط پروژه است.
ان شاالله که موفق باشید
موضوع قفل شده است