صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  نوشته
  340
  حضور
  2 روز 20 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  474

  اشاره چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟

  بسم اللّه الرّحمن الرّحیم


  سوال: چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم هست؟  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟یا علی جانچرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟

  ویرایش توسط "در جستجوی انسانیت" : ۱۳۹۴/۰۳/۱۸ در ساعت ۱۸:۰۰
  اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
  اللهم العن قاتلی فاطمة الزهرا

 2. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,409
  حضور
  203 روز 18 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61461  با نام و یاد دوست

  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟
  کارشناس بحث: استاد هدی


 3. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات و تحقيقات قراني
  نوشته
  1,748
  حضور
  30 روز 20 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  336
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5792  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی128 نمایش پست ها
  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم هست؟
  با سلام
  سوال شما كلي است و اگر هم بخواهيد مصاديق آنرا مطرح نموده و به بحث بپردازيم از آنجا كه اثبات علمي بودن هر يك از آيات منوط به ايجاد پستهاي متعدد است ، لذا بررسي چندين آيه در يك تاپيك عملي نبوده و تجربه هاي متعدد نشان داده كه چنين روشي منجر به نتيجه ي مطلوب نميگردد.بنابراين آيات مد نظرتان را بصورت جداگانه در تاپيكهاي متعدد ايجاد و مطرح نماييد تا قابل بحث و بررسي باشند .  جهد شیطان‌پرست، بی‌اثر است
  زان که از نور عشق بی‌خبر است
  هرچه خواهی به زعم خویش بکوش
  نوراحمد نمی‌شود خاموش

  [/CENTER]

 4. صلوات ها 3


 5. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  نوشته
  340
  حضور
  2 روز 20 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  474  ایا قران کریم خلاف علم است

  ایا قرآن خلاف علم است؟


  بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

  سوال: چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم هست؟

  استاد: عین الفاظ قرآن وحی است. علم دو حوزه دارد یکی حوزه برگشت‌ناپذیر مثل کرویت زمین و منظومه شمسی و عدم صحت برداشت ارسطوئی از اتصال جسم مادی و.... و دیگری حوزه‌های مورد کنکاش و پیشرفت بلکه قابل برگشت که غالب مباحث علمی کنونی اینگونه هستند. آیا قرآن با کدام یک از موارد این دو حوزه مخالفت کرده؟
  سائل:ممنونم اما راستش من که اصلا نفهمیدم شما چی گفتید . سوالمو ساده می پرسم و خواهش میکنم ساده جواب بدین
  1. چرا قرآن گفته و یمسک السما ان تقع علی الارض ؟ آیا جز اینه که در نگاه قرآن زمین مرکز عالم هست و آسمان و خورشید دور زمین می چرخند ؟ یعنی همون هیئت بطلمیوس ؟ پس این یک غلط
  2. و من الارض مثلهن نشون می ده که قران هفت تا زمین را اعتقاد دارد . این زمینها کجاهستند ؟ جز اینه که - مثل اعتقاد قدیمها - قرآن هم معتقد است 7 تا زمین وجود دارد ؟ در حالی که فقط یک زمین وجود دارد
  3. لهم قلوب لایفقهون بها گفته اما میدونیم که مرکز ادراک و فهم و تعقل قلب نیست بلکه مغز است . این هم غلط سوم
  و همین طور خیلی آیات دیگه با علم نمیسازد منظورم اینهاست و این که چرا قرآن بهشت موعود رو مثل زندگی عربها میدونه ( حور مقصورات فی الخیام ) ؟
  و فایده بحث و جدل درباره تعداد اصحاب کهف چی هست ؟
  و خلاصه همین چیزها منظورم است . لطفا منو از این شک و تردید در بیارید استاد: منظور من تمییز دادن مرز حوزه‌های مختلف در مسائل علمی بود.
  ۱- تا آنجا که بنده حقیر از هیئت بطلیموس اطلاع دارم و چندین سال درس و بحث داشتم ظلم بزرگ میدانم که کسی بگوید قرآن قائل به هیئت بطلیموس است، چون:
  الف: هیئت بطلیموس طبق حکمت طبیعیات قدیم، افلاک را جسم فلکی در قبال جسم عنصری میداند، و جسم فلکی، قدیم زمانی است، یعنی محال است که پدید بیاید و یا از بین برود، و لذا حکمای مسلمان قدیم مثل ابن سینا طبق ضوابط علمی از اثبات معاد جسمانی عاجز بودند و تنها میتوانستند معاد روحانی را اثبات کنند، اما قرآن صریحا میفرماید: اذا الکواکب انتثرت، اذا السماء انشقت، جمع الشمس و القمر، و یا در ابتدا: ثم استوی الی السماء و هی دخان، فسویهن سبع سماوات، و...
  ب: هیئت بطلیموس عالم جسمانی را ۱۳ کره میداند که مانند لایه‌های پیاز همدیگر را احاطه کرده‌اند، ۴ کره مربوط به عناصر اربعه است، و ۹ کره آسمانهای عالم هستند، و عالمان دینی در سابق مجبور بودند که عرش و کرسی را به هفت آسمان قرآن اضافه کنند تا علم با شرع اختلاف نداشته باشد! به مقدمه کتاب تشریح الافلاک شیخ بهائی قده مراجعه کنید، هفت آسمان در هیئت بطلیموس همان کواکب سیاره بودند که ما امروزه به اسم سیارات تا زحل در منظومه شمسی میشناسیم،(با این تفاوت که آسمان اول فلک قمر بود و به جای زمین در مدار خود، خورشید را در فلک شمس در آسمان چهارم قرار میداند، و فلک شمس و قمر غیر از خود شمس و قمر بود) ولی فلک ثوابت و فلک اطلس، آسمان هشتم و نهم بودند که هشتمی راه گریزی نداشت ولی نهمی (اطلس) را مثل ابوریحان بیرونی با فرض حرکت وضعی زمین به دور خودش آلترناتیوی برای آن تصور میکردند، به هر حال هفت آسمان در لسان پیامبران آمده بود که تطبیق آن با علم آن روز محتاج توجیه و تاویل بود.
  ج: خرق و التیام (شکافته شدن و سپس ترمیم یافتن) در فلک بطلیموسی محال بود! و لذا عالمان دینی در معراج جسمانی مشکل داشتند و آن را خلاف علم میدانستند و میگفتند معراج تنها میتواند روحانی باشد، اما قرآن صریحا به جن و انس خطاب میکند: ان استطعتم ان تنفذوا من اقطار السموات و الارض فانفذوا لا تنفذون الا بسلطان، لو نمیگوید، إن میگوید تا قائل به محال بودن نفوذ در آسمانها نباشد، ولی میگوید نفوذ در آسمانها تنها با قدرت ونیرو صورت میگیرد.
  د: قرآن صریحا میفرماید: زینا السماء الدنیا(دقیقا پس از ذکر هفت آسمان) ، آسمان نزدیکتر را به زینت ستارگان آراستیم، در حالی آسمان هشتم در هیئت بطلیموس که دورترین آسمان است مشتمل بر زینت کواکب است یعنی ثوابت، و نزدیکترین فلک قمر است که یک زینت ماه فقط دارد! و ده‌ها شاهد دیگر که جوینده به آن میرسد،
  و اما آیه یمسک السماء، اساسا با سیستم هیئت بطلیموسی جور نیست، چون لایه‌های پوست پیازی افلاک، امساک و نگه داری جداگانه نیاز ندارد، آیا طبیعی به نظر میرسد برای اظهار قدرت خدا، بگویند خدا لایه بالائی پیاز را نگه میدارد از اینکه بر روی لایه زیرین بیفتد؟! تعبیر آسمان سقف محفوظ است، یا نگه داشته میشود از اینکه روی زمین بیفتد، یا به غیر ستون قابل رؤیت قرار داده شده است (بغیر عمد ترونها) اصلا با مبانی هیئت بطلیموس سازگاری ندارد.

  ۲- اولا: هفت زمین صریحا در قرآن نیامده، بلکه ظاهر آیه، (من) نشویه است برای کسی که مبانی معارف را بداند، نفرمود: الله الذی خلق سبع سماوات و الارض مثلهن، بلکه و من الارض مثلهن، یعنی خدا هفت آسمان آفرید، و از زمین مثل هفت آسمان ایجاد کرد، که اشاره به آن در حدیث امیرالؤمنین صلوات الله علیه آمده که: شارک بها السبع الشداد، یعنی انسانی که سر از خاک برآورده اگر تزکیه کند درختی میشود که از زمین به ازاء هفت آسمان افراشته میشود، و شواهد زیادی است که منظور از هفت آسمان در لسان انبیاء، مراتب باطنی ملکوت است.
  ثانیا: میگویید این هفت زمین کجا هستند؟ آیا در هیت بطلیموس تنها یک زمین است یا هفت زمین؟ قدیمی‌ها هفت اقلیم یعنی نواحی و اقطار قائل بودند و نه هفت زمین! آیا اگر منظور قرآن واقعا هفت زمین مثل هفت آسمان باشد میتوان با طرح سؤال اینکه این هفت زمین کجا هستند گفت پس قرآن خلاف علم است؟

  ۳- علم امروز قلب را فقط به عنوان یک پمپ میشناسد و بیش از آن نمیشناسد، و در درک سیستم شبکه عصبی، پیشرفت خوبی داشته است، اما در عملکرد قسمت معنا شناسی مغز و قشر خاکستری آن، پیشرفت محسوسی نداشته، و ما نمیدانیم فردا چه چیزی در باره رابطه مغز و قلب خواهند گفت؟ ولی همین اندازه میدانیم قرآن هم لب میگوید و هم قلب و هم سمع و هم بصر و هم فؤاد، و اولی الالباب یعنی صاحبان مغز (لب به معنی عقل است اما اصل معنای آن مغز است مثل مغز بادام و گردو در قبال پوسته آن)، میگوید تعمی القلوب، قلب کور میشود، و حال آنکه بر حسب ظاهر چشم کور میشود، علی قلوب اقفالها، درب را قفل میکنند نه قلب را، علی ابصارهم غشاوه، بر چشم آنها پرده افتاده، القی السمع، گوش دهد، آیا وقتی یک پروفسور به دانشجویانش میگوید: به مطلب امروز خوب دل بدهید، فوری میخندند که خلاف علم حرف زدی؟! مرکز ادراک دل نیست بلکه مغز است! و او هم عذر میآورد که این میراث مادر بزرگم بود!

  ۴- عربها از یک لفظ چه بفهمند غیر از مفهوم دقیق آن لفظ است، اگر عربهای زمان نزول قرآن از مرکب، شتر و اسب میفهمیدند معنای لفظ مرکب هم مختص شتر و اسب میشود؟ یعنی حتی نزد همان عربها؟ خیر ، همان عرب میگفت کشتی هم مرکب است، بلکه قرآن وقتی مرکبها را میگوید صریحا میگوید خدا مرکبهایی میآفریند که شما نمیدانید، لترکبوها و زینة و یخلق ما لا تعلمون، الفاظ حور و مقصور و خیام هر سه از الفاظ نظیر مرکب هستند اما به وجهی دقیقتر که به کارشناسی سمانتیک نیاز دارد.
  و قران هم بحث و جدل راجع به تعداد اصحاب کهف را مرغوب ندانسته، فلا تمار فیهم الا مراء ظاهرا و لا تستفت فیهم منهم احدا.
  اما اینکه من شما را از شک و تردید در بیاورم این ممکن نیست، شک و تردید گام برداشتن است، اما سفارش من این است که گام برداشتن را تبدیل به یک قدم به جلو و یک قدم به عقب نکنید، یا در مسیر مستقیم بروید و یا در مسیر منحنی به نحو جدول تناوبی و نه به نحو هائم سرگردان.
  چند سوال و جواب در ادامه مطلب
  ادامه مطلب
  + نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم شهریور 1390ساعت 21:27 توسط احمدیاسر |
  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟یا علی چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟

  __________________
  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟
  اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
  اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد
  قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
  یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
  اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟

  اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
  اللهم العن قاتلی فاطمة الزهرا

 6. صلوات ها 2


 7. #5

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  نوشته
  340
  حضور
  2 روز 20 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  474  ج: ***ایا قران کریم خلاف علم است ***

  آیا قرآن خلاف علم است؟

  سؤال: چرا خدا طوری حرف زده که دقیقا با هیئت بطلمیوسی اشتباه میشه ؟ چرا واضح حرف نزده ؟
  استاد: از این واضح‌تر که بگوید نزدیکترین آسمان را به زینت ستارگان آراستیم؟!
  سوال: داستان جن و شهاب چیه ؟ واقعا این سنگ ها آسمانی میخوره توی سر جنها یا اون آیه مربوط به عالم ملکوته ؟
  استاد: هر چه هست مربوط به مسأله استراق سمع است که در آیة آمده، و تناسب حکم و موضوع یکی از مهم‌ترین ضوابط فهم متن و هرمونوتیک است.
  سائل: تناسب حکم و موضوع چیه ؟ بالاخره شهابها توی سر جن می خورن یا نه ؟
  استاد: منظورم این بود که وقتی استراق سمع کنند شهاب میخورند! یعنی شهاب تناسبی با استراق سمع دارد که رادع آن است.
  سوال: منظورم این بود که همین شهابهای جسمانی که ما در آسمان می بینیم می خوره سرشون یا به قول بعضیا اون آیه مربوط به ملکوته و خدا ناگهان به عنوان تشبیه حرف از آسمون مادی رو کنار گذاشته و به ملکوت پرداخته و شهابهای ملکوتی و نوری رو از اون آیه مد نظر گرفته ( فکر کنم می گن علامه طباطبائی تنها کسیه که توی تفسیرش این حرفو زده اما بقیه گفتن همین شهابهای مادی میخورن به جنها ) حاا کدوم درسته ؟ همین شهابهای مادی میخورن یا منظور شهابهای ملکوتیه ؟
  استاد: پاسخ: این یک بحث تفسیری گسترده است و به یک کلمه نیست، بنده فقط دو نکته را تاکید میکنم، یکی عبارت لا یسمعون الی الملأ الاعلی و دیگری فمن یستمع الآن، اولی میگوید گوش دادن دزدکی اجنه به ملأ اعلی است آیا ملأ اعلی مکانی است؟! آیا در افلاک و کرات جسمانی ملأ اعلی محقق میشود یا ملأ اعلی معنوی و ملکوتی است؟ و دومی میگوید سابقا شهاب نبود و بعد از بعثت این پیامبر خاتم شهاب‌ها آمده‌اند!
  تناسب حکم و موضوع را که عرض کردم فراموش نکنید، و نیز به ذیل آیه ۱۸ از سوره مبارکه حجر در تفسیر نمونه مراجعه کنید که تفسیری فارسی و ساده و روان است و اقوال متعدد نقل کرده و نیز در چهار پنج مورد دیگر هم در قرآن کریم و تفاسیر آمده است.
  سوال: چرا پیامبر فرموده کما تکونون یولی علیکم اما امام علی به نظرم شایدم امام صادق فرموده الناس بامرائهم اشبه منهم بآبائهم ؟ اینها که ضد هم هستند
  استاد: این که مثل هم است، هر طور هستید بر شما رهبری میشود، و مردم به امرایشان شبیه‌تر هستند تا پدرانشان، یعنی تراکنش و تشابه رفتاری بین شما و امراء بیش از پدران برقرار است، البته تشابه طرفینی است و تاثیر متقابل است.
  اگر مساله این طور بود چرا آنان خودشان این طور نگقتند ؟ یعنی چرا نگفتند روی هم تاثیر دارند ؟
  استاد: اینکه میگویید چرا خودشان چنین نگفتند؟ خوب معلوم است که یک کلام نیست، شما دو کلام را از دو مقام پیدا کرده‌اید و کنار هم گذاشتید، هر مقامی نکته خاصی دارد، مثل اینکه استاد میگوید طبق قانون جاذبه زمین ماه را به طرف خود میکشد اما اشکال کنند که قانون جاذبه تاثیر متقابل است و یک‌طرفه نیست یعنی ماه هم زمین را به طرف خود میکشد! آیا این اشکال به این استاد وارد است؟!
  سوال: قانون جاذبه دوطرفه است ؟ یعنی چیزهائی که می افتند زمین هم زمین را به سمت خود میکشند ؟
  استاد: قانون سوم همین است دیگر!!
  سائل: من آن چیزهائی که در توضیح قانون سوم نیوتن نوشتند بازی با الفاظ می دانم و معتقد نیستم وقتی چیزی بر چیز دیگری نیرو وارد میکند ، شی دوم هم بر شی اول نیرو وارد میکند مگر این که بخواهیم مقاومت را وارد کردن نیرو بر شی اول بنامیم که این بازی با الفاظ است
  استاد: انسان باید ابتدا حرف را خوب بفهمد بعد نقد علمی کند نه اینکه خدا نخواسته قبل از فهم مقصود خبرگان یک فن، به مطلب آنها ایراد بگیرد، مکانیک کلاسیک نیوتنی خیلی کار برده، یک مطلب یک شبه نیست که یک نفر چیزی گفته باشد و همه بله قربان‌گو شده باشند، لذا اگر مطمئن شدید مقصود را فهمیدید نقد بکنید و خنده ندارد، در مکانیک کوانتوم و نیز نظریه نسبیت، مکانیک نیوتنی نقد میشود اما طبق موازین علمی.
  و ذهن من موافق تحقیق تاریخی موضوع ‌محور با پشتوانه تشابک شواهد است که بر مبنای منطق فازی است و به این زودی مطلبی را تمام شده فرض نمیکنم
  سوال: آیا لعنت ما برای شمر و یزید و امثال اینها عذابشونو زیاد میکنه یا تاثیری در این کار نداره ؟ چون بعضیا میگن صلواتو لعنت ما اثری نداره و پیامبر و اماما به نهایت جائی که باس برسن رسیدن
  استاد: هر دو تاثیر دارد، صلوات ما هم خان گسترده آنها را گسترده‌تر میکند، صاحب سفره‌ای که یک میلیون مهمان دارد تا دو میلیون تفاوت ندارد؟
  سائل: پس چرا بعضیا میگن صلوات و لعنت ما فقط نشون دهنده موافقت ما با درود و نفرینه و می گن ادخلوا آل فرعون اشد العذاب نشون میده ملعونها الانش هم در بدترین حال ممکن هستن ؟
  استاد: آنچه در حافظه من است اشد العذاب مزبوط به روز قیامت است، و یوم تقوم الساعة ادخلوا آل فرعون اشد العذاب، و اما در برزخ النار یعرضون علیها غدوا و عشیا، خودتان مراجعه کنید.
  سوال: چرا در زیارت امام صادق امده که مادران ایشان همگی عفیف بودند اما در تاریخ نوشتند که مادر ابوبکر ( که جد امام صادق هم بود ) یکی از زنان مشهور به زنا و فحشا بود: و أمه سلمی من ذوات الأعلام فی مکة و کانت لها رایة فی الأبطح لأن العرب کانوا یأنفون من أن تنازلهم البغایا فکانوا بیعدونها عن قرب منازلهم و کان رایتها حمراء تدل علی فجورها و عهرها ( کتاب الأربعین ، ص 532 و 533 ، نوشته محمدطاهر قمی شیرازی به نقل از مشارق الأنوار به نقل از کتاب ملل و نحل و نسب شناسان )
  استاد: اولا در اصل اینکه چنین امری ثابت باشد یعنی حضرت نوه ابوبکر باشند، خدشه تاریخی کردند هر چند بنده نمیدانم.
  ثانیا: جواب اصلی این است که نور معصوم ع در رحم پاک قرار داشته از زمان حضرت آدم تا زمان تولد، اما لازم نیست مادر خود امام هم تا زمان حضرت آدم در اصلاب شامخ و ارحام مطهر باشد، این ربطی به هم ندارد، نور امام ع هرگز ساکن در صلب ابوبکر نبوده بلکه نه ماه ساکن در رحم مادر جلیله مکرمه خودشان بودند و نه بیشتر.
  سائل: همه از مادران پاک و عفیف ، عفیف بودن همیشگی آنان در زندگی شان را می فهمند نه فقط در 9 ماه حمل یکی از بچه هاشان.
  استاد: من کجا گفتم ۹ ماه فقط مادر امام ع پاک است؟؟!! اعتقاد بنده این است که مادر امام معصوم ع در تمام عمر معصوم است، چرا اینگونه عبارت من را فهمیدید و معنا کردید؟! من گفتم مادر امام ع لازم نیست مثل خود امام در رحم مثل خودش پرورش یافته باشد و یا در صلب پاک از گناه باشد، خود مادر امام، معصوم از گناه است اما عبارت زیارت نمیگوید مادر مادر هم معصوم از گناه است، اما مادر پدر را میگوید در تمام عمر معصوم است، چون نور امام از مسیر او میگذرد (دقت کنید) ، مثل مادر امام ع مثل مؤمنین است که همینطورند، مثلا بعض علما در تمام عمر گناه نکردند اما لازم نیست مادر یا پدر آنها هم گناه نکرده باشد، علی بن یقطین به امام کاظم ع عرض کرد آقا بر خودم میترسم! فرمودند چرا؟ گفت چون پدرم ناصبی بود! فرمودند هرگز نترس، مثل مؤمن در صلب کافر مثل یک شن در بین یک خشت است که وقتی شسته شود گل‌ها میرود و آن شن صحیح و سالم باقی میماند و ذره‌ای به آن مؤمن صدمه نمیزند، و لذا عرض میکنم عبارت زیارت مزید تشریف است نه شرط کار، و این نکته مهمی است.
  + نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم شهریور 1390ساعت 21:27 توسط احمدیاسر | آرشیو نظرات


  این وبلاگ حاوی جلسات تفسیر سوره ی مبارکه ی قاف می باشد که از نوارهای صوتی پیاده شده است
  جلسات از تابستان سال 1390 آغاز شد و تا خرداد 92 به 280 جلسه رسید
  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟یا علی جانچرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟

  __________________
  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟
  اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
  اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد
  قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
  یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
  اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟

  اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
  اللهم العن قاتلی فاطمة الزهرا

 8. صلوات ها 2


 9. #6

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  نوشته
  340
  حضور
  2 روز 20 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  474  ج: ***ایا قران کریم خلاف علم است ***

  أسئلةٌ و أجوبتها


  ۱- یک بار فرمودید حدیث «الدنیا مزرعة الآخرة» از معجزات قولی است ولی توضیح ندادید. مگر غیر از این معنا که پاداش و جزاء آخرت نتیجه اعمال دنیوی ماست معنای دیگری از این حدیث استفاده می‌شود؟ (معنایی معجزه‌وار و فوق العاده).
  استاد: چون جانِ کلام بر سر رابطه نتیجه و ذوالنتیجه و بالخصوص کیفیت انتاج و بالأخص مراحل صیرورت با تحفّظ بر محکمات اعتقادیه مبدأ و معاد است، لطف تعبیر در تطابق هر چه بیشتر مبادی و شروط و معدّات و اجزاء و جمیع ما له أدنی دخالة است و لذا کلامی که یبدو استعاریّاً خطابیّاً یصیر برهانیّاً حلّیّاً
  ۲- یک بار صحبت از نظم دقیق خارجی‌ها در کارهایشان به میان آمد که بعضی موارد آن حقیقتاً شگفت‌آور است ولی شما فرمودید که این نظم نتیجه مشکلاتی است که به آن برخورد کرده‌اند. منظورتان را نفهمیدم. لطفاً در این باره توضیح بفرمایید.
  استاد: مثال آن، طرح ترافیک است که مُعجب بی‌خبر نسبت به سوابق آن و اینکه چه بلاهائی بر سر کثیری آمده تا فکرها کرده و تن به آن داده‌اند می‌باشد و این نقصی برای یک نابغه در یک دهکده کوچک بدنیاآمده نیست که به فکر مثلاً یک‌طرفه کردن کوچه‌های ده نیافتد و یا خط‌کشی برای عبور و مرور چند الاغ.
  ۳- گاهی شنیده می‌شود که افرادی با توسّل به صاحبان فرقه‌های باطل یا اشیاء خرافی حاجت می‌گیرند یا شفا می‌یابند. و معمولاً در پاسخ به این شبهه گفته می‌شود: چون آنها با اعتقاد کامل دست به این کار می‌زنند، لذا این اثر و نتیجه طبیعی است اگرچه معتقدٌبه باطل باشد. اگر اینگونه است پس فرق بین آنها و شفا یافتن و حاجت گرفتن ما با توسل به اولیاء الله چیست؟ چون ممکن است کسی بگوید: شما هم چون اعتقاد دارید، نتیجه می‌گیرید و این دلیل بر حقانیت شما نیست. و اگر جواب فوق الذکر به شبهه بالا صحیح نیست، جواب صحیح را بفرمایید.
  استاد:. مقبول نیست و با پی‌جوئی، عدم صدق مخبری یا خبری آن معلوم می‌شود مگر در مواردی که شبیه به این باشد که کریمی ببیند کوری در کمال احتیاج به درخت خشکیده‌ای التماس می‌کند.
  ۴-جمع بین «حب علی چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ حسنة لا تضرّ معها سیّئة» و «العاصی لله لا ینفعه ولایتنا»چیست؟ و سؤال دیگر آنکه فرق بین محبّت، مودّت و ولایت چیست؟
  استاد: نفرمودند لاتکون معها السیّئة سیّئة بلکه ولایت ما نافع نیست برای انقلاب عصیان به طاعت پس محتمل است معنای روایت شریفه تنویع حسنات به دو نوع باشد و محبّت امیرالمؤمنین صلوات الله و سلامه علیه از نوعی که قابل انمحاء به سیّئه باشد نیست بلکه زمینه‌ساز محو آن است.
  سائل: علامت محبّت واقعی به اهل بیت چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ و اساساًً هر محبتی چیست؟ چون گاهی به شخص محبت زیاد داریم ولی بعد از سالها قلبمان از او برمی‌گردد و مبغض او می‌شویم. چگونه بفهمیم که محبت ما به امیرالمؤمنین از این قسم نیست بلکه پایدار و حقیقی است؟
  استاد: در بزنگاهها معلوم می‌شود، که محبوب را بر غیر او ترجیح می‌دهیم یا نه؟
  سائل: معمولاً علامت حقیقی و صادق بودن محبّت را بروز آن در اعمال می‌گیرند و می‌گویند: لو کان حبک صادقاً لأطعته. آیا معاصی حتی ترک نماز و فسق و فجور منافات با محبت دارد با توجه به اینکه در روایات بین شیعه و محبّ فرق گذاشته‌اند و اولی را مطیع و دومی را مخالف در عمل دانسته‌اند؟
  استاد: معاصی منافات ندارد و روایتی نقل کردند که شخصی یهودی به امیرالمؤمنین چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ خیلی علاقه داشت و نسبت به حضرت اظهار محبت می‌کرد. چند روز پیدایش نشد. حضرت فرمودند کجاست؟ عرض شد وفات کرده. حضرت ناراحت شدند. خدمت حضرت رسول خدا چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ که رسیدند حضرت چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ علّت را پرسیدند حضرت امیر قضیه را عرض کردند. حضرت چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ فرمودند می‌خواهی جایگاه او را ببینی فکشط له عن السماء الرابع دیدند قبّه خضرایی است و آن یهودی در آن متنعّم. فرمودند: این جایگاه به خاطر محبتی است که به تو داشت.
  سائل: اگر محبت اهل بیت برای یک یهودی نافع باشد به طریق اولی برای سنی‌ها هم نافع است. استاد: قطعاً اگر سنی طوری باشد که اگر امر دایر شد بین اهل بیت و خلفا، اهل بیت را ترجیح دهد. استاد: الآن هر دو را قبول دارد. فرمودند: این از نفهمی اوست اگر بفهمد آنها را ترجیح می‌دهد. او کمالات را دوست دارد و از ظالم بیزار است ولی الآن اشتباهاً خلفاء را اول شخص عالم می‌پندارد.
  سائل: معنای محبت امیرالمؤمنین علاقه به صفات حضرت است یا شخص حضرت؟ چون هر کسی ولو کافر بشنود شخصی این همه صفات کمالیه در اوست طبعاً علاقمند می‌شود
  استاد: نه، اینطورها هم نیست. محبت از اسرار الهی است و حدیث ‌إن الارواح جنود مجنّدة ماائتلف هناک ائتلف هنا … را خواندند و نیز روایتی که شخصی آمد خدمت حضرت و عرض کرد: إنّی احبّک. حضرت مدتی سکوت کردند و فرمودند: لکنّی لا احبّک. گفت: چرا؟ فرمودند: در ارواحی که نظر کردم تو را در میان آنها ندیدم.
  سائل: بالاخره میزان و محک برای اینکه بفهمیم محبت ما حقیقی است یا نه چیست؟
  سائل: «شخصی مدتی مضطرب بود که ایمان او مستقر است یا مستودع؟ حاج آقا [بهجت] فرموده بودند: «باید که ندانی». وظیفه ما فعلاً تحصیل محبت ظاهری و رعایت رضایت آنهاست. خدا می‌خواهد انسان بین خوف و رجاء باشد». در صحبتهایشان به روایت امام صادق چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ در تثلیث محبین اشاره فرمودند که باید به تحف مراجعه کنم. البته در اثنای فرمایش خود تأکید کردند که اینطور نیست که گناهان بی‌جواب بماند لذا حضرت فرمودند: «انی اخاف علیکم فی البرزخ». اما اینطور نیست که لازمه معاصی خلود در نار باشد
  سائل: چرا گاهی به شخص چندین سال محبت زیاد داریم و بعد از بین می‌رود؟
  استاد: اگر کسی اهلش باشد [می‌فهمد که محبت واقعی نیست]، حتی روانکاوهای امروزی همان وقت با چندین سؤال فنی می‌فهمند که محبت واقعی نیست. کما اینکه برعکس، گاهی دو نفر مبغض و متنفر از یکدیگرند ولی انسان می‌بیند که به هم محبت دارند مثل خیلی از دعواهای زن و شوهرها
  ۵- روایت مشهور «شاورهنّ فخالفوهنّ» را چگونه باید توضیح داد؟ و نیز «لاتطیعوهنّ فی المعروف» و آیا سیره‌ای از ائمه بر عمل طبق مضمون این دو روایت در دست می‌باشد؟
  استاد: شاید مقصود ممانعت از به فکر مصدریت امر درآمدن باشد که دنبال آن حتّی لایطمعن.
  6- عبارت «لولا علیّ لما خلقتک» و مخصوصاً فقره «لولا فاطمة لما خلقتکما» چگونه معنا می¬شود؟ با توجه به مقام پیامبر و امیرالمؤمنین علیهما السلام.
  استاد: وجود مبارک حضرت حجت عجّل الله تعالی فرجه الشریف معنای آنست.
  7- «کلّنا نورٌ واحد» آیا منظور اتحاد سنخی است یا شخصی؟ دوّمی چه توضیحی دارد؟
  استاد: هر دو است لکن در دو مرتبه از وجود و معنای شخص در دوّمی متناسب با کلّی سِعی است.

  8- آیا عبارت «جگرم از تشنگی می¬سوزد» که در مقاتل از حضرت نقل شده، با کرامت و عزّت نفس حضرت منافات دارد تا مردود باشد؟
  استاد: نه تنها منافات نیست بلکه ملائمت است.
  سائل: در عبارت «هیهات منّا الذلّة» که ظاهراً مراد از ذلّت، ذلّت تن به بیعت یزید دادن است، سؤال من این است که چطور بیعت امیرالمؤمنین با ابوبکر ذلّت محسوب نشده و مشمول این عبارت نیست و در مورد حضرت مجتبی اگر هم بیعت نبوده صلح که بوده. آیا اگر امام حسین با یزید صلح می¬کردند باز هم ذلّت به حساب می¬آمد؟
  استاد: مراد از ذلّت تسلیم بلاشرط بود که خواست بکشد و خواست تصمیم دیگر بگیرد و مسأله بیعت در مدینه بود که آن هم در نامه نوشته بود «و لیَکُن مع الجواب رأس الحسین» چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ و از همه مهمتر معجزه صلح حضرت امام مجتبی چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ بود که مشروعیت داد به قیام حضرت [امام حسین چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟] نزد هر طائفه¬ای.
  9- چرا حضرت یوسف بعد از رسیدن به مقام خزانه¬داری، با پدرشان دیدار نکردند و در ظاهر خبر زنده بودن و سلامتی خود را به او ندادند تا اینکه هفت سال نعمت گذشت و در سال قحطی این اتفاق افتاد؟
  استاد: پس چه هست معنای آیه کریمه و اعلم من الله ما لا تعلمون و یا إلّا حاجة فی نفس یعقوب قضیها و نظائر آن؟
  سائل: در اینکه در حقیقت یعقوب از زنده بودن یوسف با خبر بود شکّی نیست، سؤال اینست که چرا ظاهراً وقتی از زندان خلاص و خزانه¬دار شد سراغ پدر نفرستاد تا از او خبر بگیرد یا او را نزد خود بیاورد و گویا در این هفت سال اسمی از اینکه پدری دارد که ظاهراً در فراق او محزون است نمی¬برند؟
  استاد: پس چه هست معنی و حکمت کریمه و اوحینا الیه لتنبّئنّهم بأمرهم هذا و هم لا یشعرون؟
  10- جمع بین عدم تحریف قرآن و اختلافات قراءات مخصوصاً مواردی که موجب تغییر معنای آیه می¬شود چیست؟
  استاد: در قرائت مقرو مورد تسالم است بخلاف تحریف.
  11- چرا ظرف ظهور امام زمان چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ پر شدن زمین از ظلم و جور قرار داده شده است؟ و چه ارتباطی بین این دو امر وجود دارد؟
  استاد: امری است قابل فهم برای همه مؤمن و کافر و نیز [باید] خواست از صمیم قلب رفع آن را.
  12- چرا دانشمندان علوم طبیعی با اینکه از همه به نظم دقیق و اسرار شگفت¬انگیز در طبیعت و بدن انسان آگاهترند، در میان آنها منکر خدا پیدا می¬شود؟
  استاد: آیا ممکن نیست که وسیله¬ای الکترونیکی به دست بی¬خبری افتد و او گمان کند که میوۀ درختی در هندوچین است؟
  13- آیا می¬توان گفت امام حسن چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ افضل از امام حسین چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ بودند به استناد به اینکه امام باید افضل اهل زمانش باشد و امام مجتبی در زمان امام حسین به امامت رسیدند؟
  استاد: این «باید» در محدوده موضوع خودش است مثل ارتدّ الناس بعد ... الحدیث.
  14- آیا عبارت «فی الاصلاب الشامخة و الارحام المطهرة» بُردِ آن را دارد که ابوبکر که جد مادری امام صادق چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ می¬باشد را از جهت نسبی تطهیر نماید؟
  استاد: واضح است که کلام در انتقال نور در مسیر طیّب است نه در انتقال خود مسیر طیّب.
  15- معنای و توضیح «حتّی یلج الجمل فی سمّ الخیاط» با توجه به آنکه می¬توانست بگوید: کفار هرگز وارد بهشت نمی¬شوند، چیست؟
  استاد: فرجةً للمشیّة احاله به مستحیل عادی شده است. و الله العالم.
  16- جواب کسانیکه شفاعت را نعوذ بالله به پارتی بازی تفسیر می¬کنند، چیست؟
  استاد: به تعبیر بعضی اساتید بذر شفاعت را از اینجا با خود می¬بریم.
  سائل: آنها بذر شفاعت را تنها اعمال صالحه می¬دانند به قول نویسنده¬ای: «شفاعت، نجات ناشایسته نیست بلکه شایستگی نجات دادن است» یعنی ائمه آمدند تا ما را به راه راست هدایت کنند. اگر قبول کردیم و مهتدی شدیم همین معنای شفاعت است. یعنی آنها واسطه¬ای در شایستگی نجات پیدا کردن ما شده¬اند. امّا اینکه محبّتِ تنها موجب نجات در آخرت شود را قبول ندارند. آیا یکی از این دو بیان صحیح است یا افراط و تفریط است و بیان معتدل دیگری وجود دارد؟
  استاد: از اعمال صالحه محبّت خدا و اولیاء خداست و به تعبیر همان استاد انسان بوجهی خود عمل است انّه عملٌ غیر صالح و همانطور که در مورد تفکّر وارد شده انّما العبادة ... الحدیث و یا افضل الاعمال انتظار الفرج، کذلک محبّت، که خود شعبه¬ای از بذور شفاعت است. منظور از بذر شفاعت، شایستگی نجات یافتن است نه نجات دادن، تا بتواند جواب از پارتی¬بازی باشد.
  17- دوست دارم دو مسأله وحدت وجود از نظر عرفا و حرکت جوهری از نظر حکما را به زبانی ساده و در حدّ فهم بیان فرمایید.
  استاد: از حکما سؤال کنید.
  18- چرا در روایات سفارش به خواستن فرزند پسر شده و حتی برای این هدف ادعیه و اذکاری هم توصیه شده است و معنای روایت «البنات حسنات و البنون نعم و الحسنات یثاب علیها و البنون یسأل عنها» را توضیح بفرمایید. معنای اینکه از دختران سؤال نمی¬شود چیست؟
  استاد: شاید وجه آن وجود تکالیف بیشتر که تناسب با حسنه بودن دارد باشد و همچنین ورود ادعیه نظیر کراهت نذرکردن باشد.
  19- با توجه به ضعف زن از جهت جسمی و عقلانیت، چرا بلوغ او زودتر است؟
  استاد: تفکیک سه موضوع مناسب است: رشد و بلوغ طبیعی و بلوغ سِنّی، که اخیر به بعض مناسبات برای انضباط در بعض امور فقهی است و بعض دیگر مبتنی بر اوّلی یا دوّمی است.
  20- روایاتی که در مذمت طوایف خاصی مثل کردها و خوزیها و اصفهانیها وارد شده با توجه به وجود شیعه در میان آنها در زمان ما، چه توجیهی دارد؟
  استاد: ظاهراً تشابه در اسم دارند.
  21- چرا تعدّد زوجات که در بین عربها و مناطقی از ایران مخصوصاً سنّی¬ها بسیار عادی و رائج است، در میان اکثر ایرانیان به عنوان امری ناپسند و غیر قابل قبول جا افتاده است؟ منشأ این تلقّی چیست؟
  استاد: شاید وجه آن ممنوعیّت قانونی آن در طیّ چند سال است نه اینکه ریشه¬دار باشد.
  22- حدیث «حبّ الوطن من الایمان» را چگونه باید توضیح داد؟
  استاد: ظاهراً در روایات است که مؤمن وقتی بازمی¬گردد مثل مسافری است که از سفر برگشته ولی کافر مثل بنده¬ای است که فرار کرده بوده و برگردانده می¬شود.
  23- در ذیل بعضی ادعیه و اذکار یا نمازهای مخصوص، وارد شده که خواننده آن گناهان هفتاد سالش آمرزیده می¬شود یا اگر فلان روز را روزه بگیرد گناه شصت سال او پاک می¬شود. این امور برای بعضی قابل قبول نیست. چگونه آنها را قانع کنیم؟
  استاد: عصیان امر مولی نسبت به حکم تکلیفی آمرزیده می¬شود و ربطی به احکام وضعیه که ملازمه با تکالیف جدیده دارد ندارد مثل حقوق الناس و قضاء ما فات.
  24- از نظر فقهی اطاعت زن از شوهر فقط در تمکین و خروج از خانه لازم است ولی در روایات اطاعت به نحو مطلق آمده «أن تطیعه و لا تعصیه» و در بین عرف هم به همین نحو معروف است. آیا اطاعت به آن دو مورد [تمکین و خروج از خانه] تخصیص می¬خورد یا اعم می باشد؟
  استاد: جمع کردن بین تکلیف و ندب در سیاق عبارت واحدة خیلی نظیر دارد و مشتمل بر حِکم لطیفه است.
  25- با اینکه خدای متعال «علیم بما فی الصدور» است، چه لزومی یا فایده¬ای دارد که دعا کنیم و خواست خود را به زبان بیاوریم؟
  استاد: به زبان آوردن هم مرتبه¬ای از تکوین و تقدیر و منشأیت آثار است که در نتیجه مرتبه¬ای از عنایت مطلقه است.
  26- در مورد روایت «قلّة العیال احد الیسارین» و جمع بین آن و روایات مشوّق کثرت عیال، توضیح بفرمایید.
  استاد: بین عیال و اولاد عموم و خصوص من وجه است و نیز واضح است که احد الیسارین بیان حکم نیست، چنانکه در مشاهده پرنده در دام افتاده وارد شده هلک صاحب العیال.
  27- راه اصلی معالجه و درمان اشخاص وسواسی چیست؟ و نیز بفرمایید فرق وسواسی و کثیر الشک چیست؟
  استاد: تقویت قوۀ عاقله است کما یستفاد من الروایة و شاید اساس کار در وسوسه تکرار است که شک را بهانه آن قرار می دهد.
  28- جمع بین روایت «فمن ادعی المشاهدة فهو کذاب» و تواتر مشاهدات را چه می¬دانید؟ با توجه به اینکه بعضی مشاهده را به معنای نیابت گرفته¬اند. دلیل آنها چیست با اینکه مشاهده هر رؤیتی را در بر می¬گیرد؟
  استاد: اقوی شاهد آن صدور آن به خاتم نوّاب اربعه چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ است.
  29- وظیفه ما در برخورد با کسانی که در مجالس عزاداری و مراسم سوگواری اباعبدالله چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ شرکت می¬کنند ولی مرتکب معاصی کبیره مخصوصاً ترک نماز هستند، چیست؟
  استاد: اولین وظیفه خود ما تحصیل معرفت ما به عجائب قابلیات این مجالس مبارکه در تهذیب و تزکیه نفوس است هم نظریاً و هم تجربةً.
  30- آیا مجرد بودن روح و ملائکه با توجه به تجرد واجب الوجود و جسم نبودن او با آیه لیس کمثله شیء منافات ندارد؟
  استاد: تجرّد مفهومی عنوانی و بلکه عدمی است که در سؤال هم تعبیر از آن شده است.  + نوشته شده در پنجشنبه ششم مهر 1391ساعت 20:58 توسط احمدیاسر | آرشیو نظرات


  این وبلاگ حاوی جلسات تفسیر سوره ی مبارکه ی قاف می باشد که از نوارهای صوتی پیاده شده است
  جلسات از تابستان سال 1390 آغاز شد و تا خرداد 92 به حدود 294 جلسه رسید
  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟حیدریم چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟
  __________________
  چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟
  اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
  اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد
  قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
  یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
  اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟ چرا بعضی از آیه های قرآن مخالف علم است؟  آخرین ویرایش توسط عبدالعلی69; در 08:23PM..
  اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
  اللهم العن قاتلی فاطمة الزهرا

 10. صلوات


 11. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410
  سلام

  یکی از سنگینترین شبهات در این رابطه آیه 86 کهف است که غروب خورشید را در چشمه جوشان دانسته :

  حَتَّى إِذَا بَلَغَ مَغْرِبَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَغْرُبُ فِي عَيْنٍ حَمِئَةٍ وَوَجَدَ عِندَهَا قَوْمًا قُلْنَا يَا ذَا الْقَرْنَيْنِ إِمَّا أَن تُعَذِّبَ وَإِمَّا أَن تَتَّخِذَ فِيهِمْ حُسْنًا (86)


  البته اگر زید بن ثابت یهودی مامور جمع قران نبود الان من بخدا و قران کافر میشدم !

  آیا در مصحف امام علی ع هم چنین اسرائیلیاتی وجود داشت ؟!

  http://www.iranclubs.org/forums/show....php?p=2208696


 12. صلوات ها 2


 13. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  ثقلین : ذوالقرنین
  نوشته
  1,610
  حضور
  25 روز 16 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  36
  صلوات
  3090  نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
  سلام

  یکی از سنگینترین شبهات در این رابطه آیه 86 کهف است که غروب خورشید را در چشمه جوشان دانسته :

  حَتَّى إِذَا بَلَغَ مَغْرِبَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَغْرُبُ فِي عَيْنٍ حَمِئَةٍ وَوَجَدَ عِندَهَا قَوْمًا قُلْنَا يَا ذَا الْقَرْنَيْنِ إِمَّا أَن تُعَذِّبَ وَإِمَّا أَن تَتَّخِذَ فِيهِمْ حُسْنًا (86)


  البته اگر زید بن ثابت یهودی مامور جمع قران نبود الان من بخدا و قران کافر میشدم !

  آیا در مصحف امام علی ع هم چنین اسرائیلیاتی وجود داشت ؟!

  http://www.iranclubs.org/forums/show....php?p=2208696
  سلام

  لطف کرده بفرمایید چرا حضرت علی که پس از عثمان بر مسند خلافت نشت نسبت به این اسرائیلیات در قران جمع اوری شده اعتراضی نکرد !
  خدایا مرا آن ده که آن به

 14. صلوات ها 2


 15. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  ثقلین : ذوالقرنین
  نوشته
  1,610
  حضور
  25 روز 16 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  36
  صلوات
  3090  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی128 نمایش پست ها
  1. چرا قرآن گفته و یمسک السما ان تقع علی الارض ؟ آیا جز اینه که در نگاه قرآن زمین مرکز عالم هست و آسمان و خورشید دور زمین می چرخند ؟ یعنی همون هیئت بطلمیوس ؟ پس این یک غلط
  2. و من الارض مثلهن نشون می ده که قران هفت تا زمین را اعتقاد دارد . این زمینها کجاهستند ؟ جز اینه که - مثل اعتقاد قدیمها - قرآن هم معتقد است 7 تا زمین وجود دارد ؟ در حالی که فقط یک زمین وجود دارد
  3. لهم قلوب لایفقهون بها گفته اما میدونیم که مرکز ادراک و فهم و تعقل قلب نیست بلکه مغز است . این هم غلط سوم
  و همین طور خیلی آیات دیگه با علم نمیسازد منظورم اینهاست و این که چرا قرآن بهشت موعود رو مثل زندگی عربها میدونه ( حور مقصورات فی الخیام ) ؟
  و فایده بحث و جدل درباره تعداد اصحاب کهف چی هست ؟
  سلام

  دقت نمایید اینها مصادره به مطلوب شده

  ج 1 در سوال اول میفرماد سماء و نمیفرماد سماوات لذا ارتباط ان با هیئت بطلمیوسی وارد نیست و سماء هر چیز بالای سر از جمله سقف است و امروز ثابت شده زمین دارای سقف است کما اینکه ماه و بسیاری از کرات دیگر سقف ندارند یعنی پوشش ندارند و لذا هر شیء سماوی به اسانی به انان بر خورد میکند دقت نمایید امروز صحبت از سپر ضد موشکی میشود درحالی که چنین چیزی اصلاً قابل مشاهده نمیباشد .

  ج 2 اشاره به هفت زمین هم اگر منظور ان باشد دلیل به اعتقاد به هیئت بطلمیوسی نیست مگر ما امروز توانسته ایم به پهنه تمام اسمان دست یابیم که بگوئیم اینها کجاست !

  ج 3 اما درک با قلب هم درست است یعنی بسیاری از افراد بی سواد از جمله خود پیامبر اکرم از بسیاری از دانشمندان خدا را بهتر شناختند یعنی به ندای قلبشان گوش کردند نه به ظاهر علوم دائم در حال تغییر !

  اما اینکه بهشت چگونه است هم هنوز روشن نیست و معلوم نیست به شکل مادی باشد چرا چون وقتی از میوه های بهشتی صحبت میکند بهشتیان میگویند گوئی همان میوه های زمینی است دقت کنید میوه و خوراکی زمینی تولید فضولات میکند و بهشت جای فضولات نیست .

  اما تعداد اصحاب کهف اتفاقاً قران هم میفرماید بحث در مورد تعداد اصحاب کهف چه سودی دارد یعنی مطالب مهم را رها نکنید و به دنبال حواشی بگردید !
  خدایا مرا آن ده که آن به

 16. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  علاقه
  باشگاه
  نوشته
  633
  حضور
  11 روز 11 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2068  این ایه خورشید در چشمه رو توضیح بدن اساتید لطفا

 17. صلوات


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۴/۳۰, ۱۴:۰۶ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود