مقدار مسح پا در وضو

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مقدار مسح پا در وضو

یا الله

درباره مسح سر این گونه آمده:

بعد از مسح سر باید با تری آب وضو که در دست مانده روی پاها را از سر یکی از انگشتها تا برآمدگی روی پا مسح کند .( امام خامنه ای )

حالا میخواستم بدونم با توجه به تصویر کدوم قسمت میشه سر انگشتان؟

از جایی که ناخن هست؟

یا از این قسمت میانی؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

مشتی خاک;663890 نوشت:
یا الله

بعد از مسح سر باید با تری آب وضو که در دست مانده روی پاها را از سر یکی از انگشتها تا برآمدگی روی پا مسح کند .( امام خامنه ای )

از جایی که ناخن هست؟

یا از این قسمت میانی؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

ابتدای مسح پا مطابق عکس دوم صحیح است:

مشتی خاک;663890 نوشت:
یا الله

از جایی که ناخن هست؟

یا از این قسمت میانی؟

بسمه تعالی دوستان گرامی سلام علیکم [=HelveticaNeue][=HelveticaNeue]به نص آیه قرآن و چندین حدیث صحیح خصوص از امام رضا سلام الله علیه در فروع کافی و وسائل الشیعه در مسح پا باید کل روی پا به صورت عرضی و طولی تا اولین بلندی روی پا که ابتدای استخوان برجسته پا ها است مسح گردد اما میبینم امروزه فقهای سنی که هیچ و فقهای شیعه اگر بخشی از روی پا هم مسح شود را برای وضو کافی میدانند در حالی که این مطلب مخالف نص صریح قرآن و سنت معصومین است با تشکر از وقتی که گذاشتید والسلام علی عباد الله الصالحین

رضا ثقلین;664453 نوشت:
بسمه تعالی دوستان گرامی سلام علیکم [=HelveticaNeue][=HelveticaNeue]به نص آیه قرآن و چندین حدیث صحیح خصوص از امام رضا سلام الله علیه در فروع کافی و وسائل الشیعه در مسح پا باید کل روی پا به صورت عرضی و طولی تا اولین بلندی روی پا که ابتدای استخوان برجسته پا ها است مسح گردد اما میبینم امروزه فقهای سنی که هیچ و فقهای شیعه اگر بخشی از روی پا هم مسح شود را برای وضو کافی میدانند در حالی که این مطلب مخالف نص صریح قرآن و سنت معصومین است با تشکر از وقتی که گذاشتید والسلام علی عباد الله الصالحین

سلام علیکم

در این بخش به فتوای مراجع تقلید اشاره می شود.

واما در رابطه با نظرات ایشان به کتب مفصل ایشان در این زمینه مراجعه بفرمایید.

شفا;665407 نوشت:
در این بخش به فتوای مراجع تقلید اشاره می شود.

واما در رابطه با نظرات ایشان به کتب مفصل ایشان در این زمینه مراجعه بفرمایید.

سلام و عرض ادب

سوال من درباره مسح پا هست نظر مقام معظم رهبری رو می خواستم بدونم.

اگر ما مسح پا رو انجام بدیم و بعد ببینیم یکی یا 2 تا از انگشتان پا و یا نقطه ای از پا مانعی وجود دارد آیا وضو باطل است؟

از تصویر دوست عزیز مشتی خاک استفاده کردم . تا بهتر معلوم بشه اگر یکی از این 3 قسمت یا هر 3 قسمت مانع باشد اشکالی دارد. ممنون

ممنون

[="Times New Roman"][="Navy"]

ابراهیم ا;943179 نوشت:
اگر ما مسح پا رو انجام بدیم و بعد ببینیم یکی یا 2 تا از انگشتان پا و یا نقطه ای از پا مانعی وجود دارد آیا وضو باطل است؟

سلام عليکم،

طبق نظر تمام مراجع، اگر حتّی به اندازه عرض يک انگشت هم مسح بکنيد مقدار واجبش را انجام دادين.[/]

ابراهیم ا;943179 نوشت:
سلام و عرض ادب

سوال من درباره مسح پا هست نظر مقام معظم رهبری رو می خواستم بدونم.

از تصویر دوست عزیز مشتی خاک استفاده کردم . تا بهتر معلوم بشه اگر یکی از این 3 قسمت یا هر 3 قسمت مانع باشد اشکالی دارد. ممنون

ممنون

سلام علیکم

مطابق نظر مقام معظم رهبری

اگر به اندازه یک انگشت مسح شده باشد صحیح است و کافی می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم

آیه وضو:

وَامْسَحُواْ بِرُءُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَيْنِ بخشى از سرهايتان و (تمام روى) پاهايتان را تا دو برآمدگى (نخستين) مسح كنيد. 6 مائده

"وامسحوا برؤسكم" مَسَح فعل متعدى است كه طبعا مفعولش بى واسطه اش رؤسكم است، بنابراين «باء» در اينجا براى تعديه نيست، بلكه طبعا براى تبعيض است، بدين معنى كه مسح در انحصار بخشى از سر است نه كل آن، تا چه رسد به شستن سراسرى آن، ولى «ارجلَكم» منصوبْ دليل است بر اينكه روى پاها بايد كلاً تا برآمدگى هاى نخستين مسح شود، كه در اينجا كل فتاواى شيعه و سنى بر خلاف صريح اين آيه است.

فقهاى شيعه نوعا مسح روى پا را حتى به اندازه يك انگشت يا نيمه انگشت كافى مى دانند، با اين اختلاف كه آيا اين مسح تا برآمدگى اول است يا تا برآمدگى آخرين.
اما از نظر قرآن «ارجلكم» كه عطف است به مجموع «برؤسكم» نتيجه اش "وامسحوا ارجلَكم" مى باشد، بدين معنى كه كل روى پاها بايد مسح گردد،
و اگر "الى الكعبين" در كار نبود، اين مسح زير و روى پاها را تا بيخ ران شامل بود، ولى "الى الكعبين" تا برآمدگى نخستين هر دو پا را شامل است، زيرا هر پا كلاً داراى پنج يا هفت برآمدگى است كه اينجا حد مسح پا برآمدگى اول است كه تنها روى پا مى باشد، بنابراين مسح نيز در انحصار كل روى پا تا برآمدگى اول است،

به قسمت های قرمز رنگ بالا دقت کنید

اما از نگاه روایات:

از هشتمین امام معصوم در اين مورد سئوال شد، كه آن حضرت دست مبارك را بر انگشتان پا نهاد و تا برآمدگى آن مسح نمود.

سؤال شد: اگر كسى با دو انگشت دست تا برآمدگى پاها را مسح كند، چگونه خواهد بود؟
فرمود: بايد با همه كف دست مسح كند.
«سئلت ابا الحسن عليه السلام عن المسح على القدمين، كيف هو؟ فوضع عليه السلام بكفّه على الاصابع ثم مسحها الى الكعبين، فقلت له: لو انّ رجلاً قال بأصبعين من اصابعه هكذا الى الكعبين؟ قال عليه السلام: لا إلاّ بكفّه كلّها...»

روایت 4 از باب 24 وسائل الشیعه صحیحه بزنطی عن الرضا علیه السلام سئلته عن المسح علی القدمین فوضع کفه علی الاصابع فمسحها الی الکعبین الی ظاهر الدقدم که امام رضا علیه السلام همه روی پای مبارکشان را به واسطه همه انگشتان مسح کردند

روایتی مشهور معروف به قویه عبد الاعلی مورد اعتبار نزد اصولیون:

در کافی از عبد الاعلی مولی آل سام روایت آورده که گفت به امام صادق (علیه السلام) عرضه داشتم: من در اثر زمین خوردن ناخنم شکست، و انگشتم را باند پیچی کردم، حال بفرما برای وضو چه کنم؟ می گوید امام (علیه السلام) فرمود: حکم این مسأله و امثال آن در کتاب خدای تبارک و تعالی آمده، می فرماید: (مَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ).

خوب چرا حضرت نفرمود شما بر روی یک انگشت که مسح کنی کافی است بلکه حضرت فرمود خدا حرجی در دین قرار نداده و اگر اشتباه نکنم در ادامه همین حدیث دارد که بر روی همان مسح کن(همان وضوی جبیره ای که معروف است)

نظر برخی علما:

مرحوم صاحب جواهر این نجات العباد رساله صاحب جواهر است بعد مرحوم شیخ انصاری و مرحوم میرزای بزرگ و
مرحوم صدر بزرگ این‌ها حاشیه دارند مثل عروه، این‌ها حاشیه دارند بر نجات العباد
و این‌ها به روایت بزنطی عمل کرده‌اند گفته‌اند
که
همه دست به همه پا باید کشیده شود.

به این منبع( http://almazaheri.ir/Farsi/Print/Pri...=Lesson&ID=971 )

ظاهر کلام شیخ صدوق در کتاب من لایحضره الفقیه که قائل به مسح کل روی پا شده است؛[3]

[3] . من لا يحضره الفقيه، الصدوق، ج‌1، ص45: «وَ حَدُّ مَسْحِ الرِّجْلَيْنِ أَنْ تَضَعَ كَفَّيْكَ عَلَى أَطْرَافِ أَصَابِعِ رِجْلَيْكَ وَ تَمُدَّهُمَا إِلَى الْكَعْبَيْنِ». از اینکه شیخ صدوق به این روایت استناد نموده می توان گفت که فتوای او به ظاهر همین روایت است.

بر اساس آیه‌ی وضو، «أرجُلَکم» (مائده،۶) که منصوب است دلیل قاطع است بر این‌که در مسح پا، باید کل روی پا، عرضاً و طولاً تا برآمدگی اوّل بوسیله تمام کف دست مسح شود و مسح با یک انگشت کفایت نمی‌کند؛ ضمناً لاک ناخن حتّی در یک انگشت هم مانع مسح است و رفع آن واجب است.

دلیل «أرجُلَکم» آنچنان قاطع و محکم است که
وقتی محمّد بن ابی نصر به امام رضا(علیه السلام) عرض کرد: اگر مردی بگوید: مسح پا با دو انگشت است (چه می‌فرمایید)؟ آن حضرت فرمودند: «لا، إلّا بِکفّه کلّها»؛

و أمّا حدیث فُضلای ثلاثه درباره‌ی مسح پا از امام صادق(علیه السلام)، تعارضی با قرآن ندارد چون پس از عرضه‌ی آن بر قرآن، معلوم می‌شود که
مقصود از مسح «بشیءٍ من قدمَیْک» (به چیزی از دو پایت) این است که زیر و روی پا مسح نشود بلکه بخشی از کلّ پا که حدّ فاصل انگشتان تا برآمدگی اوّل پاست جای مسحِ صحیح است و دلیل وجیه دیگر این است که این حدیث در مخالفت با عامّه صادر شده که کلّ پا را می‌شویند و تصریح امام(علیه السلام) در تبعیض مسح پا، شستن آنان را زیر سؤال می‌برد.

پس در هر صورت بنابر حکم قطعیِ کتاب و سنّت که ذکر شد،
غلطِ وضوی عامّه در شستن سر و پا؛ و وضوی خاصّه در مسح ناقص پا باید اصلاح گردد؛ اگرچه صادرکنندگان فتوای وضوی مخالف قرآن، حتماً در برزخ و قیامت، به علّت وضوی غلطِ هزاران میلیون مسلمان، مؤاخذه می‌شوند: «فَوَرَبِّکَ لَنَسئَلَنَّهُم أجمَعینَ * عَمّا کانُوا یَعمَلُونَ» پس قسم به پروردگارت حتماً از همه‌ی آنان، بی‌امان بازخواست می‌کنیم * از آنچه انجام می‌دادند. (حجر،۹۳-۹۲)

سلام علیکم

مکلفینی که مطابق نظر مرجع تقلیدشان عمل می کنند، چون به حجت شرعی عمل نموده اند، وضویشان صحیح است.

و اما در مقام استدلال به حکم شرعی، اینکه ادله شرعی را بیاوریم، برای افرادی که اطلاع کافی از نحوه استدلال شرعی ندارند، و بگوییم مراجع تقلید همه مسیر را اشتباه می روند و ما صحیح می رویم، این روش غلط است، شما اگر واقعا استدلال های محکمی دارید باید در جمع چندین نفر اهل فن مطرح نمایید تا صحت یا بطلان ان برایتان روشن شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

شفا;943883 نوشت:
سلام علیکم

مکلفینی که مطابق نظر مرجع تقلیدشان عمل می کنند، چون به حجت شرعی عمل نموده اند، وضویشان صحیح است.

و اما در مقام استدلال به حکم شرعی، اینکه ادله شرعی را بیاوریم، برای افرادی که اطلاع کافی از نحوه استدلال شرعی ندارند، و بگوییم مراجع تقلید همه مسیر را اشتباه می روند و ما صحیح می رویم، این روش غلط است، شما اگر واقعا استدلال های محکمی دارید باید در جمع چندین نفر اهل فن مطرح نمایید تا صحت یا بطلان ان برایتان روشن شود.

عمل به گفتار مرجع تقلید هنگامی که سخن مرجع مخالف کتاب و سنت باشد هیچ حجت عقلی و شرعی ندارد! ما مامور به پیروی از ثقلین هستیم نه مراجع!!

بنده در سایت گفتگوی دینی!! مطلب و ادله قرآنی و روایی رو بیان کردم اگر شما خود و سایر کارشناسان سایت را اهل فن نمیدانید که هیچ! سخنی باقی نمی ماند!

ولی اگر میدانید بنده به سخن شما عمل کردم و برای اهل فن بیان کردم بسم الله پاسخ بدهید!

هرچند که این مطالب سالهاست داره بیان میشه اما پاسخی از علما و اهل فن ندیدیم!!!!!!!

رضا ثقلین;943947 نوشت:

عمل به گفتار مرجع تقلید هنگامی که سخن مرجع مخالف کتاب و سنت باشد هیچ حجت عقلی و شرعی ندارد! ما مامور به پیروی از ثقلین هستیم نه مراجع!!

یعنی شما خودتان مجتهد هستید؟

بعد از کجا تشخیص می دید که نظر مجتهد مخالف قرآن و سنت است؟ من که متوجه نشدم یعنی یه مجتهد نمی دونه فتواش مخالف قرآن و روایاته؟ بعد به همونها استناد می کنه؟

فکر نکنم مجتهدین آنقدر بی سواد بوده باشند که سواد و فهم شما بر آنها غلبه داشته باشد. به نظرم یه ذره عقل هم چیز خوبی باشه که کسی که تخصص نداره ادعای تخصص نکنه.

مسح نکردن همه ی پا هم مخالف حکم عقل نیست نمی دانم حالا عقل شما چطوری اینو مخالف دونسته؟ و تبعیت از ثقلین هم زمانی هست که من به فهم ناقص خودم و برداشتهای ناقص خودم از دین بسنده نکنم؛ بلکه تو این مورد مثل موارد متعدد به اهلش رجوع کنم.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

hassan;944033 نوشت:
یعنی شما خودتان مجتهد هستید؟

خیر

hassan;944033 نوشت:
بعد از کجا تشخیص می دید که نظر مجتهد مخالف قرآن و سنت است؟ من که متوجه نشدم یعنی یه مجتهد نمی دونه فتواش مخالف قرآن و روایاته؟ بعد به همونها استناد می کنه؟

از قران و روایات و مطالبی که مجتهدان میگویند و یکی از مجتهدین فرموده مجتهد بعضا تقیه میکنه در بیان احکام در برخی موارد هم اجماع رو مقدم میدونه بر قران و روایات در برخی موارد هم یک برداشتی داره و بیان میکنه

hassan;944033 نوشت:
فکر نکنم مجتهدین آنقدر بی سواد بوده باشند که سواد و فهم شما بر آنها غلبه داشته باشد. به نظرم یه ذره عقل هم چیز خوبی باشه که کسی که تخصص نداره ادعای تخصص نکنه.

از مطالب بعضا توهین آمیز این قسمت از متن شما که بگذریم

بنده اولا ادعای تخصص نکردم

ثانیا مطالبی که نقل میکنم با ادله از کتاب و سنت است و از یکی از مجتهدین طراز اول یعنی آیت الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی

ثالثا شما بهتر است مراجعه بفرمایید تاپیک هایی که در امضا بنده است و بحث هایی که شده رو مطالعه و ملاحظه بفرمایید نظری داشتید خوشحال میشوم در همون تاپیک ها اگر باز بود یا در صورت بسته بودن در خصوصی مطرح بفرمایید

hassan;944033 نوشت:
مسح نکردن همه ی پا هم مخالف حکم عقل نیست نمی دانم حالا عقل شما چطوری اینو مخالف دونسته؟ و تبعیت از ثقلین هم زمانی هست که من به فهم ناقص خودم و برداشتهای ناقص خودم از دین بسنده نکنم؛ بلکه تو این مورد مثل موارد متعدد به اهلش رجوع کنم.

اولا بنده نگفتم مخالف عقل است!!

ثانیا عقل بنده و شما ندارد بنده دلایل قرآنی رو روایی رو عرض کردم ملاحظه بفرمایید ردی دارید بفرمایید

ثالثا بله باید به اهلش رجوع کرد اما این اهل کسی که اعلم است به کتاب الله است نه اعلم به قالات و قیلات!!! و بی اعتنا به قرآن در عمل!

رضا ثقلین;944053 نوشت:

از قران و روایات و مطالبی که مجتهدان میگویند و یکی از مجتهدین فرموده مجتهد بعضا تقیه میکنه در بیان احکام در برخی موارد هم اجماع رو مقدم میدونه بر قران و روایات در برخی موارد هم یک برداشتی داره و بیان میکنه

سلام علیکم

شما می گوئید که مجتهد نیستید؛ بعد از طرفی می گوئید تقلید هم نکنید؟! بعد از سویی می فرمائید این مطالب را از قرآن و سخنان مجتهدین می فهمید؟ ما بالاخره نفهمیدیم وضعیت شما چگونه است? مجتهدید؟ مقلدید؟ مجتهد در تشخیص فتوائید؟ یعنی شما با رجوع به فتاوای مجتهدین بهترین قول را انتخاب می کنید؟

اگر اینگونه است ملاک در تشخیص این بهترین چگونه است؟ با ضابطه یا بی ضابطه است؟ اگر با ضابطه است که گمان نمی کنم چنین تشخیصی برای غیر مجتهد میسور باشد؛ زیرا شناخت منبع و مصدر فتوا از قرآن و روایات با اختلافی که در بین سنت مرویه است کاری بسی دشوار بوده، که قطعا برای شما محقق نیست؛ بنابراین تنها چیزی که برای شما باقی می ماند گزینه ای جز تقلید نیست؛ یعنی شما خود مقلد کسی هستید؛ هر چند نمی دانم که فقیهی این شکلی فتوا بدهد.

بنده توفیق بحث با شما را نداشتم؛ ولی تاپیکهای امضای شما رو تا مقداری که حوصله بود خوندم، و به اندازه فهمم چیز قابل توجهی ندیدم . اگه من بودم جوابهای بهتری هم به شما می دادم. بماند اینکه گمان نمی کنم فقیهی بوده باشد که فتوای مخالف قرآن بدهد که در این صورت یا او فقیه نیست و یاشما معنای مخالفت را نفهمیدید که زیاد روی اون مانور می دید.

لذا به نظرم مشکل اصلی شما در همین امر است که شما مدعی مخالفت هستید بدون شناخت؛ و طرف شما که فقها هستید و شما با اسلوب و روش آنها در استخراج حکم شرعی آشنایی ندارید؛ آشنا به حکم کتاب و سنت هستند.

مگر اینکه شما روایات را قال و قیل بدانید و تنها مصدر شما فقط ظاهر فهمیده شده(بر اساس فهم خود نه فهم دیگران) از قرآن باشد که در این صورت رویه و اسلوب شما تحمیلی خواهد بود. یعنی معنایی را مفروض گرفته که دیگران آنرا قبول ندارند و مخالفین خود را اهل قیل و قال می دانید.

بسمه تعالی سلام بر شما

hassan;944094 نوشت:
شما می گوئید که مجتهد نیستید؛ بعد از طرفی می گوئید تقلید هم نکنید؟! بعد از سویی می فرمائید این مطالب را از قرآن و سخنان مجتهدین می فهمید؟ ما بالاخره نفهمیدیم وضعیت شما چگونه است? مجتهدید؟ مقلدید؟ مجتهد در تشخیص فتوائید؟ یعنی شما با رجوع به فتاوای مجتهدین بهترین قول را انتخاب می کنید؟

بحث شما با ایشون رو دیدم به نظرم شما متوجه مطلب ایشون نشدید! ایشون کجا گفتن تقلید نکنید؟؟!! ایشون گفتن من مطالبم رو از آقای آیت الله صادقی نقل میکنم در ضمن ایشون از قران و روایات دلیلی آوردن خوب شما جوابشون رو بدید اگر جوابی دارید!

فکر نمیکنم قران و روایات اینقدر سخت باشد که ما نتونیم بفهمیم که در این صورت باید گفت بسیاری از آیات قران و علم آموزی و ... زیر سوال خواهد بود!!

hassan;944094 نوشت:
اگر اینگونه است ملاک در تشخیص این بهترین چگونه است؟ با ضابطه یا بی ضابطه است؟ اگر با ضابطه است که گمان نمی کنم چنین تشخیصی برای غیر مجتهد میسور باشد؛ زیرا شناخت منبع و مصدر فتوا از قرآن و روایات با اختلافی که در بین سنت مرویه است کاری بسی دشوار بوده، که قطعا برای شما محقق نیست؛ بنابراین تنها چیزی که برای شما باقی می ماند گزینه ای جز تقلید نیست؛ یعنی شما خود مقلد کسی هستید؛ هر چند نمی دانم که فقیهی این شکلی فتوا بدهد.

اگر با ضابطه نشه تشخیص داد چه کسی درست میگوید یا چه فتوایی بهتر است یا اعلم کیست؟ پس اصل این اجتهاد زیر سوال است!! چون محتهدی که اینقدر گنگ صحبت میکنه که با ضابطه هم نشه حرفش رو تشخیص داد باید در علمش شک کرد!! تقلید هم شرایطی دارد نه اینکه هر کس مجتهد شد یا مرجع شد بدون هیچ دلیل و برهانی بشه ازش تقلید کرد!!!!

hassan;944094 نوشت:
بنده توفیق بحث با شما را نداشتم؛ ولی تاپیکهای امضای شما رو تا مقداری که حوصله بود خوندم، و به اندازه فهمم چیز قابل توجهی ندیدم . اگه من بودم جوابهای بهتری هم به شما می دادم. بماند اینکه گمان نمی کنم فقیهی بوده باشد که فتوای مخالف قرآن بدهد که در این صورت یا او فقیه نیست و یاشما معنای مخالفت را نفهمیدید که زیاد روی اون مانور می دید.

بنده هم تاپیک های ایشان را دیدم و عدم پاسخ کارشناسان نسبت به اشکالات ایشان واضح بود!! توصیه میکنم اگر پاسخ بهتری به قول خودتان برای ان مطالب دارید بگید تا ما هم بهره مند بشیم!

فتاوای خلاف قرآن که ظاهرا کم نیست! نمونه اش همین 5 موردی که ایشان گفته!!

hassan;944094 نوشت:
لذا به نظرم مشکل اصلی شما در همین امر است که شما مدعی مخالفت هستید بدون شناخت؛ و طرف شما که فقها هستید و شما با اسلوب و روش آنها در استخراج حکم شرعی آشنایی ندارید؛ آشنا به حکم کتاب و سنت هستند.

آنچه که ایشون در اون 5 تاپیک نوشتن و گفتن نشون میده آشنایی دارن با مسائل فقهی و اسلوب فقها رو میدونن!

hassan;944094 نوشت:
مگر اینکه شما روایات را قال و قیل بدانید و تنها مصدر شما فقط ظاهر فهمیده شده(بر اساس فهم خود نه فهم دیگران) از قرآن باشد که در این صورت رویه و اسلوب شما تحمیلی خواهد بود. یعنی معنایی را مفروض گرفته که دیگران آنرا قبول ندارند و مخالفین خود را اهل قیل و قال می دانید.

خیلی عجیبه این حرف شما!! ایشون در اون 5 تاپیک و در همین بحث بالا متعدد از روایات استفاده کردن ادله قرآنی و روایی و عقلی میگن!! خوب اگر اشتباه میگن بسم الله رد کنید! بهتر است به جای قضاوت پاسخشون رو بدین!!

رضا ثقلین;943947 نوشت:

سلام علیکم

شما اگر حقیقتا مدعی هستید، که این مطالبتان صحیح می فرمایید جای مطرح کردن این مطالب نزد اهل فن است، نه اینکه بیایند به افرادی که اطلاعی ندارند مطرح کنید، و اصلا مباحث تخصصی را اگر در مجامع عمومی مطرح کنید، صحیح نیست. مباحث تخصصی را باید نزد افراد اهل فن آن مطرح بنمایید.

موضوع قفل شده است