جمع بندی آیا افسردگی و بی حوصلگی گناه است؟

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا افسردگی و بی حوصلگی گناه است؟

سلام.
سوالی داشتم که آیا طبق سوره والعصر، افسردگی، بی حوصلگی و بی انگیزگی گناه کبیره محسوب میشوند و بخاطر اینها مجازات خواهیم شد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[=Georgia]

با عرض سلام و ادب خدمت کاربر گرامی جناب mehrant
در اين كه چه گناهانی جزو گناهان كبيره است، رواياتي متعددی وجود دارد كه گناهان كبيره را مشخصا ذكر مي كند. به عنوان مثالدر روايتي از حضرت عبدالعظيم الحسني از امام صادق ـ عليه السّلام ـ گناهان كبيره عبارتند از:

[=Calibri]1. شرک به خداوند که بزرگترين گناهان كبيره است. 2. نوميدي از خدا. 3. ايمني از مكر (عذاب و مهلت) خدا. 4. عقوق والدين. 5. قتل نفس. 6. متهم كردن زن پاكدامن به زنا. 7. خوردن مال يتيم. 8. فرار از جهاد. 9. رباخواري. 10. سحر. 11. زناكاري. 12. سوگند دروغ بر تبهكاري. 13. خيانت در غنيمت جنگي. 14. بازداشتن از پرداخت زكات واجب. 15. شهادت دروغ و نهان كردن شهادت. 16. شرابخواري. 17. نماز يا واجب ديگر خداوند را ترك كردن. 18. پيمان شكني. 19. قطع رحم.(1)

با تحقیق و تفحص در آیات و روایات دانسته میشود که کم حوصلگی و افسردگی و بی انگیزگی به خودی خود گناه کبیره نیست منتهی اگر همین حالات زمنیه ساز گناهان کبیره شوند باید از باب مقدمات حرام مورد پرهیز شدید قرار گیرند. زیرا چه بسا همین بی حوصلیگی منشا ناامیدی از خداوند و عقوق والدین و ترک نماز و قطع رحم شوند که همه اینها جزو گناهان کبیره به شمار می آیند. لذا روایات بسیار دیگری وجود دارد که انسان از بی حوصلگی و تنبلی نهی شده است.

به عنوان مثال امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرمایند: إیَّاکَ وَ الْکَسَلَ وَ الضَّجَرَ فَإِنَّهُمَا مِفْتَاحُ کُلِّ شَرٍّ.

یعنی از تنبلی و بی حوصلگی بپرهیز، زیرا که این دو، کلید هر بدی می‌باشند. (2)

همچنین امام باقر (علیه‌السلام) در روایت دیگری می‌فرمایند: إنِّی لأبغضُ الرَّجُل أن یَکُون کسلاناً عَن أمرِ دُنیَاه، و مَن کَسَل عَن أمرِ دُنیاه فَهُو عَن أمر آخِرتِه أکسلَ.

یعنی من مردی را که در کار دنیایش تنبل باشد، مبغوض می‌دارم و کسی که در کار دنیا تنبل باشد، در کار آخرتش تنبل‌تر است. (3)

پینوشتها:

[=Calibri]1- صدوق، محمد بن علي بن بابويه، عيون اخبار الرضا، قم، انتشارات جهان، 1378ه.ش،اول، ج1، ص286-287
[=Calibri]2- میزان الحکمه، ج 11، ص 5186
[=Calibri]3- وسائل الشیعه، ج 12، صفحه 37

[="Georgia"][="Blue"]یکی از کارشناسان گرامی سایت که حامی بسیاری از ما پاسخگویان در ارائه پاسخی صحیح و شایسته به شما سروران گرانقدر است در تکمیل عرایض بنده نکته ای مرقوم داشتند که ضمن تقدیر و تشکر فراوان از ایشان، به عینه متن ارسالی ایشان را در اختیارتان قرار می دهم.

در سؤال بهتر است بين افسردگي و بي حوصلگي تفكيك قائل شويم. از سويي ديگر اين دو علل زيستي، اجتماعي، رواني و معنوي مختلفي دارند در برخي موارد مانند علل زيستي انسان اختياري ندارد و طبيعتا از حوزه تكليف خارج اند و گناه هم نيست و حتي ممكن است براي همين گرفتاري مأجور باشد ولي به هر حال چيزي كه هست ما در روايات تشويق شده ايم كه با تنبيلي و كسالت و بي حوصلي و بيماري ها (افسردگي و..) مقابله كنيم و با رجوع به متخصص درمان كنيم. كسالت و بي حوصلي از جنود جهل است و شادي و نشاط و اميد از لشكريان عقل.
[/]

اویس;666517 نوشت:
[=Georgia]
نوميدي از خدا.

چگونه نا امیدی از خدا گناه کبیره محسوب می شه؟ مگه انسان دست خودشه؟ من که خودم کاملا از خدا ناامید هستم و به خاطر این موضوع احساس گناه نمی کنم.

وقتی که دست خودت نباشه باز هم گناهه؟!
کسی دلش نمیخواد افسرده باشه ولی بعضی وقتا اتفاق میفته و دست خودت هم نیست.

کسی نمیخواد به این تاپیک من جوابی بده؟:Ghamgin:

mehrant;677369 نوشت:
کسی نمیخواد به این تاپیک من جوابی بده؟:Ghamgin:

سلام
استاد جواب دادن دیگه
جایی ابهامی داره براتون؟

سلام ...
جناب مهران عجله دارن دوست هم دارن تا تاپیک باز میشه تموم رفقا بریزن اینجا و بترکونن تاپیک شونو :khaneh: ...
ب نظر من باید یه سری چیزا رو در نظر گرفت مثله طبیعت آدم و مزاج و فصل و خیلی چیزای دیگه بعضی اوقات از نظر طب سنتی یه سری انفعالاتی ک تویه بدن اتفاق میفته باعث میشه آدم بی حوصله بشه و ب تبع اون افسردگی هم میاد سراغش دیگه. اگه آدم یه کم اطلاعات در مورد بدنش و روحش بخونه ب نظرم تویه این موقعیت ها میدونه نه ب خودش برچسب گناهکار بچسبونه نه خودشو افسرده بدونه میدونه ک یه حالت طبیعیه و اگه یه سری کارها رو انجام بده رفع میشه مثله ورزش کردن ...
حالا گذشته از گناه بودن یا نبودنش بابا مگه چقد ما وقت داریم واسه زیارت خدا و ائمه حیف نیس این یه کم وقت هم ب افسردگی و بی حوصلگی و این حرفا هدر بشه ...
موفق باشین ...

آخه مثلا یه اتفاقی در زندگی آدم میفته بسیار ناراحت کننده، و هر کاری میکنه فراموش شدنی نیست و نمیتونه رو کاری تمرکز کنه...و از ناراحتی دیگه انگیزه ای و حوصله ای براش نمی مونه که یه سری کارهای خاص رو انجام بده...
حالا در چنین شرایطی فرد بخاطر این اوضاع گناهکار محسوب میشه و خداوند در روز قیامت بهش میگه چرا بی انگیزه بودی؟ چرا بی حوصله بودی و کارت رو انجام ندادی ؟ بخاطر این کارت باید عذاب بشی؟
سوالم این بود

سلام گرامی
همسر بنده هم همینجوری هست و گاهی مدتها و شاید چند روز بی توجه به احوالات من و بچه ها در اتاق خودشش باشه و کم کاری و کم تحرکی و ...
ایشون زیر نظر پزشک هم بودند چند سال الآنه مثلا بهتر هستند
و دست خودشون نیست البته مذهبی هستند و به وظائف دینی خودشون میرسن حتی زیاده از حد بصورتی که با یه اس ام اس از دوستانشون جزئ خوانی رو شروع میکنن
و صلوات شمارشون هم همیشه فعاله و ..
اما به وظائف دیگری چون خانه داری و همسر و ارایش و مسافرت و .. بی توجه هستند
فکر نمیکنم گناهی متوجه ایشون باشه البته دیگران در کنارشون خیلی اذیت میشن
و بنوعی احساس میکنن که طرف تنبلی میکنه و ... البته نظر شخصی من بود دوستان

مشتاق خدا;685979 نوشت:
سلام گرامی
همسر بنده هم همینجوری هست و گاهی مدتها و شاید چند روز بی توجه به احوالات من و بچه ها در اتاق خودشش باشه و کم کاری و کم تحرکی و ...
ایشون زیر نظر پزشک هم بودند چند سال الآنه مثلا بهتر هستند
و دست خودشون نیست البته مذهبی هستند و به وظائف دینی خودشون میرسن حتی زیاده از حد بصورتی که با یه اس ام اس از دوستانشون جزئ خوانی رو شروع میکنن
و صلوات شمارشون هم همیشه فعاله و ..
اما به وظائف دیگری چون خانه داری و همسر و ارایش و مسافرت و .. بی توجه هستند
فکر نمیکنم گناهی متوجه ایشون باشه البته دیگران در کنارشون خیلی اذیت میشن
و بنوعی احساس میکنن که طرف تنبلی میکنه و ... البته نظر شخصی من بود دوستان

با سلام دوست عزیز
تجربه شخصی من نشون میده که در چنین حالاتی ( اگر افسردگی و بی خوصلگی مداوم و طی چند ماه داشته باشند نه کوتاه مدت ) تا میشه باید اون عزیز را از قرار گرفتن در این شرایط ( مجالس مذهبی طولانی و سنگین و ...) دور نگه داشت به طور مثال تا جایی که میتونید به تفریح و مسافرت و مثلا پارک رفتن و سینما و .... بپردازید بحث سخت در موارد افسردگی و بی حوصلگی اینه که ادم باید خودش بخواهد که تغییر کنه وگرنه به هیچ وسیله ای نمیشه اونو تغییر داد همچنین از کتابهای مناسب و مفید برای بحث های زندگی و اجتماعی استفاده و در اختیار ایشون قرار بدید
اجازه ندید ایشون هیچ وقت در شرایط تنها و در خود فرو رفته قرار بگیره و تا میتونید دور بر ایشون شلوغ و پر از شادی و شلوغ باشه
نهایتا با صحبت کردن ( از طریق مثالهای دینی و کتب روانشناسی مفید ) سعی کنید به شخصه تا جای ممکن نظر ایشون را به مرور و طول زمان تغییر بدید

اگه گناه باشه كه من بايد برم قعر جهنم! گناه نيست اما بشدت به احاديث امام باقر(ع) دراين زمينه اعتقاد دارم . يعني زمينه سازهستن

اما نااميدي بحثش جداست. البته اونم به خيلي عوامل بستگي داره . من كلي با اين قضيه كلنجار ميرفتم و تاحدودي ميرم. اما بنظرم درمورد نااميدي اگاهي ها بايد بالاتر بره و توقع از خودمون بيشتر و از اطرافيان كمتر . تلاش و بعدش توكل و درصورت نرسيدن به خواسته و هدف بزاريم بحساب حكمت و مصلحت و عسي ان تكرهوا شيئا و هو خير لكم و عسي ان تحبوا ..... و نرسيدن زمان اون كار و... همين دو سه تا مورد كه عرض كردم خيلي خيلي تاثير داره تو بحث نااميد شدن. يا حداقل برامن خيلي تو چشم بودن و با رفع اينا تاحدودي بحث نااميدي رفع شده

يه نكته ي ديگه.... خيلي ازين كلمات رو ما بجاي هم بكارميبريم درصورتي همشون باهم كلي فرق دارن...

باارزوي شادي و سلامتي براي همه

من فک نمیکنم گناه باشه

بلاخره آدم وقتی از شرایطی ناراضی باشه طبیعتا ناراحت و افسرده میشه

مطمئنا اگه شرایط زندگی شما عوض شه و حیات بر وفق مرادتون باشه حالات روحی شما هم عوض میشه :ok:

مثلا خود من تو خونه زیاد با بقیه حرف نمیزنم و دائما تو اتاقم هستن که البته بقیه به شدت ناراحتن و همیشه بهم میگن تو یه افسرده تمام عیاری :khaneh:

خلاصه مطلب این که سعی کنین با شرایط موجودی که براتون ایام رو سخت کرده کنار بیاین و یا این که حلش کنید

انشالله که مشکلاتتون حل میشه :Gol:

roz1017;686064 نوشت:
من فک نمیکنم گناه باشه

بلاخره آدم وقتی از شرایطی ناراضی باشه طبیعتا ناراحت و افسرده میشه

مطمئنا اگه شرایط زندگی شما عوض شه و حیات بر وفق مرادتون باشه حالات روحی شما هم عوض میشه :ok:

مثلا خود من تو خونه زیاد با بقیه حرف نمیزنم و دائما تو اتاقم هستن که البته بقیه به شدت ناراحتن و همیشه بهم میگن تو یه افسرده تمام عیاری :khaneh:

خلاصه مطلب این که سعی کنین با شرایط موجودی که براتون ایام رو سخت کرده کنار بیاین و یا این که حلش کنید

انشالله که مشکلاتتون حل میشه :Gol:

آخه مشکلاتم فقط مسائل فعلی مربوط به ازدواج و فراهم نشدنش نیست، مشکلات دیگه ای هم بوده...مجموع اینا باعث شده ناراحت یه جا بشینم و انگیزه و حوصله هیچ کاری نداشته باشم...:Ghamgin:

mehrant;686067 نوشت:
آخه مشکلاتم فقط مسائل فعلی مربوط به ازدواج و فراهم نشدنش نیست، مشکلات دیگه ای هم بوده...مجموع اینا باعث شده ناراحت یه جا بشینم و انگیزه و حوصله هیچ کاری نداشته باشم...:Ghamgin:

تنها کسی که به شما میتونه کمک کنه خود شمایین

کاری با مشکلاتتون ندارم کوچیک و بزرگیش نباید براتون مهم باشه

این تلقین رو داشته باشن که من یه مردم و میتونم از پس مشکلاتم بر بیام

به این فکر کنین که شاید شرایط پیش اومده امتحان الهی هست و شما باید سر بلند از این امتحان بیاین بیرون

با مشکلاتتون بجنگین چون مشکلات ارزش اینو ندارن که خودتون رو ناراحت کنین

ضمنا تجربه نشون داده به چیزایی که آدم زیاد فکر نمیکنه خیلی زود حل میشن

توصیه میکنم یه بار از تجربه من استفاده کنین شاید جواب داد :ok:

نسبت به همه چیزایی که ناراحتتون میکنه فقط یه هفته بی خیال و بی اهمیت شین قول میدم جواب میده

زمان برای غصه حوردن زیاده فقط یه هفته ماله خودتون باشین

یه کتابی هست به نام
""از حال بد به حال خوب""

کتابی بسیار عالی و پرمحتوا برای بهبود روحیه است البته اگر به توصیه هایش عمل شود...
دانلود شدنی نیست اما با سرچ می توانید انتشارت و ... آن را بیابید....
توصیه می کنم مطالعه بفرمایید....

جزیره مجنون;677411 نوشت:
سلام ...
جناب مهران عجله دارن دوست هم دارن تا تاپیک باز میشه تموم رفقا بریزن اینجا و بترکونن تاپیک شونو :khaneh: ...
ب نظر من باید یه سری چیزا رو در نظر گرفت مثله طبیعت آدم و مزاج و فصل و خیلی چیزای دیگه بعضی اوقات از نظر طب سنتی یه سری انفعالاتی ک تویه بدن اتفاق میفته باعث میشه آدم بی حوصله بشه و ب تبع اون افسردگی هم میاد سراغش دیگه. اگه آدم یه کم اطلاعات در مورد بدنش و روحش بخونه ب نظرم تویه این موقعیت ها میدونه نه ب خودش برچسب گناهکار بچسبونه نه خودشو افسرده بدونه میدونه ک یه حالت طبیعیه و اگه یه سری کارها رو انجام بده رفع میشه مثله ورزش کردن ...
حالا گذشته از گناه بودن یا نبودنش بابا مگه چقد ما وقت داریم واسه زیارت خدا و ائمه حیف نیس این یه کم وقت هم ب افسردگی و بی حوصلگی و این حرفا هدر بشه ...
موفق باشین ...

سلام.وقتی آدم بی حوصله ومخصوصابی انگیزه وافسرده باشه اینهابراش کم ارزش میشه،یاشایدمعنی براش نداشته باشه،برای همین بانظرات آقای مهران موافقم.

[=palatino linotype]جمع بندی
سوال
[=palatino linotype]آیا طبق سوره والعصر، افسردگی، بی حوصلگی و بی انگیزگی گناه کبیره محسوب میشوند و بخاطر اینها مجازات خواهیم شد؟[=palatino linotype]

پاسخ
بهتر است بين افسردگي و بي حوصلگي تفكيك قائل شويم. از سويي ديگر اين دو علل زيستي، اجتماعي، رواني و معنوي مختلفي دارند در برخي موارد مانند علل زيستي انسان اختياري ندارد و طبيعتا از حوزه تكليف خارج اند و گناه هم نيست و حتي ممكن است براي همين گرفتاري مأجور باشد ولي به هر حال چيزي كه هست ما در روايات تشويق شده ايم كه با تنبيلي و كسالت و بي حوصلي و بيماري ها (افسردگي و..) مقابله كنيم و با رجوع به متخصص درمان كنيم. كسالت و بي حوصلي از جنود جهل است و شادي و نشاط و اميد از لشكريان عقل.

اما در اين كه چه گناهانی جزو گناهان كبيره است، رواياتي متعددی وجود دارد كه گناهان كبيره را مشخصا ذكر مي كند. به عنوان مثال در روايتي از حضرت عبدالعظيم الحسني از امام صادق ـ عليه السّلام ـ گناهان كبيره عبارتند از:

1. شرک به خداوند که بزرگترين گناهان كبيره است. 2. نوميدي از خدا. 3. ايمني از مكر (عذاب و مهلت) خدا. 4. عقوق والدين. 5. قتل نفس. 6. متهم كردن زن پاكدامن به زنا. 7. خوردن مال يتيم. 8. فرار از جهاد. 9. رباخواري. 10. سحر. 11. زناكاري. 12. سوگند دروغ بر تبهكاري. 13. خيانت در غنيمت جنگي. 14. بازداشتن از پرداخت زكات واجب. 15. شهادت دروغ و نهان كردن شهادت. 16. شرابخواري. 17. نماز يا واجب ديگر خداوند را ترك كردن. 18. پيمان شكني. 19. قطع رحم.(1)

با تحقیق و تفحص در آیات و روایات دانسته میشود که کم حوصلگی و افسردگی و بی انگیزگی به خودی خود گناه کبیره نیست منتهی اگر همین حالات زمنیه ساز گناهان کبیره شوند باید از باب مقدمات حرام مورد پرهیز شدید قرار گیرند. زیرا چه بسا همین بی حوصلیگی منشا ناامیدی از خداوند و عقوق والدین و ترک نماز و قطع رحم شوند که همه اینها جزو گناهان کبیره به شمار می آیند. لذا روایات بسیار دیگری وجود دارد که انسان از بی حوصلگی و تنبلی نهی شده است.

به عنوان مثال امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرمایند: إیَّاکَ وَ الْکَسَلَ وَ الضَّجَرَ فَإِنَّهُمَا مِفْتَاحُ کُلِّ شَرٍّ.

یعنی از تنبلی و بی حوصلگی بپرهیز، زیرا که این دو، کلید هر بدی می‌باشند. (2)

همچنین امام باقر (علیه‌السلام) در روایت دیگری می‌فرمایند: إنِّی لأبغضُ الرَّجُل أن یَکُون کسلاناً عَن أمرِ دُنیَاه، و مَن کَسَل عَن أمرِ دُنیاه فَهُو عَن أمر آخِرتِه أکسلَ.

یعنی من مردی را که در کار دنیایش تنبل باشد، مبغوض می‌دارم و کسی که در کار دنیا تنبل باشد، در کار آخرتش تنبل‌تر است. (3)

پینوشتها:

1- صدوق، محمد بن علي بن بابويه، عيون اخبار الرضا، قم، انتشارات جهان، 1378ه.ش،اول، ج1، ص286-287
2- میزان الحکمه، ج 11، ص 5186
3- وسائل الشیعه، ج 12، صفحه 37

موضوع قفل شده است