جمع بندی راه رفتن پشت سر نامحرم

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه رفتن پشت سر نامحرم

سلام.
ظاهرا حدیثی از امیرالمومنین هست که فرمودن { پشت سر شیر راه برو اما پشت سر دختر نامحرم نه}
میخواستم متن دقیق حدیث رو لطف بفرمایید بنویسید.
متشکرم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

حضرت داود نبی(ع) به فرزندش فرمود: «إمْشِ خَلْفَ الْأَسَدِ وَ الْأُسُودِ وَ لَا تَمْشِ خَلْفَ المَرْأَة»؛
پشت سر شیر و شیران حرکت کن، ولى پشت سر زن حرکت مکن.

مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج ‏14، ص 275

این روایت معلوم نیست که به کدام معصوم(ع) می‌رسد. چون نامی از سلسله راویان آن برده نشده است و اما روایات دیگری داریم که دارای سند صحیح و مورد اعتماد هستند و در آن روایات از نگاه کردن به پشت زنان نامحرم نهی شده است

امام کاظم(ع) درباره فرموده خدای عزّ و جلّ: «یا أَبَتِ اسْتَأْجِرْهُ إِنَّ خَیْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِیُّ الْأَمینُ»، فرمود: «شعیب به دخترش گفت: دخترم! این‌که این مرد قوى و قدرت‌مند است آن‌را از برداشتن آن سنگ بزرگ فهمیدى ولى این‌که امین است از کجا دانستى؟ دختر گفت: اى پدر! من جلوى او حرکت کردم او گفت: تو از پشت سر من بیا، اگر راه را اشتباه کردم تو مرا به راه هدایت کن؛ چرا که ما مردمى هستیم که به پشت زنان نگاه نمی‌کنیم».
من لا یحضره الفقیه، ج ‏4، ص 19

عجب !!!!
بعد تو شلوغي شهر چه جور ميخواين رعايت كنيد ؟!
چه قدر شور مساله رو درمياريد

ملورين;663963 نوشت:
عجب !!!!
بعد تو شلوغي شهر چه جور ميخواين رعايت كنيد ؟!
چه قدر شور مساله رو درمياريد

توی خیابان سرتان را بیندازید زیر...
حتی الامکان نیز از گردش های غیر ضروری بپرهیزید

كلمه استحياء در آيه «فجائته احدهما تمشي علي استحياء»قصص، آيه 25آمده وراه رفتن دختران شعیب را با حیا معرفی کرده باید دانست که كلمه «استحياء» که به صورت نكره آمده تا يك گونه تعفف و عفاف را نرساند، بلكه مطلق عفاف را مطرح كند، چرا كه از دختر حضرت شعيب چه در پوشش و چه در سخن گفتن با حضرت موسي، و چه در راه رفتن به سوي او، هيچ گونه بي‏عفتي و يا حتي كاري كه بوي شهوت داشته باشد، سر نزد. از طرفي از اين كلمه استفاده مي‏شود كه زنان بايد عفاف عمومي را رعايت كرده، تا جامعه به فساد گرايش پيدا نكند.

اين كه پسران و دختران در جامعه اسلامي، چگونه با يكديگر معاشرت و نشست و برخواست داشته باشند و تا كجا مي توانند در تماس ها، نگاه ها، گفت و شنودها و... پيش بروندنکته مهمی در رفتار دینی است که بایستی آنرا با دقت از آیات وروایات آموخت.

پیام;663580 نوشت:
امام کاظم(ع) درباره فرموده خدای عزّ و جلّ: «یا أَبَتِ اسْتَأْجِرْهُ إِنَّ خَیْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِیُّ الْأَمینُ»، فرمود: «شعیب به دخترش گفت: دخترم! این‌که این مرد قوى و قدرت‌مند است آن‌را از برداشتن آن سنگ بزرگ فهمیدى ولى این‌که امین است از کجا دانستى؟ دختر گفت: اى پدر! من جلوى او حرکت کردم او گفت: تو از پشت سر من بیا، اگر راه را اشتباه کردم تو مرا به راه هدایت کن؛ چرا که ما مردمى هستیم که به پشت زنان نگاه نمی‌کنیم».

خانم ها مقدم ترند
گر خواهی رسوا نشوی همرنگ جماعت شو
این مثال های مزخرف و ضد دین رو من نمیدونم کیا وارد کشور کردن!

اركان حيا

حيا داراى سه ركن اصلى است: فاعل، ناظر، فعل.
منظور از فاعل، شخصى است كه كرامت و بزرگوارى نفسانى دارد. ناظر در حيا، شخصى است كه مقام و منزلت او در چشم فاعل، عظيم و بلند مرتبه است. ركن سوم، فعل است كه همان فعل ناپسند و زشت نام دارد.
محور بازدارندگى از فعل گناه در حيا، ادراك حضور ناظرِ محترم و حفظ حرمت اوست. با اين وصف، فرق حيا و تقوا و خوف مشخص مى‏شود؛ به اين بيان كه در تقوا و خوف، محور بازدارندگى، درك قدرت خدا و ترس از مجازات اوست، اما در حيا، محور بازدارندگى، ادراك حضور خداوند متعال است.1
گرچه جوهره و ماهيت حيا، بازدارندگى از ارتكاب اعمال زشت است اما اين بازدارندگى، انجام اعمال نيك را نيز در پى خواهد داشت. پس حيا، هم نقش بازدارندگى و پيش‏گيرى از گناه دارد و هم عامل تحريك كننده انسان به سوى خوبى‏ها محسوب مى‏شود.

امام علی(علیه السلام) فرمود: "سبب العفّة الحیاء؛ شرم و حیا موجب عفت و پاکدامنی است".
منتخب الغرر، ص 161

ویژگی عفت و حیا، همسر را در حفاظی قرار می‏دهد که او را از ارتکاب هر عمل زشت منافی با شؤون انسانی باز می‏دارد. چنین همسری هرگز اجازه خیانت به همسر را به خود نمی‏دهد. طبیعتاً امانت‏دار بودن همسر، از عوامل بسیار مؤثر در ایجاد صلح و سازش در نظام خانواده است. همان گونه که «خیانت» از زمینه‏های بسیار تأثیرگذار در فرایند تزلزل بنیاد خانواده محسوب می‏شود. حضرت موسی† در سؤالی از خداوند متعال پرسید: «خداوندا، پاداش کسی که به جهت حیا از تو خیانت را رها می‏کند، چیست؟ خداوند فرمود: پاداش او امنیت در روز قیامت است».

احمد ديلمى و مسعود آذربايجانى، اخلاق اسلامى، ص 146.

جمع بندی :

سوال:
سلام.
ظاهرا حدیثی از امیرالمومنین هست که فرمودن { پشت سر شیر راه برو اما پشت سر دختر نامحرم نه}
میخواستم متن دقیق حدیث رو لطف بفرمایید بنویسید.
متشکرم
پاسخ:سلام علیکم"
البته این سخن بدین سند است که حضرت داود نبی(ع) به فرزندش فرمود: «إمْشِ خَلْفَ الْأَسَدِ وَ الْأُسُودِ وَ لَا تَمْشِ خَلْفَ المَرْأَة»؛
پشت سر شیر و شیران حرکت کن، ولى پشت سر زن حرکت مکن.
مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج ‏14، ص 275

موضوع قفل شده است