صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا این غیبت است؟

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

آیا این غیبت است؟

باسلام

" هرعیب پنهانی از برادر مسلمان که به کسی بگوییم که اطلاع ندارد غیبت است"

درست؟

من این مفهوم رو به ذهنم سپردم و رعایت میکنم ولی از نظر مردم حتی برخی متدینین من افراطی هستم و معنای غیبت رو خوب نفهمیدم! مثلا از شخصی عیبی میگویند میگویم نگو غیبت میشه میگه تو معنای غیبت رو درست نفهمیدی !

سوال من اینه

یکی از اقوام ما سر شب اومد خونه دید که بستر خواب پهنه است متوجه شد که از صبح هست؛ یه مرتبه گفت ببین (فلانی - که داداشم میشه) چقدر چیزه (و چیزی نگفت) یه لحظه اون شک کرد؛ گفت شاید بستر خواب مال اون نباشه ماله من باشه.
    بعد به من گفت که این بستر از توست؟؟؟
    من گفتم نه از فلانی هست.

آیا من غیبت کردم؟ چونکه عیبی برادرم رو که تنبلی هست و بسترشو جمع نکرده بود رو به کسی گفتم که نمیدانست!

لطفا نظر آیت الله مکارم و آیت الله سیستانی رو در این خصوص بگویید.

باتشکر

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,220
    حضور
    169 روز 16 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    57747

با نام و یاد دوست

آیا این غیبت است؟

کارشناس بحث: استاد شفا

5. صلوات ها 5

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,051
    حضور
    51 روز 16 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11063

نقل قول نوشته اصلی توسط user نمایش پست ها
    باسلام

" هرعیب پنهانی از برادر مسلمان که به کسی بگوییم که اطلاع ندارد غیبت است"

درست؟

من این مفهوم رو به ذهنم سپردم و رعایت میکنم ولی از نظر مردم حتی برخی متدینین من افراطی هستم و معنای غیبت رو خوب نفهمیدم! مثلا از شخصی عیبی میگویند میگویم نگو غیبت میشه میگه تو معنای غیبت رو درست نفهمیدی !

سوال من اینه

یکی از اقوام ما سر شب اومد خونه دید که بستر خواب پهنه است متوجه شد که از صبح هست؛ یه مرتبه گفت ببین (فلانی - که داداشم میشه) چقدر چیزه (و چیزی نگفت) یه لحظه اون شک کرد؛ گفت شاید بستر خواب مال اون نباشه ماله من باشه.
    بعد به من گفت که این بستر از توست؟؟؟
    من گفتم نه از فلانی هست.

آیا من غیبت کردم؟ چونکه عیبی برادرم رو که تنبلی هست و بسترشو جمع نکرده بود رو به کسی گفتم که نمیدانست!

لطفا نظر آیت الله مکارم و آیت الله سیستانی رو در این خصوص بگویید.

باتشکر
    سلام علیکم

طبق نظر آیات عظام آیت الله مکارم وسیستانی:

اگر این عیب پوشیده بوده است ،غیبت محسوب می شود ودر این موارد باید می گفتید مال من نیست.

استفتاء از آیت الله مکارم شیرازی:

معناى غیبت را بیان فرمایید؟
    غیبت آن است که عیب پنهانى کسى را پشت سر او بگویند ولى در مواردى که مسأله مهمّى مطرح است مانند موارد مشورت و اصلاح ذات البین و امثال آنها استثنا شده است.
    http://makarem.ir/Question/ViewQuest...lid=0&mid=1615

استفتاء از آیت الله سیستانی:

پرسش: تعریف غیبت چیست؟
    پاسخ: غیبت یعنی بازگو کردن عیب مؤمنی که مستور است.
    http://www.sistani.org/persian/qa/0981/

آیا این غیبت است؟

آیا این غیبت است؟

7. صلوات ها 9

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست ها
    اگر این عیب پوشیده بوده است ،غیبت محسوب می شود ودر این موارد باید می گفتید مال من نیست.
    باسلام
    1- اگر عیب پوشیده نباشد؛ ولی مخاطب آن را نداند؛ اگر برایش بگوییم غیبت محسوب میشود؟
    2- اگر من بگویم مال من نیست؛ و مخاطب از این جمله بداند که مال برادرم هست؛ بازم غیبت است؟
    3- اگر در این موضوع؛ سکوت کنیم باز هم بداند که مال برادرم هست؛ بازهم غیبت است؟
    4- آیا میشود برای اینکه غیبت نشود دروغ گفت و بگوییم مال من است تا ذهن مخاطب روی این مسئله نرود که مال برادرم است؟

باتشکر

9. صلوات ها 5

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,051
    حضور
    51 روز 16 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11063

نقل قول نوشته اصلی توسط user نمایش پست ها
    باسلام
    1- اگر عیب پوشیده نباشد؛ ولی مخاطب آن را نداند؛ اگر برایش بگوییم غیبت محسوب میشود؟
    2- اگر من بگویم مال من نیست؛ و مخاطب از این جمله بداند که مال برادرم هست؛ بازم غیبت است؟
    3- اگر در این موضوع؛ سکوت کنیم باز هم بداند که مال برادرم هست؛ بازهم غیبت است؟
    4- آیا میشود برای اینکه غیبت نشود دروغ گفت و بگوییم مال من است تا ذهن مخاطب روی این مسئله نرود که مال برادرم است؟

باتشکر
    سلام علیکم

1-اگر عیب پنهان نباشد غیبت نیست وممکن از جهت دیگری اشکال داشته باشد مثلا در بعضی موارد ممکن موجب تمسخر مومن شود یا موجب ایذاء(اذیت شدن) مومن شود.
    2 و3-در صورت سکوت یا اینکه از شما سوال کرده وشما گفتید مال من نیست این غیبت محسوب نمی شود.
    4 - در این موارد دروغ گفتن جایزنیست.

آیا این غیبت است؟

آیا این غیبت است؟

11. صلوات ها 7

نوشته
    169
    حضور
    38 روز 1 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    471

سلام علیکم

1-اگر عیب پنهان نباشد غیبت نیست وممکن از جهت دیگری اشکال داشته باشد مثلا در بعضی موارد ممکن موجب تمسخر مومن شود یا موجب ایذاء(اذیت شدن) مومن شود.
    2 و3-در صورت سکوت یا اینکه از شما سوال کرده وشما گفتید مال من نیست این غیبت محسوب نمی شود.
    4 - در این موارد دروغ گفتن جایزنیست.

سلام

ببخشید چندتا سوال داشتم

1. بعضی موقع ها جایی هستیم (مانند اتوبوس و غیره) و مثلا کسی داره با تلفن صحبت می کنه و داره غیبت کسی رو می کنه و ما هم نه خود طرف رو می شناسیم و نه کسی که داره ازش بدگویی میشه با توجه به اینکه شنیدن سخن طرف برای ما که نمیشناسیم مانعی ندارد, آیا نهی از منکر واجب است؟

2. و آیا می توانیم گمان ببریم که شاید طرف دیگری که هم صحبت شخص غیبت کننده هست دارد از شخص غیبت شونده دفاع می کند؟ در این صورت با فرض واجب بودن نهی از منکر, آیا نهی از منکر ساقط می شود؟

مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای

13. صلوات ها 5

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,051
    حضور
    51 روز 16 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11063

نقل قول نوشته اصلی توسط *taha* نمایش پست ها
    سلام

ببخشید چندتا سوال داشتم

1. بعضی موقع ها جایی هستیم (مانند اتوبوس و غیره) و مثلا کسی داره با تلفن صحبت می کنه و داره غیبت کسی رو می کنه و ما هم نه خود طرف رو می شناسیم و نه کسی که داره ازش بدگویی میشه با توجه به اینکه شنیدن سخن طرف برای ما که نمیشناسیم مانعی ندارد, آیا نهی از منکر واجب است؟

2. و آیا می توانیم گمان ببریم که شاید طرف دیگری که هم صحبت شخص غیبت کننده هست دارد از شخص غیبت شونده دفاع می کند؟ در این صورت با فرض واجب بودن نهی از منکر, آیا نهی از منکر ساقط می شود؟

مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای

سلام علیکم

در این موارد برای شما غیبت نیست .

اما اگر شما مطمئن هستید او دارد غیبت می کند؛ اگر شرایط نهی از منکر وجود دارد، واجب است، نهی از منکر را انجام بدهید.

اما اگر شک دارید که این مورد غیبت است یا نه ؛تجسس لازم نیست وبر شما نهی از منکر واجب نیست.

آیا این غیبت است؟

آیا این غیبت است؟

15. صلوات ها 5

نوشته
    169
    حضور
    38 روز 1 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    471

سلام علیکم

در این موارد برای شما غیبت نیست .

اما اگر شما مطمئن هستید او دارد غیبت می کند؛ اگر شرایط نهی از منکر وجود دارد، واجب است، نهی از منکر را انجام بدهید.

اما اگر شک دارید که این مورد غیبت است یا نه ؛تجسس لازم نیست وبر شما نهی از منکر واجب نیست.

ببخشید آیا اینجا می توان این گمان رو هم برد که فرد دیگری که در حال گوش دادن غیبت هست شاید فرد رو نمی شناسه و برای اون فرد هم غیبت محسوب نشود آیا با این فرض نهی از منکر ساقط می شود؟
    یا اینکه این گمان باطل هست و باید نهی از منکر صورت بگیرد؟

بنده نگران این هستم که اگر نهی از منکر کردم شاید یکی از موارد بالا باشد و اشتباها صورت گرفته باشد و اینکه نمی خواهم این موارد اشتباه بشود و در هر صورت به وظیفه ام عمل کرده باشم.

17. صلوات ها 4

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 11 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3696

الْغِيبَةُ أَنْ تَقُولَ فِي أَخِيكَ مَا سَتَرَهُ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ أَمَّا الْأَمْرُ الظَّاهِرُ فِيهِ مِثْلُ الْحِدَّةِ وَ الْعَجَلَةِ فَلَا

غيبت آن است كه درباره برادرت چيزى بگويى كه خداوند آن را پوشيده نگه داشته است، اما (گفتن) خصلتهاى آشكارى چون تندخويى و شتابزدگى غيبت نيست.
    فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

19. صلوات ها 3

نوشته
    771
    حضور
    5 روز 2 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3080

غیبت غیبت و بدگویی صفتی که بیشتر در خانم ها هست

امان امان

آیا این غیبت است؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 29

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری