گناه نخستین در مسیحیت و اسلام

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گناه نخستین در مسیحیت و اسلام

بسم الله الرحمن الرحیم

با یک مسیحی بحث میکردم. همونطور که میدونید ما مسئله ی گناه نخستینی که مسیحیان میگن رو باطل میدونیم.

ولی اون شخص میگفت طبق قرآن هم آدم و حوا در بهشت بودند و بخاطر اون گناه اخراج شدند و الان من و شما هم در بهشت نیستیم . بنابر این گناه نخستینی که ما معتقدیم رو خود شما هم دارید. من جواب خاصی نتونستم بدم و هرچی فکر میکنم میبینم:
به جز اینکه ما غسل تعمید نمیدیم نوزادان رو بقیه ی این عقیده رو نمیتونیم بر مسیحیت ایراد بگیریم. حد اقل 90 درصد این قضیه رو باید بپذیریم.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مبشر

با سلام خدمت دوستان گرامی
پرسشگر گرامی :
در پاسخ به دوست مسیحی باید گفت :
این جمله مذکور از ایشان در ذیل کاملا صحیح است

Ysp.r.f;662793 نوشت:
ولی اون شخص میگفت طبق قرآن هم آدم و حوا در بهشت بودند و بخاطر اون گناه اخراج شدند و الان من و شما هم در بهشت نیستیم .

ما نیز قبول داریم مطابق قرآن کریم حضرت آدم و حوا سلام الله علیهما مرتکب خطا شده و از بهشت هبوط کردند
اما اشکال سخن مسیحیان در بخش دوم است که :
Ysp.r.f;662793 نوشت:
بنابر این گناه نخستینی که ما معتقدیم رو خود شما هم دارید.

تفاوت اعتقاد ما به گناه نخستین و اعتقاد مسحیان این است که مسیحیان اصلا به گناه نخستین اعتقاد ندارند بلکه به Original Sin معتقدند و بنده به تبعیت از اساتید گرامی مناسب ترین ترجمه برای آن را گناه غریزی می دانم که به معنای غریزه گناه است . در اصل مسیحیان معتقدند گناه به همه فرزندان آدم سرایت کرد و غریزه گناه به همه آنها منتقل شد و اگر چه گناهی مرتکب نشوند باز هم گناهکارند
این در حالی است که قرآن کریم می فرماید : انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا ( ما راه را به انسان نشان دادیم چه او کفر کند و چه شکر به جای آورد ) یعنی اسلام اگر چه موافق است انسان توان کفر و گناه دارد اما لزوما گناهکار نیست بگذارید آن را با اصطلاح فنی فلسفی خدمتتان توضیح دهم :
بر اساس اعتقاد مسیحیان پس از خطای حضرت آدم و حوا سلام الله علیهما تمام انسانها یعنی ذریه آنها اگر چه در تمام عمر مرتکب گناهی نشوند بالفعل گناهکار هستند زیرا فرزندان آدم هستند ( به عبارتی دیگر مهمترین و اصلی ترین گناه انسانها این است که فرزندان آدم و حوا سلام الله علیهما هستند) این در حالی است که بر اساس تعالیم اسلام انسانها تا گناهی مرتکب نشده اند گناهکار نخواهند بود اگر چه بالقوه توان گناه دارند اما تا گناهی انجام ندهند به فعلیت نمی رسد اگر چه فرزندان آدم و حوا باشند.

موضوع قفل شده است