صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا این شخص مرتد فطری است؟

نوشته
    48
    حضور
    1 روز 14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    91

آیا این شخص مرتد فطری است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

شخصی در محله ی ما از نمادها و نشانه های زرتشتی شروع کرده به استفاده کردن و هرکس هم که ازش سوال میکنه رسما میگه من از اسلام خارج شدم و دینم الان زرتشت هستش
    فکر میکنم اصطلاحش میشه مرتد فطری

حالا موضع و وظیفه ی ما نسبت به این شخص چیه با توجه به اینکه حکم مرتد مشخصه و از طرفی حکومت اسلامی هم حاکمه

یا علی (ع)

خدایا من به تو پناه می‏برم از نفسی که سیرابی ندارد، قلبی که خشوع و خضوع نمی‏یابد و علمی که سودی نمی‏بخشد و باعث گمراهی میشود الحمدلله الصلاة علی رسول الله و علی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله و لعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امري الي الله إن الله بصير بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولا و نعم النصیر یا اباصالح المهدی ادرکنا
    التماس دعا

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

5. صلوات ها 7

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

نقل قول نوشته اصلی توسط ysp.r.f نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

شخصی در محله ی ما از نمادها و نشانه های زرتشتی شروع کرده به استفاده کردن و هرکس هم که ازش سوال میکنه رسما میگه من از اسلام خارج شدم و دینم الان زرتشت هستش
    فکر میکنم اصطلاحش میشه مرتد فطری

حالا موضع و وظیفه ی ما نسبت به این شخص چیه با توجه به اینکه حکم مرتد مشخصه و از طرفی حکومت اسلامی هم حاکمه
    سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در این موارد از طریق مراجع قضایی اگر می توانید اثبات کنید اقدام کنید .

حکم مرتد فطری این است:

مرتد فطرى اگر توبه کند اسلامش ظاهرا قبول نمى‌شود‌، و اگر مرد باشد به قتل مى‌رسد.

پس مرتد فطرى اگر مرد باشد زوجه‌اش از او جدا مى‌شود و نكاحش- بدون طلاق- فسخ مى‌شود و زنش عده وفات مى‌گيرد سپس اگر بخواهد، ازدواج مى‌كند t
    و اموال او كه در وقت ارتداد مال او بوده است
    ، بعد از اداى ديون او، بين ورثه‌اش تقسيم مى‌شود، مانند ميت، و انتظار مرگ او كشيده نمى‌شود و توبه و رجوعش به اسلام در برگشتن زوجه و مالش به او، فايده ندارد.

پی نوشت:
    تحریر الوسیله،کتاب حدود ،بقیه مجازات ها،ارتداد،مساله 1

7. صلوات ها 7

نوشته
    48
    حضور
    1 روز 14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    91

بسم الله الرحمن الرحیم

نقل قول نوشته اصلی توسط شفا نمایش پست ها
    سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

حکم مرتد فطری این است:

مرتد فطرى اگر توبه کند اسلامش ظاهرا قبول نمى‌شود‌، و اگر مرد باشد به قتل مى‌رسد.

پس مرتد فطرى اگر مرد باشد زوجه‌اش از او جدا مى‌شود و نكاحش- بدون طلاق- فسخ مى‌شود و زنش عده وفات مى‌گيرد سپس اگر بخواهد، ازدواج مى‌كند t
    و اموال او كه در وقت ارتداد مال او بوده است
    ، بعد از اداى ديون او، بين ورثه‌اش تقسيم مى‌شود، مانند ميت، و انتظار مرگ او كشيده نمى‌شود و توبه و رجوعش به اسلام در برگشتن زوجه و مالش به او، فايده ندارد.

پی نوشت:
    تحریر الوسیله،کتاب حدود ،بقیه مجازات ها،ارتداد،مساله 1

سلام علیکم
    تشکر از اینکه حکم رو بیان کردید

بی زحمت موردی جواب بدید

سوال بنده این بود که

1- وظیفه ی بنده چیه دقیقا. آیا تکلیفی دارم در چنین مواقعی. یعنی چکار کنم که تکلیف رو عمل کرده باشم. اگر اقدامی نکنم مشکلی هست؟

2- قطعا این حکم رو نمیشه اجرا کرد به صورت شخصی
    آیا تکلیف هست که به مراجع قضایی مراجعه بشه. اگر مدرکی خواستند که ما مدرک نداریم
    بهر حال بنظر میرسه در شرایط امروز حکم مرتد خیلی سخت و به ندرت قابل اجراست.

3- چنین اشخاصی اگر بهشون بگی حالا این اسلامی که توش بودی و میگی رفتی بیرون اصلا چی بود فروع دینش چندتا بود بلد نیستن... آیا ظلم نیست؟ آیا مستضعف فکری حساب نمیشن (البته تعبیر مستضعف فکری شاید مناسب نباشه) ولی بهر حال اصل مطلب اینه که اصلا مسلمان نبودند اینا

4-با توجه به اینکه چندین نفر شاهد اقرار این شخص به ارتداد بودند تکلیف بر چه کسی هست برای اجرای حکم

ویرایش توسط Ysp.r.f : ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ در ساعت ۱۹:۵۸
    یا علی (ع)

خدایا من به تو پناه می‏برم از نفسی که سیرابی ندارد، قلبی که خشوع و خضوع نمی‏یابد و علمی که سودی نمی‏بخشد و باعث گمراهی میشود الحمدلله الصلاة علی رسول الله و علی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله و لعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امري الي الله إن الله بصير بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولا و نعم النصیر یا اباصالح المهدی ادرکنا
    التماس دعا

9. صلوات ها 4

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

حکم مرتد فطری این است:

مرتد فطرى اگر توبه کند اسلامش ظاهرا قبول نمى‌شود‌، و اگر مرد باشد به قتل مى‌رسد
    قبل از هرچیزی جا داره یه بار بلند بگم یا حسین

از کوته فکری منه یا هرچی ولی من هربار حکم قتل کسی که مسلمون بوده و ازدین خارج شده رو می شنوم بخودم میگم...صد رحمت به یزید که داشت اش می پزید زنبور دستشو گزید...

من هنوز نمی دونم واقعا دلیل عقلی این کار جبارانه چیه...لطفا یک نفر پاسخ منو بده...مگر اسلام با زور می گوید مسلمان شوید...پیامبر خدا هیچ گاه به کسی نگفته باید مسلمون بشی وگرنه می کشمت...بنده ی خداست دینش رو عوض کرده....وگرنه خداباوره...پس چرا همه نوع کافر که ضد خداست بقتل نمی رسه...دیگه از این عجیب تر ....یکی رو می کشن که خدا رو قبول داره فقط دینش رو عوض کرده...اما کسی که کلا نه دین داره و نه خدا رو قبول داره مرتد نیست اگر حدیثی دلیلی داریم بمن بگید لطفا و منو اگاه کنید ممنون میشم

11. صلوات ها 5

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    قبل از هرچیزی جا داره یه بار بلند بگم یا حسین

از کوته فکری منه یا هرچی ولی من هربار حکم قتل کسی که مسلمون بوده و ازدین خارج شده رو می شنوم بخودم میگم...صد رحمت به یزید که داشت اش می پزید زنبور دستشو گزید...

من هنوز نمی دونم واقعا دلیل عقلی این کار جبارانه چیه...لطفا یک نفر پاسخ منو بده...مگر اسلام با زور می گوید مسلمان شوید...پیامبر خدا هیچ گاه به کسی نگفته باید مسلمون بشی وگرنه می کشمت...بنده ی خداست دینش رو عوض کرده....وگرنه خداباوره...پس چرا همه نوع کافر که ضد خداست بقتل نمی رسه...دیگه از این عجیب تر ....یکی رو می کشن که خدا رو قبول داره فقط دینش رو عوض کرده...اما کسی که کلا نه دین داره و نه خدا رو قبول داره مرتد نیست اگر حدیثی دلیلی داریم بمن بگید لطفا و منو اگاه کنید ممنون میشم
    البته در این تاپیک که خودم باز کرده بودم قبلا کارشناس جواب داده بود معذرت http://www.askdin.com/thread39346.html

13. صلوات

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

نقل قول نوشته اصلی توسط Ysp.r.f نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم
    تشکر از اینکه حکم رو بیان کردید

بی زحمت موردی جواب بدید

سوال بنده این بود که

1- وظیفه ی بنده چیه دقیقا. آیا تکلیفی دارم در چنین مواقعی. یعنی چکار کنم که تکلیف رو عمل کرده باشم. اگر اقدامی نکنم مشکلی هست؟

2- قطعا این حکم رو نمیشه اجرا کرد به صورت شخصی
    آیا تکلیف هست که به مراجع قضایی مراجعه بشه. اگر مدرکی خواستند که ما مدرک نداریم
    بهر حال بنظر میرسه در شرایط امروز حکم مرتد خیلی سخت و به ندرت قابل اجراست.

3- چنین اشخاصی اگر بهشون بگی حالا این اسلامی که توش بودی و میگی رفتی بیرون اصلا چی بود فروع دینش چندتا بود بلد نیستن... آیا ظلم نیست؟ آیا مستضعف فکری حساب نمیشن (البته تعبیر مستضعف فکری شاید مناسب نباشه) ولی بهر حال اصل مطلب اینه که اصلا مسلمان نبودند اینا

4-با توجه به اینکه چندین نفر شاهد اقرار این شخص به ارتداد بودند تکلیف بر چه کسی هست برای اجرای حکم
    سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1-اگر می توانید با تهدید یا شکایت از طریق مراجع قضایی او را از این اقدامش منع کنید.
    2- اگر تنها راه جلو گیری از این اقدام ایشان مراجع به مراجع انتظامی باشد باید به آنها مراجعه کنید.
    3- چنین فردی مستضعف محسوب نمی شود چون مستضعف به کسی گفته می شود که امکان تحقیق برای او نیست ودر جهل مرکب به سر می برد.
    4- بر همه افرادی که می توانند جلوی این قضیه را بگیرند وظیفه است که جلوی آن را بگیرند.

ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ در ساعت ۱۶:۲۷

15. صلوات ها 4

نوشته
    48
    حضور
    1 روز 14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    91

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1-اگر می توانید با تهدید یا شکایت از طریق مراجع قضایی او را از این اقدامش منع کنید.
    2- اگر تنها راه جلو گیری از این اقدام ایشان مراجع به مراجع انتظامی باشد باید به آنها مراجعه کنید.
    3- چنین فردی مستضعف محسوب نمی شود چون مستضعف به کسی گفته می شود که امکان تحقیق برای او نیست ودر جهل مرکب به سر می برد.
    4- بر همه افرادی که می توانند جلوی این قضیه را بگیرند وظیفه است که جلوی آن را بگیرند.
    بنده از جواب شما اینجور متوجه شدم که هدف این است که به هر صورتی فقط جلوی او گرفته شود !! درست متوجه شدم؟

اگر فقط بحث جلوگیری است که شاید با نیم ساعت صحبت حل شود ! نیازی به نیروی انتظامی و دستگاه قضایی نیست!
    با چند دقیقه صحبت میشود قانعش کرد که دیگر این مسئله را جایی نگوید که از اسلام خارج شده
    و همچنین چه بسا با چند جلسه صحبت متوجه شود که اصلا اسلام را نشناخته و اشتباه کرده که از آن خارج شده

ولی آیا حقیقتا این حل مسئله است؟

شما استاد بنده هستید بهتر میدونید که توبه ی مرتد از نظر فقهی پذیرفته نیست! چطور میتوان با جلوگیری از او ! (چنانکه در پاسخها آوردید) مسئله را حل کرد؟

حکم شریعت و حکم الله این است که او دیگر حق حیات دنیوی ندارد ، چطور با جلوگیری از او تکلیف را انجام داده ایم؟

تقاضا دارم قدری تخصصی تر پاسخ دهید اگر امکانش هست. اگر کتابی را هم آدرس دهید مطالعه خواهم کرد البته اخیرا درس خارج فقه با موضوع ارتداد حضرت آیت الله العظمی سبحانی را مطالعه کردم. ولی مسئله برایم حل نشد

ویرایش توسط Ysp.r.f : ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ در ساعت ۱۷:۴۸
    یا علی (ع)

التماس دعا

17. صلوات ها 2

نوشته
    312
    حضور
    17 روز 10 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1181

سلام پیشنهاد میکنم یه پرینت از این صفحه بگیر بده دست ایشون
    دنیا، سرنوشت، سرگذشت یا خلاصه هر چیزی که اسمش هست
    آنچه بر من گذشت مرا به اینجا رساند؛

19. صلوات

نوشته
    638
    حضور
    11 روز 6 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    249

نقل قول نوشته اصلی توسط Ysp.r.f نمایش پست ها

و همچنین چه بسا با چند جلسه صحبت متوجه شود که اصلا اسلام را نشناخته و اشتباه کرده که از آن خارج شده
    سلام برادر
    از اینکه وارد بحثتان می شوم عذر می خواهم. می خواستم بپرسم آیا شما اسلام را شناخته اید؟

حکم شریعت و حکم الله این است که او دیگر حق حیات دنیوی ندارد ، چطور با جلوگیری از او تکلیف را انجام داده ایم؟
    کشتن به جرم عقیده رسم الله نیست و او اعتقاد را با کتاب جواب می دهد نه با شمشیر و کشتار. قرآن را که بخوانید پر است از سرگذشت کسانی که در ظاهر ، مردم را به جرم پیدایش عقیده نو ولی در واقع برای تأمین منافع و مقاصد خویش با برچسب ارتداد و بی دینی گردن زده اند، و یا اموالشان را بالا کشیده اند.
    دین و آئین فرعون از نظر خودش بهترین بود و برای اینکه موسی و هارون قصد داشتند این آئین درست را از بین ببرند با آنها مبارزه می کرد:

قَالُوا إِنْ هَـذَانِ لَسَاحِرَانِ يُرِيدَانِ أَن يُخْرِجَاكُم مِّنْ أَرْضِكُم بِسِحْرِهِمَا وَيَذْهَبَا بِطَرِيقَتِكُمُ الْمُثْلَى ﴿طه: ٦٣﴾
    (فرعونيان‌) گفتند: «قطعاً اين دو تن ساحرند [و] مى‌خواهند شما را با سحر خود از سرزمينتان بيرون كنند، و آيين والاى شما را براندازند.»
    فرعون می ترسید که مبادا موسی با آئین جدیدش دین مردمانش را تبدیل کند :
    وَقَالَ فِرْعَوْنُ ذَرُونِي أَقْتُلْ مُوسَى وَلْيَدْعُ رَبَّهُ إِنِّي أَخَافُ أَن يُبَدِّلَ دِينَكُمْ أَوْ أَن يُظْهِرَ فِي الْأَرْضِ الْفَسَادَ ﴿غافر: ٢٦﴾
    و فرعون گفت: «مرا بگذاريد موسى را بكشم تا پروردگارش را بخواند. من مى‌ترسم آيين شما را تغيير دهد يا در اين سرزمين فساد كند.»

احدی حق تغییر دین ندارد مگر اینکه فرعون به او اجازه بدهد:

قَالَ آمَنتُمْ لَهُ قَبْلَ أَنْ آذَنَ لَكُمْ إِنَّهُ لَكَبِيرُكُمُ الَّذِي عَلَّمَكُمُ السِّحْرَ فَلَأُقَطِّعَنَّ أَيْدِيَكُمْ وَأَرْجُلَكُم مِّنْ خِلَافٍ وَلَأُصَلِّبَنَّكُمْ فِي جُذُوعِ النَّخْلِ وَلَتَعْلَمُنَّ أَيُّنَا أَشَدُّ عَذَابًا وَأَبْقَى﴿طه: ٧١﴾

[فرعون‌] گفت: «آيا پيش از آنكه به شما اجازه دهم، به او ايمان آورديد؟ قطعاً او بزرگ شماست كه به شما سحر آموخته است، پس بى‌شك دستهاى شما و پاهايتان را يكى از راست و يكى از چپ قطع مى‌كنم و شما را بر تنه‌هاى درخت خرما به دار مى‌آويزم، تا خوب بدانيد عذاب كدام يك از ما سخت‌تر و پايدارتر است.»

اصحاب کهف چرا به غار پناهنده شدند؟ برای اینکه دینشان را عوض کرده بودند و از ترس سنگسار شدن گریخته بودند:

إِنَّهُمْ إِن يَظْهَرُوا۟ عَلَيْكُمْ يَرْجُمُوكُمْ أَوْ يُعِيدُوكُمْ فِى مِلَّتِهِمْ وَلَن تُفْلِحُوٓا۟ إِذًا أَبَدًا ﴿٢٠

چرا كه اگر آنان بر شما دست يابند، سنگسارتان مى‌كنند يا شما را به كيش خود بازمى‌گردانند، و در آن صورت هرگز روى رستگارى نخواهيد ديد.

چه بسیار مردمانی که در آئینهای باطل و غیر الهی مسیحیت ، یهودیت، زرتشت ، مجوس و غیره به جرم تغییر عقیده و ارتداد معدوم نشده اند !

امروزه داعش خون آشام و آدم کش به جرم ارتداد، شیعیان را به خاک و خون می کشد و مال و جانشان را حلال می شمارد.

و خلاصه اینکه هرکس دین خود را یگانه آئین برتر و حق می شمارد و دیگران را ناحق .
    حکم قتل مرتد مانند سنگسار و صدها حکم دیگر متعلق به آئینهای سنتی است و در قرآن هیچ اثری از آن یافت نمی شود بلکه قرآن خیلی واضح و روشن می گوید:

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ هَادُوا وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِينَ مَنْ آمَنَ بِاللَّـهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ ﴿البقرة: ٦٢﴾

در حقيقت، كسانى كه [به اسلام‌] ايمان آورده، و كسانى كه يهودى شده‌اند، و ترسايان و صابئان، هر كس به خدا و روز بازپسين ايمان داشت و كار شايسته كرد، پس اجرشان را پيش پروردگارشان خواهند داشت، و نه بيمى بر آنان است، و نه اندوهناك خواهند شد.

اشتباه نکنید!
    در فرهنگ قرآن مرتد به کسی گفته می شود که به دین آباء و اجدادیش برگشته باشد نه آنکه از آن گذشته باشد.
    گذشتن از دین آباء و اجدادی نه تنها جرم نیست بلکه اگر رو به اسلام باشد درخور پاداش نیز هست.

ویرایش توسط shahed1 : ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ در ساعت ۱۱:۵۵

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری