صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رفتار با شارب خمر

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

اشاره رفتار با شارب خمر

سلام

تعدادی از دوستان من ساکن خوابگاه دانشجویی هستند

امشب متوجه شدم چندتا از اون ها (دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری) در حال مصرف مشروبات الکلی هستند

در میان اون ها یکیشون پسر خوبی هست که اصلا ازش انتظار چنین کاری رو نداشتم

با توجه به این که نامبرده از خانواده ای مذهبی و معتقد هم هست، می خواستم بدونم چطور باید او رو امر به معروف کنم؟

به غیر از این فرد، سه نفر دیگه هم هستند که من سال پیش شاهد روزه داری شون بودم (مسلمان ماه رمضانی هستند و واجبات رو فقط در این ماه انجام میدن!)، برای امر به معروف این افراد باید چکار کرد؟

آیا اصلا نیازی هست به مسئولان دانشگاه اطلاع داده بشه؟ با توجه به این که رفتار سلبی معمولا نتیجه معکوس میده و ممکنه آینده اون ها رو خراب کنه و اون ها رو در رفتارشون جری تر؟

----------------------
    نمایندگان مقام رهبری در دانشگاه دقیقا به چه دردی می خورند؟ وظیفه اون ها فقط 4 تا سخنرانی در مراسمات و پیشنمازی هست؟

چرا اینقدر بی کفایت هستند؟ خیلی از افرادی که در حول و حوش من هستند از نظر اطلاعات عمومی مذهبی ضعیف هستند و قبح بسیاری از اعمال براشون جا افتاده نیست
    ویرایش توسط سید حسینی : ۱۳۹۴/۰۴/۰۲ در ساعت ۱۰:۵۰
    وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
    دعام کنید
    للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
    از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
    المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58301

با نام و یاد دوست

رفتار با شارب خمر

کارشناس بحث: استاد سینا

5. صلوات ها 3

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoushiravan نمایش پست ها
    سلام

امشب متوجه شدم چندتا از اون ها (دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری) در حال مصرف مشروبات الکلی هستند

با توجه به این که نامبرده از خانواده ای مذهبی و معتقد هم هست، می خواستم بدونم چطور باید او رو امر به معروف کنم؟

به غیر از این فرد، سه نفر دیگه هم هستند که من سال پیش شاهد روزه داری شون بودم (مسلمان ماه رمضانی هستند و واجبات رو فقط در این ماه انجام میدن!)، برای امر به معروف این افراد باید چکار کرد؟

آیا اصلا نیازی هست به مسئولان دانشگاه اطلاع داده بشه؟ با توجه به این که رفتار سلبی معمولا نتیجه معکوس میده و ممکنه آینده اون ها رو خراب کنه و اون ها رو در رفتارشون جری تر؟

امر به معروف و نهی از منکر شرایط خاص خود را دارد که بدون در نظر گرفتن شرایط ، نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت. بنابراین بر ما لازم است که با دقت و تیزبینی به دنبال دعوت دیگران به نیکی ها و نهی انها از بدیها باشیم.امر به معروف و نهی از منکر بر ما واجب و لازم است و چنانچه انسان نسبت به این امر بی تفاوت باشد گناهکار است.

برای این فریضه شرایطی در نظر گرفته شده که با تحقق این شرایط بر ما لازم است که اقدام کنیم.
    ۱. علم به معروف و منکر.
    ۲. احتمال تأثیر.
    ۳. اصرار بر گناه.
    ۴. نداشتن مفسده.

همین که شما احتمال تاثیر می دهید ولو در آینده ، پس بر شما لازم است اقدام به این امر نمایید.البته توجه کنید که این امر دارای مفسده نباشد یعنی نهی از منکر شما به گونه ای باشد که ضربه ی آبرویی به دوست شما وارد نشود و در واقع مخفیانه و دور از چشم دیگران باشد. البته برای امر به معروف و نهی از منکر مراتبی در نظر گرفته شده از جمله امر و نهی قلبی ، لسانی و عملی.

در حالت اول یعنی مرتبه ی قلبی شما قلبا از انجام عمل حرام ناراحت هستید و تنفر خود را از حرام باید آشکار نمایید. به عنوان مثال شما در ابتدا می توانید در ابتدا قهرو قطع رابطه ی خیلی کوتاه و یکی دوروزه داشته باشید و از این طریق به دوست خود بفهمانید که علت این قهر و ناراحتی نوع عملکرد او بوده است.قطعا دوست شما با دیدن این حالت به سراغ شما آمده و علت را جویا می شود در این حالت شما می توانید وارد مرتبه ی دوم یعنی تذکر لسانی شوید.در این مرحله ارشاد کردن، تذکر دادن، موعظه کردن، پند و اندرز دادن، مصالح و مفاسد و سود و زیان آن عمل را ذکر کردن و استدلالی سخن گفتن می تواند مفید فایده باشد.

بنابراین در این شرایط توصیه می شود موضوع را خودتا ن پیگیری نمایید .لذا گفتن به خانواده و یا مسئولین دانشگاه در مرحله ی اول توصیه نمی شود اما چنانچه با تذکر لسانی و از طریق قوی کردن ارتباط دوستی و محبت نتوانستید ایشان را از عمل بد پشیمان نمایید و به مسیر درست برگردانید می توانید در مرحله ی اول به خانواده ونهایتنا در صورت تداوم این امر به دانشگاه اطلاع دهید.

در مرحله ی صحبت و نصیحت نیز زمان و مکان مناسبی را برای این کار در نظر بگیرید و از طرفی در شرایطی که دوست شما روحیه ی شاد و خوبی دارد با او وارد صحبت شوید چرا که زمانهایی که مشغول است و یا احساس خستگی می کند و یا روحیه ی کسلی دارد حرف شما در او تاثیر نخواهد داشت و اصلا رغبتی برای شنیدن صحبت شما ندارد.در صحبت خود از عوارض این گناه برایش بگویید و عوارض مادی و معنوی آن و را به او متذکر شوید. گاهی گفتن پی در پی و تذکر چندین باره اثر خواهد داشت بنابراین در این مسیر ناامید نشوید و مدتی برای این کار وقت بگذارید تا بتوانید نتیجه ی مطلوب بگیرید.اگر فکر می کنید ارتباط صمیمی تر و بیشتر با شما موجبات ترک گناه و عدم ارتباط با دوستان گناهکار دیگر را برایش فراهم می آورد شما دوستی تان را قویتر و بیشتر نمایید تا وقت بیشتری را با شما سپری کند و کمتر برای دوستان دیگر وقت داشته باشد.

7. صلوات ها 6

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

نمایندگان مقام رهبری در دانشگاه دقیقا به چه دردی می خورند؟ وظیفه اون ها فقط 4 تا سخنرانی در مراسمات و پیشنمازی هست؟

چرا اینقدر بی کفایت هستند؟ خیلی از افرادی که در حول و حوش من هستند از نظر اطلاعات عمومی مذهبی ضعیف هستند و قبح بسیاری از اعمال براشون جا افتاده نیست

برای آشنایی با نهاد رهبری در دانشگاه ها و وظایف انها می تونید به سایت خود نهاد مراجعه بفرمایید.

http://nahad.ir/?siteid=546&pageid=60996

والبته چنانچه شاهد بی مسئولیتی برخی مسئولان بودید می توانید موضوع را به مراتب بالاتر گزارش دهید.توجه کنید که نهاد رهبری در دانشگاهها از جمله مراکزی است که نسبت به انتقادها و پیشنهادات ارائه شده حساسیت خاصی دارد و توجه لازم را در این امر مبذول می دارند.

9. صلوات ها 6

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

سلام

ممنون از شما

اما به نظر می رسه این رفیق ما افسردگی داره

به نظر یه جورهایی احساس تنهایی می کنه و برای فرار از اون، به دوستان ناخلفش پناه می بره

فرزند شهید هست و اصلا پدرش رو ندیده. برادرش هم مدتی قبل در تصادف فوت کرده و در خونه فقط خودش و مادرش هستند

راهکاری برای این مشکل می تونید پیشنهاد بدین؟
    ویرایش توسط Anoushiravan : ۱۳۹۴/۰۱/۲۷ در ساعت ۰۷:۳۷
    وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
    دعام کنید
    للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
    از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.

11. صلوات ها 3

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

سلام

ممنون از شما

اما به نظر می رسه این رفیق ما افسردگی داره

به نظر یه جورهایی احساس تنهایی می کنه و برای فرار از اون، به دوستان ناخلفش پناه می بره

فرزند شهید هست و اصلا پدرش رو ندیده. برادرش هم مدتی قبل در تصادف فوت کرده و در خونه فقط خودش و مادرش هستند

راهکاری برای این مشکل می تونید پیشنهاد بدین؟

سلام و عرض ادب

این بخش از سوال شما مربوط به انجمن مشاوره هست لطفا در انجمن مربوطه پیگیری بفرمایید.

ممنون

13. صلوات ها 3

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

نقل قول نوشته اصلی توسط سینا نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب

این بخش از سوال شما مربوط به انجمن مشاوره هست لطفا در انجمن مربوطه پیگیری بفرمایید.

ممنون
    ممنونم

الان من باید انتقال بدم یا مسئولان محترم این کار رو می کنن؟
    دعام کنید

15. صلوات ها 3

نوشته
    898
    حضور
    24 روز 5 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3914

سلام

----------------------

سلام
    ما تو خوابگاهمون سرنگ تزریق مواد پیدا شده بود ولی مشروب نه
    مطمئنید شاید یه نوشیدنی دیگه باشه شما فکر کردید شرابه
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

17. صلوات ها 2

نوشته
    7
    حضور
    3 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15

دانشگاه ما کرمانشاست و خیلی از بچه ها تجربه ی مصرف مشروب داشتند . حقیقت اینه که حلال بیشتر داروها همین الکل هست . الکل با خیلی از داروها هم تداخل داره و نباید مصرف بشه . مقدار کم الکل برای سلامتی ضرری نداره .(من فکر میکنم) مگر به مستی بکشه که خب خطر داره و سلولهای مغزو از بین میبره. به نظر من شما هم اول باید دوستاتونو آگاه کنید و تمامی جنبه های علمی و مذهبی مصرف الکلو براشون توضیح بدید .

19. صلوات

نوشته
    7
    حضور
    3 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15

به خانواده ی اونا نگید . من که به شخصه دوست ندارم اگه مرتکب خطا شدم خانواده ام بفهمند . خانواده ی آدم بیشتر از اینکه آدمو آگاه کنه بستر رشد و تغذیه ی جسمی آدمه . روح و فکرو کتاب و اندیشه و انسان های دیگه میسازند.

21. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری