غیبت صغری و نواب اربعه

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غیبت صغری و نواب اربعه

امام مهدی عج
در غیبت صغرا چگونه نشان داد او اخرین امام و چطوری همان چهار نفر را انتخاب کرد

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی
از زمان پیامبر گرامی اسلام و ائمه بعد از ایشان بحث امام دوازدهم و غیبت صغری و کبرای ایشان مطرح بود تا جایی که شیعیان منتظر امام دوازدهم و حتی بحث غیبت ایشان بودند و پس از غیبت منتظر ظهور قائم و قیام ایشان بودند و هستند.
در زیر تعدادی از این احادیث را می آوریم(این احادیث تعدادشان زیاد است به عنوان نمونه چند تا را ذکر می کنیم):
پیامبر اکرم(ص)
تسعه من صلب الحسین و المهدی منهم، فاذا انقضت مده الحسین قام بالامر علی ابنه و یلقب زین العابدین، فاذا انقضت مده علی قام بالامر من بعده محمد ابنه یدعی الباقر، فاذا انقضت مده محمد قام بالامر بعده جعفر و یدعی بالصادق، فاذا انقضت مده جعفر قام بالامر بعده موسی و یدعی بالکاظم، ثم اذا انقضت مده موسی قام بالامر من بعده ابنه علی و یدعی بالرضا، فاذا انقضت مده علی قام بالامر بعده محمد ابنه و یدعی بالزکی، فاذا انقضت مده محمد قام بالامر بعده علی ابنه و یدعی بالنقی، فاذا انقضت مده علی قام بالامر من بعده ابنه الحسن و یدعی بالامین، ثم یغیب عنهم امامهم.

ابن عباس در حدیثى از رسول خدا صلى الله علیه و آله نقل مى كند كه فرمود: ... و جعل من صلب الحسین ائمة یقومون باءمرى و نحفظون وصیتى التاسع منهم قائم اهل بیتى و مهدى امتى اشبه الناس بى فى شمائله و اقواله و افعاله . یظهر بعد غیبة طویلة و حیرة مضلة فیعلن امر الله و یظهر دین الله جل و عز ... (كمال الدین ، ص 256؛ بحارالانوار ، ج 36 ، ص 227 ) ؛ (( ... و از صلب حسین امامانى قرار داد كه به امر من قیام كرده و وصیت مرا حفظ خواهند نمود. نهمین از آنها قائم اهل بیت من و مهدى امت من است او شبیه ترین مردم به من در شمایل و اقوال و افعال است . بعد از غیبتى طولانى و حیرتى گمراه كننده ظهور خواهد كرد آن گاه امر خدا را اعلان كرده و دین او را ظاهر خواهد نمود ... )) .
امام على علیه السلام نیز از رسول خدا صلى الله علیه و آله روایت كرده كه فرمود: ثم یغیب عنهم امامهم ما شاءالله و یكون له غیبتان اءحداهما اءطول من الاخرى ... (بحارالانوار ، ج 52 ، ص 380.) ؛ (( آن گاه امامشان از میان آنها تا هر زمان كه خدا خواهد غایب خواهد شد. و براى او دو غیبت مقرر شده كه یكى از آن دو از دیگرى طولانى تر است ... )) .
جابر بن عبدالله انصارى از رسول خدا صلى الله علیه و آله پرسید: وللقائم من ولدك غیبة ؟ قال : اءى و ربى . ثم قراء هذه الایة : (( و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الكافرین (آل عمران ، آیه 141) )) (بحارالانوار ، ج 51 ، ص 73 ) ؛ (( آیا براى قائم از اولاد تو غیبت است ؟ فرمود: آرى به خدا سوگند. آن گاه این آیه را قرائت نمود: و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الكافرین . ))

قال الصادق (ع): للقائم غيبتان: احداهما قصيرة و الاخري طويلة فالأولي لايعلمن بمکانه فيها الا خاصة شيعته، و الاخري لا يعلم بمکانه فيها الا خاصة مواليه في دينه.

حضرت امام صادق (ع) فرمود: قائم (ع) دو غيبت دارد يکي کوتاه و ديگري طولاني است در غيبت کوتاه جز شيعيان خاص کسي از جاي حضرت آگاه نباشد و در غيبت طولاني فقط دوستان خاص او که در دين ثابتند علم به مکانش دارند.
(بحار ج 52 ص 151، اثبات الهداة ج 3 ص 444، الکافي ج 1 ص 338)

همان گونه که ملاحظه فرمودید این که تداد ائمه 12 تاست و امام 12 غیبت صغری و کبری دارد یک فرهنگ عمومی در بین شیعیان بوده است و آنها منتظر این امر بوده اند.
اما درباره این که امام زمان نواب خود را انتخاب و به مردم معرفی کردند:
باید توجه داشت که بعد امام رضا (ع)دیگر امامان برای همه مردنم ظاهر نمی شدند بلکه فقط برای شیعیان خاص خود آن هم در موارد خاصی ظاهر می شدند حتی بیشتر پاسخ های سوالات و رفع نیاز های آنها را از پشت پرده انجام می دادند تا شیعیان برای غیبت صغری و کبرای امام زمان آماده شوند(یوم الخلاص ص136)
نواب خاص امام زمان به نواب امام هادی و مام عسکری شباهت دارند که آن امامان نیز برای برای تماس با مردم نماینده هایی معرفی می کردند. این نماینده ها بسیار امانت دار و مورد وثوق امام و شیعیان بودند .
اولین نایب امام زمان عثمان ابن سعید عمروی اسدی قبل از ولادت امام زمان نماینده امام هادی و امام عسکری در میان شیعیانشان بودند و برای این که توسط حکومت عباسی شناخته نشود در بازار شیعیان روغن فروشی می کرد. در زمان ولادت امام زمان شیعیان عثمان ابن سعید را نماینده امام عسکری می دانستند و در این باره شک نداشتند وقتی امام عسکری به شهادت رسید در مراسم غسل و کفن امام شرکت داشت و امام زمان او را به عنوان نماینده خود معرفی کردند و طی نامه هایی این مضمون را به شیعیان خود گوشزد می کردند .
حال شاید این سوال پیش بیاید که از کجا عثمان بن سعید از طرف امام زمان نماینده باشد و حرفش راست است ؟
جواب این است که :امام عسکری به احمد ابن اسحاق نماینده خود در قم فرمود: «العمری ثقتی فما أدی الیک عنی فعنی یؤدی و ما قال لک فعنی یقول فاسمع له و أطع فانه الثقة المأمون». [کافی، ج 1، ص 330.] . «عثمان بن سعید عمری مورد اطمینان من است پس هر آنچه را به تو می‏رساند از من می‏رساند و آنچه را به تو می‏گوید از من می‏گوید پس از او بشنو و اطاعت نما که او ثقه و امین است».
احادیث مختلفی در این باب داریم .
و هر کدام از نایبان توسط نایب قبلی که مورد وثوق امام و مردم بودند توسط امام به واسطه این نایبان اعلام می شد.
و مردم که دست خط امام را به خوبی میشناختند هر گاه نامه ای می آمد آن را قبول می کردند و به صاحب آن که توسط نایب قبلی هم معرفی شده بود اعتماد داشتند.
به این ترتیب 4 نائب امام زمان در طول غیبت صغرای امام معرفی شده و عهده دار این مسئولیت خطیر بودند

موضوع قفل شده است