جمع بندی خواستگاری صوری!

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواستگاری صوری!

سلام
به نظر شما خانوم ها، اگر فردی به خواستگاری شما بیاد، ولی مجبوری اومده باشه و قصد ازدواج نداشته باشه، آیا این رو به شما در همون اول برخودر و صحبت بگه بهتره؟ یا بعد که مراسم تمام شد مثلا به مادرش بگه که نپسندیدم و اونم زنگ بزنه و بگه جور نشد؟

چون اگر متطقی نگاه کنیم خواستگاری یعنی همین دیگه! قرار نیست که پسر هرجا رفت بمونه توی رودربایستی و بگه پسندیدم! ولی خب حالا توی قصه ی ما آقا پسر هیچکس رو نمیپسنده چون اصلا قصد ازدواج نداره و به دلیل برخی مسائل مجبورش کردن زن بگیره!!!

نظرتون چیه؟ (لطفا در مورد اینکه خانوادشو راضی کنه که بیخیال زن گرفتنش بشن بحث نکنید چون بسیار تلاش کرده و نشده! شبیه این سریالهای آب دوغ-خیاری تلوزیونی شده که مثلا ارث و میراث طرف گیر زن گرفتنشه و ..... البته خدارو شکر پدر مادر بنده سالم و سرحال در قید حیاتن ولی منم گیر یکسری مسائلم سر زن گرفتن... میگم چنتا خواستگاری بریم و نشه بلکه بیخیال بشن و قضایای دیگه ی ما هم حل بشه!!!!!!!)

اصلا شایدم بازم عین این فیلمها یهو ما رفتیم خواستگاری یکی و مبهوت شدیم و بله رو دادیم :ghonche: ....حالا کیه که به ما بله بده:ghash:
ولی خداییش بحثم جدیه اصلا به شوخی نگیرید.... جدا موندم چه کنم!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

دوستان نظراتشان را در این باره مطرح کنند تا در آخر جمع بندی کنیم

سلام
به چه عجب این بحث باز شد. والا منم از روز اول دقیقا حرف شمارو زدم جناب امین و اگر انجام میشد الان فقط جمع بندی میفرمودید!
به هرحال خوشجال میشم از دوستان که در بحث شرکت کنند(هرچند من دیگه بیخیال این نوع خواستگاری رفتن شدم)

ولی کلا این بحث همیشه واسم سوال بوده که خواستگاری رفتن خوبه یا بد؟ اگر ما رفتیم و دختری مارو پسندید ولی ما نپسندیدیم، تکلیف چیه؟ دختر ضربه نمیخوره و مخصوصا جلو خانوادش احساس حقارت نمیکنه؟

والا من نگاه میکنم ما که پسریم و میگن رومون زیاده، اگر دخترا میومدن خواستگاریمون(یعنی عرف بود) بعد نمیپسندیدن و میرفتن خیلییییییییییییی بد بود ! دیگه خواستگار راه نمیدادیم:ghash:

اصلا آیا واقعا این نوه خواستگاری که در جامعه ما عرفه اسلامیه؟ بهترین روشه؟ جایگزین بهتری نداره؟؟

(موضوع کلا عوض شد ولش شما در مورد هردو موضوع- یا هرکدوم که دوست دارید نظر بدید)

سلام
راستش من که چیزی متوجه نشدم.
ایشون پسر هستن یا دختر؟
خودشون میخوان ازدواج کنن یا یکی از اعضای خانوادشون؟

سلام علیکم
تبریک میگم که بالاخره این تاپیک هم باز شد.خداروشکر که خودتون مشکلتون رو حل کردید.
خواستگاری صوری کلاً خوب نیست.اسمش روشه یعنی الکی،ظاهری .
الان دیگه مثل دوره ی قدیم نیست که پسر و دختر همدیگرو نبینن و با هم ازدواج کنن شاید توی بعضی از فرهنگها هنوز باشه ولی به طور کلی این سنت دیگه برچیده شده.
دختر از اونجایی که روح لطیف و حساسی داره اگر این اتفاق براش بیفته حتمن احساس سرشکستگی میکنه.
توی همین سایت بارها خوندم که آقایون هم وقتی جواب منفی میشنون بهشون برمیخوره و همین آقایون اومدن گفتن که دیگه قصد ازدواج ندارن!!حالا شما فکر کنید دخترها که حساستر از آقایون هستن ممکنه چه عکس العملی نشون بدن؟؟
در مواقعی که دختر مجبوره خواستگاری رو بپذیره و یا آقا مجبوره به خواستگاری کسی بره که دوستش نداره به نظرم نباید قبول کرد و زیر بار رفت چون قراره همه ی بقیه ی عمرت رو با اون یک نفر زندگی کنی و حالا اگر دوستش نداشته باشی هم به خودت ظلم کردی و هم به طرفت و تضمینی هم نیست که بعد از ازدواج علاقه به وجود بیاد.
اگر دختری بهتون معرفی شد بدون اینکه دیده باشیدش یا از طریق واسطه خواستگاری برای دختری معرفی بشه بهتره قبل از اینکه هر قراری به صورت رسمی توسط خانواده ها گذاشته بشه هر دو طرف با نظارت خانواده همدیگرو ببینن که معلوم بشه در نگاه اول میتونن جلوتر برن یا نه؟
من شنیدم احساسی که در نگاه اول به وجود میاد تعیین کننده است یعنی اگر احساس خوب یا خنثایی بود میشه جلوتر رفت و اگر منفی بود به صلاحه که ادامه پیدا نکنه.
این خیلی خیلی بده که پسر با خانواده بیاد خواستگاری رسمی و بعد بگه من نپسندیدم.

rezaee;661466 نوشت:
به نظر شما خانوم ها، اگر فردی به خواستگاری شما بیاد، ولی مجبوری اومده باشه و قصد ازدواج نداشته باشه، آیا این رو به شما در همون اول برخودر و صحبت بگه بهتره؟ یا بعد که مراسم تمام شد مثلا به مادرش بگه که نپسندیدم و اونم زنگ بزنه و بگه جور نشد؟
چون اگر متطقی نگاه کنیم خواستگاری یعنی همین دیگه! قرار نیست که پسر هرجا رفت بمونه توی رودربایستی و بگه پسندیدم! ولی خب حالا توی قصه ی ما آقا پسر هیچکس رو نمیپسنده چون اصلا قصد ازدواج نداره و به دلیل برخی مسائل مجبورش کردن زن بگیره!!!
نظرتون چیه؟

خاله من شخصی رو معرفی کرده بود برای خواستگاری خواهرم
خواهرم هیچ حس خوشایندی نسبت به این شخص نداشت و مطمئن هم بود جواب منفی میده ولی چون بخاطر خاله ام نمیشد همون اول نه بگه و یه جور بی احترامی تلقی میشد قرار شد طرف برای خواستگاری رسمی خونه بیاد ولی خواهرم مدام عذاب وجدان میگرفت که چنین کاری بازی با احساسات اون جوونه بالاخره دووم نیارود و سراغ یکی از همین سایت های آنلاین پاسخگویی به مسائل شرعی رفت روحانی پاسخگو پس از شنیدن ماجرا با قاطعیت پاسخ دادند اگر مطمئن هستید جواب شما حتی با اجرای مراسم خواستگاری و شنیدن صحبت های اون پسر تغییری نمیکنه پس نباید مردم رو سرکار گذاشت و بهتره اصلا مراسم برگزار نشه و کار درستی نیست.

وقتی شما اینقدر مطمئن هستید که ازدواج نمیکنید بهتره هر جور شده مقابل خانواده تون بایستید نه اینکه با حضور در چنین مراسمی و امیدوار کردن دختری، مردم رو معطل خودتون کنید و باعث جریحه دار شدن آبروی و اعتبار دختر حتی در نزد خانواده ش بشید

روزنه;662873 نوشت:
سلام
راستش من که چیزی متوجه نشدم.
ایشون پسر هستن یا دختر؟
خودشون میخوان ازدواج کنن یا یکی از اعضای خانوادشون؟

سلام
ایشون اینجانب هستن! یعنی بودن!
ماجرا این بود که پدر ما یک خونه ای خریده بود و گفته بود اگر زن بگیری این رو میدم بهت که زندگیت رو شروع کنی. ما هم هرچقدر گفتیم فعلا قصد ازدواج نداریم و شما خونه رو بده ما برای شرکت ازش استفاده کنیم قبول نکرد. ما هم گفتیم بذار چندجا خواستگاری بریم یا جواب رد بشنویم و یا بدهیم و بلکه اینها راضی بشن و از خیر ازدواج بگذرن و بعد ما خونه رو تصاحب کنیم:khaneh:

ولی توی این ۱-۲ روز با کارشناسهای انلاین حرف زدم و یکیشون حرف حالب زدن و گفتن : همین که شما قصد ازدواج ندارید و میرید به دختری میگید نه، اون دختر که نیت شمارو نمیدونه، برای همین با خودش فکر میکنه نکنه عیب و ایرادی داشته یا .........

هرچند به نظرم این حرف خیلی هم درست نیست و ممکن بود من قصد ازدواح هم داشتم و بازم میگفتم نه! ولی خب این جواب یک منطقی پشتس بود و دلیلی براش داشتم ولی نه گفتن بدون منطق اثر بدی میذاره روی طرف!

حالا بگذریم ما که منصرف شدیم و از خیرش گذشتیم:geryeh:

باسلام
همانطور که کاربران محترم نیز خدمتتان عرض کردند،به نظر بنده نیز،این اصلا اخلاقی نیست که شما به خواستگاری کسی بروید ،بدون اینکه قصد ازدواج داشته باشید،در هر صورت حضور شما در منزل آنها زحماتی را برای انها به بار می آورد،حتی اگر بخواهیم هزینه هایی که صرف پذیرایی ازخانواده ی شمامی شودرادرنظرنگیریم،وقتی که ازخانواده ی انهاگرفته می شودنیزبسیارمهم است.

خرج و وقتوفوقش بزاریم کنار اما احساسات دخترچی میشه اخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟واقعادخترتحقیرمیشه.مخصوصااگه هیچ مشکلی نداشته باشه.بخاطرمال دنیادل بنده خداروشکوند دوراز ایمانه.خداروهزارمرتبه شکرکه ازخیراون خونه گذشتینوخواستگاری الکی نمیرین:Kaf:

منم کاملا مخالفم با خواستگاری صوری.
شما اگر میخوای پدر و مادرت خونه رو بهت بدن یه جوری از راه های مختلفی که شده باهاشون صحبت کن...دیگه چرا این همه هزینه و وقت صرف بشه برای چند مورد خواستگاری و اونم چند دختر بیچاره امیدوار باشن که شاید یه مورد خوب برای ازدواج به خواستگاری شون اومده باشه...نکن این کار رو خلاصه

اما اگه میگی فعلا هدفی از ازدواج ندارم اما اگر برم چند مورد رو ببینم شاید نظرم عوض بشه و یکی رو بپسندم این قضیه اش فرق داره

اتفاقا منم یه موضوع مشابه این دارم دادم کارشناس بزاره.من بجای شما بود اینکارو میکردم:میگفتم مادره دختر خانم و خودش و مادرم 4 تایی بریم پارکی جایی ... که مزاحمم نشی بری خونشون.بعد برین با دختره حرف بزنین یه جور رفتار کنین که مطمئن باشین دختره مخالفت کنه ... هر چی اون گفت تو یه چیز دیگه بگو.اینجوری توپو انداختی تو زمین اون.عذاب وجدانم نداری.خونه هم تو چنگته.:)

سلام

خوشبختانه خودتون بهترین تصمیم رو گرفتید . اگه واقعا بدون هیچ قصدی به خواستگاری برید ممکنه احساسات دختر درگیر بشه و مسلما برای مدتی هرچند کوتاه یا حداقل قبل شنیدن جواب نه از طرف شما، فکرش مشغول بشه.

به هرحال همونطور که خودتون متوجه شدید این کار از لحاظ انسانی شاید خیلی خوب نباشه.

بهتره اگه واقعا به اون خونه نیاز دارید سعی کنید پدر و مادرتون رو برای گرفتن اون راضی کنید .مسلما اگر اونا بدونند که شما حداقل الان قصد ازدواج ندارید شرایط درنظر گرفته شده رو اسون تر میکنند و یا اجبار برای خواستگاری رو کمتر.

و اما در مورد خواستگاری همونطور که زینب جان گفتند به نظر من هم بهتره اول دو طرف زیر نظر خانواده همدیگه رو ملاقات کنند.

اجازه دادن برای اومدن خواستگار به خونه خیلی اسون نیست.اول که خانواده پسر برای اومدن به خواستگاری کسب تکلیف میکنند بهتره که یه تحقیق ابتدایی در موردش صورت بگیره. درسته که اصل تحقیقات بعدا هست وای نمیشه بدون هیچ اشنایی و به صرف معرفی کسی رو برای خواستگاری به خونه راه داد. بعد بهتره اگه شد جایی خارج از منزل هم رو ببینند. البته بهتره با حضور مادر ها باشه. بعد اگه نظر دو طرف برای تشکیل جلسه ی خواستگاری مثبت بود حالا میتونند صحبت های لازم رو توی خونه بکنندو...

البته بهتره برای کارهامون رفتار مناسب و دلیل منطقی داشته باشیم تا کمترین اسیب روحی به طرف مقابل وارد بشه و رضایت خدا رو هم درنظر بگیریم

mohsen1990;663013 نوشت:
عد برین با دختره حرف بزنین یه جور رفتار کنین که مطمئن باشین دختره مخالفت کنه ... هر چی اون گفت تو یه چیز دیگه بگو.اینجوری توپو انداختی تو زمین اون.عذاب وجدانم نداری.خونه هم تو چنگته.:)

واقعا که ! مگه دختر بازیچه شماست؟؟؟
اینهمه وقت خودشو خانوادشو بگیری ...مثل مررررررد وایسین به خانوادتون بگید الان نمیخواید ازدواج کنید
من فکر میکنم بازی کردن با احساسات دختر و طرح اینجور برنامه ها براتون عاقبت خوشی نداشته باشه !!!!!!

آرامش;663630 نوشت:
واقعا که ! مگه دختر بازیچه شماست؟؟؟
اینهمه وقت خودشو خانوادشو بگیری ...مثل مررررررد وایسین به خانوادتون بگید الان نمیخواید ازدواج کنید
من فکر میکنم بازی کردن با احساسات دختر و طرح اینجور برنامه ها براتون عاقبت خوشی نداشته باشه !!!!!!

یه جورایی به نفع دخترم هست.تجربش تو خاستگاری میره بالا.بعدشم گفتم دختره با مامانش بیان بریم دسته جمعی بیرون پارکی جایی حرف بزنن.وقت خونوادشو نگرفتیم.مگه رییس جمهورن که نیم ساعتم وقت نداشته باشه بحرفه.دختر با نیم ساعت حرف زدن چه احساسی پیدا میکنه مگه که باش بازی بشه.

سلام ... خب فک کنم دیگه همه مخالف خواستگاری صوری بودن و خودتونم ک تصمیم گرفتین ...
و از نظر نوع خواستگاری های امروزی ک فرمودین بحث کنیم ب نظرم یه واسطه بهتره این وسط باشه و شما قبل از تشریف فرمایی واسه خواستگاری هم دختر رو ببینین و هم باهاشون در مقابل اون واسطه صحبت کنین تا یه حداقل هایی رو داشته باشین و اگه هم ب فهمیدین مناسب هم نیستین دیگه موضوع رو پیگیری نمیکنین ... فک کنم اینجوری بهتر ب نتیجه رسید تا اونجوری ک خانواده ها ببرن و بدوزن ...

mohsen1990;663635 نوشت:
یه جورایی به نفع دخترم هست.تجربش تو خاستگاری میره بالا.بعدشم گفتم دختره با مامانش بیان بریم دسته جمعی بیرون پارکی جایی حرف بزنن.وقت خونوادشو نگرفتیم.مگه رییس جمهورن که نیم ساعتم وقت نداشته باشه بحرفه.دختر با نیم ساعت حرف زدن چه احساسی پیدا میکنه مگه که باش بازی بشه.

خدا وکیلی یکی شمارو اینجوری سرکار بزاره بهتون بر نمیخوره؟؟؟
شما به فکر تجربه پیدا کردن دخترا نباشید به جاش با خانوادتون صحبت کنید که اینجوری یه خانوادرو الکی درگیر یه خواستگاری صوری نکنند !

واقعا باورم نمیشه شما این حرفارو جدی بزنید !! هرچی اون گفت تو یه چیز دیگه بگو اینجوری توپو انداختین تو زمین اون :Gig:

پیشنهاد می کنم اگه واقعا قصد ازدواج ندارید پس خواستگاری نروید تا اون دختر بیچاره امید الکی نداشته باشه

بنظرم یک مشکلی که اکثر دخترها دارن اینه که کافیه بفهمن یک نفر بهشون فکر میکنه...حالا شاید این فکر در حد یک گزینه از ۱۰ گزینه باشه ها! ولی دختر جوری فرض میکنه که انگار ۱ از ۱ هست!

من خودم یک زمان فکر میکردم فرضا تو دانشگاه یک پسری یک دختر رو ببینه و ظاهر و رفتارش رو بپسنده. ولی یقینا این کافی نیست. باید از سلامت فرد و وضعیت خانواده و شغل پدر و مادر و تحصیلاتشون و تعداد خواهر برادرها و وضعیت اونها و جایی که زندگی میکنن و اصالتشون و خیلی چیزای دیگه هم بپرسه.

تازه همه اینها که متناسب بود بره سراغ خود فرد و اعتقاداتش !

ولی این کار در عمل چطور ممکنه؟ منکه هرچی فکر کردم دیدم ما تو دانشگاه ۲ بار با خانومی سلام کنیم بار ۳ فکر میکنه خبریه! البته خیلی پسر دخترا هم هستن دست گردن همدیگه هم میندازن ها ولی اونها تیریپشون با ما فرق میکنه! :chakeretim:

ما چون بچه مثبتیم کافیه یکمی به یک خانومی توجه کنیم تا بفهمه خبریه! و وقتی میفهمه خبریه فکر میکنه کار تموم شده است! درحالیکه ما میخوایم تازه اون سری سوالات خیلی کلی رو بپرسیم که ببینیم اصلا به هم میخوریم یا نه!! تازه اگر اونها اکی شد ما میخوایم وارد اصل مطلب (خواستگاری رسمی) بشیم!! و اگر اونجا هم به توافق رسیدیم قضیه تموم شدست!

از واسطه بازی هم خوشم نمیاد چون واسطه ی درست خسابی نایابه!

اینکه خودت بری از دوستای دختر این سوالات رو بپرسی هم باز نتیجه خوبی نمیده! چون اولا اونا هم شاید جواب خیلی هاشو ندونن و ثانیا میرن صاف میذارن کف دست دختر اصلی و خب چه کاریه میری از خودش میپرسی دیگه! (تازه فرض کردیم اون دوستای دختر خودشون این وسط شرارت نکنن!!)

اگر دخترای ما به این فرهنگ رسیده بودن که میشد یک خاستگاری رسمی ولی مستقیم از خودشون کرد و یکسری سوالات اساسی پرسید ولی این نشانگر هیچ چیزی نباشه و ممکنه بعدش برای همیشه تمام بشه و بره .... همچنین پسرا به این پختگی میرسیدن که اگر چنین خواستگاری ای کردن دیگه نرن اطلاعات دحتر رو به هیچکس دیگه بدن و توی ذهن خودشونم واسه همیشه فراموش کنن، خیلی خوب میشد! ولی خب الان اینطوری نیستش!!

[

اگر دخترای ما به این فرهنگ رسیده بودن که میشد یک خاستگاری رسمی ولی مستقیم از خودشون کرد و یکسری سوالات اساسی پرسید ولی این نشانگر هیچ چیزی نباشه و ممکنه بعدش برای همیشه تمام بشه و بره .... همچنین پسرا به این پختگی میرسیدن که اگر چنین خواستگاری ای کردن دیگه نرن اطلاعات دحتر رو به هیچکس دیگه بدن و توی ذهن خودشونم واسه همیشه فراموش کنن، خیلی خوب میشد! ولی خب الان اینطوری نیستش!!

سلام در مورد سوال اصلی که پرسیدین(خواستگاری صوری) نمی تونم نظر خاصی بدم چون احساس میکنم تحت تاثیر رمان های pdf که بدون هیچ نظارتی از ورزارت ارشاد به طور فراگیر جوانان از اونا استفاده می کنن هست و اگه هم واقعا این مسئله براتون اتفاق افتاده با یه گفتگوی منطقی با پدرتون این مسئله قابل برطرف شدن.
اما در مورد اینکه می فرماین دختر های ما به اون سطح از فرهنگ نرسیدن که تا بشه باهاشون در مورد خواستگاری مستقیما صحبت کرد احساس نمی کنین این قضیه به خاطر رفتار پسر های جوانه که با اسم خواستگاری جلو میان و بعد از چند سال ماه یا حتی روز سراغ یکی دیگه میرن .پس به دختران حق بدین که بخوان از طریق خانواده ها و به طور رسمی بحث خواستگاری مطرح و پیگیری بشه
امیدوارم موفق باشید.

پرسش:
بنده به دلیل اینکه هیچ دختری مورد پسندم قرار نمی گیرد کلا از ازدواج منصرف شده ام؛ منتها خانواده مرا تحت فشار گذاشته اند بنابر این می خواهم به صورت صوری به خواستگاری بروم، آیا در این صورت به طرف احساس بدی دست نخواهد داد؟ اصلا آیا چنین کاری از اساس درست است؟

پاسخ:
چنین کاری نه اخلاقا و نه عرفا و نه شرعا درست نیست؛ چون شما با این کار مدیون طرف مقابل و خانواده اش و حتی خانواده خودت خواهی شد. وقتی شما به طور صوری به خواستگاری می روید و بعد جواب رد می دهید:
اولا دختر و خانواده اش را تحت فشار روحی قرار می دهید.
ثانیا از لحاظ اجتماعی برای این دختر مشکل ایجاد می کنید چون وقتی دیگران ببینند این دختر خواستگاری داشته که بدون دلیل او را نپسندیده گمان می کنند حتما عیبی پنهان در او هست که باعث عقب نشینی این پسر شده و همین ممکن است ازدواج او را با مشکل مواجه کند (البته در اینکه این فشار روحی و این برخورد اجتماعی -نه در این مورد بلکه در موارد مشابه مثل جایی که به یک دلیل منطقی، پسر و یا حتی دختر جواب رد می دهند- منطقی نیست شکی نیست؛ چون خود طرف و اطرافیان نباید اینگونه فکر کنند که رد کردنِ طرف مقابل به معنای داشتن مشکل یا نقصی است. جواب رد دادن هزاران دلیل می تواند داشته باشد که اصلا ربطی به عیب و نقص ندارد؛ مثل عدم تناسب در اخلاق یا رفتار خاص یا حتی عدم پسند ظاهری که نسبی است یا ...)
ثالثا وقتِ خانواده خودت و خانواده طرف را برای خواستگاری گرفته اید رابعا هزینه هایی را بر دیگران تحمیل کرده اید هر چند خیلی کم باشد و همه اینها به گردن شما خواهد بود. خامسا بعد از چند مورد لو می روید و اعتماد اطرافیان به خصوص پدر و مادرت را از دست می دهید و ... . اگر هم به طرف بگویید شما را رد کند، باز هم مسائلی از قبیل سر کار گذاشتن خانواده ها و گرفتار شدن به حق الناس و سلب اعتماد و ... باقی خواهد بود.

بنابراین راه حل مشکل این نیست. شما باید مشکل را به طور ریشه ای حل کنید. اگر می خواهید ازدواج کنید اما کسی به دلتان نمی نشیند، حل این مشکل راه و روش خودش را دارد. مثلا باید با مراجعه به یک مشاور علت این به دل ننشستن ها مشخص شود و بعد برای درمانش به شما راهکار ارائه بدهد. یا اگر نمی خواهید ازدواج کنید و با این حال به خواسته هایتان برسید، حل این مسئله هم راه حل خودش را دارد و آن این است که آب پاکی را روی دست اطرافیان بریزید و بگویید که فعلا قصد ازدواج ندارید و بهتر است شما را همینطوری که هستید بپذیرند و ازدواج را بر شما تحمیل نکنند.
اوایل شاید سخت باشد اما بعد از مدتی قبول خواهند کرد. البته این روش از اساس درست نیست؛ چون مجرد ماندن مشکلات زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد که کمترین آن، تنهایی شدید در دوران کهن سالی است.(1)

نتیجه:
حل مشکلات با خواستگاری صوری، موجب بروز مشکلات دیگر می شود؛ لذا باید هر مشکلی را از راه خودش حل کرد.

_________
(1) سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: امین: تاريخ: 1394/09/09
.

موضوع قفل شده است