بررسی آسیبهای فضای مجازی

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی آسیبهای فضای مجازی

با سلام
عرض ادب و احترام
با استارت این تایپک در خدمت دوستان خواهیم بود با بیان آسیب های فضای مجازی و از نظرات دوستان عزیز استفاده خواهیم کرد

با این سوال

- آسیب های فضای مجازی

به نظرتان فضای مجازی چه آسیب هایی می تواند داشته باشد؟؟؟

منتظر نظرات دوستان هستیم

[=arial]سهولت در ارتباط‌گیری با هر نکته از جهان در هر ساعت از شبانه روز مساله‌ای است که اینترنت را بین جوانان محبوب کرده است به صورتی که بدان زندگی دوم Second Life اطلاق می‌شود. جوانان در فضای مجازی برای خود زندگی نوینی دست و پا کرده‌اند زندگی که جوان در فضای مجازی دارد به مراتب راحت تر و سهل تر از زندگی در دنیای واقعی است

فضایی که مردمان آن همان انسانهایی هستند که در دنیای واقعی با ایشان سرو کار داریم. انسانها در صورت عدم پایبندی به برخی اصول و مبانی انسانی و اسلامی موجودی خطرناک تلقی می‌شوند موجودی که به راحتی دروغ گفته و آبروریزی می‌کند، نسبت به داشته‌های دیگران حسادت می‌کند، تکبر و غرور دارد و صدها اخلاق رذیله و ترفند در همین دنیای واقعی انجام می‌دهد تا به خواسته‌های نامشروع خود برسد.

حال تصور کنید چنین موجودی در فضایی حضور یابد که نه جنسیت مشخص است و نه خبری از سن افراد است و نه معلوم است از کدام نقطه از جهان است. در فضای مجازی اعتماد فقط به اقرارهای شخصی افراد است و بس، غیر از آن نمی‌توان به صدق گفته‌های افراد حاضر در فضای مجازی اعتماد کرد.

انسانها در دنیای واقعی هم به سختی می‌توانند از عواطف و احساسات همدیکر باخبر شوند و بعضا دیده می‌شود فردی مطلبی را به شوخی بیان می‌کند ولی طرف مقابل برداشتی جدی از مطلب ایشان دارد و یا برعکس که باعث سوء برداشتهایی شده و موجب بروز مشکل در روابط انسانها می‌شود.

این سوء تفاهم به علت عدم انتقال عاطفه و احساسات در مکالمه است با این که طرفین قرائن دیگری هم از حالت قیافه و لحن صدا و.....وجود دارد ولی اینها همه مانع از بروز سوء تفاهم نمی شود.

با این وجود آیا عقلانی است در فضایی مجازی بدون دیدن قیافه و شنیدن لحن صدا و نه هیچ قرینه‌ای به عاطفه و احساساتی که از نوشته‌ها ناشی می‌شود اعتماد کرد؟ آیا می شود به عشقهای مجازی که فقط و فقط لغات و شکلکها بیان کننده آنهاست اعتماد کرد؟

اینترنت با همه فواید و ثمراتی که برای انسان عصرحاضر دارد می‌تواند برای ما ایرانیان که در کشوری خاص با اعتقادات دینی زندگی می‌کنیم و با توجه به اعتقادات دینی، زندگی متفاوتی بر روابط انسانی در کشورمان حاکم است، مضراتی هم داشته باشد که آگاهی ازاین مضرات می‌تواند انسان را در استفاده صحیح از تکنولوژی یاری رساند و از آسیبهایی که از طرف اشخاص سودجو و فرصت‌طلب در دنیای مجازی مهیا شده است ایمن بدارد.

بله من هم کاملا موافقم
حضور در فضای مجازی بدون علم و آگاهی و از روی احساسات کاری بس خطرناک است.

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
صحبتهای جناب محراب بسیار زیبا و درست است..اما جناب محراب شما پرسیدید فضای مجازی منظورتون شبکه های اجتماعی هستش؟یا اینترنت؟
در رابطه با استفاده از اینترنت خب یک وسیله ای هستش که هم میشود ازش استفاده مفید کرد هم استفاده غیر مفید . مثل چاقو که هم میشه باهاش
میوه پوست کند و هم میشه باهاش کسی رو زخمی کرد یا ماشین و هرچیز دیگه.... فقط قبلش باید فرهنگ استفاده رو یاد گرفت... نوجوانان معمولا
خطرات استفاده از فضای مجازی رانمی دانند برای همین باید قبل استفاده خونواده ها و رسانه ها خوب در این رابطه نوجوان رو از خطراتش آگاه کنند و راه
استفاده درست رو به اون نشون بدهند.
در رابطه با شبکه های اجتماعی و چت هایی که امروزه مرسوم و تعدادشون خیلی زیاد هستش متاسفانه نمیشه افراد رو شناخت و خیلی ها اطلاعات نادرست
و غیر واقعی ارائه میدهند چه قدر انسان هایی که بواسطه همین چت ها و شبکه های اجتماعی گول خوردند اغفال شدند ، دوستی ها و عشق های ناپایدار بوجود اومده و
سپس ضربه خوردن و .... که همه شاهد آن ها هستیم..:Gol:

[=arial]

علی صفا;661290 نوشت:
در رابطه با استفاده از اینترنت خب یک وسیله ای هستش که هم میشود ازش استفاده مفید کرد هم استفاده غیر مفید . مثل چاقو که هم میشه باهاش
میوه پوست کند و هم میشه باهاش کسی رو زخمی کرد یا ماشین و هرچیز دیگه.... فقط قبلش باید فرهنگ استفاده رو یاد گرفت

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار این اصل مسلم است
که بیشتر تکنولوِِِژی حال حاضر بشر این دو جنبه را دارد و بسته به استفاده ما انسانها نوع مثبت و منفی ان را مشخص می کند
و لذا به این مطلب اشاره نشد زیر مورد قبول است

[=arial]1- عدم آشنایی بیشتر افراد با دنیای مجازی

اگر فضای مجازی را مثل دنیای واقعی بدانیم عدم آگاهی از آن مثل ورود به شهری است که اطلاعی از مردمان و خیابانها و کوچه‌ها و فروشگاههای و روابط حاکم بر آن مردم و گویش و کردار و رفتار آنها نداریم عقل سلیم حکم می‌کند انسان در چنین شرایطی قبل از ورود بدان منطقه، اطلاعاتی از آن بدست آورد و الا متضرر خواهد شد و پس از مدتی ممکن است مورد سوء استفاده مردمان قرار گیرد.

لذا آگاهی از فضای دنیای مجازی مثل آگاهی از دنیای واقعی ضروری است همچنان که انسان بدون اطلاع و علم در هیچ مسیر قدم نمی‌گذارد برای ورود به دنیای مجازی هم حتما باید نسبت بدان اطلاع کافی داشته باشد.

[=arial]2- مبهم بودن هویت در دنیای مجازی

هویت افراد در فضای مجازی همانند دنیایش کاملا مجازی است و راهی برای دست‌یابی به هویت افراد الا با اقرار خود فرد ممکن نیست و یا کار دشواری است. بنابراین فضایی فراهم شده است تا برخی در هویتهای مختلف و با جنسیتهای جعلی به اعمال مجرمانه‌ای دست زنند و اگر گفته می‌شود اصل در فضای مجازی عدم اعتماد است الا این که عکشش ثابت شود سخن گزافی نیست.

دنیای مجازی می‌تواند دنیای جعلی هم لقب بگیرد هر کسی می‌تواند با جعل شخصیت خود با دیکران ارتباط برقرار نماید و در این فضا هر گونه سوء استفاده و کلاه‌برداری و آزار و اذیت دیکران امکان‌پذیر است.

[=arial] معلوم نبودن محل سکونت افراد در دنیای مجازی

در دنیای مجازی هیچ راهی برای رسیدن به محل سکونت و افراد نیست و لذا افراد مطمئن از عدم دست‌یابی به ایشان هر عملی را مرتکب می‌شوند

زیرا احساس امنیت و مصونیتی در عدم دست‌یابی به موقعیت مکانی این فرد نکته قوتی استبرای ایشان تا به آزار و اذیت و بعضا اعمال مجرمانه بپردازد.

هرچند در صورت نیاز، پلیس می‌تواند هویت افراد را مشخص نماید ولی بیشتر لطماتی که جوانان در روابط خود در اینترنت می بینند روحی و روانی است و قابل پی گیری نیست و برفرض پیگیری هم آب رفته به جوی باز نخواهد گشت.

[=arial]مبهم بودن خصوصیات اخلاقی افراد در دنیای مجازی

شخصیت انسانها در دنیای مجازی مبهم است. کاربران اینترنتی در مواجه باهم نمی‌توانند از فضایل و رذایل اخلاقی همدیگر باخبر شوند انسانها در فضای مجازی از اسرار و نیات همدیکر بی‌خبرند، کلمات و جملات و شکلکها انتقال دهنده اسرار درونی انسانها به هم نیستند و نخواهند بود.

تشخیص افراد راستگو از دروغگو، متکبر از متواضع، عصبانی از مهربان و دیگر خصوصیتهای اخلاقی در فضای مجازی ممکن نیست و لذا سودجویان و شیادان به راحتی در فضای مجازی تور پهن می‌کنند و به دلایل مختلف از جمله اخاذی و آبروریزی و.... جوانان ساده و ناآشنا به فضای مجازی را طعمه خود کرده و به نیات پلید خود جامع عمل بپوشانند.

وبکم و تصویر و ایمیل و.....هیچ‌کدام نمی‌تواند بیان کنده اصول شخصیتی افراد باشند و انسانها به راحتی می‌توانند با پوششهای مختلف و نقابهای دروغین به سودجویی بپردازند. انسانها در دنیای مجازی به راحتی می‌توانند دروغ بگویند، خیانت بکنند، فحاشی نمایند، و هزاران عمل منافی عفت و اصول اخلاقی انجام داده و برخلاف آن را وانمود نمایند.

[=arial]مجهول بودن اهداف و غرایز افراد

مبهم بودن اهداف و اغراض انسانها در فضای مجازی نیز یکی از مضرات فضای مجازی است. انسانها بسته به نیازهای خود به فضای مجازی وارد می‌شوند.
در فضایی که هویت افراد مشخص نیست و افراد شناختی نسبت به هم ندارند هر هدفی برای افراد قابل پیش‌بینی است و هر فردی می‌تواند با هر نیتی دست به اقداماتی بزند.

برای در امان ماندن از آسیبهای احتمالی و اغراض شخصی که معلوم نیست چیست باید ضمن افزایش آگاهی و اطلاعات خود؛ به هر رفتار و گفتاری با دیده تردید بنگریم تا از اهداف شوم برخی در امان بمانیم.

[=arial]هک شدن (سرقت اطلاعات)

تکنولوژی با همه خوبی‌هایش اذیتهایی را به همراه دارد که بعضا برای انسانها غیر قابل باور است. با ورود اینترنت به خانه‌ها راهی به جهان باز شده است که زمان و مکان بردار نیست.

شاید برخی تصور کنند هر وقت اراده کردند می‌توانند از طریق اینترنت به فضای جهانی پلی بزنند غافل از این که این پل دو طرفه است و اکر ما به راحتی می‌توانیم به دنیای دیگران وارد شویم دیگران هم می‌توانند به خانه ما وارد شوند و این ورود بدون اجازه هم میسر خواهد بود.

هک کردن سیستمها و از کار انداختن سیستم حفاظتی رایانه‌های شخصی برای عده‌ای در فضای مجازی کار دشورای نیست و به راحتی می‌توانند به حریم شخصی افراد وارد شده و اطلاعات شخصی افراد را سرقت نمایند.

این اطلاعات می‌تواند از اسناد شغلی گرفته تا عکس و فیلمهای خانوادگی باشد که معمولا در رایانه‌های شخصی نگهداری می‌شود. نگه داشتن اطلاعات شخصی در سیستمی که به اینترنت وصل نمی‌شود بهترین راه برای در امان ماندن ازاین آسیب می‌باشد. در رایانه‌های شخصی خود اطلاعات و فایلهایی را داشته باشیم که اگر فردا در آنها فضای مجازی دیدیم ناراحت نشویم.

البته تمام نکاتی رو که جناب محراب بیان کردند کاملا صحیحه
فقط باید به این نکته هم دقت بشه که حضور در فضای مجازی علاوه بر داشتن اطلاعات از چگونگی حضور در این فضا به نوعی تقوا و معنویت هم نیازمنده که انسان رو از گرفتار شدن در دام شیطان حفظ کند.
چون خیلی از مواقع هست که با داشتن علم کافی از چگونگی اینگونه فضاها به دلیل نبود تقوا و عفت لازم در این فضاها هم خود شخص دچار مشکل میشود و هم دیگران را دچار مشکل میکند.

[=arial]از بین رفتن حیا و غیرت

بر جامعه دینی ما ایرانیان قوانین خاصی حاکم است که در برخی از کشورهای دیگر این قوانین وجود ندارد یکی از این قوانین غیرت دینی ایرانیان است که انتشار عکسهای شخصی افراد را بر نمی‌تابد و این عمل را گناهی عظیم می‌داند.

زیرا پخش عکسهای مراسمات و عروسی‌ها و مجالس و......باعث هتک حرمت ناموس دیگران می‌شود و با غیرت دینی جامعه اسلامی ما سازگار نیست. این امر در دراز مدت سبب سستی بنیان خانواده خواهد شد.

اعتیاد و تلف شدن وقت و ... امروزه فضای جذاب اینترنت و فضای مجازی و بازیها در رایانه و تلفن همراه سبب اعتیاد خیل عظیمی به این تکنولوژی شده که ساعتها از وقت و توان خود را در گذارندن در آنها صرف می کنند که اکثرا فایده ای ندارد. این امر سبب شده ارتباطات چهره به چهره و دوستانه کم شده و ارتباطات انسانی تحت الشعاع قرار داده است اینها تنها بخشی از آسیبهای اینترنت بود که بیان شد که دانستن آنها سبب می شود انسان با خودآگاهی و مراقبت بیشتری گام به این عرصه پر مخاطره بگذارد.

[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام
خدمت دوستان عزیز
با اجازه اسک دینی های عزیز
این تایپک را استارت می زنیم تا برخی اسیب های فضای مجازی را بررسی نماییم

آسیب هایی که می تواند برای نسل حاضر خطرناک باشد

اینترنت با همه فواید و ثمراتی که برای انسان عصرحاضر دارد می‌تواند برای ما ایرانیان که در کشوری خاص با اعتقادات دینی زندگی می‌کنیم و با توجه به اعتقادات دینی، زندگی متفاوتی بر روابط انسانی در کشورمان حاکم است، مضراتی هم داشته باشد

منتظر نظرات دوستان هستیم ابتدا در مورد مضرات فضای مجازی و در ادامه به بررسی راهکارهای ان خواهیم پرداخت

سلام ممنون از طرح همچین سوالی که باتوجه به همه گیر شدن فضای مجازی نیاز جامعه شده
یکی از تاثیرات منفی فضای مجازی دوری از خود واقعی هست خیلی ها هستن که دوست دارن اون چیزی که تو خیالشون هست رو تو فضای مجازی نشون بدن
نشون دان اون چیزی که نیستیم

من نزدیک دوساله که بالواقع وارد فضای مجازی شدم
و همه انواع شبکه های مجازی رو هم تجربه کردم از فیس بوک گرفته تا اینستا و غیره...
نتیجه این فعالیت مداوم من گرچه حتی فعالیت مذهبی بود و در جهت فرهنگسازی بود
اما بعد از دوسال ، حسن ها و معایبش رو برشمردم و در آخر تقریبا از همه شبکه های احتماعی خارج شدم.
از معایبش میتونم براتون نام ببرم:
1. کمرنگ شدن ارتباط با خدا
چون حتی اگه کار فرهنگی و مذهبی هم صورت بگیره باز وقت های زیادی رو از ما میگیره که این وقت ها و شب هایی که به چت کردن و بگو بخند میگذره میتونه هر لحظه پله ای ما رو به خدا نزدیکتر کنه
2.همین اتلاف وقتی که گفتم،اصلا از بنیان با هدف گذاری دشمن این شبکه ها برنامه ریزی شدند تا ما سرگرم این شبکه ها بشیم و تحقیق و پژوهشمون کم بشه و رشد کشور افت پیدا کنه
3. بزرگترین معضل اعتیاد این شبکه هاست که باعث میشه گاهی حتی با دیدن معایبش نتونی ترکش کنی و باز اتلاف وقت هایی داشته باشی جبران ناپذیر
4. عادی شدن روابط دختر و پسر درفضای مجازی مخصوصا در میان مذهبی ها.مذهبی هایی که در بیرون این شبکه ها با نامحرمان به زور سلام و احوالپرسی میکنند،چنان درگیر روابط صمیمانه ای میشوند که جایی برای حیا نمیگذارند
5.افزایش خودنمایی و بی عفتی
دختران حتی باحجاب ها عکس های باحجاب ازخودشون میگذارند و اقایون به ظاهر مذهبی با انواع و اقسام کلمات قربان صدقه طرف میروند و پرده های عصمت و حیا دریده میشه و این گناهان کم کم عادی میشه و حتی در دنیای واقعی هم راحت تر این ارتباط ها شکل میگیرد
7.سو استفاده های مجازی از کاربران ، مثل سودجویانی که دختران جوان رو به بهانه ازدواج به قرار ملاقات میکشونند و...
و یا با احساسات دختران بازی میکنند
و همین دلبستگی های مجازی که باعث مشکلات عدیده ای میشود،
8. به دست آوردن اطلاعات شخصی کاربران
در کل نظر کلی من اینه که با وجود تمام معایب هر کس باید به خودش نگاه کند و ببیند آیا میتواند این معایب و احیانا معایب دیگه رو از خودش دور کنه و فعالیت سالم داشته باشه؟
البته خیلی ها بوده اند که با همچین تفکری وارد شبکه های مجازی شده اند و حالا سر از جاهایی در اورده اند که زمانی برایشان غیر قابل باور بود و به علت اعتیاد و وابستگی ،نمیتوانند آن را ترک کنند
راهکار من اول این است که جوانان و نوجوانان را از این فضاها نترسانیم بلکه استفاده صحیح از ان را همراه معایب و محاسنش به انها اموزش بدهیم و بعد وارد دنیای مجازی بکنیمشان.

سلام علیکم
آقا یا خانم سعیدی 90 مفصل گفتن
منتها خیلی شخصیشو بخوام بگم همه وقتمو تو بهترین دوران زندگیم گرفت شدیدا معتاد اینترنت شدم و از دکترا و درس و مشق موندم به خاک سیه نشوند منو هنوز کناز نذاشتم

arash68;667511 نوشت:
سلام علیکم
آقا یا خانم سعیدی 90 مفصل گفتن
منتها خیلی شخصیشو بخوام بگم همه وقتمو تو بهترین دوران زندگیم گرفت شدیدا معتاد اینترنت شدم و از دکترا و درس و مشق موندم به خاک سیه نشوند منو هنوز کناز نذاشتم

دلایل اینکه هنوز کنار نگذاشته اید رو میتونید بیان کنید؟

saeidi90;667512 نوشت:
دلایل اینکه هنوز کنار نگذاشته اید رو میتونید بیان کنید؟

بگم خودمم نمیدونم چی میگید؟
.
.
.
.
شاید فرار از واقعیت
.
.
.
و صد در صد بی عقلی و شایدم افسردگی

محراب;667489 نوشت:
[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام
خدمت دوستان عزیز
با اجازه اسک دینی های عزیز
این تایپک را استارت می زنیم تا برخی اسیب های فضای مجازی را بررسی نماییم

آسیب هایی که می تواند برای نسل حاضر خطرناک باشد

اینترنت با همه فواید و ثمراتی که برای انسان عصرحاضر دارد می‌تواند برای ما ایرانیان که در کشوری خاص با اعتقادات دینی زندگی می‌کنیم و با توجه به اعتقادات دینی، زندگی متفاوتی بر روابط انسانی در کشورمان حاکم است، مضراتی هم داشته باشد

منتظر نظرات دوستان هستیم ابتدا در مورد مضرات فضای مجازی و در ادامه به بررسی راهکارهای ان خواهیم پرداخت

سلام
دشمن خوب میدونه چیکار داره میکنه ماها هم خوب نمیدونیم که داریم چیکار میکنیم

بیاید خوابگاهای پسرونه رو ببینید هر کی یه سیستمی گذاشته جلوش داره فیلمای ...نگاه میکنه این حداقل آسیبشه

بماند این شبکه های اجتماعی و ...

بماند این همه وقتی که گرفت و اکثر اونایی که من میشناسمو از درس و مشق انداخت علی الخصوص من خنگ رو

arash68;667514 نوشت:
بگم خودمم نمیدونم چی میگید؟
.
.
.
.
شاید فرار از واقعیت
.
.
.
و صد در صد بی عقلی و شایدم افسردگی

توصیه من اینه یکدفعه خودتون رو ملزم کنید و ناگهانی بدون اینکه به دوستانتون بگید از یکی از فضاها خارج بشید حتی شده برای مدت کوتاهی اما روی عهدی که درمورد زمان آن بستید پاییند بمانید
البته بهتر اینه که کلا خارج شوید برای همیشه
اما چون طعم زندگی بی مجازی را هنوز نچشیده اید این کار برای شما سخت است
پس برای مدتی مثلا یک ماه ، با خود عهد کنید که تحت هیچ شرایطی وارد آن شبکه بخصوص که بیشتر درگیرتان کرده،نشوید
و جایگزین وقت هایی که در آن شبکه بودید به کارهای دیگه ای که علاقمندید بپردازید،مطالعه کتاب،ورزش،یادگیری یک نرم افزار کامپیوتری،یادگیری یک هنر،مخصوصا شب ها به نماز شب و عبادت بپردازید که بسیار بسیار موثر در آرامش و خارج شدن از روحیه افسردگی شما میباشد
بعد از یک ماه که لذت زندگی واقعی را چشیدید اگر واقعا عمل کنید خودتان کم کم از دنیای مجازی کناره میگیرید و عاشق دنیای واقعی بدون مجاز میشوید

دنیای مجازی بدترین خاصیتش اینه که هر چی بیشتر توش زندگی میکنی بیشتر موقعیت های واقعیتو از دست میدی. میای بیرون میبینی به خاطر بی عقلی زمانی رو از دست دادی روانی تر میشی میبینی آتیش

زدی به بهترین موقعیتا باز برای فرار میری تو فضای مجازی و این داستان همینجوری با توجه به عقل خود فرد ادامه پیدا میکنه تا وقتی یه چیزی این اعتیاد رو بشکنه بعدشم باز فرد رو روانی و افسرده میکنه

دوستان اشاراتی کردن که هر کدوم جای بحث داره...
به نظر من یکی دیگه از آسیبهاش دوری خونواده ها از هم هست
محیط گرم و صمیمی خونواده از بین میره از طرفی هیچ کس با خودش تنها نمیمونه یعنی تو جامعه ی امروز ما هیچ کس تنها نیس اگه تنها تو اتاقش باشه سرگرم یکی از شبکه های اجتماعی هست واین باعث میشه از وجدانش که همش بهش تلنگر میزنه فرار کنه
من خودم ساعت تعیین کردم و وقتی بیکار میشم یه سر به سایت میزنم ولی سعی میکنم اوقات بیکاریم رو توش سپری کنم
مثل الآن که دارم رو یه جزواتم کار میکنم که اطلاعاتشو باید دانلود کنم و تا اون اطلاعات دانلود بشه اومدم یه سر به اینجا زدم

arash68;667519 نوشت:
دنیای مجازی بدترین خاصیتش اینه که هر چی بیشتر توش زندگی میکنی بیشتر موقعیت های واقعیتو از دست میدی. میای بیرون میبینی به خاطر بی عقلی زمانی رو از دست دادی روانی تر میشی میبینی آتیش

زدی به بهترین موقعیتا باز برای فرار میری تو فضای مجازی و این داستان همینجوری با توجه به عقل خود فرد ادامه پیدا میکنه تا وقتی یه چیزی این اعتیاد رو بشکنه بعدشم باز فرد رو روانی و افسرده میکنه

واین دقیقا معنای کلمه اعتیاد است
اما اعتیاد روانی
درمورد مواد مخدر هم اعتیاد جسمی و هم روانی مطرح است
اما در این مورد فقط اعتیاد روانی مطرح است
معتادان با شرایط وحشتناکتر با یک ارادت توانسته اند به زندگی برگردند
شما هم قطعا میتوانید اگر بخواهید
خودسازی میدونید چیه؟
یعنی کاری که دلت الان میخواد انجام بدی و میدونی با گناهه یا وقتتو میگیره رو انجام ندی
یعنی پا رو دلی بذاری که سرکشه
ابدا کار آسونی نیست و بدون استعانت از خدا نمیشه کاری کرد ،مطمئن باشید
توسل به شهدا و ائمه میتونه نظر لطف خدا رو به سمتتون متمایل کنه...
ی نگاه خدا برابر میشه با متحول شدن تموم زندگیتون،
پس با تموم وجودتون از خودش بخواهید تا معجزه خدا رو در تغییر و تحول زندگیتوت مشاهده کنید
شما در مرحله خوبی هستید، اشتباه بودن کارتون رو پذیرفتید،خیلی ها اینو هم قبول نمیکنند،حالا رسیدید به مرحله سرزنش....
که اگه زیاد روش تعلل کنید دردسرساز میشه.
سرزنش تا حدی خوبه که شما رو وادار به حرکت مثبت بکنه ،
ی زمانی،یه جایی بالاخره باید یه کاری بکنید...شما از خدا بخواهیدو یه قدم بردارید و بعد رد پای کمک های خدا رو به راحتی خواهید دید

بلا;667520 نوشت:
دوستان اشاراتی کردن که هر کدوم جای بحث داره...
به نظر من یکی دیگه از آسیبهاش دوری خونواده ها از هم هست
محیط گرم و صمیمی خونواده از بین میره از طرفی هیچ کس با خودش تنها نمیمونه یعنی تو جامعه ی امروز ما هیچ کس تنها نیس اگه تنها تو اتاقش باشه سرگرم یکی از شبکه های اجتماعی هست واین باعث میشه از وجدانش که همش بهش تلنگر میزنه فرار کنه
من خودم ساعت تعیین کردم و وقتی بیکار میشم یه سر به سایت میزنم ولی سعی میکنم اوقات بیکاریم رو توش سپری کنم
مثل الآن که دارم رو یه جزواتم کار میکنم که اطلاعاتشو باید دانلود کنم و تا اون اطلاعات دانلود بشه اومدم یه سر به اینجا زدم

حرفهای شما کاملا درست اما
به نظرم اتفاقا ما داریم تنهاتر میشیم
هیچکدوم از این ارتباطای مجازی ما رو اونطور ک باید سیراب نمیکنه و معنای تنهایی همینه.همه درد ودل های مجازی و روابط موقته و همینه که باعث احساس افسردگی وتنهایی مشدد میشه...

saeidi90;667522 نوشت:
نگاه خدا برابر میشه با متحول شدن تموم زندگیتون،

خواستم ولی کمک نکرد

خدا به امثال من نگاه نمیکنه واس ما نیس

saeidi90;667523 نوشت:
هیچکدوم از این ارتباطای مجازی ما رو اونطور ک باید سیراب نمیکنه و معنای تنهایی همینه.همه درد ودل های مجازی و روابط موقته و همینه که باعث احساس افسردگی وتنهایی مشدد میشه...

دقیقا باریکلا

تو دنیا هیچ چیزی اندازه اعتیاد به فضای مجازی افسردگی نمیاره

هر دانشمند و پرفسوری اینجاست بره روش تحقیق کنه من یقین میدم بهش نتیجه دیگه ای نمیگیره:khaneh:

اینایی که میگی حرف و شعار نیست من کشیدم

arash68;667524 نوشت:
خواستم ولی کمک نکرد

خدا به امثال من نگاه نمیکنه واس ما نیس

نخواستید
اونطوری ک خدا گفته نخواستید
اینکه بشینید یه گوشه و بگید خدا کمکم کن،خواستن نیست...
خواستن یعنی یک قدم برای نشون دادن اینکه میخواهید،یه اراده
خدا نگاهش وامیدش به بدترین بندگانش هم هست و توبه و برگشت بندگانش رو دوست داره...
از راهش نخواستید،باتوسل به ائمه نخواستید
توکل همراه با عمل نکردید
من یه جایی تو زندگیم افسرده ترین ادم روی زمین بودم و بدترین شرایطو داشتم ،یه سال اردوی راهیان رفتم و برگشتم،از ته دلم همه چیز زندگیم رو سپردم به خودش،شروع کردم به اصلاح خودم اروم اروم،خدا هم راه ها و مسیرهایی رو برام باز کرد باور نکردنی،معجزه هایی رو دیدم با چشمانم غیر ممکن...
مطمئن باشید الان شما از اون موقع من،بنده بدتری نیست....
شاید الان شما، از الان من بیشتر مورد توجه خدا باشه
از گناهان کبیره ناامیدی از خداست
خدا نگاهش رو لحظه ای ازمون برداشته بود زندگیمون کن فیکون میشد.

saeidi90;667523 نوشت:

تنهایی یعنی بشینی با خودت فکر کنی واسه انجام کارات دلیل بتراشی ولی ما هرچی زمان میگذره از خودمون دور میشیم و به چیزای دیگه وابستگی نشون میدیم علایم زیادی هم داره
مثلا یه عده اگه تنها تو خونه باشن هیچ کس هم نباشه صدا ایجاد کنه با خودش میگه من از این سکوت بیذارم باید تو تنهایی هام آهنگ گوش بدم
یا عده ای اگه یه روز بخوان استراحت کنن و اگه تو همین لحظه ذهنشون شروع به کار کنه خوابشون نمیاد و سریعا به قرص خواب آور رو میارن
چرا؟؟؟؟؟؟ چون دوست ندارن تنها باشن اگه ما ها یه دقیقه تنها باشیم برای خیلی از کارهامون تمرکز و انگیزه پیدا میکنیم ولی دریغ از تنهایی
تنهایی اولین قدم برای رسیدن به معرفت نفس است

بلا;667528 نوشت:
تنهایی یعنی بشینی با خودت فکر کنی واسه انجام کارات دلیل بتراشی ولی ما هرچی زمان میگذره از خودمون دور میشیم و به چیزای دیگه وابستگی نشون میدیم علایم زیادی هم داره
مثلا یه عده اگه تنها تو خونه باشن هیچ کس هم نباشه صدا ایجاد کنه با خودش میگه من از این سکوت بیذارم باید تو تنهایی هام آهنگ گوش بدم
یا عده ای اگه یه روز بخوان استراحت کنن و اگه تو همین لحظه ذهنشون شروع به کار کنه خوابشون نمیاد و سریعا به قرص خواب آور رو میارن
چرا؟؟؟؟؟؟ چون دوست ندارن تنها باشن اگه ما ها یه دقیقه تنها باشیم برای خیلی از کارهامون تمرکز و انگیزه پیدا میکنیم ولی دریغ از تنهایی
تنهایی اولین قدم برای رسیدن به معرفت نفس است

تنهایی یعنی به جایی میرسی که نه خدا رو داری نه خودتو
نه دنیا رو داری نه آخرتت رو
با خدا باشی بشینی فکر کنی که تنها نیستی یکی هست
میشینی خودتو مشغول میکنی این خود واقعیت رو یادت میره و به این تنهایی ای که مد نظر شماست نمیرسی و میرسی به تنهایی ای که من گفتم

saeidi90;667510 نوشت:
همین اتلاف وقتی که گفتم،اصلا از بنیان با هدف گذاری دشمن این شبکه ها برنامه ریزی شدند تا ما سرگرم این شبکه ها بشیم و تحقیق و پژوهشمون کم بشه و رشد کشور افت پیدا کنه

:Kaf:

-------------------

یکی از مضرات این است که فراموش میکنیم نامحرم نامحرمه حتی در فضای مجازی .
و این اتفاق میافته که بعضی انسانهای مذهبی هم یادشون میره بعضی خط قرمز ها را رعایت کنند .
و در نهایت ممکنه پیام هایی فرستاده شود که احساسات نادرستی در مخاطب ایجاد کند .

:Sham:
یه وقتایی لازمه همه راههای ارتباطی ات را با دنیا قطع کنی و بنشینی با خودت و خدا حرف بزنی
حرف هایی که هیچ جا نمیشه زد .
:hamdel:

خدایا چطور با همه ی بد بودن هایم و کم گذاشتن هایم الان که میخوام باهات حرف بزنم حس میکنم تمام توجه ات به منه

[=arial]

saeidi90;667517 نوشت:
توصیه من اینه یکدفعه خودتون رو ملزم کنید و ناگهانی بدون اینکه به دوستانتون بگید از یکی از فضاها خارج بشید حتی شده برای مدت کوتاهی اما روی عهدی که درمورد زمان آن بستید پاییند بمانید
البته بهتر اینه که کلا خارج شوید برای همیشه
اما چون طعم زندگی بی مجازی را هنوز نچشیده اید این کار برای شما سخت است
پس برای مدتی مثلا یک ماه ، با خود عهد کنید که تحت هیچ شرایطی وارد آن شبکه بخصوص که بیشتر درگیرتان کرده،نشوید
و جایگزین وقت هایی که در آن شبکه بودید به کارهای دیگه ای که علاقمندید بپردازید،مطالعه کتاب،ورزش،یادگیری یک نرم افزار کامپیوتری،یادگیری یک هنر،مخصوصا شب ها به نماز شب و عبادت بپردازید که بسیار بسیار موثر در آرامش و خارج شدن از روحیه افسردگی شما میباشد
بعد از یک ماه که لذت زندگی واقعی را چشیدید اگر واقعا عمل کنید خودتان کم کم از دنیای مجازی کناره میگیرید و عاشق دنیای واقعی بدون مجاز میشوید

با سلام
عرض ادب و احترام
دوستان عزیز

برای این که از موضوع تایپک خارج نشویم و به نتیجه مطلوب برسیم

لطفا ار بحث های دو طرفه و سوال و جواب و ارائه راهکار خودداری نماییم
و فقط اسیب ها را به طور مفصل بررسی نماییم
بعدا به راهکارها هم می رسیممممممم

یاعلی

[=arial]باز سلام

سهولت در ارتباط‌گیری با هر نکته از جهان در هر ساعت از شبانه روز مساله‌ای است که اینترنت را بین جوانان محبوب کرده است به صورتی که بدان زندگی دوم Second Life اطلاق می‌شود. جوانان در فضای مجازی برای خود زندگی نوینی دست و پا کرده‌اند زندگی که جوان در فضای مجازی دارد به مراتب راحت تر و سهل تر از زندگی در دنیای واقعی است

فضایی که مردمان آن همان انسانهایی هستند که در دنیای واقعی با ایشان سرو کار داریم. انسانها در صورت عدم پایبندی به برخی اصول و مبانی انسانی و اسلامی موجودی خطرناک تلقی می‌شوند موجودی که به راحتی دروغ گفته و آبروریزی می‌کند، نسبت به داشته‌های دیگران حسادت می‌کند، تکبر و غرور دارد و صدها اخلاق رذیله و ترفند در همین دنیای واقعی انجام می‌دهد تا به خواسته‌های نامشروع خود برسد.

حال تصور کنید چنین موجودی در فضایی حضور یابد که نه جنسیت مشخص است و نه خبری از سن افراد است و نه معلوم است از کدام نقطه از جهان است. در فضای مجازی اعتماد فقط به اقرارهای شخصی افراد است و بس، غیر از آن نمی‌توان به صدق گفته‌های افراد حاضر در فضای مجازی اعتماد کرد.

[=arial]با سلام

انسانها در دنیای واقعی هم به سختی می‌توانند از عواطف و احساسات همدیکر باخبر شوند و بعضا دیده می‌شود فردی مطلبی را به شوخی بیان می‌کند ولی طرف مقابل برداشتی جدی از مطلب ایشان دارد و یا برعکس که باعث سوء برداشتهایی شده و موجب بروز مشکل در روابط انسانها می‌شود. این سوء تفاهم به علت عدم انتقال عاطفه و احساسات در مکالمه است با این که طرفین قرائن دیگری هم از حالت قیافه و لحن صدا و.....وجود دارد ولی اینها همه مانع از بروز سوء تفاهم نمی شود.

با این وجود آیا عقلانی است در فضایی مجازی بدون دیدن قیافه و شنیدن لحن صدا و نه هیچ قرینه‌ای به عاطفه و احساساتی که از نوشته‌ها ناشی می‌شود اعتماد کرد؟ آیا می شود به عشقهای مجازی که فقط و فقط لغات و شکلکها بیان کننده آنهاست اعتماد کرد؟

اینترنت با همه فواید و ثمراتی که برای انسان عصرحاضر دارد می‌تواند برای ما ایرانیان که در کشوری خاص با اعتقادات دینی زندگی می‌کنیم و با توجه به اعتقادات دینی، زندگی متفاوتی بر روابط انسانی در کشورمان حاکم است، مضراتی هم داشته باشد که آگاهی ازاین مضرات می‌تواند انسان را در استفاده صحیح از تکنولوژی یاری رساند و از آسیبهایی که از طرف اشخاص سودجو و فرصت‌طلب در دنیای مجازی مهیا شده است ایمن بدارد.

دوستان فقط و فقط به مضرات فضای مجازی و اینترنت اشاره نمایند و توضیحات و تجربیات خود را بفرمایند
راحل ها را ان شاء الله در تایپکی مستقل بحث خواهیم کرد

استفاده از اینترنت به خود آدم بستگی داره
یه وقتی ما یه چاقو رو میدیم دست یه بچه که به خودش آسیب میزنه
یا میدیم دست آدم بزرگ اون هم میتونه آسیب بزنه
اگه بیفته دست یه دزد یا قاتل میتونه با اون چاقو آدم بکشه
اگه بیفته دست یه دکتر جراح میتونه جون آدم ها رو نجات بده

پس به استفاده ی ما بستگی داره و متاسفانه هیچ فرهنگی برای استفاده به ما ارائه نشده و اگه هم بشه یکمی دیر هست و از طرفی چون بلد نیستیم ازش استفاده کنیم به خودمون آسیب میزنیم
یعنی بیشترین ضرر فضای مجازی به خود شخصه
وگرنه میشه استفاده های میفید کرد
شما فک کن داعش تو همین فضای مجازی تونست از فرانسه نیروی انسانی دعوت کنه ...........

[=arial]با سلام
عرض ادب

ممنونم از دوستانی که در مباحث حضور داشتند

بنده هم چند مورد را خدمتتان عرض می نمایم و در اخر به بررسی تک تک آنها خواهیم پرداخت
مضراتی که می تواند بیشتر برای جوانان کشور خودمان است

-عدم آشنایی بیشتر افراد با دنیای مجازی

-مبهم بودن هویت در دنیای مجازی

-معلوم نبودن محل سکونت افراد در دنیای مجازی

-مبهم بودن خصوصیات اخلاقی افراد در دنیای مجازی

-
مجهول بودن اهداف و غرایز افراد

-
هک شدن (سرقت اطلاعات)

-از بین رفتن حیا و غیرت

-اعتیاد و تلف شدن وقت و ...

یکی از آسیبهایی که ذکر شد اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی هست
که باید یه برنامه ای داشته باشیم تا یه زمانی رو به عنوان سرگرمی یا گذراندن اوقات فراغت بیایم اینترنت نه اینکه شبکه های مجازی رو کنیم بخش اصلی زندگیمون.........
به نظر من یکی از راهکار ها مدیریت زمان هست

arash68;667531 نوشت:
تنهایی یعنی به جایی میرسی که نه خدا رو داری نه خودتو
نه دنیا رو داری نه آخرتت رو
با خدا باشی بشینی فکر کنی که تنها نیستی یکی هست
میشینی خودتو مشغول میکنی این خود واقعیت رو یادت میره و به این تنهایی ای که مد نظر شماست نمیرسی و میرسی به تنهایی ای که من گفتم

وقت زیادی رو از آدم میگیره ... به معنای واقعی افسرده میکنه

آخر شب که میشه و آدم به این فکر میکنه امروز چه کارهایی انجام دادم میبینه به بیهوده ترین شکل ممکن گذشت

به جایی میرسه که دیگه حالش بد میشه بره فلان سایت اما یه نیروی نامرئی اونو باز میکشونه و میبره... اون نیرو همون اعتیاده!

من خودم تو فیس بوک فقط پیج داشتم سه چهارتا از دوستای صمیمی دانشگاه رو هم اد کرده بودم اما عادت کرده بودم برم تو پیج شخصیت ها ی سیاسی و اجتماعی سرک بکشم ... هرچی سایت خبری بود زیر و رو میکردم

یه روز اومدم پشت سیستم نشستم تا برم تو همین سایتا اما همون جا عزممو جزم کردم و پیجمو از بین بردم بعد از یه مدتی هم فیلتر شکنمو از نصب خارج کردم

راحت شدم به خدا

بجای اینکه بخواهیم پیگیر بدیهای سیستم مجازی باشیم باید این رون رو بزاریم روی درست مصرف کردن
محدودیت شدید هیچ وقت کارساز نبوده.چه زمانی که ویدءو ممنوع بو که زمانی که برای ماهواره شلاغ میزدن چه الان در اثر ارتباطات
فضای مجازی مکان خوبی برای تبادل اطلاعات هست .حرفهایی که در جامعه نمیشه زد سنتهای عجیب از اونها بتی درست کرده.در اینکه هر چیزی دو لبه داره شکی نیست
ولی باید راهکاری پیش گرفت که نسل اینده مثل نسل دهه شصت زندگی مجازیش رو بر روی سایتهای منحرف نزاره این کار در حقیقت از جامعه حقیقی خط میگیره و به مجازی میرسه البته پیشرفت ارتباطات مجازی یک خوبی داشته که دیگه از دزدیهای شرکت مخابرات کم کرده

[=arial]عدم آشنایی بیشتر افراد با دنیای مجازی

اگر فضای مجازی را مثل دنیای واقعی بدانیم عدم آگاهی از آن مثل ورود به شهری است که اطلاعی از مردمان و خیابانها و کوچه‌ها و فروشگاههای و روابط حاکم بر آن مردم و گویش و کردار و رفتار آنها نداریم عقل سلیم حکم می‌کند انسان در چنین شرایطی قبل از ورود بدان منطقه، اطلاعاتی از آن بدست آورد و الا متضرر خواهد شد و پس از مدتی ممکن است مورد سوء استفاده مردمان قرار گیرد.

لذا آگاهی از فضای دنیای مجازی مثل آگاهی از دنیای واقعی ضروری است همچنان که انسان بدون اطلاع و علم در هیچ مسیر قدم نمی‌گذارد برای ورود به دنیای مجازی هم حتما باید نسبت بدان اطلاع کافی داشته باشد.

[=arial]مبهم بودن هویت در دنیای مجازی

هویت افراد در فضای مجازی همانند دنیایش کاملا مجازی است و راهی برای دست‌یابی به هویت افراد الا با اقرار خود فرد ممکن نیست و یا کار دشواری است.

بنابراین فضایی فراهم شده است تا برخی در هویتهای مختلف و با جنسیتهای جعلی به اعمال مجرمانه‌ای دست زنند و اگر گفته می‌شود اصل در فضای مجازی عدم اعتماد است الا این که عکشش ثابت شود سخن گزافی نیست.

دنیای مجازی می‌تواند دنیای جعلی هم لقب بگیرد هر کسی می‌تواند با جعل شخصیت خود با دیکران ارتباط برقرار نماید و در این فضا هر گونه سوء استفاده و کلاه‌برداری و آزار و اذیت دیکران امکان‌پذیر است.

بخشی از بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار گروهی از فعالان جبهه_فرهنگی_انقلاب (95/8/19):

♦️فضای مجازی حقیقتاً قتلگاه جوانان شده است. منطقه عظیمی از آن دست دشمن است؛ باید دشمن را از فضای مجازی برانید و بتارانید...
از من سوال می شود که در شبکه های مجازی کنونی که متعلق به دشمن است وارد بشویم یا نه؟
به نظر ما ورود هوشمندانه خوب است. افرادی که تهاجمی وارد بشوند یا دفاعی و بنیه داشته باشند؛ نه اینکه "شد غلامی که آب جوی آرد، آب جوی آمد و غلام ببرد".